Drs. J. Loose groef een kuil en valt er zelf vrijwillig in HEMA laat krakers nog even zitten Stadsverwarming nog steeds punt van discussie Veiligheidsgrens: 100 meter in Leeuwenhoek De traumatischeEndegeest-historie Coördinator Endegeest wordt algemeen directeur LEIDEN DONDERDAG 29 JANUARI 198 LEIDEN - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zal voortaan geen geneesheer-di recteur meer kennen. Deze functie is opgeheven en ver vangen door twee andere: die van medisch directeur en al gemeen directeur. Maandag besloot de Leidse gemeente raad tot deze nieuwe directie structuur. Met deze beslissing is eindelijk een begin ge maakt met de verwezenlij king van al die plannen die de laatste jaren binnen Ende geest werden gemaakt. Plan nen. waarvoor de grondslag reeds vijf jaar geleden werd gelegd. Even terug in de geschiedenis, die op dit punt teruggaat tot de benoeming van de laatste geneesheer-directeur van En degeest, dr. G. Mojet. Deze be noeming ging allesbehalve vlot. Integendeel, de benoe ming begin 1976 een politiek heet hangijzer dat zodanige vormen aannam dat het wel het stempel "traumatisch'' kreeg opgedrukt. De toenmalige waarnemend ge neesheer-directeur Mojet sol liciteerde met een aantal an deren naar de hoogste functie binnen het ziekenhuis. Al snel was het duidelijk: de strijd ging tussen hem en een twee de kandidaat, dr. A. Hustinx Beide kandidaten werden door burgemeester en wethou ders "ex aequo" voorgedra gen aan de gemeenteraad. Dus zonder dat er door B en W een voorkeur voor één van beiden werd uitgesproken Het personeel van Endegeest had inmiddels wel een voor keur. de meesten zagen Mojet als hun favoriet. Toen Hus tinx zich uit de strijd terug trok, leek de zaak er alleen maar eenvoudiger op te wor den. Niets leek de benoeming van Mojet nog in de weg te staan. Dat viel in de praktijk echter bitter tegen. Mojet en Hustinx hadden dan wel ex aequo op de lijst gestaan, maar toen malig PvdA-raadslid Höppe- ner bekende later dat dat he lemaal niet betekende dat het gemeentebestuur beide kan didaten van even hoog ni veau vond. Er werd getwij feld aan de bestuurlijke kwa liteiten van Mojet en dal hij toch ex aequo op de lijst was geplaatst, was alleen een ge baar naar het personeel toe geweest. Deze opmerking van Höppener werd door andere raadsleden niet bepaald onderschreven. Kortom, de politieke twist, waar geen einde aan leek te komen, was een feit. Aan de ene kant stond het college van B en W, gesteund door de par tijen die er deel van uitmaak ten: PvdA en PPRIPSPID'66. Aan de andere kant de oppo sitie: CDA en VVD. De raads leden van deze fracties (onder wie de huidige wethouder voor Endegeest, Schoute) von den dat Mojet best genees heer-directeur zou kunnen worden. PvdA enfin mindere mate) PPR/PSP/D'66 waren daar niet voor geporteerd. Op die manier kwam de benoe ming van een geneesheer-di recteur niet snel rond. Er moest een oplossing worden gevonden die beide blokken dichter bij elkaar bracht. De oplossing die uiteindelijk werd gehanteerd, werd aan gedragen in de vorm van een motie van Höppener. Mojet zou wel benoemd worden, maar met als voorwaarde dat hij akkoord ging met een toekomstige meerhoofdige di rectie. Mojet zou dan medisch directeur worden en er zou een tweede directeur komen voor algemene zaken. Mojet kon hier wel mee instemmen en zo werd hij in maart 1976 officieel door de gemeente raad benoemd. Hierna brak er een tijd van on derzoek aan. De Nederlandse Organisatie Kring (NOK) werd aangetrokken om dat onderzoek te verrichten. De NOK kwam uiteindelijk met voorstellen tot baanbrekende veranderingen binnen Ende geest. Niet alleen een tweede directeur bleek dringende noodzaak, ook de bestuurlijke taken moeten worden ver deeld over de verschillende afdelingen. We zitten inmid dels alweer in het jaar 1980. De bestuurscommissie van Endegeest vond dat er nu ei genlijk wel eens werk moest worden gemaakt van een meerhoofdige directie. Dus werd drs. Loose aangetrok ken. Deze is nu al weer acht maanden werkzaam als coör dinator van algemene zaken, en dat blijkt zo'n succes dat maandag werd besloten een functie te creëren voor een al gemeen directeur. De meer hoofdige directie is dus een feit, al staat het nog niet vast hoe die wordt ingevuld, want het is nog maar afwachten of Mojet zijn nieuwe functie als medisch directeur inderdaad zal aanvaarden. Eind vorig jaar al stelde hij deze functie ter discussie vanwege zijn twijfel aan de noodzaak van een medisch directeur. Loose zal nog een interne sollicita tieprocedure moeten doorlo pen, voor bekend wordt of hij zijn werkzaamheden in En degeest werkelijk kan voort zetten als algemeen directeur. LEIDEN Formeel is er nog een interne sollicitatieproce dure te gaan, voor er een algemeen directeur voor Ende geest kan worden benoemd. Er is echter weinig reden om aan te nemen dat drs. J. Loose, sinds acht maanden coördinator voor algemene zaken in het psychiatrisch ziekenhuis, niet als directeur zal worden aangenomen. Zijn activiteiten van de laatste maanden zijn bij het per soneel en bestuur in goede aarde gevallen. Zelf vindt hij het "een leuke functie", en hij heeft inmiddels gesollici teerd. Hij maakt de vergelijking met de spreekwoordelij ke kuil, die hij gegraven heeft, en waar hij nu zelf vrijwil lig in valt. Oorspronkelijk is het namelijk nooit zijn bedoeling geweest lang bij Endegeest te blijven. De in 1945 in Breda geboren histori cus is lange tijd in het onderwijs werkzaam geweest. Na een zwerftocht buitenslands, waarbij hij aan verschillende universitei ten studeerde voor zijn proef schrift, en een periode in militai re dienst, kwam hij terecht bij de Amsterdamse universiteit die toen net een roerig tijdperk door maakte. Zitting hebbend in het college van bestuur, stelde hij dat bestuur aan de kaak. Het uit blijven van een bevredigend re sultaat deed hem beslissen op te stappen. Niet lang plaarna, in fe bruari vorig jaar, werd hem het voorstel gedaan om in Endegeest de algemene taken van de direc tie, het zogenaamde "manage ment", op zich te nemen. In Kasteel Endegeest vertelt Loose wat er vanaf dat moment zoal voorgevallen is. De psychiatri sche wereld is toch heel wat an ders dan de universitaire. "Toch zijn het vergelijkbare organisa ties, zij het met heel andere doel stellingen. Het blijft echter werken met mensen die afhanke lijk zijn van elkaar. Endegeest is me gaan boeien, zo erg dat ik ben teruggekomen van mijn plannen om hier maar tijdelijk te blijven; om alleen goede condities te scheppen voor een definitief di recteur. Er zijn hier nog ontzet tend veel zaken die kunnen wor den verbeterd en daaraan wil ik meewerken zolang het nodig is. Zolang het nodig is, want ik wil hier niet zitten tot in lengte van dagen. Na een jaar of drie moet er maar weer een ander komen". Een van de zaken die volgens Loose voor verbetering vatbaar zijn, is het imago van het zieken huis. "Endegeest is teveel een psychisch eiland in een gezonde omgeving. Het is eenenclave binnen het Leidse, een plaats waar je niet komt of je moet wel héél erg ziek zijn. Er is een histo risch gegroeide opinie dat alles wat met Endegeest te maken heeft, slecht is. Dat moet worden bijgedraaid. Het valt namelijk al lemaal best mee. Toen ik vorig jaar hier begon te werken, dacht ik: zo erg als alles wordt voorge spiegeld, kan het toch niet zijn? Natuurlijk zijn er in het verleden fouten gemaakt, maar dat is toe gegeven en er wordt hard aan ge werkt om verbeteringen aan te brengen". Loose beschouwt het bovendien als een taak van een algemeen di recteur het personeel en patiën ten te begelëiden bij de ingrij pende veranderingen die zich binnen het ziekenhuis voordoen. "De plannen voor de nieuwbouw liggen klaar, het bouwen is zo ge beurd. Het belangrijkste, maar ook moeilijkste is echter om de betrokkenen zo'n mentaliteitsve randering te laten ondergaan dat zij binnen het nieuwe systeem passen En reken maar dat er heel wat energie in gaat zitten om 700 man personeel en 600 pa tiënten mee te laten veranderen, om het hiërarchisch denken te laten verdwijnen. De nieuw bouw gaat gepaard met een ver Loose, over enige tijd waarschijnlijk algemeen directeur van Endegeest: "Ik voel me als een architect die dingen vindt en het bouwwerk in elkaac moet zetten." anderende bestuursvorm, een verdeliijg van de bestuurli ke ta ken over de verschillende afde lingen. Daarom moet iedereen le ren gezamenlijk te denken en zelfstandig beslissingen te ne- Eindregie Al met al zaken die Loose ervan weerhouden Endegeest nu te verlaten. "Het is een organisatie waar veel spirit in zit, die nu ein delijk eens ergens toe leidt. Dat is heus geen verdienste van mij. Toen ik hier kwam, lagen er al talloze rapporten klaar waarin de ideeëen voor sectorisering (ver delen van de bestuurlijke taken) waren uitgewerkt. Er is echter nooit iemand geweest die de ideeën bundelde, zodat er ook nooit tot besluitvorming kon worden gekomen. Er was een voudig geen eindregie. Ik voel me nu net als een architect die dingen vindt en het bouwwerk in elkaar moet zetten. En ik heb het gevoel dat me dat best soepel af gaat. Voordeel is wel dat nu de wet van de remmende voor sprong is gaan werken. Wij kun nen leren van de fouten die in an dere ziekenhuizen bij de sectori sering zijn gemaakt". De sectorisering houdt in dat de di rectie veel taken afschuift naar de afdelingen van het ziekenhuis zelf. Om een voorbeeldje te noe men: nu beslist Loose nog over het al of niet omhakken van een oude boom op het terrein, straks zou hij die bevoegdheid liever af schuiven naar de dienst die zich werkelijk met het omhakken be zig houdt. Voor Mojet, sinds maandag medisch directeur, was de sectorisering een reden om zijn nieuwe functie ter discussie te stellen. Hij twijfelt eraan of de functie nog wel nodig is wanneer veel beslissingen toch op de af delingen zelf genomen worden. Volgens Loose blijft er voor de directie nog genoeg te doen op het vlak van informatie en coör dinatie. Ook naar buiten toe, voor een medisch directeur bij voorbeeld naar de inspectie, en in overleg met andere instellin gen, blijft er volgens hem wel de gelijk een taak liggen. De bezwaren die de Nederlands Christelijke Bond voor Over heidspersoneel vorige week naar. voren bracht tegen de verande rende bestuursstructuur van En degeest, vindt Loose de grenzen van het welgevoegelijke over schrijden. "Natuurlijk is het ie ders goed recht om het niet eens te zijn met de meerhoofdige di rectie en het verdelen van de be stuurlijke bevoegdheden. Ik vind echter wel dat er hier een aantal spelregels werden overtre den. Het is nu eenmaal zo dat be paalde personen hun traditionele macht moeten inleveren ten bate van de decentralisatie en de de mocratisering aan de basis. Veel beter dan de hiërarchie is echter de zeggenschap over te dragen aan toetsbare maar zelfstandige sectoren. Ik verwacht dan ook dat de decentralisatie vlot zal verlopen". CONNY SMITS LEIDEN - Stadsverwarming in Leiden is ook na gisteravond nog onderwerp van discussie geble ven. De raadscommissies voor economische zaken en voor fi nanciën zagen opnieuw hun vra gen door de verschillende des kundigen tegenstrijdig beant woord. Met name over de kosten van een grote centrale aan de Langegracht of kleinere eenhe den onder meer in de Stevenshof bleken de experts het onderling niet eens. Glaubitz (D'66) stelde zich op het standpunt dat de centrale aan de Langegracht geen warmte moet leveren aan de toekomstige be bouwing van de Stevenshof. De kosten en de ingreep die de aan leg van leidingen naar de polder toe met zich meebrengt noemde hij als overwegingen. Over de aanleg van een apart aard- gasnet dat uitsluitend voor het koken is bestemd stonden ver schillende partijen kritisch. Ei kerbout (PvdA) zei aan te hikken tegen de grote investering. Glau bitz (D'66) zei weinig behoefte te hebben aan een apart gasnet. Brands verbond daaraan de voorwaarde dat de extra kosten voor de verbruiker, die aan de omschakeling op elektrisch ko ken vastzitten, door het elektrici teitsbedrijf worden vergoed. Ook Van Oosten (PPR) sprak over 'meer twijfels aan het kookgas- net'. Ir. Potma van het Centrum voor Energiebesparing bevestig de dat koken op gas bij stadsver warming relatief duur is. Maa elektrisch koken is volgens hen ook duur. Daarop ontstond heft ge discussie tussen Potma en ir Brooshooft, directeur van he streekenergiebedrijf Rijnlam over deze kosten. Normaal geeft de Gasunie een ver goeding per aansluiting van 201 gulden, aldus Potma, als dat ni niet gebeurd, is dat een stral maatregel van de Gasunie. "He college moet dat schriftelijk la ten bevestigen en een motiverinj I vragen", vond Potma. Broos j hooft daarentegen stelde dat d< Gasunie bij die vergoeding reke I ning houdt met het gemiddeld' verbruik. Het verbruik voor uit sluitend koken is gering en du|L de vergoeding ook, zo luidde zijl) redenering. Nadat de verschillende deskundi. gen elkaar nog enkele malen huri meningsverschillen over d( hoofden van de raadsleden heen trachten uit te vechten, verzocht PPR-raadslid Van Oosten om een nader onderzoek naar d< kosten van de warmteprijs bij d^ verschillende varianten. Wethou. C der Bordewijk (PvdA) sprak zich hier tegen uit. "Hei was de be doeling dat er al in septembel een beslissing zou vallen. Ik helt inmiddels enige ervaring me hoe lang deze discussie nog kari duren" verklaarde de wethou) der.. "Langer uitstel is niet veri antwoord". LEIDEN De bewoners van het vorig jaar oktober gekraakte pand aan de Haarlemmerstraat 138a naast de HEMA mogen voorlopig blijven zitten van de eigenaar, de Koninklijke Bijenkorf Beheer. "De afspraak is dat de krakers vrijwillig weg zullen gaan als de HEMA de vergunning voor de verbouwing in de zak heeft", vertelt KBB-woord- voerder Hieselaar. "Ze krijgen daarna overigens nog zes weken de tijd van ons om te vertrekken". Deze overeenkomst is het resultaat van het overleg dat de KBB heeft gevoerd met de advocaat van de krakers mr. L.9prenger. Er zal overi gens nog wel een kort geding worden aangespannen. Hieselaar: "Anders hebben wij geen poot om op te staan. Stel je voor dat wij willen verbouwen en de krakers zeggen: nee, we gaan niet. Dan moeten wij terug kunnen vallen op een vonnis. Nee, het is niet zo dat wij de krakers er met het Vonnis in de hand direct uit zullen zetten". "Daar hebben wij natuurlijk ook helemaal geen baat bij als de bouwver gunning nog niet binnen is. Het enige risico dat je met een dergelijke zet loopt is dat er van de ene op de andere dag andere krakers in zitten. En dan wordt je voor hetzelfde feit geplaatst". "Nee, ze hoeven niet bang te zijn dat wij die afspraak schenden. Wij hebben trouwens afgesproken dat één van de krakers zijn naam zal geven zodat wij het kort geding kunnen voeren. Alles is in het volste vertrouwen geregeld". Wanneer de HEMA gaat verbouwen is nog niet bekend, omdat de ge meente de aanvraag voor de vergunning nog in behandeling heeft. Vol gens de plannen van het bedrijf moet er op de begane grond een brood boetiek komen en zullen de bovenliggende verdiepingen als magazijn! worden gebruikt. "Helemaal zeker weet ik dat laatste overigens niet", vertelt Hieselaar. "Het kan ook zijn dat die verdiepingen bij de ver koopafdeling worden betrokken". Deze verbouwing loopt overigens vooruit op een totale vernieuwing die, de HEMA al jaren in petto heeft. Hieselaar: "We willen zoals bekend de hoek om, de Janvossensteeg in dus. Wij hebben daar al panden opge kocht, maar er lopen nog bezwaren tegen onze plannen bij de Raad van State". "Het kan dus nog wel even duren voordat is het wel, omdat de HEMA in Leiden n« zijn niet meer goed afgestemd op de mogen doortrekken. Nodig ons idee veel te klein is. We de consumenten". Pop De Amsterdamse popgroep Me- cano treedt vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat op. De groep is geformeerd rond zanger! schilder Dick Polak en bestaat verder uit Tejo Bolten (bas), Cor Bolten (gitaar, synthesi zer). Pieter Kooyman (gitaar) en Ton Lebbink (drums). De zaal is om negen uur open. Zijlwijk Tachtig kilometer op Usselmeerlaan LEIDEN - Bij radarsnelheidscon trole op de Usselmeerlaan in de Leidse Mcrenwijk heeft de poli tie tussen gisterochtend elf uur en gistermiddag half een van 341 auto's de snelheid gemeten. Er bleken 22 automobilisten te hard te rijden. De hoogst gemeten spelheid was 81 kilometer per uur bij een maximum van 50 ki lometer per uur. De stichting de Zijlwijk houdt vrijdagavond een buurthuis raadvergadering in de aula van de openbare basisschool Ducdalf aan het Regenboog pad. Het verslag over het afge lopen jaar en de begroting voor 1981 staan onder meer op de agenda. De vergadering begint om acht uur. Jazz Jazzzolder Hot House brengt zaterdagavond het Loek Dikker Kwintet, bestaande uit Loek Dikker (piano). Leo van Oos- trom (saxofoons). Gerd Dudeck (saxofoons), Mark Miller (bass) en Martin van Duynhoven (drums). Hot House is gevestigd in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66; het optreden van het Loek Dikker Kwintet begint om tien uur. Prestatieloop De Leidse atletiekvereniging A.V. Holland organiseert zater dag een prestatieloop in en om de Leidse Hout. De start is om elf uur; inschrijven kan van tien uur af in de kantine bij de nieuwe kunststofbaan. Trim mers lopen twee of vier kilome ter; geoefende lopers kunnen kiezen uit acht of twaalf kilo meter. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag een anderhalf duren de natuurwandeling onder leidi'hg van gidsen in Huys te Warmont. Het beginpunt is bij de ingang aan de Heren weg in Warmondde start is om twee uur. Politiek forum De Leidse studentenvereniging SSR houdt maandag een fo rumavond met als thema "De mocratie, buitenparlementaire acties en de rechtsorde". Hel fo rum bestaat uit de politici Diepenhorst (CDA). Rietkerk (VVD). Patijn (PvdA), Beckers (PPR). Van der Spek (PSP) en uit vertegenwoordigers van ac tiegroepen: Lies (antimilitai- ristische actiegroep Onkruit), Wijnand (Amsterdamse kraak beweging). Kees Korvinus (Ad- iiocatencollectief Amsterdam- Noord) en Ruud Bökkerink (Do- dewaard gaat dicht). Voorzit ter van het forum is de journa list H. Hofland. De discussie wordt gehouden in de foyer van de Stadsgehoorzaal en begint om half negen. Thema-avond Twee medewerksters van het clubhuis "In de Vroolijcke Ar- ke" gaan op 10 februari van slart met een thema-groep voor vrouwen in Tuinstad-Staal- wijk. In deze groep kunnen vrouwen allerlei onderwerpen die met hun vrouw-zijn te ma ken hebben met elkaar bepra ten. In de loop van de tijd zullen er ook verschillerde vormen van spel aan bod komen. De groep zal voorlopig eens per twee we ken op dinsdagmorgen van half tien tot half twaalf bij elkaar komen in het gebouw "Staal- wijk" op de hoek Herenstraat! Pioenstraat. Degenen die nog vragen hebben of belangstellen den kunnen bellen naar het nummer 123271 en vragen naar Loes of Sylvia. LEIDEN In het ontwerp-be- stemmingsplan Leeuwenhoek zal de gemeente Leiden er offi cieel vanuit gaan dat er tussen de in het gebied aanwezige labora toria en de geplande woning bouw een veiligheidsgrens moet komen van 100 meter. Dit blijkt uit een toelichting die de gemeente heeft gemaakt bij het bestemmingsplan voor het ge bied tussen de Plesmanlaan en Wassenaarseweg. Vanavond zal de raadscommissie ruimtelijke ordening zich hierover buigen. Het ontwerp-bestemmingsplan zal hoogstwaarschijnlijk over en kele maanden ter visie worden gelegd, "omdat nog één en ander moet worden bijgeschaafd". Nieuw is de zone die de gemeente wil hanteren niet. Vorig jaar sep tember lanceerde wethouder Bordewijk van milieuzaken het idee naar aanleiding van een dis cussie tussen de universiteit en de inspecteur van milieuhygië- Voor het gebied binnen de grens van honderd meter heeft de ge meente echter wel plannen. Te denken valt volgens haar o.m. aan een HEAO, de faculteit der sociale wetenschappen en wo ningen voor studenten. Studentenhuisvesting is volgens de toelichting wel verantwoord, omdat studenten minder bang zouden zijn voor laboratoria dan gezinnen. Bovendien, zo ver volgt de toelichting, betreft het hier een groep die zich in geval van nood makkelijker naar el ders kan verplaatsen. Verder komt er in het gebied veel hoogbouw, omdat er veel huis vesting voor bejaarden en stu denten is gepland. Alleen bij de laboratoria zullen geen flats ver rijzen, omdat het risico-onder- zoek van het technische advies bureau AVIV uit Enschede dat als onwenselijk heeft bestem peld. Zoals al in het programma van ei sen uit '78 uiteen wordt gezet is er in de Leeuwenhoek ook plaats voor een basisschool. De bevol kingsomvang van het gebied zal, daarvoor weliswaar onvoldoen de zijn, maar verwacht wordt dat ook bewoners van de Vogelwijk hun kinderen naar de school zul len sturen. Eén grotere winkel wil de gemeen te in het gebied hebben. Gedacht wordt aan een supermarkt met daarnaast een aantal kleinere winkeltjes. Overdekt parkeren aan de straten moet de woon blokken zo gesloten mogelijk houden. Ten behoeve van een beterfe relatie tussen de Leeuwenhoek en de Vogelwijk zal in de Wassenaarse weg een "knik" worden aange bracht. Bijkomend voordeel is hiervan volgens de toelichting dat het verkeer minder hard zal rijden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4