LEIDSCH DAGBLAD Westen is zuinig met olie Bij bij ijiia200 banen weg Technische Unie Verdachten bouwfraude tijdelijk op vrije toeten Twentse "jeugdfabriek" voor werklozen alno keuken Sluiting dreigt voor Haags auto sloopbedrijf A 7r Gunstige invloed op prijs verwacht Goedhart Bouwhuis Nederlanders zijn "muzikaal volkje' SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis /OENSDAG 4 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36388 recteur G Koopman Dofdredacieur AAM Schuurmans J| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/ LEIDEN - De presi dent van de Haagse rechtbank heeft gistermiddag de hoofdver dachten in de Leidse bouwfrau dezaak, de 39-jarige Hans van L., directeur van het rioleringsbe- drijf Lemy bv. en de 25-jarige Frits R., zijn boekhouder, voorlo pig op vrije voeten gesteld. De hoofdverdachten in deze zaak, ook wel de Lemy-affaire ge noemd, waren op 22 december van het afgelopen jaar veroor deeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk vijf en vier jaar. Zij zouden de belasting voor in totaal zo'n vijftien miljoen gul den hebben opgelicht. Vorige week vrijdag diende voor de Haagse rechtbank een kort geding dat de advocaten van bei de verdachten, mr. Van Zalingen en mr. Wladimiroff, tegen de Ne derlandse staat hadden aange spannen. De raadslieden hadden ontdekt dat door de administra tieve afdeling van het Paleis van Justitie een termijnfout was ge maakt bij de verlenging van de gevangenhouding van hun cliën ten. De president van de Haagse recht bank deed gisteren vervroegd uitspraak in dit geding en kwam tot de conclusie dat de gevangen houding van Van L. en R. op dit moment onrechtmatig is. Van L. en R. kunnen vrij blijven rondlopen tot hun zaak in hoger beroep dient. Onmiddellijk na het rechtbankvonnis van 22 de cember zijn de hoofdverdachten tegen de uitspraak in beroep ge gaan. Dit hoger beroep dient waarschijnlijk in de loop van de maand mei. ENSCHEDE (GPD) - De TH Twen te, afdeling bedrijfskunde, wil in Enschede een Jeugdfabriek stichten. Speciaal om werkloze jongeren die op de arbeidsmarkt weinig kans maken, verder te hel pen. De fabriek zal al in oktober moeten gaan draaien met twintig jongens en meisjes in de leeftijd van 17 jaar tot 20 jaar. Het is de bedoeling, dat dit aantal geleide lijk uitgroeit tot veertig. De Jeugdfabriek wordt iets bijzon ders. De TH wil er namelijk expe rimenteren met autonome werk groepen, waarin de jongeren zo zelfstandig mogelijk kunnen werken. Ook zullen zij worden betrokken bij de leiding van het bedrijf, dat onder "de paraplu" komt van een ideële stichting. Met het gemeentebestuur van En schede is reeds overleg geopend over de huur van een leegstaande bedrijfshal. Klanten zijn er ook al. Het enige knelpunt is nog de fi nanciering. Bij de Stuurgroep Experimentele Arbeidsprojecten is een subsidieaanvraag inge diend. De overheidsbijdrage zou het eerste jaar circa anderhalf miljoen gulden moeten bedra gen. Daarna zal de fabriek vrij snel in staat zijn zich zelf te be druipen, aldus prof. Dr. H.M. J. van Zuthem, die de supervisie van het project heeft. De Jeugdfabriek wil overigens meer dan werkloze jongeren uit kwetsbare groepen aan een baan helpen. Men wil ook - door scho ling cn vorming - hun arbeids marktpositie verbeteren. Want het is wel de bedoeling dat ze na een paar jaar doorstromen naar een ander bedrijf. Het moet een Jeugdfabriek blijven". Het bedrijf zal beginnen met licht inspannende werkzaamheden voor derden. Zes metaalbedrij ven hebben inmiddels laten we ten werk aan zo'n jeugdfabriek te willen uitbesteden. Daarnaast blijft de THT zoeken naar nieuwe produkten. Aan jongens en meisjes die er wil len werken, zal slechts één eis. worden gesteld: ze moeten bereid zijn om in groepen te werken en te overleggen over het werk. Ver der wordt er niet geselecteerd, al dus Van Zuthem. Het idee van de THT'ers is, dat deze jongeren via werk in zelfstandige groepen sneller hun arbeidsmarktpositie PARIJS (Reuter) Het Internationaal Energie Agent schap, dat is het samenwerkingsverband van de Wester se landen en Japan op het gebied van energievoorzie ning, is uitermate tevreden over het olieverbruik. De aan gesloten landen zijn er volgens het IEA goed in geslaagd om het verbruik terug te dringen. De kans dat het totale verbruik van olie in de betrokken landen dit jaar met twee procent wordt terugdrongen is groot. Dat heeft een gunstig effect op de olieprijs. Vorig jaar daalde het ver bruik al 7,5 percent. Remington in financiële problemen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN DEN BOSCH - Opnieuw dreigen in ons land ruim duizend arbeidsplaatsen te verdwijnen. Zo maken de Industriebonden van FNV en CNV alsmede de Unie BLHP zich zorgen over het voortbestaan van de schrijfma- Boete voor speelgoed pistooltje GRONINGEN (GPD) - Een speelgoedklappertjespistool dat sprekend op een echte re volver lijkt, mag je in Neder land niet in bezit hebben. Dat ondervond de 33-jarige huis arts H.J.N. uit Warfshuizen voor de Groninger politie rechter mr. H.J. Bleeker. Hij kreeg een boete van 50 gul den. Officier van justitie, mr. M.H. Severein, had hetzelfde bedrag geëist. Op 22 mei van het vorig jaar werd het "wapen" in de auto van N. aangetroffen. Hij had het klappertjespistool van vijf gulden juist twee weken daar voor cadeau gehad. chinefabriek Remington in Den Bosch waar 900 man werken. Bij Technische Unie, met een hoofd kantoor in Amstelveen en vesti gingen in Alphen aan den Rijn en Leiderdorp, is een reorganisa tie op komst die een verlies van zeker honderdnegentig arbeids plaatsen met zich mee zal bren gen. Waar de ontslagen gaan vallen is nog niet bekend. Over enkele maanden zal de directie voorstel len doen aan vakbonden i derdnegentig arbeidsplaatsen "wel aan de forse kant". Prins Claus opende vorig jaar het uitgebreide centrale magazijn van Technische Unie in Alphen. Daar werken honderdveertig mensen. Volgens een woordvoe der is het niet uitgesloten dat ook in het magazijn arbeidsplaatsen verdwijnen, maar, zo zei hij, "in het verleden is al kritisch naar het Alphense personeelsbestand gekeken, dus de schade zal be perkt blijven". MANILLA - De Filippijiise poli tie heeft gisteravond meer dan 200 Iraanse studenten aangehouden, na hen met hogedrukspuiten te heb ben verdreven uit de ambassade van hun land. De studenten hadden de ambassade gedurende acht uur bezet gehouden om te protesteren te gen de verlaging van hun studie beurzen met gemiddeld 900 gulden per maand door de regering in Te heran. In het gebouw zouden de bezetters vernielingen hebben aangericht. De arrestanten zijn inmiddels overge bracht naar een gevangenisinrich ting voor ongewenste vreemdelin gen. Of de studen ten zullen worden uitgewezen is nog niet bekend. Hiromichi Miyazaki, voorzitter van de raad van bestuur van het agentschap, zei gisteren in Parijs dat de de partners tussen nu en maart nog verder zullen interen op hun voorraden, om zo het evenwicht op de internationale oliemarkt niet te verstoren. Dat evenwicht tussen vraag en aan bod, noemde hij wel nog steeds "wankel". Miyazaki doelde daar bij op de oorlog tussen Iran en Irak, die een verminderde uit voer van olie uit die landen tot gevolg heeft gehad. Belangrijkste oorzaak is de econo mische teruggang, maar ook is er sprake van een effect van maat regelen op het gebied van ener giebesparing. Het IEA benadrukt dat de aange sloten landen zich goed aan de voorschriften hebben gehouden. Geheel volgens plan zijn de voor raden van 460 miljoen ton olie in de herfst teruggebracht tot 410 miljoen ton aan het eind van het vorig jaar. Zoals bekend deden zich in het verleden nogal eens problemen voor bij de naleving van de afspraken die tijdens bij eenkomsten van het IEA werden gemaakt. Nu is echter aanzien lijk meer ingeteerd op de voor raad, maar dat kon ook gezien het uitblijven van een strenge winter. De IEA-landen komen in maart bij een om zich te beraden over het beleid dat in de rest van het jaar gevoerd moet worden. Miyazaki toonde zich optimistisch over 1981"We hebben er alle vertrou wen in", zo zei hij, dat de situa tie de komende maanden niet uit de hand loopt". dernemingsraad. Bij het bedrijf Ook de Leiderdorps vestiging, werken in totaal veertienhon derd mensen. Volgens de directie is de reorgani satie onvermijdelijk gezien de in eenstorting van de bouwmarkt. Technische Unie is een belang rijk toeleveringsbedrijf en ont komt om die reden niet aan in krimping. De bonden willen eerst meer infor matie van het bedrijf, voordat een oordeel over de aankondi ging wordt uitgesproken. Be stuurder Kruizinga van de FNV zei desgevraagd al langer reke ning te hebben gehouden met in krimpingen bij Technische Unie, maar vindt het verlies van hon- waar ruim dertig mensen werken, wordt bij de reorganisa tie betrokken. Bij Remington zijn financierings problemen ontstaan, waardoor de Nederlandse banken geen krediet meer geven. De schrijf machines worden weliswaar in Den Bosch gemaakt, maar de verkoop en de afrekening met de klant wordt door de Amerikaan se moedermaatschappij gedaan. Aan het doorgeven van de in komsten schort het echter. De vakbonden hebben nu een telex naar Amerika gestuurd met het verwijt de betalingsafspraken niet na te komen. Buien Wisselend bewolkt en enkele regen- of hagelbuien. Minimumtemperatuur dicht bij het vriespunt. IWiddagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit noordwest tot west. 5 FEBRUARI Zon op: 08.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 08.38 uur; onder: 18.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.35 uur; laagwater om 11.46 uur. voor f 3800- kompleet met apparatuur. Bij Goedhart met 5 jaar garantie, hetzelfde kopje koffie, dezelfde service en hetzelfde profijt van ideeën opdoen i onze zeer omvangrijke showroom. )orn 126o (tegenover Avifauna) Alphen aJd Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: van S.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 1 7.30 zaterdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag koopavond tol 21.00 DEN.HAAG (GPD) -- De Neder landse bevolking geeft jaar lijks 280 miljoen gulden uit aan muziekinstrumenten. In West-Europa geven alleen Noorse gezinnen gemiddeld nog meer aan muziekinstru menten uit, namelijk 80 gul den per gezin tegen circa 66 gulden in ons land. Italië heeft het minst over voor de aankoop van een instrument.. Dit blijkt uit cijfers van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), die gepubliceerd zijn in het zojuist verschenen rap port „Detailhandel Muziekin strumenten Ongeveer 10 procent van de Ne derlanders vanaf 16 jaar be speelt een muziekinstrument Meer dan de helft van de ac tieve muziekbeoefenaren speelt op toetsinstrumenten zoals piano's, vleugels en elektrische orgels. Daarna volgen snaarinstrumenten (gitaren) en blaasinstrumen ten. 9lag- en strijkinstrumen ten worden het minst be speeld. De mate van muziekbeoefening verschilt sterk per regio. In het zuiden van het land wordt meer aan muziek gedaan dan in het noorden en oosten. Voor een deel kan dit worden toegeschreven aan het grote aantal fanfare- en harmonie korpsen in deze streken. In het westen van het land wordt echter de meeste muziek ge maakt.'In de Randstad is de levensstandaard gemiddeld hoger, waardoor er meer geld aan muziekbeoefening kan worden uitgegeven. VERKOOP PARTIJ Perzen, Oosterse karpetten en Berbers Berber 170x240 3 kg wol per m2 490,- 200x300i 720,- s partij verder grote keuze uit partij geweven kar- itigen, petten, welke thans tegen sterk verlaagde prijzen aan de konsument worden aangeboden Ondanks de zeer lage prijzen is alles van uitstekende kwaliteit en met volledige echtheidsgarantie Hier nog enkele prijzen en voorbeelden TAPIJTVERKOOP NEDERLAND Kantoor Oss. tel 04120-22006 Moskou bezorgd over VS-plan M09KOU (AP) - Radio Moskou heeft zich vandaag bezorgd ge toond over een mogelijke statio nering van Amerikaanse neutro- nenwapeps in West-Europa. Dit naar aanleiding van de verklaring van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger. Dergelijk nieuws, aldus radio Mos kou "kan slechts aanleiding ge ven tot bezorgdheid over de voor uitzichten op wereldvrede en de vermindering van de spanning." (Zie ook pagina buitenland) 28 PAGINA'S Jacques Herb wil eindelijk erkenning Kamer wijst nu Taiwan-order af VS willen weer neutronenbom Werkgever tegen importbeperking DEN HAAG - Het Haagse autover- nietigingsbedrijf Pametex, met een capaciteit van 180.000 auto wrakken per jaar, wordt met slui ting bedreigd. B en W van Den Haag hebben het bedrijf tot vrij dag de tijd gegeven een oplossing te zoeken voor de afvoer van het vuil dat vrijkomt bij de vernieti ging van sloopauto's in de ver maalinstallaties. Het college acht deze maatregel nodig in verband met direct gevaar voor de omge ving. Tot tweemaal toe is er namelijk brand ontstaan in het zgn. shred- der(vermaal)-afval, dat illegaal op het terrein van het sloopbedrijf wordt gestort. Daarbij kwamen giftige dampen vrij. De kans op een nieuwe brand in de restanten van zo'n 7500 auto's is aanzien lijk. De groeiende berg auto-afval in het industriegebied de Binck- horst is volgens het Haagse colle ge in strijd met de afgegeven hin derwetvergunning. Pamatex, het grootste autovernieti- gingsbedrijf van ons land. is in moeilijkheden gekomen doordat het zijn gemalen auto-afval sinds vorig jaar zomer niet meer op de gemeentelijke stortplaats in Zoe- termeer kwijt kan. De gemeente Zoetermeer verbood de storting toen het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne dit ty pe afval op het lijstje van verbo den te storten chemisch afval zet te. De Haagse wethouder van mi!iou- zaken Duivesteijn: „Aan het on verantwoordelijke vuilstorten op het terrein van Pametex komt nu weliswaar een eind. maar we blij ven straks wel zitten met alle au towrakken". Vorig jaar september nam het au- tosloopbedrijf een nieuwe, mi lieuvriendelijke en energiebespa rende shredder in gebruik, met een waarde van 7 miljoen gulden. LEIDSCH DAGBLAI Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe ion- der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 2142300 VB Leiden en de kram komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1