Milton Friedman: groot maar eenzijdig econoom Blik in de weekbladen TROS wijdt serie aan omstreden Nobelprijswinnaar liHWimii Door J. Pen EISEVIERS DONDERDAG 15 JANUARI 1981 Alles klopt bij Mil ton Friedman, de Amerikaanse eco noom, wiens ideeën vorige week vrijdagavond breed op de TROS- tv werden uitge meten. Geef men sen en onderne mers de vrijheid, en de economie zal zo georganiseerd worden dat ieder een gelukkig wordt. Dit is - ge simplificeerd - de kern van Fried man's theorieën. De Friedman- uitzending heette "Aan ons de keus" (Free to Chose), en de TROS zal het tweede deel van deze serie volgende week vrijdag (23 ja nuari) uitzenden, op Nederland I. De Groningse eco noom J. Pen heeft kritiek op Fried man. De Ameri kaan is ongevoelig voor informatie die niet in zijn sys teem past, aldus Pen. En Friedman belicht alles van uit één politieke hoek: de zijne. Pen legde zijn kri tiek en opmerkin gen neer in bij gaand artikel. Met een lichte tegenzin voldoe ik aan het verzoek van de redactie om iets te schrijven over Milton Fried man. Want deze 69-jarige econoom uit Chicago is weliswaar een groot geleerde, die voor zijn weten schappelijk werk dan ook de Nobelprijs heeft ge kregen, maar tegelijk houdt hij er nogal extreme politieke denkbeelden op na. Het is niet prettig om zo'n combinatie van wetenschappelijk ver nuft en politieke eenzijdigheid te signaleren, al was het maar omdat de wetenschap zo gemakkelijk de schuld krijgt van de politiek. Friedman weet de twee trouwens zo te vervlechten, dat ze bijna onontwarbaar schijnen - iets waar ik persoonlijk erg op tegen ben. De lezer kan deze combinatie zelf waarnemen door naar Friedmans televisieserie te kijken. De reeks heet Aan ons de Keus (Free to choose). Daar valt veel van te leren over het economisch leven, maar je moet wel scherp opletten om niet voor de mal te worden gehouden. Alle verschijnselen worden van één kant belicht: de rechtse. Dat geeft een mooi helder beeld, alles klopt precies. Wat niet in Friedmans wereldbeeld past, wordt weggelaten. Wie hier verdacht op is, kan er een bijzonder plezier aan beleven om, in gedachten, het ontbrekende aan te vullen. Hieronder volgen en kele kleine tips. Friedmans uitgangspunt is dat individuele mensen zelf het beste kunnen uitmaken wat goed voor ze is. Ze moeten proplu wat ze zelf willen. De overheid mag daar niet tussen komen. Friedman heeft een groot vertrouwen in wat ze tegen woordig in linkse kringen 'de basis' noemen. De macht moet liggen bij de mensen. Het verschil met links is dat Friedman ondernemers ook als mensen ziet, en die staan machteloos tegen over hun klanten. Vervolgens wijst Friedman erop dat de produktie zich zal richten op de behoeften van de individuele consümenten. Deze behoef ten komen op de markt tot uiting, en door die markten wordt éen wijd vertakt systeem van arbeidsverdeling tot stand gebracht. Friedman is op zijn best als hij dat systeem beschrijft. Hij laat een potlood zien en ver meldt, dat er in de hele wereld niemand bestaat die dat pot lood kan maken, hoewel het gewoon in de winkel ligt. Er zijn houthakkers bezig ge weest, in Noord-California of in Oregon: maar zij konden hun werk alleen doen dank zij de arbeiders in de staalindus trie en degenen die de zaag hebben gefabriceerd en zon der de automobielindustrie was er ook niets van terecht gekomen. En dan hebben we het nog alleen over het hout. Het 'lood' uit het potlood is geen lood maar grafiet en het komt uit Sri Lanka: het ondergaat diverse processen voordat het uiteindelijk in Friedmans hand op de beeldbuis zicht baar wordt. Het gommetje aan het eind van het potlood heeft een nog ingewikkelder internationale voorgeschie denis. Wat Friedman nu wil zeggen, is dit: de produktie van het potlood is niet ge beurd doordat iemand daar voor een plan heeft gemaakt. Er heeft produktie plaatsgevon den in allerlei afzonderlijke ondernemingen, die los van elkaar staan en vrij zijn om te maken wat ze willen. De ar beidsverdeling wordt op effi ciënte wijze geregeld door het systeem van markten. De on dernemers volgen de aanwij zingen van de consumenten, zoals deze door middel van prijzen en markten tot hen ko- Kern Deze gedachte, die afkomstig is uit de 18e eeuw (Adam Smith), vormt inderdaad de kern van de moderne econo mie. De 'onzichtbare hand' van de prijzen regelt het ge drag van de individuen. Maar tegelijkertijd probeert de eco nomie er achter te komen in welke gevallen het marktme- chanisme faalt. Er bestaat een lange lijst van situaties waar in er iets mis gaat en de econo mie pluist die gevallen nauw keurig uit. Bij Friedman ge beurt dat niet. Bij hem komt eigenlijk maar één geval voor: samenspanning van produ centen in een club, kartel ge naamd, waardoor de prijzen hun signaalfunctie verliezen en er te weinig van het betref fende goed wordt gemaakt. Friedman meent dan ook. dat de enige manier waarop de overheid zich met de produk tie moet bemoeien, bestaat in het fcpbreken van zulke kar tels. Maar hij gelooft ook dat ze uit zichzelf aan de concur rentie ten onder zullen gaan. Zo voorspelde hij in 1974 dat de OPEC wel gauw uit elkaar zou spatten en dat de olieprijs dan weer op het oude niveau terug zou vallen. Sindsdien zijn de olieprijzen vertienvou digd en voor zover ik weet komt Friedman op deze kwestie voor de televisie niet meer terug. Friedman constateert dat de echte monopolies eigenlijk al leen bij de overheid zitten. Dat lijkt mij juist. Hij wil ze afschaffen, bijvoorbeeld door concurrentie toe te laten bij de posterijen. Wat Friedman over de beteke nis van de markten en de prij zen zegt. is leerzaam. Hij wijst op de enorme hoeveelheid in formatie die via prijzen wordt overgedragen. Hij laat zien hoe mensen op vreedzame wijze via de markten kunnen samenwerken. Hij heeft ge lijk dat de vrijheid wordt ge diend doordat mensen het ene goed door het andere kunnen vervangen. Dat maakt de consument mach tig. Ondernemers kunnen alleen winst maken als ze doen wat de consument wil. Daarom is de winst een beloning voor produktiviteitsverhoging en voor het scheppen van nieu we keuzemogelijkheden. Dit is het deel van de realiteit dat door links stelselmatig wordt vergeten, en ik vind het bij zonder nuttig dat Friedman zijn visie nog eens voor een breed publiek kan verdedi gen. Maar hij past de gedachte van de vrije markt toe waar dit op bezwaren stuit. Bijvoorbeeld waar vervanging van het ene goed door het andere moeilijk gaat (woningen!). Of neem het onderwijs. Friedman vindt dat de leerlingen daarvoor volledig moeten betalen, net als voor een chocoladereep. Vooral voor het hoger onder wijs geeft dat een vreemd re cept. Een student zou thans in Nederland zo'n 30.000 per jaar moeten neertellen om college te mogen lopen. Dat gaat de meeste aanhangers van het profijtbeginsel wel wat ver. In Nederland is onlangs door een zekere dr. Van Dijk be pleit om een collegegeld vaa 10.000 in te stellen, en dat lijkt al vrij stug. Er wordt dan ver gokt dat een toenemend aan tal geschoolden een goed ding is voor de kwaliteit van de samenleving als geheel, zo dat de belastingbetaler best wat mag meebetalen. Maar Friedman vindt dat studen ten het geld maar moeten le nen. net als jongelui die een eigen zaakje opzetten. Inkomens Opmerkelijk is voorts Fried mans kijk op de inkomens verdeling. De overheid mag zich daar niet te veel mee be moeien. Belastingen mogen dus niet te progressief zijn. dat verre kend wordt door de belasting dienst (negatieve inkomsten belasting). Friedman accep teert dus volledig dat de vrije keuze van de consument wordt beperkt door het inko men dat zij of hij in de pro duktie verdient - een stand punt dat velen niet zal aan spreken. Een verhaal apart is het zoge naamde monetarisme, waar Friedman een van de voor theorie over de grote storin gen in het economisch leven, zoals inflatie en werkloos heid. Het monetarisme zegt, dat zulke storingen ontstaan door de geldschepping. De banken en de overheid zijn de schuldigen. Als dc groei van de geldhoevcelheid beperkt zou blijven tot een vast per centage per jaar, zeg 4 pro cent. dan zou het systeem van de markten storingsloos ver- 'lopen. Deze opvatting is zeer eenzijdig. Zij gaat geheel voorbij aan de invloed van stijgende kosten, zoals bijvoorbeeld de jaarlijk se loonopdrijving met 7 pro cent of meer die we om ons heen zien. Ook werkloosheid kan gans andere oorzaken hebben dan fouten bij de geldvoorziening. Dit laatste is aangetoond door Keynes. Met de volgelingen van Keynes staat Friedman op gespannen voet, maar dat verhaal is te lang om hier te vertellen. Zoals gezegd, kan men van Mil ton Friedman veel leren en hij heeft dan ook veel aanhan gers. Amerikaanse politici uit de conservatieve hoek, zoals Barry Goldwatcr. zijn door hem beïnvloed. Dit zal stellig ook het geval zijn met Rea gan. In Engeland volgt de re- gering-Thatcher de politieke ideeën van Friedman. Daar probeert men de inflatie te stoppen met monetaire me thoden - gcldvcrkrapping - wat leidt tot een vergroting van de werkloosheid. Bij ons bestaan slechts weinig echte monetaristen en veel invloed hebben ze niet. De televisie-uitzendingen zijn heel boeiend. Friedman is een begaafd uitlegger. Zijn tv- serie geeft precies het soort informatie dat linkse mensen niet willen horen. Omgekeerd is Friedman gngevoelig voor die informatie die niet in zijn systeem past. Hij doet mij wel eens denken aan een omge keerde marxist, net zo dog matisch, net zo verblind, maar een stuk- intelligenter. De Partij van de Arbeid worstelt met het kernwapenvrij maken van Nederland. Het lijsttrekker schap van Den Uyl is hiermee rechtstreeks verbonden. VN- redacteur Hans Smits zet op de voorpagina alles op een rijtje. Dit naar aanleiding van het rapport dat de Kommissie Vrede en Vei ligheid van de arbeiderspartij heeft opgesteld. "In het rapport blijken de vier com missie-leden (voorzitter Bram Stemerdink en Sam Rozemond enerzijds; Ben ter Veer en Frans- Bauke van der Meer anderzijds) fundamenteel van mening te ver schillen als het gaat om een stra tegie voor ontwapening, vrede en veiligheid. In het rapport worden hun visies tegenover elkaar ge steld zonder dat is gestreefd naar een compromis-tekst." De visie van Stemerdink en Roze mond komt erop neer dat Neder land de bondgenoten moet pro beren te overreden de wapen wedloop in Europa terug te schroeven. Volgens de visie van Ter Veer en Van der Meer moet Nederland zich eqnzijdig kern wapenvrij maken als eerste stap om andere landen in Oost en West uit te nodigen ook stappen in die richting te doen. Het PvdA-congres moet zich nog over de tekst buigen en volgens Smits gaat het erom het "congres een uitspraak te 'ontlokken die neerkomt op een ondubbelzinni ge afstoting van alle kerntaken en opgeslagen kernwapens zonder dat Den Uyl hieruit de conse quentie trekt dat hij geen lijst trekker meer kan zijn". Ex-hoofdredactrice van Margriet, het damesblad der damesbladen, doet een boekje open over het wel en wee van een dergelijk blad. Dat een damesblad ook aan opi nievorming doet, zonder dat het eigenlijk wordt opgemerkt, pro beert zij te bewijzen door een in terview van Mies Bouwman met prinses Irene van vorig jaar aan te halen: "Maar als jullie verleden jaar Margriet goed gelezen had den en het interview hadden gele zen, dan hadden jullie ook al veel eerder kunnen concluderen dat dat huwelijk allang voorbij was" Het kleurkatern van VN is gewijd aan de honderd jaar geleden overleden Russische auteur Dos- tojewski. Een analyse over Mao's weduwe Jiang Qing en de vierde aflevering over het C A- concern behoren eveneens tot de leesstof in dit weekblad. Een nieuw jasje voor EM. Een nieu we (duurdere) papiersoort en meer gebruik van kleur op de pa gina's moeten het blad aantrek kelijker maken. Een aantal nieu we rubrieken.«zoals televisie-tips en een bioscopen top tien. maken ook deel uit van het nieuwe ge zicht. Verder verandert er weinig aan het liberale weekblad. Jelle Zijlstra prijkt op de voorpagina. De 'dreigbrief van de president van de Nederlandsche Bank is voor Ferry Hoogendijk reden voor een 'onthullende' analyse. Alice Oppcnheim sprak met minis ter van ontwikkelingssamenwer king Jan de Koning. De 'mense lijke' kant van de man krijgt, zo als zo vaak, weer de volie aan dachtvan mevrouw Oppenheim: "Zijn achternaam. De Koning, past bij hem. Ze zullen in donker Afrika wel eens gedacht hebben dat hij "De koning van Neder land" was". En: "Toch raakt het me als Suzanne Bischoff roept geen creatief be leid. Daar zou ik niet op in moe ten gaan. Maar dat doe je ook weer niet zo makkelijk. Dus zeg je: Het is niet waar". Elseviers belicht ook de terugkeer van China naar het realisme, de harde man op buitenlandse za ken in dc VS en de gesel van de Rode Brigades. den kletsen als ik weet niet wat. Ik ben nu zesentachtig. De paar jaar dat ik er nog ben wil ik er rust van genieten". De Amerikaanse econoom John Kenneth Galbraith analyseert de eerste serieuze aanval sinds de Tweede Wereldoorlog - van con servatieve zijde wel te verstaan - op de sociaal-economische eens gezindheid. Daarin komt zijn col lega en - nadrukkelijk - vriend Milton Friedman er als niet- gelijkhebber uit. Maar dat wist de goede verstaander, na Friedmans modellen voor Israel en Chili ook wel zonder Galbraith. Om van de mislukkingen van Margaret Thatcher als volgster van econo misch bhagwan Friedman - maar niet te spreken. De Roze Rimpel is een vereniging die het opneemt voor homofiele bejaarden. Over het geïsoleerde bestaan van deze mensen in HP een heel lezenswaardig artikel. "Na de vraag water zou gebeuren als iemand in huis zou ontdekken dat hij homofiel is, kijkt hij me met grote, verschrikte en enigs zins verbaasde ogen aan. "Ze zou- laatste ook zelf geopperd. Maar de manier waarop Reagan die trots en zelfverzekerdheid wil te rugwinnen. is zeker niet de ma nier waarop Hodgson dat zou wil len zien. Dc Tijd constateert het rampzalige priestei cekort van de roomska- thoeliek kerk en signaleert dat het CDA-rapport "Over vredes beleid" pas echt de haviken en duiven in deze partij tegenover elkaar in stelling heeft gebracht. Ihervormd nederland "Wat is er mis met Amerika?", vraagt DeTijd zich bij monde van Godfrey Hodgson van de Sunday Times zcih af. Amerika is niet meer de gigant, waarvoor de rest van de wereld zich nederig in het stof buigt. De economie moet het afleggen te gen die van Japan En al heeft men genoeg zelfkritiek, tegelij kertijd is er "geen land ter wereld dat toch zo conservatief is" Of Ronald Reagan de structurele economische problemen kan aanpakken is nog de vraag "Als hij dat met enige kan op succes wil doen, zal hij de problemen rond het presidentschap moeten oplossen. Ma.u bovenal zal hl) moeten proberen dc trots en zelf verzekerdheid terug te winnen", aldus Hodgson. Reagan heeft dat Hoe de ondernemers in de tegen aanval gaan, beschrijft Hervormd Nederland in een tweetal artike len. Het eerste handelt over de manier waarop de grootste baby- vocdingsproducent Nestléde kri tiek op het bedrijfsleven te lijf gaan. Het tweede laat onder het motto: "Actie van werkgevers is een betreurenswaardig achter hoedegevecht", Theo Potman aan het woord. Potma is een van de leidende figuren in de alterna tieve energiebeweging. Potp de bots opgezette campagne kernenergie te hebben opgezet met een aantal grote energiepro ducenten die in het VNO veel U veel te vertellen hebben. "Maar er zijn legio andere ondernc mers die best in staat zijn de bete kenis van kernenergie te relative ren. De campagne van het VNO n beledigend voor aid ie mensen" Potma stelt verder dat ook kern energie afhankelijk is van olie. Bij de winning van uraniumerts, bij de raffinage van dat erts, bij de afvalverwerking, de opwerking, de verrijking en bij het transport "Iedere prijsverhoging van olie werkt dus door in de prijs van kernenergie. Verder zijn de kweekreactoren, waarvan in theorie wordt gedacht dat ze meer energie opleveren dan ver bruiken nog nooit in praktijk ge bracht. Kortom, de verwachtin gen van kernenergie vormen een aaneenschakeling van onder schattingen. In feite is het een ge brek aan realisme". De zorgen om de uitzendingen van Dc Tegenpartij van de heren Ja- cobse en Van Es zijn in de media al breed uitgemeten De diseu ie spitste zich voornamelijk toe op het feit dat deze heren niet alleen aansloegen bij wat zich het wel denkend deel der natie acht. maar ook bij minder welriekend denkende mensen. HN ziet die problemen niet zo "Het is de vraag of die zorgelijkheid terecht is". Het weekblad ver heugd zich al op de volgende uit zending van de "vrije jongens", die ongetwijfeld weer veel waar dering zal krijgen. Ook van "die éne slimmerd, die z'n miezerige partijtje een handicap- voorsprong dacht te geven door een handige naam, met inge bouwde gratis-reclame te kiezen. En verder niets diepzinnigs" ANNEM1EK RUYGROK Milton Friedman: intelligent. dogmatisch.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19