Kabinet zwicht niet voor China 'n Sportbril... BRIL 58 Onze opruiming duurt welgeteld 3dagen. Pander "Nederland in olievervoer Zuid-Afrika" "Ik kots op jullie en pomobazen" Uit vrees voor gezichtsverlies Turken steunen gezin door bezetting kerk Zigeuners kunnen na bewijsvoering terug WOENSDAG 14 JANUARI 1981 Hasjhond Leo had topdag SCHIPHOL (ANP) - De hasj hond Leo, waarover de doua ne op Schiphol beschikt, is het nieuwe jaar voor zijn ba zen zeer produktief begon nen. Enkele dagen geleden zorgde Leo's speurneus voor een topdag, meent de douane. De vier jaar oude Mechelsc her der vond tijdens een regelma tig gehouden snuffeltocht door de achtergebleven baga ge een groot aantal voor hem kwalijk riekende tassen en koffers: één koffer met acht tien kilo marihuana, één tas met twintig kilo hasjies, één tas met 700 gram opium, één tas met 500 gram hasjies en zelfs één_koffer met 100 gram hasjies. De rijkspolitiedienst luchtvaart onderzoekt momenteel de herkomst van de koffers. TH? HilT.IilM Kamerleden pleiten opnieuw voor boycot na studie DEN HAAG (GPD)- Nederland en de Nederlands-Britse oliemaat schappij Shell zijn veel sterker betrokken bij het leveren van olie aan Zuid-Afrika dan de gegevens waar regering en Tweede Kamer in achtereenvolgende debatten van uit zijn gegaan. Dat is de con clusie van een studie van het „Shipping Research Bureau", die gistermiddag in Den Haag werd gepresenteerd. Het Shipping Research Bureau werd vorig jaar opgericht door het Komité Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos. Via een studie naar de bewegingen in de tankervaart over de hele wereld, kan het onderzoekbureau niet an ders concluderen dan dat in ruim een jaar tijd „tenminste 42 tan kers die verbonden waren met Nederland of de Nederlandse An tillen, de Zuidafrikaanse olieha vens Durban of Kaapstad hebben aangedaan". Door het bestuderen van de tanker- routes en het vergelijken van de verschillende bronnen, waaron der die van de grote verzekeraar Lloyds, is het bureau ervan over tuigd geraakt dat in de periode van januari 1979 tot maart 1980 in ieder geval acht tankschepen, door Shell waren gecharterd voor olie-transport naar Zuid-Afrika. Van twee van deze acht werd dit zelfs door de Noorse eigenaar toe gegeven. De conclusie dat er vanuit de Ne derlandse Antillen, het semi- autonome Brunei op Borneo en de Golfstaat Oman olie is ver voerd naar Zuid-Afrika met Ne derlandse bemoeienis, is volgens de onderzoekers „onontkoom baar". Vooral voor die tankers die vanuit een olie-exporterend land naar Zuid-Afrika voeren en daar na direct terugkeerden naar het zelfde of een ander olie- exporterend land. Maar het geldt eveneens voor een tanker die bi j voorbeeld vanuit de Antillen via Zuid-Afrika naar Noord-Amerika vaart. Het is een Nederlands-Britse on derneming niet verboden olie te vervoeren naar Zuid-Afrika. Wel zijn er verschalende oproepen van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties om een olie-embargo in te stellen en heeft een aantal landen - waaronder Oman - een dergelijke boycot af gekondigd. Ook blijkt uit het rap port dat de Nederlandse be moeienis met olietransporten naar Zuid-Afrika veel groter is dan werd aangenomen en dat er reden is te twijfelen aan de woor den van de president-directeur van Shell. De Bruyne, over het in acht nemen van de wensen van de olie-exporterende landen met betrekking tot verkoop aan niet- gewenste landen. Tweede-Kamerleden van de PvdA. het CDA en D'66, aanwezig bij de presentatie van het rapport, hechten veel waarde aan het on derzoek. dat de discussie over een olie-embargo in Nederland zeker zal beïnvloeden. Volgens Jan Nico Scholten (CDA) maken Nederland groter nu blijkt dat het Nederlandse aandeel zo groot is. „Deze regering heeft nog vier maanden de tijd om een olie embargo tegen Zuid-Afrika door te voeren en anders doet een an dere regering het wel", aldus Scholtcn. Rclus ter Beek (PvdA) onderstreep te zijn nieuwe kamervragen over het achterwege laten door minis ter-president Van Agt van het re geringsstandpunt dat een eenzij dig door Nederland afgekondigd olie-embargo niet uitgesloten wordt. Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw had in zijn advies aan de premier - dat per ongeluk in de Tweede Kamer is verspreid - deze mogelijkheid wel uitdrukkelijk genoemd. Zijn partijgenoot Joop den Uyl heeft inmidddels een brief ge schreven aan de premier van de Nederlandse Antillen. Don Marti na. en Ter Beek denkt al aan een eventuele actie met de Antillen in koninkrijksverband. na de ver kiezingen en de kabinetsforma tie. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal niet terugkomen op zijn (door het parlement goedge keurde) beslissing het Rijn- Schelde-Verolmeconcern een exportvergunning te verlenen voor leverantie van twee onderzeeërs en materiaal voor kerncentrales aan Taiwan. Betrouwbare bronnen in politiek Den Haag zijn er zeker van dat het kabinet verslechtering van de relaties met de Volksrepubliek China verkiest boven het gezichtsverlies dat terug draaien van de RSV-beslissing nationaal en internationaal zou betekenen. De Nederlandse ambassadeur Kneppelhout, die wellicht volgende week al zal worden teruggeroepen. Soldaat gedood bij ii oefening OLDENBROEK/OIRSCHOT (ANP) - De twintigjarige dienst plichtige kanonnier J. Numeyer uit Cuyk is gisteren om het leven gekomen tijdens een militaire oe fening in Oldenbroek.-Een twee de dienstplichtige A. Sluyters (22), is levensgevaarlijk gewond opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. Beide militairen namen deel aan de oefening "Entre nous", die plaatshad in het kader van hun opleiding. Bij het achterwaarts verplaatsen van een stuk geschut werd het tweetal aangereden. De militairen maakten deel uit van de Bravobatterij van de twaalfde afdeling veldartillerie die gele gerd is in de generaal-majoor De Ruyter van Steveninckkazcrne in Oirschot. WEERRAPPORTEN Vrijdag bespreekt de ministerraad het Chinese dreigement om de di plomatieke betrekkingen met Nederland op het laagst mogelij ke pitje te zetten wanneer RSV niet wordt verboden de onder zeeërs te leveren. Dat besluit kreeg de Nederlandse ambassa deur in Peking, Kneppelhout, vo rige week te horen van de Chine se vice-minister van buitenland se zaken Han Kehua. De Neder landse regering, aldus de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft van Pe king tot half januari de tijd gekre gen om zijn beslissing te herroe pen. Volgens het ANP zal de Ne derlandse ambassadeur waar schijnlijk al volgende week naar Nederland terugkeren. Het Chinese dreigement wordt door de regering „hoog opgeno men" en „ernstig bestudeerd", al dus de woordvoerder. De PvdA- Tweede-Kamerfractie (tegen stander van de order) heeft in middels bij de voorzitter van de vaste kamercommissie van bui tenlandse zaken om spoedover leg met Van der Klaauw en Van Aardenne (economische zaken) gevraagd. De nu door Peking aangekondigde stappen vormen de eerste concre te maatregel van Chinese zijde, nadat vorige maand regering en parlement RSV het groene licht hadden gegeven voor de leveran tie, die een miljard gulden be loopt en duizend man vier jaar werk geeft. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) was tegenstander van de order juist vanwege de consequenties die het voor de re laties met China zou hebben. Hij heeft zijn verzet opgegeven om dat de overgrote meerderheid van het kabinet het argument van de werkgelegenheid bij RSV voorrang gaf. China beschouwt Taiwan als een provincie van de Volksrepubliek en wijst erop dat Nederland in 1972, toen de diplo matieke betrekkingen op ambas sadeursniveau werden gebracht, met deze zienswijze akkoord is gegaan. De Chinese maatregel komt op een voor Nederland lastig moment. Nederland is dit eerste halfjaar voorzitter van de Europese mi nisterraad. Wanneer de EG- landen een gezamenlijke stap in Peking willen ondernemen, zou dat niet via een eventuele Neder landse zaakgelastigde kunnen plaatsvinden, maar door oen am bassadeur van een andere lid staat. China heeft de EG-partners al gevraagd druk op Den Haag uit te oefenen om het besluit terug te draaien. Om verdere gevoeligheden met Pe king te vermijden, hebben amb tenaren van economische zaken die meereizen met de varende tentoonstelling Holland Expo 2, opdracht gekregen in Taiwan niet van boord te gaan en op het schip zelf niet in contact te treden met vertegenwoordigers van de Taiwanese regering die de ten toonstelling bezoeken. De Hol land Expo 2 vertrekt vandaag uit Zuid-Korea naar Taiwan. Een beeld van de christen-Turken, die gisteren hun kerk in Hengelo bezetten. Nafta weg na aanvaring ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanvaring op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Botlek is gisteravond ongeveer zestig ton nafta uit een tankduw boot verdwenen. Een combi natie met twee van deze boten kwam, op weg van de BP- raffinaderij in Europoort naar Terneuzen. in botsing met een binnenschip, de motor- spits "Duon" (350 ton). De Nieuwe Maas werd tijdelijk gestremd. Maar het zeer vluchtige nafta uit de tank duwboot, die even boven de waterlijn een flinke scheur had opgelopen, was zeer snel verdwenen. De duwcombinatie werd in de Geulhaven afgemeerd, waar de resterende nafta uit de lek kende tankduwboot werd overgebracht in een andere. Het binnenschip werd met een lekke voorpiek in de Botlek afgemeerd. Na poging tot uitwijzing MEER (GPD) - De 110 zigeuners die nog steeds op een vlucht strook bij de grensovergang Hazeldonk tussen Nederland en België verblijven, mogen ons land weer in als zij kunnen aanto nen dat zij vöör deze affaire in Nederland verbleven. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Bordeaux Helsinki Innsbruck Klagenfurt motregen 2 3 04 ij zei 0 -4 05 Locarno Madrid1 Malaga Oslo Parijs Split Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas onbewolkt (ADVERTENTIE) De één zoekt een funktionele sportbril, de ander 'n sportieve bril en u zoekt mis schien wel een veilige sportbril... zachte kontaktlenzen. Bij Bril 58 krijgt u alle keuze en een vakkun dig advies voor een redelijke prijs ^Haarlemmerstraat 58. Leiden, telefoon 071-140148. I Dat werd gisteravond na urenlang overleg, door het ministerie van justitie meegedeeld aan de Belgi sche autoriteiten, nadat deze ble ven weigeren de 'statenlozen' toe te laten. De zigeuners proberen vandaag de vreemdelingendienst van onze zuiderburen die bewij zen te leveren. Dat proberen zij voornamelijk aan de hand van kranUToto's. rëgi- stratie- en kentekenbewijzen te doen. De zigeuners willen zich al leen volledig laten registreren als zij voor Nederland een verblijfs vergunning krijgen. De kans daarop zit er volgens staatssecre taris Haars (justitie) nauwelijks in. Met deze gedragslijn houdt Nederland zich aan ccn Benelux- regeling die de houding tegen over illegalen die de grens over gaan, bepaalt. Of iedere aan de grens op Belgisch grondgebied verblijvende zigeu ner kan aantonen dat hij eerst in Nederland verbleef, is nog maar de vraag. Zolang zij dat niet kun nen. mogen zij ons land echter ab soluut niet in, aldus het ministe rie van justitie. Het is dan ook mo gelijk dat de zigeuners nog dagen aan de grensovergang moeten verblijven. Een Nederlandse wachtmeester: „Daar ben je mooi klaar mee. Kunnen wc ze in dit weer nog mooi een tijdje in de gaten gaan houden". HENGELO (GPD) - Enkele tiental len christen-Turken hebben gis teren in Hengelo de Syrisch- orthodoxe kerk bezet. Zij protes teren daarmee tegen de uitwij zing van een Turks gezin, dat zich sinds gisterochtend eveneens in de kerk bevindt. Het echtpaar Aydin en hun vijf kinderen zoch ten in de kerk toevlucht, toen de politie hen wilde aanhouden in verband met de uitwijzing naar Turkije. „Den Haag" besliste na negen maanden afwijzend op de asielaanvraag van het gezin. De in Hengelo woonachtige metro poliet van de Syrisch-orthodoxe kerk, Julius Cicek, bood zijn landgenoten bescherming aan en stond niet toe dat de politie hen uit het kerkgebouw haalde om dat daar een godsdienstoefening was begonnen. Zolang de gods dienstoefening voortduurt, kan de politie niet optreden. Wel werd de bisschop tijdens een gesprek met de politie duidelijk gemaakt dat er aan het besluit van staats secretaris Haars niet te tornen valt en dat er sprake is van een uitzichtloze situatie. Bisschop Cicek had gistermiddag in Amersfoort een gesprek met de Raad van Kerken in Neder land. Toegezegd werd dat het probleem rond de asielzoekende christen-Turken in ons land za terdag tijdens de jaarlijkse con sultatie van de Raad van Kerken in Utrecht zal worden besproken. Daarbij zullen ook vertegen woor- Van Agt dreigt met sluiting DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft in de Eerste Kamer ge dreigd met de sluiting van de kerncentrales van Borssele en Dodewaard, wanneer het parle ment de contracten die de ver werking van het kernafval uit de centrales regelen, verwerpt. Van Agt deed die harde uitspraak nadat CDA-scnator De Gaay Fortman en de D'66'cr Vis ernsti ge kritiek hadden geuit op de ma nier waarop de regering het parle ment behandelt door de omstre den geheime contracten niet op de gebruikelijke manier ter inza ge te leggen, maar eerst kamerle den te verplichten tot absolute geheimhouding door het zetten van handtekeningen. Pikant is de kritiek van De Gaay Fortman op de Tweede- Kamerleden die de contracten al hebben gelezen en hun handteke ningen gezet. Het gedrag ven die volksvertegenwoordigers is .on waardig veroordeelde hij ook een aantal partijgenoten. Vrouwen voor rechter: ARNHEM (GPD) - „Ik kots op jul lie en op de pornobazen". Zo beëindigde 'verdachte uit cel 18' gisteren haar donderpreek voor de Arnhemse politierechter mr. F. Sinia. Tegen verdachte num mer 18 en nog tien andere Nij meegse vrouwen waren even te voren boetes van 750 gulden en voorwaardelijke gevangenis straffen van twee weken geeist voor het bekladden van een por nobioscoop in Nijmegen. Over twee weken wordt uitspraak ge daan. S De vrouwen was openlijke geweld pleging. mishandeling en vernie ling ten laste gelegd. Op een dag in oktober smeten zij emmers verf tegen de gevel en in de hal van de nieuwe bios. Anderen pro beerden met kettingen de deuren af te sluiten; personeel zou zyn bekogeld met verfbommetjes. Schade: tussen de 5000 en 8500 gulden. Hoewel ongeveer vijftig vrouwen aan de actie meededen, hield de politie er uiteindelijk elf aan Twee van hen waren gedagvaard op signalement, omdat zij tegen over de politie halsstarrig weiger den hun naam te noemen. Ook voor de rechter wilden zij giste ren hun identiteit niet prijsgeven. Het bleef daarom maar bij 'ver dachte uit cel 11' en 'verdachte uit cel 20'. Aanvankelijk werkten gisteren ook de overige vrouwen niet mee aan de vaststelling van hun identiteit, een juridische formaliteit die niet achterwege kan blijven. Maar toen bleek dat mr. Sinia hun zaak in dat geval bij verstek zou gaan behandelen, haalden de vrouwen bakzeil. Behandeling bij verstek zou namelijk betekenen dat de verdachte als niet verschenen werd beschouwd en zich dus ook niet kon laten verdedigen. De strafzaak - bijgewoond door meer dan honderd sympathise rende vrouwen - verliep betrek kelijk rustig. Pas aan het einde van de zitting dreigde het even uit de hand te lopen. Toen de vrou wen voor het laatst het woord kregen, uitten enkelen van hen luid en boos hun ongenoegen over de rechtsgang. De woede was vooral gericht tegen de por nobazen. die volgens de vrouwen vrijuit gaan. Maar digers van het ministerie van jus titie en het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties aanwe zig zijn. Gisteravond verzamelden zich bij na 200 leden van de Turkse Syri sch-orthodoxe gemeenschap in Hengelo in het kerkgebouw, waar zij door de bisschop op de hoogte werden gesteld van de gang van zaken. Daarbij bevond zich ook een groot aantal asiel zoekenden, onder wie nu grote onrust is ontstaan. Het gezin-Aydin verblijft negen maanden in ons land. In juli van het vorig jaar werden zij uit hun woning gezet. Na een aantal da gen op de trappen van het stad huis te hebben gebivakkeerd, werden de kinderen door Neder landse gezinnen opgenomen en vonden de man en vrouw onder dak in een Turks koffiehuis. politie en justitie kregen eens de wind van voren. lijk, walgelijk, grof en schanda lig", noemden de optreden van Openbaar Ministe ne en politie. het Mr. Sinia bleef er vrij kalm onder. Ook toen een van de verdachten al vloekend de Nederlandse rechtspraak laakte, raakte de po litierechter niet van zijn stuk „Dit is ronduit beledigend", zei hij alleen. De vrouwen lazen om de beurt verklaringen voor met telkens als conclusie vrijspraak Zij vinden dat dat de enig juiste beslissing van de rechter kan zijn „En jullie moeten direct een straf rechtelijk onderzoek eisen tegen porno en tegen hen die daar geld mee verdienen, want porno is een misdaad tegen de vrouw en niet wij maar de pornobazen moeten terechtstaan", aldus de verklarin gen. (ADVERTENTIE) Donderdag 15, vrijdag 16, zaterdag 17 januari, vanaf's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146, Botermarkt 21-22.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7