Koploper blijft winnen Consulaat uit Jeruzalem Ramp in onderzoek Belgische selectie DTS lijdt nederlagen Deelnemers WK-strijd Volgend seizoen drie punten voor zege in League Loting Zilveren Molen Ambassade in Chili bezet Volledige straf voor totaal-weigeraars De Februari Mid-Lotto klinkt als een klok. PAGINA 10 DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 PIRAEUS - Negentien doden en negenendertig gewonden, van wie vijf nog in levensge vaar verkeren: dat is de ba lans op maandagmiddag, een dag na het drama in het stadion van Olympiakos Pi raeus. Kort voor het einde van de competitiewedstrijd tegen AEK Athene (6-0) ver lieten de toeschouwers mas saal het stadion. In het ge drang op de trappen ont stond paniek onder de toe schouwers, die leidde tot dramatische acties. Negen tien toeschouwers, voorna melijk jongeren, werden doodgetrapt of -gedrukt door de op drift geraakte BRUSSEL (ANP) - Bondscoach Guy Thijs heeft gisteren de lijst vrijgegegeven van de tweeën twintig spelers die de selectie vormen van het Belgische voet bal elftal voor de wedstrijd tegen Cyprus, die woensdag 18 februari voor de voorronden van het we reldkampioenschap in het Hei- zelstadion in Brussel wordt ge speeld. De 22 spelers zijn: Eric Gerets, Ge rard Plessers, Michel Renquin, Michel Preud'homme, Eddy Voordeckers, Willy Wellens (Al len Standard), Ludo Coeck, Jac ques Munaron, Frank Vercaute- ren (allen Anderlecht), Jean-Mari Pfaff, Albert Cluytens, Wilfried van Moer (allen Beveren), Mauri ce Deschrijver, Raymond Mom mens, Rene Verheyen (allen Lo keren), Guy Dardenne, Michel de Wolf (beiden RWDM), Jan Ceule- mans, Renë Vandereycken (bei den Club Brugge), Luc en Mare Millecamps (beiden Waregem), Erwin Vandenberg (Lierse). ■k G Perfors Hendriks legt functie neer DEN HAAG (ANP) - Na overleg tussen het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en Harm Hendriks heeft deze laatste besloten te be danken als lid van de veteraqen commissie van de KNAU. Harm Hendriks speelde vorige maand een rol als bemiddelaar voor Zuidafrikaanse atleten tijdens de wereldspelen voor veteranen in Nieuw-Zeeland. Mede door de in zet van Hendriks konden de Zuidafrikaanse atleten starten als lid van veteranen Nederland. Zuid-Afrika is door de IAAF, de internationale amateur atletiek federatie, uitgesloten als lid we gens de apartheidspolitiek in dit land. Rott. studenten - De Engel 1-3. De Engel vond gisteravond eer ploeg tegenover zich, die weinig aanvallende aspiraties koester de. De Rotterdammers verdedig den stug en er was voor de rang lijstaanvoerder maar moeilijk doorkomen aan. Jan van Slooter vond in de 4de minqut toch aJ een gaatje. Op aangeven van rou tinier Theo Godyla schoot Var Slooten zijn ploeg op een 0-1 voorsprong. De thuisploeg ver liet hierna enigszins de defensie ve stelling en dat maakte hel voor De Engel een stuk gemak kelijker. De ploeg combineerde er lustig op los en er ontstonden ook kansen (Harry v.d. Zwet. Frans v.d. Laan), maar keepei Chris van Gennep toonde zich voorlopig onpasseerbaar. In de 13de minuut kwam het Rotter damse team tegen de verhouding in dankzij een een kopbal van Arthur van Schaik op gelijke hoogte: 1-1. Hierna ontstonden er nog een paar kansjes voor de studenten, maar De Engel-goalie Wim van Harskamp reageerde telkens alert. In het tweede part zette Frans van der Laan zijn ploeg met een steenhard schot na vijf minuten spelen op een 1-2 voorsprong. René Griffioen zorgde in de 13de minuut voor 1-3. De thuisploeg zette daarna alles op alles, maar De Engel stond geen treffers meer toe. Door deze overwinning blijft de ploeg uit Lisse riant kop loper in de hoogste afdeling van de zaalvoetbalcompetitie. De Rozet - Glasbergen 4-2 De opmars, die de Rijnsburgers vo rige week inzetten, werd gister avond niet doorgezet. Het team van coach Nico Glasbergen speelde weliswaar geen slechte wedstrijd, maar had het geluk bepaald niet aan zijn kant. Na een snelle 1-0 achterstand zorgde Gé Perfors, na een goede combi natie met Ouwersloot en Piet Haasnoot, voor de gelijkmaker: 1-1. Piet Haasnoot raakte in de eerste helft twee maal de paal. Na de pauze liep de thuisploeg uit naar 4-1. Anne Ouwersloot, via de hak van Nico Zwaan, maakte nog 4-2, maar verder kam Glasbergen niet, hoewel Ouwer sloot en Haasnoot via schoten op de paal nog dicht bij een doel punt waren. p Overige uitslagen inter-regionale competitie: PMI-Ceverbo 4-8 en Huug van Es-VI 4-6. LEIDEN Met het vissen naar zestien Saridon—doosjes is gis teravond in de bestuurskamer van de Leidse voetbalvereniging LFC de eerste officiële daad ver richt in het kader van het dertig ste Zilveren Molentoernooi. Uit de diverse bokalen die dit jaar te veroveren zijn, diepte genodigde De Klerk, tweede voorzitter van de vereniging Koninginnedag (in actie gekomen om de finale op 30 april een feestelijk tintje mee te geven) als openingswedstrijd RCL-Blauw Zwart op. Die zal worden gespeeld op 3 maart, een dinsdag. Om het zaalvoetbal na melijk niet in de wielen te rijden worden dit jaar voor het eerst al le wedstrijden op dinsdag afge werkt. Naast deze twee vereni gingen dingen verder FC Am- sterdam C, Feijenoord C (win naar van vorig iaar). UVS, Rijns- Frans van der Laan burgse Boys, Lugdunum en ui teraard LFC mee. De winnaar mag de kostbare wisselprijs, de Zilveren Molen in ontvangst ne men. Van de deelnemende ver enigingen is er geen die zich de hoofdprijs bij winst definitief toe mag eigenen. Daarvoor moet de Zilveren Molen driemaal in suc cessie of in totaal vijf keer wor den gewonnen. RCL en UVS slaagden er beide tweemaal in het toernooi winnend af te slui ten. De loting had het volgende resultaat: RCL-Blauw Zwart, Amsterdam-LFC (10/3), Feij- enoord-UVS (17-3) en Rijns- burgse Boys—Lugdunum (24/3). De winnaar van 3 maart speelt de halve finale tegen de winnaar van 17 maart, de twee overige ze- gevierders komen een week later in actie om hun finaleplaats af te dwingen. SöLÏHVYjÏj - lil een po ging het competitievoet bal attractiever te maken hebben vertegenwoordi gers van de 92 betaalde clubs in Engeland tijdens de buitengewone algeme ne ledenvergadering in Solihull, bij Birmingham, gisteren ingestemd met twee ingrijpende wijzigin gen in de bestaande regle menten. Om aanvallend voetbal te stimuleren wordt met ingang van het komende seizoen een overwinning beloond met 3 punten in plaats van 2. Eveneens revolutionair was het gentlemen's agreement dat de voorzitters bereikten met betrek king tot de positie van deh- clubmanager. De voorzitters kwamen overeen tijdens het sei zoen geen manager van elkaar over te nemen. De league werd de laatste seizoenen opgeschrikt met een hoog aantal ontslagen en ontslagaanvragen. Zoals league secretaris Graham Kelly op- LEIDEN - Boksvereniging DTS uit Leiden heeft gisteravond een drietal gevoelige nederlagen ge leden in de halve finalestrijd om het kampioenschap van Zuid- Holland. In het weltergewicht mocht Wil de Bree van de arts niet in de ring verschijnen voor het gevecht met Rotterdammer Ors. De medicus achtte De Bree nog niet te zijn bekomen van een griepaanval, waardoor hij van verdere deelna me werd verplicht af te zien. Ronald Zandvliet bleef in deze ge wichtsklasse niet bestand tegen John de Hartog. In de tweede ronde werd hij geveld door een knock-out. De laatste kandidaat die gister avond voor DTS in de ring kwam, Wim van Rossum, moest zijn hal ve finale tegen Jan Scheven ook gewonnen geven. In de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen verliet hij in de tweede ronde het strijd perk, daartoe door een schouder blessure gedwongen. merkte, had het ontslag van een manager een kettingreactie in de voetbalwereld tot gevolg, die in bepaalde situaties tot zeven, acht managerswisselingen leidde. Overeenstemming werd tevens be reikt over een transferembargo, wanneer de koper nog schulden heeft uitstaan van een eerdere aankoop. Sommige verenigingen wilden verder gaan en stelden voor alle transfers vergezeld te doen gaan van een contante aan betaling van vijftig procent van de overdrachtssom. De andere helft zou dan binnen 12 maanden na aankoop moeten woden vol daan. Deze motie haalden geen meerderheid zoals ook het geval was met het voorstel de rust in de wedstrijd te verlengen van tien naar 15 minuten. OSLO - Aan de strijd om het we reldkampioenschap schaatsen voor heren, dat het komende weekeinde in Oslo wordt gehou den, zullen 37 rijders deelnemen. Van de 18 landen zijn er vijf met de maximale vertegenwoordi ging van vier rijders aanwezig. Dat zijn Nederland met titelver dediger Hilbert van der Duim, Noorwegen, de Verenigde Sta ten, Zweden en de Sowjet-Unie. Tot de ingeschreven rijders be hoort ook Andreas Dietel. De Oostduitser liep afgelopen zondg een spierscheuring op. Zijn deel neming is dubieus. Als eventuele vervanger fungeert Jürgen War- nlcke. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Australië: Colin Coates, West-Duits- land: Frits Gawenus, Canada: Gaetan Boucher., reserve: Jean Pichette, Oost-Duitsland: Andreas Dietel, And reas Ehrig, Ulf Mademann., reserve: Jürgen Warnicke, Engeland: Alan Luke, Finland: Jukka Ala-Louko, Pertti Niittyla., reserve: Jarmo Alppi, Frankrijk: Mare Vernier, Italië: Nau- rizio Marchetto, Japan: Yasuhiro Shi- mizu, Masahiko Yamamoto., reser ves: Masahito Shinohara, Akiro Ku- roiwa, Masayuki Kawahara en Mikio Oyama, Nederland: Hilbert van der Duim, Piet Kleine, Yep Kramer, Frits Schalij., reserves: Harm van der Pal, Rob Vunderink, Nieuw-Zeeland: Garry John Wilson, Noorwegen: Amund Sjoebrend, Kay Arne Stensh- jemmet, Jan Egil, Storholt, Oyvind Tveter., reserve: Tom Erik Oxholm, Polen: Wlodzimiers Was., reserve: Pjotr Krysiak, Sowjet-Unie: Sergei Berezin, Evgeni Soloenski, Dimitri Bosjarev, Sergei Balasjov., reserve: Sergei Pribitkov, Spanje: Antonio Gomez, Zweden: Ulf Ekstrand, Jan Junell, Tomas Gustafsson, Hans Mag- nusson., reserve: Claes Bengtsson, Verenigde Staten: Dick Thometz, Pat Moore, Mark Mitchell, Kent Tho metz., reserves: Mike Plant, Tom Plant, Oostenrijk: Werner Jager. Drama wekt opschudding in Griekenland massa. Vele anderen werden gewond. De oorzaak werd in eerste in stantie toegedicht aan een dichte stadionpoort waar door de trap bezweek onder de grote mensenlast. Giste ren kwam aan het licht dat die weergave niet overeen stemt met de werkelijkheid. De stadiondirectie gaf een verklaring uit dat de noort wel degelijk geopend was en de eerste getuigenverhoren bevestigden die lezing. Over de juiste toedracht bestaat nog geen opheldering. In po litiekringen in de Griekse havenstad wordt vermoed, dat de massa op drift ge raakt is door een valpartij op de trappen. Enkele toe schouwers kwamen ten val en de achter hen lopende mensen werden door de massa omver gelopen min of meer doodgetrapt/gedrukt. Getuigen hebben tegenover de politie deze theorie be vestigd. Het drama heeft ferote op schudding verwekt in het gehele land. Aan de spoedo proep via de televisie bloed af te staan voor de gewon den, werd in grote getalen gehoor gegeven. Voor het Tzanneion-ziekcnhuis in Pi raeus, waar de gewonden heen vervoerd werden, stond binnen een mum van tijd een lange rij wachten den die als donor wilden fungeren. Uit alle streken snelden artsen en ander me disch personeel te hulp. Competitieleider Chrysafidis heeft te kennen gegeven het aanstaande weekeinde uit te roepen tot rouwdagen en de gehele competitie stil te leg gen. Olympiakos Piraeus verklaarde de kosten voor de ter aarde bestelling van de doden voor zijn rekening te nemen. Oostduitse voetballer voor leven geschorst OOST-BERLIJN - De drie Oostduitse voetballers, die enkele dagen geleden op het Oostberlijnse vliegveld door de politie zijn gearresteerd zijn ernstig gestraft. Dit meldt het Oostduitse sport dagblad "Sportecho". Ger hard Weber, de 26-jarige in ternational met een neus voor doelpunten maken, is voor het leven geschorst om dat hij "de sportregels ernstig had overtreden", zoals het blad berichtte. Peter Kotte en Mathias Muller zijn voor on bepaalde tijd uitgesloten deel te nemen aan interland- en competitiewedstrijden. Alle drie spelers kwamen uit voor Dynamo Dresden. Er werd geen reden voor de maatrege len gegeven. Een woordvoer der van de Oostduitse natio nale sportfederatie zei dat het niet was toegestaan om meer verklaringen te geven. Inter-regionale zaalcompetitie ROTTERDAM - Koploper in de inter-regionale zaalvoet balcompetitie, het Lissese De Engel, rekende gister avond af met van Rott. studenten. De Engel boekte een 1-3 overwinning. Glasbergen ging in Rozenburg onderuit tegen De Rozet (4-2). Onbedoeld gevolg Nederlandse beslissing (ADVERTENTIE) DEN HAAG, JERUZALEM - (GPD) Het Nederlandse consu laat-generaal in Jeruzalem wordt opgeheven. In plaats daarvan komt er een Nederlands informa tiekantoor in de stad. Dit is het onverwachte en volgens rege ringswoordvoerders in Den Haag SANTIAGO (Reuter) - Negen men sen hebben gisteren de Oosten rijkse ambassade in Chili bezet en de Oostenrijkse regering ge vraagd tussenbeide te komen om te verhinderen dat 56 van hun fa milieleden worden verspreid over verschillende gevangenis sen in het land. Dit heeft ambas sadeur Walter Lichem meege deeld. Dc negen gingen over tot de bezet ting van de ambassade nadat de Chileense regering had aange kondigd dat 56 politieke gevan genen, die nu in de gevangenis van Santiago zitten, over ver schillende gevangenissen ver spreid zullen worden, omdat ze vanuit hun cellen tegen de rege ring samenzwoeren. BRIXEN (Oostenrijk) - Het Ne derlandse echtpaar Van Kolk- Van der Roest uit Axel is dood aangetroffen in zijn caravan op een camping in het Oostenrijkse Brixen (Zuid-Tirol). Volgens in formatie van de Axelse politie is een slecht werkende afvoer van de gaskachel waarschijnlijk de oorzaak geweest. De 56-jarige M. van Kolk en zijn 52- jarige vrouw waren afgelopen za terdag voor een 14-daagse vakan tie op de camping aangekomen. ook onbedoelde gevolg van het in augustus vorig jaar door de Ne derlandse regering genomen be sluit de Nederlandse ambassade van Jeruzalem te verhuizen naar Tel Aviv. Toen werd niet besloten ook het consulaat te verplaatsen en volgens het ministerie van bui tenlandse zaken is het Israël zelf, dat nu ook de sluiting van het consulaat onvermijdelijk maak- t. De ook in Nederland zeer omstre den regeringsbeslissing de Ne derlandseambassade van Jeruza lem naar Tel Aviv over te bren gen, was een reactie op de eerder door het Israëlische parlement aangenomen Jeruzalem-wetndie bepaalt dat Jeruzalem ondeel baar is en in zijn geheel de hoofd stad van Israël. Het aannemen van deze wet betekende de feite lijke annexatie van het sinds 1967 door Israël bezette oostelijke stadsdeel van Jeruzalem. Dat ook het Nederlandse consulaat in Jeruzalem zou verdwijnen, is nooit de bedoeling geweest, maar wordt min of meer uitgelokt door Israël. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde maandagavond dat, door de verhuizing van de Nederlandse ambassade naar Tel Aviv (die formeel al een feit is, maar pas in mei dit jaar wordt geëffectueerd), bij de Israëlische regering een aanvraag moest worden ingediend voor de vesti ging van een consulaat. Dat kon niet anders, hoewel al sinds de jaren twintig een Neder lands consulaat in Jeruzalem be staat. Dit werd later, na de oprich ting van de staat Israël in 1949, uitgebreid tot een gezantschap en kreeg pas in 1957 de status van ambassade. Sindsdien was de Nederlandse ambassadeur te vens waarnemend consul- generaal. Nu deze ambassadeur zijn kantoren naar Tel Aviv heeft verplaatst moest, aldus de woord voerder, opnieuw worden onder handeld over een Nederlands consulaat. Volgens internationaal juridisch gebruik dient het gastland daar toe een speciaal document af te geven, waarin het 'ambtsgebied' van het betrokken consulaat wordt vastgelegd. De Israeli's hebben Den Haag nu te verstaan gegeven dat zij alleen zo'n docu ment willen verstrekken als Oost- Jeruzalem binnen het bereik van dit nieuwe consulaat komt te lig gen. Voor minister Van der Klaauw bleek dit onaanvaardbaar, juist omdat het oostelijk stadsdeel door Nederland als bezet gebied wordt beschouwd. Dat er vijf an dere EG-landen zijn die er wel een consulaat-generaal in Jeruza lem op nahouden betekent niets, aldus zijn woordvoerder. Neder land was immers het laatste Eu ropese'land met een ambassade in Jeruzalem. De verplaatsing daarvan leverde een nieuwe si tuatie op. Het ministerie van bui tenlandse zaken wijst er overi gens op dat alle besluiten zijn ge nomen in nauwe samenwerking met de Israëli's. Het nieuw te ope nen informatiekantoo r zal bo vendien worden bemangl door een diplomaat. ARNHEM (ANP) - Enige honder den mensen hebben gistermid dag in het centrum van Arnhem betoogd voor de vrijlating van po litieke dienstweigeraars (totaal weigeraars) en tegen de wijze waarop deze tijdens hun gevan genschap worden behandeld. De demonstratie was. georganiseerd naar aanleiding van de krijgs raadzitting tegen twee leden van het Nijmeegse collectief van elf jonge mannen, die driejaar gele den besloten samen dienst te wei geren. De krijgsraad veroordeelde beide totaalweigeraars, Henk K (28) en de evenoude Wim L. gisteren tot achttien maanden militaire de tentie, de "normale" straf voor to taalweigeraars. Henk K. en Wim L. hebben hun principiële weigering tot voor de krijgsraad volgehouden. De andere acht zijn de afgelopen maanden vrijgelaten, nadat zij of alsnog voor militaire dienst wa ren afgekeurd, of toch een beroep hadden gedaan op de wet gewe tensbezwaarden. Het elfde en laatste lid van het collectief was al voor de actie in Rijswijk opge pakt. De krijgsraad veroordeelde hem vorig jaar bij wijze van uitzonde ring tot twaalf maanden cel, maar die straf is later door het hoog mi litair gerechtshof in Den Haag toch weer omgezet in achttien maanden. Henk K. en Wim L. stonden vorig jaar november ook al voor de krijgsraad in Arnhem, maar hun zaak werd toen aangehouden, omdat de krijgsraad op formele gronden weigerde de andere le den van het dienstweigercollec- tief als getuigen te horen. Dat ge beurde nu wel: tot ongenoegen van de krigjsraad en de auditeur militair legden zeven leden van het collectief omstandig uit, waarom zij tegen het leger zijn. Zij klaagden opnieuw over de hun inziens vernederende behan deling in de militaire strafgevan genis te Nieuwersluis en later in verschillende huizen van bewa ring, waar zij werden opgesloten. Uw Lotto-geld is altijd goed besteed. Alweer kansen op vele duizenden gratis extra prijzen. Plus: extra hoofdprijs van f15.000,- netto. Op woensdag 18 februari is er een Mid-Lotto, die klinkt als een klok. Op het nummer van het speciale Mid-Lotto- formulier en de maand formulieren vallen weer vele duizenden extra prijzen! Er is een extra hoofdprijs van maar liefst 15.000 gulden netto. Meer weten? Haal het speciale Mid Lottofoldertje! Wie slim is, vult méér Mid-Lottoformulieren in. Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers. hoe meer kansen. Dat geldt natuurlijk ook voor de maand- spelers die automatisch met de Mid-Lotto meedoen. Dit zijn de extra prijzen Laatste 6 cijfers goed f 15.000,- netto Laatste 5 cijfers goed f 1.500,- netto Laatste 4 cijfers goed f 150 - netto Laatste 3 cijfers goed f 15,- netto Laatste 2 cijfers goed f 10,- netto Vergelijk de getrokken getallen met het laatste deel van uw formuliernummer. 't Is vooreen goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals; jeugdkampioenschappen, schaaktoernooien, aanschaf tijdwaar- nemingsapparatuur en allerlei bij dragen aan de amateursport (o.a. kleedlokalen). Maar 't wordt ook gebruikt voor de aankoop van histo rische monumenten, folklore, natuur bescherming, revalidatie, bejaarden hulp en nog tientallen andere voortref felijke doelen, te veel om op te noemen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10