Ook werknemers en niet meer m behoud Solglytt moet blijven bestaan Wolspinnerij Ede: Weidse agenda Uur "Cromwell" niet interessant De Waart en orkest: eensgezind SLOOP KAZERNE BEGONNEN W oonwagen werkers weer aan het werk ZATERDAG 17 JANUARI 1981 ZATERDAG Leiden Stadsgehoorzaal, Key Town Jazz Fes tival. 20-4 uur. Bowlingrestaurant Boshuizerlaan, Jazz on Sunday, zon 15 uur. LjJLC. - Breestraat 6G, rock jazzgroep Augustinus - Rapenburg 24, film Die Ehe der Maria Braun van Fassbinder, 21.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH-praatcafe - Rapenburg 48, van af 22 uur. L.W.H. - Caeciliastraat 18, disco, van af 20 uur tot 2 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden (Vervolg van pagina 1) December 1980: de Wolspinnerij Ede aan de Leidse Kanaalweg is bezet. Het ziel e geweest. LEIDEN - De directie van de Wolspinnerij Ede houdt voet bij stuk dat de uit dat dat tevergeefs is Leidse vestiging van het Wolspinnerij concern dicht moet. De werkne mers geloven inmiddels eveneens dat sluiting niet meer te voorkomen is, zo bleek gisteravond in de kantine van de fabriek aan de Kanaalweg 160. ZONDAG 'The tragic Tale Of The Dog Who Killed Himself, gebaseerd op het gelijknamige boek van Richard W. Jennings, uitgebeeld door Amy Gale en Ton Lutgerink, is gisteravond in een zeer mager bezet LAK-theater uitgelopen op een onontkoombare teleurstelling. Aan motivatie, inbreng en zeggen de beeldingskracht ontbrak het Amy Gale, nóch Ton Lutgerink. Maar een voorstelling van onge veer één uur lang zonder pauze over het hondje 'Cromwell', een Schipperke, dat een steeds be langrijker plaats in het leven van de verhalende persoon gaat innemen, is per definitie oninteres sant. Amy Gale heeft weliswaar, zoals ook het LAK- programma in de toelichting al aangeeft, een niet onverdienstelijke rol gespeeld in 'A Circular Play' van het in Rotterdam gevestigde 'Onafhankelijke Toneel', met 'The Tragic Tale' is ze weer volledig op deze aarde teruggekeerd. De herkenbaarheid van het uitgebeelde thema is zo voor de hand liggend, dat aan een zekere banali teit niet ontkomen kan worden. Dat de vader van de verhalende persoon zich zorgen maakt over 'mijn moeder, mijn zusje, over mij, tornado's, brand, verkeer, zijn baan en het ouder worden', zal de toeschouwer toch werkelijk om het even zijn. Ook de moeder, 'die zich inbeeldt kanker te hebben en zich (daarom?) van de vader wil laten scheiden' kan de toeschouwer nauwelijks boeien. En tussen deze volstrekt oninteressante passages komt steeds maar weer dat inmiddels haast lie derlijk geworden hondje Cromwell terug, die bo vendien nog besluit aan het eind van 'The Tragic Tale Of The Dog Who Killed Himself er tussenuit te knijpen. De relatie tussen het verhalende en het uitbeeldende element in de totale theatermanifes tatie is bovendien vaak ver te zoeken. Wat is er nog meer te zeggen over dit boek van de auteur Richard W. Jennings en de theatermani festatie van Amy Gale en Ton Lutgerink, die ze overigens zelf de kwalificatie 'dansperformance' meegeven? Niets, zo lijkt het. En daar houden we het dan maar op. EERT KOEKEBAKKER Gisteravond stond Edo de Waart weer eens voor "zijn" mensen, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat in de Stadsgehoorzaal de Meesterserie van K&O verzorgde met een bijzonder aardig pro gramma. Er moet wel sprake zijn geweest van een onmiddellijk weer aanwezig contact en weder zijds begrip, want het gehele programma werd gekenmerkt door een hoge mate van perfectie en eensgezindheid, waarby iedere aanwijzing van de dirigent zijn directe weerklank vond in het orkest. Of de Petite Symphonie voor negen blazers van Charles Gounod als openingsnummer op liet pro gramma was geplaatst "omdat men nu eenmaal steeds weer nieuwe dingen uit het verleden te voorschijn wil halen om niet al te zeer verplicht te zijn alle nieuwe dingen uit het heden te presente ren", zoals de programma-toelichting nogal open hartig onthulde, laten we graag voor rekening van de schrijver daarvan. Zeker is dat de blazers van het Rotterdams Philharmonisch Orkest van deze ongecompliceerde en melodische muziek een tot in de puntjes afgewerkte en lichtvoetige uitvoe ring gaven. Even grote eenvoud kenmerkte het spel van Marja Bon in Mozart's pianoconcert in G gr.t. K.V. 453. Toen zij eenmaal haar vorm gevonden had, ont stond in de hoekdelen een speelse onopgesmukte uitvoering. Het Andante, dat in al zijn eenvoud doortrokken is van een tragiek, die steeds be heerst blijft, speelde zij zeer direct en zonder poes pas, maar wel met die zangerige toon die Mozart vraagt. In deze uitstekende uitvoering zorgde Edo de Waart voor een zorgvuldige en nauwsluitende begeleiding. Na de pauze werd een heel andere wereld betreden met een aantal delen uit de suite Romeo en Julia van Sergej Prokofjew, ongeveer een maand gele den eveneens in de Stadsgehoorzaal ten gehore gebracht door het Residentie Orkest, met een ge deeltelijk andere keuze uit de drie suites van deze balletmuziek. Edo de Waart gaf van deze beelden de muziek een bij tijd en wijle gedreven vertol king, waarin zowel het opzwepende en soms be klemmende karakter, als de humor en de innige lyriek volledig tot hun recht kwamen. MIES ALBARDA Zij wensen te vechten voor een goed sociaal plan. FNV-disctrictbestuurder Jos Duynhoven wil dit weekeinde samen met een FNV-econoom voor de al lerlaatste keer nog eens bekijken of de argumen tatie van de directie slui tend is. Maar het geloof dat er aan de mening van de directie nog te tornen valt is ook bij de vakbon den gering. FNV-bestuurder Jos Diynhoven en CN V-bestuurder Doekle Terpstra enerzijds en de directie anderzijds, bleven in een gesprek gistermiddag in Ede op één punt lijnrecht tegenover elkaar staan. De directie meent dat verminde ring van de produktie en ontslag van personeel de beste garantie biedt voor de contin iïteit van het textielconcern. De produktie van garen is daarom bi gesteld voor 1981: van 1850 tor. garen naar 1600 ton. De vestigingen van de Wolspinnerij in Vlijmen en in Ede zouden samen die produktie kunnen halen. Via sluiting van de derde vestiging in Leiden kan be zuinigd worden op loonkosten, huur, energie etc. Duynhoven en Terpstra menen juist dat de directie zou moeten investeren om de strijd met de concurrentie in Europa aan te kunnen. Duynhoven: "De textiel baronnen roepen steeds maar weer saneren, saneren en nog eens séneren. Ttii koste van mas sale ontslagen. Maar door te in vesteren in een produkt van goe de kwaliteit kun je de concurren tie juist de baas. Als de directie het bezuinigingsbeleid voort blijft zetten zal het me niet verba zen als dit jaar ook in Ede grote klappen vallen". Vooral in Lei den en in Ede staan verouderde machines. Fascinerend spektakel uit Senegal Gedrild dansplezier. Dat demon streerden met een verbluffende virtuositeit de dansers en danse ressen van het Ballet National du Senegal gisteravond in de Leidse Schouwburg, waarvan de po diumplanken het weer zwaar te verduren hadden Het gezelschap, dat het visitekaartje van deze Westafrikaanse republiek wil zijn, spreidde opnieuw een dyna miek ten toon, waarover men in koelere streken alleen maar kan verbazen. De beweeglijkheid van deze zwarte groep met haar kleur rijke kostuums bleek evenals in voorgaande jaren op zowel na tuurlijke soeplesse als op ijzeren discipline te berusten. Een en thousiast publiek heeft zich er nogmaals van kunnen overtui gen, dat eeuwenoude legenden en traditionele rituelen de basis vormen van deze met behulp van moderne technieken tot theater kunst omgetoverde dansfolklore. Wat men te aanschouwen kreeg was een bruisend en met veel zorg gechoreografeerd spektakel, dt van begin tot eind bleef boeien Dit laatste mede dank zij het feit dat het programma voor het grootste deel was vernieuwd. In hoeverre de authenciteit van de uitgevoerde dansen, hoé fascine rend ook, is aangetast liet zich een beetje raden. Dat die nu maar niet teveel verloren mag gaan, want het geleur met kraaltjes tijdens de pauze is al commercieel genoeg. PIETER C. ROSIER Gebedsdiensten LEIDEN - De Gebedsweek voor de eenheid van de kerken die mor gen begint brengt in Leiden drie extra gebedsdiensten van een half uur: dinsdag om half acht 's avonds in Verbum Dei, Plantage 16, woensdag om acht uur 's avonds in de Maranathakerk (Morskwartier) en donderdag avond om half acht in de Regen boog (Merenwijk). LEIDEN - De twee betaalde krach ten van het woonwagencentrum, Thil Hoogeveen en Tineke Au- kes, zullen maandag weer ge woon op het centrum aanwezig zijn. Donderdag besloten zij het bijltje erbij neer te gooien. Pas wanneer duidelijk zou zijn wie de bevoegdheden van het in de cember opgestapte bestuur zou overnemen, waren ze bereid te rug te keren. Die duidelijkheid is er nu nog niet. Wel is inmiddels uitgedokterd dat het zogenaamde "oude" be stuur nog staat ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De. bestuursleden hebben dus nog wel degelijk verantwoordelijk heid over de gang van zaken op het kamp. Een verantwoordelijk heid waaraan zij zich zeker niet willen onttrekken, aldus secreta ris Bouwman gisteravond. Voor Thil Hoogeveen en Tmeke Aukes een reden om maandag het werk te hervatten. Met hun actie van twee dagen "staken" hebben ze in ieder geval wel be reikt dat door zowel het ministe rie van CRM als het oude bestuur haast wordt gezet achter het vin den van een oplossing. Die op lossing ligt volgens Bouwman zeker niet in het overdragen van de bevoegdheden aan het woon wagenschap, een regionaal li chaam waarin verschillende ge meenten zijn vertegenwoordigd. Hy denkt eerder aan de gemeen te Leiden, die volgens de statu ten van het woonwagencentrum het "gat" mag opvullen. Het staat voor Bouwman echter vast dat de woonwagenbewoners moeten deelnemen aan het overleg over de nieuwe structuur. Ook CRM zou een stevige vinger in de pap moeten hebben. LEIDEN - Dreigend loopt deze sloper in de richting van de Morschpoortkazernede afbraak van dit zo in Leiden verankerde gebouwemcom- plex is begonnen. De slopers gingen gisteren aan de slag. De vloeren werden weggebro ken. Het was de bedoeling dat de slopers ook het dak van de kazerne zouden opgaan, maar daar zagen ze in ver band met de gladheid van af. Voordat de Morschpoortka zerne helemaal verdwenen is, zijn we wel een paar weken verder. In Ede werken zestig mensen, in Vlijmen ruim zestig. In de plan nen van de directie zouden overi gens behalve de 46 Leiden ook enkele de vestigingen in Ede en in Vlij men binnenkort op straat komen te staan. Subsidies FNV-man Duynhoven heeft direc teur Lootsma er gistermiddag op gewezen dat verschillende subsi dies binnen te halen zijn om de volgens hem broodnodige inves teringen in het machinepark te doen. Met name wees hij op de financiële steun die de gemeente Leiden eventueel zou willen ge ven voor de vestiging in Leiden. De Leidse raadscommissie voor economische aangelegenheden heeft namelijk donderdagavond in principe goedgekeurd dat geld uit de gemeentelijke subsidiepot "voor bedrijfseconomische on dersteuning" hiertoe aangewend zou kunnen worden. In dat fonds zit ruim anderhalf miljoen gul den. Bij steun zou de gemeente als voorwaarde stellen dat de Leidse vestiging levensvatbaar Verder wezen de bonden de direc tie op een mogelijke investerings subsidie uit de rijksfondsen KRL (Katoen, Rayon en Linnen) en de WIR (Wet op de Investeringsre kening). Directeur Lootsma meent echter: "Zelfs al zoü er tien miljoen gulden op tafel komen, dan biedt dat nog geen oplossing. Zo eenvoudig ligt dat niet". Voor al speelt hierbij voor de directeur het punt dat nieuwe machines ("assortimenten") niet uit voor raad leverbaar zijn. De negen maanden tijd die met de levering van de assortimenten kunnen verstrijken zouden fataal zijn voor de continuïteit van de Wol spinnerij Ede, zo meent de direc tie. Het concern lijdt op het mo ment elke maand een verlies van 280.000 gulden. Het boekjaar '79/ 80 werd afgesloten met een ver lies van bijna 1.2 miljoen gulden. Het jaar ervoor was er nog een kleine winst. Bewust Leidse werknemers van de Wol spinnerij Ede menen - met cijfers onderbouwd - dat de directie in een paar jaar tijd "Leiden" welbe wust de nek om heeft gedraaid ten gunste van de vestigingen in Vlijmen en Ede. "Er is niet of nau welijks geïnvesteerd in Leiden. Er is alleen maar weggehaald". Werknemers en het FNV hebben de directie in een rapport voorge steld. de zaak alsnog te redden door investeringen en door mini male ingrepen in het personeels bestand, gespreid over de drie vestigingen. Dat zou de continuï teit van de onderneming ten goe de komen. Met nieuwe, lagere cij fers over het rendement per kilo garen en met de nieuwe bezuini ging op de produktie voor '81 heeft de directie het rapport als onwerkbaar verworpen. De Leidse werknemers en het FNV hebben zich het laatste half jaar met hand en tand verzet tegen de "reorganisatieplannen" van de directie. In de zomer werd ge staakt tegen het ontslag van bijna twintig werknemers. Begin de cember werd het bedrijf voor kor te tijd bezet nadat directeur Lootsma zijn plannen tot sluiting bekend maakte. Er is later nog gespeeld met de gedachte het be drijf in arbeiderszelfbeheer over te nemen. Men verwachtte echter te grote weerstand van de Neder landse Wolfederatie (de belang rijkste aandeelhouder en eige naar van grond en gebouwen van de Wolspinnerij aan de Kanaal weg). Verder zouden onder ande re de weerstand van de afnemers en het feit dat de administratie in Ede geconcentreerd is te grote problemen opleveren. De vakbonden hebben maandag middag opnieuw een gesprek met de directie, in het Sheraton- hotel bij Schiphol. Naar alle waarschijnlijkheid is de sluiting van "Leiden" dan definitief en kunnen de onderhandelingen over een sociaal plan beginnen. De bonden voeren echter maan dagmorgen eerst nog overleg met het personeel. Brief aan ministers: LEIDEN - De verpleeginrichting Solglytt moet blijven voortbe staan. Het is een broodnodige voorziening in de Leidse regio voor mensen die door hun psy chische en sociale toestand niet zelfstandig kunnen wonen, ter wijl er verder geen opvang is. Dat schrijven een aantal gemeen teraadsleden en mensen uit de wereld van de gezondheidszorg aan de ministers van CRM en van volksgezondheid en milieu hygiëne. De reden van de heersende onze kerheid over het voortbestaan van Solglytt komt volgens de briefschrijvers doordat het te huis aan de ene kant niet voldoet aan de eisen van een bejaar dentehuis, maar ook niet aan die van een verpleegtehuis. Hier door dreigt een kwetsbare groep tussen de wal en het schip te ra ken, aldus de brief. Leiden beschikt nu niet over een andere erkende voorziening, zo voeren zij aan, en bovendien is Solglytt gunstig gelegen. Aan een park en praktisch midden in de stad met goede busverbindin gen. In de brief wordt voorgesteld om Solglytt als pensionhuis te hand haven. Het aantal bewoners zou dan ingekrompen moeten wor den van ruim zestig naar dertig tot veertig. Het huidige tekort aan privacy zou hiermee worden opgelost en het zou het gebouw een goed leefklimaat bieden. In terne verbouwingen zouden hierdoor overbodig worden. De opname in het tehuis zou voor taan direkt gericht moeten zijn op mensen die door hun psychi sche en sociale toestand niet zelf standig kunnen wonen. Op dit moment - aldus de brief - zijn er ook andere categorïen opgeno men. Zorgvuldig nagegaan moet worden of een deel van de bewo ners wel overgeplaatst kan wor den. Dat zou een natuurlijk af- bouwproces moeten zijn. De briefschrijvers vinden dat Solglytt moet worden onderge bracht in een stichting. Aan de eisen omtrent gekwalificeerd personeel zou eveneens moeten worden voldaan. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de positie van het huidige personeel. De briefschrijvers zeggen te beseffen dat met de voorgestelde aanpak de ver- pleegprijs zal stijgeri, maar vin den dat dat geen doorslaggevend bezwaar mag zijn gezien de be hoefte aan een dergelijke tussen voorziening. Tot de ondertekenaars van de brief, die mede gericht is aan wethouder Schoute (WD), be horen vertegenwoordigers van D'66, PPR, PvdA en PSP. Ook een aantal ex-werknemers van het tehuis en andere personen uit de gezondheidszorg onder schrijven de brief. Leiden Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Bree straat 19. tel. 122000. open ma t/m vr van 10-12 uur Wassenaar - Dorpskerk. Plein Wasse naar, orgelconcert. 19 uur. MAANDAG Leiden Spiritistisch Genootschap Leiden, zaal Middelweg 28, Psychometrische Seance door G.J. Pompe uit Den Haag. 20 uur. Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en financien, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film De mens uit Marmer uit 1977 van regisseur Andrej Wé^da, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Bree straat 19. tel. 122000, open ma t/m vr van 10-12 uur. Voorschoten - gemeentehuis, com missie we!zijn,-20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsver gadering, 19.30uur. ARTSEN De weekenddienst begint om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict. Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi. Merenwijk: za F.B. Kruis. Klaproos 34. tel. 126371; zo H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, dé Waard: za J. van Gent, Zóeterwoudsesingel 28. tel. 122538; zo A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier. Zuid west: za E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld. Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - J.W. de Haan, Orapjelaan 26. tel. 156505. Voorschoten - za W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo A. Meiman, Leid- seweg 128a. tel. 2493. Wassenaar - noord - E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056; zuid - J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag- dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 16 tot 23 jan door: apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 120136-, apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling. Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Leidse fietser breekt been LEIDEN - Op de Blauwpoortsbrug slingerde als gevolg van de glad heid gisteravond rond half acht een fietser tegen een bestelauto aan. De fietser, een 23-jarige Lei- denaar, liep bij de botsing een gebroken onderbeen op. Gladheid was ook de oorzaak van een val die een 22-jarige Leidse vrouw gisterochtend tegen tien uur op de Damlaan met de fiets maakte. Een gebroken enkel was het gevolg. Op de Lage Rijndijk werd tegen twee uur een vrouw uit Leiden die een oversteekplaats overstak door een bromfietster uit Leider dorp aangereden. De vrouw heeft waarschijnlijk haar been gebroken. uEIDSCH ütt. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 23tt BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-t 44941 Nabexorglng van 10.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-10.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28804. Kwartaalabonnement 149.55 perp post f71,90 Jaarabonnement f 186.70 per post 1276,10 Losse nummers f 0.70 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Aki. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M. van der Meer (regio) W. Wirtz «binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé: Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2