Oranje Nassau laan is voor fietsers gevaar Woningbouw Vlietwei toch weer uitgesteld [Ëe/cfeel agenda Zoeterwoudse Kerklaan krijgt een opknapbeurt DONDERDAG 29 JANUARI 1981 DEN HAAG/WARMOND - Met de schorsing van de bouwvergun ning voor woningbouw aan de Vlietwei in Warmond door de Raad van State is de opstelling van Gedeputeerde Staten (het da gelijks bestuur van de provincie) voorlopig op een zijspoor gezet. Zoals gisteren gemeld vonden GS het bouwen van 17 wooneen heden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens aan de Vlietwei in Warmond aan vaardbaar. Inmiddels heeft de Raad van State echter voor de tweede keer de bouwvergunning geschorst omdat er procedure fouten gemaakt zouden zijn door de gemeente. Eerder ging de Raad van State tot schorsing over omdat de bezwa ren van de bewoners tegen de omvang van de bouwoppervlakte en de situering van het gebouw niet zonder grond werden gevon den". De goedkeuring door de provincie is in feite door deze schorsing achterhaald", zo meent een van de bezwarenmakers de heer Jansen die aan de Vlietwei woont nu. "Het is erg jammer dat de gemeente een werkelijk rede lijk compromis van de omwonen den niet heeft kunnen aanvaar den. In dat geval zou de bouw nu al bijna gereed geweest zijn en zou Mariënhaven volledig uit de zorgen zijn geweest", aldus Jan- In een recente brief aan burgemees ter en wethouders van Warmond verzoekt hij toch weer om het "compromis", zoals dat op de hoorzitting in juli 1980 door de bezwarenmakers naar voren werd gebracht, in overweging te nemen. Bij dit alternatief plan netje wordt het grondoppervlak van de bouw teruggebracht tot tweederde van het oorspronkelij ke plan. Het totaal aantal woon eenheden (Ganzenwei en Vliet wei - red.) wordt hierdoor met 5 teruggebracht van 56 tot 51. "Ma riënhaven die 45 wooneenheden nodig heeft is dan volledig uit de zorgen, terwijl de woningstich ting Warmunda er dan nog 6 over houdt voor Warmondse woning zoekenden" zo schrijft Jansen. Deze verkleining met de voor Warmonders bestemde wonin gen van het project zou een huur verhoging van 6,10 per maand be tekenen, wat volgens de brief schrijver "geen beletsel kan zijn". Hij noemt verder het belangrijkste voordeel van dit alternatief dat tot een compromis zou moeten leiden, dat de bouw van alle wooneenheden op korte termijn te realiseren is. Jansen zet in zijn brief nog eens de argumenten tegen de plannen van B en W op een rijtje daarbij wijzend op de massaliteit van het gebouw. Naast de twee schorsin gen door de Raad van State herin nert hij er nog eens aan dat in het verleden de raadscommissie voor ruimtelijke ordening de bezwa ren van de negen omwonenden gegrond heeft verklaard. Van de zeven leden lieten drie leden we ten dat het gebouw ter plekke he lemaal niet moest komen. Een commissie uit het provinciaal be stuur heeft B en W ook geadvi seerd iets te doen aan de omvang van de bouw. Donderdag WARMOND - De Oranje Nassaulaan in Warmond is een smalle klinkerweg die vooral in de spitsuren erg druk is. Aan het eind van de weg naar Oegst- geest toe moet de ver keersstroom door een nog smallere slurf, de Tolbrug bij het Warmonderhek. Naast autoverkeer is er ook veel fietsverkeer op de laan. Er passeren dage lijks veel scholieren op de fiets of de brommer. Dat geeft vaak aanleiding tot gevaarlijke situaties. Vooral omdat de fietsers bij het Tolhek zich meest al niet zoveel aantrekken van de verkeerslichten die de situatie wat veiliger zouden moeten maken. Ook aan het begin van de laan, wanneer de fietsers richting Oegstgeest het fietspad van de spoorwegtunnel verlaten, ont staat er een gevaarlijke situatie. De automobilisten zijn niet altijd bedacht op de fietsers die nogal onverwacht op de rijweg belan den, omdat het fietspad dat in de tunnel wel aanwezig is plotseling ophoudt. Tijdens de afgelopen algemene beschouwingen over de begroting van 1981 werden er door alledrie de fracties in de Warmondse gemeenteraad vra gen gesteld over de situatie op de weg. Het CDA-raadslid Van Leeuwen noemde de situatie bij het verla ten van de spoorwegonderdoor gang onhoudbaar: "Ik ben bang dat er ongelukken gaan gebeu ren, wanneer hiervoor geen voor zieningen getroffen gaan wor den." PW (Progressief Warmond) concentreerde zich meer op de situatie rond de Tolhekbrug. Bij de vorige algemene beschouwin gen had het college beloofd dat er wanneer er tijd zou zijn aan plannen voor de ontwikeling van een fietsbrug bij het Tolhek zou worden gewerkt. Dat is niet ge beurd en bij de afgelopen alge mene beschouwingen trof Slin gerland (PW) een fietspad bij de Tol zelfs niet op het prioriteiten lijstje van het college en openba re werken aan. Slingerland was verontwaardigd en wilde een fietspad alsnog op dit lijstje met belangrijke werken geplaatst zien. Hij stelde voor om te gaan ruilen met minder be langrijke werkzaamheden op de prioriteitenlijst. Het college zou de zaak nog eens bekijken en er bij de eerstvolgende raadsverga dering op terug komen. Die ver gadering is vanavond. Ook de VVD, en wel fractieleider Bonjer, had om maatregelen ge vraagd. Hij stelde voor om de au tomobilisten die uit de spoor wegtunnel vandaan komen via een bord te waarschuwen voor de fietsers die plotseling naast lien van de weg gebruik maken, wanneer het fietspad ophoudt. Het aantal parkeerplaatsen aan de Kerklaan wordt uitgebreid. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse Kerklaan zal worden ge reconstrueerd, wanneer de ge meenteraad vanavond met de plannen van burgemeester en wethouders akkoord gaat. Deze "opknapbeurt" is een onderdeel van het in 1978 vastgestelde ver keersplan voor de gemeente, dat toentertijd is opgesteld om uit eindelijk de verkeersveiligheid in Zoeterwoude te verhogen. Het ligt in de bedoeling om de Kerk laan tussen de Dr. Bouwdijk straat en de Ambachtsherenweg te versmallen. Tegelijkertijd wordt "dan ook het aantal parkeerplaatsen in de straat uitgebreid. Daartoe wor den de parkeerplaatsen bij de flat in deze laan zodanig verlegd dat in de toekomst niet meer in de lengterichting maar in schuine richting ten opzichte van de rij weg kan worden geparkeerd. Ter hoogte van de winkelpanden Kerklaan 2, 4, 6 en 8 worden par keerhavens aangelegd. De be trokken winkeliers hebben daar al eerder om verzocht. De garages worden al een tijd niet meer ge bruikt en met de aanleg van der gelijke parkeermogelijkheden hoopt men het op de stoep zetten van auto's ter plaatse te beteuge len. Verwacht wordt dat de re constructie zo'n 57.500 gulden gaat kosten. Verder staat in het kader van de verkeersnota de verbetering van de Ambachtsherenweg op stapel. Daarover zal worden gesproken in de raadscommissie voor open bare werken in februari. In de dis cussie zal dan tevens worden be trokken of de Van Swietenstraat en alle zijstraten van de Am bachtsherenweg al dan niet moe ten worden aangepast. Nu stellen B en W nog dat het mogelijk zou kunnen zijn dat door verbetering van de Ambachtsherenweg aan passing van de overige zijstraten minder noodzakelijk zou wor den. Het opknappen van de Ambachts herenweg moet volgens een voor lopige raming 275.000 gulden gaan kosten. De verbetering van de Van Swietenstraat en alle zij straten van de Ambachtsheren- weg is geraamd op 150.000 gul den. Een andere verkeersmaatregel die nog moet worden uitgevoerd is de vorig jaar goedgekeurde aan leg van een fietspad langs de Nieuweweg. De gemeente is mo menteel in onderhandeling met grondeigenaren langs deze weg. Verder is een alternatieve oplos sing voor de aansluiting Wei- poortseweg/Nieuweweg in stu die. Voor de aanleg van het fietspad langs de Nieuweweg is 1.039.000 gulden gereserveerd. De gemeen te Zoeterwoude gaat ervan uit dat de provincie een subsidie zal ver lenen van 75 procent van de aan- legkosten. Leiden. Stadhuis: raadseommiss ruimtelijke ordening, openbare werk* en verkeer, 19.30 Groenoordhallen: Woon-Ideaal-BeurL 13.00-17.00 uur. We'.farelokaal Rode Kruis, Leiasewe 33, Voorschoten, tel. 01717-3309: spree uur voor invaliden, 19.00-20.00 uur. Architectenwinkel Hooglandsekerl gracht 32: vrij advies, 19.30-21.30 Architectenwinkel Pieterskerkhof 1 vrij advies, 20.00-21.00 Werkgroep Dienstweigeren, Troe Noordeinde 2a: voorlichting en begeh ding dienstweigeren, 20.00-21.30 uuf ook telefonisch: 140866. Leidse Werkgroep Homosexualitei g Fietsers uit de richting Oegstgeest rijden de Tolbrug op bij het Warmonderhek in de richting Warmond. Het autoverkeer moet wachten (krijgt rood licht). Op deze manier is de smalle doorgang enigszins beveiligd. Herhaal delijk zijn er echter fietsers die zich niet aan de lichtinstallatie houden. Gevaarlijke situaties zijn het gevolg. Caeciliastraat 18: open avond, 21.0 01.00 't Spoortje, Bernhardkade 40: spree uur hulp- en adviesbureau wao/wsv 19.00-20.30 Zoeterwoude - gemeenthuis, raadsve gadering, 20 Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverg dering, 20 Wassenaar - gemeentehuis, flnancië 19.30 Warmond - gemeentehuis, raadsverg dering, 20 uur, APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht, en zondag: dienst der apotheken in de regio Le r den, wordt waargenomen van vr 23 ja tot vr 30 jan door: Haven apotheek, Hi ven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeu de Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - apotheek Voorschoterj Leidseweg 66, tel. 2525; za v a. 13 uui Haven apotheek, Haven 18, Leiden, tef 071-120085. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezondi heidscentrum, Berkenkade, Leiden dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vL' wan 14-15 uur. Oegstgeest - Interkritis, Lijtweg 7, tef' 154500. Voorschoten - gezondheidscentrums Htpl 4fi41 e Tot op heden is er nog geen bord geplaatst en Bonjer is daarover zeer verbolgen. "Het is een on verantwoordelijke situatie op de ze manier," aldus de WD-frac- tievoorzitter. Natuurlijk zijn er links en rechts plannen en voorstellen om de si tuatie te verbeteren, maar op het gemeentehuis wordt geen snelle oplossing verwacht. Plaatsver vangend directeur gemeentewer ken De Jong: "Het kan nog wel een hele tijd duren. Het is na tuurlijk aan de raad om dat te be slissen, maar er zijn nog zoveel obstakels uit de weg te ruimen, bij voorbeeld de financiering en bestemmingsplannen die nog niet vastgesteld zijn." Gerto Zo wordt er al tijden onderhandeld met de eigenaar van Huize Gerto, dat pal na de spoorwegtunnel aan de Oranje Nassaulaan staat. Om een fietspad te verwezenlij ken zal er een stuk van de tuin en de vijver van Huize Gerto aan de gemeente moeten worden ver kocht. Op vragen van CDA-er Van Leeuwen antwoordde loco burgemeester Van Schagen dat de onderhandelingen nog niets hadden opgeleverd. Volgens Van Leeuwen vraagt de eigenaar van Gerto een te hoge prijs. Het fiets pad langs Huize Gerto zou echter nog maar een klein stukje van de Oranje Nassaulaan beslaan en ze ker niets verbeteren bij de Tol. Maar er zitten meer haken en ogen aan, want waar zou een eventu eel fietspad moeten komen? De VVD stelt zich op het standpunt dat, afgezien van het stukje voor Huize Gerto, er geen fietspad langs de Oranje-Nassaulaan mag komen. Bonjer: "We willen geen fietspad langs de Oranje-Nassau laan. Dan moeten er bomen wor den gekapt en sloten gedempt. Dat tast het landschap te veel aan. Bovendien gaan de auto's dan veel harder rijden, omdat de fietsers van de weg verdwenen zijn." Volgens Bonjer is ook het stukje vlak voorbij Huize Gerto nog een vraagteken, vooral ook omdat een bushalte moeilijkheden zou opleveren. "Het wachten is op een oordeel van een verkeers kundige," aldus Bonjer. Voor het verdere verloop van het fietsver keer denkt Bonjer aan een fiets pad ergens anders, in elk geval niet langs de Oranje Nassaulaan. En zeker geen fietspad met daar naast een voetpad, want dan vreest de VVD helemaal voor het landschap. Om het fietsverkeer te weren wordt soms gedacht aan een pad parallel aan de Oranje-Nassau laan door de toekomstige wijk Lommerlust. Slingerland van PW voelt daar echter niets voor. "Dan krijg je zoiets van de fiet sers moeten maar een stukje om rijden, omdat er zoveel auto's zijn. Ik vind dat ze fietsers gelijk waardig moeten behandelen." Een oplossing zal er waarschijnlijk niet een, twee, drie worden ge vonden. Bonjer spreekt de.hoop uit, dat het probleem zichzelf een beetje oplost, wanneer het fiets pad van Warmond naar de Me- renwijk klaar is en veel scholie ren de veel kortere weg via de Merenwijk naar de Leidse scho lengemeenschappen zullen ne men. Maar ook dat fietspad is voorlopig nog niet klaar, al zijn de besluiten al wel genomen. MARIJKE KOOL \d. Waalslaan, dtel. 4641 Warmond - L. Alders. Lindenhofstraal 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. jr( Vrouwencabare'' in vrouwencafé j; ZOETERWOUDE - Het vrouwen-j café Zoeterwoude organiseert volgende week donderdag 5 fe-^j bruari weer een avond voor vrou-y wen. Het vrouwencabaret Sjansj speelt dan in de Sjaloomschoolj. aan de Veldzichtstraat vanafjj 20.15 het stuk "Miep en Jans". Opj, een grappige manier worden in[, het stuk vrouwenzaken uitgewis-jj seld. Het is de bedoeling dat nac het stuk nagepraat wordt over dei. opvoering. L Een andere activiteit voor vrouwen[( in Zoeterwoude is de VOS-|( curcus (Vrouwen oriënteren zicfy, op de samenleving) die 11 februa-r ri weer begint. In twaalf bijeen-); komsten praten de deelneemster over allerlei onderwerpen die be-»j trekking hebben op de vrouw,r haar situatie en de maatschappij^ De VOS-curcussen vinden plaats^ in Zoeterwoude-Dorp in "Onsj, Huis" op de woensdagochtend.a Kinderopvang is aanwezig. Gebouw op gemeentewerf moet binnen jaar klaar WASSENAAR - Het Wasse- naarse college krijgt het ad vies akkoord te gaan met de bouw van een gemeentekan toor op de gemeentewerf aan de Johan de Wittstraat. Dat werd gisteren besloten tij dens de vergadering van de commissie huisvesting ge meentelijke diensten. De bouw van dit gemeentekan toor gaat ruim acht miljoen gulden kosten en moet bin nen een jaar na aanvang klaar zyn. Voor deze opdracht maakte de gemeente slechts gebruik van één offerte. De VVD-er Nieuwzwaag verklaarde naar aanleiding van de plannen voor de bouw van een nieuw kantoor: "Ik heb de huidige onderkomens van de buiten dienst eens bekeken, maar die zijn inderdaad niet meer van deze tijd. Voor hen zal in het nieuwe gebouw accomo- datie komen. Ook de dienst Huisvesting moet in dit cen traal gelegen gebouw worden ondergebracht." Nieuwzwaag vond met Greep (PvdA), dat vier procent van de bouwkosten voldoende moeten zijn om in extra kos ten in de nabije toekomst te voorzien. Van Rij (CDA) zei namens zijn hele fractie de voorkeur te geven aan een ontwerp, binnenkort het acht miljoen kostende gemeentekantoor gebouwd zal werkruimte is opgenomen. Voor een bedrag van ander half miljoen zou volgens hem aan alle eisen van de afdelin gen kunnen worden voldaan, en daaraan hecht het CDA Nieuwenhoven (D'66)'vond het merkwaardig dat zo'n grote ruimte voor de GG en GD was ingetekend. "Ik ben niet van plan om op verkapte ma nier een beleidswijziging te aanvaarden en zeker niet ten koste van de ruimteverlan gens van andere diensten. Op dit punt ontbreekt in de nu aangeboden stukken een aanbeveling van het college," aldus Nieuwenhoven. Ande re fracties steunden hem in zijn bezwaren. De commissie kwam tot een ui terst krap tijdschema voor de bouwvoorbereiding en de bouw zelf: vóór augustus moeten de voorbereidingen, zowel bestuurlijk als bouw technisch, achter de rug zijn. De bouwer moet dan in twaalf maanden het gebouw neerzetten. In de raadsverga dering van februari zal het krediet voor het bouwrijp maken van de grond op de gemeentewerf beschikbaar moeten komen en een maand later zal de raad het hele bouw- en kostenplan moeten beoordelen. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw AJq redactiechef: Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoei Bi| automatische overschrijving geen Plv Alq redactiechef: JPM van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cair< Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2