Het is wel even wennen... Een avondje mannencafé Reportage DONDERDAG 15 JANUARI 1981 PAGINA 17 LEIDEN - Een avondje naar het mannencafé. Zou dat gezellig zijn? Wat is dat voor een café? Wat doen mannen daar? Waarom moeten mannen zonodig praten en drinken zonder vrouwen erbij? Gedreven door nieuwsgierigheid begeef ik mij op weg naar de Leidse Caeciliastraat waar het mannencafé draait. Het begin is tamelijk ontmoedigend. Het café is zeer moeilijk te vinden. Argeloos binnenstappen zul jeer niet en dat is wellicht ook niet de bedoeling. Ner gens een uithangbordfjëtof een andere heldere aan duiding. Huisnummers zijn ook al schaars in de Caeciliastraat. Na enig gezoek en heen-en-weer-geloop ontdek ik in het schemerduister een bordje met daarop een aan wijzing datrik voor het pand van de Leidse Werk groep Homofilie sta. Aangezien het Leidse mannen café 'inwoont' bij de LWH moet het hier dus zijn. Ik stap een met ongezellig wit neonlicht gevulde gang in. Aan de wand prikborden vol aankondigingen over praatgroepen, thema-avonden, homo-acties e.d. Waar moet ik precies zijn? De aanwezigheid van het café verraadt zich in elk geval niet door druk of luidruchtig geroezemoes. De gang volgend beland ik bij de toiletten. Ik doe op goed geluk een deur tegenover de toiletten open. Zes heren staren mij aan. Is dit het mannencafé, vraag ik. Ja, dit is het mannencafé. Drempel Ik schuif aan bij de bar en beland naast twee mannen, Stefan en Gerard, die na enig gepraat de initiatiefne mers van het vorig jaar maart gestarte mannencafé blijken te zijn. "De opkomst lijkt me niet overweldi gend", begin ik voorzichtig een gesprek. Zes man, het blijkt een gebruikelijk opkomst-percentage te zijn. Later op de avond, tijdens de evaluatie van driekwart jaar mannencafé, komt het gesprek steeds weer op dat geringe aantal mannen dat zich geroepen voelt een bezoek aan het café te brengen. Wat doe je eraan? De drempel naar het café is kennelijk erg hoog of er is gewoon weinig behoefte aan zo'n café. Een klein groepje mannen komt min of meer geregeld naar de wekelijkse café-avond, maar groei in het klantenbe stand is er niet of nauwelijks. Een bepaalde beeld vorming zal daar wel niet vreemd aan zijn. Mede door de inwoning bij de Leidse Werkgroep Ho mofilie bestaat bij velen de indruk dat het mannen café een soort 'nichtentent' is. "Toen ik; kennissen vertelde dat ik een avond naar het mannencafé wil de, kwamen er gelijk opmerkingen in de trant van Dan mag je wel.twee onderbroeken aantrekken want het zijn allemaal homofielen", vertel ik. Emancipatie Stefan en Gerard knikken be rustend. Ze kennen die reac ties. Ze weten kennelijk ook niet zo goed wat ze daar aan moeten veranderen. De idee achter hun initiatief destijds was het stimuleren van de mannenemancipatie en de mannenbeweging. Maar wat is in godsnaam man nenemancipatie? Hoe ziet dat er uit, wat moet je daar voor doen of laten? Ik krijg niet be paald duidelijke antwoorden op die vragen. De aanwezigen houden er zelf ook allemaal andere ideeën over dat onder werp op na. Aan heleinde van de avond ben ik nog niet veel verder dan kreten als 'Jezelf zijn', 'Niet competitief doen', 'Geen geforceerde stoerdoe- nerij' en 'Dingen doen die je als man eigenlijk niet zo mak kelijk durft te doen'. Stefan zegt:"Mannenemancipatie is onder meer je ten opzichte van elkaar kwetsbaar durven opstellen in gedrag of door heft uiten van gedachten of ge voelens". Het klinkt zweverig maar niet onsympathiek. Die uitlating geeft tevens zo on geveer het sfeertje weer die er in het mannencafé heerst: veel vriendelijkheid, geen op dringerigheid maar de ge sprekken zijn wat warrig. Na een inleidend drankje aan de bar posteert het inmiddels tot tien man uitgedijde gezel schap zich aan een tafel om te praten over de toekomst van het mannencafé. Ik word ook geacht volop mee te praten. Ik ben er wel pas een uur maar dat hindert niet. Ieder mag op zijn beurt wat gedachten spuien. Het valt me op dat de meesten tame lijk vlot van de tongriem zijn gesneden. Hier zit niet be paald een doorsnee uit de Leidse bevolking te praten. Iemand heeft het over com- pulsiviteit (wat zoiets als ver plichting betekent), geen woord dat veel mensen voor in de mond ligt. Herman is veelvuldig aan het woord. Hij is ook een emanci patiestrijder van het eerste uur. Dankzij zijn inzet en we kelijkse aanwezigheid blijft de zaak zo'n beetje draaien. Er gaan overigens wel eens avonden voorbij dat hij in z'n eentje in het café staat. De Leidse mannen lopen niet warm voor het mannencafé en dat gaat Herman, uitgedost met een opvallende oorbel, aan het hart. Hij onderhoudt contacten met mannencafé's elders in het land waar het ook niet overal rozegeur en maneschijn is. Herman pleit voor de organisatie van meer zogenaamde thema-avonden om de belangstelling te ver groten. Immers, de avond over 'mannen en pornografie' trok ook zo'n veertig geïnte resseerden. Thema's Herman heeft al een lijst met vijftig thema's klaarliggen. Ie mand draagt het thema 'man nen en strak ondergoed' aan. Er wordt om gelachen dus het is gelukkig een grapje, of toch niet? Want zo is de stemming ook wel weer. niets is gek of mag gek worden gevonden., "Hier mag je dingen doen die je buiten niet doet", wordt me voorgehouden. Herman heeft ook een ander idee om het aantal bezoekers van het mannencafé te ver groten. "We moeten doe- avonden in plaats van praat avonden organiserenis zijn suggestie. Zijn idee krijgt een enthousiast onthaal. Ik kijk kennelijk wat moeilijk want er wordt me gevraagd 'Ben je soms bang dat je je moet uitk leden?'. Mijn gelaatsuitdrukking heeft echter meer te maken met de onderwerpen die worden aan gedragen. Ik hoor praten over een make-up avond, het op voeren van sketches, een avondje body-painting en zelfs de kreet 'boetseren' valt. Het valt me moeilijk om nu serieus te blijven. Irvgedach- ten zie ik me al thuiskomen bij m'n vriendin na een avondje body-painting in het mannencafé. Ik houd m'n ge zicht in de plooi want het staat zo onaardig tegenover de an deren die dit kennelijk wel zien zitten in het kader van de ancipatie. Soft Als ik aan de beurt ben om wat te zeggen betoog ik dat ik vind dat het mannencafé geen "softe ouwehoer-club" moet zijn. Dat valt toch niet hele maal lekker. "Want waarom zou er niet 'soft geluld' mogen worden als sommige mannen daar behoefte aan hebben?", zo wordt me gevraagd. Ach. waarom ook niet? "Ik heb daar geen behoefte aan en ik denk een heleboel andere mannen ook niet", sputter ik tegen. "Die gaan dan maar aan de bar zitten", krijg ik te horen. "Niemand is verplicht mee te praten". Barman John zegt dat de gerin ge opkomst hem niet stoort. "Ik vind de sfeer hier altijd heel plezierig en relaxt. Zo lang er mannen zijn die het de moeite waard vinden om hier naartoe te komen moet het ta- fé open zijn". De meesten de len zijn mening zodat wordt besloten om de wekelijkse café-avond (op maandag) te handhaven. Stefan, die zo'n beetje de lei- ding van het gesprek heeft, stelt voor alvast een paar thema-avonden vast te leg gen. Marcel biedt onmiddel lijk aan twee thema-avonden voor te bereiden, één over 'de mannenbeweging en de flik kerbeweging' en de ander over 'zelfbevrediging'. Stefan en Ruud gaan een avond op touw zetten over 'mannen en politiek', al trok dat onder werp een vorige keer slechts vijf liefhebbers. Ferme kus Het gesprek is ten einde. Er wordt nog wat nageborreld aan de bar. Sommigen gaan weg en nemen van hun be kenden afscheid met een fer me kus. Wat bij vrouwen nor maal wordt gevonden, moet voor mannen ook kunnen, nietwaar? Liefzijn voor elkaar als je daar zin in hebt. Het is Overigens houd ik het maar bij een vriendelijk 'tot ziens'. Bij het vertrek krijg ik van Her man nog twee exemplaren van de Leidse mannenkrant toegestopt. Ene Marcel heeft een wervend liedje voor het mannencafé geschreven: Kom in het mannenkafee Emancipeer niet alleen Geen hanegedrag Geen zucht meer naar macht Hier in het mannenkafee en verderop: Mannen in Het land Geef elkaar een hand Geef elkaar een zoen Waar schaam je je nog voor Mannen overal Vorm tezaam een band Tegen geweld, seksisme De mannenstrijd gaat door. Als ik thuiskom vraagt m'n vriendin hoe het is geweest "Oh, wel gezellig", antwoord ik, "we hcbBen gepraat over mannenemancipatie". "Wat is dat", vraagt ze. "Ik weet het niet", zeg ik. De mannenbeweging heeft nog veel uit te leggen. Sint Bavo en Servaas in restauratie Grote restauraties. Met het te kenen van het contract met het aannemingsbedrijf Jurriens (Utrecht) is gisteren het startsein gegeven voor de eerste etappe van de restauratie van de Sint Ba- vokerk (hervormd) in Haarlem. Dc kerk moest vorig jaar wegens vallend gesteente definitief wor den gesloten. De eerste fase van het herstel gaat, naar schatting op dit ogenblik, ongeveer 5 miljoen gulden kosten. De totale kosten zijn voorlopig begroot op 20 mil joen gulden. Het eerste werk duurt tot eind 1982 Begonnen wordt met het schip van de kerk. Na 1982 kunnen dan weer diensten worden gehouden en kan ook het beroemde orgel weer worden gespeeld. Over twee maanden begint in Maastricht een omvangrijke res tauratie van de (rooms- katholiekö) Sint Servaaskerk. De werkzaamheden zullen tot mid den 1984 duren, zo wordt ver wacht. Dan viert Maastricht de 1600ste sterfdag van zijn patroon. Sint Servatius. De restauratie, die tientallen mil joenen gulden gaat kosten, wordt voor 99 procent door de overheid gefinancierd. Het niet-subsidia- bele gedeelte van de kosten is voorlopig geschat op twee mil joen gulden. Basisbeweging. Dc Raad van Kerken in Nederland besloot gis teren, de Basisbeweging van kri tische groepen en gemeenten voor de proeftijd van een jaar als waarnemer tot de raad toe te la ten. Na dit jaar zullen beide dit waarnemerschap op zijn beteke nis beoordelen en over voortzet ting besluiten. De Basisbeweging koos nadrukke lijk voor een waarnemerschap en niet voor een lidmaatschap, om dat zij geen kerk naast de kerken is en juist in het spanningsveld van de kerken wil leven. Paus en vrouw Katholieke vrouwen. "Veel i ontzeggen de paus het recht en de bevoegdheid om ver oordelende uitspraken te doen betreffende hun huwelijksbele ving, voorbehoedsmiddelen, se- xualiteit en plaats en taak van de vrouw in kerk en samenleving. Zij verlangen van de Rooms- Katholieke Kerk dat deze de mo gelijkheid opent om vrouwen toe te laten tot alle ambtswijdingen en verzoeken van geloofsge meenschappen om een vrouwe lijks ambtsdraeer inwilligt. Dat zei mevrouw mr. G. Hoynck van Papendrecht, voorzitter van de werkgroep "Vrouw en Kerk" van de rk Raad voor Kerk en'Sa- menleving, vandaag aan het adres van de Nederlandse bis schoppen bij de aanbieding van de knelpuntennota "Openbaring en ervaring". De werkgroep heeft deze nota gemaakt na gesprek ken met tientallen praatgroëpen van rooms-katholieke vrouwen en interviews waarbij vierhon derd rk vrouwen waren betrok ken. Een algemene klacht van de vrou wen is dat de kerk niet aansluit bij de belevingswereld van men sen, en helemaal niet bij die van vrouwen. "Velen", aldus me vrouw Hoynck. "voelen zich door hun kerk miskend en gewan trouwd en lijden aan het negatie ve beeld dat de kerk van vrouwen heeft". "Maar", zo voegde zij er direct aan toe, "de kerk is ons nog steeds dierbaar en wij willen ons bljjven inzetten om haar méér kerk van Christus te maken". Zij verwachten inspirerende richtlij nen voor het nemen van verant woorde eigen beslissingen. (ADVERTENTIE) DE HOLLANDSE WINTER IS EEN VIJAND VAN UW GAVE HUID. In de winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal verwarmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een "beauty fluid'die het natuur lijke vochtevenwicbt van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloei stoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk -acht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen isOil ofUlay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil ofUlay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid m goede konditie te houden en blijft u er jong uitzien, ondanks het gure Hollandse winterweer. *Oil ofUlay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17