Samenwerkingsverband tussen hulpverleners L-eidse agenda Nieuw offensief in strijd tegen groen In Zoeterwoude: Flavium in Voorschoten Opknapplan voor oevers Joppe DONDERDAG 15 JANUARI 1981 OEGSTGEEST - De Oegstgeestenaar Bouma heeft zijn al dertien jarige kruistocht tegen overhangende takken op de trottoirs in de gemeente onlangs met een nieuw offensief voortgezet. Alle raadsleden hebben persoonlijk van hem een pakje papier gekre gen met daarin alle brieven-die hij gedurende die tijd naar ge meentelijke instanties over deze zaak heeft gestuurd. Bouma maakt bezwaar tegen het overhangend groen, omdat wandelaars en vooral de minder validen en speciaal 'de rolstoelers' onder hen er ernstige hinder van ondervinden. "Het is toch te gek," aldus Bouma, "dat overal in de gemeente opritjes voor rolstoelen worden aangelegd, maar eenmaal op de stoep kunnen de inzittenden vaak niet verder omdat takken hen in het gezicht slaan." Het betreft hier zowel particulier groen als bomen en struiken die door de gementelijke plantsoenendienst moeten worden onderhouden. De strijdlustige Oegstgeestenaar heeft echter meer pijlen op zijn boog. Zo protesteren hij en enkele mede-buurtbewoners van de Gruneriewijk al jaren tegen de vervuiling van de sloot achter de Van Wassenaarlaan. Deze sloot zou worden vervuild door olie houdend regenwater dat van het terrein van transportonderne ming Van der Luyt stroomt. "Daar is wel eens wat aan gedaan," zo zegt Bouma, "maar juist de pijp die van de benzinepomp van deze firma naar de sloot loopt ligt er nog steeds en vervuilt nog steeds de sloot" Ook heeft Bouma zich nu in de strijd geworpen tegen het volko men ontbreken van 250 meter trottoir aan de westkant van de Rhijngeesterstraatweg. De stoep houdt daar op een gegeven mo ment gewoon op en voetgangers moeten dan maar gebruik ma ken van het fietspad dat ook nog eens door twewielers in twee richtingen wordt gebruikt. "Met name slecht ter been zijnde mensen die in het even verderop gelegen rusthuis Rustenborgh wonen ondervinden hiervan veel last," aldus Bouma. Tot nu toe hebben al zijn brieven aan de gemeente en aan individuele raadsleden over deze zaken weinig resultaat opgeleverd. Bouma hoopt echter dat zijn hernieuwde protestaktie de zaak eindelijk eens in beweging. ZOETERWOUDE - In Zoe terwoude is een samen werkingsverband ont staan tussen een huisarts, een maatschappelijk werkster, een leidster van de bejaardenverzorging, een leidster van de gezins verzorging en een ambte naar van sociale zaken van de gemeente. Deze vijf vormen een zogenaamd Home-Team dat is opge zet om alle aspecten van klachten van mensen die een beroep op één of meer dere van hen doen te bekij ken en uiteindelijk te be handelen. "Het gaat om mensen die met ver strengelde problemen zitten. Zij kloppen meestal aan bij één van de instellingen en daar blijkt dat de persoon met meer problemen zit. Wij bieden dan aan dit geval in het Home-Team te brengen en daar naar een oplossing te zoe ken", aldus Erik Michels, die als ambtenaar van sociale zaken in het team zitting heeft. Dit nieuwe samenwerkingsver band is in het leven geroepen om dat men er simpelweg van uit is gegaan dat vijf vakmensen meer weten dan één. Het is in de prak tijk gebleken dat iemand vaak met een veelvoud van klachten of problemen zit. Zo gebeurt het nogal eens dat iemand bij de huis arts komt met lichamelijke klach ten, maar dat er daarnaast ook nog maatschappelijke en/of fi nanciële problemen zijn. "In zo'n geval is het prettig dat er een team is van mensen, die van uit hun werkgebied een bijdrage kunnen leveren bij de oplossing van zo'n samengesteld pro bleem", zo laten de teamleden in een stukje weten waarin zij zich aan de Zoeterwoudse bevolking presenteren. "Het is prettig voor de mensen die in het team zitten omdat ze gebruik kunnen maken van de deskundigheid en erva ring van de andere leden." Men wijst er daarbij ook nog op dat het ook plezierig is voor de Zoeter- woudenaar die dan weet dat er uitgebreid aandacht aan eventue le problemen wordt besteed. "Het kan bevrijdend werken als blijkt dat iemand weet dat ook LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have (links) van Leiderdorp heeft gisteren een bezoek gebracht aan het echtpaar Timmer in "zijn" gemeente, omdat deze huil 60-jarige huwelijk vierden. Samen met zijn vrouw bracht hij de felicitaties over aan de 86-jarige Jacobus Timmer en de 83-jarige Neeltje Anna Timmer-DeJongh die aan de Langendijkdreef wonen. LEIDEN. LEIDERDORP. VOOR SCHOTEN. BENTHUIZEN. - Geboren Wouter z.v. F. Ederveen en (J. Barn-, hoorn (Leiderdorp); Josine d.v. J.A. van den Ing en C.W. Wesseling (Voorscho len); Yocri z.v. C. Weekhout en S Hnlt- man (Leiden); Dominique d.v. H.J. Dijk man en M. Hassfeld (Leiderdorp); Jorn z.v. J P A. Baars en M T Koot (Leider dorp); Maartje d.v. T. Ranselaar en R.H. Koolmoes (Leiderdorp); Hendricus z.v. J. van der Leek en F.E. Kool (Leiden); Hichame z.v. M.B.E K. Elbelghiti en J. Abbou (Leiden); Charlotte d.v. H.J.M. Hal en A M A. van der Horst (Leider dorp); Ingrid d.v. J.J.M. van der Lee en W.L. Schippers (Leiderdorp); Mare z.v. J. den Heijer en M. Keemink (Leiden); Barry z.v. D.H. van der Zeeuw en C M. ri Beek en U.F. Abdocllakhan Burgerlijke stand (Leiden); Cornells z.v. G.W. de Peinder en L. Moerman (Benthuizen). Tessa d.v. F. Huis en H.M. Lansink (Leiderdorp); Debora d.v R. Gips en A. Blansjaar (Voorschoten); Thijs z.v. J.P.J. Roze- boam en D. Balica (Leiden); Michel z.v. F. Kampfraat en E. van het Veld (Lei den); Liesbeth d.v. J.A.M. van Wijk en S.J. Wouters (Leiden). Frederik z.v. O. Du Ry van Beest Holle en U. Klindworth (Leiderdorp); Judith d.v. I. Maso en H.L. de Vries (Leiden); Kiang z.v. Y.L. Goh en M C. Yang (Leiden); Jason z.v. R H A. Oudshoorn en M.M.E. Schalks (Leider dorp); Annemarie d.v. J. Verburg en H.T.G.C. Kemper (Leiderdorp); Rogier z.v. A.N.T. Delfos en J. Imthorn (Lei den); Mark z.v. M. Strik en E.J. Hagen (Leiden); Cornelis z.v. C. Stapei en M.C. VOORSCHOTEN - De Apcldoorn- sc formatie Flavium speelt zater dagavond in de Lindehoeve in Voorschoten. De groep die al weer meer dan tien jaar bestaat heeft de laatste jaren met hun muziek bewezen dat er nog leven in de blues zit. In 1975 werd de elpee "Bad Luck" uitgebracht, spoedig gevolgd door "Chalk- farm". In dié tijd behoorde Fla vium tot de tien meest spelends bands van Nederland. Toen ston den ook optredens in hef buiten land op het programma. In Enge land ging de groep vier keer op toernec*. Met de laatste elpee "No Kiddin" volgt "Flavium" het eer der ingezette spoor rond de bluesmuziek. Aanvang 21.00 uur. Wezelenburg (Leiden); Gordon z.v. D.D. Kirkaldy en J.M.W. Matthee (Leiden); Alexander z.v. G.J.M. Peters en S.J. van Wijck (Leiderdorp); Michel z.v. L.A. Hcuweling en M. Vliem (Leiderdorp); Johannes z.v. A.G. van Gameren en E.H.M. van den Berg (Leiden); Jaco- mijntje d.v. L.A. Bom en L.H. van Kem pen (Leiden); Tanja d.v. A. Buitendijk en A. Heemskerk (Leiden); Anna Maria d.v. J Agren en N. Dorrestijn (Leiden); Den nis z.v. A F. Marck en S.S. Helfensteijn (Leiden) Ondertrouw: J.A. Edens (Leiderdorp) en M. van Gelder (Leiderdorp); F. de Wit (Leiderdorp) en C.C.L. Schrama (Leider dorp); M.J.M. Maas (Leiderdorp) en J. Kamphof (Leiderdorp). Overlijden: A.M. Vandenbon (85) ge huwd geweest met N. Zonneveld (Voor schoten); A.M. van Ingen Schenau (98) (Leiderdorp); J.MN.M. van den Akker (81) gehuwd geweest met H.D. (Zoeter woude); G. Werkhoven (78) ev H.F. Ro man (Leiderdorp); C.A.J. van Rijswijk (88) gehuwd geweest met F. Timmer (Leiden); M.M. Vlasveld (66) gehuwd ge weest met (Oegstgeest); H.J. Pannekoek (62) gehuwd geweest met E.M. Offerman (Leiden); W. van Berk (71) gehuwd ge weest met P. Kiela(Leiden); G. van Veen (68) gehuwd geweest met G. Koster (Lei derdorp); A Cevering (78) gehuwd ge weest maet G. van Meijgaarden (Leider dorp); J. Neuteboom (69) gehuwd ge weest met M. Bultje (Leiden); E. Brak (82)ev.H Hesseling(Leiderdorp);C.van Weeren (69) ev S Sinteur (Leiden); J.W. Snel (71) ev. C.M. Lankester (Leiden) andere aspecten aan zijn of haar klacht kunnen vastzitten, die dan door deskundigen zullen worden bekeken", zo meent Michels. Doodbloeden In 1974 werd al eens eerder in Zoe terwoude eraan gedacht om tot een dergelijke samenwerking te komen. De eerste aanzet is echter nooit uit de startblokken geko men en het initiatief bloedde na korte tijd dood. Een van de oorza ken was het probleem van de af bakening van het werkgebied. Waar lagen de grenzen voor de deskundigen, zo luidde in die tijd de naar later bleek onoverkome lijke vraag. Erik Michels is nu optimistisch. "Het team biedt nu een hoopge vende toekomst. Er is geen abso lute afbakening van het terrein. Over het algemeen houdt ieder een uiteraard zijn eigen werkter rein, maar er zijn natuurlijk naar de aard van de problemen over lappingen." Uit contacten tussen de gemeente en de stichting Midden-Rijnland (maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging) ontston den in februari van het vorig jaar nieuwe ideeën over een dergelij ke samenwerking. Nu bestonden die contacten tussen beiden al veel langer, maar het was de deel nemers daaraan steeds duidelij ker geworden dat vooral de laat ste jaren een sterk samenhangen de problematiek woog op de rug van menige burger. Michels: "Het ging om steeds meer bunde lingen van lichamelijke, psychi- WARMOND - De Heidemij krijgt krediet voor het maken van een oeverplan (beplantingen, aanleg steigers enzovoort) voor '"t Jop pe" bij het eiland Koudenhoorn. Dit werd gisteren in de vergade ring van de raadscommissie fi nanciën van de gemeente War mond besloten. Zoals bekend moet Koudenhoorn een recrea tie-eiland worden. De commissie was het eens met de uitgangspunten die de Heidemij had opgesteld. Wel was PW- raadslid Slingerland bang, dat het lot van het eiland al voor een groot deel bezegeld zou zijn als de oeverindeling was gemaakt. "Vroegere uitgangspunten zouden dan wel eens niet te verwerkelij- ker kunnen blijken", zei hij. De commissie meende echter dat dit gevaar te ondervangen was door gerichte adviezen van tevoren aan de Heidemij te geven. Voorschoten houdt oud- papierprijs in stand met eigen bijdrage VOORSCHOTEN - De subsidiere geling voor oud papier in Voor schoten is deze maand van kracht gegaan. De raad had hiertoe on langs besloten. De regeling die voorlopig tot en met 31 december geldt houdt het volgende in. Wan neer de papierprijs daalt onder de zes cent per kilogram geeft de ge meente Voorschoten een aanvul ling op dit bedrag met een maxi mum van vier cent per kilogram. Alleen in Voorschoten gevestigde scholen, verenigingen en instel lingen die geen winst maken ko men voor de regeling in aanmer king. Per jaar wordt ten hoogste 800 gulden betaald. Iedereen die van de regeling gebruik wil ma ken kan zich hiervoor aanmelden bij de directie welzijn, afdeling sport. Correspondentieadres Schoolstraat 5. Telefoonnummer 01717-2141 toestel 9. sche en/of maatschappelijke oor zaken met daaraan verbonden klachten." Inmiddels konden de initiatiefne mers zich ook optrekken aan het voorbeeld van onder andere Lei derdorp en Hazerswoude, waar alweer een tijdje zulke Home- Teams werken. Uiteindelijk com pleteerde een huisarts de groep, waardoor deze ging bestaan uit drie Midden-Rijnland-mensen, Jos van der Valk (maatschappe lijk werker), Marjo Borsje (leid ster bejaardenverzorging) en Jan- ni Snel (leidster gezinsverzor ging), de gemeente-ambtenaar Erik Michels en de huisarts Ber nard Kortmann. Geheim "Of dit ook de definitieve samen stelling van het team blijft moet nog blijken. Je kunt de eerste tijd zo'n beetje zien als een proefpe riode. Het is best mogelijk dat we binnenkort zeggen van die of die deskundige moet er nog bij, maar dat kan pas in de praktijk blijken. Naast de deskundigheid is het verder wel nog van belang dat het iemand is die gebonden is aan een geheimhoudingsplicht. Er mag uiteraard niks over degene die om hulp vraagt buiten het Ho me-team worden gebracht", zegt Erik Michels. Zo is onder andere bij de samen stelling van het team ook gedacht aan bijvoorbeeld een pastoor of dominee, omdat juist deze men sen bij de oorspronkelijke inwo ners van Zoeterwoude een duide lijke 'praatpaalfunctie' hebben. "Vele autochtonen vertellen hun pastoor of dominee vaak hun pro blemen en stappen daar niet mee naar een of andere deskundige. Het is typisch dat juist bij deze Zoeterwoudenaren de grootste drempelvrees bestaat. Zij gaan in het algemeen slechts schoorvoe tend naar een instantie om hulp vragen. De "import" durft veel eerder te komen", aldus de ge meente-ambtenaar. Of het ervan komt dat een pastoor of dominee in het team zitting neemt is nog niet zeker. "Het Home-Team moet in elk geval drempelverlagend werken. Er is namelijk duidelijk een behoefte aan in ons dorp. Dat is de ver schillende deskundigen de afge lopen tijd wel gebleken. We we ten nog niet of het team uiteinde lijk een zelfstandige functie gaat krijgen. Eerst moeten wij de men sen ervan overtuigen dat wij met zijn vijven het beste met hen voorhebben. De bedoeling is dat men snel komt en niet wacht tot dat men helemaal verstrengeld zit in de problemen, want dan wordt het voor ons ook steeds moeilijker." Voorlopig komt het Home-Team één keer per maand samen. Daar naast kan het bij spoedeisende gevallen samen geroepen wor den. Iedere deskundige taxeert de persoon die met problemen zit in een drietal gesprekken. Dan at tendeert hij die persoon op het Home-Team. Als hij of zij ermee akkoord gaat dat zijn of haar ge val in het team wordt gebracht dat buigt deze groep zich daar over en zoekt naar een oplossing. De persoon kan ook zelf zo'n ver gadering van het team bijwonen en erin meepraten over zichzelf. "Wij moeten gewoon afwachten wat op ons afkomt. Als iemand niet wil dat er in het Home-Team over hem wordt gepraat, dan ge beurt dat ook niet en wordt dege ne gewoon door de deskundige zelf verder behandeld. Maar het is gewoon een feit dat er vaak een samenhang is tussen allerlei pro blemen en daarmee is er eigenlijk behoefte aan hulp door meerdere deskundigen." Hoe het allemaal gaat lopen moet de toekomst uitwijzen. Erik Mi chels tot slot: "Het grootste suc ces is wanneer het Home-Team zich uiteindelijk zelf kan ophef fen, zichzelf overbodig maakt; wanneer er geen behoefte meer aan is, als het dus goed heeft ge werkt." DONDERDAG Regenboogpad 3 - bestuurscommissie De Dukdalf en de Looplank, 20 uur. Kapelzaal K&O - lezing over Griekse cultuur, 20.15 uur. Stadhuis - raadscommissie economi sche zaken en financiën, 20 uur. Stadsgehoorzaal - nieuwjaarsreceptie Stadsgehoorzaal. 17.30 uur. Stadhuis - rechtstreekse radio-uitzen ding Sesjun, 20.30 tot 23 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Viridiana uit 1961 met Fernando Rey van de beroemde Spaanse regiseur Luis Bunuel, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, lezing van mevr. Drs. C.O.C. Portheine-Caudri over Egyptische motieven in de kunst geschiedenis, 20.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd van 14 tot 16 uur, tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20 tot 21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko van 20 tot 22.30 uur; vrijd soos van 15 tot 17 uur. Leidse Werkgroep Homosexuelen - Caeciliastraat 18, open avond, 21 tot 1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19 tot 20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19. gehandicap- tensoos, vrijd van 10 tot 15 uur, tel. 02522-14797. Warmond - gemeentehuis, openbare werken, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer, 20 uur. Voorschoten - De Werf, vergadering PvdA, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Het Resedaspeelterrein in Leiderdorp. Waarschijnlijk komen er nu toch huizen op een deel van het terrein. LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat het speelterrein aan de Rese dastraat in Leiderdorp binnen afzienbare tijd een ingrijpende verandering zal ondergaan. De helft van het terreintje zal door de gemeente als speelplaats worden opgeknapt, de andere helft zal ge bruikt worden voor woningbouw. Dit is het resultaat van de onder handelingen die de gemeente heeft gevoerd met de eigenaresse van de grond, de Verenigde Touwfabrieken (Verto). Deze ver huurde de afgelopen elf jaar de grond aan de gemeente die het als speeltuintje gebruikte. Toen som mige bewoners van de Reseda straat bij de gemeente klaagden over de slechte staat waarin het verkeerde, kwam alles echter op losse schroeven te staan. Hel bleek namelijk, dat de gemeen te, zonder dat Verto daarvan af wist, de bestemming van het ter reintje had veranderd in uitslui tend "speelvoorziening". In het Toch bouw van huizen op speelterrein Resedastraat? De vroegere bestemmingsplan was woningbouw daar eveneens mo gelijk geweest. bestemming speelvoor- ziening") werd door de Leider- dorpse gemeenteraad goedge keurd en Verto moest dit later uit de krant vernemen. De grond was hierdoor enorm in waarde ge daald. Bezwaar maken tegen de vaststedinc, van stemmingsplan achteraf echter niet mogelijk. Inmiddels bleek dat het huurcon tract voor het terreintje afliep. Zo moest Leiderdorp toch kiezen uit óf geen huizenbouw in de Reseda straat en ook geen speelplaats meer door opzegging van het huurcontract óf de helft van het terreintje (zo'n 630 vierkante me ter) van Verto kopen en de andere helft toch met huizen laten bebou- Voor dit laatste heeft het Leider- dorpse college gekozen, ondanks de eerdere vaststelling aan het be stemmingsplan door de gemeen teraad om het huidige veldje te gen woningbouw te beschermen. Het terugdraaien van dit besluit is mogelijk door aan het provincia le bestuur onthouding van goed keuring te vragen voor dit deel van het bestemmingsplan. Als de provincie toestem t, kan zowel een nieuw speeltuintje ook wo- ningbtuw worden gei et Liseerd. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nsbezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28064 Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse nummers f 0,70 Abonnementsgelden bti vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Alp redactiechef: A van Leeuwen PN Alp. redactiechef: J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadrvoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2