Iran ontkent mishandeling ex-gegijzelden Polen gaan morgen weer staken "Guerrillastrijders landen vanuit zee Eerste vrouw lid van "Academie Francaise" Ier moet uren op stap voor de pil Beëdiging Duitse militairen niet meer openbaar Einde aan boycot scholen Z-Afrika Chilenen veroordeeld tot ballingschap VRIJDAG 23 JANUARI 1981 PARIJS (DPA) De Franse schrijfster Marguerite Yourcenar is gis teren in Parijs als eerste vrouw lid geworden van de Academie Francaise. In aanwezigheid van de franse president Giscard d'Es- taing werd de 77-jarige schrijfster opgenomen in de exclusieve kring van de 40 "onsterfelijken". De president is beschermer van de in 1635 opgerichte academie, die zich als traditionele instelling toelegt op de zorg voor de taal en de cultuur. De leden van de academie worden voor het leven geko- Marguerite Yourcenar (anagram van Grayencourt) is het 662ste lid van de academie. Zij aanvaardde haar verkiezing vorig jaar maart "uit hoffelijkheid en met blijdschap". In haar dankwoord, met de traditionele woorden ter nagedachtenis aan haar voorganger, de in 1979 overleden schrijver Roger Gallois, verwees zij naar de "schaar vrouwen" - onder wie de schrijfsters madame de Stael, George Sand en Colette - die nooit in de "Academie" werden opgenomen. Een lid van de academve, Jean d'Ormesson, sprak in zijn toespraak zijn waardering uit over de literaire kwaliteiten van de schrijfster en merkte op dat zij niet tot lid van de academie is benoemd omdat zij een vrouw is. De academie heeft in de franse literatuur- "het beste en het duurzaamste" gezocht. Marguerite Yourcenar, schrijfster van het werk "Memoires d'Ha- drien" over de romeinse keizer Hadrianus, kreeg in plaats van het bij het groene uniform van de mannen horende zwaard van vrien den een munt met de beeltenis van keizer Hadrianus als sieraad. IN EL SALVADOR: SAN SALVADOR (UPI/AFP/AP) - Guerrillastrijders hebben giste ren geprobeerd een invasie van uit zee ten zuiden van San Salva dor de hoofdstad van El Salvador uit te voeren. Er ontstond een vuurgevecht met regeringstroe pen die hen verdreven hebben. Dit hebben regeringswoordvoer ders in San Salvador meege deeld. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. Het was de tweede gemelde aanval van guerrillastrijders in El Salva dor van zee uit sinds 14 januari, toen de voorzitter van de rege ringsjunta, José Napoleon Duar- te, zei dat ongeveer 100 vrijheids strijders op een strand aan wal gegaan waren vanuit Nicaragua. Het Salvadoriaanse verzet bereidt "de tweede fase van een alge meen offensief' voor, wat een "nieuw militair offensief zal bete kenen in het gehele land en in het bijzonder in San Salvador". Dit blijkt uit een communiqué dat het "nationale bevrijdingsfront" (FLMN) gisteren in de hoofdstad van Costa Rica, San José, heeft verspreid. De revolutionaire organisatie van El Salvador erkent enerzijds dat de algemene staking die ze de laatste dagen had afgekondigd is mislukt en dat ze de afgelopen week ook niet de "noodzakelijke militaire acties heeft gevoerd om de totaliteit van de staking te ver krijgen en een volksopstand te ontketenen". De FLMN zegt wel dat de doelstel lingen van de "eerste fase van het offensief zijn bereikt". Tijdens een stroomstoring die gis ternacht het grootste deel van San Salvador gedurende zeven uur in duisternis hulde, hebben guerrillastrijders een serie nieu we aanvallen in de stad gedaan. Ook werden nieuwe gevechten gemeld uit de provincie San Vi cente ten westen van de hoofd stad. Een legerfunctionaris uit het nabu rige Honduras meldde de vondst van een groot hoeveelheid wa pens die bestemd waren voor de Salvadoriaanse guerrillastrij ders. In verband met de vondst werden tien mensen gearresteerd terwijl nog tien anderen worden gezocht. Volgens de zegsman waren de wa pens vervaardigd in Nicaragua. Ze waren voldoende voor de uit rusting van 500 man. LONDEN (DPA) - De wet op de geboorteregeling die enkele weken geleden in de Ierse republiek officieel van kracht is geworden maakt de geboorteregeling moeilijker. Zonder recept mag vol gens de nieuwe wet geen enkel voorbehoedsmiddel meer worden verkocht. Voorbehoedsmiddelen zijn alleen - op recept - bij de apotheek te krijgen en het wordt aan de betrokken arts en apothe ker overgelaten of zij willen meewerken aan geboorteregeling. Naar het Engelse dagblad "The Times" gisteren berichtte, komt de nieuwe wet er op neer dat mannen en vrouwen eerst urenlang op zoek moeten naar een arts die wel een recept wil uitschrijven en daarna nog eens urenlang naar een apotheek zoeken die bereid is het gevraagde te leveren. Vooral op het platteland hebben echt paren - en alleen echtparen kunnen een recept voor voorbehoed middelen krijgen - vaak veel moeite liberale artsen te vinden. Ongeveer 200 artsen hebben zich, aldus "The Times" bereid ver klaard voorbehoedmiddelen rechtstreeks aan patiënten te leve ren, omdat apothekers vaak hun medewerking weigeren. Studentenorganisaties trekken zich niet veel van de wet aan. Zij verkopen in jongerencentra openlijk voorbehoedmiddelen. De centra voor geboortenregeling hebben echter, om de nieuwe wet niet te overtreden, een ommezwaai moeten maken. Tot december konden zij voorbehoedmiddelen aan volwassenen verkopen, maar nu is dat niet meer mogelijk. Golf van woede door Verenigde Staten NICOSIA (AP) - Een Iraanse regeringswoordvoerder heeft gisteren de beschuldigingen van een deel van de 52 voormalige Amerikaanse gegijzelden, dat zij tijdens hun gevan genschap in Iran zijn mishandeld, tegengesproken en de Verenigde Staten ervan be schuldigd de overeenkomst met Iran niet te willen naleven. Na rellen Bremen: BONN (DPA) - De beëdiging van de Westduitse recruten zal voor taan niet meer in het openbaar zijn, zo heeft het Duitse ministe rie van defensie in Bonn gisteren meegedeeld. Vorig jaar kwam het bij demonstraties tijdens een massale beëidiging in een voet balstadion in Bremen tot bloedi ge botsingen tusSen betogers en politie. De minister van defensie, de so ciaal-democraat Hans Apel, wil de discussie "over de traditie in het Westduitse leger" voortzet ten. De minister heeft de openba re beëdiging niet expliciet verbo den, maar aan de betrokken offi cieren verzocht liever in de kazer nes te blijven. Critici hadden de openbare plech tigheden als "onnodig sabelge- kletter", vooral tegenover het Oostblok, van de hand gewezen. ANCHORAGE, (AP) - Een groep eskimo's die vrezen dat de olie- en gaswinning in de Beau- fortzee in Alaska hun leefomge ving ernstig zal verstoren, heeft bij de Amerikaanse districts rechtbank in Anchorage een ge ding aangespannen. De eskimo's zeggen dat de Beau- fortzee, die ongeveer vijf kilome ter uit de kust van Alaska begint en zich ongeveer 105 kilometer uitstrekt, aan hun stam behoort. Door de Verenigde Staten is een golf van woede en afschuw ge gaan, nadat steeds meer details bekend werden over de mishan deling van de 52 Amerikanen tij dens hun, gijzeling in Iran. Behzad Nabavi, de minister van staat die voor Ij-an de onderhan delingen heeft gevoerd, verklaar de tegenover het officiële persbu reau Pars dat de beschuldigingen van de Amerikanen ongegrond zijn. Nabavi beweerde dat Was hington een excuus zoekt om de overeenkomst van Iran op te zeg gen en hij beschuldigde oud president Jimmy Carter en ande re "verslagen politici" ervan te proberen het Amerikaanse volk een rad voor ogen te draaien. "Alle beweringen van de vrijgela ten gegijzelden zijn het resultaat van hersenspoeling verricht tij dens hun gedwongen verblijf in Wiesbaden. Feit is dat hun ver blijf in Wiesbaden bedoeld is om direct contact met het volk te voorkomen de onthulling.van de waarheid te voorkomen voor Washington zijn eigen onthullin gen kon doen„'zei Nabavi. "De ondankbaarheid van de vrijge laten Amerikaanse diplomaten was volledig voorspelbaar," zei Nabavi, eraan toevoegend dat hij over enkele bandopnamen van gesprekken met de voormalige gegijzelden beschikte om te be wijzen dat zij goed waren behan deld. Kurt Waldheim, de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, voelt zich in hogs mate griefd door uitlatingen die giste ren in een documentaire van de Amerikaanse omroepmaatschap- pij ABC gedaan zijn gedaan zijn bemiddelingsrol in het Ame rikaans-Iraans conflict. Het drie en-een-half uur durende pro gramma handelt over de geheime onderhandelingen die door Was hington en Teheran zouden zijn gevoerd. De man die verantwoordelijk is voor de ABC-documentaire, de Parijse correspondent Pierre Sa linger, beticht Waldheim ervan een "catastrofe" te hebben aange richt, toen deze gedurende diens bemiddelingsmissie naar Tehe- i door de dreigementen Iraniërs (ADVERTENTIE) hij vreesde voor zijn leven en op eigen gezag de Amerikaanse voorwaarden wijzigde voor een VN-onderzoek naar de vermeen de wandaden van de Verenigde Staten in Iran. En daarmee de enige troefkaart die de Ameri kaanse regering toen had ver speelde, aldus Salinger. Oud-president Jimmy Carter heeft Kurt Waldheim met kracht ver dedigd tegen de beschuldigingen van het Amerikaanse televisie station ABC. "Kurt Waldheim heeft gehandeld zoals het hoorde en in volledige loyaliteit. Hij bood de Iraniërs de gelegenheid hun getuigenis te geven", zo zei Carter in Plains, na zijn terugkeer van zijn bezoek aan de Amerikaanse ex-gegijzelden in Wiesbaden. Doodstraf voor „politiechef" van Idi Amin KAMPALA (AFP) - Het hoofd van de Oegandese politie en de gehei me dienst onder het regime van Idi Amin, Kassim Obura, is giste ren wegens moord ter dood ver oordeeld door het hooggerechts hof in Kampala. Dit is in de Oe gandese hoofdstad bekendge maakt. Obura is de eerste man die wordt veroordeeld van de mensen die onder Amin een verantwoordelij ke/unctie bekleedden. ALBUQUERQUE (VS) - Een brandweerman uit het Amerikaanse Albuquerque geeft mond-op-mond- s maandendat hij even tevoren uit e ia ar een ziekenhuis gebracht. x brandend huis heeft gehaald. Het kind Reliëf uit graftombe gestolen in Egypte CAIRO (AP) - Onbekenden hebben uit een graftombe bij Sakkara, een van de bekend ste toeristische trekpleisters van Egypte, een kostbaar re liëf ontvreemd, zo heeft de po litie gisteren meegedeeld. De koninklijke begraafplaats bij Sakkara, 32 kilometer ten westen van Cairo, herbergt de stoffelijke resten van konin gen, koninginnen en edellie den uit de derde dynastie (2780-2680 voor onze jaartel ling) en uit de vijfde en zesde dynastieën (2565-2258 voor christus). Politiefunctionarissen ver klaarden dat het zware reliëf gestolen is uit het graf van een edelman. De politie vermoedt dat het kunstwerk nog in Egypte is en nog niet naar het buitenland is gesmokkeld. JOHANNESBURG (Reuter) - Aan de negen maanden durende schoolboycot van niet-blanke leerlingen in Zuid-Afrika is giste ren praktisch een eind gekomen nadat leerlingen in Port Eliza beth in de Kaapprovincie samen met hun ouders en met organisa ties op een bijeenkomst die zes uur duurde hadden besloten weer naar school te gaan. Als verzoenend gebaar heeft de re gering daarop meegedeeld beslo ten te hebben het ultimatum voor registratie van de leerlingen te verlengen tot 11 februari. Het ul timatum liep vandaag af. De boycot was vorig jaar april be gonnen door kleurlingen en breidde zich over het land uit toen duizenden negerleerlingen er zich bij aansloten. De leerlin gen protesteerden met hun boy cot tegen de ongelijkheid in het onderwijs. Het kwam in juni tot ongeregeldheden in verband met de boycot, waar meer dan veertig doden vielen. Nadat de meeste leerlingen naar school waren teruggekeerd werd de boycot voortgezet in Port Eli zabeth en op kleinere schaal in Kaapstad. Alle kleurlingen in Kaapstad gaan nu weer naar school op enkele honderden na. Een lid van de zwarte advocaten- vereniging, Sicas Nkanunu, zei dat de regering nu moet bewijzen dat het haar ernst is met het on derwijs aan de zwarten. De rege ring heeft onlangs gelijk onder wijs voor allen toegezegd en is met de bouw van scholen voor niet-blanken begonnen. Labour op zoek naar compromis LONDEN (UPI) - De linksgeoriën teerde leider van de Britse La- bourpartij, Michael Foot, heeft een "hartstochtelijke" oproep ge daan tot de "dissidenten" van de rechtervleugel van zijn partij om niet te breken met Labour. In de oproep zinspeelde Foot op moge lijke compromissen bij de bepa ling van een politiek van een door hem geleide regering. De dissidenten waar het hier om gaat, zijn oud-minister David Owen, Shirley Williams en Bill Rogers, ook wel de "bende van drie" genoemd. Foot gaf indirect te kennen dat hij wel met hun wensen en ideeën rekening wil houden door in een vraaggesprek te verklaren dat hij als premier een gematigde defensie- en Euro papoli tiek zal voeren. Daarmee verlangt hij dan wel enige in schikkelijkheid van de kant van de linkervleugel, onder invloed waarvan op het laatste turbulente partijcongres van Labour allerlei radicale resoluties zijn aangeno men. Zo sprak een meerderheid zich toen uit voor eenzijdige af stoting door Engeland van kern taken. Foot zei hierover in het be treffende interview dat de Britten zich niet kunnen onttrekken aan het systeem van de nucleaire af schrikking. Over de congresresolutie dat de Britten uit de Europese gemeen schap dienen te treden, zei Foot: "Wij hebben het recht te overleg gen hoe we in deze aangelegen heid zullen handelen". De La- bourleider meent verder dat de vorming van een sociaal-liberale centrumpartij bestaande uit ge matigde en rechtse partijleden Labour zal schaden. De "bende van drie" en de oud-voorzitter van de Europese commissie, Roy Jenkins, hebben laten scheme ren initiatieven te zullen nemen tot de oprichting van zo'n partij als op het partijcongres van La bour van komende zaterdag een meerderheid der afgevaardigden zal besluiten om de lagerhuisfrac tie haar recht om de partijleider te kiezen zal ontnemen. ANTOFAGASTAL (UPI) - Een rechtbank heeft gisteren een groep Chilenen die beschuldigd was van communisme, veroor deeld tot ballingschap, ook we gens het smeden van plannen de militaire regering van president Pinochet omver te werpen. De straffen lopen van 18 maanden tot drie jaar. Volgens bronnen binnen bewegin gen voor de rechten van de mens zijn voor het eerst vrouwen ver oordeeld tot ballingschap. De beklaagden, 17 mannen en drie vrouwen, werden in juni vorig jaar opgepakt en ervan beschul digd een communistische partij- cel te vormen, illegale politieke bijeenkomsten te houden en "de marxistische doctrine" te ver spreiden. Ballingschap is een straf voor over tredingen van de nationale veilig- heidsbepalingen krachtens de staat van beleg die geldt sinds de militaire staatsgreep in 1973 waarbij president Allende werd afgezet. Na mislukken overleg vijfdaagse werkweek i Daniek raakte dat WARSCHAU (AP) - De afdeling van Solidariteit in Warschau heeft gisteren aangekondigd dat werknemers bij het openbaar vervoer en bij 40 andere grote be drijven vandaag een nieuwe waarschuwingsstaking zullen houden. Bij de belangrijke bijeenkomst van woensdagavond kwamen de twee delegaties onder leiding van Lech Walesa en premier Jozef Pinkowski niet tot overeenstem ming over een verkorting van de werkweek. In afzonderlijke communiqués die gisteren werdén uitgegeven door de regering en Solidariteit werd verklaard, dat Pinkowski twee voorstellen had gedaan die beide neerkwamen op beperking van de werkweek tot 42,5 uur. In de meest gematigde eisen van de vakbeweging was echter sprake van een verkorting tot 41,5 uur. In grote delen van Polen legden trokken de straat op met span doeken waarop de regering er van werd beschuldigd 19 van de 21 bepalingen van de overeen komst die een einde maakte aan de stakingsgolf van afgelopen zo mer niet te zijn nagekomen. De vakcentrale heeft haar leden nu voor de tweede keer opgeroepen om zaterdag thuis te blijven. De regering beschouwt deze dag nog steeds als een gewone werkdag. De vakcentrale heeft gezegd, dat zij haar leden zal oproepen iedere zaterdag vrij te nemen tot de kwestie van de vijfdaagse werk week is geregeld. De vakcentrale heeft de regering er nogmaals op gewezen dat zij bij de onderteke ning van de verschillende over eenkomsten vorig jaar september nadrukkelijk heeft beloofd de vijfdaagse werkweek te zullen in voeren. - GDYNIA - S scheepswerf Op een Poolse Gdynia (Noord- Polen) staakten arbeiders gisteren ZrendTUwLrrschu' u" "Totest le«en ie gering durende waarscnu- de regering or, zaterdag ook i wingsstakingen georganiseerd. Werknemers van rond 800 bedrij ven in Gdansk, Sopot en Gdynia Ardanta's persoonlijke uitvaartpolis. Vroeg of laat hééft je gezin er wat aan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9