Veel zwart geld in toerisme FNV wil vo bedrijf arbeiderszelfbestuur p- in België bedreigend Krantenmagnaat wil de Times overnemen Bij camping- en bungalowbedrijven Twijfel over staalfosie in België Werkgelegenheid bij detaillist in gevaar IJDAG 23 JANUARI 1981 ECONOMIE .chteruitgang I W stduitse regering heeft 1 i'haar economische verwach- -■N tingen voor 1981 opnieuw be- k keken, zo blijkt uit een mede deling van het ministerie van economische zaken in Bonn. Enige maanden geleden werd nog op een reële toeneming van het bruto nationaal pro- dukt van de Bondsrepubliek van zo'n twee procent gere kend. Tegen het einde van het I afgelopen jaar werd die ra ming verlaagd tot één procent en nu is het ministerie zover dat het helemaal geen groei meer verwacht en het zelfs niet uitgesloten acht dat zich een economische achteruit gang zal voordoen. ■8 Groei De voornaamste deskundige pq van het Amerikaanse ministe- Tz. rie van handel, Courtnenay j: Slater, is het niet eens met de verwachting van onafhanke- lijke Amerikaanse economen j? dat zich in het eerste kwartaal van dit jaar een reeële econo- mische achteruitgang in de Verenigde Staten zal voor doen. Ze voorspelde gisteren ji op een persconferentie in y Washington een voortgaande, II zij het tragere, groei van de k economie in de eerste helft ra van het jaar. Video 77 V is alle investeringsplannen de Japanse elektronische industrie worden uitgevoerd, zal haar capaciteit voor de produktie van videocassette- recorders (VCR's) tegen het eind van dit jaar bijna een mil joen per maand bedragen, zo I is in kringen van de elektroni- I sche industrie in Tokio verno- "^Waskracht Zeetex-wasserijen in Goes Middelburg en die van de Lely in Bergen op Zoom heb- Lben besloten te fuseren. De samenwerking past volledig in het kader van de herstruc turering die de Nederlandse wasindustrie voorstaat. Bij de drie bedrijven werken 220 mensen. Men wil met de fusie komen tot schaalvergroting. .Het bedrijf zal zich richten op p de gezondheidszorg, beroeps- kleding, linnenverhuur, hore- ca en gezinswassen. -,D: ?TT-stop kjpe PTT overweegt gedurende twee maanden een perso neelsstop in te voeren wat be- kif, treft de werving van nieuw eventuele vacatures. Het definitieve besluit daar- I over is volgende week te ver- ktwachten. De motieven voor een mogelij- ke personeelsstop zijn behal- ve het uitblijven van de post- "bank de slechte zogenoemde macro-economische situatie kir als mede het uitblijven van nieuws produkten. i ij. .'«Kunstmest '^Hct gebruik van kunstmest kan de weide-produktie in de Sa- hel - in het gunstigste geval - vervijfvoudigen. Die moge lijkheid geldt ook voor de ak kerbouw in dit gebied. Dat is e de opvatting van een groep Wageningse onderzoekers, die onlangs een grootscheeps project in Mali, een van de Sa- hellanden, heeft afgerond. Hun belangrijkste conclusie: Uniet de schaarse regenval is de voornaamste oorzaak van de nog steeds dalende produkti- viteit in de Sahel, maar een tekort aan stikstof en minera- ER len in de bodem. uEIDEN - Groentenveiling 23-1'81: lardappelen 0,18. boerenkool 0,99-1,20, kei 1,14-1,60, spruiten A 0,87-0,91, sprui ten B 0,97-1,00, spruiten D 0,45-0,62, uien 1,35-0,73, witlof 1,65-3,90, sla 0,58-1,06, peterselie 0,50-0,97, selderij 0,97-1,18. ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbonden FNV hebben voor het Rotterdamse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal een be heersvorm uitgedacht die voor ziet in verregaande zeggenschap voor de werknemers. Het bedrijf moet een zogenaamde "produkt- coöperatie" worden, een vorm van arbeiderszelfbestuur waarbij een stichting van werknemers via de aandelen de grootste zeggen schap krijgt. Deze constructie willen de Ver- voersbonden FNV eind januari aan hun leden bij het Rotterdam se bedrijf voorleggen, zo blijkt uit het blad van de bonden, "Onder weg". Uiterlijk eind april zou dan, na onderhandelingen met de di rectie van het bedrijf, de gemeen te en kapitaalverschaffers het be drijf door het personeel overge nomen kunnen worden, zo ver wachten de bonden. Het personeel van Rotterdam Ter- minal stelde zich eind vorig jaar kandidaat voor de overname van het bedrijf toen bleek dat de eige naar - de rederij Incotrans - er van af wilde. De gemeente Rotterdam besloot de werkgelegenheid bij het bedrijf te beschermen door de opstallen en terreinen op te ko pen voor twintig miljoen gulden. De gemeente wil het nu verhuren aan geschikte kandidaten. De aankoop, die aanvankelijk op 1 januari zou moeten plaatsheb ben, moet nog gebeuren, aldus havenwethouder drs. J. Riezen- kamp. Incotrans wil momenteel nog niets weten van verkoop. De twintig miljoen gulden die met instemming van de gemeente raad is gereserveerd blijft dus nog in voorraad. De wethouder verwacht dat Incotrans de gehele transactie - verkoop van opstal len en bedrijf - ineens wil doen. De vervoersbonden FNV hebben een startkapitaal van ongeveer acht miljoen gulden nodig voor overname van het bedrijf door het personeel, aldus districtsbe stuurder Voormeulen. De FNV zal daar zelf door middel van be leggingen in bijdragen. Het grootste deel van het bedrag zal echter moeten komen van andere havenbedrijven, banken en bij voorbeeld de herstructurerings maatschappij Nphem. Voormeu len heeft goede hoop dat dit kapi taal er binnen afzienbare tijd zal zijn. In de nieuw voorgestelde construc tie - die ook, zij het minder ver gaand, werkt bij een Zwols bouw bedrijf - komt de zeggenschap te berusten bij de algemene verga dering van werknemers, die be noemingen en ontslagen regelt. De werkorganisatie zal niet veel afwijken van de huidige organi satie, zo verwachten de Vervoers bonden FNV. ARNHEM (GPD) - In de toeristische sector wordt in finan- cieel opzicht veel gerommeld. Het zwart-geldcireuit is er van onbekende, maar ongetwijfeld respectabele omvang. Vooral bij het organiseren van dis co- en filmavonden en in de sec tor camping- en bungalowbedrij- ven, wordt de fiscus het liefst bui tenspel gehouden. Dat consta teert de Stichting Economisch- Technologisch Instituut (ETI) voor Gelderland in de nota Knel punten Toerisme Gelderland. Volgens het ETI zouden de neven inkomsten, voortvloeiend uit min of meer besloten bijeenkom sten, in vele gevallen niet aan de belastingdienst worden opgege ven. Ook zou het regelmatig voor komen dat in bars of kantines van camping- en bungalowbedrijven vakantiepersoneel staat dat on der de tafel door wordt betaald. Hierdoor wordt tevens de onder linge concurrentiepositie beïn vloed. ROOSENDAAL (GPD) - De var kenspest die momenteel in Bel gië is geconstateerd, vormt een bedreiging voor ons land. Het gaat om elf gevallen waarvan en kele op twintig kilometer van de Nederlandse grens bij Baarle- Nassau. Dit zei dr. W. Truijen van de gezondheidsdienst voor die ren in Noord-Brabant woensdag tijdens een voorlichtingsdag voor varkenshouders in West- Brabant Volgens hem is de kans niet denk beeldig dat de Nederlandse var kenshouders in de toekomst zul len worden geconfronteerd met de Afrikaanse varkenspest. Deze ziekte, waartegen geen entstof bestaat, komt vooral in Spanje en Portugal veel voor. „Gezien de vakantiestromen naar die landen is het niet uitgesloten dat wij ook met deze ziekte te maken krij gen", aldus dr. Truijen, die er ver der op wees dat het aantal virus ziekten in ons land nog steeds toeneemt. De secretaris van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond (NCB), drs. A. Heijmans, deelde mee dat er wordt gewerkt aan een wetsontwerp, waarin vestigings eisen worden gesteld aan agrari sche ondernemers. Die eisen zul len vooral betrekking hebben op de vakkennis van de agrariërs. Volgens hem wordt dit wetsont werp over enkele maanden ge presenteerd. Een woordvoerder van het ministe rie van financiën twijfelt niet aan de geopperde aanwezigheid van het zwart-geldcircuit in de toeris tische sector. "Maar waar komt dit nu niet voor?", aldus zijn reac tie. De in Arnhem gevestigde Recron, organisatie van recreatie- ondernemers, vreest evenwel dat het ETI zich de vingers goed heeft gebrand met het signaleren van een zwart-geldcircuit. Voor wat betreft het ontduiken van be lastinggelden tijdens film- en bingo-avonden in de camping- en bungalowbedrijven wijst de Re cron erop dat hier hooguit quitte wordt gespeeld. "De baten heffen in de meeste gevallen slechts de kosten op" De Recron acht het echter niet uit gesloten dat bepaalde nevenin komsten worden verzwegen voor de fiscus, maar die zouden dan moeten worden gezocht in het doorverkopen van bijvoorbeeld kampeermiddelen en het in reke ning brengen van bepaalde hand en spandiensten, zoals het plaat sen van stacaravans. Uit de door het ETI opgemaakte no ta blijkt verder, dat de toeristi sche bedrijven in Gelderland ronduit ontevreden zijn over het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag. De Gelderse toeristenindustrie is van oordeel dat het NBT te veel gericht is op het Randstadtoerisme (strand en Amsterdam). Monsterwinst olieconcerns NEW YORK/CLEVELAND (ANP) - De Amerikaanse oliemaat schappijen Mobil en Standard Oil Company of Ohio (Sohio) hebben hun winst het afgelopen jaar aan zienlijk zien stijgen. De netto winst van Sohio nam met 53 pet toe van 1,18 miljard dollar in 1979 tot 1,81 miljard dollar (bijna 4 mil jard gulden) in het afgelopen jaar. Mobil zag haar netto-exploitatie winst toenemen van 2,01 miljard dollar tot 2,82 miljard dollar (on geveer 6,17 miljard gulden). Wanneer de opbrengst van de ver koop van het belang in Belridge Oil Company aan Shell Oil Com pany daarbij wordt opgeteld, komt de winst van Mobil zelfs uit op 3,28 miljard dollar. Redactieleden van de Londense Times werpen een blik in de vroege vrijdageditie van hun krant, die gisteravond laat van de persen rolde. Het nieuws over de overname van de krant werd daarin prominent gebracht. In principe overeenstemming LONDEN (Reuter) De londense Times en aanverwante publicaties zullen worden verkocht aan de omstreden Australische persmag naat Rupert Murdoch op voorwaarde {lat hij overeenstemming met de vakbonden kan krijgen. De in Canada gevestigde Thomson-organisatie bood in oktober The Times en The Sunday Times te koop aan met het oog op de zware verliezen, voortdurende industriële ontwrichting en het uitblijven van overeenstemming met de typografen over de in voering van nieuwe technologie. Murdoch (49) bezit al het best verkochte Britse dagblad The Sun en het weekblad News of the world. Hij bezit ook The New York Post en kranten in Australië. The Times is het oudste Britse dagblad dat in 1785 werd opgericht en dat beschouwd wordt als een nationale instelling. Slechts enkele uren voordat Thomson de verkoop aankondigde, drong de labouroppositieleider Michael Foot er bij premier Mar garet Thatcher op aan de verkoop te verwijzen naar de commissie voor monopolies, de officiële waakhondinstantie, die gevormd is om te voorkomen dat kartels sectoren van zaken of industrie beheersen. De hoofdredacteur van The Times, sir Denis Hamilton, deelde mee dat Murdoch waarborgen had gegeven voor de handhaving van de redactionele onafhankelijkheid van het blad en de drie weke lijkse supplementen die gewijd zijn aan boeken en onderwijs. Murdoch noemde gisteren in Londen de overname van de Times "de opwindendste uitdaging van mijn leven. Ik zal niet proberen de kranten op enigerlei wijze te veranderen". Hij weigerde te zeggen hoeveel hij had betaald. Hij zei slechts dat het "te veel" was. Voorts deelde hij mee dat het voorwaardelijk akkoord slechts drie weken zou duren. "Het is mijn bedoeling binnen drie weken overeenstemming met alle betrokken vak bonden te hebben. Als er in die tijd geen overeenstemming wordt bereikt, zal het overgaan". Fabrieken platgelegd BRUSSEL- In België groeit de twijfel of de voorgenomen fusie tussen de twee grootste staalon- dernemingen haalbaar is. In Charleroi - de ene poot van een nieuwe Waalse staalreus, de an dere is Cockerill in Luik - neemt het verzet tegen de fusieplannen snel toe. De ruim tienduizend werknemers van de zogenaamde „driehoek" van Charleroi hebben de staalfabrieken platgelegd. Het fusieplan is uit de nood gebo ren. De Waalse staalbedrijven maken volgens minister Willy Claes van economische zaken el ke maand een kleine 70 miljoen gulden verlies. Er moest was ge beuren om een bruuske ineen storting van de Waalse staalin dustrie - tevens de ruggegraat van de economie in het Franstali ge België - te voorkomen. Het fusieplan voorziet in de sa menvoeging van Cockerill in Luik (15.000 werknemers) en de zogenaamde driehoek van Char leroi (10.000 werknemers). De produktie, nu theoretisch onge veer 10 miljoen ton, zou met 2 mil joen ton worden ingekrompen Cockerill zou in de to* miljoen ton joen ton perj vens zouden vloeien, van >ekomst 5 3 mil- maken. Te- i moeten af- 3 in Charle- Heathrow plat LONDEN (AFP) - Vijfenveertig vluchten van het vliegveld Heathrow in Londen zullen van daag niet doorgaan als gevolg van een staking van onderhoudsper soneel op het vliegveld. Dit heeft British Airways meegedeeld. De maatschappij gaf te kennen dat zij twee derde van haar Europese vluchten zou uitvoeren. Maar vluchten naar Parijs, Brussel, Lissabon, Rome, Wenen, Dublin, Shannon en naar Tel Aviv zullen worden geannuleerd. Het onder houdspersoneel wil hoger loon. In het Henegouwse staalbekken wordt deze prijs te hoog geacht. De werkloosheid bedraagt in Charleroi al 20 procent. Een forse duktie betekent een nieuwe slag voor deze toch al zwaar getroffen streek. De staalarbeiders vrezen bovendien dat het Luikse Cocke rill in de nieuwe onderneming de eerste viool zal spelen. De vakbonden zijn scherp ver deeld, evenals de Franstalige so cialistische partij, de belangrijk ste politieke formatie in Wallonië. De traditionele rivaliteit tussen Luik en Charleroi is hoog opge laaid. De regering houdt zich voorlopig aan de zijlijn. In de ver warring die gepaard gaan met sta kingen, demonstraties en bezet tingen, valt af en toe een beschul diging aan het adres van de Vla mingen. Het Vlaamse bedrijf Sidmar bij Gent, dat eigendom is van de Lu xemburgse staalreus Arbed, zal volgens de Walen wel eens de la chende derde kunnen zijn. Sid mar, een zeer modern bedrijf, blijft afzijdig van het fusieover- leg. Wel hebben de hoogste Arbe- d-bazen deelgenomen aan het overleg tussen de staalbaronnen van Luik en Charleroi over de vorming van èèn groot Waals staalbedrijf. DEN HAAG (ANP) - Zonder extra maatregelen zullen er dit jaar 15.000 arbeidsplaatsen in het midden- en klein bedrijf in ge vaar komen. Het inkomen van zelfstandigen zal dankzij verho ging van de kinderbijslag en be lasting maatregelen gemiddeld stijgen met een half procent, maar voor de detailhandel is de situatie minder gunstig. Daar wordt een gemiddelde daling van het inkomen verwacht van een half procent, terwijl handelaren in levensmiddelen hun inkomen met maar liefst acht procent zul len zien dalen. Dit staat in een brief die het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV), een orga nisatie van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. Het KNOV is, aldus een woord voerder, van mening dat de alge hele matiging bepaalde sectoren in het midden- en kleinbedrijf wel onevenredig zwaar treft. Het KNOV wil daarom een verho ging van de zelfstandigen aftrek voor de detailhandel met vijfhon derd gulden, een snelle invoering van de voorraadaftrek, lastenver lichting in de sfeer van premiebe taling en desnoods eenmalige subsidies aan bedrijven die extra zwaar worden getroffen. AMSTERDAM (ANP)- De Amster damse effectenbeurs sloot de week af met een overwegend prijshoudende stemming. Tegen over een wederom zwakkere Amerikaanse beurs stond een op nieuw hogere dollar, die rond het middaguur rond de f 2,20 noteer de. Van de internationale aande len kon vooral Philips aantrek ken. Het fonds won een halve gulden op f 16,10, mede door vraag uit het buitenland. Ook Unilever en KLM gingen iets vooruit. De rest van de internationals was onver anderd. Bij de bankaandelen moest AMRO bank f0,50 terug op f56,80. De NMB was daarentegen f 2 vaster op f 195. Ook de ABN trok aan. De hypotheekbanken vielen te rug. De verzekeraars waren ver deeld, waarbij Ennia f 0,70 liet lig gen op f 145,80. De bouwers verloren ietsje terrein. Gist-Brocades klom f 1,10 op f 45,30, mede op commentaren in beleggingsbladen. Nedlloyd stond f 0,60 af op f 103,90 Bekend werd dat een LNG-tan- ker van Nedlloyd nog langer op gelegd moet worden, wat een ex tra voorziening van f70 min vergt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23