Jeugdjournaal: leuk,stom,interessant, kort Anja en Paul halen vogels uit de olie Recept Molen De Valk is in drie maanden gebouwd Kijkje in de natuur Muesli koekjes ZATERDAG 17 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 33 Redactie: Marijke Kool en Anneloes Timmerije. Bijdragen van: Margot Blonk Monique Uiter- waal en leerlingen van de Kon. Julianaschool in Leiderdorp. Reacties: Klepperdoos, Postbus 54,2300 AB Lei den. Gevelsteen Voor Anja en Paul zolangzamer- hand een dagelijkse klus: het was sen en drogen van vogels. WAT HEB JE NODIG: 2 eieren de dooiers moet je van het eiwit split sen), 2 koppen muesli, 2 eetlepels olie, 2 eetlepels honing of jam, 1 kop melk of vruchtensap. 1 kop volkorenmeel, zout, snufje kaneel, noten of sesamzaad. WAT MOETJE DÖEN: Meng de muesli met de melk of vruchtensap. Roer de eierdooiers, zout, meel. en olie goed door elkaar tot het deeg aan de lepel blijft kleven. (Je kunt, als je dat lekker vindt, wat extra rozijnen en wat citroensap erbij doen). Doe de muesli er bij. Brillen en rattenvallen Op de eerste drie zolders werden vroeger de zakken graan en meel opgesla gen. Daar kwam natuurlijk ongedierte op af, muizen en ratten bijvoor beeld- In 1966 is 'De Valk' museum geworden, en men heeft toen van de zolders tentoonstellingsruimten gemaakt. Er liggen heel veel molenon derdelen, gereedschappen, weegschalen, meelscheppen en andere din gen, zoals twee o'ude ijzeren brilletjes en houten rattenvallen Als je de molen binnenkomt kun je de molenmakerij bekijken, waar ze de onder delen bouwden en herstelden, én een smidse en een echt smidsvuur met daarbij allerlei tangen. Als je bij het smidsvuur staat kijk dan eens naar boven. Daar hangt een enorme blaasbalg, waar het vuur mee kon wor den aangewakkerd. Poepdoos Vóór de smidse, links, is een soort houten kast: een ouderwetse poepdoos. Die doos stond dus een eindje van de molenaarswoning af. En dat is maar goed ook, want al te fris zal zo'n doos niet hebben geroken. Als de doos helemaal vol zat met rommel, dan moets hij worden leeggeschept. De molenaarswoning kun je ook bekijken. De meubels en de hele inrich ting zijn vari rond 1900. Op de eerste verdieping sliep de molenaar en zijn gezin. Klop de eiwitten stijf en schep dit heel voorzich tig door het deeg (niet roeren). Vul een ingevette bakplaat met het deeg, ongeveer een centimeter dik, en strooi er wat sesamzaad of gehakte nootjes over. Bak de koek lichtbruin in een warme oven (onge veer 20 tot 30 minuten). Snij er dan kleine koekjes van en bewaar deze ge zonde koekjes in een trommel, of eet ze liever gelijk warm op. Op de gevelsteen staat dat de molen 'De Valk' is gebouwd door Adrianus van Deventer en Maarte van Royen. De eerste steen is gelegd op 20 juli en de laatste steen op 7 oktober in datzelfde jaar. In 1743 heeft men in een kleine drie maanden 'De Valk' gebouwd!! Voor 50 cent (als je tussen de 6 en 16 jaar bent) kun je deze stenen stelling korenmolen bekijken. Open: van dinsdag tot en met zaterdag van 10 uur tot 5 uur 's middags. Zondag van 's middags 1 uur tot 5 uur. Maandag is 'De Valk' dicht. Adres: 2de Binnenvestgracht 1 (vlakbij station). Boven de maalzolder is de Steenzolder. Daar staan de maalstenen, waar tussen het graan werd gemalen tot meel. Vroeger hebben er vier maalste nen gestaan. Eentje is er weggehaald, zodat de mensen de ruimte hebben om de stenen goed te kunnen bekijken. Dan komt de Luizolder. Het graan werd met een hijsinrichting omhoog gehesen. De molenaar noem de dat een 'luiwerk'. De zolders onder de luizolder hebben allemaal ppn luik, die precies onder elkaar liggen. Door die luiken werden de zakken graan met het luiwerk omhoog gehesen (ze noemden dat 'geluid'). Op de kapzolder kwam de molenaar alleen als bepaalde draaipunten moesten worden gesmeerd en het draaiwerk moest worden nagekeken. Zeekoeten proberen een beetje op temperatuur te komen onder de warme lamp in het buitenhok. Nog meer vrijwilligers aan het werk in 't Vogelasiel. Een Jan van Gent die olie naar binnen heeft gekregen wil nog niet zelf eten. De jongen links omklemt de vogel voorzichtig met zijn benen en houdt de snavel open. Zo 'kan er een visje in zijn bek worden gestopt. De walmolen 'De Valk' is gebouwd op een heuvel (een wal), een vroegere verdedigingsheuvel van de stad Leiden. Als je langs de molen fietst, verwacht je niet dat het zo'n groot bouwwerk is. Molenaar moest veel trappen lopen Om helemaal bovenin de kap van de molen te komen, moetje maar liefst 7 heel smalle en steile trappen oplopen. Ongeveer halverwege de molen is de Maalzolder Daar werkte de molenaar eigenlijk. Hij ving uit de twee houten kokers, de 'meelgoten', die uit het plafond van de maalzolder komen, het meel op in zakken. Omloop Vanaf de maalzolder kun je op de stelling of de 'omloop' komen. Omdat de huizen steeds hoger werden gebouwd, moesten de molenbouwers, die hun graanmolen natuurlijk dicht bij hun klanten wilde bouwen, de molen zo hoog maken om de wind over de huizen heen op te kunnen vangen. 'De Valk' is dan ook 29 meter hoog. Maar ja, de wieken konden niet te lang worden gemaakt, want dan zou het wiekenkruis veel te zwaar worden en alleen bij hevige stormwinden kunnen draaien. Maar de molenaar moest wel bij de wieken kunnen komen om zeil te 'meerderen' of te 'minderen'. Hij moest ook de wieken vast kunnen zetten. Daarom bouwden ze een omloop. Luiwerk Anja van Duin en Payl van Dijk doen heel goed werk. Elke dag fietsen zij na schooltijd naar het vogelasiel in Noordwijk om te helpen met voeren en hokken schoonmaken. De afgelopen we ken hadden zij het erg druk. Elke dag werden er tientallen vogels naar het asiel gebracht. Deze die ren zaten helemaal onder de olie. Jullie weten.ondertussen dat een groot dee'l van de Nederlandse kust onder de olie zit. Waar dat precies vandaan komt weet nog niemand. (zoals je voor je haar gebruikt) ge droogd. Als de vpgels een beetje bijgekomen zijn mogen ze naar de buitenkooi. Omdat de vogels helemaal nat zijn geworden (dat heet officieel 'lek raken') moeten zij hun veren la ten drogen. Achter in de staart zit een vetklier. Je ziet vaak (water vogels die bezig zijn met poet sen. Ze halen met hun snavel vet uit de klier en dit strijken ze langs hun veren. Tussen de veren moet ook weer lucht komen, zodat de lichaamstemperatuur van de vo gel op peil blijft. Het duurt wel een paar weken voordat de vogel helemaal droog is. Een heleboel vogels halen het ondanks de goe de hulp van Anja en Paul toch niet. De dieren die weer naar buiten kun nen en. weer kunnen zwemmen worden naar de pier in IJmuiden gebracht. Daar worden ze losge laten. Als het even mee zit kun nen zij meteen weer zelf voedsel zoeken. Het is dan wel te hopen, dat er niet weer zo'n oliegolf in zee zit! Als je iets meer wilt weten van het asiel kun je zelf gaan kijken. Elke laatste zaterdag van de maand is het te bezichtigen voor iedereen, 's Middags van twee tot vier. Het asiel is te vinden achter het poli tiebureau in Noordwijk. Zeevogels, vooral zeekoeten en Jan van Genten, maar ook meeuwen, hebben vréselijk te lijden van die olie. De meesten zitten helemaal onder. Vogels die niet besmeurd worden door die olie krijgen het vaak naar binnen bij het drinken van water. De olie is zo sterk, dat hun darmen verbranden. De meesten gaan dan ook meteen dood. Sommige vogels spoelen min of meer levend aan. De poli tie, mensen van de boswachterij en toevallige voorbijgangers brengen de dieren naar het Noordwijkse vogelasiel. Anja en Paul spoelen de vogels eerst schoon met een soort afwas-mid- del. Dit lost de olie op, maar tast de huid van de vogel niet aan. Daarna worden zij met en föhn Leerlingen van de Kon. Julianaschool in Lei derdorp hebben vorige week naar het Jeugd journaal gekeken. Hier onder kunnen jullie le zen wat zij er van vin den. Ik vind het Jeugdjournaal erg leuk. Er worden wel leuke en ook wel leerzame dingen in gezegd. Het wordt erg goed uitgelegd. Leontien Keule- mans vertelt het erg leuk. Ik ben blij dat het Jeugdjournaal er is, want in het NOS-jour- naal begrijpen de kinderen het meestal niet. Nu wel. hoop ik. Ik begrijp het nu ook veel beter. Anita de Jonge. Watjk van het Jeugdjournaal vind nou: ik vind het nou niet iets waarvan je zegt: Ha, leuk Jeugdjournaal, nee dat zou ik niet doen! Ik vind het nou wel leuk om naar t.v. te kijken, daar niet van hoor. Maar als ie naar het Jeugdjournaal kijkt zie je even later ook op het ge wone journaal, maar ik vind het wel leuk dat Ze het gedaan hebben voor andere kinde ren, dat is mijn mening! Elise Teske. Wij vinden het Jeugdjournaal onwijs leuk. Het is leuk voor kinderen. Want het journaal om acht uur is zo ingewik keld. We vinden het leuk ge presenteerd. Alleen missen we de sport en de tekeningen zijn zo gek getekend, dat kan nog beter. Maar toch kijken we elke dag behalve zater dags en zondags naar dan is het niet. Jammer dat het niet elke dag is en dan een kwar tier. Want het is nu wat kort. Daarom ook weinig onder werpen. Marjolijn Prillwitz. Annemieke Jutte en Suzanne Bloemen- Ik vind het Jeugdjournaal wel leuk. Maar het moet langer duren. En er moet meer voor kinderen in. Francisca. Wij vinden dat het één en ander aan het Jeugdjournaal moet veranderen. Ten eerste: niet alles wat erg is laten zien, want er is iedere dag wel wat leuks gebeurd. Ten tweede: waarom kan een kind het niet presenteren het is tenslotte een Jeugdjournaal! Ten der de: kunnen het ook eens vlot te dingen zijn, in plaats van klassieke concerten of zo. Verder is het weerbericht daarentegen erg leuk gedaan, vooral voor de kleintjes. We hopen dat het jeugdjournaal aan onze ideeén denkt. P.s. kan de Toptien er ook in. Jeannette en Carolien. Sinds maandag 5 januari is het Jeugdjournaal begonnen. Nu schrijven wij wat wij er van vinden. We beginnen met de volgende onderwerpen: We vinden het kort maar krach tig. Het is wel kort maar dat komt door de tijd die ze heb ben. Ze moeten meer tijd krij gen. Ze moeten Sesamstraat maar inkorten. Ze hebben nog geen écn keer sport uitge zonden. Sport is toch ook Nu het presenteren. Het wordt goed en duidelijk gepresen teerd. Goed duidelijk met al die moeilijke woorden er niet in. Dat is toch een voordeel. Het weerbericht: Het zijn leuke tekeningen maar niet interes sant. Schrijver: Caspar Wouters, tekst: Edwin Laman. Ik vind dat ze het later uit moe ten zenden. Ze moeten het om zeven uur uitzenden. Ze apen het wel een beetje na. Maar ze lcgggen het beter uit dan het andere journaal dat is wel zo. Ik vind het weerbericht een beetje dom. Allemaal stomme tekeningen. Van die vogels vond ik wel leuk. Maar in onze straat zeggen ze allemaal, wat stom hc dat Jeugdjournaal. Het wordt leuk verteld maar het begin vind ik een beetje stom Ik vind het niet leuk er komt nog geen een keer sport op het t.v. geweest. Ik vind het een beetje belachelijk, want om half zeven zit ik nog te eten. Verder vind ik het wel leuk. Edwin Hillebrand.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 33