gk "RSV-besluit is onherroepelijk" Problemen bij Antillianen word je niet zomaar mm Wierookt is niet gezien. Rokers moeten niet-rokers meer ontzien *«k3I Van Agt in Tweede Kamer: Lnbbers denkt aan plaatsing tan kernraketten Dreigend geldtekort in fonds door toenemende werkloosheid VRIJDAG 30 JANUARI 1981 Hoerenloper strafbaar in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Man nen, die in Rotterdam naar de hoeren willen gaan, lopen voortaan de kans een proces verbaal te krijgen. Via een wijziging van de algemene politieverodening, die giste ren door de gemeenteraad werd aangenomen, is naast de prostituée ook de hoerenlo per strafbaar geworden. De wijziging werd ingevoerd op verzoek van het PvdA- raadslid mevrouw F. Stoec- kart, die het discriminerend voor vrouwen vindt als alleen de tippelaarster kans loopt te worden vervolgd. DEN HAAG (GPD)- Rokers zullen meer rekening moeten gaan hou den met niet-rokers en vaker dan nu het roken achterwege moeten laten, in elk geval tot afspraken met niet-rokers moeten komen in de werksituatie. Dat is de bood schap, die de Stichting Volksge zondheid en Roken de komende maanden met 1,2 miljoen gulden subsidie van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne onder de aandacht van roker en niet-roker gaat brengen. De campagne „Wie rookt is niet ge zien" is gisteren begonnen met een introductie van staatssecreta ris Veder-Smit van volksgezond heid en milieuhygiëne. „Onze omgangsvormen laten dui delijk te wensen over", zei me vrouw Veder Veder, roker denkt er dikwijls niet aan. dat hii ande ren hindert, vooral mensen die echt geen rook kunnen verdra gen, de luchtgehandicapte- Met de campagne willen stichting en department departement „be- wustmakings „bewustmakings- proces" gang brengen, de roker er vertrouwd mee maken, dat de tijd van dwingende maatregelen nabij is. De Club Actieve Niet-rokers ijvert al geruime tijd voor dergelijke maatregélcn. Een gesubsidieerde actie op deze schaal is nieuw - maar de actieleiding wil nadruk kelijk een polarisatie tussen ro kers en niet-rokers voorkomen. „We moeten oppassen, dat we geen Club Actieve Rokers erbij krijgen", aldus secretaris J. Sie- belink van de Stichting Volksge zondheid en Roken. Rookcijfers DEN HAAG - Het aantal ro kers loopt in ons land met twee procent per jaar terug. Van de Nederlanders van vijftien jaar en ouder roken er 4,4 miljoen. Het gemiddel de aantal sigaretten per dag ligt bij de rokende Neder landse man op vijftien en bij de vrouw op dertien. In 1979 is er voor 3,8 miljard gulden verrookt in Nederland, de fiscus verdiende daar 1,8 miljard gulden aan. Maatregelen interdepartementale beperking tabaksgebruik heeft volgens staatssecretaris Veder- Smit een advies klaar om de posi tie van de niet-roker meer te be schermen, maar er kon gisteren geen datum worden genoemd wanneer maatregelen tegen het roken worden genomen teneinde om eind einde maken aan rook- overlast voor de tien miljoen niet- rnkors in Npdprland De actie „Wie rookt is niet gezien" moet het roken in kantoren, ver gaderzalen, spreekkamers e.d. „bespreekbaar" maken, zodat af spraken over rookpauzes of rook vrije ruimten kunnen worden ge maakt. Onder meer via adverten ties in dae- en vakbladen en een tv-spot (postbus 51 Den Haag) zal rokers duidelijk worden ge maakt, dat roken in veel situaties ongepast is. „We leggen een accent op het woordje soms in deze campag ne", licht directeur A. H. Fon- foort van de Stichting Volksge zondheid en Roken toe. „Soms is roken asociaal, oncollegiaal of onpedagogisch. Daarvan moet de roker zich meer bewust worde- REACTIES de niet-roker wordt verwacht, dat hü in voorkomend geval om rookvrije lucht vraagt. „Roken is uiteindelijk binnen de meest ern stige vorm van luchtverontreini ging", aldus Ponfoort. DEN HAAG (GPD) - De regering kan niet terugkomen op de toezegging Rijn-Schelde-Verolme een exportvergunning te verlenen voor levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Die toezegging heeft rechtskracht en daar kan een eventueel afkeu rend standpunt van de Tweede Kamer geen invloed op hebben. RSV zou, als de regering op zijn besluit terug komt, naar de rech ter kunnen stappen en grote kans hebben de zaak te winnen. Dat verklaarde premier Van Agt gisteravond voor de Tweede Ka mer, die voor de tweede keer in een maand over de omstreden China wil niet verder praten DEN HAAG (ANP) - China zal een voorstel om besprekin gen over de Nederlands - Chinese betrekkingen te be ginnen op basis van een Ne derlandse toezegging dat het bij de levering van twee, en niet meer, onderzeeërs zal blijven, resoluut van de hand wijzen, zo is gisteren van ge zaghebbende diplomatieke zijde in Den Haag vernomen. China beschouwt de levering van moderne wapens aan een opstandige provincie als een schending van de Nederland- s-Chinese verklaring van 1972, waarin Nederland Pe king als de enige wettige rege ring van China erkent en zegt de Chinese opvatting dat Tai wan een Chinese provincie is, te zullen eerbiedigen. Leve ring van onderzeeërs is de "aanzet voor een"twee Chi na's*" of een "+één China en één Taiwan+ politiek, die voor China volkomen onaan vaardbaar is. Een aanzet voor een dergelijk voorstel werd gisteravond in de Tweede Kamer door pre mier Van Agt, volgens wie "+meer militaire leveranties aan Taiwan de spanning zo zeer zullen opvoeren dat van een exportvergunning daar voor behoort te worden afge- Taiwan-order debatteerde. Vol gens Van Agt lag de situatie ook al zo toen de kwestie voor het eerst in het parlement ter sprake kwam. Het kabinet had op 1 december RSV al een brief geschreven waarin de exportvergunning werd toegezegd. Die uitspraak van de premier leidde tot op schudding in de Kamer: zowel CDA-fractieleider Lubbers als PvdA-woordvoerder Van der Hek keurde het af dat de Kamer op die manier geen enkele in vloed op het regeringsbeleid had kunnen uitoefenen. Lubbers in een felle reactie tot Van Agt: „U moet de suggestie terug nemen dat het parlement door voor hel regeringsbesluit te stem men, heeft bijgedragen aan het opwaarderen van een al genomen beslissing". Van Agt slikte daar op zijn woorden in. Hij 'meende echter dat er geen grond is om het besluit nu te her roepen: „In de eerste plaats om onze geloofwaardigheid en be trouwbaarheid jegens het be drijfsleven in het buitenland. En er zijn tussen nu en vorig jaar de cember geen wijzigingen in de omstandigheden opgetreden, die de regering tot intrekking van de toezegging aan RSV kunnen be wegen". ook kort voor het debat gepro beerd een opening naar de PvdA te maken. Zijn voorstel hi^ld in deze keer met de duikbotenorder in te stemmen, maar voor even tuele vervolgorders geen vergun ning meer te verlenen. Volgens Van der Hek is Lubbers niet meer bij de PvdA op die suggestie te ruggekomen. Hij meende overi gens dat het voorstel van het CDA neerkwam op een vooruit schuiven van de beslissing met een jaar, zodat pas een volgend kabinet een beslissing hoeft te Van Chinese zijde werd het kamerdebat over de RSV-order nauwlettend gevolgd door de Chinese zaakgelastig de in ons land Kao Chan-Sheng (links) en twee journalisten van het persbureau "Nieuw China". Spanning De verbeten reactie van CDA-zijde tekent de spanning in deze frac tie. Er zijn maar twee christen democraten meer nodig dan in december om het kabinet ge zichtsverlies te bezorgen. Toen werd de motie Brinkhorst (D'66) tegen de regeringsbeslissing met een krappe meerderheid van 76 tegen 74 stemmen verworpe- Fractieleider Lubbers heeft dan CDA-woordvoerder Van Iersel deed tijdens het kamerdebat wel een beroep op de regering geen verdere wapenleveringen aan Taiwan goed te keuren. Van Agt zei dat hij in de politiek geleerd heeft „nooit nooit te zeggen", maar dat hij zich binnen afzienba re tijd geen situatie kon indenken waarin een volgende regering vergunning zou verlenen. Vol gens hem is na de reactie van Chi na duidelijk geworden dat door een wapenleverantie in de toe komst de spanning te hoog zou doen oplopen. Van Iersel zei verder dat de rege ring zo snel mogelijk moet stre ven naar een klimaatverbetering in de diplomatieke relaties tussen Nederland en de Volksrepubliek. Hij liet het aan de regering over of deze de duikboten in de onder handelingen wil brengen. Van der Klaauw gaf toe dat de relaties met China verstoord zijn door de toezegging aan RSV. Hij zei ech ter te gaan proberen de betrek kingen snel op een goed peil te rug te brengen. Volgens Van Agt en de minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft het kabinet de 'fel le' afkeurende reacties van Chi na, dat Taiwan als een Chinese provincie beschouwt, wel 1 Risico's Van regeringszijde werd bij herha ling aangevoerd dat de betrok kenheid van de Nederlandse overheid bij de order beperkt zal blijven tot het verlenen van een exportvergunning. Van Agt hield de Kamer voor dat dit daadwer kelijk zal gebeuren als zich tus sen nu en de uiteindelijke afleve ring van de onderzeeërs (over on geveer vier jaar) geen uitzonder lijke wijzigingen in de inter- natioanale situatie hebben voor gedaan, bijvoorbeeld door ver hoogde spanning in het gebied. Eerder op de dag had de premier de Kamer per brief laten weten dat de regering eventuele aan de order verbonden politieke risi co's financieel niet zal dekken. RSV had om een dergelijke her verzekering verzocht. Het verwijt van de oppositie dat al leen de werkgelegenheid bij RSV de doorslag heeft gegeven bij de regeringsbeslissing en niet een totale afweging van de economi sche relatie met China en Taiwan, werd door minister Van Aarden- ne (economische zaken) bestre den. Van Aardenne zei dat de ex port van China naar Nederland in 1980 ruim 450 miljoen gulden be droeg, terwijl de Nederlandse uit voer naar China dat jaar op ruim 250 miljoen uitkwam. Met Tai wan is de handelsbalans nog meer uit evenwicht: Nederlandse import 670 miljoen gulden, ex port 173 miljoen. Minister Van Aardenne heeft tij dens het debat toegezegd te be vorderen dat in het contract tus sen RSV en Taiwan gezet zal wor den dat de duikboten niet door geleverd mogen worden. Hij kwam hiermee tegemoet aan de bezwaren van de Kamer die be vreesd was voor het leveren van de duikboten aan Zuid-Afrika. Vooral de PvdA is erg bang voor deze mogelijkheid. De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag stemmen over door Van der Hek, Brinkhorst en Waltmans (PPR) ingediende mo ties. Brinkhorst wil dat de rege ring zijn toezegging aan RSV te rugneemt. Waltmans wenst dat de Kamer het regeringsbeleid in deze kwestie afkeurt. Van der Hek wil voorkomen dat bij de RSV-order ook nucleair mate riaal naar Taiwan wordt geëxpor teerd, omdat hij vreest dat hierbij ook „gevoelig" materiaal zal zitte- Methylbromide in drinkwater zwakzinnigen OTTERSUM (ANP) - In het drink water van het instituut voor zwakzinnige kinderen „Maria Roepaan" in het Limburgse Ot- tersum (gem.Gennep) zijn sporen aangetroffen van het landbouw- ontsmettingsmiddel methylbro mide. Dit is gisteravond uit door gaans welingelichte bronnen ver nomen. Over de concentratie van het middel in het drinkwater is nog niets bekend. De concentratie is echter zo laag dat geen verschijnselen van vergifti ging bij de pupillen van het insti tuut en het personeel zijn gevon den. Nagegaan wordt nu hoe de methylbromide in het drinkwa ter terecht is gekomen. De kunst stof waterleiding (pvc) van het in stituut loopt over een grote lengte door een agrarisch gebied. CDA- 1 voor zichtig de vraag opgeworpen of Nederland er goed aan zou doen aan het eind van dit jaar statione ring op Nederlands grondgebied van een zeer beperkt aantal kern- raketten voor de middellange af stand toe te zeggen. "Bijvoorbeeld een derde van het oorspronkelijk door de Navo ge vraagde aantal (48, red Dit blijkt uit een artikel van Lubbers in het dagblad Trouw van vandaag. Volgens Lubbers is er militair ge zien geen noodzaak om deze atoomraketten in Nederland te plaatsen. "Het is redelijk de vraag te stellen of de dichtbevolkte ge bieden niet moeten worden ont zien", aldus Lubbers. Maar poli tiek gezien bestaat die noodzaak volgens hem wel. "Onze verbondenheid met de Navo moet aan de Sovjet-Unie duide lijk gemaakt worden. Bovendien gaat het niet aan onze nucleaire vuile was aan anderen over te la ten", zo schrijft de CDA- fractieleider. Lubbers benadrukt dat "overwe gingen niet anders dan specula tief kunnen zijn" en bedoeld zijn om "alternatieven tijdig goed te onderzoeken". Hij noemt het de politieke inspanning van het CDA om een actiemodel te ont wikkelen, dat "een weg zoekt tus sen het nucleaire doemdenken en het spontane atoompacifisme. Naastenliefde UTRECHT (GPD) - Bewoners van de Springweg in Utrecht zyn ver rast door een anonieme gulle ge ver. Tussen de post vonden zij een enveloppe met daarin bedra gen tot 75 gulden plus een stencil met een deel uit het evangelie van Johannes. Een bewoonster belde de politie om van deze merkwaardig surpri se melding te maken. Deze staat voor een raadsel. (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN Rapport bepleit betere opvang VolVÖ dCftlCF Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis geheel bew. motregen motregen motregen motregen geheel bew. 4-0 0 4 0 02 2 0 02 onbewolkt geheel bew. 4 -3 01 11 -1 0 ontvangen 1 -9 0 1 -7 0 1 0 04 -0 -18 0 -2 -12 0 3 2 0 17 9 0 onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. half bew. DEN HAAG (GPD) - De ruim 30.000 Antillianen in ons- land kampen met grote problemen. De werkloosheid bij deze groep is hoog, de mogelijkheden bij huis vesting en onderwijs gering. Dat staat in het rapport „Antillianen in Nederland'. Het rapport is gepubliceerd door de Landelijke Commissie van Antil liaanse Welzijnsinstellingen en bepleit de oprichting van een overkoepelend orgaan voor de Antilliaanse organisaties in ons land. Gezien de vele problemen van de Antillianen is zo'n koepel organisatie hard nodig, aldus de commissie in het aan het ministe rie van CRM aangeboden rappor- t. Voor de Antillianen in ons land be staan momenteel zeven welzijns instellingen met 34 formatie plaatsen. Dat is aanzienlijk te weinig. Bij de norm één formatie plaats voor 600 Antillianen. zoals het ministerie van CRM die han teert, bestaat er voor ruim 10.000 Antillianen geen hulp. En die hulp is nodig, aldus het rap port. Jaarlijks komen 2.000 tot 2.500 Antillianen ons land binnen met de bedoeling zich blijvend te vestigen. Voor deze mensen be staan geen opvangcentra. De eni ge instanties waar ze terecht kun nen (om bijvoorbeeld problemen op het gebied van huisvesting en uitkeringen te regelen), zijn de Antilliaanse welzijnsinstellin gen. Op de arbeidsmarkt blijkt voor An tillianen weinig plaats te zijn, al dus het rapport. Ongeveer een derde var. de Antilliaanse manne lijke beroepsbevolking heeft geen werk. Ter vergelijking: bij de Nederlandse beroepsbevol king gaat het om nog geen 6 pro cent. De onderwijsvoorzieningen zijn volgens het rapport ook nog ma tig. Een probleem waarmee vele Antilliaanse kinderen te maken hebben, is dat ze niet of nauwe lijks Nederlands spreken. Van huis uit spreken deze kinderen immers papiamento. „Toenemende discriminatie" is er de oorzaak van, dat Antilliaanse mensen zo weinig kans maken op een huis. Er is ook in algemene zin sprake van een toenemende intolerantie en een zich verhar dende opstelling tegen de Antil liaanse gemeenschap, zo stelt het rapport. De welzijnsstichtingen weten niet goed raad met het steeds groter wordende probleem van de werk loze jongeren, waarvan een deel aan drugs verslaafd is. Deze groep kan nergens heen, en is daardoor aangewezen op de tref centra van de stichtingen. In het begeleidende schrijven aan het ministerie van CRM laat de Landelijke Commissie van Antil liaanse Welzijnsinstellingen we ten, dat juist de toenemende dis criminatie en agressie, die als fundamentele en systematische schending van de mensenrech ten worden ervaren, om een vorm van eigen organisatie vragen. DEN HAAG (ANP) - Omdat Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) bij de vaststelling van de werkloosheidspremie voor 1981 onvoldoende reke ning heeft gehouden met de sterk stijgende werkloosheid, wordt de financiële positie van het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWF) -- dat de ww-gelden beheert -- steeds zorgelijker. Dat blijkt uit een ontwerp-advies dat het AWF- bestuur op 11 februari behan delt. In het najaar ging het AWF nog uit van gemiddeld 280.000 werklozen in 1981. De nu her ziene ramingen zijn geba seerd op 320.000 a 330.000 werklozen. Dat komt - omdat men maar een beperkte tijd een ww-uitkering krijgt -- neer op 55.000 resp. 65.000 volledige uitkeringsjaren. Gaat men uit van 55.000 manja ren dan ontstaat er voor het fonds nog juist een positief verschil tussen baten en las ten van tien miljoen gulden. Rekent men met 65.000 uitke ringsjaren dan worden de las ten 250 miljoen groter dan de baten (de premies). In het laatste geval zal er in de loop van 1981 een tekort aan reserves optreden van rond 150 miljoen gulden. In de nota wordt verder de vrees uitge sproken dat eind 1981 het te kort op de financieringsdek king (uitkeringen, waarvoor premies nog niet binnen zijn) rond 175 miljoen gulden zal bedragen. Het bestuur heeft de bewinds man in het najaar, toen het over de ww-premie voor '81 adviseerde, al op het gevaar van de nu zichtbare ontwik keling gewezen. Het AWF ad viseerde toen een premie van 1,67 procent met de aanteke ning dat het fonds bij die pre mie financiële risico's als ge volg van een extra stijging van de werkloosheid niet voor zijn rekening kon ne men. Die zou de staatssecreta ris moeten dragen. De bewindsman stelde de pre mie echter lager vast en wel op 1,5 procent. Volgens hem kon het AWF bij die premie zijn vermogen toch nog iets vergroten. Er wordt gekeken naar ervaring en instelling. Volvo verlangt dat je bereid bent de speciale Volvo cursussen en trainingen te volgen. Dat je op de hoogte bent en bli|ft van nieuwe ontwikkelingen. En alti |d de voorgeschreven onderdelen en gereedschap gebruikt Volvo dealer worden betekent investeren In bekwaam personeel. In alleen het beste materiaal Pas als |e bewezen hebt de juiste mentaliteit te hebben, vertrouwt Volvo je haar dealerschap toe Daarom bent u bij ons in goede handen Omdat wi| onze reputatie als Volvo dealer met graag op 't spel zene" V.A. Reys en Zn. Hoge Ri|ndijk 352, Leiden, tel. 071-899307. A. Mulder B.V. Rijnsburgerweg 86 ben 103 a, Rijnsburg, tel. 01718-29302. VOLVO Als u dóórdenkt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7