CDA nu zwaar verdeeld over duikbootorder Haars beschuldigt zigeunerkoning Petaio Uitzendbureaus klagen Albeda aan Regering houdt vast aan tijdelijke verhuur Nieuwe oplichting met kettingbrieven VRIJDAG 23 JANUARI 1981 ARNHEM (GPD) - Talloze Ne- derlanders, tuk op een extra centje verdienen, lopen de kans om met open ogen het slachtoffer te worden van de zoveelste kettingbrief- oplichterij. Sinds enige tijd gaat de kettingbrief Circle of Gold van brievenbus tot brie venbus. Van de mooie voor spiegelingen, die in de bege leidende brief worden gepre senteerd, blijkt in de praktijk helemaal niets terecht te ko- Het systeem zit geraffineerd in elkaar. Wie voor vijftig gulden een brief uit de ketting koopt, moet nog eens vijftig gulden toesturen aan de persoon die op dat moment boven aan de lijst met tien namen staat. Een investering dus van honderd gulden. De kersverse deelnemer moet daarna een nieuwe, gewijzig de lijst samenstellen, waarbij zijn of haar eigen naam als nummer tien op de lijst wordt gezet en de eerste naam moet worden geschrapt. De brief moet vervolgens binnen 24 uur aan minimaal twee ande deelnemers wor- DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter houdt vast aan de regeling van tijdelijke verhuur van leegstaande panden. Hij voelde wel voor een aantal voorstellen vanuit de Kamer, maar hij kon nog niet zeggen of hij zelf met wijzigingen zou komen of dat hij het oordeel van de Kamer zou afwachten. Dit is gisteren gebleken tijdens de voortzetting van de be handeling van de Leegstandswet in de Tweede Kamer. Vooral PvdA en de kleine linkse partijen zijn fel tegen de regeling. Volgens de minister zet deze regeling geen „breekijzer" in de huurbe- scherming. Het is in ieder geval niet de bedoeling van de wetgever, meent hij. De regering is slechts een aanvullende mogelijkheid voor de gemeenten oni leegstand te bestrijden. Burgemeester en wethouders van een gemeente moeten vooraf vergun ning voor tijdelijke verhuur afgeven en dit college zal dan moeten beslis sen welke we ze willen gaan: vorderen of tijdelijke verhuur. „In de boezem van burgemeester en wethouders moeten de maatregelen op elkaar afgestemd worden. Het mag geen afdammen van het vorderen worden", aldus minister De Ruiter. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Patijn is van mening dat deze regeling de huurbescherming ondermijnt. Daar WD en D'66 voor de regeling zijn, zal de houding van het CDA de doorslag geven. Scholten (CDA) heeft zich in principe voor de tijdelijke verhuur verklaard, maar hij vroeg zich af of de regering de juiste formulering wel gekozen heeft. China gooit opnieuw olie op het vuur DEN HAAG (GPD/ANP) - De politieke spanning rond de levering van duikboten aan Taiwan is gisteren sterk toegenomen. den verkocht, die elk weer 50 gulden inschrijfgeld aan de aanbieder moet betalen plus 50 gulden aan de persoon moeten overmaken die op dat moment nummer een op de top-tien staat. Volgens de ontwerpers van de Circle of Gold is met dit sys teem „goud te verdienen": uiteindelijk staat de nieuwe deelnemer als nummer èèn op de lijst. Dat gebeurt in theorie na 1024 brieven, die op dat moment weer aan twee mensen worden aangeboden. De nummer een van dat mo ment ontvangt dus van 2048 mensen een bedrag van 50 gulden. Totaal: ruim een tori. In de praktijk blijkt daar hele maal niets van terecht te ko- De men. Alleen diegenen, die het dichtst bij de bron van de ket tingbrief zitten, verdienen een aanmerkelijk hoog be drag. Zij zijn ook vaak diege nen die de kettingbrief in het leven riepen om er hun porte monnee mee te spekken. die in een later sta dium op de lijst met tien na men terechtkomen, kunnen over het algemeen de voorge spiegelde winst wel vergeten. Lang voordat hun naam als nummer één op de lijst prijkt, is de ketting namelijk ergens verbroken en komt er meestal letterlijk geen cent binnen. Van enkele personen is be kend dat zij wel duizenden guldens winst maakten. De fiscus weet dit inmiddels ook. De fiscale recherche heeft grote belangstelling voor die genen die het dichtst bij de bron blijken te zitten. De Consumentenbond heeft in middels de waarschuwende vinger geheven tegen dit soort praktijken. De bond spreekt van pure oplichterij die - hoewel dat met de Circle of Gold niet het geval is - vaak onder een zgn. liefdadige dek mantel aan de man wordt ge bracht. De liefdadigheid is echter ver te zoeken. Het eni ge doel dat gediend wordt, is de beurs van diegenen die met de kettingbrief begonne- Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het kettingbriefsysteem ver boden: "De organisatoren van een kettingbrief kunnen strafrechtelijk worden ver volgd. Het probleem is echter meestal: waar begon zo'n ket ting. De organisatoren hou den hun naam wel zorgvuldig buiten de arena". Deelnemen aan een kettingbrief is, vol gens justitie, niet strafbaar, wel weinig verstandi- Stiefvader bekent moord APELDOORN (GPD, - De Apel- doornse moordzaak is opgelost. De politie heeft gistermiddag de 41-jarige stiefvader van het slachtoffer de 41-jarige J. A. de W. in zijn woning aan de Rozenstraat in het Gelderse Eerbeek aange houden. Hem wordt moord op zijn 20-jarige dochter Anja de Wit ten laste gelegd. Enkele uren na zijn aanhouding legde de stiefvader gisteravond tegen zes uur een volledige be kentenis af. Hij gaf toe al enige tijd het plan te hebben gehad zijn dochter van het leven te beroven. Tussen hem en zijn dochter wa ren al geruime tijd spanningen. Over het motief van zijn daad wil de de man zich in de eerste uren na zijn aanhouding nog niet uitla ten. Hij zegde toe dat „later te ver tellen". f'v" T-- Zowel de vaste kamercommissies van buitenlandse zaken en han delspolitiek als de CDA-fractie zijn in besloten vergadering bij een geweest. Duidelijk werd dat een flink deel van de CDA-fractie danig in de maag zit met de leve ring. Vast staat dat een groot deel van de fractie en ook het kabinet zich heeft verkeken op de gevol gen van de RSV-order. Met name de Chinese reactie, zo is de stelli ge overtuiging in politiek Den Haag, is in zowel het Catshuis als in het kamp van regeringspartij en sterk onderschat. Het zal echter zeker nog toch vol gende week donderdag duren voordat er duidelijkheid komt over de vraag of de order wordt afgesteld. Op die dag wordt er in de Tweede Kamer een debat aan de kwestie gewijd. Dinsdag ver gadert de CDA-fractie wederom over de order, maar waarschijn lijk zal het definitieve standpunt van het CDA pas vlak voor of tij dens het debat blijken. De CDA-fractie heeft de sleutel in handen. De hele oppositie wijst de order af, de VVD blijft voor stander. Een kamermeerderheid voor de voorstanders of tegen standers, hangt dus af van de stemmenverhouding in het CDA. In december stemden ze ven CDA-kamerleden tegen de order. Na de nieuwe feiten die gisteren boven tafel zijn geko men, zou het aantal tegenstem mers in het CDA zijn toegeno- WEERRAPPORTEN China zal, zo is de stellige overtui ging van diplomaten in Den Haag, zeker tot de dag van het debat door gaan met olie op het. vuur gooien. Drie bedrijven heb ben hun contracten opgezegd ge- DS'70-kamerlid mocht expositie niet openen DEN HAAG (ANP) - Het Twee de-Kamerlid Ruud Nijhof (DS'70) heeft bij het college van B en W van Rijswijk een klacht ingediend tegen het beleid dat bij de centrale bi bliotheek Rijswijk wordt ge voerd door mevrouw C. Hart- man-Henry. Reden hiertoe is de weigering van mevrouw Hartman om Nijhof de opening van een ex positie van twee Turkse kun stenaars in de bibliotheek te laten verrichten. Dit is giste ren door de landelijke vereni ging van het volk uit Turkije in Nederland bekendge maakt. Volgens de vereniging moti veerde mevrouw Hartman haar weigering door te stellen dat DS'70 tot de Rechtse par tijen behoort, dat die partij voor het wetsontwerp inzake abortus had gestemd en dat de verschijning van Nijhof de gedachte zou kunnen oproe pen dat de expositie iets met de grijze wolven te maken zou hebben. Aansluitend zou mevrouw Hartman hebben voorgesteld Nijhof 'in te ruilen' voor Van der Spek van de PSP. kregen, diverse bezoeken over en weer zijn afgelast, culturele uitwisselingen zijn afgezegd of uitgesteld, de Rotterdamse ha ven hangt een boycot boven het hoofd en ook rederijen hoeven niet meer op orders te rekenen. Tijdens de besloten vergadering van de vaste kamercommissies gisteren bleek dat CDA-af- gevaardigden er veel voor over hebben om detailpunten te vin den, waardoor de hele levering niet door kan gaan. De opleiding van Taiwanees personeel hier in Nederland, of een financiële be trokkenheid van de Nederlandse regering bij de order worden als breekpunten genoemd. Het CDA hoopt er op dat EG-landen be reid zijn om te garanderen dat zij de order niet zullen overnemen, als Nederland deze laat vallen. Met die hoop wordt de kwestie in een Europees vaarwater getrok ken en als dat lukt, zou het ge zichtsverlies van de Nederlandse regering bij een verbod op de or der, beperkt kunnen blijven. Taiwan blijkt zich inmiddels ook als koper te hebben gemeld van gebruikte vliegtuigen die door de Belgische luchtmacht te koop zijn aangeboden, zo heeft het ge zaghebbende blad "Far Eastern Review "gemeld. Het blad vraagt zich af hoe een eventuele koop zal worden afgewikkeld, omdat ook België geen diplomatiek ver keer met Taiwan onderhoudt. Hoewel er meer kopers voor de vliegtuigen zijn, schrijft het blad dat de kans groot is dat de toe stellen naar Taiwan gaan. Het Belgische ministerie van de fensie heeft dat gisteren tegenge sproken. Volgens België is het onmogelijk om handel te drijven met een land waar geen diploma tieke betrekkingen mee bestaan. Als België in dat opzicht voet bij stuk houdt, betekent dat voor Nederland in elk geval één me destander binnen de Europese Gemeenschap. CDA-fractieleider sprak gistermiddag op een keukentrap de op het Binnenhof verzamelde vrouwen toe die daar demonstreerden uit sympathie voor de "Dwaze Moeders van Argentinië". De Argentijnse moeders kwamen vroeger dagelijks bijeen om te protesteren tegen de verdwijning van hun kinderen en familieleden. Vernietiging van beperkende maatregelen geëist DEN HAAG (GPD)- De uitzendbu reaus hebben bij de Raad van Sta te een beroepschrift ingediend te gen de nieuwe maatregelen, die minister Albeda (sociale zaken) per I januari jl. voor de uitzend- branche heeft vastgesteld. Zij ei sen daarin vernietiging van de vastgestelde nieuwe voorwaar den en voorschriften, die aan de vergunningen voor de jaren 1981 en 1982 zijn verbonden. De bu reaus verwachten daardoor in ernstige problemen te kome- Albeda heeft in december laten we ten dat met ingang van dit jaar uitzendkrachten niet langer dan ten hoogste drie maanden bij een onderneming mogen werken. Slechts bij uitzondering mag daarvan worden afgeweken. Tot dusver was de maximumtermijn zes maanden, maar de minister vindt dat teveel arbeidsplaatsen door uitzendkrachten worden be zet, een ontwikkeling die in strijd is met zijn werkgelegenheidsbe leid. Deze week heeft de Tweede Kamer bij motie uitgesproken dat er een maximumtermijn van vier maan den moet komen. Die beslissing was in overeenstemming met het Het voorschrift gaat bovendien advies van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid (overleg orgaan van werknemers en werk gevers). De uitzendbureaus, to taal 100 (zowel commerciële als niet-commerciële ondernemin gen), blijven zich echter tegen Al- beda's beleid kanten. afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietiging van de mi nisteriële beschikking te vragen. Zij argumenteren dat het beper kende voorschrift voor de uit- zendtermijnen geen duidelijk omschreven mogelijkheid tot verlenging heeft, op ongemoti veerde en onzorgvuldige manier tot stand is gekomen en niet op statistische gegevens of onder zoek steunt. dwars in tegen de opvattingen die bij de Europese Gemeenschap bestaan. Ook is het strijdig met diverse algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Onverenig baar met de wet en de op grond daarvan verleende vergunningen is dat de uitzendbureaus vooraf toestemming zouden moeten vra gen voor de vestiging van filialen en-of nevenvestigingen, aldus de uitzendbureau's. DEN HAAG (ANP) - Omdat de in 1974 ingestelde snelheidslimiet op autosnelwegen massaal door de automobilisten wordt overre den, zou de maximumsnelheid van de toegestane 100 km per uur moeten worden opgetrokken naar 120 km per uur. De ANWB, die dat standpunt hul digt, meent dat er nauwelijks ar gumenten zijn die de 100 km- grens rechtvaardigen. Dit optrek ken moet niet worden gedaan om te bereiken dat iedereen nu in eens het gaspedaal wat dieper zal indrukken, maar wel om een ge loofwaardige controle op de auto snelwegen mogelijk te maken, zo zegt de toeristenbond. In feite zou het gaan om legalise ring van de bestaande toestand. ANWB wil snelheids limiet bij 120 km Want uit een studie van een amb telijke werkgroep blijkt namelijk dat op autosnelwegen 63 pet. van de bestuurders van personenau to's harder rijdt dan de toegesta ne 100 km per uur, vrachtauto's, die officieel niet harder mogen dan 80 km per uur negeren de snelheidslimiet op nog grotere schaal: 70 pet rijdt namelijk har der. Uit het rapport blijkt volgens de ANWB ook nog, dat de kans om voor te hard rijden gepakt te wor den erg klein is: deze ligt naar schatting ergens tussen de 1 op 10.000 en 1 op 60.000. Wil snel heidscontrole bij autorijdend Ne derland geloofwaardig overko men, dan zullen er per jaar alleen al op autosnelwegen ongeveer 2,5 miljoen bekeuringen moeten worden uitgeschreven. Om ook op andere wegen enig effect te kunnen verwachten, moeten daar nog eens vier miljoen bon nen bij opgeteld worden. De poli tie kan volgens het rapport hoog uit een kwart miljoen bonnen verwerken. Onbegonnen werk dus, aldus de ANWB. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente g< Vlissingen Zuid Limburg w. 4 3 0 Aberdeen z Athene Barcelona z Berlijn z Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. 1 -1 -2 -18 -1 -16 Wenen Casa Blanca Istanbul geheel bew. Las Palmas half bew. Tel-Aviv onbewolkt Tunis zwaar bew. 10 8 04 21 14 0 21 10 0 DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Haars (justitie) heeft laten doorscheme ren dat zigeunerkoning Petaio geld heeft gevraagd van de zigeuners die momen teel illegaal in ons land verblijven. Daar van was Petaio eerder beschuldigd door het Westduitse parlementslid Thüstig. Volgens Thüstig heeft Petaio 2000 gulden gevraagd per zigeunerfamilie. In ruil daarvoor zou de zigeunerkoning hebben toegezegd, dat hij een verblijfsvergun ning voor elkaar kon krijgen. Haars maakte bij het debat over de illegale zi geuners, dat gisteren in de Tweede Ka mer werd gehouden, duidelijk dat deze berichten wel kunnen kloppen. Letterlijk zei de staatssecretaris dat er „aanleiding is, gezien de resultaten, van de verhoren, om aan te nemen dat deze geruchten niet uit de lucht zijn gegre pen". Petaio, die vanaf de publieke tri bune de debatten volgde, was woedend over deze uitspraak en kondigde aan, stappen tegen mevrouw Haars te zullen ondernemen. De staatssecretaris kreeg van de Tweede Kamer veel kritiek te verduren inzake het door haar gevolgde beleid. Niette min waren de grote fracties het wel met haar eens, dat het niet mogelijk is aan de gehele groep zigeuners een verblijfsver gunning te geven. Slechts de kleine linkse partijen eisten zo'n generaal par don. Mevrouw Haars kondigde aan, dat de wens van de 114 zigeuners om hier te mogen blijven, per geval zal worden bekeken. Van deze zigeuners verblijft pngeveer de helft in de gevangenis van Zwolle. De andere helft zat in de gevangenis van Middelburg, maar moest gisteren op last van de rechtbank ter plaatse worden vrijgelaten. Vier van hen bleken onmid dellijk verwijderbaar. Dezen zullen spoedig worden uitgewezen. Van elk van de zigeuners zal worden nage gaan, welke landsaard ze bezitten. Als dat is vastgesteld, kunnen ze naar het land van herkomst worden uitgewezen. Op grond van internationale regelingen kan een ander deel over de grens met België worden gezet. Mevrouw Haars schat, dat met het vaststel len van de nationaliteiten van elk van de zigeuners twee weken gemoeid kan zijn. Zij wilde niet uitsluiten, dat in een enkel geval een verblijfsvergunning voor ons land zal worden verleend. Zigeuners van wie vast staat dat zij staat loos zijn, kunnen niet zomaar uit ons land worden verwijderd, zo zei mevrouw Haars. „Het nare nu is, dat daarmee de genen die staatloos willen lijken, aange moedigd worden om hun papieren te verbergen of te vernietigen", aldus de staatssecretaris die verzuchtte dat het soms vrijwel onmogelijk is na te gaan of iemand al dan niet staatloos is. Veel kritiek was er van de zijde van de Kamer over het feit dat de zigeuners door de Nederlandse autoriteiten in de gevangenissen van Zwolle en Middel burg zijn ondergebracht. Zo diende het PvdA-kamerlid Van Ooijen een motie in, waarin terugkeer van de zigeuners naar hun caravans wordt bepleit. Staatssecretaris Haars was het met deze kritiek niet eens. In de eerste plaats heeft het ministerie van justitie daar het recht toe krachtens de Vreemdelingenwet. „Bovendien hebben de zigeuners het he lemaal niet slecht in de huizen van bewa ring. Ze hebben me zelf gezegd dat ze het daar beter hebben dan in hun caravans", aldus de staatssecretaris. Ook kritiek van vrijwel alle fracties aan gaande de manier waarop de zigeuners bij hun aanhouding zijn gefouilleerd, legde mevrouw Haars naast zich neer. De zigeunervrouwen werden vaginaal en rectaal onderzocht, maar, aldus me vrouw Haars, „het is nu eenmaal bekend dat zigeuners dingen lichamelijk verber gen". Dat de justitiële autoriteiten bij de aanhou ding van de 114 zigeuners kinderen van hun ouders zouden hebben gescheiden, bestreed de staatssecretaris al evenzeer. „Toen de eerste caravan geopend werd, zaten daar alleen maar kinderen in. De ouders waren zelfbij hun kinderen weg gegaan". Van mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) kwam de suggestie, vastgelegd in een motie, om de zigeuners tot 1 maart in ons land te laten „overwinteren". Daarna zouden dan degenen die geen recht heb ben op een verblijfsvergunning „goed schiks of kwaadschiks" het land moeten verlaten. Dat voorstel vond geen genade in de ogen van de bewindsvrouw. „Als we daar aan beginnen, krijgen we volgend jaar een nog grotere groep die hier ook wil over winteren. Vergeet u niet dat er een mil joen zigeuners door Europa trekken Bo vendien, overwinteren kan je toch veel beter in een zuidelijk land doen dan hier- Volgens mevrouw Haars zal de regering met kracht blijven streven naar een rege ling van het zigeunerprobleem in inter nationaal verband. Daarom was ge vraagd door onder anderen de kamerle den Van Ooijen (PvdA) en Van der Broek (CDA). De staatssecretaris heeft kritiek op de uit spraak van de rechtbank. In een verkla ring tot de Tweede Kamer zei zij: „Ik zwijg over deze beslissing, waarvan ik alleen kan zeggen dat ik hem enigermate aanvechtbaar acht". Zij heeft besloten hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak, waartegen zij „ernstige be denkingen" heeft.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7