Jan Timman nestelt zich in kopgroep Geen subsidie bij onduidelijkheden Gardeniers zal 'niet aarzelen' met sancties Frans duo leidt in ralley KNAU buigt zich over 5Zuidafrikaanse' zaak Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM "IOC moet woord'amateur' vergeten" Knappe zege Den Bosch op Bologna DONDERDAG 29 JANUARI 1981 MONTE CARLO (ANP) - Na 24 van de 32 proeven heeft de Fran se equipe Therier/Vial met een voorsprong van 3 minuten en 13 seconden de leiding in de rallye van Monte Carlo. De tweede plaats wordt bezet door hun landgenoten Ragnotti en Andrie. Derde zijn de Fransen Frequelin en Todt op 4.39 van de koplo pers. Bob de Jong zakte met zijn Zweedse koppelgenoot Daniels- son van de dertiende naar de twintigste plaats. Hun achter stand op de leiders bedraagt ruim vijftig minuten. Henk Vos sen en Pie Theunissen maakten een forse sprong in het klasse ment. Het Nederlandse duo klom van de 169ste plaats naar de 98ste plaats. Deze progressie houdt in dat Vossen en Theunis sen niet uit de strijd zullen wor den genomen. Aan dc laatste proeven in de rallye, die in de nacht van vandaag op morgen worden gehouden, doen hon derd equipes mee. Van de 275 ge starte wagens zijn er nu nog 136 in de strijd. Na 24 van de 32 proeven luidt de stand: 1. Jean-Luc Therier/Michel Vial (Fra) met Porsche 7 uur 49 minuten en 22 seconden. i 2. Ragnotti/Andrie (Fra) met Renault op 3 minuten en 13 seconden. 3. Freque- lin/Todt (Fra) met Talbot op 4.39. 4. Kleint/Qanger (Wdl) met Opel op 7.11. 5. 9aby/Lesaux (Fra) met Renault op 7.45. 6. Kulla/Berglund (Zwe) met Opel op 12.03. 7. Alen/Kivimaki (Fin) met Fiat op 17.02. 8. Darniche/Mahe (Fra) met Lancia op 20.39. 20. De Jong/Danielsson (Ned/Zwe) met Opel. 98. Vossen/Theunissen (Ned- )met Ford Escort. IJMUIDEN (ANP) - Grootmeester Jan Timman blijkt naarmate het Hoogovensschaak toernooi vordert steeds beter in vorm te komen. Gisteren behaalde hij in de tiende ronde zijn derde achtereenvolgende overwinning. Het Franse koppel Therier(l) Vial heren waren daar best blij mee gisteren in de rallye van Monte Carlo de leiding van het klassement. De Het slachtoffer was dit maal de Rus Mark Taimanov, die door zijn ne derlaag met wit uit de kopgroep is teruggevallen. De plaats van Taimanov is in genomen door Jan Timman, die evenals de Ame rikaan Browne op 5 1/2 punt staat. Browne speelde gisteren remise tegen Genna Sosonko, die nog steeds de leiding heeft met 6 1/2. Sosonko heeft evenwel één partij DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Atletiek Unie (KNAU) gaat zich beraden over maatregelen tegen een bestuurs lid van veteranen Nederland. Het bestuurslid van deze bij de KNAU aangesloten vereniging blijkt bij de wereldkampioen schappen voor veteranen, die onlangs in Christchurch (Nieuw- Zeeland) zijn gehouden op eigen initiatief een bemiddelende rol te hebben gespeeld bij de deelneming van Zuidafrikaanse atle ten. De Zuidafrikaanse deelnemers zijn door het bestuurslid in staat gesteld als leden van veteranen Nederland uit te komen in de wedstrijden. Dit is aan het licht gekomen tijdens een onder zoek dat het bestuur van de KNAU naar de gang van zaken in Nieuw-Zeeland heeft ingesteld. meer gespeeld dan zijn belagers, die zeker niet kansloos zijn voor een gedeelde eerste plaats. De overwinning van Timman op Taimanov was van hoog gehalte. Bij de analyse van de partij vond Taimanov weliswaar betere voortzettingen maar een variant, die eventueel een deling van het punt zou hebben kunnen opleve ren zat er niet in. Hans Ree Brak zijn partij tegen Mi- les af en bij de hervatting leek de Nederlandse grootmeester wei nig moeite te hebben met het tot winst voeren van het duel. Het technische probleem in de partij vroeg echter zoveel precisie - eeuwig schaak was zeer goed mo gelijk bij een klein foutje - dat Ree er in slaagde winst te verove- DEN HAAG - De externe geldgevers zullen, indien de KNVB half februari geen duidelijke verklaring heeft voor, onder meer, de nog niet afgesloten cao voor contractspelers, de subsidie aan het betaald voetbal voorlopig stopzetten. Dit verklaarde staatssecretaris Wal lis de Vries gisteravond ntijdens de begrotingsbehandeling van CRM. Tot die tijd wenst de minis ter echter niet in te gaan op de vraag van Tweede-Kamerlid Joop Worrell (PvdA) om de subsi die aan het betaald voetbal met onmiddellijke ingang stop te zet ten totdat de cao is afgesloten en zekerheid bestaat over het nale ven van het rapport „Gezonder Betaald Voetbal". Wel verklaarde Wallis de Vries het te betreuren dat de cao zo lang op zich laat wachten, maar liet weten in de „goede trouw" van zowel de werkgevers- (FBO) als de werk nemersorganisatie (WCS) te ge loven. "Wanneer de externe geld gevers (gemeenten, CRM en de Van Zoest: 'Aju Sparta'... ROTTERDAM (GPD) - Een bo ze Jo van Zoest (25) heeft zijn contract met Sparta, dat tot het eind van het seizoen loopt, uit eigen beweging opgezegd. Hij is bereid om het bestuur van de voetbalvereniging, dat zich nog over zijn verzoek moet uitspreken, een deel van het reeds gevangen handgeld terug te betalen. Reden van de boosheid van de Rotterdamse rechterspits is dat hij onlangs via het prik bord heeft moeten vernemen, dat hij door trainer Barry Hughes is teruggezet naar de C-selectie. Het antwoord werd door Van Zoest op even laconieke wijze op het prik bord gespeld: "Na 150 wed strijden in het eerste elftal van Sparta en vijf jaar in de A- selectie meld ik eveneens via het prikbord, dat Sparta mij nooit op de juiste waarde heeft ingeschat. Van daar mijn vertrek, aju!" In Sparta-kringen wordt het af scheid van Van Zoest toege schreven aan het feit, dat Hughes zijn heil heeft gezocht in dure veteranen als Suur- bier en Advocaat, en de even min goedkope Britten Loggie en Robinson. Nationale Sporttotalisator) hun schouders zo nadrukkelijk onder een bepaalde zaak zetten, dan kunnen we gewoonweg die sub sidie niet radicaal stopzetten. De KNVB is zich momenteel aan het beraden over de vraag hoe het mogelijk is dat het verlies in het betaald voetbal, ondanks de over heidssubsidie, blijft stijgen. Ik hoop dat de KNVB mij daar dui delijkheid over kan verstrekken, evenals over het uitblijven van de Mocht de KNVB die duidelijkheid half februari niet aan Wallis de Vries kunnen verstrekken, dan denkt de staatssecretaris er ech ter wel aan de subsidie voorlopig een halt toe te roepen. „Het is tijd dat de overheid haar tanden laat zien. Wij kunnen dan ook keihar de garanties van de KNVB vra gen met betrekking tot het af stemmen van de inkomsten op de uitgaven bij de clubs. Wanneer er geen sprake is van volledige me dewerking aan het Budget Bewa- kings Instituut (BBI) van de kant Nederlaag Nederlandse handballers in Sofia SOFIA (ANP) - Op de openingsdag van een zes-landentoernooi in So fia heeft de Nederlandse zaal- handbalploeg een nederlaag gele den tegen het gastland. De Ne derlandse handballers verloren met 20-23 van Bulgarije. Bij rust stonden de Bulgaren met 11-9 voor. Met zes doelpunten was Han Busio topscorer bij Neder land. Nanne Prevo nam vier tref fers voor zijn rekening. De overi ge doelpunten kwamen op naam van Martin Vlijm (drie), Nico Beekman en Frans Zwinkels (ie der twee), Mario Groeneveld, Kees Boomhouwer en Henri Rey- gersberg (ieder één). Overige uitslagen van het toernooi om de Serdika beker: Litouwen-Hongarije 28-27 (14-16), Spanje-Roemenië 26-21 (11-11). ROME (ANP) - De Olympische beweging moet het woord "amateur" vergeten en zijn deuren openen voor de beste sportmensen van de wereld, dat heeft de njeuwe president van het internationaal Olym pisch Comité, de Spanjaard Juan Antonio Samaranch, in Rome verklaard. "De Olympische Spelen zijn momenteel het grootste sportevenement in de wereld en wij moeten de beste sport mensen in staat stellen er aan deel te nemen, echte profes sionals uitgesloten", aldus Samaranch. "Wij moeten voor de spelen het woord "amateur" maar in de archie ven plaatsen. Wij moeten niet meer definiëren wie amateur is maar veel meer wie een ech te professional is," aldus de Spanjaard die tijdens het IO- C-congres in Moskou tot op volger van Lord Killanin werd gekozen. Volgens Samaranch zal het be grip professional een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn tijdens het elfde congres van het IOC, dat in september in Baden-Baden wordt gehouden. Samaranch was in Rome op uitnodiging van het Italiaanse Olympi sche Comité. De verwachting is dat de Italiaanse hoofdstad zijn kandidatuur zal stellen voor de 85ste vergadering van het Internationale Olympi sche Comité, die oorspronke lijk het komende jaar in Rio de Janeiro zou worden gehou den. De Braziliaanse stad heeft zich echter ohlangs te ruggetrokken. Minister Gardeniers verklaarde dat zij niet zal aarzelen om sanctiemiddelen tegen Veronica te nemen (Van sportredactie) DEN HAAG (GPD) - Minister Til Gardeniers van CRM zal niet aar zelen sanctiemaatregelen tegen Veronica te nemen indien blijkt dat de omroep in overtreding is geweest met de uitzending van Ajax-,,Oranyankees". Speciaal voor die wedstrijd waren alle be staande reclame-borden van de vaste adverteerders in het sta dion van Ajax bedekt met recla me van een behangselfabrikant, die het duel sponsorde. De minister verklaarde dit tijdens de begrotingsbehandeling van CRM op vragen van Joop Worrell (PvdA) en Hans de Boer (CDA) die zelfs verklaarde dat Veronica met deze uitzending de Omroep wet met „olifantspoten" had ge treden. Inmiddels heeft de minister, per brief, Veronica om opheldering verzocht en gevraagd of de om roep zo spoedig mogelijk haar vi sie op de uitzending wil geven. „Alle omroeporganisaties", aldus Gardeniers, „zijn op de hoogte van de wettelijke kaders ter zake, waarvan de naleving door mij nauwlettend zal worden gecon troleerd. Mocht blijken dat Vero nica de Omroepwet heeft overtre den. dan zal ik niet aarzelen ge bruik te maken van de mij bij de wet gegeven sanctiemogelijkhe den". Du Chatinier definitief gestraft ZEIST (ANP) - Ton du Chatinier van FC Utrecht is voor vier wed strijden geschorst. De voetballer is tevens een geldboete van 200 gulden opgelegd. De commissie van beroep bevestigde gister avond de door de tuchtcommis- sie van de KNVB bepaalde straf. In de wedstrijd FC Groningen- FC Utrecht zou Du Chatinier Groningen-speler Houtman een stomp tegen het hoofd hebben gegeven. Zege Grieken SALONIKI (ANP) - Griekenland heeft gistermiddag in Saloniki de interlandwedstrijd voor de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tegen Luxemburg met 2-0 ge wonnen. De eindstand was reeds bij rust bereikt. De 14.000 toe schouwers zagen doelpunten van Kouis (8e minuut) en Kostikos (38e). De stand in groep vijf Italië 4 4 Joegoeslavië 3 2 Griekenland 3 2 Denemarken 4 1 Luxemburg 4 0 0 14 7-3 0 14 3-2 0 3 2 5-5 0 4 0 0-13 Kick Langeweg begon tegen Torre niet alleen ondernemend maar ook vol fantasie. Langeweg had voordeel maar verspeelde dat in de tweede zitting door tijdnood. Hij kwam zo in de problemen dat Torre het punt kon pakken. Lan geweg verzeilde daardoor op de laatste plaats. In de meestergroep kwam John van der Wiel alleen aan de leiding door van zijn naas te belager Gert Ligterink te wm- Grootmeester groep - uitslagen tiende ronde Langeweg Ned-Torre Fil 0-1, Tai manov Sov-Timman Ned 0-1, Browne VS-Sosonko Ned 1/2—1/ 2, Miles Eng-Rce Ned afg, An- dersson Zwe-Gheorghiu Roe 1/ 2-1/2, Sveshnikov Sov Unzicker 1/2-1/2, Sax vrij. Stand na tien ronden. 1 Sosonko 6 1/2, 2/3 Browne, Tim- man 5 1/2 uit 9, 4/6 Andersson, Sveshnikov, Taimanov 5 uit 9, 7 Gheorghiu 5,8 Miles 4 1/2 la uit 9, 9 Ree 4 la, 10 Sax 4 uit 9, wit: M. Taimanov, Zwart: J. Tim- 1. pgl-f3, pg8-f6 2. g2-g3, d7-d5 3. Ifl-g2, c7-c6 4. b2-b3, Ic8-g4' 5. Icl-b2, e7-e6 6.0-0, pb8-d7 7. d2- d3, a7-a5 8. a2-a3, lfB-d7 9. pbl- d2, 0-0, 10. c2-c4, tf&-€8 11. ddl- c2. e6-e5 12.e2-e4. d5xe4 13. pd2- xe4, pf6xe4 14. d3xe4, Id6-c5 15. tfl-dl, dd8-f6 16. h2-h3, Ig4xf3 17. tdlxd7, ta8-d8 18. td7xd8, te8xd8 19. Ib2-c3, Ic5-d4 20. b3-b4, a5x- b4, 21. a3xb4, h7-h5 22.h3-h4, If3xg2 23. kglxg2, df6-e6 24. dc2- d3, g7-g6 25. Ic3-e 1de6-f6 26. ta 1- dl, td8-a8 27. dd3-b3, df6-e6 28. Iel-c3, ta8-d8 29. Ic3xd4, e5xd4 30. db3-d3, b7-b6 31. c4-c5, b6x- c5 32. b4xc5, de6-e5 33. tdl-cl, td8-e8 34. f2-f3. te&-a8 35. dd3- c4, ta8-a3 36. tcl-dl, ta3-c3 37.d- c4-a4, d4-d3 38. da4xc6, tc3xc5 39.dc6-a8+C kg8-h7 40. da8-a6, tc5-c2+ 41.kg2-h3, de5-b2, wit geeft het op. Meestergroep - uitslagen zesde ronde. Bernat Arg.-Haik Fra 1/2-1/2, V.d. Wiel Ned-Ligterink Ned 1-0, Po- vah Eng-Lee Eng 0-1, V.d. Ster ren Ned-Boehm Ned. 0-1, Faase Ned-Law Eng 0-1. 1 Van der Wiel 5, 2 Ligterink 4, 3/4 Povah, Haik 3 1/2, 5/7 Law, Boehm, Bernat 3. 8 V.d. Sterren 2 1/2, 9 Lee 2, 10 Faase 1/2. DEN BOSCH (ANP) - Het gaat toch niet slecht met het Nederlandse basketbal. Den Bosch heeft het gisteravond aangetoond tegen Bologna in het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. In een meeslepende achtervolging had de Nederland se kampioen het sterkste club team van Europa twee minuten voor tijd weer te pakken, 84-83. De opnieuw veel te kleine, en dus propvolle, Vinkenkamp, zag Den Bosch eindigen op 86-85, de eer ste nederlaag voor de Italianen in de eindronde van Europa Cup I. Den Bosch en Bologna ontmoeten elkaar de laatste seizoenen gere geld. In de vorige twee jaren won steeds de thuisclub zijn wedstrij den en die lijn is doorgetrokken, maar de derde thuiszege van de Brabanders was het opmerke lijkst. Dit keer namelijk was Bo logna op zijn sterkst. De twee vo rige malen waren de Italianen ge handicapt omdat hun briljante spelmaker Charlie Caglieris kort na het begin met een enkelbles sure moest uitvallen. Caglieris bleef er nu tot het einde onge schonden bij en hij leek de glad der spelende Italiaanse ploeg ein delijk naar winst in Den Bosch te leiden. Na een slechte start (9-0 voor Den Bosch) vond Bologna de basket, vooral door Leite en McMillian en liep via een ruststand van 49-44 door tot 71-60. Met nog tien minu ten te spelen leek de race gelo pen, mede omdat Kees Aker boom een slechte avond had, Bar ker aan het eind van zijn krachten was en Caglieris ongrijpbaar was gebleken voor Dekker en Krop- In het laatste deel van de strijd ech ter werden Bologna en Caglieris geconfronteerd met een geweldi ge Dan Cramer en met een nog altijd ongebroken wilskracht en vechtlust van Den Bosch. Vier minuten voor tijd bracht Sheri dan Akerboom en Barker weer terug in de ploeg. Akerboom bleek op de bank volledig opgela den te zijn en werd in feite win naar van de wedstrijd met een perfecte serie van vijf op vijf. Met nog slechts 120 seconden te spelen kwam Den Bosch voor het eerst na de opening tenminste weer voor (84-83) en die marge werd niet meer weggegeven om dat een bomvolle hal eiste dat de spelers zouden knokken tot hun laatste reserves waren gebruikt. In dezelfde poule won Maccabi met 85-74 van TSKA Moskou. De scorers waren: Den Bosch: Cramer 26, Barker 22, Akerboom 20, Kropman 8, Kirk- land 6, Faber en Dekker beiden 2. Bologna: Leite 26, McMillian 16, Caglieris 14, Generaii 13, Villalta 10 en Bonamico 6. In de poule van Leiden won Varese met 88-69 van EFES Istanboel

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13