ySamer wijst nu "Taiwan-order af Miljoen notaris gevonden MERIT, Betere voorlichting op hoger beroepsonderwijs" abinet beraadt zich Vrijwilliger verdrongen Politie per bus op pad gaat frande tarsalisidie onderzoeken Ambtenaren zijn op 5 mei verplicht vrij Tweetal zwendelaars in Franse gevangenis 't Beste van beide, licht en lekker. 1ECHT (ANP) - Om het ernstige pro- Qj- sem van studiemislukking en -vertra- j "O ng op te lossen moeten er bij een aantal jdierichtingen in het hoger beroeps- iderwijs (hbo) voorbereidende perio- js worden ingevoerd. moeten koppelcursussen worden aarmee zo flexibel mogelijk op de ver- :hillende wensen en tekortkomingen m studenten wordt ingespeeld. De cur- issen kunnen worden betaald uit het Bid dat vrijkomt door vermindering an het aantal zittenblijvers. heeft dr. Th. 9toelinga. voorzitter van de hbo-raad gisteren bepleit in de alge mene vergadering van de raad in Utrecht. De invoering van de bovenge noemde periodes is een van de voorstel len die hij deed om knelpunten op te lossen. De hbo-raad is het overleg- en adviesorgaan voor de ongeveer 400 on derwijsinstituten met ongeveer 200.000 studenten aan hts-en, hcao's, lerarenop leidingen, conservatoria, pedagogische academies, sociale academies, enz. 9toelinga concludeerde, dat het havo en het hbo verbeteringen moeten aanbren gen. Daarmee verzette hij zich tegen de opvatting, dat alleen de vooropleiding de taak heeft voor een goede aansluiting te zorgen of dat juist de beroepsopleidin gen zijn aangewezen om studie-uitval te beperken. Een gericht onderzoek naar de voornaam ste knelpunten vond hij wel nodig. De overheid moet er volgens Stoelinga eni ge miljoenen voor beschikbaar stellen. Die kunnen gevonden worden door her verdeling van overheidsgeld voor onder wijs. Wat onderzoek betreft, komt het hbo er nu bekaaid af. meende hij. Ook moet de studievoorlichting beter wor den opgezet en worden gecoördineerd. Aansluiting stelde ook voor dat de docenten van havo en hbo gaan praten over de aansluiting. Daarbij dienen ze ook te proberen de leerstof beter op elkaar af te stemmen. Daarbij kunnen de havo-docenten, die meestal geen ervaring in het hbo heb ben, hun inzicht in de hbo- studieprogramma's verdiepen. De instellingen voor hbo en de secties van de HBO-raad hield Stoelinga voor duide lijke en zo gelijk mogelijke toelatingsre gelingen te ontwerpen. Deze lopen nu enorm uiteen, zodat zowel studenten als dekanen en anderen'vaak volstrekt niet weten waar ze aan toe zijn. Wie van de havo komt. ontbreekt het vaak aan studievaardighcid, stelde de voorzit ter van de hbo-raad vast. In het eerste jaar bij het hbo moet daarom een veel betere studiebegeleiding komen. De eer ste studiefase, gericht huiswerk opge ven, en regelmatig nagaan in hoeverre de leerstof is verwerkt. Hij suggereerde ook de invoering van een mentorensysteem. EN HAAG (GPD) - Het kabinet zal volgende week laten weten of het de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer, aan RÖV geen exportvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan, zal uitvoeren. Premier Van Agt kreeg in de Kamer een gevoelige nederlaag te slikken, doordat elf leden van de CDA-fractie de motie-Brinkhorst (D'66) tegen de levering steunden. De motie werd met ^^77 tegen 70 stemmen aangenomen. Tl le regering wilde niet meteen het onaanvaardbaar over deze motie uitspreken. Van Agt kreeg v het kabinet. Vermoedelijk vrij. dag al zal het kabinet zich over de ontstane situatie buigen, rp. let wordt in politiek Den Haag 42. echter onwaarschijnlijk geacht dat de regering terugkomt op de aan R9V gedane toezegging. In het vorige week gehouden Ka merdebat voerde Van Agt aan dat R9V met succes een beroep op de rechter zou kunnen doen, indien de exportvergunning alsnog raa wor<*t geweigerd. ïn een eerste reactie noemde de Chinese ambassade de uitslag IX van de stemming een „weerspie geling van de wens van het Ne tel* derlandse volk". Van de Neder- me landse regering wordt verwacht ^er dat deze duidelijke maatregelen n. !ks treft om de levering alsnog tegen u'k te houden. Een woordvoerder en van het R9 V-concern toonde zich ai&llddl teleurgesteld. R9V wil nu eerst .7f het kabinetsberaad afwachte- Scholten, J. Mommersteeg, W. de Kwaadsteniet, M. Beinema, J. de Boer, T. Frinking en 9. Faber. De motie-Brinkhorst kreeg daar door nu 77 stemmen vóór en 70 tegen. De tegenstanders waren VVD, de rest van het CDA. SGP, GPV, D9 '7P en Boerenpartij- omgezwaaid „om de regering een signaal te geven dat zij verkeerd heeft gehandeld". Hij zei in de cember de mogelijkheid van felle reacties van China te hebben on- dergeschat. „Een taxatiefout van mij", aldus Lansink. Als het kabinet volgende week de kameruitspraak toch naast zich neerlegt, komt een motie van af keuring van Waltmans (PPR) in stemming. De kans dat deze mo tie wordt aangenomen, wordt evenwel klein geacht, omdat daardoor het kabinet zou vallen. Het CDA, dat met Van Agt als lijsttrekker de verkiezingen in wil gaan, voelt daar niets voor. Ook de elf tegenstemmers lieten gisteren al weten het kabinet niet voor deze zaak te willen offere- Succesje Vier meer Bij de stemming bleek dat, behalve de zeven CDA'ers die ook in de cember tegen de levering stem den, nog eens vier CDA'ers uit de regeringsboot vielen: A. Lansink, 9. Dijkman, J. Buikema en me vrouw V. Korte-Van Hemel. In december stemden al tegen J. N. Binnen het CDA is tot op het laatste moment heftig gediscussieerd over het in te nemen standpunt. Enkele minuten voordat de Ka mer gistermiddag bijeenkwam, eindigde het fractieberaad en was duidelijk dat Lubbers het CDA niet op één lijn had weten te bren gen. Een van de vier nieuwe tegenstem mers. dr. Ad Lansink, zei te zijn De oppositie boekte overigens nog een succes. CDA en een meerder heid van de VVD-fractie steun den een motie de PvdA'er Van der Hek, waarin de regering werd gevraagd geen exportvergunning af te geven voor door R9V aan Taiwan te leveren „gevoelig nu cleair materiaal". szoals gemeldnbestaat de Taiwan- order uit een militair en een bur gerlijk deel. Daartoe behoort de leverantie van onderdelen voor kerncentrales op Taiwan. R9V weigert bekend te maken welke mmvang het nucleaire gedeelte van de order heeft en welke on derdelen geleverd zullen worde- Van Agt zei vorige week in de Tweede Kamer dat de verhou ding tussen het militaire en civie le deel van de order ongeveer 55 tegen 45 procent moet zijn. De to tale order levert R9V ruim 6 mil joen manuren werk. Er is ander half miljard gulden mee gemoei- Actie tegen Amsterdam BROEK IN WATERLAND (GPD) - De gemeenteraad van Broek in Waterland heeft gisteravond una niem besloten het college van B en W de vrije hand te geven voor het ondernemen van juridische stappen tegen de gemeente Am sterdam naar aanleiding van de vuilstort in de Volgermeerpolder. Of dit een kort geding moet wor den of een procedure bij de Arob- rechter zal de gemeentelijke ad vocaat in overleg met het college moeten beslissen. Burgemeester J. Koppenaal vertelde de raad dat op 12 februari zal worden begon nen met het verwijderen van de aan de oppervlakte liggende va ten met vergif. WEERRAPPORTEN De Chinese zaakgelastigde in Nederland, Kao, liet zieh.verheugdov de afloop van het kamerdebat, gewillig fotograferen met een dame Scheveningse klederdracht. d t max. tei gisteren i g-s Amsterdam zwa ar bew. 9 5 3 De Bilt zwaar 9 7 Deelen ywaar 8 3 10 Eelde regenbui 9 3 4 Eindhoven zwa; 8 4 11 Den Helder licht bew. 9 4 l Rotterdam zwa; 9 4 3 Twente zwaar 7 8 Vlissingen zwa; 9 4 3 Zd. Limburg bui 7 2 18 Aberdeen sneeuwbui 6 1 03 Athene zwaar 15 7 0 Barcelona zwaa 14 6 0 Berlijn 7 3 3 Bordeaux zwaa 11 8 12 7 4 10 Frankfort motregen 3 1 5 Genevè 9 3 13 Helsinki motsneeuw 1 02 Innsbruck zwae -2 0 Klagenfurt geheel bew. 2 -3 0 Kopenhagen zw; 7 1 Lissabon zwaai r bew. 17 10 0 Locarno licht 8 -1 0 Londen onbew. 11 3 02 Luxemburg 4 1 14 Madrid zwaar bew. 14 5 0 Malaga onbew. 17 6 0 Mallorca licht '4 2 0 München ïO 3 2 Nice licht 13 8 0 Oslo licht 2 -5 0 10 16 Rome geheel 14 0 Split geheel 14 6 0 Stockholm zwa; 4 -1 01 Wenen geheel 12 5 01 5 3 9 Casa Blanca onbew. 17 3 0 Las Palmas licht bew. 19 Tel Aviv zwaa; r bew. 16 Tunis licht bew. 13 5 1 UTRECHT - Bij een toenemen de werkloosheid bestaat het ge vaar dat vrouwen die vrijwilli gerswerk doen, daaruit verdron gen worden door - vaak manne lijke - werklozen die betere pa pieren hebben. In de alternatieve hulpverlening, zoals het JAC, worden nu soms al zulke hoge ei sen aan vrijwilligers gesteld, dat vrouwen met weinig opleiding als eerste uit de boot vallen. Dit zegt de Landelijke 9tichting Werkwinkel in Utrecht, die zich bezighoudt met opbouw en on dersteuning van vrijwilligerswe rk. Volgens de voorzitter van het bestuur van de Werkwinkel, Wie- be Kamminga, krijg je in vrijwilli gerswerk snel een situatie met een soortgelijke rangorde als op het betaalde werk, met aan de top een soort van „vrijwillig direc- teurtje". Daarnaast constateert de Werkwin kel dat vrijwillige bestuursfuncti es vaak worden vervuld door mannen die al een betaalde baan hebben. De Werkwinkel gaat nu een project opzettten waardoor bijvoorbeeld huisvrouwen ge makkelijker in aanmerking kun nen komen. De Werkwinkel wil niet onder alle omstandigheden vrijwilligers werk bevorderen: vrijwilligers werk dat onder druk van de be zuinigingen beroepskrachten zou moeten vervangen, wijst de Werkwinkel af. De Werkwinkel gaat ervoor ijveren dat in vrijwilligerswerk opgeda ne ervaring hoger gewaardeerd gaat worden bij bijvoorbeeld sol licitaties. Ook bij de bepaling van het aantal dienstjaren bij inscha ling in de cao zou vrijwilligers werk mee moeten tellen, vindt de Werkwinkel. (ADVERTENTIE) UTRECHT - De Utrechtse politie heeft ervoor de surveillan ce een vervoermiddel bijgekre- gen: de stadsbus. Met bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf verplaatsen agenten van de geü niformeerde dienst zich naar de wijken waar zij te voet de surveil lance voortzetten. B en W van Utrecht hebben besloten dat rit ten met de stadbus voor politie mannen in uniform tijdens de dienst gratis zijn. Het project is deze week van start gegaan. Enige tijd geleden testten agenten het nieuwe vervoermiddel op doelmatigheid. Naar hun inzicht was het een succes. De korpsstaf van de Utrechtse politie werd ge wonnen voor het idee. Voor politie-inspecteur J. van de Heuvel is surveilleren per stads- bus een „ontdekking" geweest. „Het publiek heeft er prima op gereageerd", zei hij vanmorgen op een persconferentie. „Deze vorm van vervoer past uitstekend in het beleidsplan '80-'82 van ons korps: werken aan een betere re latie met het publiek. Bewoners van de wijken hebben behoefte polihie in hun omgeving te zien en er een praatje mee te maken. Je komt op plaatsen waar een agent per surveillanceauto nooit zal verschijnen. Bovendien ben je zo moeilijk in een auto aan spreekbaar". Ook chauffeurs van het GVU heb ben positief op de aanwezigheid van geüniformeerde politiemen sen in de bus gereageerd. '„Het geeft ze een veiliger gevoel", al dus de politie-inspecteur. Om misverstanden te voorkomen voegde Van de Heuvel eraan toe dat bij deze vorm van surveillan ce, agenten in de bus geen kaar tjes controleren. „Dat is niet onze taak. Daarmee zijn controleurs van het vervoersbedrijf belas- t". DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van volkshuisvesting gaat een grootscheeps onderzoek houden naar fraudes met individuele huursubsidies. Vermoed wordt, dat jaarlijks enkele miljoenen guldens aan huursubsidie ten on rechte worden uitgekeerd. Dat is volgens een woordvoerder van het ministerie op zichzelf geen onrustbarend cijfer. Im mers, het afgelopen jaar werd voor een miljard gulden aan indi viduele huursubsidie uitgekeerd aan meer dan 400.000 aanvragers. Niettemin acht men een scherpere controle op zijn plaats. Daartoe zal eerst met een onderzoek wor den begonnen dat aan het licht moet brengen bij welke groepen de kans op fraude met de huur subsidies het grootst is. Deze groepen zullen vervolgens uitge breider worden doorgelicht. In het kader van deze verscherpte controle zal het ministerie een brief aan de gemeenten sturen waarin wordt gevraagd om aler ter optreden tegen de sub sidieaanvragers. Het ministerie heeft verder laten weten, bij constatering van mis bruik van individuele huursubsi die, gerechtelijke stappen niet uit de weg te gaan. Yandaaltjes alternatief gestraft ROTTERDAM (ANP) - In overleg met de officier van justitie heeft de Rotterdamse politie een alter natieve straf bedacht voor zeven jongens van ongeveer veertien jaar, die het afgelopen weekeinde werden aangehouden nadat zij de gevels van 26 winkels in een win kelcentrum hadden beklad met verf, viltstiften en spuitbussen. Vanmiddag moeten de jongelui onder toedicht van agenten zelf de verf verwijderen. Gebeurt dat naar de wens van de winkeliers, dan zal tegen de jongelui geen strafvervolging worden inge steld. DEN HAAG (ANP) - De kantoren van de rijksoverheid zullen op 5 mei gesloten zijn en het ligt in de lijn der verwachtingen dat de provincies en gemeentén dat voorbeeld volgen. Voor de amb tenaren betekent dat een ver plichte snipperdag. 9cholen zul len gesloten zijn en de winkeliers moeten zelf maar zien wat ze doen. Premier Van Agt deelde de Tweede Kamer gisteravond mee dat de re gering niets af wil doen aan de waarde van 5 mei als nationale feestdag, maar dat het geven van vrij op die dag het rijk alleen in de collectieve sector vijftig miljoen gulden zal kosten. De vijfjaarlijkse bevrijdingsdag, zo als gevierd in 1980, zal een vrije dag blijven. Als de regering haar zin krijgt, zal 5 mei dus niet extra op het budget drukken, omdat de feestdag in 1985 valt op een zon dag en in 1990 ov> een zaterdag. Het is volgens de premier niet de bedoeling de bevrijdingsdag op te schuiven naar een werkdag als 5 mei in het weekeinde valt. Het verband met 4 mei, herdenkings dag, wil de regering in geen geval verbreken. De PvdA diende een motie in waar in wordt gevraagd het mogelijk te maken dat iedereen aan de vie ring van deze nationale feestdag kan meedoen, zonder dat hij of zij er loon of vakantie bij inschiet. D'66 en CPN steunden de motie. CDA en VVD willen het voorstel van de regering volgen en af wachten hoe enthousiast Neder land dit jaar 5 mei zal vieren en vrij neemt. Ook willen zij de be- werknemers en werkgevers en in het georganiseerd overleg ambte narenzaken over het erkennen van 5 mei als (extra) vakantiedag. De woordvoerders van CDA en WD verklaarden in de huidige economische omstandigheden begrip te hebben voor het kosten- argument van Van Agt. De bere keningen over de kosten van 5- mei-vrij liepen uiteen: mevrouw Cornelissen (CDA) noemde een stijging van de loonkosten met bijna een half procent, voor het bedrijfsleven dus een miljard gul den, de Communist Wolff reken de op een halve werkdag, gezien over een periode van zeven jaren, en mevrouw Bischoff dacht dat het iets meer dan die halve dag is. AM9TERDAM (ANP) - De politie heeft één miljoen gulden opge spoord van de drie miljoen die de in een Parijse gevangenis verblij vende Arie O. en W.P. de in op spraak geraakte notaris J. 9lis- Stroom in de hoofdstad wisten te ontfutselen. Het geld werd tij dens een speuractie van de politie aangetroffen in een bankkluis in Amsterdam. PvdA wint bij afstoten atoomtaken DEN HAAG (GPD) - Het vast houden aan één of twee Ne derlandse kernwapentaken zou de Partij van de Arbeid bij de Tweede- Kamerverkiezingen in mei tien zetels kosten. Dat blijkt uit een opinieonderzoek dat het NIPO heeft gehouden in opdracht van Elseviers Maga- Buitenland-secretaris Maarten van Traa van de PvdA maakte het voorbehoud dat bij een simpele vraagstelling veel mensen zich tegen elke vorm van kernbewapening zullen uitspreken. "Zelfs VVD'ers zijn dan radicaal". Volgens het NIPO-onderzoek (in december gehouden on der 959 mensen) kan de PvdA op 34 procent van de stem men rekenen als zij afstoting van alle Nederlandse kernta ken in haar program op neemt. Bovendien bleken de vriendinnen van het tweetal, een 35-jarige vrouw uit Laren en een 31-jarige Amsterdamse, die vorige week op 9chiphol werden aangehou den, ook nog "aardig wat geld" van de buit bij zich te hebben, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Hoeveel geld kon hij niet zeggen. De twee vrouwen wilden op het moment op het moment van aan houding met een vliegtuig naar Parijs vertrekken om zich daar bij hun vrienden te voegen. Onge wild zetten zij de politie zo op het spoor van Arie O. en W.P., die tot dat moment spoorloos waren. Beide vrouwen zijn gisteren voor geleid aan de officier van justitie in Amsterdam, mr. J. de Bruin. Zij zijn beschuldigd van mede plichtigheid aan oplichting en geldheling. De politie heeft intussen huiszoe king gedaan in de woning en op het zakenadres van O. in Laren en in de woning van P. in Amster dam. Daarbij werd een schrijfma chine in beslag genomen. Dat laatste is waarschijnlijk gebeurd in verband met het opstellen van valse documenten, met behulp waarvan de twee hun oplichting hebben bedreven. Het tweetal had de notaris een gun stige hypothecaire lening aange boden van twaalf miljoen dollar (ongeveer 28 miljoen gulden). Zij vroegen de notaris daarvoor een provisie van drie miljoen gulden. De twee vertrokken evenwel met de drie miljoen zonder hun af spraken over de lening gestand te doen. De notaris, die waarschijn lijk in grote geldnood verkeert, is vervolgens met onbekende be stemming verdwenen. Tot op dit moment is zij nog spoorloos. Rond de uitlevering van de twee zijn enkele complicaties. De poli tie probeert Arie O. en W.P. zo snel mogelijk in Nederland te krijgen. Voor een korte uitleve ringsprocedure moet - gerekend vanaf de dag van aanhouding in Parijs afgelopen zaterdag - bin nen twintig dagen een verbaal ter hand worden gesteld van de rech ter in Parijs, die daarna een be slissing neemt over het verzoek. Wordt de normale - lange - proce dure gevolgd, dan kan het wel en kele maanden duren voor de twee weer in Nederland zijn. Bij de rijkspolitie in Den Haag zijn de afgelopen dagen verschillende aangiften wegens oplichting bin nengekomen tegen Arie O. (heer "Olivier"). (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7