Verdeling geld emancipatie blijkt onmogelijk "Het vrouwvriendelijker maken van maatschappij" Inspraakavond: net zoveel ambtenaren als buurtbewoners Wegwijs in Leiden WOENSDAG 14 JANUARI 1981 Vijftigduizend gulden voor 21 organisaties LEIDEN - Al vroeg in de avond waarschuwde een woordvoerdster van de zeventig aanwezige vrouwen de commissieleden van onderwijs en samenlevingsopbouw dat het moeilijk werken was zonder criteria. Aan het eind van de avond werd dit waarheid. Het bleek een onmogelijke taak te zijn om de toegekende vijftigdui zend gulden verkregen via de Rijksbijdrageregeling van het ministerie van CRM speciaal be stemd voor emancipatieactivitei- ten te verdelen over 21 Leidse or ganisaties en instellingen. Alle begrotingen bij elkaar opgeteld vragen deze organisaties name lijk honderdtwintig duizend gul den. Al hun emancipatieplannen had den ze voor gisteravond keurig omgezet in cijfers. En daarin wa ren nogal wat verschillen. De Lesbische Vrouwen Leiden heb ben slechts achthonderd gulden nodig, terwijl het Vrouwenhuis eigenlijk nog niet genoeg heeft aan de gevraagde achtentwintig duizend gulden. Uit de pleidooi en voor hun activiteiten, die elke instelling aan het begin van de avond van wethouder Van Dam mocht houden was geen wijs te worden. Alle emancipatieactivi- teitcn leken even noodzakelijk alswel deugdelijk. }e vrouwen weigerden in elk geval criteria te stellen. Zij hadden geen zin om elkaar onderling de loef af te steken, zo lieten zij de voorzitter weten. Er bleef dus niets anders over dan dat de com missieleden hier zelf eens over gingen nadenken. Moeilijk Groos (PvdA) betreurde het ook dat er nog geen criteria op papier stonden. Volgend jaar beloofde hij het in elk geval beter te doen. Hij was er voor om de begeleid stersvergoeding van de Vereni ging V.O.S. te schrappen. Dit zou maar liefst 21.600 gulden schelen. Zijn partijgenote Van Dongen LEIDEN - Ongeveer evenveel ambtenaren als buurtbewoners. Dat was het beeld van de inspraakavond die gisteravond in het wachtgebouwtje van de Morspoortkazerne werd gehouden over het zogenaamde voor ontwerp-bestemmingsplan D'Oude Morsch. "Een bedroevend lage opkomst, maar het is niet anders", verzuchtte R. van Gulick van de gelijknamige projectgroep dan ook aan het begin van de avond. "Op de inspreekuren die we tot nu toe 's middags hebben gehouden, hebben ook nog maar vier mensen hun gezicht laten zien". Het feitelijke ontwerp-bestemmingsplan D'Oude Morsch, het gebied dat wordt omsloten door de Morssingel, Nieuwe Beestenmarkt en Galge water, wordt over een dikke maand pas officieel gepubliceerd. Dan kunnen ook de bezwaren schriftelijk worden ingediend bij de ge meente. Maar om al zoveel mogelijk aan grieven tegemoet te komen en misverstanden uit de weg te ruimen werd gisteravond gepraat over het plan. Leidraad voor het bestemmingsplan is het vorig jaar juni door de raad goedgekeurde verbeteringsplan voor de'wijk. Dat laatste plan is inmid dels ook door de minister goedgekeurd. Hoeveel miljoen hij voor de D'Oude Morsch heeft uitgetrokken is alleen nog niet bekend. Nog deze week verwacht wethouder Waal daarover uitsluitsel. Ergernis Dat er vergeleken bij het verbeteringsplan niet zoveel is veranderd, stelde een gemeenteambtenaar direct aan het begin van de avond al vast. "Er zijn een paar nieuwe dingen bij gekomen". Éen van de belangrijkste uitgangspunten is nog steeds dat de woonfunc tie in de wijk hersteld en bevorderd moet worden. "De laatste jaren is het aantal inwoners en woonpanden sterk achteruit gegaan. Vooral voor gezinnen en bejaarden moet daarom woonruimte beschikbaar ko- men". Er is daarom redelijk veel nieuwbouw gepland. Bekend zijn de plannen voor het terrein van de Morspoortkazerne. In dat plan is tevens een plantsoen opgenomen met een wandelpad langs de Morssingel en het Galgewater. Ook de terreinen van de Calex-garage aan het Kort Galgewater, het che mische bedrijf Bleys aan de Narmstraat en de dancing Koets-o-theek hebben de bestemming woningbouw gekregen. Hier rijzen echter problemen. Met Bleys is de gemeente in onderhande ling over een vervangende vestigingsplaats op het industrieterrein De Hallen. Maar de Koets-o-theek is niet van zins is om te vertrekken. Dat geldt ook voor de studentensociëteit LISC aan de eerste Binnenvest gracht die evenals "De Koets" "een voortdurende bron van ergernis is en gezien de grote overlast voor de buurt zou moeten verwijnen". "Ik begrijp het al", zei een buurtbewoonster nadat haar was uitgelegd hoe groot de kans van verplaatsing is, "we blijven altijd met dat lawaai zitten. Ik zal altijd dat gezanik blijven horen van: heb jij een kaart voor de 'Koets'? Om van de herrie nog maar niet te spreken. De grote fout is jaren geleden gemaakt toen de gemeente "ja" zei tegen de Koets-o- theek". Niet alleen de horeca moet volgens het ontwerp-bestemmingsplan wor den aangepakt, ook de ruim 80 opslagplaatsen waaronder autostallin gen moeten worden verminderd. "Ze vormen een doods element in de buurt. De woonfunctie wordt daardoor verstoord en soms zelfs ver- drongen". Éen aanwezige was het hier beslist niet mee eens. "Waar moeten we naar toe. Overal worden we weggejaagd", riep hy uit. "Beslist niet waar", antwoordde een gemeenteambtenaar. "We gaan het aantal opslagplaatsen niet zomaar verminderen. Het aantal garages overigens ook niet. Er zal worden overlegd met de onderne mers. Gezamenlijk zullen we een andere plek uitzoeken. Waarschijnlijk is dat op het industrieterrein in de Hallen". de kantine van het Chr. ly ceum Dr.W.A. Visser 't Hoofd aa n de Kagerstraataanvang acht uur. Expressie Het scholierencentrum Bree- huys organiseert voor scholie ren een cursus expressie. Daarover is morgen een in formatiemiddag om drie uur in 't Breehuys. PvdA voelde daar niets voor. Zij zocht het meer in opgevoerde kosten voor documentatie, aanleggen van bibliotheken en het uitgeven van brochures. "Geld voor dit soort activiteiten moeten uit an dere bronnen komen". Zij vond dat de vormingsgerichte cursus sen voor vrouwen met weinig op leiding voorrang moesten krij gen. Het CDA-lid v.d. Waals was van mening dat vooral op het emancipatoire karakter moest worden gelet bij alle activiteiten. Hij vroeg zich daarbij af welke meisjes en vrouwen nu echt wor den en moeten worden bereikt. Ponsen (PSP) vond datje niets had aan al afwegingen. De vijftigdui zend gulden kreeg je toch niet verdeeld. De meest rendabele in vestering zag zij in het Vrouwen huis. "Daar moet alles centraal worden geregeld. Een biblio theek, vrouwenkrant en docu mentatiecentrum. Zij moeten zorgen voor samenwerking met andere vrouwenorganisaties". Veel toehoorders konden zich daar niet mee verenigen. "De drempel van het vrouwenhuis is voor veel vrouwen in Leiden- Noord te hoog", spraken zij. Huiswerk Witteveen (D'66) vond dat wethou der Van Dam de komende dagen maar eens moest gaan inventari seren welke emanicipatie-activi- teiten samengevoegd kunnen worden. En Elzenga (VVD) zei: "Het mes er in en zoeken naar an dere kanalen". Het ministerie van CRM moet half februari op de hoogte zijn van de verdeelsleutel. Voorzitter Van Dam zegde toe over twee weken in de volgende commissieverga dering met criteria op papier in de vorm van een ontwerp-raads- voorstel te komen. De woord voerdster van de vrouwen hoopte tijdig over deze gegevens te kun nen beschikken, zodat alle vrou wengroepen op 29 januari hier over nog eens hun gedachten kunnen laten gaan. Zo spoedig mogelijk daarna zou zij wethou der Van Dam op de hoogte stellen van hun beraadslagingen. Taak van emancipatiewerksters: LEIDEN - De emancipatie van vrouwen en meisjes staat de laatste tijd enorm in de be langstelling. Er zijn op aller lei gebieden ook al stappen ge zet om de problemen en ach terstelling van vrouwen en meisjes in onze samenleving uit de wereld te helpen. Toch staat de hele vrouwenemanci patie nog in de kinderschoe nen. Dat ervaren L. Martini en M. Wijnands-v.d. Laan da gelijks. Zij zijn vorig jaar maart door de Stichting Burgerschaps kunde in Leiden aangesteld als emancipatiewerksters. Dit werd mogelijk gemaakt door staatssecretaris J.G. Kraaije- veld-Wouters van Emancipa tiezaken. Bij wijze van proef verleent haar ministerie (Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk) gedurende driejaar subsidie aan 28 lan delijke organisaties en instel lingen om 31,5 emancipatie- werk(st)er in dienst te nemen. In die tijd wordt bekeken of de functie emancipatiewerkster een geschikte keuze is voor de bevordering van de emanci patie en zo ja. op welke wijze deze experimentele voorzie ning straks nader kan wor den voortgezet. Burgerschapsvorming is de wat plechtstatige naam voor doel gericht proberen voorzienin gen te creëren die burgers de mogelijkheid moeten geven zich over het overheidsbeleid en de totstandkoming ervan uit te spreken of dit waar no dig te beinvloeden. Het geheel aan kennis en vaardigheden dat iemand daarbij nodig heeft noemt men burger schapskunde. De Stichting Burgerschapskun de verzorgt daarom gerichte schriftelijke cursussen, publi caties. projecten, excursies werkbijeenkomsten en discus- siedagen. Sinds kort is deze stichting aangewezen tot Ne derlands Centrum voor Poli tieke Vorming. Wat hebben de twee emanicipa- tiewerksters die samen één baan vervullen hier mee te maken? Martini neemt het woord. "Van alles. De wet kent namelijk ge lijke rechten toe aan mannen en vrouwen zodat beide ge slachten politiek actief kun nen zijn. In praktijk echter blijken mannen en vrouwen niet dezelfde mogelijkheden te hebben om van hun rechten gebruik te maken. Een oor zaak van de geringe deelna me aan de politiek van vrou wen heeft te maken met het rollenpatroon. Van de vrouw wordt verwacht dat zij de zor gende taak in het gezin op zich neemt. De man verdient im- Links L. Martini. Rechts M. Wijnands-v.d. Pas. Zelf omschrijven beide dames hun functie als het "vrouw-vriendelijker maken van de maatschappij". mers de kost. Veel ontbreekt het daarom aan kennis. Ze komen niet uit hun omgeving en missen daardoor de maatschappelijke erva ring die noodzakelijk is om politiek te kunnen opereren. Vrouwen die actief willen wor den in de politiek moeten over een drempel, het ideaalbeeld van hoe een vrouw hoort te zijn. moeten ze loslaten willen ze in de politiek goed kunnen functioneren". Eigenschappen Haar collega Wijnands-v.d. Lans komt met een aantal ste reotiepe eigenschappen die de vrouw (en ook de man) in de loop van de tijd zijn toege kend. "Vrouwen: bescheiden, wegcijferend. Mannen: domi neren, eisen. Vrouwen: pas sief, vredelievend. Mannen: actief, argressief. Vrouwen: veranderend van mening en voorkeur, aarzelend. Man- vasthoudend, planmatig De speciale positie van de huis vrouw rechtvaardigt het, dat er extra aandacht aan hun politieke bewustwording wordt gegeven. Als je met mensen praat is iedereen al tijd geemancipeerd. Maar zijn ze zich ook bewust van de rolverhouding man/vrouw? Intern kijken wij wat de Stich ting Burgerschapskunde aan de positie van de vrouw kan doen. We proberen de vrou wenproblemen naar voren te halen. Maar ook letten we er op dat op de foto's die in de publicaties verschijnen niet alleen mannen staan. Nog een paar voorbeelden. Wat vind je van dit? Deze twee boekjes gaan over de beginselen van de politiek. De een is getiteld: Meneer X gaat in de politiek en de ander: Mevrouw Y snapt het niet. Voel je het ver schil!". Criteria Martini: "Intern bekijken we dus hoe je zo'n organisatie be wust kan maken van de nood zaak van de emancipatie. Binnen de stichting willen we een bijdrage leveren aan het inhalen van achterstanden de politiek hebben. We zullen daarvoor proberen criteria te ontwikke len. deze criteria moeten over draagbaar zijn, zodat alle mensen binnen de stichting ze kunnen gebruiken bij het ont wikkelen van schriftelijk ma teriaal en hun overige werk zaamheden". Wijnands-v.d. Lans: "Op de lange termijn willen we ook meer inzicht krijgen in de wij ze waarop vrouwen gestimu leerd kunnen worden in haar actieve deelname in de poli tiek. Hoe kunnen ze zich bin nen hun eigen partij organi seren en hoe kunnen ze van zich doen laten gelden? Van CRM hebben wij voorna melijk de taak gekregen een beleid te ontwikkelen, waar na drie jaar op voort gebor duurd kan worden. Uit al die proefprojecten moet zo de no dige informatie komen. Wat ons te doen staat na die drie jaar. ik weet het niet. Het mi nisterie zal terzijnertijd daarover beslissen". Beiden (nog lachend): vrouwen zullen wel wi dupe worden va patiebeleid". SASKIA STOELINGA Wij Ruilbeurs L.V. Philatelica houdt vandaag de maandelijkse ruilavond in Dc PvdA houdt morgen een le denvergadering in 't Parle ment ter bespreking var verkiezingsprogramma Weerwerk .Aanva ng ach t het SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- tel. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12 30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord Van Hogen- uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk; Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149004. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Kop penh ink steeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuu- ma. en d'20 r ~>p verkdagei gecpend /an 9 tot 17 i ir Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47 Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulaküniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind by ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, SchuU tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- derjvaliden en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeïeidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreek iui van 16-22 uur, tel. 126( 52. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4