Kweker wekt eigen stroom op Dorpsraad Kaag slaat waarschuwing in de wind Leden:Gemeente moet pont draaiend houden Vrachtwagen rijdt van pont in Ringvaart Broers Van der Nagel: Praktisch niets van energie gaat verloren Broodverkoop daalt en bezorging thuis gaat verdwijnen Vrolijk opent 700 jaar Hazerswoude DONDERDAG 15 JANUARI 1981 ALKEMADE (KAAG) - De Dorpsraad Kaag vindt dat de gemeente Alkemade de aangewe zen instantie blijft om het Kaagse veer "drijvend" te houden. De in groten getale opgeko men leden van de Dorpsraad hebben deze mening unaniem ondersteund. Dit houdt in dat de Kaagse gemeenschap niet ingaat op het dreigement van de gemeente, dat het veer alleen behouden kan worden als een stichting de exploitatie overneemt. Gebeurt dat niet, dan zal de gemeente de pont vervangen dooreen (tol)brug, zo hebben burgemeester en wethouders de Dorpsraad steeds voorgehouden. houd van een pont de vorming van een stichting zou zijn. Maar we hebben ons daardoor niet van de wijs laten brengen, eenvoudig omdat wij vinden dat ons betoog logisch in elkaar zit." Bom gevonden in Bodegraven BODEGRAVEN - In Bodegraven is een bom ontdekt. Het projec tiel is tijdens een bombarde ment in<1944 op een terrein aan de Overtocht terecht gekomen en volgens een ooggetuige niet ontploft. Tijdens riolerings werkzaamheden werd de ge meente van het bestaan van de bom door een oudere inwoner op de hoogte gebracht. De bom ligt nu op enkele meters diepte in een voormalige kloos tertuin. De Explosieven Oprui mingsdienst heeft een "bomver kenning" uitgevoerd en de plaats van de bom gelokaliseerd. Verder heeft de EOD nog geen initiatie ven genomen om het projectiel onschadelijk te maken. Volgens burgemeester N. P. Kremer van Bodegraven is er geen reden voor paniek: "Het kan geen kwaad, als je er maar niet gaat graven". Een woordvoerder van de rijkspoli tie in Bodegraven deelde mee, dat - ook al zou de bom ontplof fen - er alleen wat grondverschui ving zou optreden. Men kwam de bom reeds vorige maand op het spoor toen er een rioolaansluiting moest worden gemaakt bij de rk St. Jozefschool aan de Overtocht. Een voorbij ganger, die werkmensen bezig zag op de bewuste plek, herinner de zich het bombardement in de Tweede Wereldoorlog en stelde de gemeente op de hoogte. Bur gemeester Kremer heeft de bom- vondst niet wereldkundig ge maakt. Dat deed wèl een raadslid, die bij geruchte iets over de bom had gehoord. Wat er nu gaat gebeuren is niet hele maal duidelijk. De school moet het voorlopig met een tijdelijke voorziening voor de riolering doen. De reden dat de Dorpsraad de on langs herhaalde waarschuwing van het gemeentebestuur nege ren is dat naar zijn mening de ar gumenten op grond waarvan het gemeentebestuur de pont wil ver vangen dooreen brug zijn wegge vallen. De Dorpsraad heeft becij ferd dat een pont niet duurder hoeft te zijn dan een brug. Dan moet de gemeente wel afzien van de gedachte om een pont voor zes auto's met twecmansbediening te handhaven en terug schakelen naar een pont voor vier auto's met eenmansbediening. Vicc-voorzitter Henk Schut van de Dorpsraad: "Het is gebleken dat een pont goedkoper is dan een brug, dus vallen de argumenten waarom de gemeente een brug wil bouwen weg. Bovendien vin den we dat de exploitatie van een pont eigenlijk een gemeen schapszaak is en niet een zaak van een stichting. Vlak voor de vergadering hebben burgemees ter en wethouders ons nog schrif telijk laten weten dat de gemeen te geen overzetplieht heeft en dat de enig mogelijke kans op be- BOKSEN - Het plan van Muham- med Ali om in Honolulu te bok sen tegen de Europese kampioen in het zwaargewicht, John Gard ner, gaat niet door. Sportautori- teiten op Hawaii weigeren Ali een bokslicentie te verlenen. De vroe gere wereldkampioen was voor nemens op 18 april voor een be drag van ten minste één miljoen dollar weer in de ring te komen. John Gardner uit Groot- Brittannië zou 300.000 dollar ont vangen. VOETBAL - In een wedstrijd voor de halve finale van het toernooi om de League cup heeft Liver pool gisteravond tegen Manches ter City met 1-0 gewonnen. Ne gen minuten voor het einde maakte Ray Kennedy het enige doelpunt. De wedstrijd werd in Manchester gespeeld; de return volgt op 10 februari. Druk Schut is zeer te spreken over de Dorpsraadleden, die maandag niet alleen massaal opkwamen, maar die zich bovendien niets aantrokken van de druk die door het gemeentebestuur op de ver gadering was gezet. Schut: "Er waren meer dan honderd, men sen en die hebben ons beleid una niem ondersteund. Voor ons als bestuur is het erg motiverend en fijn dat we zo worden onder steund, terwijl er aan het geno men besluit toch het risico kleeft dat de gemeente aan het ingeno men standpunt vasthoudt. En dan zijn wc de pont kwijt." En dat laatste is zeker niet wat de Kaagse gemeenschap wenst, zo als herhaaldelijk is gebleken uit onderzoeken en enquêtes, waar onder een in opdracht van de ge meente uitgevoerde enquête. De dorpsraad heeft dan ook hoop volle verwachtingen. Basis voor dat vertrouwen is de gedegen wij ze waarop de berekeningen zijn gemaakt, berekeningen die bo vendien zijn gecontroleerd door de chef financiën van de gemeen te Alkemade. De Dorpsraad staat sterk in haar schoenen en vertrouwd erop dat de gemeenteraad, die uiteindelijk de beslissing moet nemen, daar om niet klakkeloos de redenering van burgemeester en wethouders zal overnemen. Met spanning wordt dan ook gewacht op de reactie van de gemeenteraadsle den, die door de Dorpsraad zijn uitgenodigd voor een volgende week maandag belegde bijeen komst. Schut: "We hebben nog geen afmeldingen, zodat we er op rekenen dat ze allemaal komen. We zijn zeer nieuwsgierig naar het denken van de ïaadsleden in deze kwestie. In elk geval kunnen wij ze van gedegen documenta tiemateriaal 1 takelwagen uit het water gevist. De bestuurder bleef haarlemmermeer de 33-jarige H.J.J. van Ruiten heeft gister ochtend zijn vrachtwagen op een zeer ongebruikelijke wijze het veer over de Ringvaart naar Kaagdorp zien verlaten. Bijna aangekomen op het Kaageiland reed de wagen, geladen met kalkzandsteen, zonder bestuur der achteruit het water in. Deze stond naast zijn wagen en had al leen het nakijken. Onmiddellijk na het gebeuren was de politie van Alkemade ter plaatse. Later werd die geassis teerd door de politie en de brand weer van de Haarlemmermeer. Duikers van de brandweer hebben de vrachtwagen met een laadver mogen van zeven ton gelokali seerd. Met behulp van een een hijskraan en een takelwagen werd de vrachtwagen uit het wa ter gevist. De hele operatie heeft ruim drie uur in beslag genomen. Gedu rende deze tijd was het veer bui ten gebruik en moesten bewo ners van het eiland met eigen vaartuigen naar het vasteland. Naar de oorzaak van het ongeval stelt de politie een onderzoek in. De bestuurder beweert dat hij zijn wagen op de handrem heeft gezet. VALKENBURG - "We halen nu uit onze energie een ren dement van 90 procent. Voordat wij met onze eigen ag gregaten werkten was dat maar 35 procent. Dat is dus een aardig resultaat". Aldus Nico van der Nagel, één van de drie Valkenburgse broers die het chrysantenstekbedrijf aan de Luit Katweg in Valkenburg lei den. De broers, die nu ruim twaalf jaar zelfstandig in de chrysanten zit ten, zijn een jaar geleden geheel overgegaan op het telen van de chrysantenstekken. Voor die tijd was de verhouding één helft stek en de andere helft voor de bloe- Keuze "Maar de vraag naar stekken nam voortdurend toe", vertelt Van der Nagel. "De kweker die de stekken van ons betrekt zag de levering uit het Spaanse Tenerife wegvallen, zodat aan ons werd gevraagd om meer te leveren. "We hebben toen de bloemen er aan gegeven en ons geheel op de stek gericht". Maar dit bleek toch niet voldoende te zijn. We moesten toen een keu ze maken. Uitbreiding van de kassen? Dat is moeilijk want we zitten hier aan het eind van onze mogelijkheden. De ruimte is op, zodat we naar een ander gebied hadden moeten uitwijken". De tweede mogelijkheid was het zoeken naar een oplossing om meer te kweken op de ruimte die we nu hebben. We hebben toen," vervolgt Nico van der Nagel, "in samenwerking met deskundigen gezocht naar mogelijkheden die ons dat mogelijk zouden kunnen maken. De oplossing kwam er in de vorm van een rijdende ver lichting van onze stekken en het zelf opwekken van de benodigde energie". Aggregaten ren gaat", zegt Van der Nagel. De verlichting van de stekken ge beurt door middel van een rij dende verlichting die eens in de vier uur opschuift zodat de stek ken genoeg licht krijgen om te groeien, maar ook is er dan ge noeg licht om de stekken "uit de knop" te houden. Want dat is voor ons een eerste vereiste. Er mogen beslist in de chrysanten- stekken geen knoppen komen. Weerstation Voor het automatisch regelen is er buiten een "weerstation" ge plaatst en binnen een computer. Door middel van de gegevens van het weerstation regelt de computer de verwarming, ver lichting en het doorluchten van de kas. "En," zegt Van der Na gel" alles draait nu voortreffelijk. Het hoeft buiten maar iets kouder te worden of de computer geeft al aan dat er warmte bij moet". De winst zit echter niet aUeen in de besparing op energie, maar er kan nu worden doorgeteeld en door de rijdende verlichting is ook het aantal stekken per meter groter dan vroeger en de kwali teit is uitstekend". Het nieuwe systeem heeft ook voor het personeel een prettige kant. Er kan nu ook in de winter volop worden doorgewerkt. "We hoe ven," vervolgt Van der Nagel, "in de slappe wintermaanden niet meer aan het schilderen van bui zen en dergelijke te beginnen want dat was in het verleden wel eens een probleem. Ook /dat heeft meegespeeld in de beslis sing om met dit systeem (Wat voor deze omgeving uniek is) te gaan beginnen. Wel zijn er kwe kers die met een vaste verlich ting in de kassen werken, maar Subsidie Over de kosten zegt Nico van der Nagel. "We zijn 400.000 gulden kwijt aan de installatie. We heb ben een beroep gedaan op de WIR (Wet Investerings Regeling) en er is ook een subsidie in de vorm van energie-toeslag. Maar wat we daarvan krijgen is nog niet bekend. De papieren zijn juist deze week de deur uitge gaan. Daar wachten we dus maar op", besluit Van der Nagel. KEES VAN KUILENBURG "We wekken nu zelf energie op door middel van twee aggrega ten die voor de verlichting van de stekken zorgdragen. De uit laatgassen van deze aggregaten worden weer gebruikt voor het water van de verwarming, zodat er praktisch niets van de energie verloren gaat. Alleen de verwar ming betrekken we nog van het aardgasnet. Dit in verband met de veiligheid. Als nu onze aggre gaten eventueel uitvallen dan staat alleen de groei van de stek ken stil, maar als de verwarming zou uitvallen dan zou de schade groot zijn. Ook hebben wij de zaak goed gëisoleerd zodat ook op die wijze geen energie verlo- DEN HAAG (GPD) - Er wordt nog steeds minder brood verkocht. Toch gaat het nog om een jaar lijks bedrag van twee miljard gul den, maar dat is slechts één pro cent van alle consumptieve be stedingen. De bakker aan de deur komt steeds minder voor: in 1967 werd nog 70 procent van alle brood bezorgd, nu is dat nog geen 20 procent. Het aantal verkoop plaatsen van brood is in tien jaar met 40 procent gedaald. Dit alles blijkt uit een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Bij de daling van het aan tal broodwinkels" - ondanks het „warme-bakkereffecf- speelt behalve de ontwikkeling van an dere voedingspatronen de forse concurrentie van het levensmid- delcnbedrijf een rol. In die zaken wordt nu 40 procent van alle brood verkocht. Om de broodbezorging een nieuwe impuls te geven werden diverse experimenten uitgevoerd. Die met zogenoemde „rijdende broodboetieks" bleken over het algemeen redelijk succesvol. Het tempo van de afbraak van de broodbezorging kan echter wor den vertraagd. De ambachtelijke broodbakkers hebben de terugloop van de broodbezorging opgevangen door een vergrote aandacht voor de verkoop in eigen winkel en door leveringen aan levensmid delenwinkels. grootverbruikers (zoals ziekenhuizen, kantines e.d.) en „koude bakkers". Mede daardoor nam de aandacht voor het ambachtelijke brood weer toe ten koste van het fabrieksbrood- Becijferd is dat veel bakkersbedrij ven een negatief economisch re sultaat hebben. Vóoral de zeer kleine bedrijven en de bedrijven met veel wijk verkoop (bezor ging) zitten moeilijk. Volgens het EIM zal het traditionele wijkrij- den van deur tot deur langzamer hand geheel verdwijnen. Banket bakkerijen met een grote mate van doorlevering behalen in het algemeen goede resultaten, even als de bedrijven die iets meer op de verkoop van banket zijn ge richt. HAZERSWOUDE De feestelijk heden rond het 700-jarig bestaan' van de gemeente Hazerswoude gaan op 16 maart van start met een openingstoespraak van com missaris van de koningin Maar ten Vrolijk. Deze zal worden ge houden in de Nederlands Her vormde kerk in Hazerswoude Dorp en betekent het startsein voor een scala aan feestelijkhe den op diverse plaatsen in de ge meente De vot ruercidingen voor het feest zijn nog in volle gang. Inmiddels heeft de Culturele Raad gisteren van een film over Hazerswoude, die wordt samengesteld door Puck Kerl en Gerard de Boer. De op dit moment nog ongemonteer de beelden geven een indruk van Hazerswoude anno 1981, waarbij de link met het verleden is gelegd door veel aandacht te vestigen op verdwijnende beroepen (de smeedkunst - er is nog een smid in Hazerswoude - het kaasmaken op de boerderij e.d.). In de Oudheidskamer in het dorp is door conservator Cees Kt^t e n tentoonstelling samenge teld met antieke voorwerpen en ge schriften uit de historie van de 700-jarige gemeente. Overigen* Do op 16 maart een historisch praatje hou den in de Hervorr de kerk na de feningsw r en an Vrolijk, vuarna het gezelschap van geno digden een bezoekje aan de Oud heidskamer zal afleggen. De feestelijkheden die de Culturele Raad organiseert omvatten ver der onder meer een optreden van de Politiekapel. een gondelvaart, een stedenspel. een avondvier daagse, een Oudhollandse markt en tal van andere evenementen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21