"Wat wordt uitbetaald, is valse munt Rijkspolitie moet stevig bezuinigen FIDE haalt bakzeil in kwestie-Kortsjnoi Na verlies levenspartner eens praten met anderen GSEBBEBE® Ton du Chatinier geschorst "Gevangenissen overvol door lange straffen" Lotto/Toto VRIJDAG 23 JANUARI 1981 Noodgemeenten(waaronder Leiden) en Schrift en Getuigenis kraken gereformeerd rapport over bijbelgezag Met de aanvaarding van het rapport "De aard van het Schriftgezang" - novem ber vorig jaar - heeft de ge nerale synode van de Ge reformeerde Kerken in Nederland de onbijbelse inzichten en meningen van de laatste jaren, in pre diking, catechese en heel het gereformeerde kerke lijke leven, officieel be krachtigd. Dat schrijven de Dolerende Kerk van Leiden, de Noodgemeenten van Ede, Den Haag, Delft en Utrecht en de "Vereniging Schrift en Getuigenis" per open brief in het blad "Waarheid en Eenheid" aan "alle Schriftge- trouwe leden en ambtsdragers van de Gereformeerde Kerken" De brief staat in een speciaal num mer van "Waarheid en Eenheid", dat 20 van de 48 volgedrukte pa gina's nodig had om het ge wraakte synode-document in zijn geheel publiek te maken. De publiciteitscommissie van de ge- reformeerde synode neemt, zoals wij woensdag al berichtten, "Schrift en Getuigenis" deze "ontijdige" openbaarmaking zeer kwalijk. Op het ogenblik wordt het synoderapport name lijk bewerkt voor bespreking in de plaatselijke kerken, die het midden volgende maand tege moet kunnen zien. Deze bewer king maakt het door de synode aanvaarde rapport inhoudelijk niét anders, vfrèl duidelijker. Met zijn extra blad heeft "Waarheid en Eenheid" het beleid van de OEGSTGEEST - Alleen achter blijven is iets dat veel mensen overkomt. Sommigen zijn er op voorbereid, anderen staan plotseling voor de dood van huil partner. Maar ook als je het ziet aankomen, het is een situatie die volkomen nieuw en vaak uiterst moeilijk is en waarin je je als het ware in een "nieuw land" bevindt. En hoe is de weg daarin te vin den? In Oegstgeest is van kerkelijke zijde de mogelijkheid gescha pen een gespreksgroep te vor men voor mensen die hun le venspartner hebben verloren vanuit de overweging dat mensen die in zulke omstan digheden verkeren bepaalde dingen wel eens met anderen willen bespreken. Bijvoor beeld: hoe ervaren anderen het om allerlei zaken nu al leen te moeten regelen; hoe synode doorkruist en, volgens de publiciteitscommissie, "nog niet te overziene schade aangericht" De commissie verwijt "Schrift en Getuigenis" inbreuk op het auteursrecht, dat in dit geval bij de synode berust. De rest van het speciale i van "Waarheid en Eenheid" be staat voornamelijk uit bedroefde respectievelijk bijtende com mentaren van geestverwanten en uit reacties van buitenstaanders op het synoderapport, overgeno men uit andere bladen. Gedegradeerd "Heeft de synode bij het toelaten van de kindercommunie (avondmaal redactie) gehan deld tegen haar eigen kerkorde, met dit geschrift over de bijbel gaat zij in tegen haar eigen be lijden",'zo menen de noodge meenten en "Schrift en Getuige nis" (de "Vereniging tot opbouw en bewaring van het Gerefor meerde leven"). "Dit rapport ontneemt aan onze kerken en aan ons persoonlijk de zekerheid van het geloof. Het Woord van God wordt gedegra deerd tot woord van mensen. Het is niet langer Gods openbaring aan ons, maar de neerslag van ónze ervaring met God. In onze kerken worden de grondslagen van ons geloof verzwegen, geloo chend of in twijfel getrokken. Nü mag er officieel een vraagteken achter worden gezet". De briefschrijvers weten al, dat, als dit jaar het synoderapport in de gemeenten in bespreking komt, velen zich i^et durven verzetten "tegen deze geest van dwaling", "uit angst en vrees voor kerkera den en ambtsdragers" Lawine J. J. Rippen, een gezaghebbena hoofdpijler van het gebouw der Reformatie - de zuil van "alléén de Schrift" - radicaal op te bla zen. Dat wordt wellicht niet zo bedoeld. Het stuk wil zelfs een brugfunctie vervullen tussen de klassieke en de nieuwe visie op de Schrift. Maar het is niet an ders dan misleiding, en ronduit interpretatie-zwendel. Wat wordi uitbetaald is: valse munt". Kramer aarzelt niet, dat "keihard" en "onverbloemd" te zeggen. De verontruste gereformeerden ho pen en bidden, dat de plaatselij ke kerken - door de Geest gedre ven - het synodestuk in heilige verontwaardiging van de tafel Gespreksgroep in Oegstgeest spreksgroep op donderdag 5 februari om half 5 kennisma ken met elkaar. De andere bijeenkomsten zijn op 12, 19 en 26 februari en óp 5 en 12 maart. Alle in het Gemeente centrum aan de Lijtweg in reageren mensen op verdriet en hoe verwerken de betrok kenen dat verdriet zelf; hoe gaan mensen hun leven op nieuw inrichten? Vertrouwen Het is de tweede keer dat o'n gespreks groep wordt opgezet. Vorig jaar werd een eerste stap ge- daarop kwamen uit i daarbuiten, van binnen en ook buiten de kerk reacties. Negen mensen allen weduwe - namen ten slotte aan de groep deel, die vijf middagen bijeenkwam. Er was onder hen niemand die niet blij was te hebben meegedaan, hoewel men soms wel iets moest overwinnen. Tijdens de gesprekken groeide het onderlinge vertrouwen, zodat men met elkaar proble men durfde te bespreken die je anderen niet zo gauw toe vertrouwt. Alleen wanneer de ander dezelfde situatie van binnenuit ook kent, is er im mers kans op herkenning en begrip en dat is in zo'n perio de misschien wel het eerste dat een mens nodig heeft. Het geeft het gevoel een beetje minder eenzaam te zijn in de opgave Kennismaking De leiding berust bij ds. M. B. Blom - die in Amsterdam soortgelijke gespreksgroepen heeft geleid - en ds. C. Ater Linden. Zij denken wat de deelneming betreft met name aan mensen die niet langer dan'éen' a drie jaar geleden hun partner hebben verloren. Het hangt af van het aantal belangstellenden of er nog een groep bij komt. De kring mag namelijk niet te groot zijn. Belangstellenden kunnen zich bij ds. Ter Linden opgeven: Oranjelaan 18 Oegstgeest, te lefoon 071-150805, graag vóór zaterdag 31 j zullen vegen. Maar dat zal ieder die het bovenstaande heeft gele zen inmiddels wel begrepen heb ben. De vraag of de Geest soms ook nog een rol kan spelen als dat niét gebeurt, wordt uiteraard niet gesteld, laat staan beant woord. S. J. DE GROOT man in het verband van gerefor meerde noodgemeenten, ziet nu ook de synode - na de Vrije Uni versiteit en de Kamper theologi sche hogeschool - bedolven on der de "lawine van moderne theologie". "De afwijkingen van de waarheid zijn officieel gewettigd door een eenstemmige synode. Het syno derapport propageert de vrij heid. Maar het zal een bevrijding zijn van het soort dat de Wereld raad van Kerken en revolutionai re bewegingen brengen: uitlo pend op dictatuur, in dit geval de geestelijke dictatuur van moder ne theologen. Wat er waar is, ma ken de theologen uit, want de kerk heeft hun de Schriftuitleg opgedragen". Rippen acht de verpakking van het synoderapport weliswaar "mooi", maar de boodschap zelf "verderfelijk". "Er worden gelo vige, gevoelige, vrome dingen gezegd, maar wat het rapport als geheel betreft is het droevig hoe broeders door de geest van de tijd op een dwaalspoor zijn ge leid". "De onfeilbaarheid van de Schrift heeft plaats gemaakt voor: 'betrouwbaarheid, jon- danks onjuistheden en overdrij vingen'". Misleiding Volgens F. W. Kramer - in hetzelf de extra nummer - lag de a-con fessionele, neo-gcreformeerde lijn van het synoderapport al van tevoren vast. Het zou wijzer en oecumenischer zijn geweest als een interkerkelijk gerefor- ^ntrLnC^n,d^vn,erhtV7iJ-hV^ri HAARLEM - Na twaalf jaar te hebben meegewerkt aan de restauratie van de Nieuwe Kerk in Amsterdam, over had eehoeen vinden de meubelmakers Gerard Verbij (l.) en Hans van Schaik nu nieuw emplooi bij het herstel van de Bavokerk "Tn het rannnrt van' Wprkpliikp Pn t£ Haarlem. Hun jarenlange ervaring met het meubilair van de NieuweKerk heeft hen tot zeldzame deskundigen theologische strategen wordt de "naakt. Op de uitgeholde plank die zij hier onder handen hebben werd indertijd het brood Voor de armen in lading aangedragen om de Haarlem gesneden. Ter Schegget naar Leiden? Hoogleraar. Volgens het pas op gerichte landelijke overlegor gaan van gereformeerde theolo giestudenten in de Nederlandse Hervormde Kerk is het vrijwel ze ker, dat de hervormde synode voor de post van kerkelijk hoog leraar in Leiden die dit jaar vrij komt -- iemand krijgt voorgedra gen die door zijn manier van theo logiseren uitkomt bij het neo- marxisme. "Een systeem, dat niet van God en Zijn dienst wil weten en daarom geen heil kan bren gen," vindt het orgaan. Goed in gelichte kringen binnen de Leid- se theologische faculteit wilden niet ontkennen dat het hier dr. G.H. ter Schegget betreft. Eerder heeft de commissie Theologisch- Wetenschappelyk Onderwijs (TWO) van deze kerk er niet mee ingestemd, dat Ter Schegget zou worden voorgedragen in de vaca ture van prof. Strijd aan de Uni versiteit van Amsterdajn. De hervormd-gereformeerde stu denten hebben hun overlegor gaan opgericht omdat zij veront rust zijn over het benoemingsbe leid met betrekking tot kerkelij ke hoogleraren en docenten. Zij maken bezwaar tegen kandida ten "die slechts een (zeer) geringe binding hebben met het klassiek christelijke en reformatorische belijden van de keik". De hervormde synode spreekt op 31 januari in een extra zitting over dit benoemingsbeleid, aan de hand van een rapport van de com missie Theologisch- Wetenschappelijk Onderwijs. Hervormde Kerk: beroepen te Opheusden J. Olie Linschoten, te Rhoon vicaris P. Lindhout Beek bergen; bedankt voor Bergam bacht W. van Gorsel Wijk (bij Heusden), voor Oud-Loosdrecht kandidaat D. Jansen Lunteren. Gereformeerde Kerken: beroepen te Leeuwarden-Huizum G. de Jong Zuidwolde. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Rozenburg G.L. Born (legerpredikant) Zeven (West-Duitsland). Bisschop Gijsen is naar Rome vertrokken (op verzoek van de paus) om deel te nemen aan een paar vergaderingen van de syno dale raad van de bijzondere Ne derlandse bisschoppensynode. Vermoedelijk komen de moei lijkheden rond de commissie voor de ambtsopleiding ahn de orde. Het Nederlandse opperrabbi naat van de Joodse gemeenten heeft deze week voor het eerst in de geschiedenis leiders van pro testantse kerken ontvangen: her vormd, gereformeerd, christelijk- gereformeerd en vrij- evangelisch. Er is onder meer ge sproken over de problemen rond Jeruzalem. Zulke ontmoetingen komen er meer. Men ervoer het als zeer positief. UTRECHT (ANP) - Het korps rijkspolitie zal op nieuw worden getroffen door zeer omvangrijke be zuinigingsmaatregelen. De benzine gaat op rant soen en er is een absolute personeelsstop afgekon digd, voorlopig tot 1 maart 1981. Op die datum wor den definitieve maatrege len bekend gemaakt. De rijkspolitiedistricten moeten in 1981 ongeveer vijftien procent minder benzine gebruiken dan in 1980. Districten, die het voor hun vastge stelde rantsoen overschrijden, zullen het teveel zelf moeten be talen. De inspectie rijkspolitie zal in die gevallen korten op aan te schaffen gebruiksgoederen voor het betreffende district. Dit blijkt uit dienstmededelingen van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie aan alle Ne derlandse rijkspolitiechefs. De inspecteur heeft de districtscom mandanten gewaarschuwd dat, ondanks de in 1980 afgekondigde bezuinigingsmaatregelen, de rijkspolitiebegroting met onge veer anderhalf miljoen gulden is overschreden. De rijkspolitie mag in 1981 in totaal ZEIST (ANP) - De tuchtcom- missie betaald voetbal van de KNVB heeft de FC Utrecht speler Ton du Chatinier voor vier wedstrijden geschorst. Hij kreeg voorts een boete van 200 gulden. Zijn vereni ging werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van de mondelinge behandeling, die gisteravond in het KNVB- sportcentrum plaats vond. Scheidsrechter Bep Thomas stuurde Du Chatinier zondag twintig minuten voor het ein de van de eredivisiewedstrijd FC Groningen - FC Utrecht na ruggespraak te hebben ge- houden met grensrechter Zwang van het veld. Volgens Zwang zou Du Chatinier de Groningse spitsspeler Peter Houtman in het gezicht heb ben geslagen waardoor deze tegen de grond ging. Er werd aan getwijfeld of Du Chatinier dan wel diens club genoot Leo van Veen had ge slagen. De tuchtcommissie achtte na de mondelinge behandeling be wezen dat Du Chatinier de Groninger een slag tegen het achterhoofd had gegeven. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de commissie rekening gehouden met het strafblad van de Utrechter, dat als "re delijk" werd gekenmerkt. 10.172.000 liter brandstof verbrui ken. Ruim 83 procent daarvan is bestemd voor de landdiensten (de districten), ruini zestien pro cent is voor de bijzondere dien sten (rijkspolitie te water, alge mene verkeersdienst, dienst luchtvaart). Alle rijkspolitieonderdelen hebben inmiddels een lijst ontvangen waarop staat aangegeven hoeveel brandstof ze dit jaar maximaal mogen gebruiken. De absolute personeelsstop tot 1 maar 1981 is afgekondigd in verband met het onlangs door de ministerraad ge nomen besluit tot het afremmen van uitgaven. In maart gelden - nog vast te stellen - definitieve maatregelen. Voor de rijkspolitie betekent de perso neelsstop dat er geen enkele va cature mag worden vervuld, ook niet die vacatures, die door na tuurlijk verloop zijn ontstaan. Aantrekken van uitzendkrachten is ook niet meer toegestaan. Bestuurder P. Kruizinga van de Al gemene Christelijke Politiebond (ACP) zei gistermiddag in een commentaar op de mededelingen van de algemeen inspecteur, dat de aangekondigde bezuinigingen opnieuw "een onaanvaardbare aanslag" betekenen op de dienst verlening door de rijkspolitie. "Dit wordt te gek", aldus Kruizin ga. Volgens hem zal het voor de rijkspolitie onmogelijk worden, om de politietaak nog naar beho ren uit te voeren. GARMISCH PARTENKIR- CHEN - Hannes Neuner is waar schijnlijk de enige postbode die per ski-bob de brieven bezorgt. Al twintig jaar vertrekt Hannes elke dag uit Garmisch Partenkirchen met de kabelbaan naar boven, waarna hij per ski-bob de helling afdaalt. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amster dam heeft het hoger be- DEN HAAG (ANP) - De gevange nissen en huizen van bewaring raken overvol. Dat komt vooral door het toenemend aantal pre ventieve hechtenissen en een hausse in de langdurige gevange nisstraffen. Volgens Kri, maandblad van de Vereniging van Reklasseringsin- stellingen, kómt die overbezet ting de gedetineerde bepaald niet ten goede, want de huisvesting en de bejegening van de gevangene worden vaak slechter. De oorzaak van de stijging in het aantal lang-gestraften ligt bij de strafrechter, aldus Kri. Die wordt harder, en dat terwijl cijfers van het openbaar ministerie juist op het omgekeerde wijzen: er is de laatste jaren wel een forse stijging in de kleine criminaliteit te con stateren (zakkenrollerij, vernie ling enz.). Maar daar tegenover staat slechts een geringe toename of zelfs een afname van de zwaardere mis drijven (zoals diefstal met braak, mishandeling en moord en dood slag). Volgens Kri is er wel een voor de hand liggende oplossing voor de capaciteitsproblemen, door het aantal cellen snel uit te breiden. Als je echter naar de oorzaken van de problemen gaat zoeken, zou je weieens tot een juist tegen overgestelde conclusie kunnen komen, zo zegt het blad. Volgens Kri is hier de oplossing je sterk te maken voor zinniger al ternatieven. roep van de FIDE (wereld schaakbond) afgewezen. Het arrest bekrachtigde, dat de rechtbank van Amsterdam be voegd is uitspraak te doen in de zaak die Kortsjnoi aangespannen heeft tegen de FIDE en wereld kampioen Karpov. Door het von nis van het gerechtshof zal die zaak in de komende maanden voor de rechtbank van Amster dam dienen. De voorgeschiedenis in de gerech telijke procedure stamt nog af van de tweekamp om de wereldti tel, die Kortsjnoi en Karpov in 1979 in Baguio Stad op de Filip pijnen speelden. De laatste partij van die tweekamp won Karpov, nadat uitdager Kortsjnoi in de voorafgaande partijen een hope loos lijkende achterstand had goed gemaakt. Tijdens dat om streden laatste treffen werden af spraken geschonden, die de Rus en de dissident in de voorafgaan de turbulente weken hadden ge maakt. Om die reden spande Kortsjnoi na afloop van de twee kamp een gerechtelijke procedu re aan tegen de FIDE en Karpov waarin hij om nietigverklaring van die laatste partij, dus van de uitslag van de tweekamp vroeg. Aangezien de FIDE volgens de statuten in het land gevestigd is, DEN HAAG - Het nieuwe jaar heeft de deelnemers aan de lotto nog geen geluk gebracht. Voor de der de achtereenvolgende keer was niemand zo gelukkig de eerste prijs in de wacht te slepen. Ruim 130.000 gulden gaat dan ook als jackpot naar de prijzenpot van lotto nummer vier. lotto, toto en toto waar de voorzitter woont, en dr. Euwe op dat tijdstip president van de FIDE was, werd de proce dure ingesteld voor de Neder landse rechter. De uitspraak houdt in, dat de eigen lijke procedure tussen enerzijds Kortsjnoi en anderzijds Karpov en de FIDE later dit jaar voor de rechtbank komt. De procedure heeft een pikante bijzonderheid, omdat inmiddels Kortsjnoi het alweer tot uitdager van de we reldkampioen gebracht heeft. In dien de rechtbank de eis van Kortsjnoi tot nietigverklaring van de Filippijnse tweekamp zal honoreren, ontstaat een tamelijk ingewikkelde situatie. Karpov zou in dat geval ten onrechte we reldkampioen zijn. Beide spelers zouden dan eerst de 'oude' twee kamp dienen uit te spelen alvo rens aan de eventueel kunnen beginnen. De uitslagen v gelijk zijn: Uitslag lotto no 3: le prijs: geen winnaar, van dit prijs- bedrag van f528.523,38 gaat als jackpot naar lotto 4 een bedrag van f 130.932,01, de resterende f397.591,37 gaat naar de overige winnaars van lotto no 2. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto f 46.989,70 ontvangen, 3e prijs: 117 winnaars, die elk bruto f 3.055,- ontvangen, 4e prijs: 6.303 winnaars, die elk f68,60 ontvan gen, 5e prijs: 15.303 v elk f 28,20 ontvangen. Uitslag toto no 3 le prijs: 6 winnaars, die elk bruto f9.783,- ontvangen, 2e prijs: 303 winnaars, die elk f 129,10 ontvan gen, 3e prijs: 5.349 winnaars, die elk f 18,20 ontvangen. Uitslag toto-gehjk no 3 le prijs: 1 winnaar, die bruto f 10.429,90 ontvangt, 2e prijs 3 winnaars, die elk f 464,20 ontvan gen, 3e prijs: 74 winnaars, die elk f94,- ontvangen, 4e prijs: 2.165 winnaars, die elk f5,10 ontvan gen. BILJARTEN - Na de eerste dag van het toernooi om het Europese biljartkampioenschap kunststo ten, dat in de schouwburg Or pheus in Apeldoorn wordt ge houden, heeft de Nederlander Hans de Jager met 64 punten de leiding voor Cees van Ooster hout, die 60 punten heeft. Koopmans stelt ploeg samen (Van t sportredactie) AMSTERDAM - Ploegleider Henk Koopmans heeft zijn HB-wielerploeg voor de etappekoers Panjs-Nice samengesteld. H'j start in die up 12 maart beginnende wedstrijd met: Jos Lammcrtink (Nijverdal), Jos Schipper (Kwadendamme), Johan van dc Meer (Geleen). Roelof Groen (Hoogeveen), Heddie Nicuwdorp (Wemeldinge), Peter Zijeveld (Alphen aan den Rijn), Wies van Dongen (Breda), Ab van Peer (Zundert) en Jan van Tilborg (Bergen op Zoom).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19