LEIDSCH DAGBLAD Gegijzelden morgen vrij r Enka krimpt stevig in: 4000 banen weg Akkoord Amerika-Iran in Algiers getekend Tweetal Amerikanen blijft in Iraanse cel van1 Jj Wiesenthal pleit voor zigeuners Giscard staat op winst Turks gezin mag nog in Nederland blijven San Sebastian Aanslag op kern centrale SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 19 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36374 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 23t 1 BG Leiden Voor tel nrs zie coto'on Telegram aan koningin Beatrix WENEN (GPD) - De bekende nazi-jager Simon Wiesenthal heeft vanmorgen een tele gram gestuurd aan koningin Beatrix, waarin hij haar op roept zich persoonlijk in te zetten voor het lot van de meer dan 100 in ons land ge strande zigeuners. Deze zi geuners bevinden zich in ge vangenissen in Middelburg en Zwolle in afwachting van hun uitwijzing. De inhoud van Wieselthals te legram luidt: „Uit Holland bereikt mij de noodkreet om hulp ten gunste van de zigeu ners. Als iemand die jaren lang onschuldig heeft gele den, heb ik begrip voor men sen die onder druk en in ge vaar zijn. Uw mooi en alge meen hoog gewaardeerd land heeft vanwege zijn hu manitaire acties de beste naam ter wereld verworven. Moge deze oproep die ik aan uwe majesteit overbreng ge hoor bij U vinden. Uw onder danige dienaar, trouwe en oprechte vriend van Neder land." (zie ook pagina 7) NEW YORK (AP) - Ondanks he bereikte akkoord tussen Avne rika en Iran blijven er twee Amerikanen in Iraanse ge vangenschap. Het zijn Cyn thia Dwyer en Mohi Sobhani. Cynthia Dwyer wordt vanaf mei vorig jaar in Iran gevan gen gehouden na te zijn gear resteerd op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Staten. Mohi Sobhani is een tot Ameri kaanse staatsburger genatu raliseerde Iraniër, die in sep tember vorig jaar werd gear resteerd. Waarvan hij wordt verdacht is onbekend. "Zij is geen gegijzelde en heeft daarom geen deel uitgemaakt van de onderhandelingen" al dus zei de echtgenoot van Cynthia Dwyer in een inter view met een Amerikaans ra diostation. Hij verklaarde verder niet opti mistisch te zijn dat zijn vrouw op korte termijn wordt vrijgelaten. Woordvoerder Jack Tuohey van het ministerie van buiten landse zaken liet weten dat Dwyer en Sobhani "afzonder lijke gevallen" zijn die buiten het bestek van de gegijzelden kwestie vallen. (Van onze correspondent Rudolph Bakkerl PARIJS - In de laatste tus sentijdse verkiezingen voor het parlement, afge lopen weekeinde, is de Franse regeringsmeerder heid als overwinnaar uit de bus gekomen. Tevens bleek uit dit laatste 'proefproces' voor de presidents verkiezingen in mei, dat binnen de oppositie de communisten en socialisten niet meer in staat zijn met elkaar samen te werken. Het bericht van de regeringsoverwin ning komt op een moment dat president Giscard in de opinie peilingen zo laag stond als nooit tevoren. De uitslag in het departement Eure is een teken aan de wand voor alle betrokken partijen. In de eerste ronde van deze tussentijdse par lementsverkiezingen waren veel regeringstrouwe kiezers wegge bleven. De communistische kan didaat stond er toen nog uitste kend voor. Hij meende te zullen winnen als hij de steun van de socialisten kreeg. In de tweede ronde kwamen echter de aanhan gers van president Giscard en gaullisten ineens massaal opzet ten en veegden de oppositie van de kaart. De communist miste bo vendien 1000 stemmen van socia listische kiezers. Om kort te gaan: de oppositie had toch niet gewon nen, ook al zouden communisten en socialisten wel hebben samen gewerkt. De les die de partijen uit deze „proef' leren, is voor de gaullis ten en de aanhangers van de pre sident dat zij nauw zullen dienen samen te werken in de presi dentsverkiezingen, ondanks de enorme bezwaren die de gaullis ten tegen de giscardijnen heb ben. En bovendien: dat het nu tijd wordt voor de regeringspar tijen hun achterban wakker te maken. ARNHEM (GPD) - Bij Ak- zo-dochter Enka gaan de komende jaren circa 4000 arbeidsplaatsen verloren; ruim 13 procent van de in totaal 30.000 werknemers van Enka in West-Europa. Dit als gevolg van een al maanden voorgenomen ingrijpende sanering van de zwaar verliesgevende vezelsector. In Nederland gaat de vestiging in Breda (730 werknemers) dicht en staan zo'n 300 banen op de (Van e r verslaggevers) LEIDEN - De Turkse familie Temi- zisler mag voorlopig in Neder land blijven. Staatssecretaris Haars heeft haar eerdere beslis sing, dat de twee oudste dochters het land moesten verlaten, opge schort. Het kort geding dat mor gen zou worden gehouden is dan ook van de baan. Volgens de advocaat, mr. Roest, Opklaringen Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Vrij krachtige, aan de kust mogelijk harde, noordwesten wind. (opgemaakt om 11.15 uur) van het Turkse gezin betekent het opschorten een langdurig uitstel van de kwestie. De publi citeit rondom de uitwijzing zou volgens hem tot Haars' beslis sing hebben bijgedragen. Het gezin Temizisler, woonachtig aan de Hoflaan in Leiden Zuid- West, bestaat uit een echtpaar met twee zonen en drie dochters. Twee van de dochters zouden volgens de staatssecretaris Van justitie niet voor een verblijfsver gunning in aanmerking komen, omdat zij te oud zijn. De vader van het gezin kwam zes tien jaar geleden naar Nederland. Begin vorig jaar kreeg hij, zeven jaar na inschrijving, een flat toe gewezen. Daarop liet hij zijn fa milie overkomen. De gezinsher eniging leek te stranden op de re gels over de leeftijd van de kin deren en op de huisvesting, die voor een dergelijk gezin niet pas send zou zijn. Deze dreiging is nu voorlopig afgewend. tocht in Arnhem (hoofd kantoor en researchinsti tuut Aria). De grootste klap valt bij Enka- Duitsland. Het produktiebedrijf in Kassei (1500 werknemers) gaat dicht en bij de vestigingen in Konz en Oberbruck gaat een nog onbekend aantal banen in de ve zelsector verloren. Ook in het Noordierse Antrem (British En- kalon), dat 2000 medewerkers telt, zal het aantal arbeidsplaat sen fors worden ingekrompen. De vervaardiging van sommige produkten daar wordt stilgelegd. Aangenomen wordt dat die maat regel ook gevolgen heeft voor het aantal personeelsleden op het Enkalon-hoofdkantoor in het Britse Leicester (200 werknemer- s). De vakbonden en ondernemingsra den zijn vandaag door de Enka top ingelicht. Bedoeling is or dwongen ontslagen zoveel moge lijk te voorkomen. Interne o1 plaatsingen in Akzo-verband, een vacaturestop, hulp bij het vinden van ander werk, vervroegde uit treding en wachtgeldregelingen worden door de bedrijfsleiding als mogelijkheden gezien om de sociale gevolgen voor de werkne mers zo gering mogelijk te doen zijn. China heeft dreigement uitgevoerd PEKING (AFP) - China heeft van daag besloten zijn diplomatieke betrekkingen met Nederland van het niveau van ambassa deurs te verlagen tot dat van zaakgelastigden, zo heeft de Chi nese radio bekendgemaakt. 111 SAN SEBASTIAN (DPA/AFP/ UPI) - Door een zware bomaan slag zijn vandaag de bureaus van de Spaanse elektriciteitsmaat schappij "Iberduero" in San Se bastian zwaar beschadigd. De po litie vermoedt dat de aanslag - uitgevoerd met kneedbommen met een gewicht van verscheide ne kilo's en stukken ijzer met een grote vernietigingskracht - het werk is van de ETA. Deze Baskische afscheidingsbewe ging probeert al jaren de bouw van de kerncentrale "Lemoniz" te verhinderen. Overigens is de bouw van de centrale - op 16 km van de Baskische hoofdstad Bil bao - een half jaar geleden vol tooid. Het complex is nog niet in gebruik genomen. ALGIERS, TEHERAN, WASHINGTON (GPD) - Het ak koord tussen Amerika en Iran, dat moet leiden tot de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzelden, is van morgen in Algiers (Algerije) getekend. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher zette zijn handtekening vanmorgen op het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken. Direct daarop bevestigde het Witte Huis dat het akkoord al eerder door de Iraanse regering was ondertekend. 20 PAGINA'S Natalia Petruseva Europees kampioene. Mogelijk mes in sociale uitkering. PAGINA f Met gespannen gezichten volgt de familie Morefield in San Diego het laatste nieuws over de gijzelingskwestie op de Amerikaanse televisie. De man van mevrouw Morefield (foto midden) behoort tot de 52 Amerikanen die nu al veertien maanden wnrthm vastaehouden in Iran. Over het tijdstip van vrijlating van de 52 gegijzelden is officieel nog niets bekend. In Algerije werd vanochtend echter verklaard dat de gegijzelden al vandaag moge lijk zullen worden overgebracht naar Algiers en morgen, als Ame- rika's nieuwe president Ronald Reagan wordt ingehuldigd, aan Washington zullen worden over gedragen. Christopher tekende vanmorgen drie documenten. Daarna dankte hij de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Mohammed Benyahia voor de wijze waarop Algerije „de moeilijke rol van be middelaar" tussen Washington en Teheran had vervuld. Inmid dels maakte de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter zich op om het nieuws voor de televisie be kend te maken. Carter was van nacht op zijn privé-kantoor in het Witte Huis, het Oval Office, geble ven en werd daar vanmorgen door Christopher gewekt met het nieuws van de ondertekening. Aanhoudende geruchten willen dat hij nog vandaag naar Frank furt zal vliegen. De Amerikaanse gegijzelden zullen namelijk in een ziekenhuis op de Amerikaan se militaire basis bij Wiesbaden worden opgenomen. Vertaling Het verlies aan arbeidsplaatsen op het hoofdkantoor van Enka en het researchinstituut Aria (samen bijna 2000 werknemers) in Arn hem is een rechtstreeks gevolg van de voorgenomen sluiting van de produktiebedrijven in Breda en het Duitse Kassei. In de afgelopen jaren zijn in Arn hem al via natuurlijk verloop en vervroegde uittreding enkele honderden banen verloren ge gaan. Vliegtuigen de president moeten nog enkele documenten getekend worden voordat de gelden uit Irans be vroren tegoeden overgemaakt worden en de gijzelaars vrij ko- (zie ook pagina buitenland) De 52 gegijzelde Amerikanen zou den vanmorgen al naar Merha- bad, het vliegveld van Teheran, zijn gebracht. Dat berichtte van middag de Amerikaanse televi siemaatschappij CBS. Poolse actie voor vrije zaterdag. Periodekampioenen ook in eredivisie. PAGINA 10 Dat de uiteindelijke ondertekening van het akkoord, nadat er al in grote lijnen overeenstemming was bereikt tussen Washington en Teheran, een slepende zaak werd, was te wijten aan de verta ling van de in het Frans opgestel de documenten. Volgens de offi ciële versie in Algiers schijnt de vertaling van het Frans in het Parsi, de Iraanse taal, minder moeilijkheden op te leveren dan de vertaling van het Frans in het Engels. Volgens het draaiboek zou Washington na de onderteke ning van het akkoord een begin maken met de overmaking van de 9,5 miljard dollar, afkomstig van bevroren Iraanse goederen. De ondertekening volgde op een nacht van uiterste Amerikaanse inspanningen om de gijzelaars nog vandaag vrij te krijgen. War ren Christopher voerde tot diep in de nacht besprekingen met de Algerijnse bemiddelaars. De ge hele nacht heerste er een nerveu ze spanning op de Amerikaanse ambassade te Algiers, waar auto's met delegatieleden onafgebro ken aan- en afreden. HHBHHHÜ Op het vliegveld 'Houari Boume- dienne' van Algiers is vanoch tend een Iraans toestel geland, dat de ondertekende documen ten van het akkoord voor de vrij lating van de gijzelaars naar Te heran zal overvliegen. Op hetzelf de vliegveld staan vanaf gister avond twee Boeings 727 van de Algerijnse nationale luchtvaart maatschappij gereed, die elk ogenblik naar Teheran kunnen vertrekken om de 52 Amerikaan se gijzelaars op te halen. De zes Algerijnse doktoren, die zaterdag in de Iraanse hoofdstad aankwa men, zijn waarschijnlijk vanmor gen begonnen met het medisch onderzoek van de gijzelaars. Rede In een korte rede voor radio en tele visie heeft Carter vanmorgen be kendgemaakt dat een akkoord met Iran is getekend 'dat zal re sulteren, geloof ik, in de vrijheid van onze Amerikaanse gijze laars'. Carter zei niet wanneer de gijze laars vrij zullen komen. Volgens LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi) nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en deA krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1