Verwarring rond vrijlating rechter D'Urso Kritiek op Van der Klaauw Algerije mag van Iran akkoord met YS sluiten Libië versterkt troepen in Tsjaad Deen Dahsager opvolger overleden EG- commissaris Gundelach Volgens communiqué al gisteren vrij Symbolische staking van 60.000 Polen DONDERDAG 15 JANUARI 1981 BUITENLAND (Van onze correspondent Jan Gerritsen) STRAATSBURG - Met scher pe kritiek heeft het Europees Parlement gisteren gerea geerd op de lange, maar in houdsloze rede. waarin minis ter Chris van der Klaauw (bui tenlandse zaken) een uiteen zetting gaf over het Neder lands voorzitterschap in de EG gedurende de eerste helft van dit jaar. Het gebrek aan concrete plan nen werd gehekeld door de woordvoerders van de be langrijkste fracties. De scherpste afwijzing kwam van CDA-woordvoerder Jean Penders: ..De bescheiden heid van Van der KlaauW neemt duizelingwekkende proporties aan". Mevrouw Ien van den Heuvel namens de socialisten ..Ik ben teleur gesteld". Europarlement: Slechts een kwart van de 34 Eu roparlementariërs europarle mentariërs was in de Straats- burgse vergaderzaal aanwe zig toen de Nederlandse be windsman zijn lange rede af stak. Van der Klaauw sloeg twee keer enkele bladzijden uit zijn pagina's lange verhaal over met de opmerking: ..Dat kunt u zelf wel nalezen". De Euro-afgevaardigden toon den zich nauwelijks onder de indruk van de toezegging van de Nederlandse bewindsman dat hij de samenwerking tus sen parlement en Europese Ministerraad wil verbeteren. Dit was niettemin de enige 'toezegging in de rede. waar aan Van der Klaauw politiek gesproken gehouden kan worden. Andere concrete toe zeggingen ontbraken. De afgevaardigden die na Van der Klaauw reageerden - vrij wel allemaal Nederlandse Eu roparlementariërs - vroegen waarom niet we'd, angeko v digd dat minister-president Van Agt in het Europees Par lement zal verschijnen om verslag te doen van de Euro top die in maart in Maastricht plaatsheeft. Van der Klaauw ontweek een antwoord in zijn reactie op deze kritiek: ..Dat is nog niet beslist." Teleurstellend was volgens de EP-afgevaardigden ook het ontbreken van enige aanwij zing n Va i \la:uwsreic hoe et Ne. c da bew i Is man zijn Midden- Oostenmissie ziet. Hoe hij na mens de Europese Tien vrede in dit gebied naderbij kan brengen op zijn verkennin gen over het zgn. Europese vredesinitiatief, vermeed Van der Klaauw zelf nader toe te lichten in zijn antwoord. In antwoord op de opmerking van de Griekse afgevaardigde prof. Pesmazoglou liet de Ne derlandse bewindsman zich nog ontvallen dat ..we natuur lijk tegen lokale oorlogen zijn". Of do EG in zo n geval - bijvoorbeeld Iran-Irak - een bemiddelende rol kan vervul len. noemde Van der Klaauw een „moeilijke zaak". Na het matte debat concludeer den Europese kringen dat Van der Klaauw vooral een goed voorzitter van de Euro pese Ministerraad wil zijn. Wat de Nederlar dst *egern g voor ogen staat met betrek king tot de Europese samen werking. bleef echter volledig in het vage. Politieke risico's worden met een dergelijke opstelling wel vermeden, maar winst wordt zo nooit ge boekt. aldus Europese zegs lieden. STRAATSBURG - Poul Dahl- sager (51), de huidige Deense minister van landbouw, is in Kopenhagen aangewezen als opvolger van Finn Olav Gun- delach, de Deense EG- landbouwcommissaris die maandagnacht in Straats burg aan een hartaanval over leed. Dahlsager is een sociaal democraat en is lid geweest van het Europese Parlement. Dahlsager wordt in Denemarken beschouwd als de beste man om Gundelach op te volgen op de sleutelpositie van landbouwcom missaris (72 procent van de EG- uitgaven gaat naar landbouw). De Deense premier Anker Joergen- sen zei dinsdagavond al dat het Deense kabinet spoedig een op- Volger voor Gundelach zou aan wijzen die geschikt is om de be langrijke landbouwportefeuille voor Denemarken te behoude- (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De Italiaanse rechter Giovanni d'Urso was gisteren al volgens een bekendmaking van zijn ontvoerders, de Rode Brigades, vrijgelaten na een gijzeling van 32 dagen. Hoewel het nieuws van de vrijla ting door de autoriteiten in Rome aanvankelijk werd bevestigd, werd het later op de dag met kracht tegengesproken. Premier Arnaldo Forlani gisteravond in het Italiaanse parlement:"Wij we ten niet of het communiqué dat de vrijlating aankondigde, gefun deerd is. Wij hopen dat het beves tigd zal worden door de feiten. Gisteravond was D'Urso evenwel nog niet teruggevonden. Sommi ge waarnemers hielden het er toch op dat de rechter wel dege lijk vrij was, maar dat justitie en politie wilden wachten met de of ficiële bekendmaking, omdat het opsporingswerk anders onnodig zou worden bemoeilijkt. "De proletarische justitie is bereid tot een daad van grootmoedig- Voorzitter Gaston Thorn van de Eu ropese Commissie besloot de landbouwportefeuille tijdelijk waar te nemen in afwachting van de beslissing in Kopenhagen. In EG-kringeh werd dit beschouwd als een goede oplossing: op deze manier wordt voorkomen dat tus sen de EG-commissarissen een strijd ontbrandt over de opvol ging van Gundelach. Enkele commissarissen maakten zich daar dinsdag al sterk voor. Dahlsager kent het Europese land- waocnriatt t u u- j bouwbeleid uit eigen ervaring. WARSCHAU - In het gebied rond- Hij geldt als een niet makkelijk om R??s?ow, m het zuidoosten toegankelijke man die soms kop pig vasthoudt aan eigen stand punten. Zijn talenkennis ik be- pèrkt, zelfs het Engels - door gaans gemakkelijk voor Denen - zou hij slecht spreken. Hij mist ook internationale ervaring, maar Dahlsager is de beste beschikba re man. aldus Deense zegslieden in het Europese Parlement. heid: het doodvonnis van Gio vanni d'Urso wordt opgeschort, en de gevangene wordt op vrije voeten gesteld", dit was de in houd van het tiende communi qué van de Rode Brigades met betrekking tot de ontvoering van D'Urso, een topambtenaar op het ministerie van justitie, belast met de organisatie van de speciale ge vangenissen voor terroristen. Het communiqué verwees ook naar de sluiting van de gevangenis van Asinara en de publikatie van do cumenten van gevangenen in de strafinrichtingen van Trani en Palmi. Het tiende communiqué werd gis termiddag afgeleverd in een vuil nisbak op het plein voor de Ro meinse opera. De activiteiten hebben zich nu ge concentreerd in Rzeszow, waar 200 demonstranten het hoofd kwartier van de oude communis tische vakbond hebben ingeno men en het tijdelijk tot hoofd kwartier van de nieuwe onafhan kelijke vakcentrale Solidariteit en de boerenvakorganisatie Boe ren Solidariteit hebben ingericht. In Ustrzuki Done, een andere stad in dit gebied, blijven de boe ren doorgaan met het bezetten van openbare gebouwen. De Italiaanse EG-commissaris Na- tali stelde zich dinsdag direct kandidaat om de overleden Gun delach tijdelijk te vervangen. Volgens speculaties in Straats burg was ook Andriessen kandi daat om de landbouwportefeuille tijdelijk te beheren. Door deze zaak zelf op zich te nemen, voor kwam voorzitter Thorn dat over deze kwestie tweespalt in de Eu ropese Commissie ontstond. Polen, hebben gisteren 60.000 Poolse arbeiders in 15 fa brieken een symbolische staking van twee uur gehouden. De sta king was een protest tegen de weigering van de Poolse regering om een onderhandelingsdelega tie naar hen te sturen en tegen de weigering van de rechtbanken de boerenvakorganisatie „Boeren Solidariteit" te registreren. Sinds eind december zijn er al moeilijkheden in en rond Rzes zow, de hoofdstad van het district Bieszczady. De moeilijkheden zijn begonnen met de bezetting van regeringsgebouwen in 17 ver schillende centra en het open baarmaken van een lijst met elf eisen die voornamelijk betrek king hebben op de structuur van de Poolse landbouw en het ver wijderen of vervolgen van cor rupte ambtenaren. (ADVERTENTIE) Een nieuwe staking dreigt morgen in Nowy Sacz in de buurt van Krakau, waar de politie het afge lopen weekeinde solidariteit- leden heeft verjaagd die rege ringsgebouwen hadden bezet. Het was de eerste keer dat er poli tie werd ingezet tegen demon stranten. Bij de ontruiming is overigens geen geweld gebruikt; dit is door zowel de politie als de betrokken vakbondsleden beves tigd. De demonstranten hebben nu verklaard dat er zal worden gestaakt als de regering geen de legatie stuurt om te praten over de corruptieve praktijken van de plaatselijke ambtenaren. Fotografen en journalisten dromden gisteren samen bij het ziekenhuis, na zijn vrijlating was opgenomen. Later werd bevestigd dat het niet om de rechter ging. i ongeluk had gehad op een bouwterrein. i vermoedde, D'Urso Proces Volgens hun communiqués werd D'Urso onderworpen aan een 'proletarisch proces', waaraan hij gewillig zou hebben meege werkt. Een deel van zijn verhoor werd door de ontvoerders toege speeld aan een Romeins week blad, L'Espresso,samen met een schriftelijk interview van de Ro de Brigades. De beide redacteu ren van l'Espresso die hiervoor verantwoordelijk waren, werden op nieuwjaarsdag gearresteerd wegens begunstiging van terro risten. Volgens de politie zouden zij zeer wel op de hoogte zijn van de iden titeit van de geheimzinnige tus senpersoon, die hun de docu menten bezorgde. Hij werd door de politie geïdentificeerd als Gio vanni Senzani, een 38-jarige cri minoloog van de universiteit van Florence, die sinds de publikatie voortvluchtig is. Op 3 januari sprak het 'Volkstribu naal' het doodvonnis uit over Giovanni D'Urso. De uitvoering van het vonnis kon slechts wor den vermeden door de volledige publikatie van de politieke docu menten die intussen waren opge steld door de terroristen in de ge vangenissen van Palmi en Trani. Het merendeel van de landelijke pers weigerde aan deze eis toe te geven, maar een aantal bladen, waaronder het socialistische par tijblad 'l'Avanti', drukte de docu menten af. Naar het schijnt heb ben de Rode Brigades hiermee genoegen genomen en besloten tot het 'uitstel van executie', dat in hun tiende communiqué werd aangekondigd. Onmiddellijk na het bekendwor- den van het communiqué ver spreidde zich in Rome het ge rucht dat D'Urso op een bouwter rein aan de rand van Rome zou zijn gevonden en zich in een Ro meins ziekenhuis zou bevinden. Het werd gistermiddag in een op gewonden extra uitzending door de Italiaanse televisie bevestigd. Het uitblijven van een officiële bevestiging, uiteindelijk gevolgd door ontkenningen, deed uitein delijk de waarheid naar voren ko men: D'Urso was niet in vrijheid gesteld. De man in het ziekenhuis was iemand anders, die een onge luk had gehad op een bouwter rein. Mondale wil Reagan opvolgen WASHINGTON (UPI) - Vol gens CBS-News in Washing ton wil vice-president Walter Mondale zich in 1984 kandi daat stellen voor het Ameri kaanse presidentschap. Hij heeft afgezien van het weer proberen terug te winnen van zijn senaatszetel in Minneso ta, die nu in handen is van een Republikein en waarom in 1982 weer moet worden ge vochten. De vice-president wordt vol gens CBS-News na zijn aftre den dinsdag aanstaande, fir mant in een advocatenkan toor en lector aan de universi teit van Minnesota. Mondale was in 1976 korte tijd kandidaat voor de Democrati sche presidentsvoordracht, maar hij stapte er al vroeg uit omdat hij, zei hij, geen zin had in het gejakker van de langdu rige nationale verkiezings campagne. Carter kreeg de voordracht en hij koos Mon dale als teamgenoot. Een andere vooraanstaande De mocraat die in 1984 wel eens een gooi naar het president schap zou kunnen doen is Se nator Edward M. Kennedy, die het voor de nominatie van 1980 tegen Carter moest afleg gen. (Van redactie buitenland ONGELUK - Negen soldaten van het Amerikaanse leger in West- Duitsland zijn gisteren om het le ven gekomen toen het Hercules C-130 transportvliegtuig waarin zij zaten, in de omgeving van Kaï- serslautern neerstortte. De in Frankfurt gestationeerde ma chine van het 435-ste tactische luchttransporteskader stortte neer in een bos kort nadat het voor een routinevlucht naar Oslo was opgestegen van de lucht machtbasis Ramstein. Het vlieg tuig brandde geheel uit. DEN HAAG-TEHERAN - Door het aanvaarden van een wetsvoorstel van de Iraanse regering om een ander land tn dit geval Algerije - te laten arbitreren in het conflict tussen Iran en de VS is een nieuwe stap gezet op weg naar een oplosssing van de gijzelingskwestie. Eerder gisteren pro beerden een aantal dogmatische geestelijken in de Majlis, het Iraanse parlement, het onderhandelingsproces opnieuw te vertragen door het indienen van een nieuw amendement op het wetsvoorstel dat de uitein delijke verantwoordelijkheid voor de inhoud van een akkoord met de VS opnieuw in handen van de Majlis zou leggen. Het aannemen van de belangrijkste van de twee wetsvoorstellen door het Iraanse parlement maakt het theoretisch mogelijk dat nog deze week morgen een principe-akkoord met de Verenigde Staten over de vrijla ting van de 52 Amerikaanse gegijzelden wordt gesloten De nieuwe wet moet nu echter nog door een raad worden goedgekeurd die alle wetten op overeenstemming met de islamitische wetgeving toetst. En vervol gens is het aan arbiter Algerije om het akkoord met de VS aan te gaan- De raad die nu nog de wet haar wetskracht moet geven bestaat uit twaalf door imam Chomeini aangestelde islamitische rechtsgeleerden. Het tweede voorstel dat rechtstreeks met de vrijlating van de gegijzelden te maken heeft is doorverwezen naai de financiële commissi-- VSB de Majlis, die zondag over de technische details zal vergaderen Het wets voorstel regelt de nationalisering van de eigendommen van de overle den sjah. Een juridische stap om de terugkeer van de rijkdommen van de Pahlavi-familie voor rechters in vele landen te kunnen eisen Voor een akkoord met de VS lijkt dit wetsvoorstel echter van minder urgent belang. Mits de islamitische raad en Algerije zeer snel kunnen handelen sluiten politieke waarnemers in Teheran het niet uit dat er de komende twee dagen alsnog volledige overeenstemming wordt bereikt op diplomatiek niveau en dat de aantredende regering van president Reagan het ak koord zo mogelijk meteen kan uitvoeren De Iraanse regering zou het liefst zien dat er de komende twee of drie dagen een oplossing komt voor het zich voortslepende gijzelingsdrama. Regeringswoordvoerder Naba- vi benadrukte dit nogmaals tijdens het debat in de Majlis. Als tegenmaatregel tegen Franse troepen in buurland Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpa Gegarandeerd tot f 1(H),- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. BEIROET (UPI) - De Libische lei der kolonel Moammar Gaddafi heeft gezegd dat hij zijn leger in Tsjaad versterkt als tegenmaatre gel tegen Franse troepenverster kingen in de aangrenzende Cen traal Afrikaanse Republiek. Hij dreigde met vergeldingsmaatre gelen op economisch en oliege- bied als Frankrijk iets tegen Libië of Tsjaad zou ondernemen. "De Libische troepen blijven in Tsjaad. Alleen president Gou- kouni Weddeye (van Tsjaad), die ons te hulp riep, heeft het recht te vragen om ons vertrek", aldus Gaddafi in een toespraak tot stu denten in Benghazi. "Als Frankrijk ooit zou besluiten tot een stomme zet die de veilig heid van Libië zou bedreigen, zouden wij vechten met alle mid delen die wij hebben, vooral de olie, en dat zou leiden tot een eco nomische boycot tegen Frank rijk", aldus Gaddafi. In Parijs hadden officiële kringen verklaard dat Frankrijk' iets zou kunnen ondernemen als Libi sche soldaten in Tsjaad andere Afrikaanse landen zouden bin nendringen, maar interventie zou afhangen van 'omstandigheden en context.' Gaddafi zei dat elke daad van vijan digheid tegen Tsjaad een aanval op Libië zou zijn. Hij deelde mee dat ijlings verstcr kingen werden gestuurd naar zijn zuidelijke buurland 'ter confron tatie met de bezettingstroepen van Frankrijk aan de grens van Tsjaad.' De plannen van Gaddhafi om Libië en Tsjaad te fuseren hebben Frankrijk het aanbod aan Afri kaanse landen ingegeven militai re hulp te verlenen en dat is al gebeurd ten aanzien van de Cen traal Afrikaanse Republiek. Ook de Verenigde Staten en de mees te Afrikaanse landen, waaronder Egypte en Soedan, zijn door de plannen van hun stuk gebracht. De Libische leider stak de draak met het Amerikaanse en Franse standpunt over Tsjaad. "Als Frankrijk, dat in het hart van Europa ligt en Amerika, dat ligt aan de andere kant van de wereld, menen dat hun veiligheid is ver bonden met die van Tsjaad", zei hij, "hoeveel temeer is dat dan het geval met Libië, dat een Afri kaans land is". De regering van Tsjaad heeft intus sen in N'Djamena een communi qué uitgegeven waarin staat dat een fusie n e ibie "alleen het gevolg kan zijn van een vrije keu ze door beide betrokken volke- In het door het persbureau ATP van Tsjaad gepubliceerde com muniqué wordt verder gezegd dat het ïeproject' zich niet in het 'stadlv m van uitvoering' be vindt. Men heeft het er slechts over gehad Waar im-n hei ll ge sproken over de historische en geografische banden tussen de broederlanden Tsjaad en Libië Het communiqi dent Weddeye heeft gemaakt naar Tripoli. Het herhaalt dat Tsjaad zich houdt aan de artike len van het verdrag van I.agos. die me zov?e cr Ier perma nente buitenlar dse bases op na tionaal grondgebied uitsluiten Het communiqué bedankt Libië opnieuw dat het Weddeye heeft mogelijk gemaakt 'ccn einde aan de opetend te maken' Het nodigt de secretaris generaal van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid uit met Tsjaad 'pro blemen door tc nemen met be trekking tot de vrede, de nationa le verzoening e is verschenen »nd van het kabi N'Djamena over ndc reis die presi elt de eker dat Tsjaad nooit zal dienen als basis van waaruit de landen in het ge bied ontwricht worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9