Raadhuis Noord wijk kan miljoenen goedkoper Zeggenschap over viswater betwist Geringe belangstelling Derde-W ereldcursus D'66 in zwartboek Gemeente moet in archieven duiken DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 NOORDWIJK - De bouw van een nieuw raad huis in Noordwijk kan miljoenen guldens goed koper als de huidige plannen voor nieuwbouw grondig worden herzien. van de in de raad vertegenwoor digde partijen. Toch zal de partij het uitermate be treuren wanneer de bij vele raadsleden geconstateerde hou ding van "We willen nu eens ein delijk van het gezeur rondom de raadhuisuitbreiding af' en "We kunnen de bevolking niet verko pen dat we pas na jaren voorbe reiding tot de conclusie zijn ge komen dat we verkeerd zijn be zig geweest" de werkelijke rede nen zouden zijn om maar voor een verdere uitwerking van het voorgestelde plan te stemmen. Dit staat in het onlangs uitgeko men 'Zwartboek over Raad- huisbouw' van D'66 in Noord- wijk. D'66 in Noordwijk vindt dat de plannen voor nieuwbouw van het raadhuis moeten worden her zien. Hierbij moeten de burgers van Noordwijk, die volgens de partij het raadhuis uiteindelijk betalen, een wezenlijk aandeel hebben. De partij is weliswaar niet in de ge meenteraad vertegenwoordigd, maar vindt het wel noodzakelijk een duidelijke mening over deze al jaren slepende zaak te laten horen. Kern van het betoog in het zwart boek is dat de voorbereiding tot uitbreiding van het raadhuis on voldoende is geweest. Lettelijk staat er in het uitgebreid schrij ven: "De voorbereidingen voor het huidige plan zijn dermate klungelig geweest, dat het niet verantwoord is nu een beslissing te nemen". Zo heeft volgens de partij een on derzoek waarbij meer mogelijke bouwplaatsen tegen elkaar wor den afgewogen nooit plaatgevon den. D'66 ziet dan ook maar één oplossing: "De gemeente moet haar huiswerk overdoen". Een reden waarom het zwartboek is uitgekomen is dat de gemeen te tot aan een hoorzitting in de cember van het vorig jaar geen enkele informatie heeft verstrekt aan de bevolking, aldus de de mocraten. Eveneens werd een verzoek van D'66 om inzage te krijgen in de nota's en rapporten, welke bij de voorbereiding van het plan een belangrijke rol speelden, door de gemeente geweigerd. Trouwerijen Bij de wenselijkheid van uitbrei ding van het gemeentehuis zet D'66 vraagtekens. De partij ziet liever een goedkopere oplossing van het huisvestingsprobleem. In het zwartboek staat dat als volgt omschreven: "In deze tijd waarin de bevolking wordt ge vraagd te bezuinigen, is het ook noodzakelijk dat de plaatselijke overheid zoekt naar een sobere en doelmatige oplossing van het huisvestingsprobleem. D'66 is daarom van mening dat met een eenvoudig gemeente kantoor kan worden volstaan." Ten behoeve van trouwerijen en ontvangsten kan men gebruik blijven maken van het huidige raadhuis". Als plaats voor een eventuele bouw van een gemeentekantoor noemt de partij de grond naast het Bollenbad aan de nieuwe Zeeweg. Voordelen van deze plaats zijn volgens D'66 de cen trale ligging (tussen Noordwijk- Katwijk bouwt kleine huizen KATWIJK - Het bestuur van de Katwijksche Bouwvereeniging is van plan opdracht te geven tot het bouwen van 27 étagewonin gen (flatjes) voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in Rijnsoever. De woningbouwver eniging wil voor de uitvoering van het bouwplan een beroep doen op de beschikking geldelij ke steun huurwoningen 1975. De totale stichtingskosten zijn ge raamd op 2.398.736,-. Volgens de globale kostenberekening zal de huurprijs ongeveer ƒ311,- per maand gaan bedragen. De aan vraag om rijkssteun in de vorm van een lening zal door de com missie stadsontwikkeling en openbare werken uit de gemeen teraad bij het college van burge meester en wethouders gunstig worden geadviseerd. Geen voorrang: vier gewonden NOORDWIJK - Vier personen zijn vannacht licht gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Rijnsburgerweg/Noord- wijkerweg in Noordwijk ter hoogte van het viaduct over de provinciale weg Wassenaar-De Zilk. Een bestuurster uit Noordwijk verleende geen voorrang aan een autorijder uit Rijnsburg. Beide auto's werden totaal vernield. De Noord wijkse autobestuurster brak vermoedelijk haar pols. De Rijnsburger klaagde over pijn in de borst. Verder raakten twee in zittenden licht gewond aan de kaak en aan armen en benen. zee en Noordwijk-binnen), de parkeervoorzieningen en de mo gelijkheden tot uitbreiding. D'66 wil dus een andere koers in slaan. In het zwartboek wordt daarvoor een handleiding gege ven. ("Want D'66 wil zich ook op plaatseljk niveau ontwikkelen tot een partij die niet alleen kri tiek uitoefent, maar ook het ge meentebestuur duidelijke lijnen aangeeft, waarlangs naar haar mening processen en plannen dienen te lopen"). In het zwartboek staat een lijst met tips. Enkele daarvan zijn het op stellen van een programma van eisen door het voorbereidings team, het onderzoeken van de fi nanciële gevolgen van tenminste 5 mogelijke bouwplaatsen en het nagaan of het voordelen biedt een eenvoudig gemeentekantoor te laten bouwen door een beleg ger en dit als gemeente te huren. TER AAR/LEIMU1DEN - Het getouwtrek rond het visrecht in de Leidsche Vaart begint de vormen van een papieren oorlogje aan te nemen. Tegenover elkaar staan de gemeente Ter Aar en het Leimuiden- se visserijbedrijf Kraan. De eveneens belangheb bende hengelsportvereni ging "De Brasem" moet zich in lijdzaamheid be perken tot de rol van machteloos toeschouwer. Leken dc problemen zich twee jaar geleden nog te beperken tussen een verschil in vraag en aanbod Dieptepunt Met nadruk stelt de partij dat bij een nieuwe aanpak onder leiding van een deskundig adviseur, on danks het overdoen van een deel van de tot nu toe verrichte voor bereidingen, de opleveringsda tum van een nieuw gemeente- kantoor niet later zal zijn. Ondanks haar enthousiasme noemt D'66 het overigens nau welijks denkbaar dat bij de raadsbehandeling alsnog kriti sche kanttekeningen worden ge plaatst. Als redenen hiervoor noemt zij dat de voorwaarden voor het huidige plan zijn opge steld door alle fractievoorzitters De Leidsche Vaart, begeerd en omstreden viswater. Bij Rooie Vrouwen in Sassenheim SASSENHEIM - De Westerse economie beweegt zich in een neerwaartse lijn. De geschiedenis leert dat in econo misch slechte tijden de mensen de zich opstapelende problemen afwentelen op minderheden. We hebben het gezien in de Tweede Wereldoorlog en we zien het nu weer. Een tweede telkens terugkerend kenmerk is de grotere drang tot zelfbehoud: houden watje (nog) hebt, koste wat het kost. Aldus in grote lijnen de visie op de tijd waarin we leven, opgetekend uit de mond van Janny Roos, be stuurslid en contactvrouw van de Rooie Vrouwen te Sassen heim. Deze groep heeft een cur sus over de Derde-Wereldproble matiek op touw gezet. Je naam Rooie Vrouwen boezemt volgens Roos nog altijd veel mensen de nodige angst in, mo gelijke reden waarom zich nog maar 8 vrouwen voor de cursus hebben opgegeven: "Toch is wat wij doen echt niet zo bedreigend. Ik merk wel dat men er hier in Sassenheim problemen mee heeft. Roos rondt het 'what's-in-a-name'- vraagstuk af: "Die naam is vast gesteld tijdens een PvdA-con- gres door zeg maar het radicale deel van de PvdA-v Als verklaring voor de 'i wil ze nog kwijt dat het te maken heeft met het automatisme waar mee de mensen het begrip 'Rooie Vrouwen' koppelen aan het fe- Zelf ziet Roos zich als een geëman cipeerde vrouw en neemt zij wat het feminisme betreft de nodige afstand in bewaring: "In de ogen van sommige feministen ben ik al fout omdat ik ben getrouwd en moeder ben van twee dochters". Haar tijdens ons gesprek vastpin nen op één onderwerp blijkt een lastige opgave. Moeiteloos springt ze over op het kerntaken standpunt van Den Uyl, de kwes tie Taiwan, de Koude Oorlog en de vrouwenonderdrukking. Niet politiek Het voornaamste gespreksonder werp zal toch de in Sassenheim opgezette cursus over de Derde- Wereldproblematiek moeten zijn. Uit de enorme woorden vloed van Janny Roos valt ook daarover veel interessants te des tilleren. "De cursus is opgezet voor alle vrouwen die wat meer willen we ten over de situatie in de Derde Wereld. De cursus heet 'Wereld op Handen' en bestaat uit tien boekjes, uitgegeven door de Stichting Burgerschapskunde van dc Novib". Roos vertelt er nadrukkelijk bij dat de cursus niet politiek is gericht. "Dat vinden wij wel leuk maar je stoot er veel mensen mee af'. De boekjes tellen elk zo'n 30 blad zijden en dragen titels als 'Aan gekleed/Uitgekleed', 'Trouen en Houen'. 'Elk Huisje heeft z'n Kruisje' en 'Wie niet werkt...'. Leuke titels natuurlijk, maar waar gaan de boekjes nu eigen lijk over? Roos: "Voeding, kleding, huwelijk, arbeid, onderwijs, eco nomie, en godsdienst. In elk boekje wordt het aangesneden onderwerp belicht zoals het in Nederland is en vergeleken met de situatie in de ontwikkelings landen". Deelnemers aan de cursus mogen de lengte ervan zelf bepalen. Het is de bedoeling om een inlei dingsavond te laten houden door iemand van de EVS. Degenen die behoefte hebben aan begelei ding kunnen gebruik maken van begeleidingsboekjes. Roos: "Ik gok erop dat we elke maand twee boekjes kunnen be handelen zodat we na vijf maan den rond zijn" Rolpatronen Op de vraag waarom juist van deze boekjes gebruik wordt gemaakt antwoordt ze: "Ze zijn makkelijk te lezen, geschikt voor vrouwen met een lagere school-opleiding en mavo-moeders. De Evert Ver meer Stichting (EVS) heeft er in het verleden al met succes ge bruik van gemaakt". De bedoelingen achter de cursus leest Roos voor uit een begelei dend schrijven: "Een beetje in zicht geven in rolpatronen zoals die voorkomen in het Westen en in de Derde Wereld. Verder moe ten de boekjes worden gezien als een aanmoediging om tot een verbetering te komen van zowel de eigen sociale situatie als die van anderen". De boekjes mogen dan niet poli tiek zijn gericht, de door de cur sus hopelijk vergaarde kennis kan wel politiek worden ge bruikt. En wel om een gunstige invloed te kunnen uitoefenen op de situatie waarin de Derde-We reldlanden verkeren. Daar wordt wat Roos betreft veel te weinig aan gedaan. Zelf is zij voorstan der van de NIEO (Nieuwe Inter nationale Economische Orde). Ruw gezegd komt de NIEO neer op een nieuwe, rechtvaardiger verdeling van kennis, macht en inkomen. Roos: "De economie die we nu hebben is opgezet na de Tweede Wereldoorlog met de Ameri kaanse Marshallhulp. Die Mars hallhulp heeft alleen voor ons (het Westen, red.) gewerkt. Hon derd jaar lang hebben we veel te lage prijzen betaald voor de uit de Derde Wereld afkomstige grondstoffen. Het wordt tijd dat we eens eerlijke prijzen gaan be talen". Ambitieuze taal in een tijd van ver sobering en verslechterde econo mie. Roos is zich daarvan be wust. "Toch is de NIEO niet on voorstelbaar. Er is alleen een echt socialistisch beleid voor no- Janny Roos: "Slechts 8 vrouwen tonen lot nog l cursus Derde-Wereldproblematiek dig. En een mentaliteitsverande ring". Roos, nu goed op dreef: "Als je zag hoe enthousiast vooral de vrou wen uit de Derde-Wereldlanden waren tijdens de conferentie in Kopenhagen. Je kunt ze gewoon niet in de steek laten. Ze vroegen zélf om een NIEO. liet enige dat wij doen is liefdadigheid. Je dwingt de mensen daarmee ech ter alleen maar in een afhankelij ke rol. Zonder belangstelling voor de rest". Honger Roos ziet echte hulp als pure noodzaak: "De vrouwen in de Derde Wereld kunnen zelf niets doen. Hun grootste zorg van elke dag is de zorg voor het eten. De vrouwen hier vechten alleen maar voor een 5-urige werkdag en een vrijere abortuswetgeving. In de Derde Wereld is men daar helemaal nog niet aan toe. Eerst moet de honger en de armoede verdwijnen". Roos ziet op dit gebied een taak die vooral voor vrouwen is wegge legd: "In deze tijd steekt de ïkke- ikke-ikke-en-de-rest-kan-stikke- weer de kop op. Daar moet je als de kippen bij zijn. Vooral bij vrouwen. Die hebben over het al gemeen een hele andere mentali teit". Op de vraag waar dat verschil 'm dan wel in zit, antwoordt ze "Vrouwen zijn emotioneler, óf nee, dat kun je eigenlijk niet zeg gen. Ze zien bijvoorbeeld het nut van bewapening helemaal niet Blijft toch staan dat tot nu toe slechts 8 vrouwen belangstelling hebben getoond voor de cursus. Roos: "Je krijgt toch alleen maar een bepaald soort vrouw. Het is dikwijls zo, vooral bij buiten landse vrouwen, dat je ze via dc man moet zien te bereiken. Maar het is mijn taak niet om ze hun huis uit te slepen". Roos zou graag zien dat de vrou wen zich met de Derde-Wereld problematiek ook tot de kinde ren zouden richten: "Dat doe ik zelf ook. Mijn dochters krijgen tweedehands fietsen en ik pro beer ze duidelijk te maken dat het ergens door komt dat wij wel en anderen niet te eten hebl en" WIM KOEVOET tussen Kraan en "De Brasem", nu is de strijd verplaatst naar een ju ridisch podium door een verras sende zet van het visserijbedrijf. Kraan betwist het zakelijk recht van dc gemeente Ter Aar op het viswater in de Leidsche Vaart, voor zover dit althans buiten dc gemeentegrens ligt. Op grond daarvan zou de gemeente alleen iets te zeggen hebben over het stuk Leidsche Vaart tussen Aarkanaal en Langeraar. Kraan is bereid dit water met "De Bra sem" te delen tegen een vergoe ding van 150 gulden per jaar. Maar dat is de hengelsportvereni ging te gortig. Voorzitter Kees Heemskerk: "Dat gaat gewoon niet door. Het is nota bene het slechtste stuk van de Leidsche Vaart. Een heel stuk oever is in beslag genomen door industrie en voor de rest kunnen we er niet eens komen met de auto." Met Heemskerk vindt de gemeente Ter Aar het uiterst merkwaardig, dat Kraan plotseling weigert het zakelijk recht van de gemeente te erkennen wat betreft het gedeelte Leidsche Vaart tussen Langeraar en Braasscmermeer. 'Erg vreemd", vindt gemeentesecreta ris Ph.H. Vonk, "want Kraan heeft altijd pacht betaald voor de gehele Leidsche Vaart en doe je toch niet als je dc gemeente niet erkent als zakelijk gerechtigde. Volgens onze stukken zijn wij al tijd de verhuurder geweest van de Leidsche Vaart en die stukken gaan in elk geval terug tot begin 18ÜU. Maar als Kraan stelt dat we dat recht niet hebben, zullen we aan moeten tonen dat we dat wel hebben. We zullen diep in de stukken moeten duiken, hele maal terug naar de twaalfde ol dertiende eeuw. Daai zijn we niet uit/' Snoeken Aanleiding voor al dit gekrakeel was twee jaar geleden het ver zoek van "De Brasem" om in de Leidsche Vaart met een speciale vergunning op snoek te mogen vissen. In het verleden kon de vereniging daarvoor terecht in de Ringvaart Haarlemmermeer of in viswater bij Leiden en Warmond. Dat was mogelijk dankzij het feit dat "De Brasem" was aangeslo ten bij de federatie van Zuidhol landse visverenigingen. Deze fe deratie is echter uit elkaar geval len. Nu is de Ter Aarse visclub aangesloten bij de federatie voor Noord-West Nederland en daar mee zijn de mogelijkheden om op snoek te vissen een stuk verder weg komen te liggen: in Haarlem of Amsterdam. Vandaar dus het verzoek om in de Leidsche Vaart te mogen vissen, een verzoek dat door de gemeen te Ter Aar welwillend weid aan gehoord. Begin 1979 liep de pachtovereen komst met Kraan af en dat bood de gemeente, bij het onderhande len over verlenging van het con tract, een mooi aangrijpingspunt om de belangen van de hengel- sportvereniging in te brengen. Kraan, sinds jaar en dag pachter van het viswater in de Leidsche Vaart, stelde echter eisen die voor "De Brasem" niet aanvaardbaar waren. De hengelaars achtten de financiële eisen te hoog en had den vooral bezwaar tegen een be perking van het aantal vergun ningen, zoals Kraan wenste. De zaak werd - door Kraan - voorge legd aan de Kamer voor Binnen visserij en dat leek uiteindelijk tot een oplossing te leiden. Er ligt nu een zowel door de gemeente als door Kraan ondertekend con tract, waarin is geregeld dat "Dc Brasem" aan al haar leden een vergunning om te snoeken mag verstrekken, zonder dat het aan tal vergunningen aan een maxi mum is gebonden. Schijn be driegt echter, nu Kraan stelt dat deze overeenkomst geen betrek king heeft op het aantrekkelijk ste deel van de Leidsche Vaart, dat tussen Langeraar en Braassc- Nicttemin doet de gemeente het voorkomen dat alles in kannen en kruiken is, althans ten overstaan van de buitenwereld. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeente raad, die donderdag vergadert De raad wordt gevraagd met het contract in te stemmen. Er wordt echter met geen wooid gerept over de nieuwste zet van Kraan, die dc overeenkomst voor "De Brasem" vooralsnog niet aan vaardbaar maakt. Kees Heems kerk, die officieel nog niets heelt gehoor i van de gemeente en ook niet op de hoogte is gesteld van het feit dat er donderdag in de raad over die overeenkomst wordt gesproken, verbaast zich over dit alles. "Het gaat allemaal verschrikkelijk vreemd', vindt hij- De heer Kraan is wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15