Inhuldiging Reagan: een Hollywood-show CDA-commissie doet recht Beroep Menten op Europees Hof zal weinig veranderen atoompacifisten geen Poon generaal-majo( M.R. yöiï Meijenfëldl door Henk Kolb WASHINGTON - Ro- nald Reagan's inhuldi ging als veertigste pre sident van de Verenig de Staten krijgt een om lijsting van gala-bals en andere feestelijkheden, die meer geld gaan kos ten dan ooit in de Ame rikaanse geschiedenis aan zo'n evenement werd uitgegeven. Het programma neemt een dag of vijf in beslag en het op zich zelf toch doorslaggevende feit van de eedsaflegging is volko men bijzaak geworden in de orgie van vreugdeblijken die het comité voor de inhuldi ging op touw heeft gezet. De Reagan-show, waarvan een flink stuk voor goed geld per televisie wordt uitgezonden, wordt in voortdurend over treffende trappen geregis seerd vanuit een overdaad, die merkwaardig afsteekt bij de soberheid die de dagelijk se werkelijkheid heet te ver langen. Het zijn de opvattingen van Ce cil B. de Mille en zijn volvette spektakelstukken die de Hol- lvwoodse specialisten naar Washington hebben meege bracht. waarbij voor elk sym booltje wel een stukje tech nisch vernuft ter nadere illu stratie kan worden gevonden. De zwellende bombast, die zo'n 10.5 miljoen dollar gaat kosten, moet omstreeks een miljoen meer opbrengen. ..Voor liefdadigheid", zegt Charles Wiek, een financieel en investeringsspecialist uil Los Angeles, die niet in het minst wordt gehinderd door de schijn dat de organisatie van de manifestatie een tikje uit de hand is gelopen. Reagan zelf heeft er het motto voor aangedragen „samen op nieuw beginnen" en de bijna zeventigjarige die nu zijn laat ste krachten aan het landsbe lang gaat wijden, krijgt naar het Witte Huis een feestlied mee „duimen omhoog, Ame rika', dat in kwaliteit en op vatting de zangen van Vader Abraham en de zijnen nabij komt. De aanstaande presi dent heeft slechts een korte inhuldigingsrede van 15 mi nuten op zijn programma en zal in de dagen en uren er om heen feestelijk worden rond- gezeuld langs balzalen en een sporthal waar de voetjes van de vloer gaan, zoals dat heet. Bont De stoffen manteltjes van Rosa- lynn Carter zullen uit het beeld van het Witte Huis ver dwijnen: het bont 'is terug En deze wijziging in stijl heeft ertoe geleid dat Ronald Rea gan voor zijn eedsaflegging een kledingvoorschrift heeft doen uitgaan dat alle manne lijke leden van het Congres dwingt zich in de vroege och tend reeds te hullen in een grijs jacquet. Aanvankelijk was het onzeker of op de huurmarkt wel zoveel exem plaren van dit volslagen in on bruik geraakte kostuum kon den worden betrokken, maar dat blijkt bij nader inzien best mee te vallen. Ronald en Nancy Reagan: het paar dat de komende vier jaar het Witte Huis in Washington zal bewonen. Hun 'verhuizing' zal niet geruisloos verlopen. Maar verder heeft Hollywood de foefjesdoos wijd openge trokken. Laserstralen ziillen 's avonds de befaamde Was- hingtonse monumenten, die aan groten der historie herin neren, met elkaar verbinden, veertig televisiecamera's zul len nodig zijn om elke bewe ging van de president en zijn echtgenote gade te slaan als zij even binnenwippen bij een van de acht gala-bals die voor deze gelegenheid zijn georga niseerd. Zij vormen het kernpunt van een serie van zo'n tachtig sa- lellietfeesten elders in den lande, die rechtstreeks via grootbeeldschermen met Washington worden verbon den. Maar ook in Lima. Mexi co Stad en Parijs wordt feest gevierd. want. zeggen Rea gan's paladijnen, iedereen moet mee kunnen feesten. Een stoet van artiesten geeft gratis toegankelijke voorstel lingen voor het volk. terwijl de nieuwe elite die Washing- tons bastions bestormt ten minste honderd dollar per persoon moet neertellen voor de sjiekere bals. Frank Sinatra, Johnny Carson. Bob Hope en Elisabeth Tay lor spelen hoofdrollen bij het gebeuren. Mannen als Charl ton Heston en Ephraim Zim- balist Junior zullen zich met de microfoon in de hand tus sen de gasten begeven terwil- le van de lv-kijkers. De cijfers zijn verbluffend: er zijn 44.000 uitnodigingen de deur uit gegaan en voor de schrijf-, beeld- en geluidsjour nalist en moeten er niet min der dan 15.000 kaarten ko men. De kijkers thuis krijgen een televisieproduktie van uren voorgeschoteld, die in handen is gelegd van Marty Pasetta, een Hollywoodse tv- figuur die zijn voornaamste faam ontleent aan zijn regie van de uitreiking van de Os cars. Hij laat zich door bijna 500 man personeel bijstaan. In filmland gebeuren de dingen op schaal van overdaad en het is uit die wieg dat Ronald Rea gan te voorschijn werd ge haald, al vrij lang geleden. De reclameminuten tijdens de uitzending kosten 250.000 dollar per stuk en het heeft niet de minste moeite gekost om zo alle drie miljoen dollar te voorschijn te haien, die aan dat evenement ten grondslag moesten worden gelegd. Hotels zijn niet meer beschik baar en er zijn niet zonder moeite 200 bussen gevonden die uit Washingtons centrum 19.000 gasten moeten vervoe ren naar een sporthal op zo'n half uur rijden afstand, waar het gala der gala s Wordt ge houden. Souvenirs Volgens Robert Gray, mede voorzitter van de voorberei dende commissie, wil de nieuwe president in alle na drukkelijke praal en' over daad de eerbied uitdrukken die hij voelt voor het ambt dat hij gaat bekleden. Binnen het raam van een snelle show zijn dan ook korte metten ge maakt met de traditionele pa rade. die zich in het verleden urenlang in doorgaans kil weer langs Washingtons hoofdstraten voortsleepte. Een uur nu slechts, met veel muziek en een duidelijk wes tern accent. Er is een stroom van souvenirs te koop. Niet al leen eerste-dag-enveloppen, of penningen dan wel foto boeken. maar ook een porse leinen Nancy Reagan-roos voor 650 dollar en verder manchetknopen, boodschap pentassen en sjaals. „Alles van goede smaak" verzekeren de organisatoren geruststel lend. Uit New York zijn ijlings 200 ka merbrede limousines aange voerd naar de hoofdstad, want er ontstond een tekort, heette het. en zonder limousi ne kan een beetje mens zich dezer dagen te Washington nauwelijks meer vertone- Toen Jimmy Carter werd inge huldigd, kon het allemaal nog voor veel minder. Het geld moet uit particuliere bijdra gen bijeenkomen. Het Con gres betaalt de 450.000 dollar voor de eedsaflegging (voor het eerst op de westelijke trappen van het Capitool met meer plaats en beter uitzicht). Onder Carter mocht zo'n bij drage maximaal 5000 dollar zijn. Onder Reagan is dat naar 50.000 opgetrokken. Maar het staat nu al vast dat de ze uitspatting van een nieuwe regering nog vreemde echo's gaat krijgen als Reagan kort na zijn binnenkomst in het Oval Office plannen moet gaan maken om op de bedra gen voor sociale bijstand te gaan korten. Want alle mooie plannen waarvoor een specia le creatieve specialist van de Walt Disney-bed rij ven is ge huurd, alle laserstralen, licht flitsen en overweldigend vuurwerk en dansende fon teinen. kunnen de harde werkelijkheid niet voldoende aankleden. Daarna is het weer gewoon koud en vriezen men sen dood en slaat de inflatie nog steeds als een veenbrand door de economie. Op verzoek van het dagelijks bestuur van het CDA heeft de commissie-Donner een dis cussiestuk gemaakt over de hoofdpunten van de atoom- wapenproblcmatiek. Hoe va ker ik het rapport "Over vre- debelcid" lees. hoe meer ik het waardeer. De commissie zegt de dingen duidelijk en dat bevordert de discussie. Wat in het begin nogal wat weerstand kan oproepen, is de stelligheid waarmee be paalde uitspraken worden ge daan: "Zonder de dreiging van de kernwapens zou het proces van de-kolonisatie na de Tweede Wereldoorlog veel stroever en met nog heel wat meer bloedvergieten en ver woesting zijn verlopen". Hoe weet de commissie dat zo zeker? Aan het eind van het rapport wordt echter flink wat gas teruggenomen en toont de commissie zich onze ker over de weg die wij in de toekomst moeten gaan. Zij vindt wel dat er argumenten genoeg zijn om aan de huidige politiek o.a. in NAVO-vei band vast te houden "En toch blijven de vragen knagen of dit nu wel mag en of dat nu wel een uitweg is". Het rapport bevat mijns inziens twee waardevolle elementen. Het eerste is de opvatting van de commissie dat er geen weg terug meer is naar een krijgs macht met uitsluitend con ventionele militaire midde len; naar een situatie waarin een rechtvaardige en verant woorde oorlog weer denkbaar wordt. Het heeft geen zin om het politieke beleid te beper ken lot het terugdringen van de rol van atoomwapens. De uitbanning van deze midde len kan alleen maar slagen in het raam van de uitbanning van het oorlogsgeweld als zo danig. Tussen de pegels door kan worden gelezen dat de commissie oorlog geen bruik baar instrument meer vindt voor het oplossen van inter nationale politieke conflicten met name in de hoog geïndus trialiseerde wereld. Het tweede element is dat de commissie terecht waar schuwt tegen een te geïsoleer de aanpak van het atoomwa- pcnprobleem. Het is een on derdeel van het meer algeme ne vraagstuk van de vrede on der de volken "Terugdrin ging en uitbanning van het kernwapen vereist een toene mende vredelievendheid on der de volken, instanties en procedures, waardoor de con flicten en geschillen kunnen worden beslecht, die/anders tot gebruik van kernwapens- van wapengeweld - zouden kunnen leidenDe oorzaken van onvrede en onveiligheid daar gaat het om; die moeten worden aangepakt. In kaart In het rapport zijn de verschil lende standpunten binnen het CDA over de atoomwa penproblematiek in kaart ge bracht: het atoompacifisme; geleidelijke eenzijdige af schaffing van atoomwapens, handhaving va een minimale afschrikking en het streven naar een positie van over macht. De commissie zegt zelf geen gedetailleerd stand punt te willen innemen. Maar in de commentaren op de verschillende standpunten komt de visie van de commis sie toch wel te voorschijn: handhaving van het lidmaat schap van de NAVO en het militaire evenwicht tussen Oost en West en geen eenzijdi ge stappen door Nederland om de bewapening te vermin deren. den. Desondanks heeft de NAVO in december 1979 toch besloten om nieuwe atoom wapensystemen in West-Eu ropa te plaatsen Wie dit leest zou tot de conclu sie komen dat er bijvoorbeeld voor Nederland en Belgie ruimte is om eenzijdige af' te zien van de plaatsing van deze nieuwe raketten totdat er meer bekend is over de resul taten van het gesprek tussen Amerika en Rusland over de beperking van de regionale atoombewapening. Dergelij ke stappen kunnen een sig naai zijn van onze bereidheid om de rol van atoomwapens daadwerkelijk terug, te drin gen Ik wil het bij deze kritische op merking laten. De commissie heeft mijns inziens een goed stuk werk geleverd en het rapport kan de discussie in Nederland over de atoomwa- ponproblematiek zeker ver der helpen. De commissie is duidelijk in haar stellingna- me. De vraag is of dat. gelet op de betrokkenheid onder ons volk bij deze problematiek en de verkiezingen in mei van dit jaar. binnen het CDA wel zo wordt gewaardeerd doormr. Roel Schut missie de modernisering van de NAVO-atoombewapening niet af. Natuurlijk is er kritiek op het rapport mogelijk. De com missie doet mijns inziens de atoompacifisten geen recht. Zij benadrukt te sterk de indi recte weg van de vrede en gaal er aan voorbij dat veel atoompacifisten de veilig heissystemen van Oost en West. zoals deze nu functione ren, zien als een barriere voor de bevordering van vrede en gerechtigheid in de wereld De verbetering van de kwaliteit van de internationale samen leving wordt naar hun me ning belemmerd door o a de noodzaak om invloedssferen te handhaven en regeringen te steunen die het niet zo beeld de mensenrechten; de "export" van conflicten naar de Derde Wereld als gevolg van de militaire status quo tussen Oost en West in Euro pa; het atomaire beleid van de grootmachten dat de sprc ding van atoomwapens over de wereld stimuleert en door het beslag dat op kennis en middelen wordt gelegd om de wapenwedloop te kunnen volhouden. Tweezijdig Het primaire doel van veel atoompacifisten is dan ook niet de verwijdering van atoomwapens zonder meer, maar de verandering van de bestaande veiligheidssyste men. En zij achten eenzijdige stappen mogelijk en geboden om het wantrouwen tussen de volken te verminderen en om een tweezijdig proces van ver andering op gang te brengen; een proces waarbij zowel NA VO als Warschau-pact be trokken zon. Een voorbeeld van deze moge lijkheden vond ik in de bijla ge van het rapport. Het be sluit tot modernisering van de N A VO-atoom wapens is voor al genomen onder druk van West-Europa, dat bezorgd is over de uitbreiding van de re gionale bewapening van het Warschau-pact en dat twijfelt aan de atomaire garantie van Amerika Amerika heeft in de periode van de besluitvor ming de Europese bondgeno ten echter laten weten dat het over genoeg atoomwapens beschikt om die nieuwe drei ging het hoofd te kunnen bie DEN HAAG - Zal Pieter Men ten (81nog wegen vinden om iets te doen aan zijn veroorde ling tot tien jaar gevangenis straf en honderdduizend gul den boete? Die vraag komt automatisch naar voren na le zing van het arrest van de Ho ge Raad van dinsdag waarbij het vonnis van de Rotterdam se rechtbank van 9 juli vorig jaar werd bekrachtigd. Voor de Nederlandse rechter is de zaak nu in elk geval na vier jaar van vaak moeizaam pro cederen afgesloten. Het staat •nu juridisch vast dat Menten inderdaad op 7 juli 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse dorp Podhorodce oor logsmisdrijven heeft begaan. Alleen als er onomstotelijke bewijzen zouden komen voor het tegendeel, zou alsnog her ziening van het vonnis kun nen worden aangevraagd. Zoiets gebeurt in onze rechts geschiedenis echter maar heel zelden en de kans daarop is uiterst gering. Zeker in dit geval, want er is de afgelopen vier jaar zoveel speurwerk verricht dat dergelijke bewij zen, als ze er geweest waren, zeker boven water waren ge komen. Menten zelf lijkt zich echter nog niet bij zijn definitieve ver oordeling te hebben neerge legd. Gezien uitlatingen van zijn advocaat mr. Van Heij- ningen overweegt Menten om in beroep te gaan bij het Euro pese Hof. wegens schending van het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Menten zou zich willen vastklampen aan arti kel 3 van dat verdrag, dat een onmenselijke behandeling van gevangenen verbiedt. Hij kan zich het geld en de moeite voor zo'n procedure echter wel besparen. Het genoemde artikel richt zich namelijk al leen tegen marteling van ge vangenen en daar is in de zaak-Menten geen sprake van. In het arrest van de Hoge Raad wordt hierover duide lijk gezegd dat een gevange nisstraf van tien jaar niet in strijd is met het Europese ver drag. Overigens zal Menten die tien jaar niet helemaal hoeven uit te zitten. Het is in ons systeem gebruikelijk dat een gevange ne op vrije voeten komt als hij twee derde van zijn straf er op heeft zitten Menten zou dus in totaal zeven jaar gevange nisstraf moeten uitzitten. Van die tijd wordt echter de perio de - drie jaar - afgetrokken die Menten al in voorarrest heeft doorgebracht. Hij zou dus over ongeveer vier jaar vrij kunnen komen. Menten heeft nog een mogeli jk heid om eerder zijn vrijheid te verkrijgen, maar het zal de vraag zijn of hij daar wel ge bruik van wil maken. De grondwet geeft veroordeel den namelijk de mogelijkheid om een gratieverzoek in te dienen. Als reden daarvoor zou Meuten zijn hoge leeftijd en zijn slechte gezond heidstoestand kunnen opge ven. Volgens artikel 77 van de grondwet beslist de koning over gratig van straffen. In ons staatsbestel betekent dit dat in feite de minister van justitie die beslissing neemt. Hij is echter grondwettelijk verplicht om, voordat hij dat doet, de rechter te raadplegen die de verdachte heeft veroor deeld. In dat geval dus de rechter van de bijzondere Moeilijk Gratieverlening zou. dat is wel duidelijk gezien de hele ge schiedenis van dit proces, voor grote publieke opschud ding zorgen. Dat maakt het dus al moeilijk. Het is daar naast echter nog de vraag of Menten zelf wel om gratie zal willen vragen. Dat zou name lijk betekenen dat hij indirect schuld zou bekennen aan de oorlogsmisdrijven waarvoor hij nu definitief is veroor deeld. Gezien Mentens verbe ten verzet tot nu toe op dit punt is dat niet erg aanneme lijk. Uitgesloten is het overi gens ook niet. Menten heeft de laatste jaren op veel pun ten nogal eens een grillige en onvoorspelbare koers gevare- Met het omslaan van de laatste bladzijden van het dossier- Menten is een zaak afgelegd die uniek is voor de Neder landse rechtsgeschiedenis. Nooit eerder moest de Hoge Raad zo vaak terugkomen op een zelfde zaak als in dit ge val. Juridisch gezien zijn er enkele belangwekkende uit spraken geweest Vooral op het arrest van 29 mei 1978. waarbij de Hoge Raad het Amsterdamse vonnis in de zaak-Menten vernietigde, was van een opvallende helder heid. De Hoge Raad schetste daarin heel uitvoerig de rech ten van de Nederlandse ver dachte en uiteraard in het bij zonder van Menten. Het is dan ook geen wonder dat de afgelopen jaren in heel wat andere strafzaken op dat ar rest een beroep is gedaan door advocaten die vonden dat de rechten van hun cliën ten te kort waren gedaan. Ook in het arrest dat dinsdag in de zaak-Menten is gewezen - het derde in de rij - probeerde de verdediging zich met zo'n beroep te verweren. Dit keer ging de vlieger echter niet op. 'Menten heeft het volle pond gekregen', besliste de Hoge Raad terecht. Ook de 31 ande re middelen van de verdedi ging faalden, wat gezien de aard van de verweren wel te voorzien was. Met name de bezwaren die Menten zelf had opgeworpen hadden geen schijn van kans omdat zij in gingen op feiten zoals die door de Rotterdamse recht bank waren vastgesteld. En met feiten houdt ons hoogste rechtscollege zich nu een maal niet bezig In het cassa tieberoep gaat het alleen om verkeerde toepassing van het recht en dat had Menten kun nen weten. Het typeert de man helemaal dat hij deson danks zijn eigen zin toch ge probeerd heeft door te zetten. Hij is. geheel in de zelfgeko zen stijl, vechtend ten onder gegaan. De commissie keert zich daar mee tegen het atoompacifis me en tegen acties zoals die van het Interkerkelijk Vre desberaad: help de kernwa pens de wereld uit om te be ginnen uit Nederland Zij meent ook dat voorlopig geen eind kan gorden gemaakt "aan elke uitbreiding cn kwa litatieve ontwikkeling van de bewapening". En hoewel dat niet met zoveel woorden wordt gezegd, wijst de com-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15