Peter Post wil gaan bezuinigen als bondscoach... Van toch 't Oever wil aanblijven Voetbalbond pleit voor politieke gevangenen I f Ploeg wellicht nog slechts één jaar de sterkste Kuiper start in NK-veldrijden IfcKMM VRIJDAG 23 JANUARI 1981 JANTJE FEET EN mZ5ST(Z>AJ N&O0&QO ZUN voor. oe u£w DERSFUMS SNEL CTL3Ê- ■ssr? TRisrr f or5e- 1 LAPT MISSCWEM, MAAR ZUN ze weer Helemaal FRI-5? DAAR ZET IK EEN 6föcxr l/PW#' l TEKEN B'J J /N DE Kof RE KAMER OP ROOIE r* RIETJE WAAR BEN IK-? \k22jw a\ 2CAJ-S PAT" TH£€/0- UQpgPfe> ZQ MOOI H£ST DUSSELDORF (ANP) - De West- duitse voetbalbond heeft in Mon tevideo bij de junta gepleit voor de politieke gevangenen in Uru guay. Bondsvoorzitter Hermann Neuberger heeft in een brief aan het juntalid admiraal Hugo Leon Marquez gevraagd de omstandig heden voor politieke gevangenen te verbeteren en vermindering van straf te overwegen. In de brief van Neuberger stond on der andere: "Op het moment van mijn vertrek uit Uruguay wil ik graag nog een verzoek onder uw aandacht brengen. Een verzoek dat mede gedaan wordt door de voorzitter van de SPD in de Bun destag Herbert Wehner en de le den van de sportcommissie in de senaat. Zeer bewust heb ik de dag van mijn terugkeer hiervoor uit gekozen, omdat ik de weldadige sportieve atmosfeer van de dagen rond de strijd om de "Copa de Oro", waarbij ik zelfs voorzitter van het organisatiecomité was, niet heb willen verstoren door po litieke discussies. Ik moet u zeggen dat het indruk op mij heeft gemaakt dat de verant woordelijken in dit land afgezien hebben van politieke propagan da tijdens deze periode. Men heeft eenvoudig een voetbalfeest gevierd en de bevolking onder streepte dit met een spontane, niet verplichte opgewektheid. Daarnaast kan ik mijn vrienden van de voetbalbond van Uruguay complimenteren met hun werk voor de organisatie. Net als mijn dank aan de bevolking van Uru guay, komt mijn in de aanhef van deze brief genoemde verzoek uit HEERENVEEN - Egbert van 't Oever is van gedachten veranderd. Niet dat hij anders is gaan denken over de vier schaatsers die hij morgen en zondag in Deventer ter zijde staat in het Europese titeltoernooi. Integendeel zelfs. Van 't Oever bewierookt zijn kwartet als nooit tevoren, maar de kleine coach vindt het bij nader inzien te voorbarig zijn afscheid te hebben aangekondigd. Vandaag trainde de kernploeg voor het laatst met het oog op de Europese kampioenschappen. Op de foto Hilbert van der Duim met achter hem Frits Schalij en schaatscoach Egbert van 't Oever. de grond van mijn hart. Namelijk de in de bijlage genoemde perso nen, wegens gevaar voor hun ge zondheid, betere omstandighe den gedurende hun gevangen schap te bieden, dan wel te ont slaan uit hun gevangenschap voor de strafperiode is voltooid. De lijst met de dertig namen is mij door de Bundestag in handen gegeven en dat betekent dat mijn persoonlijke verzoek het verlan gen van veel mensen is. Dat ik u als geadresseerde voor dit verzoekschrift heb gekozen is omdat u belangstelling hebt voor sport. Voetbal in het bijzonder en daarom ook begrip zult kunnen hebben voor deze vraag. Ik zou zeer verheugd zijn indien ik binnenkort zou kunnen vernem- ne dat er een positief antwoord op deze vraagt volgt." Diverse malen benadrukte hij het aan het eind van dit seizoen voor gezien te houden, eventueel terug te willen keren naar de junioren, maar nu laat hij heel andere gelui den horen. Als voor het vijfde jaar een beroep op hem wordt gedaan, zal Egbert van 't Oever ongetwij feld weer toehappen. Het lag in de bedoeling zijn opvol ger een gedeelte van de winter voor een inwerkperiode naast zich te krijgen, maar daar is niets van terechtgekomen. Van 't Oe- i iemand bij komen gedaan. Er zouden eens me namen naar voren gebracht r ten worden, maar die zijn er r dat is met het tijdelijk terug treden van de Technische Com missie de mist ingegaan. Ik zou trouwens ook niet weten wie ze nemen moeten. TC-voorzitter Govaert beweert wel dat er vol doende goede schaatstrainers zijn in Nederland, maar de enige mensen met wie contacten be staan, Leen Pfrommer en Henk Gemser, hebben al eerder dienst „Goed, er zullen 1 met theoretische kennis van de schaatssport, maar je zult voor de functie van bondscoach toch een ervaren praktijkman nodig 'heb ben. En dan is het nog de vraag wie zich zo lang kan vrijmaken. Van mei tot maart kan ik elk mo ment aanwezig zijn. Ik doe het op een professionele wijze door de rest van mijn maatschappelijke bezigheden aan te passen. De schaatsers die er zoveel tijd in stoppen hebben daar recht op". Aangezien zijn eventuele opvolger de komende anderhalve maand niet meer door hem kan worden ingewijd, acht Van 't Oever zijn aanblijven dus gewenst. ..Het is nog helemaal niet bekend welke kant het op gaat, wat er het vol- AMSTERDAM - Het heeft er alle schijn van dat Nederland nog slechts één seizoen zal beschikken over de compleetste, sterkste en duurste profwielerformatie ter wereld. Niet alleen is het voorlopig nog een open vraag of de Britse sponsor, TI Raleigh, volgend jaar opnieuw een kapitaal bedrag (2,3 miljoen voor dit seizoen) zal investeren in de ploeg van Peter Post, maar tevens lopen eind van dit seizoen alle contracten van de coureurs af. En hoewel in de afgelopen jaren wel is aangetoond dat het collec tief systeem van koersen, dat Post in de beroepswielersport heeft geïntroduceerd uiterst suc cesvol en lucratief is, is het zeer twijfelachtig dat alle toprenners na dat jaar bijeen blijven. Dat laatste heeft niet alleen te ma ken met de onderlinge verhou dingen binnen de equipe, waar over de wildste geruchten circu leren. Minstens even belangrijk is het feit dat Peter Post zijn cou reurs gistermiddag tijdens de presentatie in Amsterdam in be dekte termen liet weten dat bij een eventuele voortzetting van de formatie in deze vorm en onder deze naam de Financiële eisen binnen de perken gehouden zul len moeten worden. „De wielren ners zullep misschien ook wel een stapje terug moeten doen", stelde Post. „Je zou daarbij kun nen denken aan een salarisstop". Wat later voegde hij er duidelijk aan toe: „Dit kan zo niet blijven doorgaan... Strijdgewoel Wanneer Post met die instelling aan de contractbesprekingen voor 1982 moet beginnen, zou het kunnen betekenen dat andere sponsors zich ook in het strijdge woel zullen storten met een mo gelijk dikkere beurs. De aantrek kingskracht van een hoger inko men zal zeker de al wat oudere renners bij de Post-brigade aan spreken en in de verleiding bren gen om op te stappen om de laat ste jaren van hun carrière elders door te brengen. Het matigingsverhaal van Post was een logisch vervolg op het betoog dat Ian Phillips, managingdirec- tor van TI-Raleigh, tijdens de pre sentatie hield. Hij ging in op de slechte situatie van zijn bedrijf in Engeland. Daar werden twee we ken geleden 650 werknemers (van de 7500 die in Nottingham werkzaam zijn) ontslagen en de driedaagse werkweek voor een halfjaar verlengd. Vooral een ge volg van de slechte verkopen af gelopen jaar in Engeland, waar door de voorraden in de winkels aanwezig bleven en de produktie op een lager pitje moest komen te staan. Afhankelijk Verzet tegen komst van de Post-ploeg MILAAN - In Italiaanse wieier- kringen is een stevig protest aan het groeien tegen de wijze waarop organisator Bruno Mealli de ploegen van Peter Post en Bernard Hinault heeft aangeworven. Met het contracteren van deze grote twee zou zoveel geld ge moeid zijn (men spreekt van 25.000 gulden per ploeg), dat er niets overschiet om de ver blijfskosten van de anderen te betalen. De Italiaanse deelne mers moeten daardoor voor het eerst in de geschiedenis van deze ronde zelf voor de kosten opdraaien. Het verzet is zó groot aan het worden dat men in het Italiaanse wieler- wereldje een flinke rel voor ziet. „Er is mij vandaag ook wel ge vraagd of de werknemers in Not tingham, nu er ontslagen zijn ge vallen, nog wel achter de wieler ploeg staan. Ik kan zeggen dat dat inderdaad het geval is. Men be seft dat de omzet in Europa mede afhankelijk is van de successen van de ploeg. In dat gebied is on ze omzet afgelopen jaar zelfs met 30 procent toegenomen", stelde Phillips. Het programma van de ploeg is voor een klein deel afgestemd op de omzetverhoging. Post koos op aandrang van de sponsor voor de etappewedstrijd Tirreno- Adriatico in het voorseizoen en zette tevens de Ronde van Cali- fornië en Florida op het program ma om de verkoop in de Verenig de Staten te stimuleren. Voor de rest is het programma nauwelijks gewijzigd. „De firma heelt er nog wel op aangedrongen de Ronde van Italië te doen, maar daar heb ik te weinig renners voor. Ons hoofddoel is ook dit jaar weer de Tour de France", zei Post. Zoals vrijwel elk jaar zijn er enkele veranderingen te noteren in de samenstelling van de equipe. „De grootste fout die de meeste ploe gen maken is dat ze de oude hap aanhouden, wanneer er succes sen zijn geweest", merkte de Am- stelveense sportdirecteur op. Hij stootte Franky de Gendt, Paul Wellens, Piet van Katwijk, Ste- phan Mutter en Beat Breu af. Daarvoor in de plaats kwamen de Belgen Ludo Peeters („ik voel me thuis in deze ploeg, waarin ik niet de rol van uitgesproken kopman hoef te dragen zoals in een Belgi sche equipe zeker van me geëist zou zijn") en Frank Hoste, Jo Maas en - per 1 mei - Jacques Hanegraaf. Gebleven zijn: Joop Zoetemelk, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Johan van de Velde, Bert Ooster bosch, Leo van Vliet, Cees Priem, Ad Wijnands, Wilfried Wesemael, Aad van den Hoek en Bert Pron- Evenaren Hoofdobjectief van Post is de suc- cessenlijst van vorig jaar te even aren. „We zullen heus nog wel gekke dingen doen", stelde Post. „Maar wat en wanneer kun je na tuurlijk van tevoren niet vaststel len". Centraal daarin staat de Ronde van Frankrijk. Gisteren stelde Peter Post zijn wielerformatie voor het komende seizoen voor. Hij liet daarbij doorschemeren dat ook de topcoureurs niet aan een loonmatiging zullen kunnen ontkomen. A.S. ZATERDAG 19.00 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGB - 't Y Zwembad "De Zijl" Advertentie aangeboden door MercaSOl: ML Station Perquin. OSS - In tegenstelling tot de laatste jaren zal Hennie Kui per dit keer deelnemen aan het Nederlands kampioen schap veldrijden, dat zondag 1 februari wordt gehouden in Oss. In een ver verleden heeft Kuiper al eens meegedaan aan het NK, maar dat kwam meer doordat er toen bij de profs geen kandidaten waren. Dit keer heeft Kuiper met ploegmaat Adrie van der Poel wat serieuzer getraind, al weet hij uiteraard dat hij kansloos is. Het parcours van het NK veld rijden vertoont in grote trek ken overeenkomsten met dat van het wereldkampioen schap in Tolosa. Mede op aan wijzingen van bondscoach Albert Stofberg en sportcov- missielid Harry van Gestel heeft het organisatiecomité tot deze stap besloten. Er kan vrij veel gefietst worden, al zijn er twee gedeelten - waar onder een zware helling - waar de fiets op de nek moet. Het hoogste punt, de Witte Ruysheuvel, bevindt zich op 34 meter hoogte, vanwaar bij na het hele parcours is te over- Overigens zal dit keer niet di rect na de titelstrijd de ploeg bekend worden gemaakt voor het wereldkampioenschap. Mede gelet op de moeilijke keuze heeft het duo Stofberg- Van Gestel die beslissing met een week uitgesteld. KACfcl VhöWVE MOHT" NOU OM6EVF6R cp ZVJ POST ST7VW, loop ONOPVAUÊND de trap AF en Lftorr c££ns yoaz' WAAR BEN IK? gend jaar met de begeleiding gaat gebeuren. Het is nog allemaal erg onzeker. Maar ik laat de schaat sers niet zomaar in de steek. Het is natuurlijk in de huidige situatie ook verleidelijk om door te gaan- De ijstrainer en coach houdt name lijk rekening met een aangena mer schaatstijdperk en daarin wil hij graag een rol blijven spelen. „Het is zeker niet mijn streven om als een groot trainer de ge schiedenis in te gaan, maar een beetje ydelheid komt er wel bij kijken. Als we dit seizoen goed doorkomen worden de komende jaren leuker dan mijn eerste drie. Je hoeft maar naar de leeftijden van de Nederlandse ploeg te kij ken en naar die van de Noren". Aan het eind van het vorig s haalde het duo dank zij de we reldtitel van Hilbert van der Duim en het olympisch zilver van Piet Kleine het eerste succes bin nen, maar de komende weken hoopt Van 't Oever pas echt te kunnen oogsten. De schaatsers die daarvoor dienen te zorgen neemt hij desgevraagd afzonder lijk onder de loep. Hij start met Yep Kramer: „Dit mo ment is moeiljk te zeggen waar hij staat. Hij rijdt zeker zo snel als vorig jaar. maar nu zijn collega's zo hard gaan lijkt het alsof hij ach ter is geraakt. „Er zijn maar weinig jonge kam pioenen geweest in de schaats sport, de grootste prestaties wor den pas geleverd als iemand de 23 is gepasseerd. Zo'n type is Yep Kramer ook. Maar of hij het in zich heeft zelf nog eens kampioen te worden? Dan moet hij in de eerste plaats iemand van zijn ei gen ploeg passeren, Hilbert dus. Wil je daar overheen komen, dan ben je al vreselijk groot". De naam van Hilbert van der Duim is al gevallen. Over hem vervolgt Van 't Oever: „Hij rijdt veel vol- wassencr dan voorheen. Je merkt ook dat hij sterker is geworden en veel verzorgder met zijn sport be zig is. De indeling van de training, het in- en uitwerken, op tijd droge kleren aantrekken, daar is hij veel meer aandacht aan gaan schen ken. In zijn rijden zitten geen aar zelingen meer. hij beheerst het van begin tot eind. Hij behoort in Deventer tot de favorieten en dat weet hij zelf ook wel. Daar kruipt hij niet meer voor weg". Frits Schalij wordt door Van 't Oe ver „een man met ongekende mo gelijkheden" genoemd. Want: „Hij heeft een pracht van een sprint in de benen. Vele jaren heefl bijna iedereen gedacht dat hij alleen maar een 1500 meter kan rijden omdat hij vreselijk veel op de 5 en 10 kilometer ver loor. Frits heeft een oergezond li chaam, een uitstekend spieren- stelsel, alleen de lichamelijke hardheid heeft altijd wat ontbro ken. Je moet pijn kunnen lyden. Hij heeft lange tijd nodig gehad om hard voor zichzelf te kunnen zijn. Hij zal nog veel harder moe ten worden". „Nu rijdt hij de 5 kilometer nog maar 8 9 seconden langzamer dan Van der Duim, maar ik geloof dat hij nog veel meer kan Dat be tekent nog niet dat hij internatio naal zal slagen Daar is meer voor nodig, maar dat zal hy zelf met zijn mentaliteit moeten invullen. Op dit moment is hij echter al ver der dan waartoe veel mensen hem in staat achtten". Ten slotte Piet Kleine. Van *t Oever kan een grijnsje niet onderdruk ken en vertelt „Piet is een hoofd stuk apart. Hij gaat dit jaar erg ontspannen en rijdt misschien daarom makkelijker hard dan hy de laatste jaren gedaan heefl. Met uitzondering dan van de Olympi sche Spelen en by het WK in Hee renveen, waar hy alles tegen had, maar in topvorm verkeerde. Maar hij is nu ook al in eer. hele knappe vorm. Hy zit momenteel op de korte afstanden, met name de 1500 meter, dichter by de andere mannen". „Of hij hoog kan eindigen in het EK en WK hangt van twee dingen af. ten eerste of hy de 500 meter door komt in de trant van het NK in Den Haag en het volgend punt is hoe het met de lange afstanden van de buitenlanders staat Als ik van hen de uitslagen bekijk vind ik over het algemeen de 500 en 1500 meter relatief veel sterker dan de 5 kilometer Maar het is moeilyk in te schatten, want je bent er niet bij geweest".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13