Helderziendheid per telefoon-fonosofie Amerika kiest Merit. Demonstratieve be aan hogeschool Tilburg DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 VARIA PAGINA 13 Mevrouw Bierens met haar hond Paddy in gesprek met me vrouw De G. uit Leiden. "Als, ik uw stem zo hoor, zie ik een zorgzaam iemand voor me. Iemand die eten sjouwt. Bent u verpleegster misschien?" (Foto: Bert Verhoeff). gen van de tien gevallen dat er drama's aan de hand zijn. Ik zeg altijd maar: Een stem is een muziekinstrument. En dat moet je mooi bespelen." Yehudi Menuhin „Neem mijn man. Die vind ik een heel prettige stem heb ben. Daarop ben ik ook ge trouwd. Op zijn stem ja. Dat klinkt heel gek maar het is zo. Het zat zo: M'n vriendin vroeg me of ik zin had ge drieën een avondje uit te gaan met een vrind van haar. Da's best, zei ik, maar dan wil ik wel eerst z'n stem horen." „Zodoende hebben we hem ge beld en meteen toen ik z'n stem hoorde wist ik: Dit is de man van mijn leven, daar hoef ik niet eens meer op visi te. Later bekende mijn man me ook, dat hij op zijn beurt helemaal weg was van mijn stem. Zo zijn we dus heel stemmig in het huwelijks bootje gestapt." Geluiden kunnen ziek maken. Daar is Elisabeth Bierens de Haan heilig van overtuigd. „Maar geluiden kunnen ook beter maken", zegt ze. „Dat heb ik aan den lijve onder vonden. Enkele jaren terug lag ik met griep op bed. Ik zet de televisie aan en daar was Yehudi Menuhin op. Wel. de wijze waarop die man sprak en viool speelde was zo prachtig dat ik daar helemaal in op ging. Dus toen mijn man even later in bed kwam, zei ik: 'Juliaan, gooi de aspi rientjes maar door de goot steen: Ik ben genezen'." Hijgers Bierens, „is of een stem kleur heeft. De mooiste stem is die waarbij ik alle kleuren van de regenboog zie. U heeft bijvoorbeeld een mooie stem. Een goeie man nenstem. James Mason en Omar Shariff ook. Die heb ben werkelijk een perfecte stem. En Caroline Kaart! Maar je hebt ook van die zeurstemmen, van die gewel dige leuterbollcnstemmen, waarbij ik denk van: Mensen, zet die ratelmachine af." „Dat zijn van die lijzige stem men. Die zeggen dan: 'Goe- dennnnaawond me- vrouwww Bierreeeens'. Als je dat hoort, weet je al in ne- Elisabeth Bierens de Haan heeft haar fonosofische gave verscheidene keren voor de radio mogen etaleren. Een optreden in de Vuist van Duys wees ze van de hand omdat ze het standpunt hul digt dat een serieuze zaak als fonosofie niet in een showprogramma thuis hoort. Vandaar dat ook Henk van der Mcyden on langs voor haar kon „opvlie gen." Inmiddels heeft de Amster damse er wel een boekje over geschreven. Fonosofie heet het, een uitgave van Ankh-- Hermes, Deventer. Naar aan leiding van dat boekje regent het momenteel reacties, al dus mevrouw Bierens. „Niks dan positieve, hoor", verze kert ze. „Nee. lastige mensen heb ik in al jaren niet aan de lijn gekregen. Hijgers..? Ik heb vriendinnen die er door belaagd worden Maar ik, nee ik gelukkig niet!" „Ik ben fonosofe", zegt Elisabeth Bierens de Haan uit Amsterdam. Dat klinkt heel ingewikkeld, maar is het niet. Het komt er gewoon op neer dat mevrouw Bierens „invoelt", zoals zij dat noemt. Via de stem stapt ze in iemand en analyseert zijn ka rakter en de problemen waar hij mee te kampen heeft. Mevrouw Bierens heeft ovci haar gave een boekje geschreven ej naar aanleiding daarvan zochten wij haar op. Kortom: Spreek en ik zal u zeg gen wie u bent. AMSTERDAM Op het bekakte af zegt ze: „Ik lag lekker in een warm bad en opeens wist ik het. Ik zeg tegen m'n man: 'Juliaan, ik weet een naam... Fo—no—lo—gie'." „'Ja maar liefje', zei hij later nadat hij het in de encyclope die had nagezocht, 'dat woord bestaat al. Dat is een we tenschap'. 'Oh', zei ik." Maar later, toen ik opnieuw lekker in een warm bad lag, dacht ik: 'Nu heb ik het toch. Fonosofie. Ja', sprak ik tegen mezelf, 'ik ben fonosofe'." En dat is ze, Elisabeth Bierens de Haan uit Amsterdam. Aan de hand van je stem, kan ze je precies vertellen wat je man keert en wat voor karakter je hebt. Fonosofie heet dat dus. Grieks voor zeg maar stem wijsheid. Geen wetenschap hoor. „Maar wèl invoel- schap", zoals Elisabeth Bie rens de Haan het uitdrukt. „Jazeker", knikt ze, „ik voel in. Via de stem stap ik in ie mand en probeer hem van dienst te zijn." Menopauze Meestal doet ze dat door iets te bevestigen, waarover de per soon in kwestie zelf al einde loos heeft zitten dubben. Haar cliënten laten zich grof weg onderscheiden in men sen die niet zeker weten of zij al dan niet zullen emigreren, last hebben van een stijf ne- kwerveltje of slachtoffer zijn geworden van de menopau ze. Het zijn die radeloze men sen, welke de Amsterdamse over de streep trekt. „Maar niet meer dan drie cliën ten per avond, hoor", haast de fonosofe zich te zeggen. „Het is namelijk heel inspan nend." Ze legt uit dat ze uit sluitend telefonisch te werk gaat, omdat een confrontatie oog in oog met de cliënt haar teveel zou afleiden. „Het is wel van belang dat—ie zich openstelt", zegt ze. „Want wanneer iemand gesloten is, is het heel moeilijk om zijn* stem te ontleden." Ikke, ikke „Maar óók dan stap ik in hem, hoor. En dan zeg ik: 'Meneer, u bent een echte eigenwijze schoolmeester'. 'Maar', zegt zo'n man dan, 'ik geloof nooit iets als ik het zelf niet gezien heb'. 'Oh', spreek ik dan te gen, 'dus als u nog niet in Frankrijk geweest bent, be staat Parijs zeker ook niet. Meneer', zeg ik dan, 'u zegt al tijd ikke, ikke, ikke omdat u altijd dwars ligt'. En het aar dige is dan", weet Elisabeth Bierens de Haan, „dat zo'n man dat even later nog toe geeft ook." Het aardige van mevrouw Bie rens is dat ze uit haar gave geen slaatje slaat. „Ik vraag slechts een kleine tegemoet koming in de telefoonkos ten", zegt ze. Die brengt zij overigens niet mevrouw De G. uit Leiden in rekening, die ze tijdens ons bezoek op de bonnefooi belt. „Als ik uw stem zo hoor", zegt de fono sofe, „zie ik een zorgzaam ie mand voor me. Iemand die met eten sjouwt. Bent u ver pleegster of zo? En heeft u misschien last van de meno pauze?" Mevrouw De G. later tegen ons: „Die menopauze heb ik al achter de rug maar ik sta er versteld van dat mevrouw Bierens wist, dat ik vroeger verpleegster ben geweest en nu veel voor de bejaarden doe. Voor hen sjouw ik inder daad veel met eten. Hoe kon ze dat nou weten?" Charmant Elisabeth Bierens de Haan was vijftien toen ze haar eerste karakteranalyse maakte. Het betrof een man, met wie haar vader zaken zou gaan doen. Ofschoon dat heerschap zich heel charmant en prettig voordeed, voelde Elisabeth toch in dat er iets niet in de haak was. Het was met die man kwaad kersen eten, zo voelde Elisabeth. Later bleek dat ook zo te zijn. „Waar ik vooral op let", zegt Vrijdag houdt de theolo gische faculteit van de ka tholieke hogeschool in Til burg een "demonstratieve bezinningsdag" naar aan leiding van het feit dat het curatorium de voorzitter van de Basisbeweging van kritische groepen en ge meenten, dr. Jan Ernst, niet wilde benoemen tot wetenschappelijk mede werker. Een besluit dat was gebaseerd op een ne gatief advies van de raad van toezicht, waarin onder anderen bisschop Bluys- sen van Den Bosch en bis schop Ernst van Breda zit ting hebben. (ADVERTENTIE) De hele faculteitsgemeenschap zal Gelukwens zich deze week bezinnen op de ontwikkelingen bij benoemingen aan theologische faculteiten en op het beleid van de bisschoppen inzake priesters en pastorale me dewerkers. In verband daarmee zijn er geen colleges. Voor de de monstratieve bezinningsdag zijn ook de docenten uitgenodigd. De paus heeft het jubilerende bisdom Rotterdan (25 jaar) tele grafisch gelukgewenst. De in het Nederlands gestelde felicitatie spoort de rooms-katholieken van dit bisdom aan, het jubileum te gebruiken als een "oproep tot bevordering van het geestelijke en kerkelijke leven". (ADVERTENTIE) Amerika beleeft smaakdoorbraak in 'teer'- en nicotine- arm roken: 'Enriched Flavor'van MERIT. "Ik ben er zeker van", schrijft de paus, "dat de verantwoordelijken in bisdom en parochies, ja alle ge lovigen hun best zullen doen om in deze zin de bijzondere synode te verwerkelijken.vEén met de bisschop en zijn leiding en in vol le overeenkomst met de oriënte ring van het Tweede Vaticaans Concilie". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te TENNIS - De Argentijn Guiller- mo Vilas is winnaar geworden van het tennistoernooi in Mar de Plata, dat was gedoteerd met 75.000 dollar. In de finale ver sloeg hij Victor Pecci (Paraguay). Pecci gaf bij de stand 2-6 6-3 2-1 op wegens een schouder blessure. ATLETIEK - De Russische hoog springer Alexander Denianum heeft gisteren het wereldindoor- record verbeterd met een sprong van 2.36 meter, zo heeft een woordvoerder van het Russische persbureau Tass bekendge maakt. Denianum vestigde dit record tijdens wedstrijden in Minsk. Hasselt (Ov.), deelgemeente "De Baak", W.F. Kuil Klazienavecn- Zwartemeer; bedankt voor Go- rinchem J. Noordmans Tjams- weer (Gr.); beroepbaarstclling: J.A. Krcmer Garrelsweer, W. van der Lee Hoogland, W. Pieters Ede en G.J. Ruitenburg Maarssen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Krimpen aan de I Jssel J.G Wij- ers Bergen op Zoom; aangeno men naar Hoogeveen T. Penning Hoogezand, naar Bunde (Evange lische Alt-reformierte Kirche) H.B Heikens Lahr (West-Duils- land). Gereformeerde Kerken vrijge maakt beroepen te Zaandam T.S. Huttingu Ferwerd (Fr.), te Leiden en te Vollenhove P.J. Trimp Leerdam; aangenomen naar Zuidwolde (Gr.) kandidaat P. Niemeijer Noordwolde. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Barendrecht G. Bouw Scheveningen; aangeno men naar Rotterdam-Kralingen P. Beekhuis Noordeloos, naar Rozenburg G.L. Bom, legerpre- dikant te Zeven (West-Duits- land); bedankt voor Broek op Langedijk A. van der Veer, Zwol le. Gereformeerde Gemeenten be dankt voor Mijdrecht A. Moer kerken Nieuw-Beijerland, voor Hendrik Ido Ambacht C'. Hannck Dordrecht, voor Scheveningen R. Boogaard Leiden. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Naarden-Bussum C.M. de Vries. Geneve. Anti-semitisme Het Nieuwe Testament in de bij bel bevat verschillende anti-sc- mitische passages. Die mening liet Dr. C J. den Heijer horen in het radio-programma "Reflec tor" van de Evangelische Om roep. Dr. Den Heijer was tot voor kort wetenschappelijk medewer ker aan de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen en is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de joodse cultuur en gods dienst aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Zo laat Johannes 8 Jezus eigenlijk zeggen dat joden kinderen van de duivel zijn Paulus doet ook een felle uitval naar de joden en in het boek Openbaring wordt de syna goge getypeerd als synagoge van de satan. Dr Den Heijer vroeg zich af, of deze uitspraken, die in de omstandig heden van toen misschien enigs zins zijn te verklaren maar voor ons nauwelijks meer be'ekenis hebben. Ze hebben ge.eid tot an ti-semitisme. Zuiver menselijke uitspraken zijn het. gedaan door mensen die ook hun irritaties hadden. "Het Nieu we Testament", zei dr Den Heij er, "is een bundel reacties op Je zus. door wie deze mensen waren gcinspireerd. Ze waren geen hei ligen en konden ook verkeerde dingen doen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13