Levering T aiwan in handen CDA Moeizame aanpak spaarbiljetten Kabinet houdt vast aan eigen bijdrage Veronica mogelijk aangepakt Turken vechten besluit tot uitwijzing imam aan Chinese boycot al voelbaar 2 Dode vogels door olie Kamer wil snel maatregelen tegen belastingontduiking EEN ONTHULLEND VERSLAG VAN 15 JAAR SEXUALITEIT SEKSUEEL VRIJ? DONDERDAG 29 JANUARI 1981 Bibliotheek duurder DEN HAAG (ANP) - Nadat het CDA al had ingestemd met de verhoging van het abonne mentstarief voor de openbare bibliotheken van 7,50 tot 12,50 gulden, heeft de WD- fractie gisteren bij de voort zetting van de behandeling van de begroting van CRM eveneens gepleit voor een "re delijke eigen bijdrage" van gebruikers van de voorzienin gen van de openbare biblio theken. Een motie van CPN- woordvoerder Wolff om de verhoging achterwege te la ten. die de steun heeft van de PSP, maakt daarom weinig kans. mnmrr. Tweede Kamer: maatschappelijk werk moet gratis DEN HAAG (GPD) - Tegen de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer in houden de be windslieden van CRM vast aan het invoeren van eigen bijdragen voor het algemene maatschappe lijk werk. Dit bleek gisteravond bij de behandeling van de begro ting van CRM. Staatssecretaris Wallis de Vries noemde drie argumenten waar om hij en zijn collega's van CRM een eigen bijdrage willen vragen i die gebruik maken van voorzieningen op het gebied van maatschappelijk werk. Hij wees er allereerst op, dat de Tweede Kamer met het algemene principe van het vragen van een eigen bijdrage eind vorig jaar ak koord is gegaan. Bovendien, aldus Wallis de Vries, is het vragen van zo'n eigen bijdra ge binnen het algemene maat schappelijke werk helemaal niets nieuws. Een aantal maatschappe lijke instellingen vraagt immers al geld van hun cliënten. Ten slotte zei de staatssecretaris dat het om maar kleine bedragen gaat. „Iemand die een maat schappelijk werker consulteert, moet volgens onze plannen drie gulden per half uur betalen bij een maximum van negen gul den", zo rekende hij voor. Niettemin blijft de Tweede Kamer het met het invoeren van deze ei gen bijdrage oneens. Dat bleek toen mevrouw Cornelissen (CDA) bij interruptie Wallis de Vries voorhield dat het zeer onge wenst is om een drempel op te werpen voor mensen die toch al vaak nauwelijks contact durven zoeken met een maatschappelijk werker. De oppositiepartijen toonden zich dinsdag al een fel tegenstander van de retributiege dachte. Tentoonstelling Minister Gardeniers toonde zich eerder verheugd over de wens van de Tweede Kamer om bij het voormalige concentratiekamp Westerbork in Drente een perma nente tentoonstelling in te rich ten. Zo'n tentoonstelling staat al bij de resten van het concentra tiekamp in het Poolse Auschwit- De CPN'er Wolff diende gistermor gen een motie in, waarin om zo'n tentoonstelling bij Westerbork wordt gevraagd. Deze motie is mede ondertekend door CDA, WD en PvdA. De minister zei dat zij graag bereid is aan de ten toonstelling mee te werken. DEN HAAG/BRUSSEL (GPD) - De CDA-fractie heeft haar beraad over de onderzeeboten-levering aan Taiwan gisteravond niet kunnen afronden. Kennelijk zijn er meer tegenstan ders in de fractie dan de zeven die in december voor de motie- Brinkhorst stemden, waarin de regering werd gevraagd haar toe zegging aan het RSV-concern in te trekken. Vóór de aanvang van het Tweede- Kamerdebat over de omstreden levering, vanmiddag, zou de CDA-fractie bijeen komen om alsnog te proberen min of meer op één lijn uit te komen. Lukt dat niet, dan is het niet uitgesloten dat de leverantie aan Taiwan op losse schroeven komt te staan- Naast berichten uit België dat de Chinese Volksrepubliek erover denkt haar doorvoer van Rotter dam naar Belgische havens te verplaatsen, heeft het Rotter damse havenbedrijf Cross Ocean bekendgemaakt dat de eerste stap op weg naar een Chinese boycot inmiddels is gezet. Cross Ocean, dat de verscheping voor China in Rotterdam organi seert, heeft van een Westduitse exporteur van chemicaliën te ho ren gekregen dat de voor China bestemde ladingen niet meer via Rotterdam mogen worden ver scheept. Het gaat hierbij voorlo pig om enkele tienduizenden ton nen chemicaliën, maar de angst bestaat in Rotterdam dat andere produkten zullen volgen. Helikopters voor Indonesië DEN HAAG (ANP) - Minister De Geus (defensie) heeft de defensie commissie uit de Tweede Kamer laten weten, dat Indonesië be langstelling heeft getoond voor overname van de overtollig ge worden Wasp-helikopters van de marine. Besloten is deze helikopters uit dienst te nemen. Oorspronkelijk was de planning erop gericht de helikopters tot het einde van dit jaar in dienst te houden. De Was p-helikopters worden vervangen door hefschroefvliegtuigen van het type Lynx. WEERRAPPORTEN 'd E 6 *11 B II Amsterdam mist 6 6 0.2 De Bilt geheel bew. 6 4 0 Deelen geheel bew. 6 0.3 Eelde 4 0.2 Eindhoven geheel bew. 7 2 0 Den Helder geheel bew. 5 4 0 Rotterdam geheel bew. 7 6 0 Twente geheel bew. 5 0 Vlissingen geheel bew. 6 5 0.2 Zd. Limburg mist 6 0.2 Aberdeen 5 Athene zwaar bew. 4 1 8 Barcelona onbewolkt 14 4 0 Berlijn zwaar bew. 2 1 Bordeaux onbewolkt 12 -1 0 Brussel geheel bew. 8 0.4 Frankfort half bew 4 -5 0 onbewolkt 1 -8 0 Helsinki geheel bew. 5 -0 0 Innsbruck mist -4 -18 0 Klagenfurt onbewolkt 1 -18 0 Kopenhagen i motregen 5 2 0.2 Lissabon licht bew. 14 10 Locarno onbewolkt 5 -6 Londen motregen 9 6 0.1 Luxemburg mist 0 -3 0 Madrid onbewolkt 16 0 Malaga half bew. 16 0 Mallorca 0 0 München licht bew. -3 -10 Nice onbewolkt 12 3 0 Oslo mist -3 -7 0.4 Parijs onbewolkt 9 0 0.1 licht bew. 8 -0 0 Split zwaar bew. 6 1 0 Stockholm geheel bew. 4 1 0 Wenen onbewolkt -0 -9 0 0 Casa Blancs 1 zw raar be Istanbul half bew. 6 11 Las Palmas onbewolkt 24 16 Tel-Aviv onbewolkt 17 8 Tunis half bew. 13 2 0.1 De Tweede Kamer debatteert van daag voor de tweede keer over de Taiwan-kwestie. In december stemde de Kamer met een minie me meerderheid in met het be sluit van de regering het RSV- concern een exportvergunning in het vooruitzicht te stellen. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA wil duidelijkheid hebben van de regering over de levering van onderdelen voor kerncentra les aan Taiwan. Dit is een onder deel van de omstreden Rijn- Schelde-Vero lme-levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Volgens PvdA-woordvoerder Terbeek heeft de regering nooit garanties kunnen geven dat RSV aan Taiwan geen „gevoelige" on derdelen van kerncentrales lever- t. De PvdA heeft hiermee een nieuw bezwaar toegevoegd aan het reeds bestaande rijtje argumen ten tegen de levering. Zoals ge meld, kanten de socialisten zich tegen de RSV-order omdat zij vrezen voor de consequenties in de verhouding met China. De Chinese bezwaren richten zich overigens uitsluitend tegen de le vering van de onderzeeërs. Voor Peking is de bemoeienis van de regering met de RSV-order in feite een erkenning van het anti communistische regime op het eiland. Bovendien krijgt deze in ternationaal niet erkende rege ring dan ook nog militaire goede ren. Het verlenen van een export vergunning wordt door de Chine se leiders als een „vijandige daad" beschouwd. Brinkhorst (D'66) zal tijdens het de bat zijn standpunt van vorige keer herhalen. Hij blijft met zijn fractie tegen de order en hij zal een motie indienen waarin de re gering gevraagd wordt het afge ven van een exportvergunning in heroverweging te r DEN HAAG (ANP) - Minister Gardeniers (CRM) zal niet aarzelen de Veronica Om roeporganisatie (VOO) aan te pakken, als blijkt dat de VOO inderdaad de regels voor sluikreclame in televisie-uit zendingen heeft overtreden. Tijdens de voortzetting van de behandeling van haar begro ting in de Tweede Kamer het de bewindsvrouwe gister avond schriftelijk weten dat haar departement onderzoekt of met de uitzending van de voetbalwedstrijd Ajax-Ora- nyankees op 21 januari de re gel is geschonden die ver biedt dat vlak vóór een door de televisie uit te zenden sportevenement extra recla meborden in het stadion wor den geplaatst. Als dat zo is gebeurd, 'zal ik niet aarzelen gebruik te maken van de bij de wet gegeven sanctiemogelijkheden', aldus Gardeniers. Deze variëren van een berisping tot een zendverbod. De minister heeft al een rapport ontvan gen van de kijkdienst en wacht de reactie van de VOO af. Excuses van Rotterdam aan Sjanghai ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Van der Louw van Rotterdam heeft zijn Chinese collega in de zusterstad Sjanghai een verontschuldi gende brief geschreven over de toestemming die de Neder landse regering heeft gegeven voor de levering van duikbo ten aan Taiwan. Van der Louw noemt dit besluit 'betreurenswaardig' en hoopt dat de betrekkingen tussen Rotterdam en China in het al gemeen en die tussen Rotter dam en Sjanghai in het bij zonder niet geschaad zullen worden. De zusterstadrelatie heeft er on der meer toe geleid dat een delegatie van de gemeente Rotterdam in 1980 China heeft bezocht en dat een dele gatie uit Sjanghai deze zomer een bezoek aan Rotterdam zal brengen. Dat bezoek gaat vooralsnog door. Ook is er een tentoonstelling in het mu seum voor land- en volken kunde voorgenomen over 'het dagelijks leven in China'. Een handelsbeurs is door de Chinezen inmiddels om 'orga nisatorische redenen, wel af gelast. Bonden verdeeld Inmiddels hebben de Vervoersbon- den FNV zich eveneens tegen de leverantie gekeerd en zich daar mee gesteld achter het afwijzen de standpunt van de Rotterdam se burgemeester André van der Louw. Deze vreest voor de gevol gen voor de Rotterdamse haven wanneer de order doorgaat. Vol gens de Vervoersbonden treffen eventuele sancties van China de werkgelegenheid in de Rotter damse haven vooral in de stuk goedsector. Daar zullen volgens de bond 600 banen in gevaar ko- De Industriebond FNV is echter van oordeel dat de order wel door moet gaan. Deze bond wijst even als de Vervoersbonden op het as pect van de werkgelegenheid, maar de Industriebond heeft daarbij haar oog vooral gericht op de werkgelegenheid bij het RSV- concern. Rotterdam en de Vervoersbonden kunnen sinds gisteren ook wijzen op de voordelen die concurrent Antwerpen trekt uit de RSV- affaire. De Belgische minister van verkeer, Spitaels, kreeg giste ren in Peking te horen dat Ant werpen voor China de belangrijk ste Europese haven kan worden. Het gaat daarbij in de eerste plaats om Chinese steenkoolpro- dukten. Voor Antwerpen, maar ook Gent, zal de verwel king en overslag van Chinese ladingen ruim 500 arbeidsplaatsen opleve ren, een ongeveer gelijk aantal als Rotterdam vreest te verliezen in de stukgoedsector. Een woordvoerder van Spitaels mi nisterie in Brussel gaf gisteren desgevraagd als terughoudende reactie, dat het hier een normale uitbouw van de Belgisch- Chinese handelsrelaties betreft. Hij meende dat de Chinese toe zegging niet moet worden gezien als een wraakactie tegen Neder land, waar Antwerpen en Gent profijt van trekken. DEN HAAG - Ruim duizend scholieren uit zeventig verschillende landen houden gedurende vier dagen een zg. modelbijeenkomst van de namaak-Verenigde Naties in het Haagse congresgebouw. Hier twee afgevaardigden, uit Jemen in ernstig onderling beraad tijdens de vergadering. DEN HAAG (ANP) - De Apel- doornse vereniging van Turkse islamieten, aangesloten bij de Fe deratie Turkse Islamitische cul turele verenigingen in Neder land, heeft gisteren een kort ge ding voor de Haagse rechtbank aangespannen tegen de staat om de dreigende uitwijzing (op 7 fe bruari a.s.) van de in Apeldoorn werkende Turkse imam (geeste lijke) Achmed Gehver te voorko men. Bij de federatie zijn 62 Turk se verenigingen aangesloten, die dienst hebben. Volgens Mr. P. Kolkert, de raads man van de Turken, is Achmed Gehver op 22 februari vorig jaar op verzoek van de islamitisch- Turkse vereniging in Apeldoorn naar Nederland gekomen voor het verlenen van godsdienstige bijstand. Een week na zijn aankomst heeft hij een verblijfsvergunning in Nederland aangevraagd maar het ministerie van justitie beschikte pas op 5 januari van dit jaar afwij zend. Mr. Kolkert zei dat hem ter ore was gekomen dat het ministe rie verbolgen is over het feit dat deze imams "zo maar" Nederland zouden zijn binnengekomen. "De Federatie Turkse islamitische culturele verenigingen heeft des tijds het hoofd religieuze zaken in Turkije verzocht om een groep van ongeveer dertig geestelijken voor enige tijd naar Nederland te laten komen om noodzakelijke godsdienstige en geestelijke bij stand aan de in ons land verblij vende Turkse islamieten te verle nen", aldus de raadsman. Na een strenge selectie (academi sche vorming en a-politiek) is de groep naar Nederland gekomen. Hij merkte op dat het toelatings beleid in Nederland "volstrekt willekeurig" wordt toegepast omdat in Amsterdam, Leiden en Hellevoetsluis al anderhalf jaar lang imams legaal verblijven. Volgens hem voldoen deze geeste lijken aan de bestaande toela tingscriteria, namelijk aanwezige woonruimte en voldoende mid delen van bestaam De landsadvocate mevrouw L.M. Krans-Bruins zei dat aan de be trokkene destijds is meegedeeld dat een soepele gedragslijn zou worden gevolgd: de islamitische gemeenschappen zouden een ge schikte imam voor dragen, die vervolgens een machtiging voor lopig verblijf moest aanvragen en die dan ook zou krijgen voor een periode van slechts zes maanden. "Kennelijk vonden de Turken deze regeling niet ver genoeg gaan zo dat zij op eigen houtje imams naar Nederland hebben ge stuurd. Velen onttrekken zich de laatste tijd aan de waarneming van de overheid en verwerven zich een plaats op de arbeids markt", aldus de advocate. Desertie tien jaar volgehouden ARNHEM (GPD)-De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren en 31- jarige Nederlander W. N. uit het Zwitserse Will wegens desertie veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. Ruim tien jaar ge leden deserteerde de man uit het leger. Op 13 november 1970 zei hij zijn maten in de Orapje-kazerne te Schaarsbergen vaarwel en reis de met zijn verloofde af naar Zwitserland. Af en toe kwam hij nog voor zaken naar Nederland en dat ging altijd goed. Tot op 19 januari van dit jaar een oplettende marechaussee hem op Schiphol in de kraag vatte. „De sertie is een ernstig vergrijp. Er staat maximaal vier jaar cel op", zei auditeur-militair mr. H. Beau mont gisteren. Hij eiste 15.000 gulden boete. Volgens de audi teur beviel het de man niet zo erg in het leger. „Hij was bang nog jarenlang de geestelijke gevolgen van de dienstplicht te ondervin den". De man zelf vertelde dat hij zijn vechtpet aan de wilgen hing omdat hij zich in Zwitserland 'verder wilde ontplooien'. ROTTERDAM (ANP) - Enkele hon derden vogels zijn het slachtoffer geworden van de oliemorsingen van afgelopen dinsdag in het Bot- lekgebied. De Rotterdamse die renbescherming heeft gistermid dag een paar honderd vogels ge vangen, die zo met olie waren be smeurd dat ze moesten worden afgemaakt. Volgens een woordvoerder van de dierenbescherming gaat het in hoofdzaak om meerkoeten. Ver der zijn er meeuwen, scholek sters en kuifeenden onder de slachtoffers. De vogels zijn moei lijk te vangen. "Als je in de buurt komt, fladderen ze terug de smur rie in. We verwachten dat er deze week nog honderden vogels aan de olie zullen bezwijken", aldus de woordvoerder. De vogels zijn afkomstig uit de vijf de en zevepde petroleumhaven en het Calandkanaal in het Bot- lekgebied. Het water is daar ver vuild door oliemorsingen van twee Noorse tankers. Dinsdag verloor de 'Sea Breeze' tien tot veertig ton olie bij het laden in de zevende petroleumhaven. De su pertanker 'Adna' schoot diezelf de dag in de vijfde petroleumha ven door een computerfout van de steiger. Uit de laad- en losin- stallatie stroomde twaalf ton ru we olie in het water. De Rotterdamse Roteb (gemeente- reinigingsbedrijf) die zich bezig houdt met het opruimen van de olie, heeft ook nog eens twintig dode vogels uit het water ge haald. Volgens d<? Roteb verlo pen de opruimingswerkzaamhe den vlot. DEN HAAG (GPD) .- Het is twij felachtig of nog vóór de verkie zingen maatregelen genomen zullen worden tegen de belastin gontduiking door middel van spaarbiljetten aan toonder. Een nota van de regering komt schijnlijk pas kort vóór Dat betekent dat de Tweede Kamer nauwelijks tijd overhoudt om de eventuele maatregelen nog vóór de verkiezingen te bespreken. In een commissievergadering de den gisteren Tweede- Kamerleden van CDA, PvdA en D'66 een dringend beroep op mi nister Van der Stee en staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) om hun nota voor 1 maart in waar- te dienen. Pase- De spaarbiljetten-nota was aanvan kelijk voor december 1980 toege zegd. Maar toen was het overleg binnen het departement van fi nanciën nog volop bezig, reden waarom de Kamer in december $lechts een korte notitie kreeg. Het CDA-kamerlid Van Dijk zei „teleurgesteld te zijn over het ge brek aan zichtbare vooruitgang". De D'66'er Engwirda zei dat „hoe langer er niets gebeurt, hoe lan ger de belastingmoraal op dit punt slecht blijft". Staatssecreta ris Van Amelsvoort zei dat op zijn ministerie „met grote hardnek kigheid en volharding" en in een „geforceerd tempo" aan deze zaak wordt gewerkt. De Kamer wil echter, dat nu op kor te termijn maatregelen tegen de ze vorm van belastingontduiking worden genomen. In Nederland zijn volgens schattingen voor tien miljard gulden aan spaarbiljetten in omloop. Omdat zij aan toonder zijn, is de werkelijke omvang niet bekend en is ook controle op het betalen van belasting over de ren te onmogelijk. Dat zou de schat kist jaarlijks enkele honderden miljoenen kunnen kosten. De bewindslieden van financiën hebben tegenover de eisen vanuit de Kamer steeds de nodige be- ADVERTENTIE) I PANORAMA Tientallen Nederlanders doen het: in de nieuwe Panorama l SCHITTERENDE \o KLEUREN POSTER van formatie straaljagers. Plus: het levensverhaal van twee zware jongens, Jan Brouwers en Daan Denie. moderne gezin. Toch maar f 2,15. Overal te koop. Abonnement7 Bel 023 31 94 20 (van 08.00 20.00 uur). zwaren tegen te nemen maatrege len aangevoerd. Zo vrezen zij een grote kapitaalvlucht naar het bui tenland, die de effecten van de maatregelen teniet kan doen. Ook zijn er allerlei fiscaal- technische problemen. Van Dijk zei echter dat „er bezwaren kun nen zijn tegen ingrijpen, maar de bezwaren tegen niet-ingrijpen zijn groter". De meest voor de hand liggende wijze van belastingheffing is die van de brondheffing, waarbij door de financiële instelling die de spaarbiljetten plus rente uit betaalt. bij de uitbetaling meteen belasting wordt ingehouden. Dat gebeurt bijvoorbeeld in Belgie, waar zo 25 procent belasting wordt geheven. Invoering van brondheffing brengt echter ook administratieve en berekenings problemen met zich mee, omdat per geval moet worden vastge steld hoeveel rente is betaald. Minister Van der Stee vertelde de commissie dat de laatste maan den de verkoop van spaarbiljet ten aan toonder - dat kan wel worden bijgehouden - is terugge lopen, maar hij kon niet zeggen of dat een gevolg is van de berichten over naderende maatregelen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7