De huishouding van de staat: dansen om een lege schatkist Beursweek Belastingwetten ideale speelbal van de politiek Belasting IT J ZATERDAG 17 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 31 Op Prinsjesdag is het voor de meeste Nederlanders schrik ken geblazen. Wie 's middags de krant opslaat kan rekenen op een hoop, doorgaans som ber nieuws. Belastingverho gingen, drank, sigaretten en benzine die duurder worden, uitkeringen die omlaag gaan. Het kabinet geelt op die derde dinsdag van september de miljoenennota uit, bergen cij fers en pagina's vol toelichtin gen en goede voornemens. In zo'n begroting wemelt het van de moeilijke formulerin gen en begrippen, maar in we zen gaat het om niet meer dan een huishoudboekje van een wat groot uitgevallen gezin. De Staat ontvangt inkomsten uit belastingen, diensten, ei gen bedrijven en grond- en huizenbezit. Op die manier is er geld om voor het welzijn van de gezinsleden uitgaven te doen. In noodgevallen kan het huishoudboekje sluitend worden gemaakt door geld te lenen. Eén belangrijk verschil is er wel: een regering kan in plaats van lenen ook geld bij drukken, in vakjargon "mo netair financieren" genoemd. Een gezin kan dat niet onge straft doen. Rond dat huis houdboekje van de overheid is vandaag de dag wat meer te doen dan vroeger. In het par lement en ook daarbuiten is natuurlijk door de jaren heen steeds getwist over de vraag hoe de Staat het beste met de beschikbare gelden kan om springen. Maar sinds het ver langlijstje van de overheid in de jaren zeventig uitbundiger toenam dan de inkomsten, is er niet alleen meer rond Prinsjesdag, maar het hele jaar door discussie over waar wel en waar niet of minder geld voor op tafel moet ko- Vorig jaar overschreed de Staat voor het eerst de ongeschreven wet dat per jaar niet meer dan acht keer een staatslening mag worden uitgeschreven. Het werden er in 1980 negen. Leningen waarop de olieproducerende Arabische landen gretig inschre ven, omdat ze een aardige belegging vormen voor het kapitaal dat ook Nederland jaarlijks voor olie neertelt. De schatkist is leeg, de belastingen leveren minder op, de werk loosheid groeit en de overheid blijft maar lenen en geld druk ken. Prof. Rutten, prof. Zijlstra en VNO-voorzitter Van Veen trokken dezer dagen aan de bel. Er moet bezuinigd worden. Waarom leent de Staat zoveel en hoe kan dat veranderen? Daar over in Economie Extra. Vandaag ook de eerste bijdrage van belastingadviseur en accountant J. Booij. Ministers, kamerleden, vakbon den, werkgevers, minder heidsgroepen. allemaal doen ze mee aan de dans om de lege schatkist. Wat wapenfeiten uit de afgelopen veertien da gen: Professor Rutten, secre taris-generaal de hoogste baas) op het ministerie van economische zaken schrijft in een nieuwjaarsartikel dat het nu echt heel. slecht met Ne derland gaat en dat als de overheid niet snel tweemaal zoveel gaat bezuinigen, de werkloosheid in 1985 het half miljoen zal hebben bereikt. Prof. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank (de op- perbankier van Nederland) maande het kabinet tot extra bezuinigingen en wil vooral dat er veel minder gebruik wordt gemaakt van de moge lijkheid om tekorten te dek ken door geld te drukken. Mr. Chris van Veen, voorzitter van het VNO (de grootste werkgeversorganisatie van het land) wil 4,5 miljard extra bezuinigingen en meer ruim te (lees: minder belasting druk) voor de bedrijven om zo weer groei te krijgen. Groei is het toverwoord dat in alle matigingsbetogen terug keert. Dat is niet verwonderlijk. Als het bedrijfsleven meer produ ceert en meer kan verkopen, bijvoorbeeld aan het buiten land, dan levert dat werk op voor mensen die nu gedwon gen zijn met een door de over heid betaalde uitkering thuis te zitten duimendraaien. Meer inkomsten voor het be drijfsleven, betekent ook meer belasting voor de schat kist. waarin dan toch al wat meer is blijven zitten, omdat die werkloze weer aan de slag kon. Meer geld in de schatkist betekent dat de overheid weer meer kan uitgeven. Ie dereen tevreden dus. Op het ogenblik ziet het er wat anders uit. De overheid heeft zich het welzijn van de gezins leden na de oorlog sterk ter harte genomen. Daar was geld voor. Het ging het be drijfsleven goed, er was veel werk, er werd aardgas ont dekt en verkocht en dat lever de de overheid geld op. De so ciale wetgeving kon goed van de grond komen, er werd een begin gemaakt met het terug brengen van verschillen in in komen. Geld om al die voor zieningen in stand te houden is er op het ogenblik niet meer. Veel landen in de we reld. die vroeger nauwelijks fabrieken hadden, hebben die nu wel en brengen goederen tegen scherpe prijzen op de markt. De concurrentie tus sen industrielanden is toege nomen. Lage prijzen zijn in belangrijke mate bepalend Volgens allerlei rapporten die over dat onderwerp in Neder land zijn uitgebracht, blijkt dat het daar bij ons aan heeft geschort. Prijzen zijn te hoog, kwaliteit wil nog wel eens te genvallen of wordt te weinig benadrukt, en veel nieuws hebben Nederlandse fabri kanten ook niet te melden ge had. Gevolg: minder export, minder werk, veel uitkeringstrek kers, hoge lasten en minder inkomsten voor de overheid. De overheid is om aan de wensen op het verlanglijstje te kunnen blijven voldoen geld gaan lenen en bankbiljet ten gaan drukken. Dat ge beurde altijd al, maar de laat ste jaren steeds vaker, omdat de tekorten steeds groter wer den. Zo was er in het jaar 1900 een totale overheidsschuld van 1,1 miljard. In 1910 was de schuld wat minder, maar van af ongeveer 1920 zien we die schuld steeds groter worden. In 1940 gaat het om 4.2 mil jard, in 1945 (de oorlog liet zijn sporen na) 12,8 miljard en in 1950 27,4 miljard. In die tien jaar daarna treedt er een da ling op: 1955: 20,7 miljard en 1960: 18,6 miljard. Daar is een simpele verklaring voor. Amerika kwam toen met zijn zg. "Marshallhulp", bedoeld als bijdrage in de kosten van de wederopbouw. Na 1960 zet dc stijging echter flink door: 1965: 20.7 miljard, 1970:30,7 miljard en 1979:84,4 miljard. Vorig jaar werd de magische grens van honderd miljard ge passeerd. De afgelopen tien jaar is de schuld dus verdrievoudigd. Die stijging van de schuld, voor een niet onaanzienlijk deel door rentelasten, ziet er onrustbarend uit. Dat is ze ook. maar daar staat tegen over dat de overheid altijd een zekere norm, een grens heeft gehanteerd van: tot zover en niet verder. Het nationale in komen, het bedrag dat alle Nederlanders samen verdie nen, speelt daarbij een rol. De schuld van dc staat bedroeg in 1970 zo'n 31 procent van het nationale inkomen en hoe gek dat ook klinkt: dat is nog zo. al moet daarbij worden aangete kend dat die verhoging in de afgelopen jaren niet steeds constant is geweest. In de eer ste vier jaar was er een daling (1974: 24%), daarna ging het bedrag weer omhoog. Waarom dan toch dat alarm cn die roep om matiging. Dat ko men we weer terug bij dat be grip "groei". Het nationale in komen is de afgelopen jaren niet zo sterk meer toegeno men. De behoefte aan geld bij de overheid wel en dat bete kende vorig jaar bijvoorbeeld dat van iedere gulden die in Nederland extra werd ver diend. tachtig cent door de overheid werd uitgegeven. Geld om de groei in de industrie te stimuleren, bleef er dus nauwelijks over. Dat geld moet er wel komen en dat is een reden om te matigen. Een andere reden is dat de over heid al te veel geld heeft ge leend. Het aandeel van rente en aflossing is zo groot gewor den, dat van elke nieuwe le ning, nog maar een klein deel voor uitgaven overblijft. Ter vergelijking: sommige gezin nen sluiten een tweede lening omdat ze de lasten van de eer ste niet meer kunnen dragen. In wezen doet de overheid dat ook. Die eindeloze cirkel is al leen te doorbreken door flink te bezuinigen. Nog twee redenen voor bezuini ging: door de matiging van de lonen vallen de belastingin komsten tegen. De opbreng sten uit verkoop van aardgas lopen in de nabije toekomst ook terug, omdat de voorraad op raakt. 'Constateren dat er gematigd moet worden is in de gegeven omstandigheden betrekke lijk eenvoudig. De overheid leeft zichtbaar boven haar stand. Het gelijk is dus aan de kant van mensen als Rutten, Zijlstra en Van Veen. Minder eenvoudig is het echter als bepaald moet worden waar het mes moet worden gehanteerd. Minder ambtena ren. zoals Van Veen zegt? Snijden in de uitkeringen, zo als Rutten aanbeveelt? Of zo als Zijlstra wat voorzichtiger suggereert: zorgen dat de so ciale wetgéving minder geld kost. Op het eerste gezicht lijken Rut ten en Zijlstra hetzelfde voor stel te doen, maar voor de goe de verstaander is. er een be langrijk verschil. Snijden in uitkeringen is iets anders dan zorgen dat er minder geld aan uitkeringen wordt uitgege ven. Dat laatste kan door maatregelen die het aantal uitkeringstrekkers doen ver minderen. In het parlement zijn de eerste aanzetten voor die maatrege len gegeven. Zo bepleit de VVD het niet uitbetalen van de eerste ziektedag, houden de linkse partijen het op de vermenselijking van arbeid, waardoor werknemers min der snel arbeidsongeschikt raken en is minister Albeda recentelijk met regels voor passende arbeid gekomen. Werk weigeren wordt minder eenvoudig. Dat werk moet er dan natuurlijk wel zijn, want het aantal onvervulde vacatu res neemt af. vel de Toch zal matiging sfeer van de sociale zekerheid gezocht moeten worden. Veel rek zit er immers niet meer in de begrotingen. Om die reden kan enigszins reikhalzend worden uitgezien naar wat de verkiezingspro gramma's en de verkiezings strijd op dat punt aan duide lijkheid opleveren. "Dat is het begin van een miljoen!", riepen ouderen vroeger enthousiast, als een kind een cent op straat vond. Toen was sparen een deugd en lenen was een slecht geneesmiddel voor een lege beurs. Lenen en borgen, dat doen we morgen. En: spaarzaamheid is de linkerhand van Vrouwe Fortuna. In 1981 is dat allemaal anders. Spaarzanmheid is nu een hoog inkomen, waar de fiscus "beslag op legt". En de rentelast van een lening wordt door de belastingwetgever verlicht door hed toe staan van de rente aftrek bij het bepalen van het belastbaar inkomen. Bovendien betaalt de lener de geleende som terug met guldens, die minderwaard geworden zijn. In een andere rol poogt de overheid weer de spaarquote (het gedeelte van het inkomen, dat aan spaargelden opzij wordt gelegd), in de strijd tegen de over-consumptie. zo hoog mogelijk te houden. De belastingbetaler bekijkt het probleem alleen maar van zijn kant. Dan constateert hij met leedwezen, dat van een rente van 8% op zijn spaartegoed bij 50% belastingheffing nog 4% overblijft. Bij een inflatie van 7% per jaar, weet hij dus al bij het begin van het jaar, dat hij er per saldo 3% op zal achteruitgaan Hij is dus slachtoffer van zijn deugd. Bij gebreke van andere eenvoudige mogelijkheden, blijft de massa sparen op de traditionele manier en wel op spaarboekjes (de minst rendabele beleggingsvorm overigens), maar in fiscaal op zicht gaan velen helaas meer naar hun eigen gevoel van redelijk heid handelen dan naar de wettelijke voorschriften. De stelling duikt telkens weer op dat lenen, ook wel "sparen achter af' genoemd, fiscaal voordelig zou zijn. Ook mensen, die een lening in het geheel niet nodig hebben, wordt aangepraat, dat geld lenen een fiscaal uiterst slimme handeling is, waartoe ze dan maar moeten overgaan. De logische vraag, wat dan wel met dat verkregen geld moet worden gedaan, blijft onbeantwoord. Het aangaan van een op zichzelf niet noodzakelijke lening is uitslui tend interessant, indien men vervolgens kans ziet dat geld op een financieel interessante en fiscaal handige wijze (geheel often dele onbelast) te beleggen. En die mogelijkheden zijn met dc gereali seerde en voorgenomen reparatie aan de belastingwetten schaars geworden. De storende invloed van de kruipende, sluipende, hollende of gie rende inflatie op de belastingheffing, zo treffend geïllustreerd in het rapport Hofstra, wordt door de overheid onderkend. Enkele weken geleden heeft de Staatssecretaris van financiën een ontwerp van wet ingediend, waarin een aantal reeds eerder aan gekondigde fiscale maatregelen is opgenomen. Een daarvan - de rentevrijstelling - probeert in bescheiden mate (en op onvolko men wijze) tegemoet te komèn aan een knelpunt in de belasting heffing ten gevolge van inflatie. De "rentevrijstelling" wordt permanent gemaakt en bedraagt met ingang van 1 januari 1981 f700,- per jaar. Deze vrijstelling geldt voor het positieve saldo van ontvangen en betaalde rente in de particuliere sector. Dan is er nog de "dividend-vrijstelling" van f500.- dividend per jaar. Deze maatregel beoogt de belangstelling van particulieren voor belegging in Nederlandse aandelen te stimuleren Een aan vullende vrijstelling v«n maximaal f 1000,- per jaar geldt voor dividenden, afkomstig van particuliere participatiemaatschap pijen, dat zijn ondernemingen welke aan vennootschappen risi codragend vermogen beschikbaar stellen. Voor mensen, die (veel) geld lenen en dus hoge rente-bed ragen moeten betalen, bevat de vorige maand door de bewindslieden van Financien, aan de Tweede Kamer gezonden brief niet veel goeds. Het leggen van de grens voor de aftrek van hypotheekren te bij f 540.000.- zal maar weinig mensen deren: een grotere groep is gedupeerd door de voorgestelde maatregel om de rente-aftrek door particulieren aan banden te leggen Als de kabinetsplannen doorgaan, mag vanaf 1981 f5000.- per jaar aan rente worden afgetrokken. Indien men b.v. f 2000. als vermo gensinkomsten opgeeft, mag f7000,- (f5000,- f 2000. in aftrek worden gebracht. Het verschuldigde bedrag aan rente bóven die grens (in vele gevallen f 5000,- dus) mag in 1981 VOOT85%in 1982 voor 70% cn in 1983 cn volgende jaren VOOT50K aftrek bóft] sjjn De gestelde grenzen hebben met de strijd tegen dc inflatie bij de belastingheffing bfi de belastingheffing niets van doen. De Raad van State moet over het (nog in te dienen) wetsontwerp advies geven en daarna komt de Kamer aan de beurt belasting wetten ziin een ideale speelbal van de politiek. AMSTERDAM - Een vrij kleurloze beursweek gleed ditmaal heen, waarin de Amsterdamse effec tenbeurs opnieuw een deel van de tijdens de jongste jaarwisse ling behaalde koerswinsten af stond en de Newyorkse effecten beurs enigszins op verhaal tracht te te komen na de harde slag van vorige week. De handel bleef ook in Wall Street klein van omvang en de koersverschillen bleven be perkt. Wie gedacht had dat de beurs van New York zich deze week wel zou herstellen van de merkwaardig felle reactie door slechts één beursbrief teweeggebracht, kwam bedrogen uit. Weliswaar trachtte Wall Street vrijwel elke dag met een goede inzet een her stel door te drukken, maar in dc tweede helft van de beurshandel reduceerden winstnemingen de winst tot kleine proporties of zelfs verliezen. Het Granville-effect, zoals de reac tie van vorige week, waarbij de beurs van 1004 tot 964 terugviel werd genoemd naar dc naam van de briefschrijver, was duidelijk nog niet geheel uitgewerkt en veroorzaakte nieuwe zorgen over de economische vooruitzichten. Het wemelt rond de grote effec tenbeurs van New York van der gelijke beursbrieven, maar die van adviseur Granville heeft met zijn wekelijkse verschijning en zijn vele lezers onder de beroeps- beleggers. een enorme invloed. Daarbij komt dat de man vorig jaar in april er voortdurend op ge hamerd had massale beursaanko- pen te doen, hetgeen later door Wall Streets hausse een uitste kend advies bleek te zijn gewees- t. Zijn pertinente raad nu en masse Wall Street te verlaten kwam vo rige week dan ook bijzonder hard aan. Het advies verhinderde dui delijk ook het herstel van de kooplust van de vele bcleggings- instituten. altijd een belangrijke hausse-factor wadrdoor de om-' zetten klein van omvang bleve- Daarbij komt dat de rentevooruit zichten aanzienlijk versomberd zijn. Het zag er rond de jaarwisse ling nog naar uit dat de Ameri kaanse bankrente tot 16 procent en misschien wel tot 15 procent zou kunnen terugvallen, want de eerste dagen van het nieuwe jaar kwamen al standen voor van ÏO tot 19,5 procent. Maar de enige grote bank die vorige week eerst nog 19.5 procent als basisrente voerde, kwam daar later van te rug en bracht het niveau weer op 20 procent. Het ziet er nu naar uit dat dit per centage voorlopig een soort stabi- lisatiepunt zal blijven. En dan is de rente veel te hoog om dc eco nomie een flinke impuls te kun nen geven. Hoewel de geldom- loop in de eerste januariweek aanzienli jk terug liep. waarop een optimistischer zienswijze inzake de rente-ontwikkeling zich pas seerde, daalde deze hoop door de door C. Wagenaar vacht snelle rentestijging Amerikaanse schat kistbiljetten. Ook Centrale- Bankpresident Volcker bleef luidruchtig dreigen met een krachtige krcdielbeperking. De beëindiging van de rentedaling veroorzaakte deze week een bij zonder krachtig herstel van de dollarkoers. De prijs was vorige week in Amsterdam teruggelo pen tot f2,10. maar kwam mid dendeze week al op ruim f2,17 en in Frankfurt werd voor 1 dollar weer 2 Westduitse marken ver strekt. iets wat afgelopen herfst ook enige malen is voorgekomen. Deze vaste stemming werd toege schreven aan de kans op een snel le beëindiging van de gijzelaars- kwestie die gepaard kan gaan met het overmaken van enige tientallen miljarden Amerikaan se dollars naar Algerijnse banken en tot een groot tekort aan deze munt zou kunnen leiden. Maar als Iran deze dollars snel weer uitgeeft om zijn oorlogsmachine aan de praat te houden, kan ook het tegenbeeld optreden cn een groot aanbod veroorzaken. Maar die zorg is er blijkbaar nog nie- t. De vaste stemming voor dc dollar zette de obligatiemarkt in Am sterdam onder druk. Aanvanke lijk liet deze markt zich ongun stig aanzien en de lichte koersstij ging van de vorige week deed de hypotheekbanken dc afgifleprij- zen voor de 11 procent pandbrie ven van 100 procent op 100,5 pro cent brengen, terwijl opnieuw pandbrieven werden afgegeven van 10,5 procent tegen 99 pro cent. Maar de inschrijving op de 10,5 procent-lening van de AM- RO Bank tegen 99,25 procent liep niet best omdat dc obligatie- markt deze week al snel de bord jes ging verhangen en behoorlijk inzakte. Maar met zo'n vaart zelfs dat al spoedig de afgifte van de 10,5 pro cent-pandbrieven werd gestopt. Nieuwe aandrang op krachtige bezuinigingen van het duo Van der Stee en Zijlstra. waarbij voor al de precaire situatie van 's lands financien in de eerstkomende maanden duidelijk werd, was ook niet bevorderlijk voor het vertrouwen in de komende rente ontwikkeling in ons land. Veel vertrouwen in enig economisch herstel was er ook niet voor het gros van de aandelenmarkt. Een nieuwe massale uittocht uit het arbeidsleger naar de werkloos heid dreigt voor de deur te staan, waarbij heel bekende namen vie len als Ford Nederland, Philips, Rijn-Schclde-Verolme bij het niet doorgaan van de duikbootor der en Hoogovens. En dit onder groef het beursmorecl dat pas enige verbetering aan de dag had gelegd De banken zagen de aanvankelijk dit jaar behaalde koersverbete- nng en weer wegvloeien De winstdaling bijOce VanderGrin- ten kostte bijna f 5. Smit Interna tionale verloor op de dividcnd- verlagi ng ook f5 en ftfentba Hoek n KBB Bijenkort moesten eveneens f 5 terug De internationals deden helemaal niets. Een merkwaardige koers stijging voltrok zich voor Gelati ne Delft die van f340 tot over de f400 werd opgetrokken, terwijl Kiene opliep van f225 tot t 260 Volker-Stevin trok tijdelijk de aandacht door een koersverbete ring van f 25 op f 33. maar later m de week kwam er weer een reac tie tot f 25 tot stand Scheepvaart lag echter blijvend gevraagd met Nedllovd en KNSM tot even bo ven de f 100.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31