"Een premie van i 26.250.- voor mijn nienwe baas" Interview ELSEVIERS DONDERDAG 29 JANUARI 1981 VARIA PAGINA V, Door Hans. Rombouts EEN PREMIE VAN 26.250,- GULDEN VOOR EEN NIEUWE BAAS „F 26.250,- krijgt baas, die mij, man, 32 jaar, één jaar in dienst neemt. In bezit van auto. Tel HAARLEM - Henk van Empel, een 32-jarige werkloze uit Helmond, heeft er genoeg van om met de handen over elkaar te zitten. Geen wonder, hij heeft al tien jaar geen werk. Hij heeft ontdekt, dat het rijk zijn eventuele toekom stige baas een aardige premie zal toeschuiven: f 26.250,-. Hij heeft een advertentie geplaatst met dat bedrag als lokker. Op de wervende tekst kwamen bijna alleen maar grappenmakers af, zo zegt Van Empel. Henk van Empel moet de Jehovahs Getuigen, die aan zijn deur komen, teleurstellen. Deze keer kan hij geen uren met ze praten. Normaal heeft hij er de tijd voor. Nu - in verband met dit interview - niet. De mannen met de aktetassen en Wachttorens, die hun geestelijk offensief kennelijk, gezien het tijdstip van elf uur in de ochtend, op de huisvrouwen hebben gericht, trekken monter verder. Van Empel is voor hen een oude bekende gewor den. Hij zit thuis, meestal. Hij is al tien jaar zonder werk. Zijn spectaculaire advertentie met het aanbod van 26.250 gulden voor een eventuele „nieuwe' baas houdt hem volop bezig. On der het kaf van kwasi-geinige antwoorden school, meende hij, één potentiële werkgever. Maar de twijfel is bij de tien jaar werkloze al weer binnengeslopen. Van Empel heeft al enkele dagen niets meer van de bewuste patroon gehoord. „Over een paar weken probeer ik het opnieuw, want ik wil aan het werk- lHij heeft met de een streekblad wèl de aan dacht op zich gevestigd. Hij stapte er mee uit de grauwe, naamloze massa van werk zoekenden. De 32-jarige Bra bander oogstte de lof van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Helmond („mijn petje af voor zo'n unie ke stunt", moet hij gezegd hebben), maar lijkt nog geen stap verder in het arbeidspro ces te hebben gemaakt. Het lokaas van de rijkssubsidie zit nog onaangeroerd in 's lands schatkist Natuurlijk stelde de Helmonder dat royale bedrag van f 26.250,- niet uit eigen midde len ter beschikking, toen hij de advertentie plaatste: „Ik ben er in een gesprek met ie mand van het arbeidsbureau toevallig achtergekomen, dat er voor een baas de mogelijk heid is om dat aardige som metje in zijn zak te steken als hij iemand als ik in dienst neemt. Wanneer je nu even snel rekent kom je tot de con clusie, dat zo'n baas voor een klein bedragje een goede kracht voor een jaar heeft. Neem eens aan dat hij 600 gul den per week betaalt, dan kom je op een jaarlijks totaal van ongeveer 30.000 gulden uit. En hij krijgt die f W6.250,- in kas. Dus ga maar na". Bij navraag op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Helmond blijkt het even anders te lig gen. De rijkssubsidie in dit geval omvat 75 procent van de loonkosten, d.w.z. premie- loon 22 plus 25 procent van de kosten voor sociale voorzie ningen. De 26.250 gulden zijn een maximum aan subsidie voor de duur van één jaar. Vrolijke klanten Niettemin komt Van Empel met zijn berekening dicht in de buurt. In elk geval is het een aantrekkelijk voorstel, dat hij zijn nieuwe baas via de advertentiekolommen heeft doen toekomen. Maar ja, hoe gaat het met zo'n advertentie. „Je begrijpt! Helmond is niet zo'n grote plaats. Ik had mijn Henk van Empel: vele vergeefse telefoontjes telefoonnummer bij mijn op roep gezet. Resultaat: vrolijke klanten, die - al of niet met verdraaide stem - opbelden en me de prachtigste of bela chelijkste voorstellen deden. Ik wist niet meer wat echt was of een geintje. Ik heb er één serieus aanbod uit geselec teerd. Een prima baan had de man me te bieden. Wat pre cies, dat doet er niet toe. Hij zou vorstelijk betalen en het leek me goed werk. Ik heb de man wel gezegd, dat ik alles eerst zwart op wit wilde heb ben. Daar zou hij voor zorgen. Hij kwam in een glanzende Mercedes de straat inrijden. Ik dachr: "zo, zo, dat zit goed. De voorstellen bleken verlok kelijk. Maar ik wilde de docu menten, het arbeidscontract, hebben. Die was'ie jammer- genoeg vergeten. Ik zit nu nog op antwoord te wachten. En op het contract natuurlij- Wantrouwen Henk van Empel, die in 1969 voor het laatst werkte (als ij- zervlechter in de bouw in Duitsland), is duidelijk wan trouwend. Vooral in het begin van het gesprek zoekt hij ach ter elke vraag een driedubbe le wereld en tien valstrikken. In de loop van de uren, waarin we over tien jaar werkloos heid praten, ontdooit hij. De Brabander, die vanaf de lage re school („leren was er in die tijd niet bij") direct de bouw instapte („ik was dertien en de leerplicht gold tot veer tien"), ontwikkelde zich tot een goede ijzervlechter. Hij werkte waar het meest te ver dienen viel. Dat was in 1969 de bondsrepubliek. „Het ging allemaal prima tot het werk, waar we aan bezig waren, werd stilgelegd, omdat er twee doden bij waren geval len. Toen belandde ik in de Henk van Empel sukkelde in middels met zijn maag. Hij kon het soms niet uithouden van de pijn. In de ww werd dat nog veel erger. Hij werd een vaste klant van het ar beidsbureau. Over de maag pijn praatte hij niet. Dat vond hij onzin. „Achteraf zeg ik: stom natuurlijk. Want na de zes maanden ww - die tijd staat er nu eenmaal voor - moest ik weer op het arbeids bureau komen om te horen, dat ik naar de wwv (Wet Werk lozen Voorziening) werd overgeheveld. Ik vertelde toen langs mijn neus weg, dat ik last van maagkrampen had en daarvoor ook naar dokters was geweest. De man nam mijn kaart en scheurde die ka pot. Ziektewet zei-ie. Maar bij thuiskomst - bij wijze van spreken dan - lag er een brief van het GAK (Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor) dat ik in de wwv was ge plaatst. Het vervelende is dat die wwv geen ziektevoorzie ning kent. Ik moest wekelijks mijn kaart invullen. Daar vond ik dan elke keer weer de vraag of ik wegens ziekte ar beidsongeschikt was. Ik heb honderdvier keer ingevuld dat ik inderdaad ziek was. Daar kwamen trouwens ook keuringen aan te pas". Maagperforatie Die maagklachten waren geen farce. Precies op de drempel van het toen nieuwe jaar 1972 stortte Van Empel in. "Op het moment, dat iedereen elkaar overal ter wereld het allerbes te toewenste en veel heil en zegen, donderde ik met een maagperforatie in elkaar. Ik werd rap naar het ziekenhuis afgevoerd. Toen ik na negen dagen thuis kwam, bleek ik veertig pond te zijn afgeval len. Allemaal logisch natuur lijk. Eerst werk je keihard en dan doe je niks meer. Dan word je te zwaar. Maar goed, ik was veertig pond lichter en ik was blij dat ik van de pijn af was. Want geloof me, maag pijn is erger dan zware migrai ne, kiespijn en twee ontsto ken duimen bij elkaar". „Ik kreeg van de specialisten een brief mee zo groot als de voorkant van die krant daar, volgeschreven met wat ik niet mocht hebben. Ze hadden me beter een klein kladje kunnen geven, waarop stond wat ik wel mocht eten en drinke- "Goed vijf maanden had ik geen last meer. Ik kwam wat op krachten. Maar de herfst arri veerde. Nou weet je mis schien dat - als de bladeren gaan vallen - mensen met een afgezet been last van dat been krijgen. Andere lieden heb ben ineens weer rheuma of ra ken depressief. Wel, ik kreeg opnieuw last van mijn maag. Af en toe. Niet altijd. Ik be landde bij een specialist, die alleen maar gespecialiseerd is in de maag. Alleen de maag. Ik stapte bij hem binnen en hij zei: wilt u een kopje koffie, wilt u een sigaretje? Je be grijpt het.Ik mocht geen koffie of alcohol drinken en zeker ook niet roken. Nee. dank u. antwoordde ik, geeft u mij maar slappe thee. Kort om, na een gesprek van drie uur werd ik volledig afge keurd". "Maar het ging helemaal niet zo slecht met me. Ik moest na drie jaar terugkomen (ik was na twee jaar wwv terecht ge komen in de wao). Weer vroeg hij: wilt u koffie. Ik zei: ja, he le sterke graag. Roken mis schien? Jazeker, een sigaret. De specialist vroeg hoe het met me ging (prima, zei ik) en wat ik zoal at (ik kan wel prik keldraad eten, zei ik). Kunt u bukken (ik kreeg er een U voor)? En klimmen? Ik had in de gaten dat ik een punten waardering kreeg. Dat buk ken was natuurlijk in verband met het werk van ijzervlech- ten. Ik merkte op, dat ik maar niets meer zou zeggen, want een 7 kon net zo goed een 10 zijn. Ik werd voor honderd procent goedgekeurd. Ik werd naar de Sociale Dienst verwezen en kwam septem ber '78 in de wwv terecht. En nu zit ik sinds september '80 in de rww (Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers)." Henk van Empel keek intussen uit naar een baan. „Ik wilde geen ijzervlechter meer zijn. Daar moet je een stalen con stitutie voor hebben, een uit stekende conditie. Na al die jaren en dat getob met die maag had ik dat niet meer. Je kunt niet ineens vanuit jaren stilstand ineens weer gaan ij- zervlechten - als er al zo'n baan vrij was. Dat is hetzelfde als met een wielrenner. Die kun je ook niet nadat hij jaren niet heeft gefietst de Tour de France laten rijden. Die man zou ter plekke neerstorten. Zo is het met mij ook. Als ze in 1969 250 kilo op tafel gelegd hadden, zou ik die effe heb ben omgerold. Maar nu krijg ik van 100 kilo tillen al een breuk. Bij wijze van spreken, hè" „Dat zware werk is niets meer voor me. Zeker niet het ak koord-werk. Zoals klinkers sjouwen bij het straatmdken of het zeulen met zakken ce ment. Vroeger tilde ik daar mijn hand niet voor om. Als mijn buurvrouw gevraagd had: wil jij effe die zestig zak ken cement mijn trap opsjou- wen, dan had ik toentertijd op elke schouder een baal geno men. Bij wijze van spreken dan weer". De Helmonder, vader van een dochter, wil best aan de slag. „Ik heb heel wat geïnfor meerd. Vorig jaar een keer of dertig. Ik had twee kranten en nam alle advertenties door. Als je schreef of belde, zeiden ze: wat was uw vorige baan en bent u gestopt en i hebt u al die tijd niets gedaan, u hoort nog van ons. Natuurlijk hoorde je niets meer. Logisch, er staan tien duizenden anderen te trappe len, die minder lang uit het ar beidsproces zijn gewees- t". „Op een gegeven moment dacht ik een goede baan te hebben, maar toen het er op aan kwam, ging het slecht met die zaak en hield de baas er mee op. Een andere keer had ik een aanbieding om platen langs benzinestations te bren gen. Dat leek me wel ge schikt. Ze hebben me nooit meer teruggebeld- Hoe langer je werkloos bent hoe slechter je kansen natuurlijk zijn". Chauffeur Van Empel zoekt nu naar een baan, waarbij hij wat kan doen met de auto. „Als parti culier chauffeur bijvoor beeld. Of bestuurder van een busje. Er moeten toch wel mensen in Nederland rondlo pen, die op leeftijd zijn en geld genoeg hebben. Die kun nen zich dan mooi door mij laten rijden. Daar moet ik dan wel, zoals voor elke baan - het kan me eigenlijk niet schelen wat - goed voor betaald krij gen. Het liefst heb ik werk, waarbij ik niet gebonden ben aan een plaats. Dus iets met een auto. Mensen of spullen vervoeren". Andere werklozen - Wat doet een man als Van Em pel nu de hele dag? Heeft hij hobby's? Leest hij veel? „Tja. wat doe ik zo al. Ik sta om acht, negen uur op. Dan ga ik naar kennissen op de koffie. Wat doe ik eigenlijk? Ik weet niet wat ik morgen ga onder nemen. Ik hou van vissen. Maar met dit weer is dat niks. Ik hou van autorijden. Maar met een lege tank kom je niet ver. Lezen doe ik niet. Kijk, daar liggen stapels Story's. Ik maak ze niet open. De krant heb ik in anderhalve minuut uit. Ik ga soms biljarten of kaarten. Je ontmoet dan an dere werklozen. Daar ontkom je niet aan - al zou je het wil len, want het barst van de werklozen. Zwart werken daar begin ik niet aan. Ik heb er geen trek in. Als iemand me wil laten werken, dan betaalt hij maar iets meer. Dan heb ik een legale baan. Bovendien wil ik het risico niet lopen dat ze me vatten". - Heeft Van Empel wel eens aan omscholing gedacht? „Natuurlijk, ik heb daar over gepraat met mensen van het arbeidsbureau. Wat wil je dan, vroegen ze me. Nou, om scholing tot vrachtwagen chauffeur. Dat moeten we be kijken, en bespreken. Was het antwoord. Ik heb nog niets gehoord". EEN HELE MIK Van Empel grijpt tijdens het ge sprek geregeld naar de koffie kan. Ik kan zijn tempo op dat gebied niet volgen en haak af. Hij rookt als een schoorsteen, meer. "Toch zijn maag heeft hij duidelijk geen last meerm- „Toch eet ik niet meer zo als vroeger. Toen vrat ik achter mekaar een hele mik op. Nu krijg ik die in vijf dagen nog niet achter mijn kiezen. Tus sen twee haakjes: als jouw le zers een baan voor me heb ben, laten ze dat dan aan jouw redactie laten weten". Speciale subsidies De premie van 26.250,-, waar van in dit verhaal sprake is, wordt door het rijk alleen in bijzondere gevallen toege kend aan de werkgever van iemand, die lang - op z'n minst een jaar - naar werk heeft gezocht. Het bedrag van f26.250,- is een maximum bij een subsidie, die 75 procent van de loonkosten voor een jaar betreft (premieloon ww plus 25 procent van de kosten van sociale voorzieninge- n). De premie wordt alleen gege ven voor zeer moeilijk plaats bare werklozen en is o.a. een tegemoetkoming voor de werkgever, die een redelijk groot risico neemt met de ac ceptatie. Er geldt een proef tijd van twee maanden. Meestal gaat het wel, aldus de heer Colet van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Hel mond, om goede krachten. Of de betreffende werkzoekende in aanmerking komt voor de baan, hangt overigens ook weer af van het feit of er ande re (werkloze) remplacanten voor aanwezig zijn. Een der gelijke subsidie (en dus plaat sing) moet tevoren aange vraagd worden bij de direc teur van het Arbeidsbu reau. Wat omscholing van werkzoe kenden betreft: daartoe wordt in overleg besloten. Als men een bepaalde opleiding wil volgen houdt men op het Arbeidsbureau in de gaten of er voor het uitverkozen nieu we vak wel arbeidskansen zijn en of het vak geschikt is voor de aanvrager. Tenslotte in het kort de regeling zoals die geldt voor werklo zen: men komt eerst in de ww. Men ontvangt dan 80 procent van het laatstgenoten inko men. Na een half jaar komt men in de wwv (Wet Werklo zen Voorziening). Die termijn duurt twee jaar. Men ont vangt dan 75 procent van het laatstgenoten inkomen. Na tweeëneenhalf jaar tenslotte krijgt men een overheidsuit- kenng in het kader van de rww (Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers). Die uitkering behelst een vast be drag, dat rond het minimum loon ligt (afhankelijk van bijv. gezinsgrootte) MAGAZINE Elsevier heeft nooit onsympathiek gestaan tegenover VVD-kopstuk Hans Wiegel. Dat mag je toch rustig beweren. Daarom doet het nogal merkwaardig aan dat het blad de vice-premier op de om slag plaatst als een dikke-siga- renrokende. dubbelkinnige pat ser. "Er moet weer gewerkt wor den", roept de VVD- lijsttrekker uit. De band tussen lonen en uit keringen moet worden ontkop peld, het aantal uitkeringstrek kers moet omlaag en de lagere ambtenaren zullen nog een extra pas op de plaats moeten maken. Als Elsevier opmerkt dat dit kabi net toch wat mager is verkocht, meldt Wiegel: "Het is de oude leuze: kwaliteit is onze reclame". Het blad besteedt verder aandacht aan de vraag: 'Wie stemmen er op de VVD?" Bijna 25.000 perso nen werden daarvoor geenque- teerd. De resultaten zijn niet op zienbarend. De trouwste aan hang van de VVD bevindt zich het meest rechts van het midden. Vooral veertigers en mensen met een inkomen van boven de 40.000 gulden voelen zich tot de ze partij aangetrokken. "De VVD moet vooral haar winst behalen in het politieke midden". EM is niet te spreken over het sala ris dat jhr. De Brauw is toebe deeld voor het leiden van de dis cussie over kernenergie (f 205.000). "Een psychologisch on verstandig aanbod dat de geloof waardigheid van het bezuini gingsbeleid van het kabinet schade berokkent". Staatssecretaris Haars wordt in be scherming genomen. "Wie het waagt de consequenties van haar beleid fascistisch te noemen, houdt zichzelf slechts een spie gel voor". Wat de eindeloze dis cussie over de vervuiling van de Rijn betreft, schrijft het blad: "Het Nederlandse geduld is uit geput". Volgens EM hebben de Britse so cialisten het afgelopen weekein de "een vorm van politieke zelf moord gepleegd". Gematigd links heeft het veld moeten rui men voor de radicale opvattin gen van de vakbondsleden. De li beralen staan te trappelen om met de drie Labour-rebellen nauw te gaan samenwerken. Verder in EM: "De gijzelaars thuis", "De bijbel: meteoriet of mensenwerk" en "We moeten af van de hobbyisten in het kanker onderzoek". Voor de tweede keer binnen tien jaar wordt Enka-Breda met slui ting bedreigd. De Haagse Post schildert de stemming. "Het is net of iemand pats-pats-pats je vingers afhakt. Wij gaan dicht en de Duitsers gaan met de winsten strijken. Als er brood in ons pro- dukt zit, willen we dat verdom me zelf opvreten". Hofland constateert dat de Neder landse ether volledig is gekraakt. Het wemelt van de zendertjes. "Half Nederland is op de een of andere manier in de illegaliteit verdwenen. Een alomvattend stelsel van wetten, regels, zorg vuldige voorzieningen en organi saties. in tientallen jaren opge bouwd, is betrekkelijk geruisloos in elkaar aan het zakken zonder dat dit blijkbaar iemand angst aanjaagt. Het is een nationale verzetsbeweging die vooral op valt door het gebrek aan tegen stand. Het laatste afscheid van de staat van de oude Willem Drees". De filosoof Hans Achterhuis en de politicoloog Joost Smiers discus siëren over de vraag of welzijns werkers in grote mate zelf de vraag naar hun produkt schep pen. "De geiteharen sokken van de keizer". Het gesprek is net zo vreselijk als je al vermoedt dat het zou zijn. Verder: "De reorganisatie van Phi- lips-Glas" en "Iran na de gijze ling". Het omslagverhaal is ge wijd aan "De come-back Francois Truffaud". Volgens VN moet onze regering binnenkort weer over de brug komen om Volvo-Nederland te redden, een bedrijf waar inmid dels al dik 750 miljoen gulden is ingepompt. Het blad schrijft dat Volvo onlangs in het diepste ge heim zijn financieringsbehoeften voor de periode 1981-1985 heeft gepresenteerd. "Anderhalf mil jard gulden is er nodig. Komt het geld er niet dan gaat Volvo-Ne derland ten onder, met de 7600 werknemers in Born, Helmond, Oss en het Belgische St. Trui den". VN heeft een uitvoerige reportage over "De Stillen": de geheime politie van Nederland. "Het gaat om mannen die zich bewegen in het schemergebied van orde handhaving en opsporing. Geen geüniformeerde politie, geen re chercheurs, maar specialisten in geweld en spionage. Ze dragen bij voorkeur vrijetijdskleding, zijn altijd tot de tanden bewa pend, blijven zo veel mogelijk anoniem en hoeven vrijwel geen verantwoording af te leggen in processen verbaal. Noch ge meenteraden, noch parlement weten wat er gaande is". Wethouder Jan Schaefcr zegt in een groot interview dat het best goed gaat met Amsterdam. "We kunnen in Amsterdam 60.000 woningen meer bouwen dan vriend Lammers vroeger dacht. Ik zeg niet: er is geen vuiltje aan de lucht, vuiltjes zat, maar we hebben de lijn weer te pakken". "Weg met de kwakzalvers, maar hoe moet het met de alternatieve geneeswijzen?" vraagt VN zich af naar aanleiding van het rap port-Muntendam. De zaak zit vast in een cirkelredenering: "Al ternatieve geneeswijzen zijn niet erkend (al maken 700.000 Neder landers er gebruik van), daarom ontbreekt het aan de mogelijkhe den van onderzoek, daarom kan niet worden aangetoond dat ze werken, dus blijven ze niet er kend". De PvdA heeft zich, vindt het blad. opmerkelijk gematigd gedragen in het zigeuner—debat. Conclu sie: "De ideeën achter het toela tingsbeleid van de PvdA ten op zichte van de zigeuners verschil len in principe niet zo veel van die verguisde CHU-bewinds- gewijd aan boekrecensies. hervormd nederland Hervormd Nederland buigt zich over de overcapaciteit van de elektriciteitscentrales: "De stroomkoningen moeten weten dat de tijd van het absolutisme voorbij is". Het blad laat weinig heel van de groeiberekeningen die op tafel zijn gekomen. Het leid". HN komt een beetje laat met een gesprek met Annemarie Oster naar aanleiding van haar boekje "Een moeder van niks". Over de opvoeding die ze van haar eigen moeder (de actrice Ank v.d. Moer) kreeg, zegt ze: "Ze heeft het op haar manier goed gedaan, ze heeft me bij een leuk pleegge zin geplaatst. Ik zag haar elk weekend. Ik zou daar heel veel last van hebben als ik dat deed, omdat ik ben zoals ik ben, ook weer daardoor geworden natuur lijk. Maar in die tijd was het anders: kinderen voerden niet zo de bo ventoon. Mijn kinderen spelen wel erg de eerste viool". Een Brits rapport "Zuid-Afrika in de jaren tachtig" somt een aantal neerslachtige verwachtingen voor dat land op. "De overmijdc- lijkheid van gewapende strijd wordt door steeds meer zwarten geaccepteerd. Aan beide zijden worden de wapens gescherpt; binnen niet al te lange tijd zal de toenemende onrust uitmonden in een langdurige en verschrik kelijke burgeroorlog". Met grote somberheid bekijkt HN ook het Reagan-tijdperk. "De machtelozen in de wereld heb ben er weinig van te verwach ten". Over de zigeuners schrijft het blad: "We zijn panisch bang voor de zi geuners. Maar het is het enige volk dat nooit oorlog heeft ge voerd. We zouden veel meer re den hebben om bang te zijn voor Belgen, Engelsen, Duitsers en Fransen, want met al die volken hebben we oorlog gehad". "Het betoog van Haars klopt, maar het klopt als een hersenschud ding' "Gif in Nederland: een kolossale doofpot met een gigantische barst", constateert De Tijd. Hel blad vindt dat "bestuurders, ambtenaren, ondernemers en we tenschappers draaien, bluffen, liegen en hun oogkleppen te laat afzetten". Een deprimerend stuk met eén les: meer dan ooit is dui delijk dat alvorens kernenergie kan worden geïntroduceerd het probleem van het afval moet wor den opgelost. De Tijd nam eens een kijkje bij Haagse ambtenaren die al sinds 1974 in het hoge noorden wonen. (Voor 1990 moeten er nog 3000 PTT-ers hem). Willen ze terug? Geen denken aan. "Dcrk kreeg in het begin wel pijn in z'n oren van de stilte", maar men is nu in nig tevreden. De WK voetbal zullen in 1986 in Columbia worden gehouden en daar is nu al trammelant over. Het land is er te arm voor. Nogmaals aandacht voor het Am sterdamse stadhuis-operage bouw. De Tqd kan er nog altijd niet warm voor lopen. Voorts: "De promotie van Hans Henko- mans" en een interview met de ■ociaal-psychologe Johanna For tuin. RUUD FAAUW

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17