Behandeling allergieën in de knel Restanten militaire geschiedenis worden langzamerhand opgeruimd Dreigende opheffing afdeling allergologie in AZL Koppelstein vraagt tweede supermarkt Leidse stadsrubriek v - V- RI 19/OENSDAG 4 FEBRUARI 1981 van het stadsbouwhuis. "De slopers hadden eigenlijk het dak opgewild, maar omdat het zo glad was durfden ze dat niet. Gelijk hebben ze na tuurlijk". Een aantal buurtbewoners sprak overigens een paar we ken geleden tijdens een in spraak-avond over het ont- werp-bestcmmingsplan voor de D'oude Morsch zijn verontrusting uit over het op ruimen van het puin. "Foto grafeer je huis maar vast", was het advies van'éen van de aanwezigen. Die ongerustheid is niet te recht, vindt Weenink. "We voeren het puin gewoon door de eerste Binnenvestgracht af. Door de Morsstraat? Na tuurlijk niet, dat is onverant woord". 'Ik weet ook wel een betere op lossing", gaat Weenink ver der. "Via het water. Maar dan moeten de buurtbewoners wel even het verschil in geld bijpassen, want het kost na tuurlijk vreselijk veel geld om een paar schepen te laten aanrukken. De methode die we nu hanteren kost ons hoogstwaarschijnlijk al meer dan vier ton". Aan de nieuwe plannen voor het kazerneterrein wordt nog steeds gewerkt. Een bouw team, onder leiding van de Amsterdamse architect Rhijn, is al een aantal malen bij elkaar geweest om over de tekeningen te spreken. Zeker is elk geval dat er zo om en nabij de twintig woning wetwoningen worden ge bouwd. Verder is in het plan een plantsoen opgenomen met een wandelpad langs de Morssingel en het Galgewa ter. De route kan worden ver volgd via een brug voor voet gangers en fietsers over het Galgewater. Wanneer de bouw van de wo ningen precies begint is nog niet bekend. "Streefdatum is juli", zegt Van Guiick van de projectgroep D'Oude Morsch. "Maar ik denk eer lijk gezegd dat we heel blij mogen zijn als nog dit jaar de eerste paal de grond in gaat". De Morschpoortkazerne wordt afgebroken. Gisteren mokerde de kogel in alle hevigheid tegen de .uren. De kazerne gaat nog deze week plat. LEIDEN - Alle restanten die nog herinneren aan de mili taire geschiedenis van Lei den worden zo langzamer hand opgeruimd. Nadat eer der de Doelenkazerne het veld moest ruimen, werd met het afbreken van de Morsch poortkazerne een paar weken geleden begonnen. Waar schijnlijk zal de eerste muur deze week geheel tegen de vlakte liggen. Voordat de he le klus is geklaard zijn we overigens wel een paar maan den verder. Aanvankelijk zat het even te gen met de sloop. Begonnen werd met het wegbreken van de vloeren. "Dat gebeurde ei genlijk uit pure armoede", vertelt opzichter Weenink k- c- Widjaja: "Als de afdeling Al lergologie wordt opgesplitst en ondergebracht bij Longziekten en KNO zal de allergische pa tiënt van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ook het onderwijs en dc opleidingsmo gelijkheid tot allergoloog komt in gevaar". LEIDEN De afdeling al lergologie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden gaat een onzekere toe komst tegemoet. Gister avond nam de faculteits raad van de medische fa culteit het beleidsvoorstel van het faculteitsbestuur over. Dit voorstel houdt in dat vakgroep allergologie in principe zal worden op geheven öf de nog te be noemen onafhankelijke commissie moet na onder zoek tot de conclusie ko men dat dit geen juiste zaak is. In dat geval komt er een nieuw voorstel aan de raad. Een vakgroep is de kleinste afde ling van de faculteit, die zich be zighoudt met onderwijs en on derzoek. Het Academisch Zie kenhuis waakt over de patiën tenzorg. De problemen voor de afdeling, die zich bezighoudt met allergische ziekten, is begonnen na het ver trek van de met pensioen gegane prof. dr. R. Voorhorst. Hij was de man die de afdeling met zijn on derzoek, onderwijs en patiënten zorg in binnen- en buitenland be roemd heeft gemaakt. Een nieu we kroondocent stond na zijn vertrek dan ook niet onmiddel lijk klaar. Het faculteitsbestuur met in zijn achterhoofd de bezui nigingen nam zijn kans waar. Ge concludeerd werd dat de instel ling van de vakgroep en de afde ling in belangrijke mate per soonsgebonden is geweest en dat er steeds naar is gestreefd de vakgroepen, resp. zelfstandige afdelingen zo klein mogelijk te houden. En allergologie was na het vertrek van Voorhorst toch een beetje in een wankele positie gekomen. Dus waarom geen op heffing? Patiënten De allergoloog Widjaja en zijn as sistent in opleiding mevrouw Nierop schetsen de situatie voor de duizenden allergische patiën ten die het AZL jaarlijks bezoe ken als het plan van de faculteit doorgang vindt. "Allergologie is een algemene aandoening van het lichaam. Op vele manieren kan dit zijn uitwerking hebben. Je hebt patiënten met astma, hooikoorts, exceem of een com binatie van deze factoren. Dat hangt allemaal samen met hun allergologische constitutie. Nu moeten ze straks voor de ver stopte neus naar de afdeling Keel Neus en Oorheelkunde (KNO), voor astmatische aandoeningen naar longziekten terwijl voor het exceem toch zeker de dermato loog er aan te pas moet komen. De ene arts wil straks met bij nierschors behandelen, en de an der wil graag met antibiotica de ontsteking te lijf wil gaan. Het overzicht voor de patiënt is zoek. Ook voor de opleidingsplaatsen en onderwijs is het allemaal niet bevorderlijk. Wie garandeert ons dat het erkende specialisme al lergologie nog naar behoeven wordt onderwezen als iedereen zich er mee gaat bemoeien? Een longarts met een beetje kennis van allergologie is voor ons niet acceptabel. En ook niet voor de Specialisten Registratie Com missie van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Ge neeskunde, die bepaalt aan wel ke voorwaarde een specialisten opleiding moet voldoen". De pas in 1962 een zelfstandige ge worden afdeling was door het be leid van de grote Voorhorst een beetje in een geïsoleerde positie geraakt. Toen de professor weg ging kon men eigenlijk pas orde op zaken gaan stellen. Te laat, het faculteitsbestuur had al inge grepen. Waarom kon deze toch altijd beke ken 'tweederangs' specialisatie niet gewoon worden opgesplitst en ondergebracht bij de reeds bestaande afdelingen Longziek ten en KNO (Keel, Neus en Oor ziekten), vroegen het bestuur zich af. Ruwweg betekent dit dat de afdeling Longziekten ieder jaar op driehonderd nieuwe po liklinische patiënten mag reke nen, terwijl KNO op een toena me van zeshonderd jaarlijks zit. Allure De vakgroep allergologie had in middels ook niet stilgezeten. Ernstig vroeg zij zich af of er in dit plan wel rekening was gehou den met patiëntenzorg en oplei dingsplaatsen. Gesteund door de directie van Academisch Zieken huis die dat gevaar ook zag ko men werd op kosten van het zie kenhuis in september een nieu we allergoloog benoemd: drs. P. Widjaja. De patiënten bleven na melijk komen. Waarmee voor de vakgroep gelijk het bewijs was geleverd dat Voorhorst niet za ligmakend was, zoals het facul teitsbestuur wel beweerde. Volgens ,de voorzitter van het fa culteitsbestuur G.J. Tammeling is er geen kroondocent van allure voor de Leidse situatie te vinden. De tijdelijke voorzitter Spieksma van de vakgroep allergologie vindt dit een onzinnige uit spraak. "Er is gewoon niet ge zocht. Wij hebben er zo al twee LEIDEN - De bewoners van de nieuwe wijk Koppelstein hebben behoefte aan een tweede super markt aan het Diamantplein. Het bestuur van de vereniging van huiseigenaren heeft dit per brief aan wethouder Fase van econo mische zaken bericht. Vorige maand al toonde de Digros wel interesse in een vestiging op het Diamantplein. De wethouder zei toen dat er in de wijk vooral be hoefte was aan een kleine super markt. De bewoners van Koppelstein spreken dit nu tegen. Zij willen vooral een goedkope super markt, maar die hoeft niet per sé klein te zijn. Dat er een moet ko men staat voor hen echter vast, want de huidige supermarkt aan het Diamantplein heeft al jaren het alleenrecht en kan dan ook hoge prijzen vragen. Overigens willen de bewoners niet alleen een tweede supermarkt, zij vinden het ook wenselijk het hele Diamantplein als koopcen trum uit te breiden. Het aanbod van winkels is volgens hen zo ge ring dat men voor zeer veel din gen naar het centrum moet. Snelheidscontrole LEIDEN - Van de 373 motorvoer tuigen die gistermiddag tussen drie en half vijf op de Churchill- laan reden, gingen er 31 over de schreef, bleek bij een snelheids controle door de politie. Een au tomobilist brak met 98 kilometer per uur het snelheidsrecord van de middag. Voor de Churchill- laan geldt een maximum snel heid van vijftig kilometer per uur. op het oog. Het is voor ons onbe grijpelijk dat de faculteitsraad akkoord is gegaan met het be- leidsvoostel. Ze zijn nauwelijks geïnformeerd over de situatie. Het is toch heel vreemd dat de leden alleen het voorstel van het bestuur onder ogen hebben ge kregen. Terwijl wij op de avond zelf onze toekomstvisie, keurig op schrift gesteld voor het be stuur met de bedoeling dat dat ook wel bij de raadstukken zal worden toegevoegd, nog eens moeten uitdelen. De enige hoop die Nierop en Wid jaja nog hebben is dat de straks benoemde commissie de binnen gekomen stukken en dat moet een heel pak zijn, want alle zus terfaculteiten, astma-instellin gen, betrokken vakgroepen heb ben iets op papier gezet op zijn waarde bekijkt. Zij zullen in elk geval proberen in de loop van de maanden dat het onderzoek duurt uit het isolement te komen en door samenwerking met naas te vakgroepn tot een integratie van de patiëntenzorg te komen. "Ze moeten ons wel de tijd gun nen omdat tot stand te brengen". AZL Namens de directie van Acade misch Ziekenhuis verklaart Drs.J.J. Overeem voor 95% ach ter de vakgroep allergologie te staan. "Ook wij hebben het be leidsvoorstel van de faculteit via de raadsstukken moeten verne men. Voor ons is natuurlijk het eerste criterium het veiligstellen van de patiëntenzorg. Wij heb ben na het vertrek van Voorhorst niets gemerkt van een teruggang in het patiëntenaantal". Ook voor hem is het onbegrijpelijk dat de raadsleden een heleboel stukken niet ter inzage hebben gehad. "Het is een hele zwakke stemming geweest". Namens het faculteitsbestuur ver telde C.J. Zwarts vanmorgen dat benoeming van de commissie een dezer dagen na overleg met het AZL plaats zal vinden. En gisteravond zei hij: Dat de te benoemen leden alle gedane voorstellen van het faculteitsbe stuur mogen vergeten om tot een eigen optimale besluitvorming te komen". LEIDEN 1 I 1 - door René van der Velden Jaap Visser Speurneuzen (2) In hun kuif gepikt. Dat waren de detectives A. van der Vegt en B.F. Beenoever van het Amsterdamse bureau Nol, of zoals wij ze vorige week noemden '004' en '005'. De detectives, op jacht naar de Merenwijkse hondendoder, waren vooral gebelgd door de opmerking in deze rubriek dat zij waarschijnlijk uit zijn op de 2000 gulden van de be woners en de 2500 gulden tip geld van de dierenbescher ming. "Pure nonsens", roepen de speurneuzen, voor ingewij den: stamnummers 00259 en 00265, verontwaardigd uit. "We zijn absoluut niet uit op een beloning. We doen dit ge heel belangeloos. Wanneer we in Amsterdam niets te doen hebben of een dag vrij hebben dan zitten we in Lei den. We doen dit puur uit die renliefde. Dat geld voor die beloning mogen ze wat ons betreft aan de Dierenhulp- dienst geven. Die kunnen het nog beter gebruiken dan wij". Tegen het zere been was ook de opmerking van een Meren- wijk-bewoner in deze ru briek. De bewuste bewoner zei weinig vetrouwen te heb ben in "dat stelletje ama teurs". "Amateurs? Wij ama teurs? Nou dat valt wel mee, dachten we zelf. We hebben via Interpol een gedegen op leiding gehad en we zitten al weer wat jaartjes in het vak. Voor de Amsterdamse politie zijn wij bekende gezichten. We worden zelfs regelmatig door de politie ingescha keld". Volgens '004' en '005' hebben de mensen door allerlei spec taculaire televisieseries een heel verkeerd beeld van de tectives gekregen. "De men sen denken dat wij om de ha verklap op auto's springen die 80 kilometer per uur rij den en meer van dat soort dingen. Ze denken ook dat wanneer ze ons geen infor matie geven dat wij ze on middellijk tegen de muur zet ten. Allemaal onzin. Detecti ves zijn gewone mensen die op een normale manier hun werk proberen te doen". 00259 en 00265 bellen aan. Op zoek naar de hondendoder in de Merenwijk. Zxdlen zij hem vinden? Detectives Van der Vegt en Beenoever zijn er heilig van overtuigd dat de Merenwijk se hondendoder vroeg of laat tegen de lamp zal lopen. "Pakken zullen we 'm. We zijn in het begin op een dwaalspoor gebracht maar nu beginnen we aardig warm te raken. Het is nu wachten op een foutje van de persoon in kwestie. Dat foutje zal hij maken en dan gaat hij voor de bijl. We zullen voor alle ze kerheid ons postbusnummer bij jullie achterlaten (postbus 700600, 1007 KB Amsterdam) wie weet levert het nog nutti ge reacties op". Stadskrant Als alles volgens plan verloopt rolt begin maart de eerste editie van dc Stadskrant van de persen. Als we de grond leggers mogen geloven wordt het een revolutionaire krant die eens in de drie weken zal verschijnen. Een bindend element voor 'links Leiden'. "De Stadskrant moet de men sen prikkelen en aanzetten tot aktie, in de buurt, het be drijf of in de gemeenteraad. De krant moet bijdragen tot een linkse bundeling en als zodanig ook een platform functie gaan vervullen", luidt de stellige overtuiging van de redactieleden van het eerste uur, Hans Dessens, Har Torti- ke, Jos Everaers, Janrieke Wessclius, Katja van Vliet, Kees Walle, Cor Smit en Jan Laurier. Dit achttal, een deel van de kerngroep, legt uit hoe de ideëcn voor de Stadskrant zijn ontstaan. "Je komt el kaar binnen het actiewereld je nogal eens tegen, je praat met elkaar en dan blijkt er bij veel mensen behoefte te zijn aan een links blad. Begin de cember zij de eerste ideeën besproken tijdens een bijeen komst in het Leids Vrijetijds centrum. Bij de die bijeen komst waren dertig mensen. Er is toen een voorlopige op zet gemaakt waarmee een kerngroep aan de slag is ge gaan". Volgens de linkse activisten moet de Stadskrant een aan vulling worden op de plaatse lijke dagbladen. "We preten deren niet beter te zijn of te worden dan de professionele kranten. We zullen proberen aan te vullen wat de journa listen van de plaatselijke pers laten liggen of waar ze niet aan toekomen. Het is ook niet de bedoeling om te gaan pre ken voor eigen parochie. We willen een heel breed terrein gaan bestrijken waarbij we uiteraard wel door een be paalde bril zullen kijken. Over linkse acties zal bijvoor beeld worden geschreven vanuit een bepaalde betrok kenheid". De aanloopkosten voor het uit brengen van de Stadskrant (voor geïntresscerden: post bus 243, 2300 AE Leiden) zijn vrij gering omdat alles op vrijwillige basis gebeurt. On der het motto 'links en toch leesbaar' wordt wel gepro beerd om het geheel er pro fessioneel te laten uitzien. De krant zal acht pagina's dun worden. Het formaat wordt 'A3'. Er zal worden gewerkt met een (uiteraard) rode steunkleur. Eerste oplage: duizend exemplaren. Een heuse colportagegroep gaat proberen om die duizend kranten aan de man of vrouw te brengen. Na zes nummers zal worden bekeken of het linkse lijfblad levensvatbaar is. Zo niet, dan sterft de krant een stille dood. Zo ja, dan heeft Leiden er definitief een nieuwe periodiek bij. Het ligt in de bedoeling om ook advertenties in de Stadskrant op te nemen. "Maar", zo ver zekert het achttal, "wat dat betreft zal er een selectief be leid worden gevoerd. Inder daad zal iemand als Ed van Tol van de bouvierbewaking niet in onze krant kunnen ad verteren. Het zullen vooral de kleine ondernemers zijn die bij ons terecht kunnen. De kleine melkboer van de hoek bijvoorbeeld. Maar als die zelfde melkboer op een bo venverdieping twee mensen voor 600 gulden heeft zitten kan hij het wel vergeten. Maar ja, dan komt hij toch ook wel in de krant, alleen op een andere manier

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3