Twijfels uit wereld helpen Hometeams gaan na proefperiode door met werk Hillegom verdeeld over weggaan bij bollenstreek F. Winkel: "Vanavond besluit over spreekuur" Eerste taak schoolbegeleiding bollenstreek: Experiment in Alphen geslaagd DONDERDAG 29 JANUARI 1981 STREEK PAGINA 19 Directeur Oosterveld vun de nieuwe schooldienst: "Het heeft te lang geduurd voordat wij ons geld kre- gen." KATWIJK/HILLEGOM - De vraag of Hillegom bij de provincie Noord- Holland moet worden ingedeeld, heeft de ge meenteraad van deze plaats in twee kampen verdeeld De VVD en de PvdA zijn voor stander van dat plan, maar de grootste partij, het CDA (acht van de zeventien zetels), is te gen. De discussie over dit on derwerp barstte gisteravond los tijdens de algemene be stuursvergadering van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek (SOB) in Katwijk. PvdA-raadslid Van der Laan en De Graaf (VVD) namen dui delijk afstand van het advies dat het SOB had uitgebracht over de provinciale herinde ling, namelijk dat Hillegom bij de bollenstreek moet blij ven. "Ik onderschrijf het ge deelte over Hillegom en de conclusie die het SOB daar uit trekt niet", zo zei De Graaf. Eerder had Van der Laan vurig gepleit vóór de verlegging van de provinciegrens. Van der Laan: "Hillegom richt zich helemaal op Haarlem. De meeste kinderen volgen in Haarlem het voortgezet on derwijs. De Hillegommers winkelen in Haarlem. Als wij te hard rijden, moeten we voor de Haarlemse kanton rechter komen. Als er een kerk afbrandt, komt de Haar lemse brandweer en als we ziek worden, gaan we naar een Haarlems ziekenhuis". Zijn collega-raadslid De Lijster (CDA) zei gelijk daarna dat Van der Laan zijn persoonlij ke mening ventileerde en niet de mening van de Hille- gomse raad. „Het grootste ge deelte van de Hillegomse kin deren zit niet in Haarlem bij het voortgezet onderwijs, maar in Lisse", zo corrigeer de hij Van der Laan. Eén geheel De andere bollengemeenten konden zich wel vinden in het advies van het SOB. Bur gemeester Kret: "De bollen streek is altijd één geheel ge weest. Als je door Hillegom rijdt en in Bennebroek komt, merkje duidelijk datje in een ander gebied zit". Van der Laan bestreed dat: "Hillegom hoort ook bij hel verstedelijkte gebied rond Haarlem. De Hillegomse bur gers voelen ook de druk op de woningmarkt. Mensen werkzaam bij Schiphol en in Haarlem komen in Hillegom wonen en dan is de gewone man de dupe" Hillegom krijgt nu een aantal woningen toegewezen uit het streekplan de bollenstreek. En dat aantal is volgens Van der Laan veel te laag. "Wij voelen die nood veel meer dan de andere bollengemeen ten", aldus het PvdA-raads lid. Dok burgemeester Berends van Lisse deelde de mening van het SOB, maar hij had daarvoor andere redenen. "Als Hillegom zegt dat het niet meer in een landschap pelijke gebied als de bollen streek past en kiest voor ver stedelijking, dan vind ik dat een goed argument. Maar", zo zei hij, "het argument van de woningbouw wordt steeds meer op de achtergrond ge drongen. Argumenten als de Hillegommers winkelen in Haarlem, dat is geen argu ment. Het zal de mensen dan een rotzorg zijn waar de pro vinciegrens ligt. Ik vraag me dan ook af wat het nut van een nieuwe grens is". De algemene vergadering van het 90B besloot het advies van het dagelijks bestuur goed te keuren. Alleen Van der Laan en De Graaf bleven tegen. Burgemeester en wet houder hebben hun stand punt nog niet bepaald, maar het is nu wel duidelijk dat de gemeenteraad sterk verdeeld Woede na ontslag bekoeld op 1000 eieren ALPHEN AAN DEN RIJN - Een ex-personeelslid van het cash en carrybedrijf Hoog vliet aan de Prins Hendrik straat heeft gisternacht uit wraak over zijn ontslag een enorme ravage aangericht bij dit bedrijf. Het personeelslid - een 17—ja rige Alphenaar - koelde zijn woede onder meer op een con tainer met duizenden eieren. Er bleef geen ei heel. De jonge man heeft inmiddels bekend. De Alphenaar werd bij Hoog vliet ontslagen omdat hij rotjes had afgeschoten in de zaak. Behalve de eieren wer den door de wraakactie ook tubes mayonaise en ketchup geschonden. De jongemanontvreemdde eveneens enig snoepgoed dat later bij hem thuis werd aan getroffen, Het ex—personeels lid is door de politie na ver hoor heengezonden. BOLLENSTREEK Een van de laatste witte vlekken in het 'onderwijsbegeleidingsveld' van Nederland is weggewerkt. Sinds enkele dagen beschikt de bollenstreek over een eigen school begeleidingsdienst. Staatssecretaris Hermes zette daarvoor na lange tijd het licht op groen. Voor de directeur van de dienst, de heer Ooster veld, betekent een en an der dat hij eindelijk "echt" aan de slag kan gaan. Al ruim twee jaar is Oosterveld be trokken bij de opzet van een on derwijsbegeleidingsdienst (OBD) in de bollenstreek. Tal van besprekingen werden ge voerd en tal van obstakels aan de kant geschoven om uiteindelijk bij het ministerie van onderwijs een verzoek om subsidie te kun nen doen. De goedkeuring van het departe ment liet lang op zich wachten. Nadat burgemeester Bos van Katwijk telefonisch in kennis was gesteld van goedkeuring, kwam de schriftelijk bevestiging eerst vorige week binnen "Het heeft allemaal erg lang ge duurd", zegt Oosterveld. "Te lang. We hebben steeds weer druk op het ministerie moeten uitoefenen om de goedkeuring er door te krijgen". Door het achterwege blijven van de subsidie moest Oosterveld zelfs op wachtgeld worden gezet. "Er ontstond een vervelende si tuatie. Nadat we zoveel moeite hebben gedaan hier in de streek om de dienst van de grond te krijgen viel er plotseling een leegte. Er ontstond een soort boemerang-effect. De scholen hoorden niets meer van ons. Ie dereen vroeg zich af: komt die OBD er nu of verzandt alles?" Werkplan Door het uitblijven van de subsidie is men met voorbereidende werkzaamheden wat op het sche ma achtergeraakt. Toch hoop Oosterveld in mei met de zoge naamde startbemanning van wal te steken. Aan het begin van het schooljaar medio 1982 moet de OBD volop gaan draaien. De directeur van de OBD is mo menteel druk bezig met het aan stellen van medewerkers voor de dienst. Daarna moet het "raam werkplan" naar de scholen wor den teruggekoppeld en worden besproken. Voorop in het werkplan staat, zo licht Oosterveld toe, de indivi duele hulpverlening, waarbij de aandacht van de leerproblemen van de schoolkinderen centraal staat. Een fweede kernpunt in het plan vormt de aanloop naar het nieuwe systeem van de basis school (samenvoeging van lagere school met de kleuterschool). Een derde element wordt de sa menwerking tussen bestaande voorzieningen binnen de scho len. "Bundeling van bestaande krachten in de streek is van we zenlijk belang voor de school en het kind", meent Oosterveld. Huiverig moet volgens Oosterveld in de praktijk wegebben. "Van belang is dat het onderlinge overleg tus sen de dienst en de scholen goed blijft. De begeleiders moeten worden geaccepteerd binnen de scholen. Er moet langzaam een zekere band groeien". Oosterveld waarschuwt dat de scholen niet direct alles moeten verwachten van de OBD. Hij zegt: "De eerste tijd zullen wij slechts in beperkte mate onze gang kunnen gaan. De mogelijk heden waarover wij nu beschik ken zijn natuurlijk nog beperkt". Alle gemeenten uit de Bollen streek die zich bij de dienst heb ben aangesloten, hebben zich in middels volledig akkoord ver klaard met de gang van zaken. Alleen Noordwijk wenst nog na der overleg met de OBD over en kele punten. Oosterveld: "Bin nenkort gaan wij om de tafel zit ten, ik verwacht dat de twijfels die nog leven uit de wereld wor den geholpen". De angst van sommige gemeenten dat de begeleiding de eerstko mende tijd wellicht minder wordt dan men gewend was, is volgens Oosterveld volkomen begrijpelijk. Katwijk, Noordwijk en Hillegom kenden reeds indi viduele begeleiders. Met name in deze gemeenten leeft de vraag of aansluiting bij de OBD geen achteruitgaang betekent. Oosterveld daarover: "We zullen moeten trachten de bestaande begeleiding zoveel mogelijk in te passen in onze dienst". Voor Hillegom, aangesloten bij een instituut voor schoolbegeleidng uit Rotterdam, ligt die zaak iets anders. Oosterveld verwacht echter dat ook hier overeenstem ming wordt bereikt. ADRIAAN BRANDENBURG Honden bijten schaap dood TER AAR/ZEVENHOVEN - Twee loslopende honden hebben gis termiddag in een weiland bij Ze venhoven een schaap doodgebe ten. Geen van beide dieren droeg een halsband of hondepenning, terwijl elk spoor van de eigenaar ontbrak. De rijkspolitie van Ter Aar heeft biede honden een tijde lijk onderdak verschaft en is op zoek naar hun baas. ALPHEN AAN DEN RIJN Het werken van huisarts, wijkverpleegkundige en maat schappelijk werker in een hometeam voldoet goed. Na anderhalf jaar experimenteren hebben de betrokkenen besloten ermee door te gaan. Er functioneren twee hometeams in Alphen: een in het centrum en een in Ridderveld II. Omschrijving van een hometeam: een samenwerkingsverband tus sen huisarts, wijkverpleegkundi ge en maatschappelijk werker zonder overigens onder één dak te opereren, met als doel de Al phenaar te helpen als hij ziek is of problemen in zijn persoonlijk leven heeft. In toenemende mate heeft de huis arts te maken met patiënten, die weliswaar lichamelijk ongezond zijn maar de reden daarvan blijkt dan geen ziekte te zijn maar zijn er problemen in het gezin, met het huwelijk, op het werk, etc. Hulp moet dan niet in de eerste plaats in medicijnen worden ge zocht. Goede opvang, begelei ding en het met elkaar praten ko men eerder in aanmerking. De huisarts kan, met toestemming van de betrokkene, het probleem in het hometeam bespreken en de wijkverpleegkundige of maat schappelijk werker inschakelen. Enige jaren geleden was er al een vorm van overleg in Alphen tus sen alle huisartsen en andere hulpverleners. Huisarts J. G. C. M. van Engelen, lid van het ho meteam in Ridderveld II: "We hielden elkaar van ons werk op de hoogte> maar dit overleg werkte niet zo goed omdat het zo'n massale club was. Toen het op een gegeven ogenblik erg theoretisch werd en er in feite weinig concreets uitkwam, dreigden die bijeenkomsten ge heel te verzanden. Een maat schappelijk werkster had uit haar vorige werkkring ervaring met een hometeam opgedaan en op haar voorstel zijn we er toen in Alphen ook mee begonnen". Twee teams Er werden twee hometeams ge vormd. In Alphen-centrum be staat de groep uit de huisartsen C. 9. Bos en P. Hertzberger, de wijkverpleegkundigen B. Druyf. en M. Lanser en de maatschap pelijk werkers W. C. M. Huys- man en A. J. de Roode. In Rid derveld II werd het hometeam gevormd door de huisartsen J. G. C. M. van Engelen en Ph. 9te- houwer, de wijkverpleegkundi gen F. Boucherie en J. van der Sprong en de maatschappelijk werkers J. C. Klinkenberg en C. Stijnen. Van Engelen: "De eerste anderhalf jaar hebben we gebruikt om el kaar grondig te leren kennen, hoe je over elkaar oordeelt en hoe je eikaars deskundigheid er vaart. We moesten eikaars ver trouwen winnen, dat was de be langrijkste basis om verder te kunnen". Met name de huisartsen zagen de oprichting van een gezondheids centrum niet zitten. "De wil tot samenwerken hangt niet af van een gebouw maar van de men sen. Bovendien is het veel duur der, dan solopraktijken. Gezond heidscentra lijken naar mijn ge voel meer op polikliniekjes met grote wachtkamers. De patiën ten hebben er iedere keer een an dere arts en je loopt gauw de kans dat de artsen zich gaan spe cialiseren. De één heeft voor be paald werk nu eenmaal meer fee ling dan de ander. Het grote ge vaar is, dat de patiënt in zijn huisarts niet meer de vertrou- ziet", aldus Van Enge len. Prettiger "We weten wat we aan elkaar heb ben. Wij vinden als hometeam dat we nu prettiger werken dan voorheen. De hulpverleners zijn gemakkelijker bereikbaar. Ik weet precies waar en wanneer ik onze collega-maatschappelijk werker kan vinden om maar een voorbeeld te noemen". Dokter Van Engelen vindt het niet nodig dat het hometeam wordt aange vuld met andere hulpverleners, zoals bijvoorbeeld een fysiothe rapeut of een pastor. Met andere hulpverleners worden uiteraard wel contacten onderhouden. De -hometeammensen bestrijden, dat de privacy van de patiënt/ cliënt gevaar zou lopen als een hometeam zijn of haar geval gaat bespreken. Van Engelen: "In veel gevallen wordt wel over mensen uit onze praktijk gesproken, maar zonder daarbij een naam te noemen. Als we wèl over iemapd persoonlijk praten, dan wordt aan de betrok kene vooraf om toestemming ge vraagd" Voorbeeld Als voorbeeld van het werk in het hometeam noemt dokter Van Engelen de komst van een 13-ja- rige op zijn spreekuur: "Het was vrijdag en hij klaagde over hoofdpijn. Ik kon niets vinden en gaf hem een asperientje. De volgende vrijdag was hij er weer met maagklachten. Dat is voor een 13-jarige een vrij ongebrui kelijke klacht en na enig door vragen bleek dat de knaap zon dags op bezoek moest bij zijn va der, die gescheiden van het gezin leefde. Daar zag de jongen erg te genop en dat was dan ook de wa re reden van de klachten. In overleg met de moeder heb ik dit toen in het hometeam besproken en heeft de maatschappelijk werker de zaak ter hand geno men". Hoewel de mensen nogal eens psy chische problemen hebben, is het volgens de leden van de ho meteams niet nodig om een psy chiater of psycholoog in de groep op te nemen. Maatschappelijk werker C. Stijnen zegt hierover: "De meeste problemen waarmee wij te maken krijgen, vallen in de categorie relatiestoornissen (hu welijk, gezin) of is men vastgelo pen in het werk. De psychische problemen vloeien hieruit voort. In eerste instantie is dan niet ver wijzing naar een hulpverlener in de geestelijke volksgezondheid voor de hand liggend, maar moet in de situatie waarin de man of vrouw, is verzeild, iets verande ren. Bij het maatschappelijk werk is voor die hulp voldoende deskundigheid". Het hometeam vergadert één keer per veertien dagen. Een voorzit ter kent men niet, per vergade ring wisselt de gespreksleider en de notulist. Wijkverpleging Over de rol van de wijkverpleeg kundigen in het hometeam wordt vdrschillend gedacht. Van Engelen: "Wij hebben moeten le ren de wijkverpleegkundigen in een eerdler stadium bij ons werk te betrekken. De begeleidings- taak is een veel grotere rol gaan spelen. De verpleegster is er niet alleen voor injecties geven en het wassen en aankleden van de pa tiënt Ze staan ook klaar om een gezin voor te bereiden op de te rugkomst van vader of moeder uit het ziekenhuis of voor de be geleiding van iemand die onge neeslijk ziek is en zal ook de ge zinsleden proberen daarin te steunen', Deze uitbreiding van het werk van een wijkverpleegkundige begint raakvlakken te krijgen met het maatschappelijk werk. "Over het algemeen ziet men ons nog in de verzorgende rol: de zuster in le ren jas op de fiets of bromfiets", aldus wijkverpleegkundige F. Boucherie-de Smalen. Volgens Het hometeam in Ridderveld II: van links naar rechts dokter Stehouwer, wijkvepleegkundige Femmu de Smalen, maatschappelijk werker Como Stijnen, wijkverpleegkundige Jeunette van der Sprong dokter Van Engelen en maatschappelijk werkster Ineke Klinkenberg "prang, aomer van haar schakelt de huisarts te snel het maatschappelijk werk in, in plaats van de wijkverpleegkun dige. "Wij komen nog niet zo uit de verf in het hometeam. Wat niet wegneemt, dat de voordelen van het samenwerken in het ho meteam beslist opwegen tegen de nadelen. Je kan echter mer ken dat we nog in een beginfase zitten". In tegenstelling tot de huisarts en maatschappelijk werker werkt de wijkverpleegkundige uitslui tend in een bepaalde wijk. Me vrouw Boucherie vindt dat voor haar werk een groot voordeel: "Wij kennen vrijwel elk gezin in onze wijk en we kennen de speci fieke problematiek van de wijk". De hometeams hebben zich vorige week in een brief tot een twintig tal instanties in Alphen gericht om in brede kring bekend te ma ken, dat de fase van experiment voorbij is en de samenwerking in de twee hometeams wordt voort gezet. NOORDWIJKERHOUT - Bur gemeester mr. F. Winkel maakt tijdens de vanavond tc houden gemeenteraadsver gadering bekend of hij op nieuw een burgemeesters- spreekuur invoert of dat bij zijn beslissing blijft de direc te contacten met de bevol king via een afsprakensys teem te regelen. Op dit ogenblik weet nog nie mand, met uitzondering van Winkel zelf misschien, welk besluit Winkel vanavond be kend maakt. Tijdens de dins dagmiddag gehouden verga dering van burgemeester en wethouders is slechts zijde lings over het spreekuur ge sproken. Winkel had toen nog geen standpunt ingeno men, maar beloofde tijdens de raadsvergadering, waar schijnlijk bij de mededelin gen aan het begin van de bij eenkomst, uitsluitsel te ge ven. Alhoewel de gemeenteraad al weer bijna anderhalve maand geleden bij Winkel heeft aan gedrongen het spreekuur in Noordwijkerhout en De Zilk opnieuw in te voeren, heeft Winkel die twee dagen tussen de B en W-vcrgadcring van dinsdag en de bijeenkomst van de gemeenteraad van avond nog nodig om een be sluit te nemen. De voorzichtige schattingen van personen die geregeld in de nabijheid van Winkel ver keren zijn dat de burgemees ter overstag zal gaan en op nieuw een spreekuur zal in voeren. F. Winkel: ja of nee spreekuur...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19