Poolse premier neemt ontslag Aanslag IRA op schepen verwacht oreuk in c >paanse re gerings] jartij UEJJ Nederland niet blij met toegestane haringvangst "n i c y T/^TN Singapore tegen Cuba als leider ongebondenen Herziening Gdansk-akkoorden bepleit Doden in El Salvador Schippers beraden zich met Britse regering DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 11 van onze correspondent Peter Hat- tink) MADRID (GPD) Het tweede congres van de Spaanse rege ringspartij Unie van het Demo cratisch Centrum (UCD) is uitge lopen op een breuk tussen 'aan hangers' van oud-premier Adolfo Suarez en de 'kritische lijn' van Landelino Lavilla, de voorzitter van de Tweede Kamer. De twee stromingen, die weer onderver deeld zijn, lijken onverzoenbaar en zijn gefrustreerd door de on macht met een eigen partij de po litiek in te gaan. Het probleem van de UCD ont stond bij haar geboorte. In mei 1977 ontstond een coalitie van 15 verschillende partijtjes, die ruim een maand later onder leiding van Adolfo Suarez de eerste de mocratische algemene verkiezin gen won. In de overwinningsroes De afgetreden Poolse premier Jo zef Pinkowski. De opvolger: generaal Wojchiech Jaruzelski. Oud-minister treedt uit Labourpartij LONDEN (Reuter) - De Britse so cialistische oud-minister Shirley Williams is gisteravond uit het bestuur van de Labourpartij ge treden en heeft daarmee een stap dichter gezet bij de oprichting van een sociaal-democratische partij. Men verwacht in Londen nu dat mevrouw Williams en andere la- bourleiders die ontgoocheld zijn over de zwenking naar links van Labour, de nieuwe partij nog dit jaar zullen vormen. Shirley Williams is een van de vier oud-ministers die in januari een raad voor sociaal-democratie op richtten. Uit een opiniepeiling die de Times gisteren publiceerde, bleek dat een centrumcoalitie van sociaal democraten en liberalen zo zou kunnen aanspreken, dat zij tot re geren zou kunnen komen. Kandidaten van zo'n samengaan zouden in parlementsverkiezin gen die nu zouden worden gehou den, 39 procent van de stemmen krijgen, tegen de socialisten 27 en de conservatieven 21 procent. Labour koos op haar jaarcongres in de herfst van 1980 voor uittreden uit de EG, eenzijdige kernontwa pening en omvangrijke naasting van industrie en bankwezen. De geestverwanten van mevrouw Williams zijn Roy Jenkins, laat stelijk voorzitter van de EG-com- missie in Brussel, oud-minister van buitenlandse zaken dr. David Owen en oud-minister van ver keer William Rodgers. reikten de partijtjes van de UCD, behorend tot de politici die zon der enige moeite hadden samen gewerkt met dictator Franco, de hand aan de partijtjes, behoren de tot de oppositie onder Franco, waarvan sommige leiders onder de dictatuur politiek werden ver volgd. Adolfo Suarez zag deze breuklijn en smeedde de oud voor- en te genstanders van Franco binnen de UCD eind december 1977 tot een stevige eenheidspartij. Om een barst in de gelijmde breuklijn te voorkomen, kreeg UCD tijdens een eerste partij Op de vergadering van het centrale comité werd een herziening be pleit van de akkoorden van Gdansk, die begin september van het afgelopen jaar werden geslo ten tussen de regering en het on afhankelijke vakverbond Solida riteit Pinkowski die tot premier werd be noemd op het hoogtepunt van de arbeidsonrust in Polen, vorig jaar augustus, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de totstandko ming van de akoorden met Soli dariteit. Maar hij is er niet in ge slaagd de afspraken waar te ma ken, waardoor de huidige onrust in Polen wordt verklaard. Zijn opvolger staat bekend als een ge matigd man, maar gevreesd wordt dat met zijn benoeming de invloed van het leger in de rege ring sterk is toegenomen. De gisteren begonnen achtste bij zondere zitting van het centrale comité van de Poolse communis tische partij, die in de loop van vandaag zou eindigen, heeft nog geen opzienbarende zuiveringen en veranderingen in partij te zien gegeven. Wel verdwenen acht le den van het centrale comité maar zij behoren niet tot de meest pro minente figuren in de partijtop. Maar het kan niet worden uitge sloten dat er alsnog hogere kop pen gaan rollen. Op de bijeenkomst van de Poolse communisten pleitte Stanislaw Wronski, de hoofdredacteur van het partijorgaan „Nowe Drogi", voor „aanpassing aan de reali teit" van de akoorden van Gdansk. Dit nieuwe akkoord zou dan moeten worden gebaseerd op een „democratisch program ma", dat moet worden gesloten tussen de regering, de partij en de vakbonden. Het is duidelijk dat dergelijke pogingen op zeer groot verzet zullen stuiten van de kant van de onafhankelijke vakbon den Solidariteit, die momenteel overal in het land acties voeren om juist de uitvoering van de ak koorden van Gdansk af te dwin gen. Solidariteit kreeg de zwaarste kri tiek van de Poolse partijtop tot nog toe. Politbureau-lid Barci- kowski beschuldigde „een aantal leiders" van Solidariteit er van „onze gemeenschap in de rich ting van anarchie te drijven". Al met al kan een periode van scher pe confrontatie tussen partij en Solidariteit worden verwacht. Dreiging De zwaarste dreiging die op dit mo ment boven Polen hangt, is de be slissing van het hooggerechtshof, vandaag over de toekomst van een onafhankelijke boerenbond. Een lager gerechtshof in War schau heeft het verzoek om regi stratie van zo'n bond in december verworpen; het hooggerechtshof zou nu in laatste instantie beslis sen. Op de bijeenkomst van het Poolse centrale comité was in ie der geval al de mening van de par tijtop te horen. Barcikowski zei dat hij geen reden zag „om goed keuring uit te drukken" voor een onafhankelijke boerenbond. In het geval dat de uitspraak voor de boeren negatief uitvalt, dreigt de onafhankelijke vakbond Soli dariteit een algemene landelijke staking uit te roepen. Gisteren kreeg de regering al een voor proefje toen over het hele land een prikactie van een kwartier werd gehouden. Bovendien heeft de roomskatholieke kerk in Po len haar onvoorwaardelijke steun aan de boeren toegezegd. In Jelenia Gora, in het zuidoosten van Polen, is gisteren het open baar vervoer en het werk in meer dan 450 fabrieken voor onbepaal de tijd stilgelegd. De meeste kan toren, scholen en winkels, voor zover niet van essentieel belang, nemen deel aan de algemene sta king, die niet kon worden voor komen ondanks nachtelijke on congres, twee jaar geleden, een 'Presidentieel' karakter: een structuur, waarin de arbitraire bevoegdheden van de voorzitter zeer ver gingen. Onmacht in de bestrijding van de economische crisis, in het terug dringen van de inflatie, het on vermogen om de werkloosheid en het terrorisme in te perken, het verslijten van vijf kabinetten in vier en een half jaar deed de 'kritische sector' binnen de UCD de oude oppositie onder Fran co christen-democraten en con servatieve liberalen van nu derhandelingen van een rege ringsdelegatie en de smeekbeden van de machtige Poolse vak bondsleider Lech Walesa. Een van de eisen van de stakers is dat een particulier sanatorium, be stemd voor leden van het minis terie van binnenlandse zaken en hun gezinnen, wordt opengesteld voor iedere Pool. Hoewel de Warschaupact-troepen op de loer liggen en in staat van paraatheid zijn, weigeren de Po len zich te laten intimideren. Hoe verder het'conflict zich uitbreidt, des te meer vrezen andere com munistische regimes dat hun on derdanen een soortgelijke sprong naar de vrijheid zullen make- In Bonn verkiaarde de woordvoer der van de bondsregering, Kurt Becker, dat de bedreiging van een militaire inmenging van de Sowjet-Unic „groot' is, en „niet verminderd". Uit kringen van de Amerikaanse inlichtingendien sten werd gemeld dat troepen van de Sowjet-Unie en andere Warschaupact landen zich con centreren langs de Poolse grenze- Sowjet-Unie overlegt met DDR MOSKOU (AP) - De Russische ambassadeur in de DDR en de bevelhebber van de Russi sche troepen in dat land heb- bén gisteren in Oost-Berlijn een ontmoeting gehad met de voornaamste militaire en po litieke leiders van Oost- Duitsland. Volgens het Russi sche persbureau Tass zijn 'za ken van gemeenschappelijk belang' besproken. De Russische ambassadeur Pjotr Abrasimov leidde de bijeenkomst. Aangenomen wordt dat de Rus sische leiders, voordat zij de stap nemen in Polen tussen beide te komen, zich eerst zul len verzekeren van de mede werking van Oost-Duitsland en de andere leden van het Warschau-pact. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) - De Britse scheepvaartfederatie en de vak bond voor zeelieden bespraken gisteren afzonderlijk het mogelij ke gevaar dat Britse boten en be manningsleden oplopen in Ierse wateren. De vergaderingen wer den gehouden nadat vrijdag nacht de IRA het Britse schip Nellie M tot zinken had gebracht. Zeven gewapende IRA-leden overrompelden de bemannings leden en dwongen hen in een rub- berboot het schip te verlaten, waarna ze het schip opbliezen. De waarde van Nellie M wordt ge schat op vijftien miljoen gulde- Het schip vervoerde steenkool toen het voor de Ierse kust overrom peld werd door het verboden Ier se Republikeinse Leger De be manning werd verteld dat meer zich afvragen of de regeringspar tij wel op de goede weg was. De 'kritische sector' wilde haar stem laten horen. Dat kon alleen maar door de afschaffing van het 'Pre sidentiële' karakter van de partij, die de interne democratisering van UCD onmogelijk maakte. Minderheden De 'kritische sector' voerde tijdens het partijcongres de interne de mocratisering hoog in het vaan del. Onder de leuze 'Minderhe den moeten binnen de UCD ook een kans hebben' hield men ook een congres in een naburig hotel BRUSSEL (GPD) - Nederland wil 'beduidend meer' haring uit de Noordzee vangen dan de 11.000 ton die de Europese Commissie gisteren heeft voorgesteld. Dit zei een Nederlandse woordvoerder na de eerste ronde van onderhan delingen tussen de visserijminis ters van de Europese Tien. Inzet van het beraad was het totstand komen van een gemeenschappe lijk Europees visseriibeleid. De Europese Commissie, het 'dage lijks EG-bestuur', legde gisteren haar voorstel op tafel om de ha- ringvanst in de Noordzee dit jaar te hervatten. De afgelopen drie jaar was de haringvangst hier ver boden omdat de voorraad we gens overbevissing ernstig was aangetast. Volgens het EG- bestuur kan er nu zo'n 40.000 ton haring worden opgevist. Nederland zou hiervan rond 11.000 ton (27 procent) krijgen. Minister Braks (landbouw en visserij) noemde het voorstel een 'stap voorwaarts'. Omdat hij als voor zittervan de EG-ministerraad op treedt, weigerde hij nader com mentaar. Maar tijdens het overleg werd van Nederlandse kant de eis naar voren gebracht om aanmer kelijk meerharing te mogen op- Volgens visserijbiologen kan er dit jaar tussen 50.000 tot 75.000 ton haring in de Noordzee worden opgevist, aldus minister Braks. Brits geregistreerde schepen ge vaar liepen in de toekomst opge blazen te worden door de I RA. De IRA maakte ook duidelijk in de toekomst haar acties te zullen richten op andere „gerechtvaar digde commerciële doelen". De politie vreest dat niet alle bom men aan boord van het gezonken schip ontploft zijn. maar juridi sche moeilijkheden beletten gis teren het onderzoek. De moeilijk heden ontstonden toen uitge vochten moest worden in welke wateren de Nellie M precies ge zonken was. Het schip zonk in de Lough Foyle die Noord-Ierland scheidt van de Ierse Republiek. Al jarenlang is er onzekerheid over de vraag wie precies verant woordelijk is voor die watere- Woordvoerder Davy van de Britse scheepvaartfederatie, bevestigde in contact te staan met de Britse van het gebouw, waarin het UCD-congrcs plaatsvond. Op het eerste gezicht verloor de 'kritische lijn' van de 'aanhan gers' van Suraez bestaande uit 'oud-francofielen' thans so ciaal-democraten en mannen uit het oude dictatoriale staatsappa raat - maar bij nader inzien be haalden deze 'critici een morele overwinning, doordat zij in de bestuursorganen veel meer ze tels kregen dan verwacht. Na veel geharrewar van beide kan ten koos men gisteren het partij bestuur: 82 procent "aanhan gers" van Suarez worden bij de Nederland had vroeger een aan deel van 32 procent in de visserij op haring die voor menselijke consumptie bestemd is. Volgens het voorstel van de EG-commis- sie bedraagt dit percentage nu 27. Alleen Engeland, bijgevallen door Griekenland, verklaarde zich voor handhaving vap het be staande vangst verbod. De andere EG-landen willen ook weer op haring gaan vissen. De opstelling van Londen wordt in de Europese kringen meer als een tactische zet gezien dan als een fundamenteel standpunt. Minis ter Braks toonde zich tevreden dat de industriële haringvisserij op de Noordzee verboden blijft. regering over verdere mogelijke acties van de IRA. Davy zei dat het de federatie al jarenlang be kend is dat haar boten gevaar lo pen aangevallen te worden door de IRA. Ook de zeeliedenvak bond zei de veiligheidsmaatrege len te zullen verscherpen, maar geen „totale landelijke actie" te kunnen ondernemen. Campagne Intussen riep in Belfast gisteren de protestantse leider Ian Paisley met groot gevoel voor drama en historie de Noordierse bevolking op zich te scharen achter een nieuwe Ulster Declaratie. De de claratie maakt deel uit van een nieuwe campagne die tot doel heeft de Ierse Republiek buiten alle besprekingen te houden over de toekomst van Noord-Ierland. Paisley maakte pas geleden zijn dagelijkse leiding van de partij wakker gehouden door 18 pro cent "critici". In de "politieke raad", het hoogste partijorgaan tussen de congres sen door, ligt de verhouding evenwichtiger: 39 procent "criti ci" nemen de topbeslissingen met 61 pet "aanhangers" van Suarez, van wie sommigen - zo als oud-minister Rodolfo Martin Villa de oud-premier reeds een halfjaar geleden politiek hebben afgeschreven. Deze twee stro mingen. die alles bij elkaar so ciaal-democraten, liberalen, christen-democraten, "oud-fran- Een probleem is nog dat ook Noorwegen (dat geen lid is van de EG) een flinke hoeveelheid ha ring uit de Noordzee opeist als de tien besluiten dat de haring vangst hier wurdt heropend. Behalve over de hoeveelheden vis die gevangen mogen worden, draait het bij de onderhandelin gen tussen de tien vooral om de vraag of vissers uit andere EG- landen toegang krijgen tot de kustwateren van Engeland en Ierland. Londen eist een zone van 12 mijl exclusief voor vissers uit het Verenigd Koninkrijk. Parijs staat op het recht van de Franse vissers om in de Britse wateren te mogen vissen. vastberadenheid om Ulster bin nen het Verenigd Koninkrijk te houden duidelijk door 500 man nen met wapenvergunningen 's nachts voor een aantal journalis ten te laten paraderen. Met deze actie wilde de dominee de Britse regering waarschuwen dat de protestanten van Noord-Ierland ..zich met alle middelen tegen verraad zullen verzetten". Paisley is fel gekant tegen de geza menlijke Anglo-Ierse studies die op het ogenblik gehouden wor den. Hij vreest dal de Britse rege ring hiermee Ulster zal „verra den" door de protestantse bevol king over te leveren aan „de vij and", het katholieke Zuiden. Paisley wil dat Noord-Ierland deel zal blijven uitmaken van het koninkrijk en bestrijdt iedere vorm van zelfbestuur. Paisley's declaratie zal de komende weken in honderdduizend brievenbus sen gestopt worden om door aan- cofielen" en onafhankelijken zoals Adolfo Suarez bevatten, worden gestuurd door de onaf hankelijke partijvoorzitter Au- gustin Rodriguez Sahagun, de missionair minister van defensie en "aanhanger" van Suarez. Adolfo Suarez heelt tijdens het congres bereikt dat beide stro mingen Leopoldo Calvo Sotclo, de demissionaire minister van economie, steunen als nieuwe minister-president. Calvo Sotelo is een behoedzaam en conserva tief man, die alles zal doen om de twee stromingen dich bij elkaar te houden. Twistpunten, zoals echtscheiding of de afschaffing van bijzonder onderwijs, zal Cal vo Sotelo uit de weg gaan, omdat er meer brandende problemen zijn. zoals de economische crisis, de toenemende werkloosheid, de voorthollende inflatie en de on rust in de regio's. NEW DELHI (Reuter) - Singapore heeft gisteravond op de eerste dag van de ministerconferentie van de beweging van niet-gebo- den landen in de wereld in New Delhi openlijk het recht van Cuba aangevochten om als voorzitter van de beweging te fungeren. Dit vanwege zijn nauwe banden met Moskou, die naar het oordeel van Singapore de geloofwaardigheid en doeltreffendheid van de groep ernstig hebben geschaad. Drie Cubaanse diplomaten verlieten de bijeenkomst toen de Singapo rese minister van buitenlandse zaken, Suppiah Dhanabalan. dit zei om weer terug te keren toen hij was uitgesproken. De Indiase premier Indira Gandhi had de beweging eerder op de dag ertoe opgeroepen haar een heid te bewaren, maar de aanwe zigheid van naar schatting 200.000 man Vietnamese troepen in Cambodja en van Sowjet-troe- pen in Afghanistan heeft de con ferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de 96 leden van de beweging, die in totaal vier dagen gaat duren, reeds ver deeld. Evenals Singapore had de Pakis taanse minister van buitenlandse zaken, Agha Shahi, gisteren ver klaard, dat de beweging haar ge loofwaardigheid alleen zou kun nen behouden door terugtrek king van buitenlandse troepen uit Afghanistan en Cambodja te eisen. Een eis, waar de bondgeno ten van de Sowjet-Unie binnen de beweging zich tegen verzet ten. Cuba, andere pro-Russische niet- gebonden landen en nu ook India steunen de door Vietnam met be hulp van zijn troepen in Cambod ja in het zadel geholpen regering van Heng Samrin. Waldheim Wat Afghanistan betreft, vandaag zou VN-secretaris Kurt Wald heim naar New Delhi komen om te pogen overleg op gang brengen tussen dit land en de buurlanden Iran en Pakistan, maar volgens confercntiekringen zal dit geen gemakkelijke taak zijn, al ver klaarde de Afghaanse president Babrak Karmal gisteren volgens radio Kaboel elk initiatief van de conferentie toe te juichen dat tot een politieke oplossing van de Af ghaanse kwestie zou kunnen lei den. Hij wil daarover met zijn bu ren praten, mits dit maar gebeurt "op basis van de Afghaanse voor stellen van 14 mei". Deze hielden directe besprekingen met Iran en Pakistan afzonderlijk in zowel als de cis van internationale waar borgen voor met-inmenging in de interne Afghaanse aangele genheden. Pakistan wil evenwel drie-partijen- overleg overeenkomstig een re solutie van de Algemene Verga dering van de VN van november. De Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken, Shahi. zei meer hoop te hebben gehad toen hij vo rige maand voor het eerst een Af- ghaans initiatief aankondigde, maar in de huidige context be sprekingen over Afghanistan niet mogelijk te achten. Iran heeft ver klaard daaraan niet te willen deel nemen zolang de Sowjet-Unie zijn troepen niet uit Afghanistan heeft teruggetrokken. hangers te worden onderteken- d. De declaratie is op dezelfde leest geschoeid als die van de vroegere protestantse leider Edward Car son. Carson, nog steeds hevig be wonderd door Paisley en vele protestanten, richtte in 1913 het Ulster Vrijwilligers Leger op. dat uitgroeide tot honderdduizend man. De vrees van de regering dat dit tot een burgeroorlog zou lei den, mondde in 1921 uit tot de splitsing van Ierland in een Noord en een Zuid-Ierland. Pais ley spiegelt zich steeds meer aan Carson, die gezien wordt als de man die erin slaagde zelfbestuur tegen te houden. Carson's decla ratie hiertegen in 1912 werd door vele protestanten ondertekend, door sommigen met hun eigen bloed. Dat zelfde jaar organiseer de Carson elf marsen die Paisley met ingang van maart wil herha len. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Terwijl in Warschau het centrale comité van de Poolse commu nistische partij gisteren nog achter gesloten deuren vergaderde, maakte het Poolse persbureau PAP bekend dat premier Pinkowski is vervangen door de minister van defensie, generaal Wojciech Jaruzelski. Een aantal Poolse boeren, die tien dagen in hongerstuking zijn. zijn gisteren naar het ziekenhuis overgebracht. Zij eisen een wettelijke status voor hun onafhankelijke boerenvukbond. Vier van hen,zijn nog steeds in hongersta king. Hier onderzoekt een arts een van hen. Op de muur staat geschreven: "Laat de boeren niet uithongeren: het is al erg genoeg dat we niets te eten hebben". Gesprek over Europees visserijbeleid SAN SALVADOR (UPI. AP) - Vermoedelijk linkse guerrillastrijders heb ben gisteren in El Salvador het vuur geopend op een bus. Hierbij zijn achttien mensen gedood en 23 gewond, zo hebben de Salvadoriaanse autoriteiten meegedeeld. De bus werd in Bermuda, 25 kilometer ten noorden van de hoofdstad San Salvador, overvallen. Naar de autoriteiten verder meedeelden zijn in Augustin, ten oosten van San Salvador, dertien mensen ernstig gewond geraakt bij een treffen tussen guerrillastrijders en een door de overheid bewapende "burger patrouille". Het gevecht werd gestreden met handgranaten. Een Franse fotograaf, die voor "Newsweek Magazine" in El Salvador werkte, is in een ziekenhuis in de VS overleden. Verleden maand werd hij in El Salvador door een sluipschutter in de borst geschoten. In en rond San Salvador zijn gisteren ook drie bommen ontploft. Een van de bommen was geplaatst bij een elektriciteitscentrale in een voorstad van de hoofdstad. Niet bekend is hoe groot de schade is. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11