Woonwagenwerkers stappen op Commissie akkoord met reorganisatie Endegeest Werkloosheid sterk gestegen Werken onmogelijk na vertrek stichtingsbestuur Leidse stadsrubriek DONDERDAG 15 JANUARI 1981 LEIDEN Sloop Rijnland in volle gang LEIDEN - Nu staan de laatste resten er nog. maar hoogst waarschijnlijk is eind deze week het oude Sir eekenergie bedrijf Rijnland aan de Lan- gegracht geheel "opgeruimd". De eerste kogel ging vorige week woensdag tegen de muur. "En als we geluk hebben dan gaat de eerste paal 1 februari de grond in", weet de afdeling voorlichting van het bedrijf te melden. "Maar ik,denk niet dat we onspp dit datum moe ten vastspinnen". De ambtenaren verhuisden be gin februari naar het al klaargekomen nieuwe gedeel te van Rijnland(de zoge naamde eerste fase.) De tweede fase waarmee dus hoogstwaarschijnlijk 1 fe bruari wordt begonnen moet overeen klein jaar klaar zijn. Dat de sloop van het oude ge bouw in volle gang is. blijkt uit de foto. Verdeling in verschillende sectoren LEIDEN - Nog voor juli van dit jaar moeten patiënten en mede werkers van het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest wennen aan een nieuwe organisatiestruc tuur. Het ziekenhuis wordt ver deeld in verschillende sectoren, die de herverdeling van de be stuurstaken van het bestuur moeten bewerkstelligen. Tegelij kertijd wordt begonnen met het geleidelijk opheffen van enkele bestaande overlegorganen, zoals het klinisch beraad en het hoofdenoverleg. Dat is tenmin ste het plan van de Nederlandse Organisatie Kring (NOK), een ad viesorgaan dat de reorganistie van Endegeest moet begeleiden. Endegeest was het gisteren eens met het voorlo pige werkplan dat de NOK heeft opgesteld. Eerst zullen er verschillende zg. sectorkernen worden aangewe zen. Deze sectorkernen moeten het beleid en de organisatie van de sector opbouwen. Zij krijgen daarbij hulp van een stuurgroep, waarin onder andere de directie zit. De kern moet de sector ver der begeleiden naar een eigen beleids- en uitvoeringsverant woordelijkheid, de continüiteit en kwaliteit van de patiënten zorg bewaken, en de achterban informeren. Natuurlijk brengt deze nieuwe or ganisatiestructuur veel verande ringen met zich mee. Het is de bedoeling dat de patiënten zo veel mogelijk bij de veranderin gen op Endegeest worden be trokken. Ook wordt veel tijd en aandacht voor de voorlichting zeer belangrijk geacht. Omdat een veranderingsperiode altijd veel onzekerheid met zich mee brengt, wil men ook zo snel mo gelijk beginnen met het opbou wen van de sectoren. Binnen een half jaar bestaat dan duidelijk heid over de nieuwe situatie en voor het eind van 1981 kunnen eventuele bijstellingen worden aangebracht. Als de sectoren definitief zijn inge voerd, zal de NOK nog een keer de nieuwe directiestructuur on derzoeken. Zoals bekend wordt de functie van geneesheer-direc teur afgeschaft. Daarvoor in de plaats komen er twee directeu ren, een voor medische en een voor algemene zaken. Mojet, nu nog geneesheer-directeur maar straks mogelijk medisch direc teur, stelde vorig jaar zelf zijn nieuwe functie ter discussie. Met het oog op de reorganisatie van het bestuur, wil hij weten of er nog wel een medisch directeur nodig zal zijn. LEIDEN - De twee betaalde krachten van het Leidse woonwagencentrum zijn het beu. Per vandaag hebben Tineke Aukes en Thil Hoogeveen hun werk als sociaal-cultureel werkster en peuterleidster neergelegd. Aanleiding voor deze actie is het vertrek van het bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw (hun werkgever) eind vorig jaar. Het vertrek van het bestuur heeft als consequentie dat beslissin gen, met name op financieel ge bied, niet meer genomen kunnen worden. Een derde kracht, voor de functie van opbouwwerker, kan niet worden aangetrokken. Lid worden van instellingen kan niet meer. Kortom, er kan niets meer worden ondernomen waar ook maar enige bemoeienis van het officiële orgaan, de stichting, voor nodig is. De Stichting Sa menlevingsopbouw is immers leeg. Oorspronkelijk was er wel een op lossing voor dit probleem gevon den. De bevoegdheden van de stichting zouden in januari aan het woonwagenschap (de ge meenten) worden overgedragen. Nu blijkt echter dat het oude be stuur daartoe niet bereid is. Tine ke en Thil weten daardoor nie- meer waar ze aan toe zijn: voor hen is het onmogelijk geworden nog verder te werken. Slechts wanneer het oude bestuur van de stichting of het woonwagen- Aangehouden wegens bezit van cocaïne LEIDEN - Wegens het in bezit heb ben van tien gram cocaïne zijn een 28-jarige vrouw uit Hoofd dorp en een 29-jarige Leidenaar gistermiddag in de Jan Luyken- laan door de Leidse politie aange houden. LEIDEN - De Waldeck Pyrmont- straat zal met ingang van maan dag voor doorgaand verkeer ge sloten zijn in verband met ricie- nngswerkzaamheden in het ge deelte lussen de Louise de Colig- nystraat en de Anna van Saksen straat. Dit werk zal naar verwach ting drie weken duren. schap met een afdoende oplos sing komen, zijn de twee bereid terug te keren. De oorzaak van deze crisis op het woonwagencentrum heelt een langere geschiedenis. Volgens Thil Hoogeveen en Tineke Aukes is de verhouding bestuur/ werkers en bewoners nooit opti maal geweest. Ook de perikelen rond Roger Heeneman, tot vorig jaar oktober opbouwwerker in het centrum, hebben de sfeer dui delijk beïnvloed. Hij Was de oor zaak van een verdeeldheid bin nen het bestuur. Een verdeeld heid die eind vorig jaar leidde tot het vertrek van de vijf bestuursle den. Zelf hebben Tineke Aukes en Thil Hoogeveen niet veel met Heene man samengewerkt. Zij verwij ten hem niets, of het moest zijn uitspraak zijn dat het clubwerk op het woonwagencentrum slechts bestond uit "kraaltjes rij gen". Tineke: "Sinds ik hier ben, heb ik geen kraal aangeraakt. Er zijn hier nota bene bingo-avond en, een zwemclub, koffieochten den voor vrouwen, mannencafés, voetbaltoernooien, kinderclubs, disco-avonden, noem maar op. Veel van deze activiteiten komen trouwens door ons vertrek stil te liggen, evenals de peuterspeel zaal". De verwijten gaan eerder naar het voormalige bestuur dat volgens hen nooit duidelijkheid heeft ge geven over Roger Heeneman. Óp het woonwagencentrum deden tal van wilde verhalen over hem de ronde: verhalen die volgens Tineke Aukes en Thil Hoogeveen volstrekt onjuist waren. "De be woners wilden zelfs niet naar een vergadering wanneer Heeneman daar ook aanwezig was. Wanneer het bestuur eens met de bewo ners was gaan praten, had uitge legd wat zijn functie hier was, was de sfeer veel beter geweest. Het bestuur heeft echter nooit de moeite genomen goed naar de be woners te luisteren. Met als resul taat dat de woonwagenbewoners zich buitengesloten voelen en moeilijk zijn te bewegen zich in te betten". De twee in hun actie heid over het bestuur. Wethouder Van Dam, voorzitter van het woonwagenschap, hoorde gister ochtend van de actie: "Ik begrijp ook niet waarom de bestuurlijke bevoegdheden niet aan het schap worden overgedragen. We zijn druk bezig daarover duidelijk heid te krijgen van het stichtings bestuur. Trouwens, zolang de be voegdheden niet zijn overgedra gen, is het bestuur van de stich ting niet officieel afgetreden". Sander de Graaf staat, als consulent samenlevingsopbouw van de Stichting Welzijn, volkomen ach ter de actie van de twee vrouwen: "Ik begrijp heel goéd dat ze bij het ontbreken van een bestuur geen mogelijkheden meer zien om normaal te functioneren. De ze actie is een goede stok achter de deur om te komen tot een bete- rq situatie. Nu de peuterspeelzaal dicht is en het cultureel werk op z'n gat ligt, verwacht ik ook zeker acties van de woonwagenbewo- Hoogste punt Burchtzalen LEIDEN - Het hoogste punt bij de wederopbouw van de Burchtza len is bereikt. De wethouders Waal rechtsen Schoute hesert daarom gistermiddag gezamen lijk de vlag i zie foto), een ritueel dat duidelijk aan glans verloor doordat een miezerig regentje uit de hemel neerdaalde De zalen gingen eind 1976 bij een brand grotendeels verloren. In april moet de wederopbouw vol tooid zijn. De zalen zullen dan be trokken worden bij de bibliotheek die in hel aangrenzende Heeren logement is gevestigd. Directeur De Caluwé van de Openbare Bi- bhotheek :rgt dat dn :nn du nm voorliet "inhalen van een aantal zaken": materiaal voor volte senonderwijs zal er worden ge rangschikt en neergelegd, er wo den leespakketten voor bejaa denhuizen samengesteld en oo voor buitenlanders wordt ie soortgelijks gedaan. Met 43,3 procent bij mannen LEIDEN - De werkloosheid onder de mannen in de Leidse regio is vorig jaar in vergelijking met 1979 met 43,3 procent gestegen. Bij de vrouwen bedroeg dat cijfer 19,6, terwijl het aantal vacatures met 22 procent is teruggelopen. De verminderde bouwactiviteiten zijn daar voor een groot deel schuldig aan. Deze negatieve tendens is ook waarneembaar bij een vergelijking tussen de maanden november en december. Bij mannen is de werkgele genheid met 265 teruggelopen, voor vrouwen is dat getal 18. Het aantal geregistreerde vacatures, dat eind november nog 281 bedroeg, liep in december terug naar 218. In de bouw is de situatie zoals gezegd het beroerdst. Tegenover 1151 werkloze bouwvakkers in december stonden slechts vijf vacatures. De vooruitzichten zijn somber, zo concludeert het Gewesteli jk Arbeidsbu reau Leiden. Voor de komende maanden moet met een verdere stijging van de werkloosheid worden gerekend. Veel zal volgens het bureau afhangen van een eventuele opleving in de bouw. r 1979 en 1980 per gemeente ziet er mei 1953 803 2043 821 juni 1951 891 2109 966 juli 1996 937 2330 1081 augustus 2069 1009 2557 1169 september 2031 1005 2620 1061 oktober 1948 953 2825 1104 november 2125 975 2954 1127 december 2260 957 3219 1145 door René van der Velden Jaap Visser Leiden liep massaal uit vo hetjazz-gebeu Eerste burger Goekoop midden) kw klem te zitten hel dorstige jazz-legioen. d ixielan d-out-fi t "Er wordt vanavondniet gestript. Door elkaar Die 42.050 gulden kan de afde ling Leiden van de Socialisti sche Partij wel op haar buik schrijven. In een brief biedt de SP de gemeente haar dien sten aan om reclamefolders te verspreiden op Schiphol. "Wij hebben immers een lan ge en rijke ervaring met het verspreiden van folders. Wij willen de folders uitdelen te gen de helft van de prijs die het organisatiebureau Bak kenist, Spits en Co vraagt", uidt het lucratieve SP-voor- stel aan de gemeente. Maar laat de SP nu twee dingen door elkaar halen. Jammer voor de partijkas. De gemeente Leiden heeft in derdaad het organisatiebu reau Bakkenist, Spits en Co voor 84.100 gulden in de ar men genomen. Niet voor het verspreiden van foldertjes op Schiphol maar om bedrijven 'zo gek te krijgen' zich op het Schuttersveld te vestigen. Het ontwerpen en verspreiden van de Leidse reclamefolders ('Come and see Leiden') ge beurt door de reclamejon gens van Schiphol. Kost Lei den geen dubbeltje. Hoe is het nu gekomen dat de SP deze twee zaken door el kaar heeft gehaald9 Waar schijnlijk is het PvdA-raads- lid Joop Maat de 'schuldige'. Maat stelde onlangs dat de gemeente Bakkenist etc. voor 84.100 gulden heeft in geschakeld enkel en alleen om het ondernemersvolk een 'Leiden Lust-folder' in han den te drukken. De SP denkt nu dat die folders op Schiphol onder het reizi gerspubliek worden ver spreid. "Moet daar nu zoveel geld voor worden uitgetrok ken?", vraagt de SP zich af. In een van verbazing en ver ontwaardiging bolstaande brief aan de krant stelt de SP: "Er zijn toch zeker wel amb tenaren te vinden die dat graag willen doen. Dat is toch leuk werk. op Schiphol, een internationale luchthaven, interessante mensen ontmoe ten". Voor alle duidelijkheid hebben we nog even contact gezocht met Stadhuis-reclamejongen Cees Hugens maar die laat ondubbelzinnig weten dat de 'Come and See Leiden-fol der' niets met Bakkenist etc heeft te maken. "Was 't maar waar dat we er zoveel geld te genaan konden gooien. Dan ging ik lekker zelf naar Enge land om folders uit te delen" roept Cees schaterlachend uit vlak voordat hij op de Jazz-bus stapt. Jazzstad ,De bierpompen in de Leidse binnenstadskroegen maakten overuren. Leiden leefde en hoe De dorst van het swinglustige jazz-publiek bleek nauwelijks te lessen. Rond middernacht deed zich het unieke verschijn sel voor dat kroegbazen bij el kaar om volle biervaten kwa men bedelen. Het jubelclubje 'Leiden leeft' had de Sleutelstad gisteren uit geroepen tot Jazz-stad. Een kroegentocht langs negen tijde lijke jazz-café's in de binnen stad moest dat bewijzen En zie, ditmaal hadden de Leiden- promotors de spijker op z'n kop geslagen. Leiden liep inderdaad massaal uit voor dit unieke jazz-gebeu- ren. Bij sommige kroegen ston den jong en oud zelfs buiten in de rij. De vermenging van jong en oud onder het 'stappersvolk verliep trouwens opmerkelijk soepel. Neem bijvoorbeeld de dancing 'Koets-o Theek' in de Narm- straat. Het jeugdige disco-pu bliek bekeek de 'indringers' van een cudere generatie aan hankelijk met argusogen. Maar al snel vond men elkaar in de jazz-klanken van de Bossa- band. Naarmate de alcohol vloeide verdween de genera tiekloof helemaal Niet alleen dc bierpompen maar ook NZH-buschauffeur Henk Koelewijn maakte overu ren. In een fleurig dixieland kostuum gestoken onderhield h|j van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts een continue verbinding tussen de negen jazz-kroegen. Gratis voor niets Henk had het prima naar z'n zin in de opgetuigde bus die luid toeterend om het half uur bij elke kroeg een stop maakte. "Wat mij betreft is dit voor her haling vatbaar". Om halféen zat Henk nog altijd precies op schema. "Ja, het gaat nog steeds geweldig", roept dc ondanks het late uur nog altijd opgewekte Leide naar en jazzliefhebber uit. "Het is de hele avond al hart stikke druk en ik heb nog geen dronken klant in de bus gehad. De mensen zijn dolenthousiast. Collega's die me zo'achter het stuur zien zitten weten niet wat ze overkomt. Prachtig toch?" Op het Rapenburg staat om kwart vooi óei et i t ange- schoten menigte op de bus te wachten. Henk Koelewijn neemt z'n fraaie bolhoed af en opent de deuren. "Moet je m'n strippenkaart nog zien", vraagt een vrouw schaterlachend. "Nee hoor mevrouwtje", ant woord Henk monter, "er wordt vanavond niet gestript". Honk wordt jofiial op de schouders geslagen en de bus zet zich in beweging De lallen de passagiers zyn het roerend met elkaar eens. "Hartstikke gezellig zo'n kroegentocht maar we krijgen nu al hoofd pijn als we aan morgenochtend denken".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3