LEIDSCH DAGBLAD Kabinet in verlegenheid MI®. DIGROS HEEFT GEEN CONCURRENTEN Economie nog slechter dan werd verwacht Onze collega's staan versteldlage prijzen, enorm assortiment èn gezellig comfortabel winkelen Mansholt tegen koers DenUyl NO boekt uccessen )ij kanker- >nderzoek Door grote betrokkenheid bij Taiwan-order Too Occasions! Het Motorhuis Mist blokkeert op Schiphol 60 vluchten Brandweerkorps Wijk wint kwart miljoen ItIJDAG 23 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36378 tieur G Koopman lldredacieur AAM Schuurmans -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witie Singel 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon !N HAAG (GPD)-Dee let er dit jaar nog aanzienlijk jechter uit dan aanvankelijk rerd gedacht. De bestedingen |illen dalen, het nationaal inko- hen gaat omlaag, de investerin- (en zullen minder zijn, evenals de Ixportresultaten. Voor de werk- posheid wordt een flink hoger tijfer geraamd. Een en ander [lijkt uit becijferingen van het Jentraal Plan Bureau (CPB), die log voorlopig zijn. Het Centraal Plan Bureau is nu be zig de resultaten over 1980 te ver zamelen, maar is nog niet tot defi nitieve uitkomsten gekomen. Men heeft namelijk nog niet alle cijfers over vorig jaar van de di verse bedrijfstakken. Zeker is wel dat de meeste ramingen, zo als die vorig najaar bij de aanbie ding van de begroting 1981 be kend waren, zullen moeten wor den bijgesteld. Wat het nationaal inkomen betreft moet rekening worden gehouden met een daling van ongeveer één procent, terwijl eerst nog aan een „nulgroei" dan wel een stijging van een half procent werd ge dacht. Voor het eerst na de Twee de Wereldoorlog zullen de beste dingen dalen met een half pro cent of meer, vergeleken met 1979. Voor de investeringen wordt een daling verwacht van 6,5 procent (verwachting was vier procent). De export bleef in 1980 op hetzelfde peil, terwijl het CPB in septem ber nog aan een stijging van drie procent dacht. Gezien mede de stagnatie in de wereldhandel, wordt dit jaar zelfs een daling van het exportniveau verwacht van ongeveer één procent (de aanvan kelijke raming was drie procent stijging). De invoer Ui kt echter ook te zullen afnemen, wellicht één procent in plaats van een half procent stij ging. Voor de werkloosheid houdt men nu rekening met een gemiddelde voor dit jaar van 325.000 (aanvan kelijke verwachting 280.000). Dit kan betekenen dat in de loop van het jaar of aan het einde van 1981 de 400.000 kan worden bereikt, maar daarover kan het CPB nog niets zeggen. Al met al is de inzinking scherper dan vier maanden geleden was voorzien. Ook wordt verwacht dat de achteruitgang voorlopig onverminderd zal voortzetten. De enige gunstige rusultaten zijn dat het gemiddelde prijspeil dit jaar (en daaraan gepaard de infla tie) niet 6,5 procent zal zijn maar 5,5 procent en dat de betalingsba lans er wat beter bij komt te staan. nu 2 1 betalen Botermarkt 14, Leiden Later regen feel bewolking: en in de nacht en och- end op veel plaatsen mist. Later op de lag enige tijd regen. Minimumtempe- atuur omstreeks 3 en middagtempera- uur morgen rond 6 graden. Vannacht geinig wind, morgen matige en aan de lust vrij krachtige zuidwesten wind. 24 JANUARI fcon op. 8.31 uur; onder: 17.13 uur. Maan bp: 22.04 uur; onder: 10.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 17.56 Uur, laagwater te 1.48 en 14.10 uur. 28 PAGINA'S SN HAAG (GPD) - Bij TNO is een belangrijk resultaat bereikt bij (iet onderzoek naar de produktie yan het zogenaamde interferon, Èen geneesmiddel dat misschien bij de kankerbestrijding een be langrijke rol kan gaan spelen. Voordat de juistheid van deze veronderstelling in zekerheid verandert, kunnen echter nog ja ren verstrijken, daarom is nu nog voorzichtigheid geboden. It dusver werd het middel bereid uit menselijk bloed, een kostbare onderneming die wat hoeveel heid betreft ook weinig oplever de. Vorig jaar lukte het echter in terferon te produceren door mid del van bacteriën. bderzoekers in onder andere Zwitserland en Finland bereik ten dit resultaat. De vraag was echter of dit interferon dezelfde eigenschappen zou hebben als het interferon, dat wordt vervaar digd uit de witte bloedli chaampjes van de mens. De Ne derlandse onderzoeker dr. H. Schellekens van TNO is er nu, sa men met zijn Zwitserse collega dr. C. Weismann, in geslaagd de vraag positief te beantwoorde- n. 1 het zogenaamde Primatencen trum TNO (Rijswijk) zijn met dit interferon proeven genomen op rhesusapen. De dieren werden met koepokvirus besmet en ver volgens met interferon ingespo ten en het bleek dat zij geen nade lige gevolgen van de besmetting DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse regering is nauw betrokken bij de levering door het Rijn—Schelde- Verolme—concern van duikboten aan Taiwan. Niet alleen doordat een exportvergunning moet worden afgegeven, maar ook omdat RSV een krediet-verzekering wil afsluiten en wel licht marinemensen nodig zijn voor de opleiding van Taiwanese col lega's. Na het bekend worden van deze nieuwe feiten is grote beroe ring ontstaan in politiek Den Haag. Het kabinet is door deze kw estie in grote verlegenheid gebracht. SEOEL (AP, AFP, Reuter) Zuidkoreaan Kim Dae Jung (55), ex-oppositielcidcr en presi dentskandidaat, zal niet ter dood worden gebracht. Presi dent Tschun Doo Hwan van Ko rea verleende Kim vanmorgen gratie, en zette daarmee het vo rig jaar tegen Kim uitgesproken doodvonnis om in levenslange gevangenisstraf. De gratieverlening kwam enkele uren nadat het hoogcrechtshof het vonnis tegen Kim had be vestigd. Persmensen vernamen de gratieverlening van de Zuid- korcaanse minister van infor matie, Lee Kwang Pyo (zie foto). Kim verloor in 1971 op het nipper tje de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea. Hij vertrok naar het buitenland, en voerde van daaruit oppositie tegen de rege ring. Toen hij vorig jaar ter dood werd veroordeeld, lokte dat felle internationale protes ten uit. De verhouding tussen Japan en Zuid-Korea bekoelde aanmerkelijk. Ook de Ameri kaanse president Reagan zei - nog voor zijn inhuldiging - dat een executie van Kim de ver houding tussen de VS en Zuid- Korea geen goed zou doen. Ov enkele dagen brengt presi dent Tschun Doo Hwan een be zoek aan de Verenigde Staten. Voor 't eerst in zijn 60-jarig bestaan doet Het Motorhuis meeaandeopruiming. En meteengoed ook! Met maar Iiefst100 occasions van alle merken! ANWB-gekeurd, alle reparaties uitgevoerd en met het Bovag Garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs, want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut diepterekord! wie nü niet komt kij ken loopt een levensgrote kans, dat hij er achteraf spijtvan krijgt. Rij dus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen dat we tijdens de opruiming óók een bijzonder opgeruimde kijk heOben op de in- ruilprijs van uw auto! Kijk op autopagina voor aanbiedingen. vondellaan 80, Leiden, Tel. 071-769313. Het ministerie van buitenlandse zaken, waar men zoals bekend toch al grote bezwaren heeft tegen de order, zit bovendien nog in zijn maag met de komst, van een Tai wanese delegatie van marinemen- Deze wordt volgende week in Den Helder verwacht en komt op uitnodiging van RSV. De vraag is hoe dat kan. want als het werkelijk om marinemensen gaat, had voor hen nooit een visum afgegeven mogen worden, omdat Nederland Taiwan niet erkent. Uitgezocht wordt nu of de groep de visumaan- vraag heeft vervalst, door een an der beroep op te geven. Het kabinetsbeleid in deze zaak heeft door dit alles gevoelige klap pen opgelopen. De regering heeft steeds duidelijk gesteld dat men al leen door het afgeven van een ex portvergunning bij de zaak betrok ken is. Nu dat niet juist blijkt te zijn. valt de bodem onder het rege ringsbeleid weg en zal de Tweede Kamer de hele zaak moeten her overwegen. Dat gaat volgende week donderdag in een debat ge beuren. Het CDA zal in de stem menverhouding de doorslag ge- Minister Van Aardenne heeft giste ren tijdens een vergadering van de vaste kamercommissies voor bui tenlandse zaken en handel beloofd voor aanvang van het debat een overzicht te zullen geven van de sancties van China. Zo is inmid dels een nieuw bedrijf door een boyeot getroffen: Martinair krijgt defënitief geen landingsrechten in Peking. Hoewel president-directeur Stik ker van RSV gisteren ontkend heeft dat Nederland moet helpen bij het opleiden van personeel voor de bediening van de duikboten, heeft hij later weer tegenover een journalist van het Britse persbu reau Reuter een verklaring afge legd. waaruit het tegendeel kan worden geconcludeerd. Hij sprak nu niet van hulp bij de opleiding, maar van "uitwisseling van infor matie". Vanuit Taiwan is een berichten stroom op gang gekomen, waaruit geconcludeerd kan worden dat het niet bij een order van twee duikbo ten zal blijven. Er liggen vervolgor- ders in het verschiet voor meer on derzeeërs, onderdelen en straalja gers. De CDA—fractie heeft giste ren echter al duidelijk gemaakt dat het wat haar betreft zeker niet om meer dan twee duikboten mag gaan. In Taiwan gaat men er vanuit dat als Nederland de order laat door gaan en China trotseert, meer lan den bereid zijn om oorlogstuig te leve (Zie ook pagina 7) Haars (justitie) in hoger beroep PAGINA 7 Iran: geen sprake van mishandelingen PAGINA 9 Van 't Oever wil wel coach blijven Veel zwart geld in toeristensector PAGINA 23 (Van onze correspondent) DEN HAAG - Sicco Mansholt. de vroegere Europese landbouw commissaris, sluit zich aan bij de PvdA-leden die grote bezwaren hebben tegen kernbewapening. Hij wil Den Uyl best als lijsttrek ker van de PvdA „maar niet tegen de prijs van twee atoomtaken". Dit zegt Mansholt in een brief aan de werkgroep Rooie Vrouwen Derde Wereld. Deze werkgroep had Den Uyl gewezen op de grote SCHIPHOL (GPD) - Dichte mist heeft vanaf gisteravond zeven uur tot vanmiddag twaalf uur het luchtverkeer naar en van Schip hol zodanig parten gespeeld, dat 60 inkomende en uitgaande vluchten moesten worden geanu- leerd, of uitweken naar luchtha vens als Rotterdam, Dusseiauii, Parijs en Kopenhagen. Tot vanmorgen vroeg waren 22 bin nenkomende vluchten geannu leerd, terwijl zeven toestellen naar andere havens waren uitge weken. Het uitgaande verkeer kon aanvankelijk nog wel enige doorgang vinden, maar werd op zeker moment ook geheel lamge legd, terwijl andere vluchten niet konden worden uitgevoerd om dat de vliegtuigen niet waren bin nengekomen. In totaal moesten 31 uitgaande vluchten worden opgeheven. Tussen half acht en half negen van morgen konden tien toestellen vertrekken voordat de mist dich ter werd en het luchtverkeer op nieuw onmogelijk werd. Passa giers, die gisteravond al lange rij en vormden, werden onderge bracht in hotels of brachten de nacht in de rustkamers of op lig banken van het stationsgebouw door. DE WIJK (GPD) - Het dertien leden tellende vrijwillige brandweerkorps van het Drentse dorp De Wijk heeft een kwart miljoen gulden ge wonnen in de staatsloterij. Na het bekend worden van de uitslag werd via de brand- bel alarm gegeven. Toen de mannen op de kazerne ver schenen, werd hun het heug lijke nieuws verteld. Daarna ging het korps naar het stam café "om het glas te hellen en plannen te smeden". De verwachting is dat er na af trek van belasting per man 15.000 gulden overblijft. De brandweer in De Wijk koopt al acht jaar maande lijks tien staatsloten. Kleine prijzen waren al vaker ge- gevaren van kernbewapening. Mansholt schrijft de Rooie Vrou wen: „Jullie brief is me uit het hart gegrepen". Er moet volgens Mansholt alles aan gedaan worden om Joop den Uyl „van deze heilloze weg af te krijgen". De oud-landbouwcom missaris van de EG vindt het on begrijpelijk dat de PvdA zich te gen kernbewapening verklaart, maar toch kerntaken wil aanhou den. Over het vraagstuk van de kern bewapening moeten volgens Mansholt geen compromissen worden gesloten met andere par tijen om op die manier samen werking mogelijk te maken. „Dan maar liever in de oppositie, dan voort te modderen met het CDA, waar uiteindelijk toch niet mee te regeren valt". Helers gepakt AMSTERDAM (ANP)- Met de aan houding van vier Amsterdam mers heeft de politie Bijlmer meer uit Amsterdam een begin gemaakt met het oprollen van een bende die voor enkele tien duizenden guldens gestolen goe deren als gouden sieraden, che ques en betaalkaarten, paspoor ten en rijbewijzen opkocht van verslaafden of ruilde tegen heroi ne. Dit heeft de Amsterdamse po litie vanochtend bekendge maakt. Leider van de bende is een 46-jarige Amsterdammer. Deze zou, aldus de politie, in zyn woning in Am sterdam-Zuid de goederen van voornamelijk verslaafde prosti tuees opkopen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1