Akkoord bereikt over zigeuners Gat in onderwijsbegroting 'Huurcommissie partijdig en ondeskundig' Winkelierster chanteerde meisje (11) met diefstal Nederland stelt grens open Minister zoekt naar mogelijke bezuinigingen WD houdt vast aan RSV-order DONDERDAG 15 JANUARI 1981 flK2HS2EEE* PAGINA 7 APELDOORN (ANP) - De politie van Apeldoorn heeft tegen een 55-jarige filiaalhoudsler van een winkelbedrijf in deze stad pro ces-verbaal opgemaakt wegens het chanteren van een elfjarig meisje. De vrouw had het meisje betrapt op diefstal van een boekje ter waarde van ongeveer twee gulden. Het kind werd vervolgens door de vrouw opgesloten maar kon zich vrijkopen als zij een bedrag van 25 gulden betaalde. Deed ze dat niet. dan dreigde de vrouw aangifte te doen bij de politie. Een vriendinnetje van het meisje zorgde er voor dat de 25 gulden op tafel kwam. Na haar vrijlating deed de moeder van het meisje aangifte van de zaak. De politie heeft daarop proces-verbaal op gemaakt. De officier van justitie zal bovendien bekijken of er sprake is geweest van wederrechtelijke vrijheidsberoving. De chantage van het meisje blijkt overigens geen op zichzelf staand geval te zijn in Apeldoorn. Meerdere winkeliers schijnen op het ogenblik deze taktiek toe te passen bij het betrappen van winkel dieven. Een aantal winkeliers heeft zelfs formulieren laten druk ken die door de betrokkenen als een soort schuldbekentenis moeten worden getekend. Alleen is het voor zover bekend nog niet voorgekomen dat de dief ook werd opgesloten door de win- DEN HAAG (GPD) - De Huureommissies, die geschillen tussen huurders en ver huurders moeten oplossen zijn partijdig en ondeskundig. Bovendien duurt een procedure voor een dergelijke commissie erg lang. wat veel onzekerheid met zich meebrengt. Dit is een van de uitkomsten van gesprekken met verhuurders die een onderzoeksbureau heeft gevoerd om de toepassing van de Huurprijzenwet na te gaan. De Huurprijzenwet Woonruimte is m juli 1979 van kracht geworden met het doel de huren van bepaalde woningen in overeen stemming te brengen met het woongenot: de huurharmonisatie. De instrumenten van de overheid, een puntcnstelsel voor woningen en schema's voor redelijke huurverhogingen, zijn vastgelegd in het Besluit Huurprijzen. Naast deze harmonisatie heeft de wet een vaste geschillenregeling ingesteld. Iedere (ver)huurder kan een beroep doen op een Huurcommissie wanneer hij vindt dat de huur te hoog of te laag is. De onderzoekers zijn door gesprekken met verhuurders na gegaan in hoeverre de wet aan het gestel de doel beantwoord. Het uiteindelijke doel van het onderzoek is te komen tot een opzet voor een definitief onderzoek naar de werking van de Huurprijzenwet De onderzoekers komen tot de conclusie dat de wet in onvoldoende mate leidt tot har monisatie. Verbeteringen moeten volgens hen gericht zijn op een verhoging van ef fectiviteit en de efficiency. De vraag van de effectiviteit kan echter slechts beant woord worden als duidelijk door de rege ring wordt omschreven in welke mate men wil harmoniseren. De verhuurders zijn in het algemeen tevre den over de verbeteringen door de nieuwe wet ten opzichte van de oude onoverzich telijke, onevenwichtige en chaotische" si tuatie. De ondervraagden vinden echter dal de harmonisatiemogelijkhcden van „weinig realiteitswaarde" getuigen, stel len de onderzoekers vast. Kritiek Verder uitten de verhuurders veel kritiek op de geschillencommissies. Volgens hen loopt de onpartijdigheid gevaar wanneer afspraken gemaakt worden tussen de commissies en de gemeenten. Enkele ver huurders maakten melding van dergelijke afspraken. Daarnaast zou het horen van de verhuurder bij geschillen verplicht moeten worden. De belangrijkste tekortkomingen van het puntcnstelsel en de opgestelde schema's voor huuraanpassing zijn volgens het rap port onder meer dat kwalitatief goede maar kleine woningen een te lage waarde ring krijgen en daardoor op een te laag huurniveau uitkomen. Bovendien is het systeem zo flexibel, dat verhuurders die op een bepaalde huurverhoging willen uitkomen, dc puntenwaa dering naar de gewenste uitkomst kunnen buigen. De Huurprijzenwet schiet volgens het rap port ook te kort als stimulans voor de wo- ningverbeteri ïg. Ingrijpende verbeterin gen leiden tot te hoge huren voor de be trokken huurders, waardoor de wil tot me dewerking achteruit gaat. Bij minder ver dergaande verbeteringen bestaat de kans dat alleen die verbeteringen uitgevoerd worden die tot verhoging van het punten waardering leiden, aldus het rapport. De onderzoekers hebben ook gekeken naar de neveneffecten van de wet. Het belang rijkste onbedoelde gevolg is dat kleine woningen uit een plan kunnen worden ge schrapt omdat deze woningen in verhou ding tot de bouwkosten te weinig punten scoren, waardoor exploitatieverlies kan optreden. Volgens de onderzoekers is dit in een aantal gevallen al gebeurd. MEER (GPD) - De Nederlandse en Belgische autoriteiten zijn gisteren definitief overeen gekomen dat de 110 zigeuners, die opnieuw de nacht doorbrachten aan de grensovergang Meer, vandaag naar Nederland mogen komen en dat in ons land verder naar oplossingen zal worden gezocht. Het was gisteravond laat echter nog niet duidelijk of de zigeuners daarmee akkoord zullen gaan. bang als zij zijn voor eventuele registratie en uitzetting naar hun land van herkomst. Koko Petaio eiste eerst een gesprek met staatssecretaris Haars (justitie) om tot duidelijke afspraken te ko- Ook gisteren verliepen de onder handelingen tussen beide autori teiten moeizaam. De Belgische minister van justitie Moureaux vroeg Benelux-secretaris- generaal drs. E. Kruijtbosch te bemiddelen en voorstellen te doen. Kruijtbosch kon Petaio 's middags in diens Rolls Royce meedelen dat België de zigeuners vandaag om acht uur 's morgens wilde overdragen. Nederland zou dan de kwestie verder afhande len. Heli's Angel in cel voor wapenbezit AMSTERDAM (GPD) - Als enige van de drie Heli's Angels, die gis teren wegens verboden wapen bezit voor de Amsterdamse poli tierechter verschenen, is een 31- jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maan den. waarvan twee voorwaarde lijk. De twee andere verdachten werden op vrije voeten gesteld. Bij een inval in het ontmoetings centrum van de Heli's Angels "Angel Place", stuitte de Amster damse politie vorig jaar oktober op elf vuurwapens en enige dui zenden patronen. Met het inbe- slag nemen van het wapenarse naal leek verboden wapenbezit overtuigend aanwezig. WEERRAPPORTEN ning krijgen. De kans zat er dus in dat zij vandaag zouden blijven weigeren de Belgische vlucht strook te verlaten en pas zouden toestemmen als de Nederlandse voorwaarden duidelijk zijn. Als de zigeuners naar Nederland komen, worden zij waarschijnlijk naar het parkeerterrein bij motel Roadhouse, even voorbij de grens gedirigeerd. De stichting ROM die de belangen van de groep behartigt, was er gister avond van overtuigd dat men een tijdelijke standplaats in Rijsber- gen zou krijgen, maar dat is hoogst onwaarschijnlijk. Burge meester Hartmans van dit dorp zei in ieder geval van niets te we ten. Koko Petaio zei dat de Belgische vreemdelingendienst aan de hand van gegevens over kente kenbewijzen cn uit bevolkingsre gisters kan bewijzen dat de zigeu ners uit Nederland afkomstig zijn. Staatssecretaris Haars blijft dit betwijfelen en suggereerde dat de zigeuners ook uit Frank rijk kunnen zijn gekomen. De stichting ROM heeft een officieel protest over de kwestie inge diend bij de Commissie voor de Rechten van de Mens in Genève en bij het Europees Gerechtshof. Het Belgische Rode Kruis maakt zich inmiddels ernstig bezorgd over de gezondheid van sommi ge zigeuners. Er zijn vijf kinde ren die een longontsteking of bronchitis hebben opgelopen. Het Rode Kruis acht een snelle behandeling in een gezonde om geving noodzakelijk. De zigeuners maakten zich gister middag erg druk over het uitblij ven van voldoende voedsel en medische hulp. Om daar de aan dacht op te vestigen, blokkeerde een van hen met zijn caravan de rijbanen in de richting België. Een paar seconden later zorgde een andere zigeuner voor grote paniek. Hij ramde met zijn BMW in volle vaart frontaal de auto van een journalist van het weekblad De Tijd. Beide zigeuners hadden van de Bel gische rijkswacht de kans gekre gen om door dé middenberm te rijden. Een rijkswacht probeerde na de botsing de BMW-sleuteltjes te pakken te krijgen, maar werd van dat idee gebracht door een tiental zigeunerinnen. Zij waren door hun mannen te hulp geroe pen. De vrouwen gebruikten sprokkelhout voor de kachel als slagwapen en boezemden duide lijk ontzag in. Ook bij een bus vol rijkswachten, die kwamen assis teren. Na tien dreigende minuten keerde de rust echter terug en werd de caravan vrijwillig wegge reden. Kamervragen De Tweede-Kamerleden Van Ooij- en, Patijn en Jabaaij (PvdA) heb ben staatssecretaris Haars (justi tie) gisteren schriftelijk om op heldering gevraagd over de be handeling van de groep zigeuners aan de Nederlands-Belgische grens. De kamerleden willen weten waar om de Belgische en Nederlandse regering in dit geval personen controle aan de grens hebben ge houden, hoewel een dergelijke controle al in 1960 voor de bin nengrenzen van de Benelux is af geschaft. Dezelfde vraag is voor gelegd aan het Comité van Minis ters van de Benelux. Een zigeunerin pakte op een gegeven ogenblik een eind hout om haar ongenoegen over de situatie bij de Belgische grens kracht bij te zetten. Er heerste gisteren een geprikkelde stemming onder de zigeuners, die overigens vandaag Nederland binnen mochten. DEN HAAG (ANP) - De onge veer honderd zigeuners die twee dagen in bar weer bij de grensovergang met Belgie hebben gebivakkeerd, beho ren allen tot drie families. Dat zijn de families Jovanovic, Stakovic en Nicolovski. In de zigeunerwereld zijn behalve huwelijksbanden ook zoge heten "companias" bekend. Deze geven de uitgebreide fa miliebanden aan. De drie companias bestaan in dit ge val uit ongeveer 700 mensen, voornamelijk van oorsprong Joegoslavcn. Een groot gedeelte van de drie zigeunerfamilies. 450 perso nen. is in 1-977 gelegaliseerd. De nu zwervende groep wil le galisering op basis van fami liehereniging. In dc Neder landse vreemdelingenwetge ving is echter alléén "gezins hereniging" mogelijk. Nederland wil de groep wel ac cepteren mits ze zich laat regi streren. Hun nationaliteit wordt dan meteen bekend en dat betekent voor de mecsten uitzetting uit ons land. Dit is Hereniging zigeuners bemoeilijkt legalisering de zogenaamde harde maatre gel: verbeurdverklaring van hun bezittingen cn vervoer per vliegtuig naar het land van herkomst. De zigeuners die enkele weken geleden vanuit Amsterdam vertrokken, zijn inmiddels globaal in te delen ip drie groepen. Eén groep bevindt zich aan de Belgische, écn aan de Duitse grens. De derde groep reist in het land op zoek naar doorlaatposten richting buitenland. Zij hebben de mogelijkheid aangegrepen zelf te proberen het land uit te komen met de belofte tijdens deze pogingen niet te worden gevolgd. Hoeveel er nu in Nederland ver toeven. is niet precies be kend. Illegaal zijn dat er mo menteel zeker tweehonderd. Twee jaar geleden heeft Ne derland. volgens een woord voerder van justitie, in de geest van een nationale over eenkomst. nog zo'n kleine vijfhonderd zigeuners opge nomen. Het vermoeden be staat dat de meesten over gel dige papieren beschikken. Dc opvang van de gelegaliseer de 500 zigeuners in vijf Neder landse gemeenten is tot nu toe nogal teleurstellend verlo pen. Zaken als werkgelegen heid, huisvesting en onder wijs vergen veel meer inspan ning dan alle betrokken par tijen hadden verwacht. Voor al de onderwijsprojecten aan volwassen zigeuners gingen de mist in. omdat de vraag niet bij het aanbod aansloot. Van de vijf gemeenten Ede, Gilze-Rijen. Nieuwegein. Ol- denzaal en Veendam heeft in middels Ede definitief toege geven dat dc integratie van twee jaar volledig is mislukt. Amsterdam sneeuwbui de Bilt sneeuwbui Deelen sneeuwbui Eelde sneeuwbui Eindhoven regenbui Den Helder sneeuwbui Rotterdam zwaar bew. Twente sneeuwbui Vlissingen licht bew. Zd. Limburg s f§ 1 ff- Marokkanen c mogen nog blij ven Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbruck sneeuwbui sneeuwbui licht bew. licht bew. half bew. Klagenfurt Kopenhagen sneeuwbui Lissabon zwaar bew. geheel bew. Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo onbew. 10 sneeuwbui -0 half bew. 11 onbew. 12 waar bew. 10 regen -2 half bew. 12 licht bew. -3 licht bew. 6 licht bew. 9 Stockholm Wenen sneeuw Instanbul regenbui Las Palmas- bew. 19 15 0 Beiroet geheel bew. Tunis regenbui ROTTERDAM (ANP) - De Marok kaanse vrouw Abassi en haar kin deren. die Nederland uit moes ten. kunnen in Nederland een herzieningsverzoek afwachten. De meerderjarige dochter, Yami- na. is inmiddels door de Rotter damse politie uit haar cel vrijgela ten. Het ministerie van justitie heeft schorsende werking ver leend aan het verzoek. Vorige week maandag werden me vrouw Abassi en vijf van haar kinderen door de vreemdelingen politie opgesloten. Het gezin zou Nederland worden uitgewezen omdat hun huisvesting niet "pas send" zou zijn. Mevrouw Abassi en vier van haar kinderen werden na twee dagen weer vrijgelaten. Yamina bleef op het bureau om dat zij meerderjarig was en niet onder de gezinshereniging zou vallen. Deze week diende voor de Rotter damse rechtbank een kort geding met als inzet de norm van deze gezinshereniging. Volgens de ad vocate van Yamina, mr. H.H. Ni- colai. valt de 29-jarige dochter on der de "uitgebreide gezinshereni ging". DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en weten schappen) is er nog altijd niet in geslaagd een gat van 265 miljoen gulden op zijn begro ting voor dit jaar te dichten. Binnen de begroting zijn en kele bezuinigingen aange bracht, maar om welke pos ten het gaat is niet duidelijk. In zijn antwoord op schriftelijke vragen van de kamercommissie voor onderwijs en wetenschap pen verwijst Pais naar een zg. no ta van wijziging, die vermoede lijk nog deze week op tafel komt. Daaruit zal moeten blijken op welke manier hij het gat in de be groting wil opvullen. Tot dusver heeft hij slechts 22 miljoen gul den kunnen vinden door verho ging van het collegegeld tot 750 gulden. Aanvankelijk wilde hij de onder- wijssalarissen korten, maar dat stuitte op hevig verzet in de Tweede Kamer - en daarbuiten. De bewindsman werd terugge stuurd met de boodschap dat hij binnen zijn begroting naar moge lijkheden moest zoeken. Overigens zal door het niet door gaan van de salarismaatregel ook het salaris van Pais zelf en zijn twee staatssecretarissen, niet worden aangetast. De bewinJs- man schrijft dat er nu geen reden meer is om de voorgenomen twee-procents salarisverminde ring.bij de bewindslieden uit te Pais laat verder weten dat als de in de begroting 1981 aangekondig de werkgelegenheidsmaatrege- len niet worden uitgevoerd, dat een teruggang van 620 arbeids plaatsen zou betekenen. De maat regelen zouden de werkgelegen heid in het onderwijs met 444 ar beidsplaatsen doen toenemen. De werkgelegenheidsmaatregelen die minister Pais in zijn begroting aankondigde, sorteren het groot ste effect bij het kleuter- en lager onderwijs. Zonder de aangekon digde maatregelen zou de werk gelegenheid in die sector van het onderwijs afnemen met 1567 ar beidsplaatsen via «en aantal maatregelen heeft minister Pais deze tendens omgebogen naar een winst van 101 arbeidsplaat- Een omgekeerde beweging is te constateren bij de universiteiten, hogescholen en interuniversitai- - re instituten. Zonder de aange kondigde maatregelen zou de werkgelegenheid daar toenemen met 98 arbeidsplaatsen. Een in greep van minister Pais heeft tot gevolg dat in die sector straks 521 plactseL ingeleverc moeten wor den. Het aantal commissies dat de mi nister van onderwijs en weten schappen terzijde staat en van ad vies dient, is sinds 1978 afgeno men met 37. Vanaf dc eerste helft van 1978 werden 172 commissies ingesteld en 209 commissies op geheven. Deze afname is echter van geringe invloed op het aantal van 493 commissies dat nog steeds werkzaam is. Minister Pais gat. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) ziet geen mogelijkheden meer om het failliete confectiebedrijf Douma en Wolfin het Friese Hau- lerwijk met overheidssteun te la ten voortbestaan. In een monde ling overleg met de vaste com missie voor economische zaken van de Tweede Kamer verklaarde hij gisteren dat er te weinig garan ties zijn dat hot bedrijf, dat al ruim anderhalve maand bezet wordt door de 37 werknemers, met steun weer rendabel zal gaan draaien. Het bedrijf loopt een order van dc KLM voor 10.000 stewardessenu niformen volgens de bewinds man niet mis door de huidige si- Geen steun voor Douma en Wolf tuatie, maar doordat dc KLM uit een vergelijking van proefmon sters heeft gekozen voor een bui tenlands produkt. De regering zou in strijd met de EG- richtlijnen over anti- protectionisme handelen als zij de KLM zou opdragen haar order bn een Nederlands bedrijf te Plee. ter k.aai de de r ZOETERWOUDE - De WD- fractie in de Tweede Kamer houdt onverkort vast aan het ver lenen van een exportvergunning voor de levering van twee onder zeeërs door RSV aan Taiwan. Fractieleider Ritekerk zie gister avond op een spreekbeurt in Zoe- terwoude dat zijn fractie geen nieuwe feiten ziet die haar stand punt zouden kunnen wijzigen. "Wij wisten dat repercussies van de kant van China het gevolg zou den zijn van deze RSV-order. Maar wij hebben bewust gekozen voor de werkgelegenheid in ons land", zei hij. Zoals bekend, heeft de Chinese Volksrepubliek deze week ge dreigd de diplomatieke betrek kingen met Nederland op een laag pitje te zullen zetten als de twee onderzeeërs worden gele verd. Gisteren heeft een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken Nederland opnieuw in krachtige bewoordin gen gewaarschuwd voor de ge volgen van het besluit in te stem men met de levering van twee on derzeeërs aan Taiwan. Hij deed dit in zodanige termen dat. behal ve het verlagen van de diploma tieke betrekkingen tot het laagst mogelijke niveau, ook gevolgen op het terrein van handel en eco nomische samenwerking niet worden uitgesloten. "De Nederlandse regering", aldus de woordvoerder, "is geheel ver antwoordelijk voor de nadelige gevolgen voor de normale betrek kingen tussen de twee landen, omdat haar besluit tot levering strijdig is met de beginselen van de verklaring van 1972 over het verheffen van het niveau der di plomatieke betrekkingen van kantoren van zaakgelastigden tot ambassades (met ambassa deurs)". Rietkerk liet gisteravond blijken onaangenaam verrast te zijn door berichten dat Taiwan de order zou gebruiken om zijn positie ten opzichte van China te versterken. Taiwan zou in de order een erken ning zien als zelfstandige staat, terwijl de Volksrepubliek er steeds op hamert dat Taiwan een Chinese provincie is. De RSV- order zou de politieke spanning tussen de beide landen dus kun nen opvoeren. Volgens Rietkerk is het nooit de bedoeling van zijn fractie geweest om aan gebieden waar politieke spanningen heer sen. wapens te leveren. Het kabinet beraadt zich morgen over het Chinese dreigement. Rietkerk zei dat zijn fractie de uit komst hiervan wil afwachten. ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMICDEIENBEDRIJVEN In december was Van Aardenne be reid driekwart miljoen gulden steun aan het confectiebedrijf te verlenen, mits aan een aantal voorwaarden zou worden vol daan. Het is dc bezetters niet ge lukt het startkapitaal van vijf ton bijeen te brengen en er is geen uitzicht op directe orders. Dc minister rekende de kamercom missie voor dat de overheid sinds 1974 ongeveer 1,4 miljoen gulden in Douma en Wolf heelt gestoken door middel van leningen, kre dieten en belastingkwijtschel dingen. Het bedrijf ging failliet met een schuld van 2.2 miljoen gulden. V Ovv\

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7