LEIDSCH DAGBLAD Regering blijft bij toezegging li r Akkoord in gijzelingszaak vrijwel zeker L Leidse wolfabriek bijna zeker we 2 Van levering onderzeeboten aan Taiwan RSV.AS VERSATIi" AS BIGV M0P Handel met Taiwan fors omhoog Jhr De Brauw leidt gesprek kernenergie PIZZERIA PINOCCHIO Versoepeling wet voor zendamateurs SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis 1* ZATERDAG 17 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36373 Directeur G Koopman Hootdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hootdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wifie Singel 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs Zie colofon (Van t 1 onzer verslaggevers) WASHINGTON, ALGIERS, TEHERAN - De Verenigde Staten en Iran lijken dich ter dan ooit in de buurt van een akkoord over de gijzeling in Teheran, waar 52 Ame rikanen bijna 15 maanden worden vastge houden. Hoewel in Washington nog voort durend werd gewaarschuwd tegen onge rechtvaardigd optimisme, meldde het Amerikaanse televisiestation ABC dat Washington en Teheran „volledige over eenstemming" hadden bereikt. De Ameri kaanse onderhandelaars zouden, aldus de omroepmaatschappij, de laatste hand leg gen aan de tekst van een document, dat in de loop van vandaag kan worden gepubli ceerd. Nog vannacht zou het stuk per te lex naar Teheran worden gestuurd. De Iraanse leiders zouden slechts nog ak koord hoeven gaan met de redactie van de tekst. De ontknoping van het 440 dagen oude gij zelingsdrama naderde gisteren met steeds hogere snelheid. Met nog vier dagen te gaan tot de inhuldiging van Ronald Rea gan als president van de VS, is naar in Washington verluidt, Jimmy Carter er al les aan gelegen nog voor de machtsover dracht en ten koste van alles een akkoord met de Iraniërs te bereiken. Gisteren liet de Amerikaanse vice-president Walter Mondale weten dat de Amerikaan se regering bezig was „in uren te doen wat anders maanden had gekost". Maar de ba rometer gedroeg zich grillig. Tegen het middaguur verklaarde woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken dat de VS en Iran de onderhandelingen „op geen stukken na" hadden afgerond „Er is nog een levensgrote kans dat de hele zaak mis loopt." aldus Trattner. De verklaring van Trattner kwam op het moment dat in Washington en Algiers - Algerije bemiddelt tussen de VS en Iran - een internationale groep bankiers betrok ken werd bij de regeling van alle details omtrent het overmaken van de door Ame rika bevroren Iraanse tegoeden. Om de weg daarvoor vrij te maken, heeft het Amerikaanse ministerie van financiën vrijdag toestemming gegeven voor de overdracht van 2.2 miljard dollar (onge veer 4,5 miljard gulden) aan Iran. Er werd in Washington op gewezen dat het in feite alleen om een voorbereidende maatregel ging om. als het zover is, de overdracht te vergemakkelijken. istemming tussen Iran en de VS over de 2.2 miljard dollar als 'aanbetaling' voor de vrijlating van de 52 gijzelaars, was de belangrijkste hobbel op de weg naar een akkoord, dat gisteren werd genomen Intussen hangt, naar verluidt, nog veel af van de opstelling van de grote Amerikaan se banken, die de terugbetaling van om vangrijke Iraanse leningen in het gedrang zien komen. LEIDEN - De kansen op behoud van de Leidse textielfabriek, de Wolspinnerij Ede nv, zijn uiterst minimaal geworden. Zowel de werknemers als de vakbonden zien nauwelijks mogelijkheden meer om de directieplannen tot sluiting te keren, zo bleek gister avond in de kantine van de fa briek aan de Kanaalweg in Lei den. Naar verwachting valt maandag de finitief het doek over de fabriek. Voor de 46 werknemers wordt in dat geval collectief ontslag aange vraagd. In december van het vo rig jaar hebben zij de aangekon digde sluiting (tijdelijk) onge daan gemaakt door een bedrijfs bezetting. Door bezuinigingen op personeel en door te concentreren in de an dere twee vestigingen van de Wolspinnerij in Ede en in Vlij men wil directeur Sybren Loots- ma de enorme verliezen per maand afremmen. Op het mo ment beloopt het verlies per maand een slordige 280.000 gul den. Volgens de vakbonden zit de direc tie met haar bezuinigingen op de verkeerde weg. Juist door te in vesteren in de kwaliteit van het produkt (de Wolspinnerij ver werkt ruwe wol tot garen) zou de slag om de afnemers van de con currenten gewonnen kunnen worden, aldus de bonden. De rijksoverheid en ook de gemeen te Leiden zou die investeringen willen subsidiëren. De directie van de Wolspinnerij liet de bonden gistermiddag tijdens onderhandelingen in Ede weten niets te voelen voor een "adem pauze" om te kunnen investeren in nieuwe machines. "We kunnen geen negen maanden wachten op nieuwe machines. Dat tast het vermogen teveel aan". De vak bonden menen daarentegen dat zonder investeringen in een nieuw machinepark er in de na bije toekomst ontslagen te ver wachten zijn in de vestigingen van de Wolspinnerij in Vlijmen en in Ede. De onderhandelingen worden maandag voortgezet. Beatrix naar Breda en Veere op 30 april DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix zal op 30 april. Koningin nedag, geen défilé van groepen uit de bevolking afnemen, zoals, haar moeder gewend was. In plaats daarvan zullen de konin gin, prins Claus en hun kinderen Koninginnedag vieren in Breda en Veere. Dat maakte premier Van Agt giste ren bekend. Koningin Beatrix zal haar „echte" verjaardag, op 31 ja nuari, slechts in de familiekring Nadat vorig jaar koningin Juliana aankondigde af te treden, werd besloten om ook in de toekomst Koninginnedag te handhaven op 30 april, de verjaardag van (nu) prinses Juliana. Omdat nu paleis Soestdijk niet meer als konink lijk paleis beschikbaar is, zal dit jaar geen défilé voor de bevolking worden gehouden. Overigens wil het nieuwe besluit niet zeggen dat koningin Beatrix Koninginnedag voortaan altijd ergens in het land zal vieren. Harde wind Enkele perioden met zon, maar ook bewolking met af en toe een bui. Mid- dagtemperatuur rond plus zes graden. Langs de oostgrens 2 graden. Aan de kust krachtige tot harde west-zuidwes tenwind, windkracht 6 tot 7. 18 JANUARI Zon op: 8.38 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 15.23 uur; onder: 6.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.15 en 13.42 uur, laagwater te 9.36 en 21.59 uur. 19 JANUARI DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering zal de toezegging aan het RSV-concern van een exportvergunning voor de levering van twee on derzeeboten aan Taiwan niet intrekken. 40 PAGINA'S Leiden kan energie winst niet missen PAGINA 3 Archie Bunker is nu wat milder PAGINA 5 Moreel zigeuners stortte ineen. TAPEI (ANP) - De handel tussen Nederland en Taiwan zal zich dit jaar bijna verdubbelen. Dit heeft de minister van economische za ken van Taiwan, Chan Kwang- Shih (foto) gisteren gezegd toen hij de drijvende handelstentoon stelling "Holland Expo" opende. "Door onze wederzijdze inspan ningen zal de handel in 1981 een waarde bereiken van een miljard dollar (ruim twee miljard gulden) in 1981. terwijl de verdere toe komst er zeer veelbelovend uit ziet", aldus de Taiwanese minis ter. In 1980 had de waarde van de handel tussen beide landen (in- en uitvoer tesamen) een waarde van 600 miljoen dollar (ruim 1,2 miljard gulden). De Taiwanese autoriteiten hebben met het Ne derlands Centrum voor Handels bevordering afgesproken, dat er tijdens het bezoek van de uit ruim 300 zakenlieden bestaande han delsmissie aan boord van de "Holland Expo" niet zal worden gesproken over de mogelijke Tai wanese orders voor onderzeeërs en onderdelen voor kerncentra les. Minister Chang Kwang-shih vermeed dan ook in zijn ope ningstoespraak naar de orders te verwijzen. Het handelscijfer van ruim twee miljard gulden, dat de minister voor 1981 voorspelde, omvat nog niet leveranties onder deze mogelijke orders, want die leveringen zullen in elk geval nog niet dit jaar kunnen plaatsvin den. De "Holland Expo"- tentoonstelling zal worden be zocht door 10.000 Taiwanese za kenlieden er. fabrikanten. Van verschillende zijden is de laat ste dagen aangedrongen op her ziening van het besluit na de drei ging van de Chinese Volksrepu bliek de diplomatieke verhoudin gen op een laag pitje te zetten. Dit heeft minister-president Van Agt na afloop van de ministerraad verklaard. Tijdens de vergadering van de mi nisterraad heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) de politieke ontwikkelingen uiteen gezet. maar hij heeft er niet een formeel voorstel tot herroeping aan gekoppeld, aldus Van Agt. Voor een dergelijke beslissing zijn „zeer zwaarwegende redenen noodzakelijk" en die zijn niet aanwezig, meent de premier. De regering hecht nog steeds zeer aan de werkgelegenheid die aan de order gebonden is. De Tweede Kamer heeft natuurlijk het recht in een eventueel tweede debat over de affaire alsnog uit te spreken tegen een vergunning te zijn. Van Agt wilde niet ingaan op de vraag of RSV de regering aan sprakelijk kan stellen wanneer de vergunning toch niet verleend zal worden en in dat geval een scha declaim kan indienen. Van Agt toonde zich wel lichtelijk verbaasd over de druk die China op Nederland uitoefent. Hij denkt dat de houding van de Volksrepubliek „in belangrijke mate" bepaald wordt door het na derende optreden van de regerin- g-Reagan in Amerika. DEN HAAG (GPD) - Jonkheer mr M.L. de Brauw wordt de voorzit ter van de stuurgroep voor de maatschappelijke discussie over kernenergie. Dat heeft minister Van Aardenne van economische zaken gisteren in een brief mee gedeeld aan de vaste kamercom missie voor kernenergie. De Brauw (55) is in 1971-1972 in het kabinet Biesheuvel voor DS'70 minister van onderwijs en weten schappen geweest, waarna hij ge durende 2,5 jaar als lid van de Tweede Kamer optrad. Sinds no vember van het vorig jaar is De Brauw lid van D'66. De afgelopen vijf jaar was De Brauw voorzitter van het bestuur van Berenschot BV. De Brauw begint maandag in zijn functie. Zo snel mogelijk zullen kandidaten worden gepolst, die als leden van de stuurgroep in aanmerking komen. Het is de be- doelging. dat er geen personen in de stuurgroep worden opgeno men die uitgesproken voor- of te genstander van kernenergie zijn. Het is nog niet duidelijk, wanneer de maatschappelijke discussie over kernenergie gaat beginnen. In die discussie kan de Neder landse bevolking zich onder meer uitspreken over de vragen of kernenergie op grote schaal moet worden toegepast en of de twee bestaande kerncentrales al dan niet moeten worden geslo ten. Jhr. De Brauw Pizza's gebakken in originele houtoven. Uniek voor Leiden en Den Haag. Iedere avond de zanger/gitarist Renatino En de nieuwe chefkok Büonocore met zijn niejuwe specialiteiten. s. - Noordeinde 55 - Leiden - Tel. 071-149960. Slippartijen door gladheid DRIEBERGEN (ANP)-Ah gevolg van de gladheid op de wegen he ben zich gisteravond met name in het westen en in het centrum van ons land veel slippartijen voorge daan. Voor zover bekend zijn er geen ernstige ongelukken ge beurd. Een woordvoerster van de ver- keerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen zei dit gisteravond laat. Vanaf half negen in de avond kreeg de rijkspolitie het steeds drukker met slippartijen. Later op de avord deed lichte regenval de gladheid geleidelijk verdwij De sneeuwval speelde gisteren niet alleen automobilisten, maar ook een piloot parten. Een Fokker Friendship van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij taxiede gisteren op de vliegbasis Eindho ven naar een taxibaan, toen dc wielen van het rcchtcrhoofdlan dingsgestel van de baan gleden Volgens een woordvoerder van de KLM, dc moedermaatschappij van de NLM, kostte het weinig moeite het toestel weer op de baan te krijgen. Het vliegtuig vloog daarna leeg naar Schiphol, waar het een inspectie zal onder gaan. Dc Friendship had juist een lijnvlucht vanaf Londen- Gatwick voltooid. Een woorvoerder van de rijkspoli tie verklaarde vanmorgen dat ook in de regio Leiden tal van aanrijdingen hadden plaatsge vonden als gevolg van de glad heid. Ongelukken van ernstige aard deden zich overigens niet Zwijgen Cr is tijdens de reis van minister Van der Klaauw en Van Agt naar China wel degelijk over de moge lijke order voor RSV gesproken, aldus de premier. De regering heeft tot nu toe altijd volgehou den dat er tijdens het bezoek van Van Agt en minister Van der Klaauw met over deze kwestie is gesproken. Dit zwijgen is de rege ring van verschillende zijden kwalijk genomen. Onderzoek naar dood Boskoopse GOUDA - De officier van justitie Rotterdam en de Inspectie Volksgezondheid stellen e derzoek in naar de doodsoorzaak van de 63-jarige mevrouw A. Stel- laart-Kruiswijk uit Boskoop. Tij dens een op zich niet ingrijpende operatie aan de neus in het Goud se Bleuland-ziekenhuis werd zij afgelopen zaterdag getroffen door een hartstilstand die de dood tot gevolg had. Volgens medisch directeur L. L,o- dcwick van het Bleuland- ziekenhuis is de oorzaak van het gebeurde vooralsnog een raadsel, maar behoort een narcosefout tot de mogelijkheden. De anesthe sist, die de narcose toediende, was niet in dienst bij het Bleulan d-ziekenhuis. maar bij het andere plaatselijke ziekenhuis St Josef. Het is de eerste maal dat het Bleu land met een dergelijk geval wordt geconfronteerd FONDUE B0URGUIGN0NNE Van Agt zei gisteren dat er tijdens een „erg informele bijeenkomst" door Van der Klaauw gesproken is met een „Chinese regerings functionaris" over een eventuele order van Taiwan bij RSV. De reactie was toen „dat zouden wij nou niet zo fraai vinden", aldus Van Agt. Er is toen niet gedreigd met sancties, maar dat vindt wel licht zijn oorzaak in het feit dat er nog niets vaststond. De regering heeft voordat een be slissing is genomen, in een aantal hoofdsteden in Europa de menin gen gepeild. Zij heeft daar ge vraagd hoe die regeringen gehan deld zouden hebben in dezelfde omstandigheden. Over de inhoud van deze gesprekken wilde de mi nister-president niets zeggen. Timman begint schaaktoernooi goed Huwelijk bloeit bij gebrek aan beter. Alternatieve bladen bezig aan snelle opmars. Economie extra. DEN HAAG)GPD) - Eenvoudige gevallen als het bezitten van een zender zonder de vereiste machti ging zullen voortaan als overtre ding worden aangemerkt. Daar naast zal het aanpakken van han delaren die verboden zendappa ratuur verkopen, eenvoudiger worden gemaakt. Van Agt kon digde gisteravond na afloop van de ministerraad aan dat een der gelijke wijziging van de Tele graaf- en Tclefoonwet voor ad vies is doorgestuurd naar de Raad van State. De eerste wijziging is een gevolg van dc invoering van de machti gingsregeling Algemene Radio communicatie (MARC). Momen teel is het zo dat iemand die in het bezit is van een goedgekeurd MARC-apparaat zonder aan de I^TT betaald te hebben, zich schuldig maakt aan een misdrijf. Door de wijziging zal dit voortaan een overtreding zijn. Met de tweede wijziging wil de re gering paal en perk stellen aan het misbruik dat de handel maakt van de vrijheid zendapparatuur te verkopen, ook al is deze appa ratuur in Nederland verboden. Volgens de regering worden der gelijke apparaten te vaak aan het publiek verkocht, wat leidt tot ongeoorloofd bezit en gebrui- k. Op basis van de nu voorgestelde wijziging zal een nieuw Radio reglement worden vastgesteld. De oude stamt nog uit 1930 Hier in zullen de diverse regelingen voor het gebruik van radioappa- raten meer samenhang moeten krijgen. De minister denkt daar bij onder meer aan mobilofonie. afstandsbesturing, radiozenda- mateunsme en modelbesturin- .EIDSCH *d DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Will u mij nu metéén noleren als abonnee Naam Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1