"Als Maccabi verliest js het stil op straat' ledereen in Israël betrokken bij club mmtm Harry Kip, die op zijn zwerftochten langs de interna tionale basketbalvelden meermalen Israel bezocht en deze gelegenheid te baat neemt om oude kennis Berkowitz de hand te schudden, zakt neer in het leer dat domineert in de immense Penta-lounge en op verzoek herinnert de receptioniste de Israëli sche ster aan zijn afspraak met de delegatie uit Hol land. Waarna er een half uur niets gebeurt. Kip groet minzaam zijn toe vallig passerende opponent van de vorige avond, de Maccabi- Amerikaan Earl Williams, die er in zijn lange bontjas nog angst aanjagender uitziet dan normaal gesproken al het geval is, maar verder wordt de stilte niet doorbroken. De man die tegenover heeft plaatsgenomen kijkt nors voor zich uit. Berkowitz is zich zeker van zijn status bewust, want waarom duurt het anders zo lang? Harry Kip krijgt er na een kwartiertje de pest in. Hij houdt niet van sterallures. Dan eindelijk maakt een gestal te zich los van een van de tien liftdeuren. Aarzelend treedt hij naar voren, negeert aan vankelijk zijn bezoekers en stapt recht op de roerloze fi guur aan de andere zijde af. Wisselt met deze snel een aantal woorden in het He breeuws om zich vervolgens om te draaien en Harry Kip uiterst vriendelijk te begroe ten. Het ijs is dan vlug gebro ken waarna de lange Neder lander, op weg naar de bar, vraagt wie dat personage was die ons zo zat aan te staren. "Een veiligheidsagent" ant woordt de snipverkouden Berkowitz achteloos. "Hij keek even of de zaak dat half uur dus in orde was. Geen probleem, we kunnen hier rustig wat drinken en praten". Hij gaat voor naar het verder nog verlaten eta blissement op de eerste etage en bestelt bier. Drie minuten later komt er een bekende binnen. Met z'n koffie gaat-ie een paar stoelen verderop nors voor zich uit zitten sta ren. Mickey Berkowitz slaat er geen acht op, is blijkbaar gewend geraakt aan de scha duwen. Die overigens, zo ver telde Kip eerder, tot de tan den gewapend zijn. Op het Europees kampioenschap in Turijn, waar de nationale ploeg van Israel het zo uitste kend deed, 'vergat' een van de agenten zich even toen er een beslissend punt werd ge scoord. Hij sprong juichend omhoog waarbij de revolvers door de zaal vlogen. "Ik heb nog nooit iemand zo'n snelle snoekduik zien maken", lachte Kip. Ster In datzelfde Turijn trouwens, nu twee jaar geleden, flonker de de ster Mickey Berkowitz als nimmer tevoren. De toen 24-jarige speler, met z'n 1.90 meter misschien wel de kleinste forward die er daar rondliep, groeide in de Noorditaliaanse fabrieksstad uit tot de smaakmaker van het EK en werd dan ook door de verzamelde Europese pers uitgeroepen tot de meest waardevolle bailer van het toernooi. In eigen land, waar het basketbal naast de poli tiek en de inflatie tot de be langrijkste onderwerpen van het dagelijks gesprek be hoort, heeft hij al jaren patent op dat predikaat. Dit on danks het feit dat zijn manier van spelen beslist niet sensa tioneel te noemen is. Sterker nog, in deze sport waar de schijnwerpers veelal gericht zijn op de (Amerikaanse) bal goochelaars en ringbestor- mers, is de stijl van Berko- witz eerder sober te r Hij valt eigenlijk pas op als je, achteraf, de statistieken doorneemt. Snel en balvaardig en begena digd met een loepzuiver schot, dat is-ie. Maar bovenal is Berkowitz een slimme spe ler, een man die op de belang rijke momenten de juiste be slissingen neemt. Die nooit gëirriteerd raakt in wat voor situatie dan ook, die altijd koel en kalm blijft. En dat zijn vanzelfsprekend zeer waardevolle eigenschappen in een sport waarbij spanning en sensatie dikwijls de over hand nemen. Hoe dan ook, naast nationale en continen tale erkenning wist Mickey Berkowitz zich na Turijn ook verzekerd van interesse uit Amerika, het walhalla van het basketbal. De daar aan wezige Hubey Brown, des tijds de coach van de Atlanta Hawks, haalde hem over om naar zijn profkamp te komen, terwijl hij, eenmaal in de Sta tes, ook direct aan de slag kon bij de New Jersey Nets. Uiteraard in ruil voor enkele honderdduizenden dollars. Nu nog baalt hij ervan dat hij de grote stap naar de NBA (Amerikaanse proforganisa tie) niet heeft mogen maken. Let wel: mogen.... Kwaad Mickey Berkowitz, die een ui termate vriendelijke en sym pathieke indruk maakt, wordt kwaad als hij er op nieuw aan terugdenkt. "New Jersey wilde me zo hebben. Ik ben wit, Joods en kan aar dig met de bal overweg, voor een club uit New York een ideale combinatie. En voor mij uiteraard een grote eer, want erg veel buitenlanders lopen er niet rond in de NBA. Door Ad van Kaam Het geld interesseerde me niet eens zoveel. Gewoon de eer. En eens kijken hoe het er daar aan toeging. Bovendien trok de stad me erg aan. Er wonen veel Joden en dat is voor mij natuurlijk belang rijk, want je hebt overal en tree. Alle deuren gaan voor je open. Het was de kans van mijn leven. Maar ik mocht niet. Maccabi hield me aan mijn contract dat nog tot vol gend jaar loopt en daarbij werd er door anderen grote druk op me uitgeoefend. Door wie? Door de pers, de publieke opinie, zelfs door de regering. Vind je dat vreemd? Dan heb je nog geen idee wat Maccabi is. Ik zal het proberen uit te leggen". "Misschien", zet hij zijn glas weer neer, "is dit wel een aar dig voorbeeld. Als Maccabi heeft verloren, iets dat nu niet zo vaak voorkomt, dan is het de volgende dag stil op straat. Echt waar, dat is geen grap, het is de realiteit. De mensen fluisteren dan tegen- elkaar, zo van: heb je het ge hoord, ze hebben verloren. Dat geldt niet alleen voor Tel Aviv, dat gaat net zo goed op in Haifa, Jerusalem en Eilat. Maccabi is niet zomaar een club, Maccabi is 'A way of li fe', een onderdeel van het Joodse leven en denken. Al generaties lang. De naam komt uil de Schrift. Betekent 'toorts'. Het zou tever gaan om uit te leggen hoe het nu precies in elkaar zit, maar neem maar van mij aan dat de wortels erg diep zitten. Ie dereen in Israel, jong of oud, voelt zich betrokken bij Mac cabi". Hij buigt zich voorover en dempt zijn stem. Problemen De Joodse gemeenschap ver volgt hij in zijn grappige ac cent-rijke Engels, "ik leef sinds jaar en dag met giganti sche problemen, enfin dat weten jullie in Holland best. Momenteel is de directe drei ging van een oorlog dan wel niet aanwezig, maar het ge vaar loert aan alle kanten. Maar daarnaast stapelen de binnenlandse problemen zich op. De inflatie is enorm, de handel in drugs tiert welig en de terreur op straat neemt angstige vormen aan. Kort om het toekomstperspectief oogt niet al te best. De men sen worden dagelijks met die narigheid geconfronteerd. Om nu die dingen af en toe te vergeten zoekt men zijn heil in het basketbal. Maccabi dus, de enige uitlaatklep. In derdaad een soort opium voor het volk. Elke week op TV, elke dag in de krant. Een Europa Cup-duel is al maan den van te voren uitverkocht, gegarandeerd 10.000 man. Waaronder steevast Mosje Dayan en andere hoogge plaatste Israëliërs. Toen we de Europa Cup finale vorig jaar in Berlijn tegen Real Ma drid speelden gingen er drie Jumbo's met supporters mee. Begrijp je nu waar het ongeveer om gaat?" "En dan snap je ook", haalt hij nauwelijks adem, "dat de na tionale trots - daar ga ik dus voor door - niet zomaar in Amerika kan gaan ballen. Voor het volk staat dat gelijk aan hoogverraad. Soms haat ik dat. die verering. Ik hoef echt niet te proberen om met mijn dochtertje van twee naar de dierentuin te gaan. toe. En men neemt, zeker na die schokkende ge beurtenissen in West- Duitsland, dan ook de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht als Maccabi weer eens uit vliegt om de eer van het land in Europa hoog te houden. Deze maand speelde de ex- Europa Cup winnaar en houder van de interconti nentale beker op een toernooi in Londen waar aan ook het Leidse Par ker deelnam. Een tiental agenten in burger be woog zich anoniem tus sen het gezelschap, zich voordoende als suppor ter, verzorger of official. De verdieping van het even imposante als dure Penta-hotel die het team had betrokken was her metisch afgesloten, een ieder die 'per ongeluk' de lift op 'll>' liet stoppen werd onmiddellijk door gestuurd. En sterspeler Mickey Berkowitz, een topper van internationa le allure die in Israel een grotere populariteit ge niet dan Johan Cruijff ooit in Nederland had, wordt dus helemaal niet uit het oog verloren. Zijn aanwezigheid werpt zelfs 'een schaduw' vooruit. Mickey Berkowitz: een ongekroonde koning in eigen land. ledereen wil een handteke ning, allemaal moeten ze je even aanraken. Ik ben soms echt blij als we naar Europa moeten, wapt dan heb ik weer wat privacy, kan ik ein delijk mezelf eens zijn". Drie stoelen verderop gaat iemand verzitten. Koning Een ongekroonde koning in ei gen land dus deze Berkowitz die onder druk van de publie ke opinie afzag van een recht zaak om zijn contract met Maccabi destijds te laten ont binden en te kiezen voor een lucratief Amerikaans avon tuur. Hij bleef bij de club waar hij als jongetje van zes jaar binnenstapte. Op zes tienjarige leeftijd debuteerde hij in het eerste team waar mee hij zeven nationale titels won. Drie seizoenen was hij er tussenuit. Twee jaar dien de hij verplicht in het leger, een jaar speelde hij voor de Universiteit van Las Vegas in Amerika. "Ik had", zo zegt hij daarover, "talloze aanbiedin gen van grote collega's, maar ik koos voor Las Vegas om dat daar nu eenmaal veel Jo den zitten. Na een jaar ging ik terug naar Tel Aviv. Omdat ik heimwee had en omdat Mac cabi wilde dat ik terug kwam". En moeders wil is wet.... Vijf jaar inmiddels, dag in dag uit, tooit Mickey Berkowitz zich in het met sterren ver sierde geel zwart van Macca bi dat bij tijd en wijle verruild wordt voor de egaal witte kleuren van de nationale ploeg. Of van dat laatste evenwel nog veel zal komen is de vraag. Want Berkowitz heeft inmiddels meer dingen aan zijn hoofd dan alleen bas ketbal. Zaken, zoals het een goed Jood betaamt. "Ja, zegt hij lachend, "ik moet natuur lijk onderhand aan de toe komst gaan denken. Ik be doel, dat basketbal houdt een keer op, maar ik moet verder. Ik ben daarom dit jaar gestart in samenwerking met een fa briek in sportartikelen, met een eigen merk. Inderdaad, wat Johan Cruijff in Neder land ook doet. Nu is de tijd rijp daarvoor, nu moet ik pro beren mijn naambekendheid te exploiteren. Het loopt aar dig, het slokt in elk geval een flink deel van mijn tijd op. Weliswaar werk ik het samen met een compagnon, maar de mensen met wie je zaken doet zien toch veel liever Mic key Berkowitz zelf op de af spraak verschijnen. Daarom wil ik bepaalde dingen afsto ten. Al valt dat niet mee", ver zucht hij. Vrees Met enige vrees ziet hij in deze het EK naderen. Dat bete kent vier weken trainings kamp en nog eens twee we ken het toernooi zelf. "Zoveel tijd heb ik er eigenlijk niet voor over, maar ja, er zal wel weer de nodige druk worden uitgeoefend. Het nationale team is in feite gewoon een verlengstuk van Maccabi, want elke speler die daarbij balt wordt ook automatisch geselecteerd. Tot en met Au- lice Perry aan toe, de Ameri kaan van 2.10 meter. Wist je dat niet? Hij heeft zich twee jaar geleden laten bekeren tot het Joodse geloof en dus is hij straks speelgerechtigd. Mooie grap he, een zwarte jongen in het Israëlische team". Hoe dan ook, Berkowitz zal, of hij wil of niet, straks wel ge hoor móeten geven aan de oproep om zijn land te die nen. Daar kan in Israël zich niemand aan ontrekken, of het nu het leger betreft of het hooghouden van de nationale eer. Zeker dus Mickey Berko witz niet, de man op wie Mac cabi en Israël zo nadrukkelijk steunt. "En toch", zegt hij, zijn stem daarbij verheffend, "zal ik een beslissing nemen waar ze thuis van op zullen kijken. Nu nog niet, dat is vooralsnog onmogelijk, maar misschien over een jaar, of over twee jaar. Dan ga ik weg en dan houdt niemand me nog tegen. Ze hebben al veel te lang beslag op me gelegd en op mijn gezin. En soms moet je gewoon aan je zelf denken. "Ik wil", en zijn toon wordt sa menzweerderig", mijn carriè re in Europa afsluiten". Har ry Kip veert overeind. "Nee, niet in Nederland". Kip zakt terug. Berkowitz heeft het oog laten vallen op Italië. "Precies, want daar wordt het meeste betaald. Het klinkt misschien hebberig, maar dat kan me niet sche len. Natuurlijk, ook bij Mac cabi heb ik nooit te klagen gehad. Maar in Israël heeft de inflatie zo toegeslagen dat je met je geld haast niets meer kunt doen. Daarom wil ik nog een paar jaar ergens an ders spelen. Niet voor m'n lol maar puur voor het geld. Ze zullen het hier niet leuk vin den, maar ik doe het toch. Koste wat kost". Tevreden Hij glimlacht, lijkt tevreden over zijn eigen harde opstel ling ten aanzien van Maccabi, de club die hem toentertijd van positieverbetering weer hield. Voorlopig zijn het na tuurlijk alleen nog maar woorden. Die hij, op dit mo ment, in Israel zelf niet zou durven uitspreken, omdat ze wellicht een storm van pro test zouden ontketenen. Dit hardop overdekkend wordt hij al weer iets minder zeker van zichzelf. Het zou natuur lijk kunnen dat Maccabi hem, na zijn actieve carrière, een aantrekkelijke positie aanbiedt. Wat dan? "Dat zit er eigenlijk wel in", beaamt Berkowitz, ze laten je, dat heb ik onderhand wel aan den lijve ondervonden, niet zomaar lopen". Waarvan acte. Na Harry Kip uitgebreid de hand te hebben geschud schrQdt Mickey Berkowitz, gewapend met een fles on vervalste Nederlandse jene ver, door de deur naar de lift. Even later sluipt een bekend personage achter hem aan. Hoe bedoel je, vrij om te gaan en staan....? LONDEN Israel heeft sinds de Olympische Spe len van Munchen zijn les je wel geleerd. Nadat daar, op die zwarte en nimmer meer uit het ge heugen weg te drukken junidag in '72, twaalf Joodse sportlieden in een door terroristen aange richt bloedbad het leven lieten, verlaat er geen sportploeg meer het land of er reist een aantal vei ligheidsagenten mee. Dat geldt voor elk team, maar zeker voor Maccabi Tel Aviv, de nationale trots, de ambassadeurs van Is rael en na de sinaasappe len wellicht het belang rijkste exportmiddel uit het Beloofde Land. Mac cabi is niet zomaar een verzameling getalenteer de basketballers, Macca bi is een instituut. Niet alleen Tel Aviv pronkt met die veren, maar de hele Joodse wereld tot in Amerika en Tokio aan Berkowitz in actie tegen EBBC Den Bosch. Links op de foto EBBC- aanvaller Delcher.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27