Onkruideden zijn vrij Bouwbond zoekt zelf werk voor werklozen Bende van drie99 in SPD: kritiek op beleid Schmidt Voorzitter CNV trekt van leer tegen CDA Tweedracht over Ter Schegget naar Leiden Uit in de randstad DONDERDAG 29 JANUARI 1981 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Na de Volksrepubliek China en het Verenigd Ko ninkrijk kent nu ook de Bondsrepubliek Duitsland een „politieke bende". Ter wijl de Beierse minister president, CSU-voorzitter en ex-kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss in het Bonds dagdebat over de begroting waarschuwde voor de „fata le" politiek van de sociaal- liberale regering Schmidt- Genscher, deden drie af gevaardigden van de SPD in het vlakbij de Bondsdag gele gen gebouw van de parlemen taire club hetzelfde. De Westduitse „bende van drie" heeft er genoeg van. Karl- Heinz Hansen (leraar uit Dus- seldorf), Manfred Coppik (ju rist uit Offenbach) en Klaus Thusing (welzijnswerker uit Paderbom) zijn niet meer van plan de „anti-sociaal democratische politiek" van hun partijgenoot bondskan selier Schmidt te steunen. „Als Schmidt zo doorgaat te gen de meerderheid van ae partij te handelen, dan is de SPD binnenkort niet meer in staat te regeren. Dan kunnen we zelfs, als dat nodig zou zijn, geen oppositie meer voe ren", aldus Manfred Coppik op een zeer druk bezochte persconferentie. De drie zijn er verbolgen en ver bitterd over dat aan de ene kant wordt besloten veel meer uit te geven voor defen sie, terwijl aan de andere kant wordt geklaagd over de no den in de Derde Wereld. De door het kabinet eerder beslo ten bezuinigingsmaatregelen noemen Hansen, Coppik en Thusing „politiek over de ruggen van de arbeiders". DEN HAAG (GPD) - Harm van der Meulen, voorzitter van het vakverbond CNV, is gisteren fel van leer getrokken tegen het CDA, omdat de CDA-kamerfractie het CNV-plan tot oprichting van een werkgelegenheidsfonds had toegejuicht, waarna het CDA-bestuur een soortgelijk CDA-plan van de hand wees. Volgens Van der Meulen heeft het CDA-bestuur een programvoor- stel om een nationaal werkgelegenheidsfonds op te richten naar analogie van het CNV-fonds, verworpen. "Zo n opstelling is voor het CNV onbegrijpelijk. Tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zijn het juist de CDA-ers geweest die het CNV-fonds in de besprekingen hebben betrokken. Lubbers heeft daar gezegd de kern van het CNV-plan waardevol te vinden en een belangrijke bijdrage te leveren in het overleg tussen werkgevers en werknemers. In een motie spreekt de CDA-fractie uit dat het fonds als instrument moet worden gebruikt". Gerechtshof vernietigt vonnis politierechter AMSTERDAM (GPD) - De vergiftigde heroïne die al vier verslaafden met een beschadiging aan het cen traal zenuwstelsel in Am sterdamse ziekenhuizen heeft doen belanden, heeft een nieuw slachtoffer ge maakt. Volgens de arts Van Brussel van de Am sterdamse GG en GD is „er één nieuw geval ontdekt in Tilburg met dezelfde ver schijnselen". Het bijmengsel in heroïne tast het centraal zenuw stelsel aan waardoor sto ringen optreden bij het spreken en de lichamelij ke bewegingen. De bewuste partij heroine is vol gens de Amsterdamse politie be gin deze maand op de Zeedijk verhandeld en moeilijk te trace ren. Dokter Van Brussel noemt het „een griezelige toestand". Bloedproeven en ander onder zoek hebben nog niets opgele verd. „We hebben nog steeds geen mon ster in handen van de heroïne die de vergiftiging heeft toegebracht. Dat maakt het voor ons ontzet tend moeilijk", aldus Van Brus sel. De hoofdstedelijke en Tilburgse politie hebben nog geen onder ling contact gehad over dit nieu we geval „maar dat komt nog wel", aldus een politiewoord voerder. TENNIS - De als eerste geplaatste Jimmy Connors heeft de derde ronde bereikt van de open Ameri kaanse indoorkampioenschap pen. Hij won met 7-5, 4-6 en &-4 van de Oostenrijker Peter Feigl. SCHAKEN - De partij tussen de Russen Boris Spassky en Anatoli Karpov uit de negende ronde van het schaaktoernooi in Linares is in remise geëindigd. Karpov voert de ranglijst aan met zeven punten. (Van c correspondent) BROEK (ANP) - De bewoners van Broek en Waterland hebben duidelijk genoeg hinder van de dagelijkse transporten van huisvuil naar de stortplaats in de Volgermeerpolder. Gisteren strandde een Amsterdams trans port voor de brug in de rijksweg El 0, die vernield bleek te zijn cn niet meer open kon. De kabels van de brug bleken te zijn doorgeknipt. UTRECHT (ANP) - De fede ratie bouw- en houtbon den FNV gaat zelf werk zoeken voor werkloze bouwvakkers. De bond is van plan de komende weken een landelijke speuractie op touw te zetten naar bouwplan nen die op papier al klaar zijn maar door het langzaam malen van de ambtelijke molens, nog niet kunnen worden uitgevoerd. Iedereen weet dat het werk voor het oprapen ligt in de bouw, aldus de bouwbond FNV. die de grote be hoefte aan woningen als bewijs aanvoert en verder wegen, scho len en ziekenhuizen noemt. De werkactie van de bond komt voort uit het ongenoegen over het uitblijven van afdoende maatre gelen van overheidszijde tegen de nog steeds groeiende werk loosheid in de bouwsector. Volgens de bouwbond FNV is sinds de bouwvakvakantie van verleden jaar ruim 283 miljoen gulden aan uitkeringen gedaan door het sociaal fonds bouwnij verheid, de instantie die de ww- uitkeringen in deze bedrijfstak verzorgt. Er waren in december al Het kersverse Landelijke Over legorgaan van gereformeerde studenten in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft de syno deleden van deze kerk een brief geschreven over de mogelijke be noeming van dr. G. H. ter Scheg- get tot kerkelijk hoogleraar in Leiden als opvolger van dr. W. E. Verdonk (christelijke ethiek). Volgens dit orgaan - een Leidse student is voorzitter van het voor lopige bestuur - zou de benoe ming van Ter Schegget de toe loop van orthodoxe studenten naar Leiden afremmen. Daarmee zou de oude toestand terugkeren dat de kerkelijke opleidingen per plaats zijn verdeeld naar kerkelij ke richting, bijvoorbeeld alle con fessionele en gereformeerde- bondsstudenten in Utrecht. Het beleid van prof. Berkhof wordt dan doorkruist, dat er juist op ge richt was in Leiden het gesprek met de orthodoxie op gang te brengen. De theologische faculteit van Lei den, vanouds een centrum van de vrijzinnigheid, kent sinds een jaar of zeven een groeiend aantal studenten uit de rechtervleugel van de Hervormde Kerk. Dat heeft onder meer geleid tot een benoeming vanwege de kerk van dr. C.A. Tukker voor liturgiek en symboliek. Ongeveer de helft van de in Leiden ingeschreven theologiestuden ten heeft de commissie Theolo gisch Wetenschappelijk Onder wijs (TWO) van de Hervormde Kerk gevraagd, zich bij haar voor dracht aan de synode juist niét door richtingsoverwegingen te laten leiden. Hun brief is een reactie op het pleidooi van het ge noemde Landelijk Overlegor gaan voor een betere vetegen- woordiging van de orthodoxe theologie in de kerkelijke oplei ding in Leiden. De studenten hebben vertrouwen in de werk wijze van de commissie van de kerkelijke opleiding in Leiden, die TWO inzake de voordracht van advies dient. Zij heeft vooral op de wetenschappelijke kwali teiten van de kandidaat gelet en dr. Ter Schegget als enige voorge dragen. Op 31 januari zal de hervormde sy node een speciale vergadering wijden aan het benoemingsbe leid met betrekking tot kerkelij ke hoogleraren en docenten in het algemeen, dit naar aanleiding van een nota van de commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs. Eind maart moet de synode onder andere twee kerke lijke hoogleraren voor Leiden be noemen, een in de vacature van prof. Berkhof (dogmatiek), die dit jaar met emiraat gaat, en een in de vacature Verdonk (ethiek). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Axel II. van de Berg (legerpredi- kant) Eindhoven; bedankt voor Oene (G.) W. van Gorsel Wijk (bij Heusden); toegelaten tot de evan geliebediening T. M. Dankers Zeist. Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Gravenzande J. A. Kaole, predikant van de Evangelische Oecumenische Gemeente te Ispra Varese (Italië). Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogeveen R. Boog aard Leiden (verbeterd bericht), voor Poortvliet J. Mol Rijssen. Baptistengemeenten: bedankt voor Hengelo Chr. Eijer Tree beek. Vrije Universiteit. Het bestuur van de vereniging van de Vrije Universiteit in Amsterdam vindt, dat in de naam de woorden "Op gereformeerde grondslag" moe ten vervallen. De naam zou ge woon moeten worden: "Vereni ging voor de Vrije Universiteit". Dat wekt tenminste niet de in druk dat er een speciale relatie met de Gereformeerde Kerken in Nederland zou bestaan. De vereniging en de universiteit zijn namelijk uit elkaar gegroeid. Het benoemingsbeleid van de VU is oecumenisch gericht. Om weer aansluiting te krijgen met de universiteit moet de vereni ging ook oecumenisch worden. De grondslag van de vereniging kan zo blijven omdat die al in overeenstemming is met de grondslag van de universiteit. zestigduizend werkloze bouw vakkers geregistreerd, en van hun uitkeringen had ook werkge legenheid geschapen kunnen worden, zo stelt de bouwbond. Wekelijks melden zich bij het so ciaal fonds nog steeds ongeveer vierduizend werklozen voor een uitkering, terwijl het aantal vaca tures in de bouw bij de arbeids bureaus is gedaald tot 1800. Vol gens de bouwbond bestaat meer dan de helft van het werklozenbe- stand bovendien uit geschoolde bouwvakkers (timmerlieden, metselaars). Bijna een kwart is jonger dan 23 jaar. "We willen niet langer werkeloos toezien hoe een falend kabinet in Nederland de werkge legenheid nog verder om zeep helpt.", zo stelt de bouwbond FNV. Binnenkort komt de bond met een werkgelegenheidsnota die als ba sis moet dienen voor het eigen ac tieprogramma. SKIËN - De Zwitserse Doris de Agostini heeft gisteren de afda ling van Megeve, meetellend voor de wereldskibeker bij de dames, gewonnen. Ze legde het 2014 me ter lange parkoers, met een hoog te verschil van 529 meter, af in 1 minuut en 21,20 seconden. Protest tegen sliblozing DEN HAAG (GPD) - Vijf milieu organisaties tekenen bij de Raad van State beroep aan tegen de vergunning die minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat) aan Hoogovens heeft verstrekt om verontreinigd slib in zee te kun nen storten. Vermoedelijk begin volgende week zal de voorzitter van de Afdeling rechtspraak bij de Raad van State een oordeel moeten geven over het schor- singsverzoek dat dit college tege lijk zal bereiken met het beroep in de hoofdzaak. De Werkgroep Noordzee heeft het initiatief genomen tegen de gege ven toestemming bezwaar te ma ken. Milieudefensie IJmond, Contact Milieubescherming Noord-Holland, Natuur en Milieu en de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, heb ben zich ook bij dat protest ge voegd. Hoogovens in IJmuiden wil de ko mende week met het uitbaggeren van de gelijknamige haven begin- ARNHEM - De twintig anti militaristen, die sinds 7 januari in het Rotterdamse huis van bewa ring zaten, zijn gisteravond op last van het gerechtshof in Arn hem vrijgelaten. De actievoer ders leden van Onkruit en van de Vereniging van Dienstweige raars, zaten een straf uit van een maand wegens lokaalvredebreuk en openlijke geweldpleging. De Almelose politierechter, mr. H. Drewes, veroordeelde hen op 15 januari na een actie in Hengelo tegen een pas geopend informa tiecentrum van de landmach- t. Tijdens de rechtszitting gelaste de rechter onmiddellijke gevangen houding van de verdachten. Het hof in Arnhem heeft gisteren de ze last tot gevangenhouding ver nietigd. De actievoerders waren bij het hof in beroep gegaan tegen het Almelose vonnis. Vooruitlo pend op de behandeling voor het hof (op 14 maart) vroegen ook de verdedigers om onmiddellijke vrijlating. De anti-militaristen drongen op 7 januari het Henge lose informatiecentrum binnen. Zij sleepten voorlichtingsmate riaal naar buiten en staken dat in brand. Volgens defensie zijn ook grote aantallen sollicitatieformulieren, vertrouwelijke rapporten en een lijst met vertrouwelijke telefoon nummers verdwenen. De groep werd meteen na de actie opge pakt en in voorarrest genomen. Achttien actievoerders weiger den hun naam op te geven. Zij werden door middel van foto's en vingerafdrukken gedagvaar- d. De advocaten hebben gisteren al aangekondigd eisen tot schade vergoeding bij de Staat te zullen indienen, wanneer het hof uitein delijk lichtere of voorwaardelijke celstraffen oplegt. „Met het be sluit tot vrijlating geeft het hof aan dat de politierechter in Alme lo fout zat", aldus een van de raadslieden, mr. B. Tomlow uit Utrecht. Humanistisch Verbond hoeft film niet uit te zenden UTRECHT (GPD) - Het Humanis tisch Verbond hoeft niet alsnog een voor het televisieprogramma ,Vijf minuten bedenktijd' ge maakt filmpje over actieve ge weldloosheid uit te zenden. Dat kan ook niet meer, want het Ver bond heeft het filmpje vernietigd, constateerde de president van de Utrechtse rechtbank, prof mr. V. J. A. van Dijk. Alleen al daarom kon hij de eis van dr. J. P. Fedde- ma, docent niet-westerse sociolo gie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, om het Verbond via een kort geding te dwingen het filmpje, waarvoor hij de tekst sprak, uit te zenden, niet inwilli gen. Feddema had op uitnodiging van en in samenwerking met het Ver bond die tekst gemaakt. Redac teur R. van der Linden hield het filmpje uiteindelijk tegen omdat er te veel nadruk zou liggen op de Derde Weg (een stroming van ra dicale democraten die zowel het communisme als het kapitalisme vanwege het aan die systemen ten grondslag liggende geweld af wijzen). Dat door het verbond aangevoerde argument vond de president van de rechtbank on voldoende sterk om niet tot uit zending te besluiten. Overigens erkende mr. Van Dijk wel de eigen verantwoordelijk heid van zendgemachtigden. De vrijheid van meningsuiting bete kent volgens hem niet dat ieder een onbeperkt toegang tot de me dia, in dit geval de televisie, heeft. ROTTERDAM De Doelen - do 29, vr 30, gr. zaal, 20.15 uur, Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, dir: Walter Weller, sol.: Emil Gilcls piano, Brahms - Tweede Pianoconcert, Smetana - Sarka. Glazounow - Vijfde symfonie. Zo 1 feb', kl. zaal, 20.15 uur. Het Nederlands Kameror kest, dir: Paul Tortelier, sol. Paul Tortelier cello, Herre-Jan Ste- genga cello. Jean-Jacques Kantorow viool. Mozart. Bach. Torte- licr en Haydn. Ma 2, gr. zaal, 20.15 uur. The Platters, Lee Towers en Hansje en Band. Di 3, woe 4, do 5. 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest, dir: David Shallon, sol: Lydia Mordko- witsj viool, Gluck. Brahms en Schumann. Woe 4. 14.30 uur. Eduard Flipse Zaal, serie Poppentheater. Poppentheater Elinor met Jan Klaassen in het toverbos, 4 tot 10 jaar. AMSTERDAM Concertgebouw - do 29, gr. zaal, 20.15 uur, Bella Davidowitch, piano. Schubert: sonate in Bes op. posth. D. 960 - Chopin De vier ballades. Vr 30, gr. zaal, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner/Victor Tretjakow viool, John Faber, trompet. Frank Minderu hobo. Hertel: concert in Es v. trompet, hobo en strijkers - Beethoven: Eerste symfonie, Tsjaikowsky: Vioolcon cert in D, Ravel: Boléro. Za 31, gr. zaal, 15 uur, Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Roelof van Driesten/Peter Zazowsky viool. Ketting: Eerste symfonie, Prokowjef: Tweede vioolconcert, Haydn: Symfonie nr. 102. Zo 1, gr. zaal, 20.15 uur, Narciso Yepes gitaar, werken van Borrono, Bach, Kcllner, Kühnel, Scarlatti, Roldan e.v.a. Ma 2, kl. zaal, 20.15 uur, New London Consort o.l.v. Philip Pickett, 'Synge we to this mery cumpane' liederen en dansen uit de 13e tot 15e eeuw. Di 3, kl. zaal, 20.15 uur, prijswin naar Intern. Kon. Vioolconcours 1980, Peter Zazowsky viool m.m.v. Alan Weiss piano, werken van Dvorak, Prokowjef, Schönberg, Beethoven. De Meervaart - za 31, 20.15 uur, Golden Earring popconcert. Stadsschouwburg - do 29, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'La Val se' Balanchine/Ravel, 'Pianovariaties 1' Van Manen/J.S. Bach en Dallapiccola 'Monument voor een gestorven jongen' van Dant- zig/Boerman. Vr 30, rotonde, 19.30-20 uur 'Muziek voor een piek'; vr 30, 20.15 uur, Haagse Comedie 'De revisor' van Nicolaj Gogolj. Regie: Pierre Laroche. Met Jules Royaards, Kees Goo ien, Lies Franken e.v.a. Za 31, Zo 1, 20.15 uur, Publiekstheater 'Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht. Zo 1, 20.15 uur, The new swingel singers met nieuw cn amusant pro gramma. Ma 2, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Les Sylphides' Fokine/Chopin, 'Monument voor een gestorven jongen' van Dantzig/Boerman, 'Etudes' Lander/Czerny m.m.v. het Neder lands Balletorkest o.l.v. Adam Gatehouse. Di 3, 20.15 uur, Het Nationale Ballet, 'Les Sylphides' Fokine/Chopin, 'Le spectre de la rose' Fokine/Von Weber, 'Petroesjka' Fokine/Strawinsky m.m.v. het Nederlands Balletorkest o.l.v. Adam Gatehouse. Woe 4, 20.15 uur, Het Nationale Ballet, 'Les Sylphides' Fokine/Cho pin, 'Chiaro-scuro' Van Schayk/Van Vlijmen en Gesualdo, 'Etu des' Lander/Czerny. DEN HAAG koninklijke Schouwburg - do 29, vr 30,20.15 uur, Dracula, (Dean Balderstone).za 31, woe 4, 20.15 uur, zo 1. 14 uur. De Revisor, Haagse Comedie. Ma 2,20.15 uur, Rolstoel Ronnie (Alan Brown), Toneelgroep Centrum. Nederlands Congresgebouw - do 29,20.15 uur, Ecla Graig. rock uit klassieke muziek. Za 31, 20.15 uur. Residentie Orkest m.m.v. Victor Tretjakow viool, o.a. Hertel en Beethoven. Zo 1,13.30 uur, Thé-dansant voor iedereen o.l.v. hr. Vink tot 17.30 uur. Ma 2, 20.15 uur, het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Paul Tortelier, Mo zart, Bach. Paul Tortelier, Haydn, cello: Paul Tortelier en Herre- Jan stegenga, viool: Jean-Jacques Kantorow. Woe 4, 20.15 uur, Afnque Noir, folklore uit Ivoorkust. HOT - vr 30, za 31, di 3, woe 4, 20.30 uur. Bacchanten, Haagse Comedie. Zo 1, 20.30 uur, Rein de Graaff-Dick Vennik Kwartet. Ma 2, 20.30 uur, Toneelgroep Theater. Circustheater - vr 30, za 31, 20.15 uur, Paul van Vliet (tv-opnames). zo 1. 10 uur. Antiekbeurs tot 18 uur. di 3, woe 4, 20 uur, Hans en Grietje (Engelbert Humperdinck), de Nederlandse Operastich ting m.m.v. het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Cornuliu Dum- braveanu. LEIDEN Schouwburg - do 29, 20.15 uur, Mensch Meier (WIKOR-voorstel- ling) van Franz Xaver Kroetz door de Stadtische Bühne Nürn- berg. vr 30, 20.15 uur, Frans Halsema met zijn One-man-show Je moet er geweest zijn. Za 31, 20.15 uur, Wie z'n leven is het nou eigenlijk? van Brian dark met o.a. Ton van Duinhoven, Marijke Merckens, Maxim Harnel, Lilian Prosée, Ellen Röhrman en Ru- dolf Damsté. LAK-Theater - do 29, 21 uur, LAK-dram-produktie: Clowns. Vr 30, 20.30 uur, Penta-Theater: de nieuwste produktie. Za 31, 20.30 uur Theatraction: De kleine prins. DE HOLLANDSE WINTER IS EEN VIJAND VAN LAV GAVE HUID. In de winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil ot Ulay. Oil ot Ulay is eèn 'beauty fluid' die het natuur lijke vochtcvcnwicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens cn 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil of Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditic te houden cn blijft u er jong uitzien, ondanks het gure Hollandse winterweer. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist cn parfumerie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11