Mill oenen voor kunst niet benut Leerkrachten voelen staking in portemonnee glijfde woonideaalbeurs isteravond geopend BEEEÜ kunstenaars en ambtenaren schrikken wakker ^9 v Leidse stadsrubriek )NDERDAG 29 JANUARI 1981 EIDEN De woonideaalbeurs. Gisteravond werd de vijfde beurs voor meubels en ander "woongenot" geopend in de Leidse Groenoordhallen. Onder r'Clubhuis ekerl Uf ltClein Matilo Trot 'leeggeroofd 2i'o EIDEN - Het clubhuis Klein Ma- tilo aan de Zaanstraat is in de pree! nacht van dinsdag op woensdag >/wsv leeggeroofd. Vrijwel alle waarde volle voorwerpen die in het club- dsve huis stonden zijn verdwenen, ntvreemd zijn onder meer een kleurentelevisie, twee platenspe lers. een casettedeck, tuner, hoofdversterker en zo'n 50 lang speelplaten. Men is het clubhuis binnengedrongen door het force ren van een keukenraam. ver leiding van Pierre van Ostade, bekend als de Sinterklaas van verschillende televisie, werd de opening verricht door een van de eerste bezoeksters. Vorig jaar trok de beurs in totaal zo'n 32.000 bezoekers. Grote trekkers op de beurs moeter> het waterbed en Pierre van Osta de zijn. Van Ostade die gister avond keer op keer weer een an dere bezoeker aanschoot met vragen als "hoe heet deze beurs", "wat is de datum vandaag", en "vertel eens in dertig seconden waarom je de beurs bezoekt". Een man dus die het quizen niet kon laten en ook de daarbij beho rende prijzen weggaf. Echter niet zonder de naam en woonplaats van de gulle gever luidkeels door de Groenoordhallen te schallen. De woonideaalbeurs is nog tot en met zondag te bezoeken. Don derdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur, en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Samen met Pierre t het waterbed grote trekker op de beurs. LEIDEN - De onderwijsstaking van 1 oktober zullen de Leidse leerkrachten in hun portemon nee gaan voelen. Al degenen die bewust meegedaan hebben aan deze werkonderbreking worden volgens voorschrift van het Mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen gekort op hun salaris. Het college van B en W heeft be paald aan deze regeling mee te doen. Dit in tegenstelling met de staking van 19 juni. Deze onwet tige vrije dag zal geen gevolgen hebben. Wethouder Van Dam verklaarde gisteravond in de commissie on derwijs dat voor deze maatregel wel moest worden gekozen om dat bij de laatste staking veel leerkrachten van het voortgezet onderwijs waren betrokken. En in de wet op het voortgezet on derwijs staat dat de leraar geen bezoldiging ontvangt als hij het opzettelijk nalaat zijn werkzaam heden te verrichten. In de wat oudere wet van het kleuter- en la- lagj )teil m REIDEN Voor het Morskwartier en de Merenwijk alleen al is nog een slordige twee triljoen gulden te besteden aan kunstwerken. Deze enorme hoeveelheid geld staat de [emeente al jaren ter beschikking volgens de "percentageregeling" voor kunstopdrach- rumfen. traal folgens deze percentageregeling ■fan een of twee procent van de tosten van openbare nieuwbouw re' f bouwrijp maken van grond ge- jruikt worden voor kunstopdrach- en. Dat kan een enorme brok p verkgelegenheid betekenen voor Leidse) kunstenaars, zeker nu er log miljoenen opgepot blijken te 'en-itten. eert fe'ilet de miljoenen gebeurt al bijna "ou"wee jaar zo goed als niets. De kun stenaars wisten maar nauwelijks loojjat dat geld "voor het oprapen" De "kunst"-ambtenaren func tioneerden niet. En de gemeentelij- 1 in.e "Commissie Kunstopdrachten" vls1ie Burgemeester en Wethouders "aou moeten adviseren over kunst- r "Opdrachten heeft zichzelf al gerui- ne tijd geleden opgeheven. De en- YOPtele kunstopdracht die B en W ^r^lesalniettemin in het kader.van de actyercentageregeling verlenen, ont- ]ua"rekt zich aan het oog der open- !fn">aarheid. ;ter keNa twee jaar wintérslaap breekt nu ^misschien de lente aan voor de Ptï-Leidse) beroepskunstenaars. iats)e Beroepsvereniging van Beel- Jnsjende Kunstenaars (BBK) is on- n" angs wakker geschrokken toen de Itesloten besluiten om kunstwer- :en te laten maken bij de BBK be- :end werden. Tevens hebben en- iele "kunsf'-ambtenaren de reor- [anisatie-stormen die het stadhuis neemaakt achter de rug en zijn inds kort aan de slag gegaan met le percentageregeling. ïinnenkort verschijnt een ambte- ijke discussienota met de titel: Honderd percent kunst met be- ïulp van de percentage-regeling unstopdrachten"; "Verder bou- yen aan woonomgeving". De nota >evat voorstellen voor het toepas- laar maken van de percentagere- ;eling. voor het instellen van een ïieuwe veelzijdige "Commissie Cunstopdrachten" en het instellen éen fonds dat het geld uit aller- potten (zoals de pot "plaatsing beeldhouwwerken" en de res- erende miljoenen van het Mors- cwartier en de Merenwijk) zou noeten bevatten. Naar verwach- ing kan de nota binnen enkele naanden in de gemeenteraad be- ïandeld worden. De wakkere Leidse kunstenaars lie zich verenigd hebben in de BBK, willen of liever eisen op dit noment in een brief aan welzijns- ivethouder Piet-Hein Bchoute 'openbaarheid" rondom de kunst opdrachten en een "democratisch benoemde" adviescommissie inza- kunstqpdrachten. esteaing Na twee jaar stilzwijgen van B en W. inslapen van kunstenaars en ge schuif met ambtenaren, lijkt nu dan eindelijk de tijd aangebroken tenminste te praten over de be steding van het opgepotte geld kunstopdrachten. In '78 werd overigens ook druk ge praat over de regeling maar niets gedaan; kon ook niets gedaan wor den. Een werkgroep van drie gemeente raadsleden, vier Leidse kunste nbaars en twee leden van de be staande Commissie Kunstop drachten studeerde in '78 op ma nieren om deze Commissie Kunst- opdrachten beter te doen functio neren. Na twaalf bijeenkomsten van de werkgroep produceerde haar voorzitter, de huidige wethou der Paul Bordewijk, begin '79 een eindrapport. Het rapport pleitte voor een veelzijdige samenstelling van de Commissie Kunstopdrach ten, een openbare inschrijving van kunstenaars op een opdracht, en een vergadering die "toegankelijk is voor alle inzenders". Tijdens die vergadering zou de opdracht ver geven moeten worden aan de kun stenaar die de meeste punten van de commissieleden zou vergaren. Over het rapport is na begin '79 niets meer gehoord. De Commissie Kunstopdrachten gaf er in juli '79 de brui aan "we gens gebrek aan ambtelijke onder steuning". Ziekte De "kunsf'-ambtenaren konden het niet meer bij henen. Kunste naars die begin '79 massaal inge schreven hadden op een adverten tie van de Commissie Kunstop drachten hoorden enkele maanden later dat hun inschrijving was ont vangen maar dat "door ziekte van de secretaresse van de Commissie Kunstopdrachten grote vertraging was ontstaan in de werkzaamhe den in verband met de opdrachten. U ontvangt zo spoedig mogelijk nader bericht". De kunstenaars hebben dat nader bericht nog steeds niet gehad. De advertentie riep kunstenaars op in te schrijven op opdrachten voor een totaal van 320.000 gulden, waarvan bijna drie ton ten behoeve van kunst in de Merenwijk. Het is de laatste advertentie geweest in het kader van de percentagerege ling. Leden van de ter ziele gegane Commissie Kunstopdrachten be geleidden later nog wel naar eer en geweten de opdrachten die inge volge de percentageregeling reeds eerder verleend waren. De laatst uitgevoerde opdracht was het TL- buizenkunstwerk van K&O aan de Hazewindsteeg; een opdracht van 50.000 gulden die de Amsterdamse kunstenaar Matthijs van Dam in juli '80, ruim driejaar na de adver tentie voor de opdracht, kon vol tooien. Toch zijn er enkele drachten in het kader van de per centageregeling verstrekt maar die zijn in volstrekte beslotenheid door B. en W. verleend. Zoals de opdrachten aan de kunstenaars Harry Verdijk en Marinus Boezem om het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht op te knappen. De eerste opdracht geldt de belettering aan de ingang, de ander geldt de aan kleding van het Stadsbouwhuis- plein met een kunstwerk. Of zoals de opdracht aan Renate Vinken om een schetsontwerp te maken van een interieur-versiering in het Heerenlogement. Een derde besloten besluit kwam de BBK ter ore; de opdracht aan de Amsterdamse kunstenaars Koet sier en Lixenberg om ieder een ideëenschets te maken voor een schilderkunstige bewerking van de negen glazen garagedeuren van de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. Honorarium: 1000 gulden per schets. De Leidse BBK-ers ontstaken in woede: "Dit is sluikhandel. Het is onmogelijk om onder de tafel op drachten te geven. Openbaarheid stond voorop in het rapport-"Bor- dewijk". Aan het rapport is ook door ons - bijna een jaar gewerkt: dan mag het wel effect hebben. Wij gunnen een collega best een op dracht maar we willen wel weten hoe die opdracht tot stand komt. Voor zover ons bekend is voor het project van de brandweerkazerne geen openbare bekendmaking ver schenen. Hierdoor is onder andere aan Leidse beeldende kunstenaars de mogelijkheid onthouden tot na dere informatie en openbare in schrijving". Wil ae BBK de draad weer opne men bij de stand van zaken van twee jaar geleden, de gloednieuwe ambtelijke nota legt een knoop in die draad: voortborduren op het verleden maar aanpassingen aan veranderde omstandigheden zoals "grotere behoefte aan ruimtelijke vormgeving". De nota bevat een "duidelijk" omschreven percenta geregeling, een Commissie Kunst opdrachten met de vakwethouder als voorzitter (dat kan de cultuur wethouder Schoute zijn of wethou der Waal van ruimtelijke ordening) en één fonds kunstopdrachten. De nieuwe Commissie Kunstop drachten zou behalve uit de vak wethouder bestaan uit maximaal zes "deskundigen", van wie twee na overleg met de beroepsorgani saties van kunstenaars en vier aan te wijzen door B en W. "Deskundi gen" op het gebied van beeldende kunst, architectuur, stedebouw en dergelijke. Ditmaal is uiteraard in voldoende ambtelijke ondersteu ning voorzien. De nota gaat ervan uit dat na twee jaar stilstand er no de "wat moet gebeuren". De dis cussienota kan hiertoe als rich tingaanwijzer dienen. RENE VAN DER VELDEN ger onderwijs komt deze bepa ling (nog) niet voor. Van Dam: "Negentien juni hebben in Leiden geen mensen van het voortgezet onderwijs meege daan. Dus kan er gewoon tot uit betaling worden overgegaan. Een oktober hebben beide groe peringen meegedaan en om nu één lijn te trekken krijgen alle leerkrachten die mee hebben ge daan minder salaris". Raadslid Van Dongen wilde pre cies weten wat er bij het ministe rie nu bekend is over de staking in Leiden. Tot haar grote ontzet ting zag zij in het colllegebesluit staan dat er namen waren door gegeven. Zij meende zich te her inneren dat er enkele maanden geleden in commissie onderwijs was besloten dit niet te doen. "We wilden het zelfs op een be roepszaak aan laten komen als minister Pais maatregelen zou treffen", beet zij Van Dam toe. Van Dam wilde daar niet van ho ren. Hij zag in het namen doorge ven geen kwaad. "Het was een vraag van de minister en daar ge ven wij gewoon gehoor aan. Voor de staking van 1 oktober zijn al leen getallen doorgegeven. De minister vroeg ook niet meer", was zijn laconieke antwoord. Een kwade Van Dongen bitste hem toe de notulen hier nauw keurig op na te zullen lezen. Goedhart weg uit Leiden LEIDEN - Het onroerend goed en assurantiekantoor Goedhart gaat uit Leiden verdwijnen. Volgens directeur A. Goedhart niet van wege een faillissement. "De zaak ligt heel simpel. Het huurcon tract voor het pand waarin we nu zitten loopt af en de nieuwe huurprijs kan ik niet betalen. Omdat ik geen ander geschikt pand in de stad kan vinden moe ten we uit Leiden verdwijnen". Het kantoor gaat z'n activiteiten vanuit Rijnsaterwoude voortzet ten. Directeur Goedhart: "Wij zullen vanuit Rijnsaterwoude, waar wij al een kantoor hebben, ook op de Leidse markt actief blijven". Hoeveel personeelsleden er d,oor de opheffing van het kantoor aan de Steenschuur in Leiden op straat komen te staan kon de heer Goedhart nog niet zeggen. "We gaan eerst eens rustig de za ken op een rijtje zetten en daarna zien we wel wat er precies moet gebeuren". door René van der Velden Jaap Visser Propaganda Drie flatwoningen aan het Van Vollenhovenplein voor een gezin met kantoor aan huis. Dat is de gemeente te gortig. Twee flats is mooi genoeg. Een van de drie flatwoningen moet eigenaar J. van Hagen maar afstaan aan woningzoe kenden. Van Hagen is het er niet mee eens. Jarenlang probeert hij vordering van de flat te voor komen. Gedeputeerde Staten en de Raad van State geven de gemeente echter gelijk. De juridische middelen zijn uit geput voor Van Hagen. Dan maar met politieke pressie proberen het zakelijk belang te beschermen. Mevrouw Van Hagen is tenslot te niet voor niks voorzitter van de propagandacommis- sie van de VVD. Misschien kan zij het met VVD—wet houder Jos Fase wel op een akkoordje gooien. Zo kun je van een partijgenote in het college nog wat profijt heb ben. Maar nee hoor, Fase kijkt wel uit. "Dan heb je iemand in het college en die wil niets voor je doen", verzuchtte me vrouw Van Hagen vorig jaar in Den Haag. Zij was wellicht wat emotio neel in dat deftige gebouw van de Raad van State. De verdediger van haar zaak, rechtenstudent Frans van Schaik, kon de Staatsraad echter evenmin overtuigen. De Raad van State gaf de ge meente groot gelijk. Afgelopen vrijdag liet me vrouw Van Hagen haar emo ties opnieuw de vrije loop. Via de telex berichtte zij: "Opnieuw een bedrijf naar de knoppen in Leiden. Wethou der Fase helpt bedrijf om zeep. Leuk voor de VVD". Amper haalde deze telex de krant of de liberale jongeren vereniging, de JOVD, ver stuurde een persverklaring: "Wij zijn ook van mening dat het vorderen van leegstaande woningen gerechtvaardigd is. Echter het opofferen van economisch gezonde bedrij ven (zoals het importbedrijfje van Van Hagen) mag juri disch juist zijn, maatschappe lijk is het volkomen onaan vaardbaar". De zoon des huizes. Leo van Hagen, kennen we die niet als "hoofdredacteur" van het JOVD-blad.... En de pers verklaring van de JOVD. Door wie is die ondertekend? Door rechtenstudent Frans van Schaik, de verdediger van de particuliere belangen van Van Hagen. Een en ander mag juridisch juist zijn, maar maatschappe lijk aanvaardbaar? Niks te zien De noodstroom-aggregaten in het Academisch Ziekenhuis werken nu dan echt zoals het hoort. De normale stroom voorziening viel gistermor gen opnieuw uit. Niets aan de hand. Automatisch namen de noodstroom-aggregaten de taak van de hoofdstroom over. Even een lichte flikke ring van de verlichting; dat was alles wat er te merken Hoe anders was dat bijna twee maanden geleden, tijdens het bezoekuur, zaterdagavond zes december. Er was stroomstoring. Maar de nood stroom-aggregaten weiger den dienst. Een groot deel van het riekenhuiscomplex. met zeer kwetsbare afdelin gen zoals "beademing" en "hartbewaking", zat zonder elektriciteit. Paniek in de tent. Pas na tien minuten, soms na twintig mi nuten of zelfs na een half uur was er weer stroom. Mensen van de technische dienst konden de opwek-eenheden stroom weer starten door een serie knoppen in te drukken. De eigen brandweer van het ziekenhuis stond reeds klaar om haar generatoren aan te sluiten op de meest kwetsba re afdelingen. Maar het onge luk liep goed af; er waren geen ernstige gevolgen voor de patiënten. De technische dienst van het ziekenhuis peinsde zich ver volgens suf over de oorzaken van het ongeval. De leveran cier van de nood-aggregaten, Holec, werd ingeschakeld. De technici "doken" de nood-installatie in. Alle func ties werden getest. Zonder resultaat; althans alles werk te naar behoren. De mensen van Holec wilden met het onderzoek stoppen: "Niks aan de hand. niks te zien". Maar de technische dienst van het ziekenhuis hield vol dat de oorzaak koste wat kost opgespoord moest worden. Ten lange leste kwam het man co eruit. De nood-installaties reageren na het uitvallen van de normale stroom na een halve seconde. Zij hebben maximaal zes seconden no dig om warm te starten. Als de normale stroom echter na bijvoorbeeld vier seconden weer normaal functioneert, dan stoppen de noodaggrega- ten het startproces, zonder weer terug te schakelen op de normale stroom. De noodinstallatie is erop geba seerd dat de normale stroom voorziening die weer "in komt" het steeds wint van de in werking zijnde noodvoor ziening. Maar Holec is er steeds van uitgegaan dat de normale stroomstoring altijd langer duurt dan zes secon den. Een verkeerd uitgangs punt, zo blijkt. De storing van het openbare net op zes december blijkt precies vier seconden ge duurd te hebben De noodinstallatie is onlangs aangepast. Er is een tijd-re- lais opgezet, dat aftast of het openbaar lichtnet weer terug komt en dat het terugkomen ervan vertraagt. Als de nood- installaties warm gedraaid zijn na maximaal zes se conden - dan schakelen zij automatisch over op het lichtnet als dat weer normaal functioneert. De noodinstallatie uitgerust met het tijdrelais is uitgetest. Dat heeft het ziekenhuis ge weten. De nood-aggregaten voorzien de meest kwetsbare afdelingen namelijk het eerst van stroom. Minder kwetsba re afdelingen zoals de admi nistratie kunnen een tiental minuten verstoken blijven van stroom. En zo kan het ge beuren dat iemand in een lift een aantal minuten geen kant meer uit kon. De test is gelukt. Een ongeluk zoals op zes december is voortaan uitgesloten, menen de technici.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3