Yredeseisen resultaat van conferentie Ds. Paisley presenteert eigen Ierse troepenmacht Protest tegen dure reizen parlementariërs Britse kledingindustrie verwacht gouden tijden Waarschuwing aan moskou f jarinorekng Gewonden bij betogingen Iran Oosteuropese media feller over Polen Duitse jongeren vragen met geweld aandacht voor woningnood ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 DEN HAAG (ANP) - De Britse oud-premier Harols Wilson heeft gistermiddag samen met een aantal andere af gevaardigden in het Britse la gerhuis geprotesteerd tegen de sommen die Europese par lementariërs besteden aan be zoeken aan het buitenland. In een motie vraagt Wilson de Britse regering afkeuring uit te spreken over een program ma van zestien reizen die de legaties uit het Europees par lement overal in de wereld de komende tijd zullen afleggen. In zijn motie wijst de oud bewindsman erop dat deze zestien reizen een bedrag van drie miljoen Britse ponden gaan kosten, dat Groot- Brittannië na Duitsland het meeste bijdraagt aan de be groting van de gemeenschap en dat het land sche moeilijkheden verkeert. Britse kranten hebben de afge lopen dagen eveneens hun af keuring uitgesproken over de naar hun oordeel extravagan te bedragen die Europarle mentariërs aan reizen uitge ven. In Nederland kwam de afgelopen week de christen democratische Europarle mentariër Janssen van Raay in opspraak na een reis die hij met een delegatie van het par lement bracht aan Marokko. Zijn fractiegenoot Bauke Beumer distantieerde zich van de verklaring na afloop van het bezoek. Wilson vroeg in zijn motie aan de Britse re gering zelfs invloed aan te wenden om een voorgeno men reis van leden van het Europees parlement aan Co lombia onmogelijk te maken. Moord door neofascistische groep opgeëist PADUA (AP) - Een aanslag die donderdagavond twee paramili taire politiefunctionarissen in de Noorditaliaanse stad Padua het leven kostte, is gisteren opgeëist door een neofascistische groep, "NAR". De politie arresteerde een half uur na de aanslag de 22-jarige Valerio Fioravanti. De verdachte, die kennelijk bij de aanslag was ver wond, verklaarde "een politieke gevangene" te zijn. Justitiële zegslieden zeiden dat Fioravanti vermoedelijk deel uitmaakt van de neofascistische terreurgroep "derde positie". Fioravanti werd al gezocht in ver band met de moord op een rech ter en de bomexplosie op het sta tion van Bologna waarbij 85 men sen om het leven kwamen. LONDEN (UPI) - Een woordvoerder van de Britse kledingindus trie heeft de verwachting uitgesproken dat het plan van de rege ring een muntstuk van 1 pond sterling in omloop te brengen, zal leiden tot groter omzet in de pantalonverkoop. In tegenstelling tot mannen op het Europese vasteland, houdt de Britse man er niet van met een tasje rond te lopen en volgt liever het Amerikaanse voorbeeld van het zonder meer in allerlei zak ken stoppen van zijn kleingeld. In feite verwacht de hele Britse middenstand 'gouden tijden' van het 1-pondsmuntstuk, want het wordt zo groot en zal zoveel wegen als de gouden soeverein van weleer. Het extra gewicht zou de Britten ertoe kunnen brengen de munt sneller uit te geven. Vóór Engeland in 1931 de goudstandaard verliet, scheidde de Brit se man zijn 'gold sovereign' van de andere munten door hem in een speciaal etui van goud, zilver of een minder kostbaar metaal te sluiten. Maar volgens juweliers zou zo'n etui nu wel 1.400 pond sterling kunnen kosten en het weer in de mode komen sluiten zy daarom uit. En hier komt de kledermaker weer om de hoek kijken: de Brit zal zijn soeverein willen sluiten in een frontzakje op zijn pantalon, een uitvinding uit het Edwardiaanse tijdperk die zijn come-back zou kunnen maken. Het vest met z'n vele zakjes zien de Britse kleermakers niet zo gauw terugkomen. (Van onze correspondent) PARIJS - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Giscard d'Es- taing hebben gisteren na afloop van hun topont moeting in de Franse hoofdstad drie eisen gefor muleerd voor de handhaving van de vrede en stabiliteit in de wereld. Tevens herhaalden zij hun eerdere waarschuwing aan het adres van Moskou, dat „de ontspanning in Europa geen tweede schok van deze aard (de Sowjet-inval in Af ghanistan) kan verdragen". Dit staat in het communiqué, dat werd uitgegeven na de 37e Frans- Duitse topconferentie. De drie ei sen die daarin met name ge noemd werden, zijn: handhaving van het machtsevenwicht tussen Oost en West, matiging in politiek opzicht, en het delen van verant- Indiase leger bij rellen in Gujarat NEW DELHI (AP) - Indiase autori teiten hebben gisteren het India se leger ingezet om een einde te maken aan confrontaties tussen stenen gooiende studenten en de politie in de westelijke deelstaat Gujarat. Bij de onlusten zijn ten minste drie doden gevallen. Politietroepen vuurden herhaalde lijk om de vernielzuchtige, brandstichtende betogers te ver spreiden. De demonstraties von den plaats in drie met een uit gaansverbod getroffen wijken van Ahemedabad, 475 kilometer ten noorden van Bombay. Ook in andere steden van de deel staat kwam het tot confrontaties tussen studenten en de politie. De studenten betogen reeds de gehele week tegen het reserveren van plaatsen op medische facul teiten ten behoeve van de laagste Hindoe-kaste, de paria's, en plaatselijke stamleden. Het Indiase persbureau meldde dat de afgelopen dagen in totaal vier het leven hadden verlo- Gisteren werd het economisch le ven in Ahmedabad geheel stilge legd tengevolge van een door de studenten uitgeroepen algemene staking. Bij de tweede eis van matiging in politiek opzicht wordt naar Polen verwezen. Het is volstrekt nood zakelijk, aldus het communiqué dat Polen in staat wordt gesteld zijn eigen problemen op te los sen, zonder inmenging van bui tenaf. Uit de gesprekken die Schmidt en Giscard hebben gevoerd, is ge bleken dat Frankrijk zich nog be zorgder toont over de situatie in Nolen dan de Bondsrepubliek. Parijs zou van mening zijn dat Polen niet alleen van buitenaf wordt bedreigd, maar ook in een dusdanige benarde economische positie verkert, dat vroeg of laat nieuwe crises teerwachten zij- Verder legden de beide regerings leiders er de nadruk op, dat de onafhankelijkheid en zelfstan digheid van de Derde- Wereldland en geëerbiedigd moet worden. Een rechtvaardige internationale orde vereist, aldus het gemeenschappelijke commu niqué dat alle landen een passen de bijdrage geven aan economi sche hulp voor de arme landen. Deze opmerkingen kunnen wor den opgevat als een hint in de richting van Washington, waar de afgelopen week stemmen opgin gen om het budget voor buiten landse hulp drastisch te verlage- De eerste dag van het bezoek heb ben Schmidt en Giscard geheel besteed aan gesprekken onder vier ogen. Het bezoek leverde ook nog een klein incident op. Een eredoctoraat dat de Westduitse kanselier was verleend door de Sorbonne-universiteit otlokte de kritiek van een hoogleraar in het dagblad Le Monde, dat Giscard d'Estaing de Sorbonne gebruikt als „het speelterrein van zijn ei gen politieke spel". Een andere Parijse krant, Le Quotidien de Paris, antwoordde de volgende ochtend met de opmerking, dat het verlenen van een eredocto raat niet zo belangrijk is, en al die opwinding niet verdient. (ADVERTENTIE) ij Flevohol en Velui 25% korting in voor- en naseizoen voor 60-plussers en WAO-ers. Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan Ja Jarino, i het gratis Vakantie-ideeenboek Postcode Plaats Zenden aan Jarino Rekreatie, Antwoordnummer 3, I 9300 XA Roden (geen postzegel) BROKDORF - Politiemannen in de Westduitse stad Brokdorf slepen demonstranten weg van de hoofdin gang van de kerncentrale. Ondanks protesten van zestig demonstranten is de bouw van de centrale gisteren hervat. De centrale is inzet geweest van een geschil binnen de sociaal democratische partij van Helmut Schmidt. De regering Schmidt steunde de bouw van de centrale. Partijgenoten in Hamburg wezen de bouw echter af. TEHERAN (Reuter) - In Teheran zijn gisteren achtendertig men sen gewond in gevechten die ont stonden toen Mohammedaanse fundamentalisten met geweren en messen optraden tegen de eer ste grote betoging van linkse Ira- niërs sinds acht maanden. De linkse betogers waren leden van de Marxistisch-Lenistische guer rilla-beweging, die een regerings verbod hadden veronachtzaamd bijeen te komen op twee hoofd pleinen. De betogers hadden demonstratie borden meegedragen waarop zij protesteerden tegen toenemende werkloosheid en het akkoord met de Verenigde Staten dat op 20 ja nuari leidde tot de vrijlating van de 52 gijzelaars. Het Iraanse ministerie van binnen landse zaken verbood in decem ber betogingen waarvoor geen vergunning was afgegeven en de genen die zich aan overtreding schuldig maakten werden be dreigd met berechting door revo lutionaire rechtbanken onder be palingen die voor oorlogstijd gol den. De demonstratie van gisteren was de eerste van enige omvang in de hoofdstad sinds de afkondiging van het verbod. MOSKOU/WENEN (REUTER) - De toon van de berichtgeving in de Russische en Oosteuropese pers over de gebeurtenissen in Polen is de laatste dagen op nieuw scherper geworden. De machthebbers in de buurlanden van Polen maken zich kennelijk groeiende zorgen over wat zij zien als 'chaos en anarchie' in deze so cialistische broederstaat. De vakbond "Solidariteit" heeft een frontale aanval geopend op de partij en de macht van het volk in Polen, zo schreef het Russi sche persbureau Tass gisteren. De 'rechtervleugel' van Solidari teit, geholpen door de dissidente beweging KOR (in 1976 in het le ven geroepen ter ondersteuning van gevangen arbeiders), 'zet de provocaties tegen de staat en de partij-organisaties voort'. Het Tass-bericht, een van de scherp ste die tot dusver zijn versche nen, maakt nog geen melding van de in Bielsko Biala gesloten over eenkomst, die zeker ook het on genoegen van het Kremlin zal op wekken. Het Tass-bericht noemt de acties van Solidariteit-afdelingen voor het ontslag van provinciale func tionarissen 'nieuwe voorbeelden van willekeurige en onwettige ac ties'. Tass schildert een beeld van toenemende chaos en wetteloos heid, terwijl Solidariteit steeds onmogelijker eisen stelt aan de regering en partijleiding. Zo heeft Solidariteit volgens Tass in de Zuid-Poolse stad Rzeszow de boeren opgeroepen de voedselle- veranties te staken omdat de on afhankelijke boerenvakbond niet wordt erkend. Leden van Solida riteit zouden een 'pogrom' heb ben uitgevoerd op het kantoor van een blad, 'Ploneme', dat hun woede had opgewekt omdat in het blad de 'opruiende' activiteit van de anti-socialistische krach ten aan de kaak was gesteld. Ook zouden onder de dekmantel van Solidariteit pamfletten zijn uitge deeld van de 'Poolse verzetsbe weging', bij bedrijven in War schau, Wroclaw en Katowice, waarin instructies werden gege ven over de 'strijdmethoden' te gen de communistische partij. Bomaanslag op ambassade Taiwan ROME (AP) - De ambassade van Taiwan bij het Vaticaan is giste ren het doelwit geweest van een bomaanslag, waarschijnlijk om dat de terroristen het gebouw voor de ambassade van de Chine se volksrepubliek hebben aange zien. De ontploffing veroorzaakte ernstige schade maar er vielen geen gewonden. Een Maoistisch-Lenistische groe pering eiste in een telefoontje aan een Italiaans nieuwsagentschap de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De bom was geplaatst om de eis kracht bij te zetten dat Jiang Qing, Mao's weduwe, wordt vrijgelaten. BELFAST - De radicale Noordierse protestantenleider, dominee Ian Paisley, heeft gisteren een onge veer 500 man sterke troepen macht gepresenteerd. Volgens Paisley vormt de demonstratie een antwoord het toptreffen tus sen de Britse premier Margareth Thatcher en de Ierse regeringslei der, Charles Haughey, in decem ber van het vorig jaar. Vijf journa listen waren door twee gemasker de mannen in een geblindeerde bestelwagen naar de heuvel ge bracht om getuige te zijn van het gebeuren. Dominee Paisley beschuldigde donderdagnacht premier That cher ervan Noord-Ierland te wil len overdragen aan de bijna ge heel katholieke Ierse republiek. "Dit is een klein voorbeeld van de vele duizenden plechtig hebben beloofd aan mij, zoals ik aan hen heb beloofd, in deze tijd van ernstige moeilijkhe den in Noord-Ierland samen stand te houden. Iedere man hier is bezitter van een wettige wapen licentie". Na het blazen op een fluitje, staken de mannen, die in rijen van tien stonden opgesteld, hun rechter arm omhoog om te laten zien wat volgens Paisley wapenlicenties waren, zo vertelden de vijf ver slaggevers. "We zullen nergens stoppen als een poging wordt ge daan om de loyalisten van Noord- Ierland over te dragen aan hen die volgens ons de vijanden van ons land zijn", zo zei Paisley on der meer. De Britse regering heeft overigens herhaalde malen verzekerd dat Noord-Ierland Brits blijft zolang de meerderheid van de bevolking dat wil. Radioverslaggever Eamonn Mallie, die de hele gebeurtenis op de heuvel meemaakte, zei dat som mige van de mannen ongeveer 60 jaar oud waren en dat allen zeer gedisciplineerd optraden "als een militair apparaat'. John Bigg- s-Davidson, een Britse conserva tieve deskundige inzake Noord- Ierland beschuldigde Paisley er van een particulier leger te vor men. In regeringskringen in Lon den wordt vermoed' dat Paisley, bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen in mei politie ke munt wil slaan uit de militaire demonstratie van vrijdagmor gen. Paisley zou dan willen bekij ken of hij steun kan krijgen voor de vorming van een voorlopige regering. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Een Westberlijnse rechtbank veroordeeld vorige week donderdag een tot de „krakersgemcente" gerekende 24-iarige student tot 14 maanden gevangenisstraf, onvoorwaardelijk De rechters achtten het bewezen dat de man bij ernstige straatrellen op 12 december 1980 een politieagent met een steen had ver wond, een politieauto had beschadigd en zich tegen zijn arresta tie „met handen en voeten" had verzet. Een half uur na het bekend worden van dit oordeel vloog de eerste steen dooreen winkelruit in de Berlijnse wijk Kreuzberg, omwik keld met een stuk papier waarop stond: „Nu is het genoeg". Dat was het begin van de zoveelste serie ongeregeldheden die deze keer tot dinsdag duurden. De trieste balans: tientallen gewonden en gearresteerden, beschadigingen aan huizen, banken, verzeke ringsmaatschappijen, auto's ten bedrage van vele honderddui zenden marken, geblokkeerde straten waardoor het verkeer ho peloos vastliep. De radicale demonstranten opereerden meestal in kleine groepjes. Sommigen deinsden er niet voor terug om vanuit langzaam rijden de auto's met een soort katapulten ijzeren voorwerpen naar ge bouwen te schieten. De rellen van vorige week waren niet de eersten in West-Berlijn en zij kwamen ook niet onverwacht. Waarnemers hadden vastgesteld dat de „raad van bezetters", het leidend orgaan van de krakersbeweging, steeds meer overhelde naar de zogenaamde „harde lijn". Hun eis: geen gesprekken meer met de Senaat (het stadsbestuur) voordat „de laatste van ons uit de bak is verdwenen". Er werd een algemene amnestie verlang- d. Aan dat verlangen kan de Senaat echter niet voldoen. Per slot van rekening is er, aldus de woordvoerder van het stadsbestuur Sepp Binder, ook nog zoiets als recht en wet. En dat de in het gevang belandde krakers de wet hebben overtreden, is nauwelijks een vraag, al kan men van mening zijn dat de opgelegde straffen wel aan de zeer hoge kant zijn. De voorgeschiedenis van het kraken van gebouwen in Berlijn is lang. Wie wil, kan, zoals de Westberlijnse correspondent van de Frankfurter Rundschau onlangs schreef, het eigenlijke uitgangs punt voor de in de laatste tijd steeds gewelddadiger wordende rellen tussen huisbezetters en politie vastpinnen op de 14e juni 1977. Destijds hadden weken tevoren vele naar woonruimte zoe kende jongeren een oude, leegstaande brandweerkazerne in Kreuzberg in bezit genomen en als communicatiecentrum inge richt. Op 14 juni greep de politie 's nachts hard in en ontruimde het gebouw - uitgerekend op de dag dat de administratieve recht bank over de rechtmatigheid van de kraakactie zou gaan beslisse- Daarna was het in Berlijn lange tijd relatief rustig aan het krakers- front, tot in mei 1980 in de Luckaucrstrasse in Kreuzberg de eerste spectaculaire zogeheten „Instandbezetzung" (met het doel het gebouw in stand te houden of te brengen - dit in tegenstelling tot de zogeheten „Kaputtbesetzung") uitgevoerd. Inmiddels zijn tientallen leegstaande woningen en gebouwen „instandbesetzt", voornamelijk door jongeren die op deze wijze tegen maatschap pelijke misstanden willen protesteren. Dat is niet onbegrijpelijk want volgens een telling van de elektriciteitscentrale staan in West-Berlijn ongeveer 7000 woningen leeg, voor het grootste deel wegens pure speculatiezucht van de bezitters. Aan de andere kant zijn circa 80.000 Westberlijners op zoek naar een enigszins redelijk verblijf, daaronder bijna 16.000 met een urgentieverkla ring. Dat de rellen zich voornamelijk in Kreuzberg afspelen is evenmin verwonderlijk. In deze sombere omgeving tussen de Berlijnse muur en het Landwehrkanal bestaan welhaast „on menselijke" toestanden. Kreuzberg is de wijk van de sociaal zwakkeren: „onderbetaalde arbeiders, werklozen, kinderrijken, „vluchtelingen" uit het Oosten, gastarbeiders (Kreuzberg is een van de grootste Turkse steden). Die wonen, op en onder elkaar, meestal in huizen die terecht de uitdrukking krotten verdienen. Toen de inmiddels afgetreden senator voor huisvesting, Harry Ristock, in 1975 zijn ambt aanvaardde, beloofde hij de Kreuzber- gers dan ook van alles. De senator had het bij voorkeur over „reparatie van de stad". Ristock verklaarde de oorlog aan die huisbezitters die hun eigendom bij voorkeur lieten verkomme ren teneinde door sloop en nieuwbouw hogere winsten te berei ken. Van die mooie plannen is weinig verwezenlijkt, wat een van de voornaamste redenen is waarom de vroegere senaat-Stobbe in januari massaal moest aftreden. De directe oorzaak van de be stuurscrisis in Berlijn was ontstaan nadat 18 december van het vorig jaar - toen er hevige krakersrellen woedden - een bouw- schandaal bekend was geworden, waarbij de Berlijnse stadsbe stuurders met 115 miljoen mark waren betrokken. Aan de onder nemer Dietrich Garski was een krediet verleend voor een zeer dubieus bouwproject in Saoedi-Arabië. De senaat stond borg voor de somma van 115 miljoen, terwijl, naar later bleek, de firma van Garski al aan de rand van het faillissement stond De in eerste instantie verantwoordelijke senatoren van financiën en economie hadden eenvoudig verzuimd de zaak goed te onder zoeken. Nog voordat de politie toe kon slaan, verdween Garski met onbekende bestemming. Vervolgens moest de hele senaat consequenties trekken, dat wel, maar de belastingbetalers moe ten opdraaien voor 115 miljoen mark. De bevolking van West- Berlijn en niet in de laatste plaats de krakers reageerden woe dend en verbitterd. „Redder" Even leek het erop dat Berlijn een ietwat rustiger tijd tegemoet zou gaan. De SPD. zowel in Berlijn als in Bonn de grootste regerings partij, had de ..kroonprins" van bondskanselier Helmut Schmidt, minister van justitie Hans-Jochen Vogel, gevraagd om Berlijn te „redden". Vogel zegde toe, werd zonder moeite door het Westber lijnse parlement tot regerende burgemeester gekozen en zag en passant kans ogenschijnlijk even moeiteloos een nieuwe senaat te formeren en te laten kiezen. De rust was echter van korte duur. Het parlement had nog maar nauwelijks besloten op 20 mei ver vroegde verkiezingen te houden, of de Kreuzbergcr-nachten (waarvan het in een bekende schlager heet dat die lang zijn) ontaardden wederom. Nu vanwege de 14 maanden gevangenis straf waartoe een radicale kraker vorige week werd veroordeel- d. De kersverse burgemeester verklaarde ..Kraakacties zijn tegen woordig de ernstigste zaken op gemeentelijk gebied". Hij voegde daaraan toe dat dit niet alleen voor Berlijn geldt en waarschuwde ervoor dat deze problemen via de rechterlijke weg alleen niet kunnen worden opgelost. Veeleer moet het probleem van de sanering en het gebrek aan woonruimte worden aangepakt. Let terlijk zei Hans-Jochen Vogel „Ik vraag mij, bij God, af wat mijn generatie verkeerd heeft gedaan, waardoor duizenden jonge mensen in Zurich, in vele andere steden en hier in Berlijn de straat op gaan en protesteren". Dezelfde Hans-Jochen Vogel had echter acht jaar geleden als bur gemeester van München in een interview met het weekblad Der Spiegel een gedeeltelijk antwoord op deze nu door hem gestelde vraag gegeven. Hij voorspelde toen een sombere toekomst voor de Westduitse grote steden: als de pclitiek niet veranoert, dan veranderen deze centra „in stenen jungles, waarin geweld, haat, verderf en ondergang heerst". Inmiddels heeft de Berlijnse senaat dinsdag aangekondigd 20 mil joen mark beschikbaar te stellen waardoor 2000 woningen gere noveerd kunnen worden. Verder willen Vogel en de zijnen woe ker in huizen en grond aan banden leggen De nieuwe senator voor volkshuisvesting. Peter Ulrich. gaf toe dat er in het verleden fouten zijn gemaakt. Tegelijkertijd sprak de senaat de wens uit met de krakers te praten. De vraag, die sceptische waarnemers zich stellen, blijft echter: „Willen de aangesprokenen in Kreuz berg dat nog horen?" Jarino Rekreatie Antwoordnummer 3, 9300 XA Roden (geen postzegel) Tel. 05908-16866. Na kantoortijd 05908-19598

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9