LEIDSCH m DAGBLAD Heineken op eigen energie Restaurant weert zwakzinnigen Meer controle op zwart geld op bank m 4 Tc Plan bouw warmtekracht-installatie in Zoeterwoude Bij Müller-Thomsen 100 extra ontslagen SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis 1 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36389 Directeur G Koopman Bureau Witte Singe! 1 ^•hó~1e"^Vphauarans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De vrijla ting van de hoofdverdachten in de Lemy-affaire, de Leidenaars Hans van Leeuwen en Frits Rijsbergen, is bij het openbaar ministerie ingeslagen als een bom. Woordvoerder H.A. Holt huis sprak gisteren over "een bittere pil voor het Van Leeuwen en Rijsbergen zijn op vrije voeten gesteld als ge volg van een termijnfout be gaan door de administratieve afdeling van de Haagse recht bank. De verlenging van de ge vangenhouding van de twee veroordeelde verdachten is twee dagen te laat betekend. "De beschikking voor de verlen ging van de gevangenhouding is door ons op tijd afgegeven. Hier is dus sprake van een admini stratieve fout", aldus Holthuis. "Daardoor twijfelen wij nog aan de rechtsgeldigheid van de uitspraak in het kort geding. Wij beraden ons erover om te gen het vonnis in beroep te gaan". Van Leeuwen en Rijsbergen gaan op hun beurt proberen om uit stel te krijgen van het hoger be roep dat zij zelf tegen hun eigen vonnis, gevangenisstraffen van vijf en vier jaar, hebben aange tekend. Oorspronkelijk was de ze beroepszaak bij het gerechts hof in mei vastgesteld. "Wij gaan nu proberen om nieuwe bewijsstukken boven water te krijgen om straks onze on schuld te kunnen bewijzen", al dus Van Leeuwen en Rijsbergen die hardnekkig volhouden vol maakt onschuldig te zijn. Voor een uitgebreid interview met de weer vrij rondlopende Van Leeuwen en Rijsbergen zie pagina Leiden. Drie jongeren omgekomen door gladheid WEZUP (GPD) - Drie jonge men sen zijn vannacht om het leven gekomen bij het viaduct te We- zup op de provinciale weg tussen Emmen en Drachten. Ze zaten in een auto die door de gladheid op de linker weghelft moet zijn ge raakt en op een tegemoetkomen de strooiwagen van de provincie botste. De slachtoffers zijn de 19-jarige meisjes H. A. Ziengs uit Sleen en H. Lanting uit Zwinderen, en de 17 jarige jongen M. J. Th. Tam- mens uit Oosterhesselen. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Restau ranthouder Van der Geest in Noordwijkerhout heeft zijn be drijf voor zwakzinnige patiënten van Sint Bavo en Sancta Maria gesloten. Het pamflet voor één van de ramen laat aan duidelijk heid niets te wensen over: "We gens ruimtegebrek is het niet meer mogelijk zwakzinnige pa tiënten te ontvangen. De direc tie." Discriminatie? Van der Geest: "Nee. Het is een vervelende maatregel, maar van discrimine ren is geen sprake. Ik heb niks tegen de persoon, maar wél te gen z'n gedrag. Wat mij stoort? Als ze met zo'n dertig man bin nenvallen en twee verplegers pakken een krant. Die patiënten gaan dan cowboytje spelen, of één komt met zijn broek op z'n hielen van het toilet. En wat te denken als jij lekker zit te eten en een patiënt komt met een groene snottebel naast je zitten. Dan hoefje niet zonodig meer. Zegje wat tegen de verplegers, dan kun je een grote bek krijgen. Schan delijk vind ik het. Wanneer ik het hard kon maken, diende ik een aanklacht voor verwaarlozing te gen de inrichtingen in. De pa tiënten worden gewoon aan hun lot overgelaten. In mijn bedrijf weiger ik dit toe te staan. Ik ben de enige in het dorp die deze mensen nog ten dele toelaat. Ver der blijft overal de deur voor hen gesloten." De maatregel komt niet direct uit luJOjfi*. f-O. VCK.. sterk op aangedrongen. Stuk voor stuk. "Als de directies ko men praten, ik heb ze vandaag een brief gestuurd over het waar om van deze maatregel, zullen ze het personeel tegenover zich steboven te zijn van deze maatre gel. Aan het indienen van een aanklacht denkt de directeur vooralsnog niet. "Eerst praten", zegt hij,"want anders wordt het middel erger dan de kwaal." den. Niet mij. Ik denk dat er dan Commandant Ket van de politie Dit pamflet hangt in Noordwij kerhout bij restaurant - Van der Geest voor het raam. de koker van Van der Geest zelf. Zijn personeel (elf man) heeft er wel eens een beerput kan open gaan. Ja, ik verwacht dat de lucht wel weer zal opklaren. Ik hoop het. Als mens stoor ik me hier ook aan. Patiënten én ver plegers mogen hier best koffie drinken. Ze moeten zich alleen aan de regels houden." Directeur Koenen van Sint Bavo verwacht dat er op korte termijn contact zal komen. De manier die Van der Geest nu heeft aan gewend, vindt hij niet de juiste weg om met elkaar te communi ceren. Koenen zegt niet onder- zegt dat er géén sprake i criminatie. Deze vorm van men sen weren wordt in de wet niet genoemd. Dus is het toegestaan? "Persoonlijk ben ik er niet geluk kig mee", zegt hij. "Zelf voel ik het ook als discrimineren." Voorlopig neemt de politie een af wachtende houding aan. Voor haar is er nog geen reden om in te grijpen. Ket kan zelfs begrip opbrengen voor het handelen van Van der Geest. "Maar ik vind het jammer dat hij het zo heeft aangepakt." Raquel Welch eist 49mln. LOS ANGELES (UPI) - De Amerikaanse filmactrice Raquel Welch eist van de filmmaatschappij NGN en haar president David Begel- man een schadevergoeding van 24'/2 miljoen dollar (49 miljoen gulden) wegens con tractbreuk. Volgens Raquel Welch Produc tions, inc. werd de actrice in december 1980 ten onrechte voor een rol in "Cannery Row" vervangen door een ander (Deborah Winger, te genspeelster van John Tra volta in "Urban Cowboy"). Gomez dankzij collecte naar WK-schaatsen DEN HAAG(ANP) - De Span- jaard Antonio Gomez zal toch kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschap pen schaatsen in Oslo het volgend weekeinde. Een col lecte onder zijn supporters en een financiële bijdrage van een sponsor brachten voldoende geld op tafel om de reis naar en het verblijf in Noorwegen te betalen. De Spanjaard die momenteel in Leeuwarden woont en in Heerenveen traint mocht en kele weken geleden van de Spaanse schaatsbond niet starten bij de Europese kam pioenschappen vanwege zijn magere resultaten. (Van écn onzer verslaggevers) LEIDEN Heineken in Zoeterwoude gaat in de naaste toekomst in z'n eigen energie-behoefte voorzien. Bij het brouwerij-bedrijf bestaan vergevorderde plannen om te komen tot de bouw van een zogenaamde warmte kracht—installatie. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dit vanmorgen toegegeven. Op het ogenblik krijgt Heineken z'n energie geleverd door het bedrijf Rijnland. Ir. Brooshooft, directeur van Rijnland, vertelde vanmor gen op de hoogte te zijn van de plannen bij Heineken. Volgens hem zijn er nu onderhandelingen gaande om de energielevering door Rijnland in de toekomst, ook aan de andere afnemers, te blijven waarborgen. Volgens woordvoerder Bouw meester van Heineken sluiten de plannen binnen zijn bedrijf aan op de regeringspolitiek van ener giebesparing. Met de te bouwen warmtekracht-installatie kan af valwarmte, die nu wordt afge voerd, voor energie—opwekking worden gebruikt. De regering stimuleert grote bedrijven tot een dergelijke handelwijze via het toekennen van subsidies. Overigens zal het nog wel enkele jaren duren voordat de installatie in Zoeterwoude is gebouwd. Woordvoerder Bouwmeester wilde vanmorgen geen termijn nen gaan. Om dit te kunnen ga randeren zal er een duidelijke fi nanciële regeling moeten ko- 22 PAGINA'S Kamer: veel kritiek op Van der Klaauw "Kunst is stiefkind politieke partijen" In Europa ontluikt al "Carter-heimwee" Prijzenslag brengt klant niet van slag Demonstratie bij Auto-RAI DEN HAAG(GPD) - De Sociaal-Econo mische Raad wil een onderzoek in stellen naar de gevolgen van de stij gende energiekosten voor bedrijven. Aan het ministerie van economische zaken is een subsidie van f 690.000.- gevraagd. De resultaten moeten hal verwege dit jaar beschikbaar zijn. Op dit ogenblik zijn cr volgens de Carnaval 19S1het feest van de uitgelatenen, nadert met rasse schreden. Carnavaleske kledij wordt vrolijk neuriënd uit de kast geplukt. En de bizarre vormgeving van carnavalsoptocht wordt al zichtbaar. Hier een kop voor Oeteldonk, waar de optocht op 2 maart gaat rijden. PERSONEN AUTO RAI^ Amsterdam (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Bij het Neder landse bankwezen heeft men vooralsnog geen pro blemen met harde maat regelen van het openbaar ministerie tegen banken die kunnen weten dat zij gelden bewaren die af- Onbestendig Veel bewolking en af en toe regen. Mini mumtemperatuur van 4 graden aan zee tol 0 graden langs de oostgrens. Mid- dagtemperatuur rond 7 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJssel- meer later af en toe harde westen wind. Zon op: 08.12: zon onder: 17.37. Maan op: 09.10, maan onder: 19.39. Hoogwater in Katwijk 4.13 en 16.20: iaagwater om 0.07 en 12.32. komstig zijn van crimine le activiteiten of die kun nen weten dat door hun bemiddeling op te nemen geld gebruikt gaat wor den voor criminele acti viteiten. Dat heeft woordvoerder Over- meer van de Nederlandse Ban kiersvereniging in Amsterdam desgevraagd meegedeeld. Hij reageerde daarmee op uitlatin gen van de Rotterdamse officier van justitie mr. H. de Doelder. Laatstgenoemde zette gisteren bij de behandeling van het res tant van een grote koppelbazen- zaak in de Rijnmond (de zoge naamde Pappa Blanca-zaak) vraagtekens bij ethische nor men van het bankwezen. In de koppelbazenzaak waren via een inventief doorschuifsys- teem met lege bv's de fiscus en de bedrijfsverenigingen voor vele miljoenen guldens opge licht. Onder de arrestanten be vonden zich ook twee bankme dewerkers. De bank waar zij werkten, zo bleek De Doelder uit het onderzoek, is ervan op de hoogte geweest dat vier hoofd verdachten die geld kwamen opnemen zich bezighielden met criminele activiteiten. De twee bankbedienden worden nu niet vervolgd omdat De Doelder het niet uitgesloten acht dat hun daden een uitvloeisel waren van verkeerde opvattingen over bank-ethische normen van het bankwezen zelf. Deze milde op stelling zal in de toekomst ta boe zijn, aldus De Doelder. De heer Overmeer van de Ban kiersvereniging zei vanmorgen het "heel nadrukkelijk afkeu renswaardig te vinden als ban ken zich op enigerlei wijze met criminele activiteiten zouden inlaten" maar hij stelde daarbij wel dat het voor een bank vrij wel onmogelijk is te peilen met welke intentie een klant geld komt opnemen. "Dat is toch vrijwel niet na te gaan. Geen en kel bankbeleid in Nederland zal er op gericht zijn mee te werken aan verkeerde bezigheden". 5 tlm 15 februari geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 7,50 ir zei wel dat de plan nen zeker niet "tussen nu en een aantal maanden gerealiseerd zul len worden". Ook wilde hij geen bedragen noemen die met de bouw van de installatie gemoeid zijn. Volgens hem zijn dergelijke plannen niet alleen bij Heineken aan de orde maar spelen ze ook bij andere grote bedrijven. Dit laatste wordt beaamd door de heer Brooshooft die vanmorgen zei dat dergelijke ontwikkelin gen met name ook gaande zijn in het Rijnmond-gebied. De direc teur van Rijnland:"Hoe Heine ken in de toekomst wil gaan werken is momenteel een punt van overleg. Het zit er wel in dat ze toch een beroep op ons net zullen blijven doen in geval van nood. Als ze zelf een reserve-in stallatie moeten bouwen is dat een bijzonder kostbare aangele genheid. Daarom zal de aanslui ting op ons net wel gehandhaafd blijven maar dat betekent weer dat onze capaciteit op een zeer aanzienlijk peil gehandhaafd moet blijven. Daar zijn grote sommen gelds mee gemoeid. Na tuurlijk staan wij open voor ener giebesparende maatregelen maar de risico's voor de elektrici teitsbedrijven moeten draaglijk blijven. Op een moment dat er een beroep wordt gedaan op on ze reserve—capaciteit moet ook de energielevering aan de andere afnemers ongestoord door kun- Bij de opening van de Auto-RAI in Amsterdam door i Tuijnman demonstreerden vanochtend de met ontslag bedreigde werknemers van de Amsterdamse Ford-fabrieken. Onder meer wer den leuzen meegedragen als: "Ford Escort de auto van het jaar, Ford Amsterdam de sigaar ROTTERDAM (ANP)-Bij het overslagbedrijf Müller-Thomsen in Rotter dam gaan honderd ontslagen meer vallen dan eerder aangekondigde 253, namelijk 350. Als reden voor het extra ontslag wordt de verplaatsing van de bananeno- verslag naar Antwerpen en de daardoor oplopende overcapaciteit ge noemd. Volgens de vakbonden omdat het bedrijf niet tijdig de fruitpier heeft gemoderniseerd. Leider „Prima Linea" gepakt TURIJN (AFP) - Na een roofoverval in een juwelierswinkel gisteren in Turijn is de leider van de terroristische organisatie "Prima Linea" Mau- rizio Bignami, gearresteerd. Binami en drie medeplichtigen hebben zich meester gemaakt van siera den, toen zij in een vuurgevecht met de politie betrokken werden. De drie medeplichtigen ontkwamen. Bignami had valse papieren bij zich. Bignami wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de aansla gen die het leven kostten aan de magistraten Alcssandrim en Galli in Milaan, Fiat-man Carlo Ghiglicno en twee carabinieri in Viterbo. EIDSCH £&DAGBLA O Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon den postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de i krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1