LESDSCH DAGBLAD Uitbundige ontvangst CDA-bestuur eens over kernwapens Werkgevers woedend op minister Albeda h Y Ex - gegijze leien vanochtend in Frankfurt WELCOME 3ACK TÓ 'REEDOM gaat meer RSV nog leveren aan Taiwan sjdfi Ae& J Gijzeling SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis ifOENSDAG 21 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36376 ecteur G Koopman oldredacteur AAM Schuurmans hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wirte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van i speciale verslagge- Marien van de Bos) TEHERAN - De vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden heeft in Iran geen emotionele reacties teweeggebracht. Het enthousiasme na de ge vangenneming van de 52 Amerikanen, 445 dagen gele den, heeft geen vervolg ge kregen in blijdschap op de overwinning op "de grote sa tan", de Verenigde Staten Al leen de volledig door rege ring en geestelijken gecon troleerde media besteedden naast een overzicht van de gebeurtenissen ruime aan dacht aan "de verbazing wekkende overwinning van Iran op het internationale imperialisme". De bevolking van Iran neemt een en ander voor kennisge ving aan. De indruk bestaat dat de Iraniërs wat moe zijn geworden van deze vorm van revolutie. Op twee, ongeveer vijftienjarige jongetjes na, was er gisteravond geen Ira niër spontaan naar het vlieg veld gekomen om de Ameri kaanse gegijzelden tot het laatst toe verwensingen na te roepen. De eerste georganiseerde de monstratie in Teheran na de gijzeling, vindt zaterdag plaats en is gericht tegen de Saoedische ambassadeur in de Iraanse hoofdstad. De geestelijke leiders hebben opgeroepen te protesteren tegen de deelname van Irak aan de Islamitischs confe rentie, die zondag in Taif in Saoedi-Arabie begint. Veel Iraniërs hebben blijk ge geven van opluchting over het einde van de gijzeling, waardoor alle nationale krachten gebundeld kunnen worden voor belangrijker zaken zoals de oorlog tegen Irak. gebaar van triomf ii Van proefrit tot proefrit (van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Op nogal on gebruikelijke wijze heeft een tot nu toe onbekend ge bleven man gistermiddag in de regio tot driemaal toe bij verschillende garages wa gens gestolen. Omstreeks drie uur arriveerde hij bij de Ford Rijnlandga rage aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. Of hij even een proefritje mocht maken. Dat kon. He laas, de automobilist bleef weg met de Ford. Niets aan de hand dacht het personeel van de garage. Zijn Datsun stond tenslotte bij de garage. Navraag leerde echter dat die wagen even tevoren ook voor een proefritje was uit geleend bij een Leidse gara ge. De onbekende automobi list reed inmiddels richting Bodegraven. In die buurt vond de politie 's avonds de Ford. De bestuurder niet. Die was voor de derde maal een proefritje aan het ma ken. DEN HAAG (GPD) De werkgevers zijn woedend op mi nister Albeda (sociale zaken). De bewindsman heeft wettelijke maatregelen genomen om de niet-cao inkomens voor 1981 te bevriezen zonder advies te vragen. De Raad van Centrale Ondernemingsorganisaties heeft de minister hierover om op heldering gevraagd, maar deze heeft daar niet op gereageerd. De raad overweegt binnenkort juridische stappen tegen de staat te onder nemen. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat Albeda de adviezen van werkgevers en werknemers bruusk negeert. Toonbeel den daarvan zijn de genomen maatregelen voor de niet-cao inkomens en het opleggen van beperkingen voor de uitzendbureaus, adus het NCW. "Op het ministerie van sociale zaken lijkt de overlegeconomie het veld te hebben geruimd voor de voorschrifteneconomic", zeggen de christelijke werkgevers. De metaalwerkgevers verwijten de bewindsman vergaande bemoeizucht. Hierdoor zouden zij geen tijd overhouden om aandacht te besteden aan de concurrentiepositie van hun bedrijven."Wij worden met een aantal problemen opgezadeld die de sfeer in de bedrijven verpesten en daar mee de productiviteit niet ten goede komen", aldus de metaalwerkge- Zij wijzen erop dat de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van het be drijfsleven aan banden worden gelegd, terwijl bijvoorbeeld de koppe ling tussen sociale uitkeringen en lonen wordt ontzien. Binnen het CDA-bestuur zijn de meningsverschillen over de kern wapenparagraaf uit het ontwerp- verkiezingsprogramma voorlo pig opgelost. Men werd het eens over één nieuwe tekst, bedoeld om de twee hoofdstromingen binnen de partij te verenigen. Het CDA-bestuur houdt er aan vast dat de beslissing over de plaat- Bewolkt Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Mogelijk in de provincies langs de oostgrens eerst nog sneeuw. Minimumtemperatuur om het vries punt en plaatselijk mist. Middagtem- peratuur van 6 graden aan zee tot om streeks 2 in Limburg. Matige wind tus sen zuid en west, aan de kust en boven het Ijsselmeer vrij krachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur.) 22 JANUARI Zon op 8.34 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 19.47 uur; onder: 9.46 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.28 en 16.31 uur, laagwater te Katwijk om 0.23 EN 12.55 uur. sing van nieuwe atoomraketten in Nederland pas in december 1981 aan de orde is. De verschil lende standpunten over wat er dan moet gebeuren zijn echter in één formulering samengevoegd op een manier dat beide stromin gen ermee uit de weg kunnen. De minderheid die wilde dat de Ne derlandse beslissing genomen zou worden "na" overleg met de NAVO-partners (dus mogelijk afwijkend van de NAVO), heb ben hun zin niet gekregen. Het bestuur spreekt van "in" overleg met de bondgenoten, maar voegt eraan toe dat dit de "eigen verant woordelijkheid en zelfstandig heid" van Nederland onverlet laat. zicht is op succes in de besprekin gen over wapenbeheersing met de Sowjet-Unie. Het CDA-bestuur doet in de nieu we tekst ook een handreiking aan de CDA'ers die sterk afwijzend staan tegenover de kernbewape ning. Het atoompacifisme binnen het Cda wordt daarin erkend en beschreven als een zinvolle bij drage aan de kernwapendiscus- CDA-fractieleidcr Lubbers wil in tegenstelling tot premier Van Agt (de vermoedelijke lijsttrekker van de christen-democraten) tij dens de kabinetsformatie wel praten over het probleem van de plaatsing van kernwapens op Ne derlandse bodem. LEIDEN/TAIWAN - Het Rijn- Schelde-Verolme concern wil behalve twee onderzeeërs ook vervolg- en reserve onderdelen leveren aan Tai wan. Daarmee zou Taiwan in de toekomst zijn eigen onder zeeboten kunnen bouwen. De president-directeur van RSV, ir. Stikker, zou hierover van daag overeenstemming heb ben bereikt met functionaris sen van de Taiwanese marine, zo meldt het persbureau As sociated Press. Een woord voerdervan RSV kon dit van middag echter niet bevesti gen. Daarnaast heeft het partijbestuur Lubbers zei dit gisteravond na af- toegevoegd dat een beslissing loop van een forumdiscussie over over de nieuwe kruisraketten ook kernwapens, georganiseerd door genomen kan worden als er een de Vrije Universiteit in Amster- voldoende betrouwbaar vooruit- dam. (Van onze speciale verslaggever Taco Slagter) FRANKFURT - Dolgelukkig; en zichtbaar ontroerd zijn vanmorgen om precies kwart voor zeven de 52 Ameri kaanse ex-gegijzelden met twee hospitaalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht uit Iran via Athene en Algiers op de vliegbasis Rain Main in Frankfurt aange komen. Onder luid gejuich van enkele honderden uit alle delen van Duitsland toegestroomde Amerikaanse militairen en hun familie zetten de ex-gegijzelden na 444 dagen Iraanse ge vangenschap voet op vrije westerse bodem. Een delegatie van twintig hoge of ficieren van de Amerikaanse krijgsmacht met aan het hoofd de voormalige minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance, begroetten hun landgenoten on der aan de vliegtuigtrap. Daar na moesten de ex-gegijzelden onmiddellijk in twee bussen stappen. Meer dan 600 journalis ten en cameraploegen uit vele landen van de wereld deden di rect verslag van de aankomst. Nadat alle ex-gcgijzclden in de Amerikaanse legerbussen had den plaatsgenomen, reden de bussen onder begeleiding van twaalf Westduitse politieauto's en twee legerhelikopters via de kortste weg naar het op 35 kilo meter van Frankfurt gelegen mi litaire hospitaal in Wiesbaden. „Blij" Om precies zeven minuten over twee landde op Rain Main een re- geringsvlicgtuig met Cyrus Van ce. Nadat de regeringsvertegen woordiger door de commandant van de vliegbasis bij het vliegtuig was opgehaald, bestormde een horde cameraploegen en verslag gevers de voormalige minister onder Carter. Er ontstond een chaos waarbij Vance bijna onder de voet werd gelopen. Op alle vra gen over het gijzelingsdrama ant woordde hij: „Ik ben reuze blij over de afloop". Meer wilde Van ce niet zeggen. Gedurende een lange en ijskoude nacht - het vroor zes graden in Frankfurt - kwamen steeds meer belangstellenden naar het aan komstplatform om de ex- gegijzelden een 'Welkom in vrij heid' toe te roepen. Getooid met spandoeken stelden zij zich voor de tribunes op. Vrouwen van mi litairen deelden vlaggetjes uit aan iedereen die er maar een wilde hebben. Tranen Om zeven voor zeven vanmorgen zwaaiden de deuren open van de twee DC-9-toestellen die de vijf tig mannen en twee vrouwen uit Algiers hadden gehaald. Na een minuut verscheen in de deurope ning de eerste ex-gegijzelde. Hij gooide de armen in de lucht waar op het publiek hem met een oorver dovend applaus en gejuich, dat zelfs boven het lawaai van de nog draaiende straalmotoren uit kwam, beantwoordde. Snel kwa men de Amerikanen van het eer ste gelande vliegtuig de trap af. Beneden schudde Vance hen de handen en evenals generaals en admiraals omhelsde hij sommi gen van de ex-gegijzelden die hun tranen niet meer konden be dwingen. Veiligheidsagenten leidden de Amerikanen naar de bus. Sommigen echter liepen spontaan op het publiek achter de dranghekken af. Hetgeen hen niet werd toegestaan. Nogal fors namen de veiligheidsfunctiona rissen hen bij de arm en brachten zij de uitgelaten Amerikanen tot in de bus. Vandaaruit zwaaiden de ex-gegijzelden onophoudelijk naar het alsmaar zingenden en hossende publiek. Wiesbaden De komende vijf dagen zullen de 52 Amerikanen in Wiesbaden blij ven. In het ultramoderne zieken huis - het grootste van het Ameri kaanse leger buiten Europa - staat hun van alles ter beschik king. Iedereen heeft een eigen ka mer gekregen met tv en een vi deorecorder. Verder is in deze vleugel van het hospitaal een bio scoop ingericht en zijn er ook winkeltjes waar de vertroetelde ex-gegijzelden voor niets dingen van uiteenlopende aard, waaronder kleding volgens de 30 PAGINA'S Geen vervolging mevrouw Sybrandy Elsa Lioni mikt op carnavalshit PAGINA 5 Iglo nasi-affaire is snel vergeten Einde gijzeling in woord en beeld PAGINA'S 9-11-19 De gegijzelden zijn vrij. Wat vijf jaar geleden vrijwel iedereen voor onmogelijk hield, is ge beurd. De ene souvereine staat gijzelt de diplomaten van een andere sou vereine staat en begint vervol gens aan een mensonterende koehandel, druipend van financië le en politieke chantage. De toekomst zal moeten leren in hoeverre de meest beruchte gij zelingsaffaire aller tijden een pre cedentwerking zal hebben. Vast staat in elk geval dat het bewijs is geleverd dat het gijzelen van di plomaten een ontzagwekkend pressiemiddel is om wat dan ook voor elkaar te krijgen. /oorwaarde is wel dat het ene land zich niet wenst te verlagen tot de daden van het land dat de gijze ling uitvoert, of er zijn goedkeuring aan hecht, zoals in het geval van de verantwoordelijke autoriteiten In Iran. Blijft het land, wiens diplomaten ge gijzeld zijn, zich houden aan wat tussen beschaafde volken gebrui kelijk is (in het Amerikaanse ge val: het niet gijzelen van de diplo matieke staf van Iran in de Ver enigde Staten) dan moet het zich vrijwel alles laten welgevallen van het land dat die code schendt. De gijzelingsaffaire heeft ook duide lijk aangetoond hoeveel waarde er door de andere landen wordt gehecht aan het flagrant schen den van de volkenrechtelijke be ginselen, waarbij wordt bepaald dat diplomaten onschendbaar zijn, namelijk minder dan men zou verwachten. Mog afgezien van de vraag wat de andere landen zouden hebben kunnen doen, moet men stellen dat de EG-landen zich niet of nau welijks hebben uitgelaten over de kwestie. Datzelfde geldt voor de Verenigde Naties. Belangrijk is nu wat de gevolgen zul len zijn voor de politieke verhou ding op langere termijn, in het bij zonder de verhouding tussen de Verenigde Staten en Sowjet- Unie. Een van de redenen, op grond waarvan militair ingrijpen van de zijde van de Verenigde Staten in Iran achterwege is ge bleven. is ongetwijfeld onzeker heid geweest over de houding van de Sowjet-Unie. De oorlog tussen Iran en Irak zal vermoedelijk eerder in hevigheid toe- dan afnemen. De vraag is wat er zal gebeuren wanneer Iran op nieuw zal overwegen de voor het Westen zo belangrijke Straat van Hormoez af te sluiten? Iran zelf blijft tenslotte achter met gigantische problemen, op poli tiek zowel als economisch gebied. De gijzelings-affaire was voor de autoriteiten in Iran een ideaal mid del om de bevolking af te leiden van de werkelijke problemen en zich gezamenlijk in te zetten voor de strijd tegen de Amerikanen. Dat middel verloor, naarmate het langer werd beproefd, zijn kracht en werd nog minder toen de ge volgen van de handels-sancties van Amerika en in mindere mate van de EG-landen in de winkels zichtbaar werden. Om als natie er weer een beetje bo venop te komen zal Iran zich toch tot het buitenland moeten wen den. Dan pas kan worden vastge steld wat de werkelijke schade is die het gijzelingsdrama in interna tionaal opzicht voor Iran heeft op geleverd. En dat kan best eens geringer zijn dan velen vermoe den. LEIDSCH DAGBLA Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats Glronr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon- der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 2U. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus W f

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1