"Meer saneringe in bedrijfsleven te verwachten" Wegvallen van aardgas scheelt 25 miljard Clandestiene alcohol kost Staat 70 miljoen Conflict spoorwegen rond nieuwe Geen steun voor de Spinnerij Nederland Konsumenten Kontakt tegen hoge melkprijs i 10,00 1 lit DONDERDAG 15 JANUARI 1981 Bananen Een Rotterdamse fruitimporteur wil bij de fruitpier van het over slagbedrijf Muller-Thomsen ba nanen gaan lossen. Voorwaarde is wel dat een concurrerend over slagtarief wordt berekend. Het gaat om ongeveer 120.000 ton ba nanen per jaar. Onlangs besloot United Brands Continental voortaan 200.000 ton bananen in Antwerpen te gaan lossen omdat de kosten volgens het bedrijf in de Belgische haven stad lager zijn. Cor du Buy Van Wijk en Heringa (industrie, fi nanciën en onroerend goed) heeft voor een symbolische bedrag de importeur van sportartikelen Cor du Buy in Soestduinen overgeno men. Cor du Buy is in financiële moeilijkheden geraakt door het wegvallen van de vertegenwoor diging van Puma. Van Wijk en Heringa heeft het be drijf een lening verstrekt om over de moeilijkheden heen te komen. Voor de 37 mensen die bij Cor du Buy werken zal de overneming geen gevolgen hebben. Door het wegvallen van het Puma-con- tract daalde de omzet bij het be drijf van f 20 miljoen tot f 12 mil joen. Voor 1981 wordt een omzet voorzien van f 15 miljoen. Biertappen In Amsterdam zijn de eerste prijzen ip de finales van de nationale biertapwedstrijden uitgereikt. De beste biertapper in de catego- rile eenmanszaken werd W.A.M. Scholte uit Pijnacker. De eerste prijs in de categorie tweemansza ken was voor het echtpaar Smul ders uit Hilvarenbeek. De biertap wedstrijden worden ie der jaar gehouden tijdens de ho recavakbeurs door het centraal brouwerij kantoor. Veerdiensten De bond van Britse zeelieden heeft epn loonsverhoging van 12 pro cent van de hand gewezen en daarmee de hoop de bodem inge slagen dat er snel een eind zal ko men aan de stakingscampagne die er voor zorgt dat een groeiend aantal schepen in Britse en bui tenlandse havens moet blijven. De Britse zeelieden blijven bij hun eis van 16 procent loonsver hoging. Slijters De vereniging van grootwinkelbe drijven in alcoholhoudende en al coholvrije dranken en de verenig de Nederlandse slijters hebben met de dienstenbonden FNV overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor slijterijen. De cao loopt van 1 april 1980 tot 1 april 1982 en geldt voor ongeveer 7000 mensen. De voornaamste punten: Herstel van tomatische SCHIEDAM (ANP) De hoeveel heid clandestien gestookte alco hol was in 1979 zes tot zeven pro cent van de totale binnenlandse afzet van legaal in Nederland ge distilleerde dranken. Aangeno men kan worden dat steeds ge middeld tien illegale alcoholsto kerijen in Nederland in bedrijf zijn met ieder een gemiddelde produktie van 4500 liter per week Hel produktschap voor gedistil leerde dranken in Schiedam, die deze cijfers bekend maakte, meent er in dat illegale stokerijen op dit moment, op jaarbasis 2.3 miljoen liter illegale alcohol van 100 procent stoken. Daardoor wordt er alleen al aan alcohol accijns ongeveer 64 miljoen gul den per jaar ontdoken. Aan BTW schiet de overheid er ongeveer 3,5 miljoen gulden bij in terwijl daar nog de gederfde opbrengsten aan vennootschapsbelasting en in- komtenbelasting bijkomen. Het produktschap zegt dat deze cij fers eigenlijk nog geflatteerd zijn, omdat hierbij geen rekening hol aangetroffen, aldus het pro- wordt gehouden met vanuit het duktschap. buitenland gesmokkelde alcohol, De bedrijfsorganisatie waarschuwt welke in Nederland verder wordt dat het door de constant stijgen- bewerkt tot een eindprodukt. Zo de alcoholaccijns steeds 'lonen- is bij de inval in eenillegalestoke- der' wordt clandestiene alcohol rij in binnengesmokkelde alco- te produceren. Het produktschap waarschuwt ver der voor de veelal "abominabel slechte" kwaliteit van de illegaal gestookte alcohol. De stokerijen worden vaak door geheel onge schoolde hulpkrachten in bedrijf gehouden, terwijl slechts in noodgevallen een beroep op des kundigen wordt gedaan. Het pro duktschap concludeert dat de volksgezondheid in gevaar komt wanneer illegale alcohol van ge vaarlijke kwaliteit via clandestie ne handelskanalen de consument bereikt. Het produktschap spreekt tenslot te de verwachting uit dat de over heid al het mogelijke in het werk zal stellen om de clandesteine al coholstokerijen en de illegale handel effectief aan te pakken. Werkgevers pleiten voor Overlevingsstrategie DEN HAAG (GPD) - Voorzitter mr. Chris van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen verwacht dit jaar verdere saneringen in het bedrijfsleven. Het is een proces dat in vorige jaren is vertraagd, maar dat zich toch zal doorzetten. Op de vraag in welke bedrijfstakken sluitingen dan wel afslankingen te ver wachten zijn wilde hij geen ant woord, geven, ..Maar de geluiden uit het bedrijfsleven die we op vangen, zijn duidelijk genoe- Dit proces moet volgens de VNO- voorzitter zijn loop hebben. Noodzakelijke saneringen moe ten niet langer via individuele steun aan bedrijven worden op gehouden. Het doorgaan met subsidiëren in een bodemloze put helpt ook niet meer. Afbou wen van werkgelegenheid kan ook positieve effecten hebben. Wel is volgens Van Veen drin gend behoefte aan een „overle vingsstrategie." Mede in dit verband herinnerde hij aan de keuze, die directeur- generaal voor industrie (econo mische zaken) drs. H. Lelieveld onlangs heeft gesteld: verlaging van de gemeenschapsuitgaven (overheid en sociale zekerheid) of industriële verarming. De werk gevers kiezen voor de eerste mo gelijkheid maar willen daartoe herstel van evenwicht tussen lo nen en overig inkomen, zodat er ruimte voor bedrijfsrendemen- ten komt. Dat de situatie slecht is komt ook door het gebrek aan evenwicht in de overheidsuitgaven, aldus Van Veen. Als er niet fundamenteel wordt ingegrepen ontstaan cata- staan. het systeem van au- prijscompensatie wettelijk is toege- Verwerking van de 26 gulden toeslag inzake de loonmaatregel in de salarissen. Voor de salarisgroep die niet ge koppeld is aan het minimumloon geldt een loonsverhoging van 0,2 procent per 1 januari 1981. De vakantie wordt per 1 januari 1981 verlengd met een dag tot 23 dagen. Voor zover wettelijk is toege staan wordt het minimum in de vakantietoeslag verhoogd tot 1850 gulden. De vut-gerechtigde leeftijd gaat per 1 januari 1981 omlaag van 63 naar 62,5 jaar. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 14 januari: Boerekool per kg 83-1,09; Wuspeen AI per kist 10.3(1-23.40; All 5.40-21,50. BI 17.-22,20: Bil 3,70-11,90; Cl 10,20-15,20; CII 11.90-13.10. Aanvoer 157 ton. Breekpeen AI per kist 3.30-9,40; Prei A per kg 44-1,35. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van economische zaken is niet bereid een firianciële bijdrage te leveren in de onlangs aangekondigde reorgani satie van de Spinnerij Nederland. Dat is gisteravond duidelijk geworden in een gesprek dat op initiatief van de vakbonden met vertegenwoordi gers van het ministerie van economische zaken werd gevoerd. Met de afslanking van de Spinnerij Nederland zijn enkele miljoenen gul dens gemoeid. Een woordvoerder van het ministerie deelde gisteravond na afloop van het overleg mee, dat economische zaken komende ge sprekken tussen de Spinnerij Nederland en de banken weliswaar nauw lettend zal volgen, maar dat het op dit moment niet noodzakelijk is dat Economische Zaken financieel bijspringt. Er is in het gisteravond gevoerde overleg met de bonden op gewezen, dat de financiële behoeften van de Spinnerij Nederland evenredig met de afslanking zullen afnemen. Volgens het ministerie van economische zaken kunnen de gevolgen van de reorganisatie door de Spinnerij Ne derland en de daarin deelnemende bedrijven voorlopig zelf worden opgevangen. strol'ale situaties. Maar de politie ke partijen besteden volgens hem te weinig aandacht aan de moge lijkheden om de bedrijven meer „lucht" te geven. Het jaar is be gonnen met grote zorgen en veel risico's, de begroting van 1981 kan wel eens „een molensteen om onze nek zijn" als er niets ge beurt. Zeker is wel, aldus de VNO- voorzitter. dat de overheid een flinke stap terug zal moeten ma ken in de komende jaren. Zij heeft haar mogelijkheden zwaar overschat en dat inzicht dringt nu toch door. „Uit die situatie moet men zijn consequenties trekken en ophouden met verdelen van wat er niet is". In plaats daarvan moeten we proberen groei te rea liseren waar dat wel kan. Niet bij de pakken neerzitten en el kaar geen ondergang aanpraten, aldus het VNO-devies in deze tijd. Tegenover overheid en vak beweging zullen de centrale orga nisaties zich richten met 'een koers, die is gericht op verhoging van de produktiviteit in de ruim ste zin van dat woord. Men moet ook erkennen dat de onderne ming een eigen plaats heeft en niet steeds meer lasten op haar nek krijgt, waaronder zij wel eens zou kunnen bezwijken. Meer en meer mensen, zo wordt merkbaar, zijn bereid „nu net iets meer te doen om bijvoorbeeld een belangrijke order op tijd de deur uit te krijgen zonder dat er uren worden geteld en de hand wordt opgehouden voor meer loon". Uit brieven van werkne mers (FNV-leden) heeft het VNO daarvan voorbeelden geput. Met de opvoering van de produktivi teit kunnen we onze concurren tiekracht versterken, aldus Van Veen. UTRECHT (GPD) - De benoeming van een nieuwe hoofddirecteur van de Nederlandse Spoorwegen dreigt in een impasse te raken. De ondernemingsraad van de NS is het niet eens met de voorkeur, die de directie voor één van de twee kandidaten heeft. Na een selectieprocedure zijn twee kandidaten voor de functie van hoofddirecteur overgebleven. Het zijn ir. De Jong. directeur van de NS, en drs. Mosselman, hoofd directeur van de PTT. Beide kan didaten zijn aan de onderne mingsraad als gelijkwaardig voorgelegd, maar de directie van de NS geeft de voorkeur aan De Jong. De ondernemingsraad heeft daar entegen haar voorkeur uitgespro ken voor Mosselman. Volgens dc Vervoersbonden CNV en FNV moet de voorkeur van de onder nemingsraad van doorslaggeven de betekenis zijn. omdat die raad de 26.000 personeelsleden van de NS vertegenwoordigt. De ondernemingsraad geeft de voorkeur aan een sterke man op het gebied van financieel-econo- misch beleid, een directeur die ook in staat is om de NS goed te vertegenwoordigen aan de on derhandelingstafel met de over heid. Mosselman voldoet het bes- te aan de eisen, aldus de raad. Van Veen: "Elkaar geen ondergang aanpraten.." DEN HAAG (GPD) - Het Konsu menten Kontakt is uiterst verbol gen over de door het Produkt schap voor Zuivel per 27 januari aangekondigde verhoging van de minimummelkprijs van fl,07 naar f 1.10. "In september vorig jaar gold nog een minimumprijs van f 1,03. Het is in dc geschiede nis nog nooit voorgekomen dat in enkele maanden tijd een dergelij ke prijsverhoging werd toege staan", aldus Konsumenten Kon takt. Het Konsumenten Kontakt meent, dat de verhoging van de mini mummelkprijs met 3 cent met na me het grootwinkelbedrijf een cadeau van in totaal 9 miljoen gulden oplevert. "Gezien het prijsstunten van de afgelopen weken zijn er bij de grootwinkel bedrijven kennelijk nog kleine mogelijkheden om iets door te geven aan de consument. Daar om vinden wij het onbegrijpelijk wat er nu weer gebeurt De minister van economische za ken voerde het afgelopen najaar- de minimummelkprijs weer in, om het stunten van grootwinkel bedrijven te voorkomen. Deze minimumprijs geldt ook voor verpakte volle melk. De verho ging is volgens het Produktschap een aanpassing aan de op 26 ja nuari ingaande verhoging van de prijs, die dc consumptiemelkin- dustrie voor consumpliemelk en melkprodukten berekent aan de detailhandel. Stijging van de pro- duktiekosten maakt volgens het Produktschap de prijsverhoging noodzakelijk. Samenwerking KLM en Korean Air Lines SEOEL (ANP) - Er is een sa menwerking op komst tussen KLM en Korean Air Lines, na de Japanse luchtvaartmaat schappij, de grootste in het Verre Oosten. Vertegenwoor digers van beide maatschap pijen zijn met elkaar in ge sprek gekomen op de Holland Expo, het cruiseschip dat op het ogenblik in Korea is met een tentoonstelling van het Nederlandse bedrijfsleven. In de samenwerking gaat het om kennis van de KLM op het gebied van automatisering en onderhoud, waar Korean Air Lines behoefte aan zegt te hebben. Samenwerking op dit terrein kan de KLM enkele miljoenen guldens opleveren. Overigens maken ook andere luchtvaartmaatschappijen al gebruik van diensten van de KLM Rijn-Schelde-Verolme heeft een aanvraag ontvangen voor het maken van een offerte voor de levering van een klein boorplatform voor het boren van gaten in rotsachtige zee bodem. De Koreanen zouden het liefst het boorplatform zelf bouwen en de kans be staat daarom dat zij alleen de benodigde kennis van RSV kopen. DEN HAAG (ANP) - Indien we onze aard gasvoorraden wegdenken zou de beta lingsbalans een tekort vertonen van 20 tot 25 miljard gulden terwijl het te beste den,nationale inkomen 10 procent gerin ger zou zijn dan het nu is. Minister Van Aardcnne van economische zaken, die deze cijfers in Den Haag gaf bij de viering van het 10-jarig bestaan van de industriële raad voor de oceano- logie, waarschuwde dat Nederland bin nen één generatie goeddeels door de aardgasreserves heen zal zijn. Die afwe zigheid zal een zeer ernstige aantasting van onze koopkracht betekenen, indien daar niets tegenover wordt gesteld, al dus Van Aardenne. De bewindsman stelde dat de verslechte ring van de energiebalans al snel in de papieren gaat lopen. In 1985 zal Neder land. gemeten naar de huidige maatsta ven, daardoor al een dikke 10 miljard gulden armer zijn en in 1990 minstens 30 miljard gulden. Maar de bewindsman ging hierbij uit van een ontwikkeling van de olieprijzen welke in de pas loopt met de prijzen die de OPEC-landen beta len voor de produkten uit de industrie landen. "Als dat even tegenzit wordt de situatie alleen maar ernstiger". In brede kring wordt beseft dat in de na bije toekomst er voorlopig geen wel vaartsstijging inzit door hét teruglopen van de te exporteren hoeveelheid aard gas. De bewindsman waarschuwde ech ter dat de dreiging van een ernstige wcl- vaartsdaling in de nabije toekomst door velen nog onvoldoende wordt onder kend. "Het gevaar van een diepe val in een ravijn van verschraling en verar ming is levensgroot aanwezig". Daaraan valt volgens minister Van Aardenne al leen te ontkomen als een nationale en uiterste inspanning wordt opgebracht om de concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven zo snel mogelijk rigoureus te versterken. GOUD EN ZILVEK Onbcw 970-1 73; v ngcfc<5-KIU. BUITENLANDS GELD Sffi-K! ff ,;5 17,00 2i:SS 1,78 45.75 'iïiS lit 'SS ■Es SS 1526 15.56 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse beurs bestond van daag veel belangstelhnv voor schcepvaartaandelen. De bouw- aandelen lagen zwak in de markt, waarbij Volker-Stevin opnieuw gevoelig omlaag ging. Overigens was het op de beurs een rustige bedoening, waarbij opviel dat op dc lokale markt de biedkoers voor Gelatine-Delft met vijftien gulden naar boven ging tot f395. Voor Nedlloyd bestond zoveel belangstelling dat de koers rond het middaguur f 3,30 hoger lag op f 101.70. Fusiepartiei KNSM paste zich hierbij aan en op f 100 IS Ook Van Ommeren lag opnieuw vast in de markt en op f31 werd ventig cent, waarbij moet worden aangetekend dat deze aandelen nominale waarde van t 10 "geleden van f 2.50 Dc grote kopers van de afgelopen da lemaal afweti lokte steeds

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23