LEIDSCH Hl DAGBLAD Italiaanse rechter is vrij PRIJZEN Ambtenaren willen geen extra korting Volksgezondheid loopt direct gevaar Carter roept op tot beperking van kernwapens :r±Wi Hl Over twee jaar nienw bankbiljet: vijftigje Romeinse politie vindt d'Urso in auto Digros wil nog twee supermarkten erbij yjen A&9 50% KORTING SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DONDERDAG 15 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36371 Directeur G Koopman Bureau Witte Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - De Neder- landsche Bank zal over twee jaar een bankbiljet van f50 introdu ceren. Het biljet moet het be staande gat tussen de biljetten van 25 en f 100 opvullen. Het ontwerp van het nieuwe biljet is vrijwel gereed, zodat spoedig be gonnen kan worden met het ma ken van de drukproeven. De onderdirecteur van de Bank, mr. U.J. Suermondt, heeft dit vanochtend aangekondigd. Al eens eerder heeft Nederland bil jetten van f 50 gekend, die echte indertijd niet aansloegen. Van daar dat aan het besluit tot herin troductie van de biljetten een langdurig onderzoek vooraf is gegaan. Daaruit bleek dat er nu wel behoef te aan een dergelijk waardepa pier bestaat. Biljetten van f 50 be staan in vrijwel alle ons omrin gende landen. Daar worden zij relatief veel gebruikt. Een woordvoerder van De Neder- landsche Bank verklaarde van ochtend desgevraagd dat het biljet opnieuw een ontwerp zal zijn van R. D. E. Oxenaar, die ook de bestaande biljetten heeft ont worpen. Mede-ontwerper is H. Kruit. Over de kleur van het biljet, het portret dat erop zal komen en het verdere ontwerp wordt nog niets meegedeeld. De wodrdvoerder verklaarde dat dat zo lang moge lijk geheim zal worden gehouden om vervalsers niet op voorhand behulpzaam te zijn. Gezond bedrijf erg belangrijk AMSTERDAM (ANP) - Een goed draaiend bedrijfsleven dat zoveel mogelijk mensen werk biedt heeft voorrang boven het op peil houden van de sociale zekerheid, meent zeventig procent van de ondervraagden in een NIPO- onderzoek dat vandaag is gepu bliceerd. Achttien procent kiest Voor het op peil houden van de sociale voorzieningen. Twaalf procent heeft geen oordeel. Vuilstortplaatsen in Katwijk en Alphen aan den Rijn: (van één onzer verslaggevers) KATWIJK/ALPHEN - De vuil stortplaatsen in Katwijk en Al phen aan den Rijn leveren een direct gevaar op voor de volksge zondheid. Directe actie is ook ge boden op acht andere vuilnisbel ten in Zuid-Holland waar giftige stoffen in de bodem zijn terecht gekomen. De provincie heeft dit gisteren in Nieuwerkerk aan den IJssel be kendgemaakt tijdens een werk bezoek van minister Ginjaar (mi lieuhygiëne). Naast de tien gifti ge stortplaatsen zijn er in Zuid- Holland ongeveer honderd ande re belten waarvoor de provincie 'bijzondere aandacht' heeft. De provincie zal selectief te werk gaan en niet alles hals over kop afgraven. Katwijk en Alphen hebben de stortplaatsen al onderzocht. Bur gemeester Bos van de badplaats: "Het is nu een kwestie van af wachten. Samen met het minis terie van volksgezondheid moe ten we nu uitdokteren welke maatregelen er moeten worden genomen." Hoe snel er actie komt kon Bos niet vertellen. Hij verwacht ech ter dat dit niet al te lang op zich zal laten wachten. "We weten niet precies wat er in de grond van de gesloten (in 1973) belt zit. Voorzover bekend levert het gif (nog) geen gevaar op voor de drinkwatervoorziening. Op de duur kan dat wél het geval zijn, omdat het grondwater zich voortbeweegt. Maar de grens van de woonwijk Rijnsoever heeft het nog niet bereikt." Het gemeentebestuur van Alphen is van plan om de vaten met gifti ge afvalstof zo snel mogelijk uit de grond te halen. Dit kan pas als het enkele dagen flink heeft ge vroren en er zware wagens op het land van veehouder De Lange, waar de stortplaats ligt, kunnen rijden. Direct gevaar voor de volksgezondheid (drinkwater) ziet burgemeester Paats niet: de gifvaten zijn gesloten, de water- Werkgevers-voozitter Van Veen heeft gisteren op zijn maande lijkse persconferentie gezegd, dat Nederland eens moet ophou den de lasten, die de gemeen schap moet dragen, op de schou ders van het bedrijfsleven te leg gen. Hij zinspeelde onder op (vervuilde) stortplaatsen. "Als er wat aan de hand is moeten we niet meteen denken, dat moeten de bedrijven maar betalen." (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Rechter Giovanni d'Urso is vrij. Hij werd om kwart voor acht vanmorgen door een politiepatrouille gevonden in het hart van Rome, niet ver van de plaats, waar de Rode Brigades driejaar geieden het lijk van Aldo Moro hadden achtergelaten. De rechter bevond zich in een geparkeerde Fiat 127 en was aan handen en voeten gebonden. Hij was buiten kennis en zijn gezondheidstoestand bleek redelijk te zijn. Na hem uit zijn ongemakkelijke positie bevrijd te hebben, brachten de agenten hem naar het Romeinse hoofdbureau van politie. Aan handen en i d'Urso vanmorgen i r verder in redelijke gezondheid. Zo trof de politie rechter Giovanni DEN HAAG (GPD) - In het overleg tussen de ambte narenbonden en minister Wiegel is gebleken dat de ambtenaren wel bereid zijn dit jaar met elkaar 800 miljoen in te leveren, maar niet willen dat daarboven nog eens de Bestekkor ting, oplopend van 0,3 tot 0,7 percent, komt. Het verst daarin gaan de FNV- bonden, die menen dat in het volgend overleg met de minister hierover wel eens een conflict kan ont staan. Dat afsluitende overleg is voor vol gende week gepland. De minister zal blijven vasthouden aan de kortingen volgens Bestek '81. De bonden zijn al akkoord met de inlevering van 800 miljoen. Deze inlevering heeft het kabinet de een extra aftrekpost op de bruto salarissen als een soort vereve ningsheffing toegestaan, omdat anders door de extra kortingen de pensioenen zouden worden aangetast. Van het begin af aan heeft de minister de bonden laten weten, dat hij naast de korting van 800 miljoen zou blijven vast houden aan de Bestekkortin gen. Volgens de FNV-bonden gaap de modale werknemers in het be drijfsleven er dit jaar 2,1 percent op achteruit. Gaan de Bestekkor tingen door, dan zullen de modale ambtenaren er 2,6 percent op achteruit gaan. De CNV-bonden stelden voor dit 2,3 percent te la ten zijn, doch de minister heeft laten weten hiervoor niets te voelen. Vliegtuig V alkenburg in zee DEN HAAG (GPD) - Een pa trouillevliegtuig van de Mari ne luchtvaartdienst in Val kenburg heeft vanochtend rond elf uur op 300 km ten westen van de Hebriden een noodlanding gemaakt op zee. Over het lot van de twaalf bemanningsleden is nog niets bekend. Het toestel drijft op het water. Een grootscheepse reddingsactie is op gang ge komen. Het toestel, een Bre- quet Atlantique, schaduwde een Russische vlooteenheid toen de piloot zich genood zaakt zag een noodlanding uit te voeren. De ontdekking was voorafgegaan door een anoniem telefoontje, waarin de bevrijding werd aan gekondigd en de plaats werd aangewezen waar men de rechter kon vinden. Het Italiaanse radio nieuws van acht uur, dat was be gonnen met de mededeling dat er nog niets te melden viel over de ontvoerde rechter, werd halver wege onderbroken met het nieuws, waarop al sinds woens dagmiddag was gewacht, nadat de Rode Brigades in hun tiende communique hadden aangekon digd dat zij het doodvonnis had den opgeschort en de rechter zouden bevrijden. Nog in dezelfde uitzending kon de radio de stem laten horen van de Romeinse hoofdcommissaris van politie, die bevestigde dat Gio vanni d'Urso zich in het hoofdbu reau bevond en op dat ogenblik door artsen werd onderzocht. Vanaf dat ogenblik was het zeker, dat de rechter inderdaad bevrijd was en dat het deze keer niet ging om een loos gerucht, zoals gis termiddag toen radio en televisie in een extra uitzending D'Urso bevrijding hadden aangekon digd, maar dit bericht na een uur weer moesten tegenspreken. Op het hoofdbureau viel d'Urso in de armen van zijn vrouw en een van zijn dochters. Een van zijn eerste vragen was: geef me een sigaret, alsjeblieft. D'Urso werd teruggevonden op enkele honderden meters afstand van het ministerie van justitie in Rome, de plaats waar hij als top ambtenaar is belast met de orga nisatie van speciale gevangenis sen voor terroristen. (zie ook pagina 9) In afscheidsrede: 26 PAGINA'S Van Veen (VNO): meer saneringen DJ's moeten niet zeuren Akkoord over zigeuners Kritiek op rede Van der Klaauw (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Digros heeft plannen voor nog twee supermarkten in Leiden, naast de sinds vorig jaar geopende vestiging aan de Lan- gegracht. ambtenaren gevraagd, omdat de Digros maakt volgens directeur werknemers in het bedrijfsleven met ingang van 1 januari hogere sociale premies moeten betalen, die de ambtenaren niet behoeven te betalen. De minister heeft de bonden wel Minder buien ratuur van plus een graad min drie graden in de rest van het land. Middagteinperatuur ongeveer plus drie graden. Noordwestenwind in het binnenland vrij krachtig, aan de kust stormachtig, morgen afnemend. Maan op: 13.16 uur; onder: 3.07 uui Hoogwater te Katwijk te 11.12 i laagwater te 7.13 en 10.44 uur. Jan van der Broek een goede kans om vierhonderd meter win kelruimte te mogen huren in het winkelcentrum aan het Diamant plein in het Morskwartier. Verze keringsmaatschappij Ennia zou het bestaande winkelcentrum daar willen uitbreiden met acht honderd vierkante meter be drijfsruimte, waarvan de helft voor winkels wordt gereserveerd. Een woordvoerder van Ennia be vestigt dat de verzekeringsmaat schappij de mogelijkheden be studeert om het winkelcentrum in het Morskwartier te verbete ren, maar ontkent dat er al con crete bouwplannen zijn. Of er aan het Diamantplein dan plaats is voor Digros, is volgens hem de vraag. "Centra zit daar al". Waar de tweede nieuwe Digros- vestiging kan komen, wil direc teur Van der Broek nog niet ver tellen. "Wij barsten van de plan nen, maar de ellende is dat wij altijd zitten te donderjagen met bestemmingsplannen". De vesti ging van de supermarkt aan de Langegracht stuitte destijds op fel verzet van het gemeentebe stuur, dat zijn plannen voor het centrum zag doorkruist. Het juri dische gevecht dat volgde, werd uiteindelijk door Digros gewon nen: de supermarkt mocht er ko men. Over zijn nieuwe plannen heeft Van der Broek inmiddels een gesprek gehad met wethouder Fase van economische zaken. Zij zei van middag desgevraagd dat er van de kant van de gemeente in prin cipe geen bezwaren zijn tegen een tweede supermarkt aan het Diamantplein, mits het gaat om een van een kleinere omvang dan de vestiging aan de Langegracht. "Uit gesprekken met de buurt hebben we begrepen, dat er be hoefte is aan een kleine super markt erbij". Ook de wethouder meldt overigens dat de uitbrei dingsplannen voor het winkel centrum in het Morskwartier nog lang niet rond zijn. Zie onze speciale opruimings-etalages met vele geweldige aanbiedingen voor halve priizen! WASHINGTON - Met een ernstige oproep „het afgrijselijke gevaar van 's werelds kernwapenvoor- raad" te verminderen, pleidooien voor de mensenrechten en een zorgvuldig beheer van de grond stoffen op aarde, heeft president Jimmy Carter afscheid genomen van het Amerikaanse volk. Hij zegde de aantredende president Ronald Reagan, die gisteravond definitief in de hoofdstad arri veerde, zijn steun toe en voegde er aan toe dat de afgelopen vier jaar hem er meer dan ooit van hebben overtuigd, dat de VS, be ter dan welke natie ook in staat is de ontwikkelingen die de toe komst zal brengen tegemoet te treden. Carter bleef verre van de proble men die zijn regeringsperiode hebben geteisterd en ontwricht, zoals de inflatie. Hij zei niet te we ten wanneer de gegijzelden in Iran zullen vrijkomen, maar waarschuwde tegen de opkomst van groepen die een bijzonder belang nastreven. Want, zei Car ter, kennelijk doelend op de rechtse en rechts religieuze ac tiegroepen die liberalen tot hun doelwit hebben gemaakt, „de som van zulke speciale belangen vormt niet altijd het nationaal belang". Hij noemde deze groe pen een storende factor. „De strijd voor mensenrechten stijgt uit boven alle verschillen van huidskleur, nationaliteit of taal. Degenen die naar vrijheid hunkeren, dorsten naar mense lijke waardigheid en lijden ter- wille van de zaak van het recht - zij zijn de patriotten voor deze zaak. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noleren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VS Leiden en de rant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1