Alexander Haig: Iran krijgt geen wapens van V.SJ Reagan laat prijscontrole benzine los ■riimifvr» Solidariteit verliest greep op situatie Bewapening VS desnoods ten koste van armen Strijd tegen communisme en zionisme NMB Ondanks toezegging Carter Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* DONDERDAG 29 JANUARI 1981 PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Rea gan heeft de prijscontrole op ben zine en brandstof opgeheven, een maatregel die vermoedelijk zal leiden tot een stijging van de ben zineprijzen met mogelijk zo'n 10 procent. De prijscontrole zou, na negen jaar, eind september van dit jaar ten einde zijn gekomen, maar Reagan oordeelde een on Rcntc voor dc maand februari. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Hen hoog ren dement dus. Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De gebeurtenissen in Polen volgen elkaar nu zo snel op, dat de voornaamste belangheb benden, de Poolse regering en de nieuwe vakcentrale Solidariteit, niet weten hoe de zaken te keren. Onderhandelingen over de vijf daagse werkweek vinden, zoals overeengekomen, het komende weekeinde plaats. Verder zijn er definitieve plannen uitgewerkt voor een landelijke staking van een uur op maandag 2 februari, in plaats vap dinsdag 3 februari zo als het plan was. om daarmee het protest van de boeren te onder steunen tegen de weigering van de Poolse regering een onafhan kelijke boerenbond te erkennen Dit zijn de enige vaststaande pun- middellijk ingrijpen nodig om de Verenigde Staten een 'evenwich tig energiebeleid' te geven. Waar sommigen de maatregel prijzen, zeggen anderen - onder wie de consumenten-organisaties - dat *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoqr ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. ten in een rumoerige, chaotische situatie die van uur tot uur kan veranderen. De topfiguur van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit, Lech Walesa, die schijnt af te wijken van de gematigde koers die de paus hem eerder deze maand bij zijn bezoek aan Rome heeft aan geraden, is aangekomen in de Zuidpoolse Rzeszow, waar 200 boeren sinds 3 jarruari de gebou wen van de ontbonden commu nistische vakorganisatie bezet ten. Walesa verklaarde bij zijn aankomst dat hij in Rzeszow zal blijven tot de regering de proble men met de boeren heeft opgelos- In het hoofdkwartier van Solidari teit vergaderden gisteren de ove rige leden van het hoofdbestuur zij de oliemaatschappijen enor me winsten toeschuift en een tra gedie betekent voor de gebruike- De voorstanders van vrije prijzen Communist mag geen pleegkind DÜSSELDORF (DPA) - De 32- jarige Westduitse communist Uwe Hüttmann uit Kleve in Noordrijn-Westfalen, die we gens zijn partijlidmaatschap niet aan openbare scholen mag onderwijzen, mag op de zelfde grond ook geen meisje van 15 jaar als pleegkind aan- Het echtpaar Hüttmann had zich met een verzoek om pleegouders te mogen wor den gewend tot het gemeente bestuur van Kleve. Maar woordvoerder Wilhelm Pfirr- N mann zie gisteren dat de Hütt- manns er niet borg voor kon den staan, dat het pleegkind in de geest van de grondwet van de Bondsrepubliek Duitsland democratisch en tolerant zou worden grootge bracht.. om een beleidslijn uit te stippelen voor de komende onderhandelin gen met de regering. Besloten werd op 18 februari een algemene landelijke staking van onbeperk te duur te beginnen als met de regering geen overeenkomst wordt bereikt. In het hoofdkwartier in Gdansk ko men uit heel Polen ononderbro ken berichten binnen van stakin gen en prikacties. In Bialystok wordt gestaakt uit protest tegen de censuur, waar ironisch genoeg de officiële censor de hoofdre dacteur van de plaatselijke krant is. In andere steden worden talrij ke demonstraties gehouden om de overplaatsing of vervolging van corrupte communistische ambtenaren af te dwingen. In Lodz was woensdag het aantal stakende studenten al uitge groeid tot 4500. Zij hebben een betogen dat hogere kosten voor brandstof een zuiniger gebruik bewerkstelligen en de ontwikke ling van alternatieve energie bronnen bevorderen. Slechts on geveer een kwart van de in de (Van onze correspondent) WASHINGTON - Terwijl de voor zitter van de Amerikaanse chefs van staven het Congres waar schuwde voor een „gevaarlijk en instabiel tijdperk," heeft minister van defensie Caspar Weinberger voor de defensiecommissie van de Senaat herbewapening van de VS bestempeld als de voornaam ste prioriteit van het ogenblik. Weinberger verklaarde dat het in ternationale politieke klimaat blijft verslechteren en dat het vooruitzicht van gebruik van mi litaire macht, direct of indirect, terwille van de bescherming van Amerikaanse belangen, niet bui ten beschouwing mag worden ge laten. De nieuwe bewindsman vindt de huidige toestand van de VS- strijdkrachten „minder dan be vredigend" en dat kon niet op een ongeschikter ogenblik aan de dag treden. Amerika ligt bij de Rus sen achter wat betreft de paraat heid alsmede in conventionele en strategische sterkte. „Wij zullen uitgeven wat nodig is om onze vermogens zo snel mogelijk te verbeteren", aldus Weinberge- Het geld voor de twee voornaamste doelstellingen: een betere paraat heid en meer strategische wa pens, zal volgens Weinberger wellicht moeten worden gevon den door beknotting op sociale programma's terwijl het voor ve le andere projecten temporise ring of een reductie meebrengt, die van het ministerie van defen sie op andere dan bewapenings terreinen niet uitgezonderd. Weinberger wil dat wordt onder zocht welke programma's ter be strijding van armoede daaraan ook werkelijk iets bijdragen. An dere woordvoerders van Rea gan's regering hebben al laten doorschemeren dat zij de uitga ven voor voedselbonnen, die aan armlastigen worden verstrekt als een soort subsidie op de aankoop van levensmiddelen, met de helft willen beknotten, opdat „alleen de werkelijk behoeftigen" ervoor in aanmerking blijven kome- Verenigde Staten geproduceerde olie viel nog onder de prijsmaat regel. Een sterke stijging van de benzine prijs zou onder meer voor de toch al zwaar geteisterde Amerikaan se auto-industrie nadelig kunnen zijn. De Democratische senator Howard Metzenbaum heeft ver klaard alles in het werk te zullen stellen om te zorgen dat Reagan's besluit door het Congres teniet wordt gedaan. Generaal David Jones, voorzitter van de chefs van staven, die jaar lijks aan het Congres verslag uit brengt over de toestand van de strijdkrachten, was buitenge woon somber. Uit kringen rond Reagan is aangedrongen op zijn vervanging, omdat hij zich tij dens Carter's bewind al te gemak kelijk zou hebben neergelegd bij verzwakking van Amerika's mili taire potentieel. Voor het Con gres echter betoogde Jones, dat de door Carter Verworpen B-l- bommenwerper voor de lange af stand toch moet worden ge bouwd, Hij riep op tot nauwere samenwerking in de NAVO bij de verdediging van West-Europa te gen een mogelijke Sowjet-aanval en waarschuwde dat een conflict met de Russen over het gebied van de Perzische Golf tot een krachtmeting van groter omvang kan uitgroeien. Ook Jones concentreerde zich vooral op het thema van de Ame rikaanse herbewapening, opdat „de Sowjets voortdurend worden geconfronteerd met het zekere vooruitzicht dat een militaire on derneming tegen belangen van de VS of zijn bondgenoten het ri sico meebrengt van een conflict dat geografisch, qua omvang en wat betreft geweld groter is dan zij bereid zijn te aanvaarden". Ex-gegijzelde in ziekenhuis ARLINGTON,VIRGINIA (Reuter) - Robert Ode (65), de oudste van de door Iran vrijgelaten Ameri kaanse gegijzelden, is in Arling ton in Virginia opgenomen in een ziekenhuis wegens bronchitis en uitputting. Ode's dokter zie gisteren dat zijn patiënt het verder goed maakt. De ex-gegijzelden was gepensio neerd van de Amerikaanse diplo matieke dienst en voerde een tij delijke opdracht in de Ameri kaanse ambassade in Teheran uit, toen deze in november 1979 werd bezet. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - De islamitische topconferentie in Taif (Saoedi- Arabië) is voorbij. De conferen tie is bepaald geweest door de nadruk die de staatshoofden en regeringsleiders van 38 islamiti sche landen (samen met zo'n 700 miljoen inwoners) hebben willen leggen op die zaken die de islamitische wereld binden - verzet tegen het Israëlische zio nisme en het Russische com munisme met name in Afgha nistan -juist in een tijd dat het islamitische blok wordt ge plaagd door grote verdeeldheid over bijvoorbeeld de Iraaks- Iraanse oorlog. De stand van zaken in de islami tische wereld wordt het best weergeven door de redenen waarom vier islamitische lan den het in Taif lieten afweten. Het door Moskou gesteunde re gime in Afghanistan werd niet uitgenodigd vanwege de Russi sche militaire aanwezigheid daar. Egypte was niet uitgeno digd omdat Sadat een vredes verdrag met Israël heeft afge sloten. Iran boycotte de conferentie vanwege de oorlog met Irak, wiens leider Saddam Houssein wel in Taif aanwezig was. Libië deed niet mee omdat Gaddafi ruzie heeft met het gastland Sa- oedi-Arabië. De afwezigheid van Afghanistan, Egypte, Iran en Libië onderstreepte ook dat de islamitische wereld van zijn kant geen genoegen kan en wil nemen met de situatie dat een supermogendheid (Rusland) een islamitisch land (Afghanis tan) binnenvalt, dat een islami tisch land (Egypte) een eenzijdi ge vrede sluit met Israël ten kos te van islamitische en Arabi sche belangen (Jeruzalem en de Palestijnse kwestie), dat het ene islamitische land (Iran) de grensrechten van een ander is lamitisch land (Irak) niet wil er kennen, en dat een islamitisch land (Libië) zijn gang gaat in Afrika (Tsjaad) en een zeer be langrijk islamitisch land (gast heer Saoedi-Arabië) tegen zich in het harnas iaagt. De Taif-conferentie is het meest bepaald geweest door de afwe zigheid van Iran, het land dat een eigen, revolutionair elan heeft willen geven aan de islam, een elan dat door de overgrote meerderheid van de islamiti sche landen niet erg gewaar deerd wordt. Als verdedigers van Iran waren alleen Syrië, Zuid-Jemen en in mindere ma te de PLO en Algerije in Taif aanwezig. Daarom was het niet moeilijk voor de Iraakse president Sad dam Hoessein om de show te stelen in Taif. Terwijl zijn troe pen nog geen 48 uur daarvoor een aanval hadden gedaan op het Iraanse eiland Kharq, bood Saddam Hoessein opnieuw aan een einde te willen maken aan de oorlog met Iran. Hij zei dat Irak zijn troepen uit Iran met een zou terugtrekken indien Te heran de Iraakse eisen (soeve reiniteit over de Shatt-al-Arab grensrivier) zou inwilligen. Saddam Hoessein zei ook dat Irak bereid was met elke inter nationale organisatie - inclusief de islamitische conferentie - sa men te werken om de Iraaks- Iraanse crisis op vreedzame wij ze op te lossen. De islamitische conferentie in Taif heeft al actie genomen: er is een verzoenings- commisie samengesteld be staande uit de secretaris generaal van do conferentie Ha- bib Chatti, PLO-chef Jasser Arafat, en de staatshoofden van Pakistan, Bangladesh, Turkije. Guinee, Gambia en Senega- De verwachtingen op succes van deze bemiddelingspoging tussen Teheran en Bagdad zijn ATHENE (AFP) - Een Siberische weersgesteldheid heerst op het ogenblik in Griekenland. Geen enkele binnenlandse vlucht van "Olympic Airways" kon van het vliegveld van Athene beginnen vanwege de dikke sneeuwlaag op de startbanen. Ook het vervoer over de weg, per trein en te water ondervond veel hinder. Sedert het begin van de koudegolf zijn in de afgelopen week onge niet erg hoog: het wordt de ze vende poging om een einde te maken aan de Iraans-Iraakse oorlog. De besluiten inzake Af ghanistan, het tweede hete han gijzer in Taif, zijn onder druk van Moskou's vrienden Syrië en Zuid-Jemen afgezwakt: Mos kou's optreden in Afghanistan werd niet letterlijk veroordeeld, er werd slechts 'diepe ongerust heid' uitgesproken over de blij vende Russische bezetting, ter wijl opgeroepen werd tot on middellijke terugtrekking uit Afghanistan van alle 'buiten landse' (niet-Russische bij na me) troepen. Ook hier was de verdeeldheid in de islamitische rangen duide lijk zichtbaar: Pakistan en Sa oedi-Arabië bijvoorbeeld we zen voortdurend op het 'com munistische gevaar' dat de isla mitische natie bedreigt, terwijl bijvoorbeeld Syrië en de PLO hun aanvallen richtten op het 'Amerikaans imperialisme' dat overal in het Midden-Oosten militaire bases zou willen in richten, Egypte had losgeweekt uit de islamitische solidariteit teneinde het een bondgenoot te maken van het zionisme, en dat Israël in staat stelt een blijvende bedreiging te vormen voor de islamitische wereld. Het was dus een opbieden in Taif welk gevaar het grootste is: het communisme of het zionis me. Er was ook een stroming in Taif die beide gevaren even reëel achtte voor de islamiti sche wereld, en die om prakti sche oplossingen vroeg. Het beste voorbeeld hiervan was de Libanese president Elias Sarkis (de enige christen onder 37 isla mitische leiders), die een ware noodkreet liet horen over de si tuatie in zijn land: „Libanon lijdt zwaar onder de militaire Palestijnse aanwezigheid in het land. Libanon is het enige Ara bische land dat zijn grenzen heeft opengesteld voor de Pale stijnse guerrillastrijders. Liba non is niet langer meer in staat om de vernietigende Israëlische wraakacties tegen Libanon al leen te dragen", aldus Sarki- Het kwam erop neer dat Sarkis de islamitische en Arabische landen opriep zo spoedig moge lijk een oplossing te zoeken voor het Palestijnse probleem (incluis te streven naar een on afhankelijke Palestijnse staat) voordat het te laat is 'en Liba non er defintief onder door gaat'. Over goede bedoelingen op dit punt van de zijde van de islamitische landen, zou Sarkis eigenlijk niet te klagen moeten hebben. De islamitische lan den, ondanks hun vele geschil len, konden zich namelijk in Taif wel uitstekend vinden in de Palestijnse kwestie en in Jeru zalem. Het belangrijkste docu ment dat in Taif geproduceerd werd, is de zogenaamde Jeruza- lem-declaratie. Hierin staat dat alle moslim landen in de wereld zullen ijve ren voor bevrijding van de door Israël bezette Arabische gebie den (in 1967 door de Joodse staat veroverd), inclusief Arabi- sch-Oost-Jeruzalem, en dat de Palestijnen het recht hebben op een eigen onafhankelijke staat onder leiderschap van de PLO. Een en ander zou moeten ge schieden in het kader van deJ ï- had' (heilige oorlog). Ten on rechte wordt deze islamitische oproep in het westen (en ook in Israël) als een soort agressieve daad uitgelegd. De 'Jihad' in dit verband moet echter veel eer der gezien worden als een 'isla mitisch reveil', een oproep tot actie, als een hernieuwd protest tegen de Israëlische bezetting van Arabisch land en de mosli m-heilige plaatsen in Jeruza lem, en Israëls weigering de ba sis-nationale rechten van de Pa- lestijnen te erkennen. veer 30 mensen omgekomen. Een aantal ouderen bezweek aan een hartaanval als gevolg van de weersgesteldheid. Dertien her ders in enkele dorpen in de pro vincie Evritanië, in midden- Griekenland, worden al enkele dagen vermist. In Macedonië zijn weer wolven ver schenen. In hetgebeid van Ra- dossi hebben zij al 40 schapen verslonden. serie eisen, waaronder het schrappen van de verplichte col leges in de communistische ideo logie. Er zijn aanwijzingen dat de studentenstaking in Lodz voof, het einde van deze week steun krijgt van andere universiteits studenten uit heel Polen. Daarnaast zijn er opnieuw tekenen dat er ook binnen de communisti sche partij de conflictsituaties naar een hoogtepunt groeien. Ge neraal Moczar, die de Sowjet- Unie graag als „sterke man" in Polen zou zien, heeft er krachtig op aangedrongen dat de Poolse communistische partij wordt ge zuiverd van degenen die het land onder het Gierek-regime te gronde hebben gericht en die nu de „nieuwe koers" niet willen aanvaarden. Moczar is een gepas sioneerde Poolse nationalist die tien jaar terug tijdens het Go- moelka-regime een machtig man s, daarna op dood spoor werd gezet en die nu zijn plaats onder de Poolse communistische lei ders heroverd heeft. In het algemeen veroorzaakt de huidige situatie ook buiten Polen de nodige bezorgdheid. Opnieuw houden de westerse veiligheids diensten zich bezig met een mo gelijke Russische inval in Polen. In de Poolse buurlanden Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie draait de anti- Poolse campagne weer op volle toeren. Er zijn tenslotte ook nog berichten over moeilijkheden in Oostduitse havens, langs de Baltische kust, in Estland, Letland en Litauen, vanwaar wordt gemeld dat stu denten in opstand zijn gekomen, en in het gebied langs de Pools- Russische grens waar arbeiders en boeren discussiëren over vrije vakbonden. (Van t correspondent Henk Kolb WASHINGTON - Iran krijgt geen wapens van de Verenig de Staten. De regering-Reagan heeft een beslissing terug gedraaid van president Carter, die had goed gevonden dat binnen het raam van het akkoord over de vrijlating van de gegijzelden de wapens konden worden geleverd die Iran al in de Verenigde Staten had gekocht, toen de Ameri kaanse ambassade werd bezet. Minister Weinberger (rechts) en de voorzitter van de chefs van staven Jones bestempelden gisteren defensie van de VS als de hoogste prioriteit. Dit heeft Alexander Haig, de nieu we minister van buitenlandse za ken gisteren tijdens zijn eerste persconferentie bekendgemaakt. De Verenigde Staten zullen zich in hun buitenlandse beleid gaan concentreren op bestrijding van terrorisme. stand rond Polen enigszins ver minderd, maar zijn nog steeds in staat tot snel ingrijpen. De Ver enigde Staten overwegen met sympathie een programma van economische bijstand voor Polen hoewel, merkte Haig op, Polens probleem er een is van interne hervorming. Haig hoopt dat de Sowjet-Unie niets zal doen dat wijziging brenpt in de Draktisehe omstan- Islamitische top ten einde: WASHINGTON - Iran krijgt geen wapens van de Verenig de Staten. De regering-Reagan heeft een beslissing terug gedraaid van president Carter, die had goed gevonden dat binnen het raam van het akkoord over de vrijlating van de gegijzelden de wapens konden worden geleverd die Iran al in de Verenigde Staten had gekocht, toen de Ameri kaanse ambassade werd bezet. Alexander Haig. Eind april verkiezingen Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter) - Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren algemene verkie zingen voor 29 april uitgeschre ven. De premier deed de bekendmaking in het parlement, toen hij geko men was aan het einde van een rede waarin hij inging op een mo tie van wantrouwen van de oppo sitie. Dit heeft Alexander Haig, de nieu we minister van buitenlandse za ken gisteren tijdens zijn eerste persconferentie bekendgemaakt. De Verenigde Staten zullen zich in hun buitenlandse beleid gaan concentreren op bestrijding van terrorisme. Volgens Haig heeft de regering zijn beraad over het 'gijzelingsak koord' nog niet voltooid, maar hij verwacht dat de Verenigde Sta ten hun verplichtingen zullen na komen, binnen de perken van binnenland se wetgeving en inter nationale gebruiken. De bestrij ding van internationaal terroris me moet volgens Haig in de plaats treden van de strijd voor de rechten van de mens, omdat be scherming tegen gewelddaden een verplichting van alle regerin gen is. Mensenrechten zijn, vol gens Haig, een noodzakelijk deel van buitenlands beleid, maar als men daaraan een buitengewone plaats toekent brengt men die rechten in gevaar. Risico's Haig zei dat de Sowjet-Unie enor me risico's neemt, zowel op het westelijk halfrond als in Afgha nistan. De militaire tussenkomst van Libië in Tsjaad wordt, met het oog op de bestrijding van in ternationaal terrorisme, scherp in het oog gehouden. De Russen hebben hun troepenbe stand rond Polen enigszins ver minderd, maar zijn nog steeds in staat tot snel ingrijpen. De Ver enigde Staten overwegen met sympathie een programma van economische bijstand voor Polen hoewel, merkte Haig op, Polens probleem er een is van interne hervorming. Haig hoopt dat de Sowjet-Unie niets zal doen dat wijziging brengt in de praktische omstan digheid die de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie houdt aan de bepalingen van het inmiddels formeel verstreken eerste ver drag over de strategische kernbe wapening. Het graanembargo tegen de Sow jet-Unie, dat Carter instelde na de inval in Afghanistan moet vol gens Haig gehandhaafd blijven. Hij heeft geen haast met hervat ting van de vredesbesprekin gen tussen Israël en Egypte over Pa lestijnse autonomie. De nieuwe Amerikaanse regering onder schrijft de afspraken van Camp David, maar gegeven de grote kans op een regeringswisseling in Israël heeft het noch voor de Verenigde Staten noch voor Egypte veel zin de breekbare af spraken die tot nu toe zijn ge maakt in de waagschaal te stellen, bij nieuw overleg met een pre mier die vermoedelijk niet terug keert. Naar wordt aangenomen zou een regering onder leiding van de Israëlische Arbeiderspar tij eerder geneigd zijn Palestijns zelfbestuur te overwegen. (ADVERTENTIE) NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Griekenland: Siberische kou

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9