Italiaanse regering overleeft crisis van ontvoering Bernadette Devlin ernstig gewond Zweden draagt Wallenberg voor Nobelprijs voor Andriessen op zoek naar eenheid Europa Regering heeft niet toegegeven "Polen exporteert op grote schaal vlees" jarino rekrec ZATERDAG 17 JANUARI 1981 Na aanslag drie overvallers LONDEN (AP, GPD) - Bernadette Devlin McAliskey, de bekende Noordierse roomskatholieke activiste, is gisteren met haar echtgenoot slachtoffers geworden van een aanslag. Ze werd gisteren zeven keer getroffen door schoten, die door drie overvallers werden afgevuurd in haar afgelegen huis in het graafschap Tyrone in Noord-Ierland. Haar echtgenoot, Michael, werd ook geraakt. Haar toestand is zorgwekkend. De overvallers openden het vuur, nadat ze 's morgens vroeg de deur hadden openge hakt, op Bernadette McAliskey, die haar drie kinderen uit bed aan het halen was. Het huis van de McAliskeys ligt vrij afge legen en is slechts te bereiken via een twee kilometer lange onverharde weg. In een auto van een buurman werd het echtpaar naar het ziekenhuis vervoerd. Bernadette McAliskey (34) werd geraakt in borst, arm en been. Drie mensen zijn in verband met de aanslag gearresteerd. De drie werden door mensen uit de buurt ge grepen, die hen naderhand overleverden aan de politie. Bernadette McAliskey is woordvoerster van het landelijk H-blokkencomité, genoemd naar de H-vormige Maze-gevangenis bij Belfast, waar republikeinse gevangenen vier jaar lang actie voeren om politieke .status. Hun actie mondde in oktober uit in een hongerstaking die vóór Kerstmis weer werd afgelast. Bernadette McAliskey is een fervent strijd ster voor politieke status van de republi keinse gevangenen en trad tijdens de hon gerstaking op als hun woordvoerster. Bernadette Devlin kreeg bekendheid toen ze nog aan de universiteit in Belfast stu deerde. door haar rol in de burgerrechten campagne. Ze nam deel aan studentende monstraties in Belfast in de zomer van 1968. en in alle daaropvolgende demon straties voor burgerrechten in Noord- Ierland. Als antwoord op de ernstige on geregeldheden die daarbij ontstonden, stuurden de Britten het leger naar Noord- Ierland om de rust te herstellen en werd Noord-Ierland weer vanuit Londen be stuurd. Bernadette Devlin werd in het Londense Lagerhuis gekozen als onafhankelijk ka merlid voor het district Midden-Ulster. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaars) ROME - De Italiaanse regering vroeg en kreeg gisteren het vertrouwen van het parlement na het vierde debat over de ontvoering van Giovanni d'Urso, de topambtenaar van het ministerie van justitie, die donderdag na een gevan genschap van 33 dagen door de Rode Brigades werd vrij gelaten. In zijn antwoord op de kritiek van verschillende kanten, en met na me van de communistische par tij, verklaarde minister-president t Arnaldo Forlani: „De Italiaanse regering heeft niet toegegeven aan de terroristen en zal dat ook nooit doen". Hij herinnerde eraan, dat er met da ta en cijfers was aangetoond, dat het door de regering genomen be sluit om de speciale gevangenis op het Asinara-eiland te sluiten, genomen was lang voordat de Ro de Brigades het eisten. En de voornaamste eis van de ontvoer ders, namelijk opheffing van de verschillende behandeling voor gewone misdadigers en gedeti neerde terroristen, zo verklaarde Forlani, wordt door de regering zeker niet ingewilligd. Integen deel, het is de bedoeling deze noodzakelijke scheiding nog ver der door te voeren en te vervol maken. Ook is de regering het eens met de motie van de republikeinen, die solidariteit uitdrukte met dat deel van de Italiaanse pers, dat weigerde toe te geven aan de eis van de Rode Brigades om de pro clamaties uit de gevangenissen van Palmi en Trani af te drukken. In zijn verklaring van donderdag had Forlani zich volgens de repu blikeinen al te veel op de vlakte gehouden om de socialisten niet voor het hoofd te stoten (die de documenten namelijk wel had den gepubliceerd, in hun partij blad l|Avanti)m Zo is met veel kunst en vliegwerk de coalitie voorlopig weer gered, maar dat het kabinet-Forlani er sterker op geworden is, zal wel niemand durven beweren. Eèn op de drie Duitsers te dik BONN (AP) - Volgens een rege ringsstudie is één op de drie volwassen Westduitsers te dik. Het ministerie van volks gezondheid verklaarde dat dit vooral het gevolg was van het eten van te veel vlees. De vleesconsumptie steeg van 79,S kilo per hoofd van de be volking per jaar in 1971-1972 naar 89,1 kilo in 1978-1979. De aa.'dappelconsumptie, ook vaak genoemd als oorzaak van zwaarlijvigheid, daalde echter in dezelfde periode van 101 kilo naar 91,4 kilo. Een kwart van de Westduitse be volking weegt al sinds hun jeugd te veel. Intussen maakte de politie bekend, dat er voor de ontvoering van Giovanni d'Urso en de moord op de generaal van de carabinieri Enrico Galvaligi zeven arrestatie bevelen zijn uitgevaardigd. De politie zegt voldoende bewijzen te hebben tegen de hele groep die beide terreurdaden heeft ge pleegd. Een van de zeven werd al afgelopen zaterdag in Rome gear resteerd: het is de 25-jarige eco nomiestudent Giulio Cacciotti. die in het bezit was van het origi neel van een van de communi qués van de Rode Brigades. Hij wordt ervan verdacht een van de daders te zijn van de moord op generaal Galvaligi. Zijn arrestatie werd niet dadelijk bekendgemaakt, maar heeft er volgens de politie vermoedelijk toe bijgedragen dat de Rode Bri gades hun gevangene enkele da gen later vrijlieten. Een van de zes gezochte terroristen is Gio vanni Senzani, de criminoloog van de universiteit van Florence, wiens naam de enige was die al tijdens de gevangenschap van d'Urso door de politie werd be kendgemaakt. Tegenover dit gedeeltelijke succes van de politie in het onderzoek naar d'Urso's ontvoering staat de volkomen mislukking van hun plan om de ontvoerders bij de vrijlating van hun gevangene te snappen: een van de zones die on der bijzondere bewaking ston den, was die rondom het ministe rie van justitie, waar hij ook in derdaad werd achtergelaten. Verkiezingen in Israël vervroegd JERUZALEM (AP) - De Likoed- partij van premier Menachem Be gin heeft de Israëlische regering gemachtigd een besluit te nemen over vervroegde verkiezingen. Het kabinet komt zondag bijeen om over deze zaak te spreken. Haim Kaufman, fractievoorzitter van Likoed in het parlement, zei na een gesprek met Begin dat de partij verdeeld was over dit on derwerp en dat er besloten was geen datum te noemen voor de verkiezingen. Kaufman sprak van juni of juli. WARSCHA U - Deze Polen wach ten tevergeefs op de bus. In verschei dene Poolse sleden is gisteren enkele uren gestaakt uit protest tegen de afwijzende houding van de rege ring tegenover de invoering van de vrije zaterdag. In Warschau lag het openbaar vervoer vier uur stil. Het stakingsparool van de vrije vak bond 'solidariteit' had tot gevolg dat er tussen 8 en 12 uur geen trams en bussen reden. De solidariteit zegt dat de regering is teruggekomen van de belofte om met ingang ran 1981 de vrije zater dag in te voeren. De regering be weert dat alleen de mijnwerkers een schriftelijke belofte voor een vijf daagse, 40-urige werkweek hebben gekregen. De minister van zware industrie Adrzej Jedynak is gisteren in Gdansk besprekingen begonnen met de arbeiders van de scheeps werven over de vrije zaterdag. Maar van een toenadering tussen de standpunten ijkt nog geen spra ke te zijn. Dinsdag zal een commis sie van solidariteit zich over het probleem buigen. Stakingen waren er gisteren ook in 270 bedrijven in het district Legni ca. Legnica, in Oost-Polen, is het hoofdkwartier van de Russische troepen in Polen. In zeven grote bedrijven in Poznan legden enkele tienduizenden werk nemers het werk voor twee uur neer. In de vliegtuigfabriek van Mielec legden 22.000 arbeiders het werk twee uur neer ter ondersteuning van de eis tot officiële erkenning van de Boerenbond. In land zelf niet te krijgen DEN HAAG (GPD) - Polen expor teert op grote schaal vlees, terwijl dat op de binnenlandse markt niet of nauwelijks is te krijgen. I n november vorig jaar was zelfs sprake van recordleveranties van vleesconserven aan de Verenigde Staten. Deze week nog werden de exportprijzen voor ham door de Poolse regering verlaagd. Ont wikkelingen die het Produkt- schap voor Vee en Vlees in Rijs wijk met zorg vervullen. Het Produktschap vreest de con currentie van de Poolse produk- ten voor de Nederlandse vleesex porteurs. Ook in Denemarken, een andere belangrijke vleespro ducent in Europa, wordt de Pool se vleesexport met zorg bekeken. Het Produktschap voorziet con currentievervalsing. omdat het niet voor onmogelijk wordt ge houden dat de Polen door de EG geleverd vers varkensvlees in de vorm van ham weer a fzetten in de Verenigde Staten. Het gaat om een contingent van 35.000 ton varkensvlees dat tegen verlaagde prijs aan Polen is aangebode- Ook het Nederlandse bedrijfsleven heeft een (nog niet bekend) aan deel in deze Europese leverantie Maar, aldus het Produktschap, de Nederlandse overheid moet dan wel een kredietgarantie verstrek ken. De betaling door Polen laat namelijk twee jaar op zich wach ten en dat kan het Nederlandse bedrijfsleven niet opbrenge- Polen moet exporteren om de enor me schuldenlast aan het Westen te verlichten. Maar ook naar de andere Oostbloklanden gaan gro te hoeveelheden Pools vlees en andere landbouwprodukten ter compensatie van importen uit die landen. De Polen zelf moeten zich in het beste geval tevreden stellen met (soep)kippen. Slage rijen in het land vallen op door lege vleeshaken en het ontbreken van vleeswaren in de vitrines. De afgelopen maanden is verschil lende malen gemeld dat arbei ders uit protest treinwagons met voor de Sowjet-Unie bestemde vleesprodukten hadden losge koppeld, leeggehaald en de in houd verdeeld. Palestijns zelfbestuur opgeschort TEL AVI V- De Israëlische, Egypti sche en Amerikaanse delegaties hebben gisteren de onderhande lingsronde over zelfbestuur voor de Palestijnen beëindigd zonder een datum vast te stellen voor hervatting van het overleg. Het wachten daarvoor is op het aan treden van de nieuwe Ameri kaanse regering. Volgens Israëlische zegslieden hebben de Egyptenarcn ge klaagd over een verslechtering van de sfeer bij de onderhande lingen als gevolg van de formele Israëlische annexatie van Oost- Jeruzalem. De besprekingen, die worden gehouden krachtens de akkoorden van Camp David, moeten leiden tot een vorm van beperkt zelfbestuur vpor de Pale stijnen op de westelijke Jordaan- oever en de strook van Gaza. (ADVERTENTI STOCKHOLM (AP/Reuter) - Een internationale hoorzitting over het lot van de Zweede diplomaat Raoul Wallenberg, van wie wordt aangenomen dat hij sinds 1945 in de Sowjet-Unie gevangen zit, is gisteren beëindigd met een op roep aan de Russen hem vrij te laten. De Zweedse diplomaat is gisteren voorgedragen voor de Nobel prijs. Men wil er alles aan doen om duidelijkheid te krijgen over het lot van de man die in de oor log duizenden joden uit de han den van de nazi's hield. Nationale comités die zich voor de zaak Wallenberg inzetten, gaan ook proberen de kwestie op de agenda te krijgen van de VN- commissie voor de rechten van de mens en van de gelijknamige commissie van de Raad van Eu ropa. In Stockholm is een tweedaagse conferentie over de zaak gehou den. Wallenberg zou in Boeda pest 30.000 joden aan een trans port naar vernietigingskampen hebben onttrokken, voordat het Sowjet-leger hem in 1945 arres teerde. In kringen rond de conferentie ge looft men heilig dat de diplomaat nog in leven is. Hij zou zijn dagen slijten in een gevangenis in de Sowjet-Unie. Het persbureau "Tass" sprak schande van de "provocerende" actie van landen als de Verenigde Staten, Engeland en Israel. Deze staten zouden de kwestie- Wallenberg aangrijpen om scha de toe te brengen aan de Sowjet- Zweedse betrekkingen en de an ti-Sowjetgevoelens in het alge meen aan te wakkeren. Jarino Rekreatie Antwoordnummer 3. 9300 XA Roden (geen postzegel) Tel. 05908-16866. Na kantoortijd 05908-19598 Europa, de Europese Gemeen schap. de Europese Commis sie. het Europees Parlement. Raad van Ministers. Allemaal termen die men bijna dagelijks in óe krant kan te genkomen in hetzij econo misch, hetzij politiek ver band De gemiddelde lezer zal door al die termen het Europese bos gemakkelijk uit het oog ver liezen. Want wat doen deze instellingen nu eigenlijk? En vooral: wat is de politieke be tekenis ervan' Als onze minister van buiten landse zaken Chris van der Klaauw naar het Midden- Oosten gaat. wordt daaar al snel in Europees verband po litieke waarde aan gehecht. Want toevallig is Nederland in de eerste helft van dit jaar voorzitter van de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap. Daarbij ver liest men uit het oog, dat die Raad van Ministers welis waar het meest gezaghebben de orgaan is van de Europese Gemeenschap, maar geen po litieke eenheid vormt en dus niet als zodanig naar buiten kan treden. De Raad van Ministers bestaat uit de ministers van de (in middels met Griekenland er bij tien) lidstaten. Al naar ge lang van het onderwerp vaar digen de regeringen gewoon lijk'éen bewindsman af naar de bijeenkomsten van de Raad (landbouw, financiën, verkeer, buitenlandse zaken etc). De beslissingen die de Raad neemt moeten gebaseerd zijn op voorstellen van de Euro pese Commissie, het dage lijks bestuur van de Gemeen schap. Pas als de ministers van alle tien lander. het er over eens zijn dat een be paald advies van de Europese Commissie verkeerd is. kun nen zij in de Raad zo n advies terzijde leggen of de Com missie naar huis sturen. Dat is dus nog nooit gebeurd. Omdat de eensgezindheid ontbreekt. Want men kan nu wel een Eu ropese eenheid nastreven, elk land blijft zich inzetten voor zijn eigen economische of politieke straatje. Een treffend voorbeeld daar van zijn de zoutlozingen door de Franse kalimijnen in de Rijn. Ondanks vele conferen ties en herhaalde pogingen van Nederland en West- Duitsland om Frankrijk tot een wat 'Europeser' gedrag in deze kwestie te manen, is dit probleem nog steeds niet op gelost. Zelfs het feit dat Van der Klaauw vorig jaar de Ne derlandse ambassadeur voor beraad terugriep - een zeer ernstige diplomatieke stap tegenover een bevriend land - heeft niet mogen baten. Frankrijk gaat nog steeds door met de lozingen en de Rijn wordt steeds zouter. Om op de Midden-Oosten-poli- tiek terug te komen: het ziet er niet naar uit dat de Ge meenschap als eenheid iets kan bereiken dat een oplos sing dichterbij kan brengen De kwestie van het Midden- Oosten verdeelt de tien part ners als geen andere en ook de eerste rede van Van der Klaauw als voorzitter van de Raad van Ministers biedt weinig hoop op duidelijk heid. Het enige dat Van der Klaauw over de kwestie kwijt wilde was dat "het Midden- Oosten-vraagstuk de hoofd moot zal vormen van de acti viteiten van de Tien". Maar wat dat concreet inhoudt, daarover wijdde de bewinds man in het geheel niet uit. Reden voor leden van het Eu roparlement tot felle kritiek op de kersverse voorzitter. Dat Europarlement bestaat uit afgevaardigden van de tien landen, die daarin zijn geko zen door de afzonderlijke kie zers. Het parlement is door de partijgewijze opstelling dus wel in staat om de voo ringenomenheid van de af zonderlijke landen te door breken. Maar helaas heeft het weinig bevoegdheden. Zo kan het Europarlement de 'regering' niet naar huis stu ren In de eerste plaats omdat er helemaal geen gemeen schappelijke regering is. Ten tweede omdat elke beslissing van het parlement door de Raad van Ministeis kan wor den tenietgedaan. Vooralsnog ziet hei er naar uit dat het Europarlement in de nabije toekomst niet veel meer zal zijn dan een advise rend orgaan, zonder 'echte macht. Een kostenverslin- dend instituut dat weinig bij draagt tot een werkelijke eco nomische en politieke een wording van Europa. Ten slotte is er dan nog die veelgenoemde Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Mededinging Voor ons land is daarin be noemd Frans Andriessen. voormalig minister van fi nancien in het kabinet-Van Agt. Andriessen heeft de 'portefeuille' van mededin ging gekregen. En wie niet snapt, wat dat precies in houdt. wordt er door And riessen zelf tot vervelens toe van doordrongen dat dat wel degelijk ccn heel belangrijke post is. Waarschijnlijk zit er in zyn woorden wel een kern van waarheid, maar tot nog toe is daar niets of weinig van gebleken. Echt belangrijke portfeuilles in de EG zijn nu eenmaal die van landbouw, economische zaken, financien en buiten landse zaken. Maar Andries sen blijft roepen dat het me- dedingings-beleid. of concur- rentie-beleid zoals zijn post ook wel wordt genoemd, wel degelijk een pijler is. waarop het Europees beleid in het al gemeen steunt. In dit verband valt de naam 'protectionisme' vaak. Vooral in de huidige economische crisis zijn landen geneigd voor hun eigen bedrijfsleven een lans te breken. En daar komt het eigenbelang weer om de hoek kijken. Want waar bedrijven in moeilijkhe den komen, is men snel ge neigd maatregelen te nemen om de import te beperken. En dat is protectionisme. Dat daardoor dergelijke bedrij ven in andere landen van de Gemeenschap in moeilijkhe den komen, zal die lénden een zorg zijn. Toch is zo'n houding in strijd met de beginselen waarop de Europese Gemeenschap tot stand is gekomen. Immers, men ging ervan uit een ge meenschappelijke markt op te zetten, waarop de landen zonder veel rompslomp van en bij elkaar konden kopen en verkopen. Zo'n grote markt vereiste de afschaffing van alle betalingen aan de grenzen tussen de aangeslo ten landen en ook van de be perkingen van de onderling te verhandelen hoeveelheid goederen. Een andere eis was. dat alle lid staten eerlijk en vrij met el kaar moesten kunnen con curreren. Er moesten ge meenschappelijke douaneta rieven worden vastgesteld in de Gemeenschap. En alle be lemmeringen voor een vrij verkeer van personen, goede ren. diensten en geld tussen de lidstaten moesten worden opgeheven. Een gemeenschappelijk econo misch beleid is dus nodig. Maar in de huidige malaise is men maar al te snel bereid de gemeenschappelijkheid te ontduiken. Frans Andriessen moet er voor waken dat de afzonderlijke lidstaten zich niet aan dat ge meenschappelijk economi sche beleid onttrekken. Zijn voorganger in de Europese Commissie. Henk Vredehng. heeft er een (te) zware kluif aan gehad. Gefrustreerd door de onwerkbare situatie bin nen de Commissie, waar hij sociale zaken en werkgele genheid voor zijn rekening had, laat hij niet na te wijzen op het feit dat een gemeen schappelijk beleid een on haalbare kaart is gebleken In een interview in het dagblad Trouw weet Vredehng zelfs te melden dat "nationale prioriteiten steeds meer de boventoon gaan voeren". De commissie kan de macht van de ministers nauwelijks doorbreken en de commissa rissen werken langs elkaar heen, aldus Vredehng. Met deze waarschuwing in het achterhoofd moet Andries sen aan de slag op een post, die een ondankbare klus voor hem inhoudt. Zijn waak zaamheid over een eerlijke concurrentie tussen de be drijven in de lidstaten zal hem door veel (grote) bedrij ven zeker niet in dank wor den afgenomen Zijn eerste, weinig populaire daad zal zijn om in Nederland acht a negen subsidies aan het bedrijfsleven af te wijzen. Het gaat hier om gelden die de Nederlandse regering in het kader van de Wet op de Investerings Rekening (WIR) aan bedrijven beschikbaar stelt. Deze WIR subsidies zijn strijdig met de bepalin gen van da vrije ooncui rentie in de gemeenschap. Want door die subsidie worden zy bevoordeeld boven bedrijven in andere landen. Andriessen had gehoopt dat zijn voorganger, de Luxem burger Vouel. dit karweitje al voor hem had opgeknapt. Maar Vouel was daaraan niet meer toegekomen Want Vouel heeft in de vijf jaren van zijn commissariaat voor namelijk geprobeerd zo wei nig mogelijk op te vallen. En dat is hem aardig gelukt Aan Andriessen de laak om het beter te doen dan zijn Lu xemburgse voorganger Het zal hem niet gemakkelijk val len. Want waar. na zoveel jaar. de Europese Gemeen schap zo langzamerhand de eenheid zou moeten benade ren. is de verdeeldheid onder de lidstaten, in zowel econo misch als politiek opzicht, groter dan ooit ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9