Abortuswet onbruikbaar Haif miljard Gevangenis te streng Drugs: "Je moet ermee leren leven" Haagse oorlogsmisdadiger op Schiphol aangehouden Dienstenbonden willen einde aan prijzenoorlog Artsenblad "Medisch Contact" kraakt nieuwe wetgeving 11 Bonden verwerpen regels passende arbeid voor parate landmacht ZATERDAG 10 JANUARI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 (Van één r verslaggevers) DEN HAAG-SCHIPHOL - Op Schiphol gisteren de 66-jarige J. B. uit Den Haag aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de Tweede Wereldoorlog „mis drijven tegen de menselijkheid" te hebben gepleegd. In totaal zou een twintigtal het slachtoffer van de activiteiten van de man zijn geworden. Een aantal van hen zou door B. zijn mishandeld. Ook zou hij betrok ken zijn geweest bij een schiet partij en gedroeg hij zich, zoals justitie het uitdrukt „hardvochti- Het merendeel van de door B. opge spoorde mensen werd overgele verd aan de Duitsers en kwam in kampen om het leven. Systematisch onderzoek in duizen den dossiers bracht de Neder landse justitie op het spoor van de oorlogsmisdadiger. B. kwam bij zijn aanhouding net terug van een vakantie in Spanje. Hij toonde zich bij zijn aanhouding verbaasd, „een beetje angstig, en verrast", aldus de officier van jus titie mr. L. A. R. J. de Beaufort, die B. opspoorde. Volgens deze officier van justitie, die is belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers in Neder land, was het de bedoeling dat de man eerder werd aangehouden, maar door zijn verblijf in het bui tenland was dat niet mogelij- k. Justitie vond het volgens mr. D Beaufort raadzamer de man hier in Nederland aan te houden. B. zit momenteel opgesloten in het Haagse politiebureau. Maandag zal hij in Den Haag worden voor geleid aan de officier van justitie mr. Rosingh. B. woont alleen in een appartement in Den Haag. Het is niet bekend of de man vrouw of kinderen heelt. Volgens mr. De Beaufort heeft B. in de eerste helft van 1944 op ver schillende plekken in Nederland joden opgespoord die waren on dergedoken om aan deportatie te ontkomen. Dat was onder andere in Amsterdam, Den Haag, Hilver- sem en in een aantal plaatsen in de Achterhoek. De man, werd actief in het eerste oorlogsjaar. Hij trad toen in dienst bij de Waffen SS en werd naar het oostfront gestuurd. „Op de een of andere manier kon hij daar vandaan komen en dook hij begin '44 op als medewerker van het zogenaamde Judenreferaat 4B4 in Den Haag. Dat was een soort Bevolkingsregister waar de joden werden geregistreerd. Van daaruit spoorde B. ondergedo ken mensen op. B. nam bij het Judenreferaat geen leidingevende rol in, maar vol gens mr. De Beaufort was het daar de gewoonte dat men een soort competitie voerde wie de meeste mensen kon opsporen. „B. heeft een twintigtal slachtof fers op zijn naam staan", aldus de officier tijdens een persconferen tie gistermiddag in Den Haag De Hagenaar ontkwam direct na de oorlog aan strafvervolging door te vluchten uit het gebouw waar hij was geinterneerd. „In die tijd vluchtten ze bij tientallen tege lijk", aldus mr. De Beaufort. B. is daarop onder een valse naam naar Zuid-Afrika gereisd en is daar tot 1969 gebeleven. „Hij werd bij zijn terugkeer niet ge pakt. omdat hij zich niet onder zijn eigen naam meldde en er nog niet zoveel feiten over deze man bekend waren", aldus de met het onderzoek belaste officier. „Be langrijk was ook", aldus De Beaufort, „dat de wetgeving in die tijd anders was. Het leek er toen op dat sommige misdaden zouden verjaren, maar in '71 heeft de wetgever deze ver jaring opgehouden. Sindsdien is het opsporen van oorlogsmisda- gers weer op gang gekomen. De man verdiende in Nederland met allerlei baantjes zijn boterham Hij was onder andere machinist. Het laatste beroep dat hij voor zijn pensionering uitvoerde was verzekeringsadviseur. Het is nog niet duidelijk of de man, die in het weekeinde wordt gehoord, een aow-uitkering heeft en of hij nog wel Nederlander is. UTRECHT (ANP) - Het zal voor de behandelend arts on mogelijk zijn, zich te houden aan de abortuswet zoals die uiteindelijk door de Tweede Kamer is aangenomen. Dat stelt de hoofdredacteur van "Medisch Contact", F. Bol, deze week in een hoofdartikel in het blad van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst. De meerderheid van het hoofdbestuur van de KNMG is het overigens niet met hem eens. Bol heeft met name bezwaar tegen artikel 5 lid 2c van de wet, dat bepaalt dat de arts de behande ling alleen mag verrichten als die op grond Van zijn bevindingen verantwoord is te achten. Uit de toelichting leidt Bol af, dat de arts schriftelijk moet vastleggen DEN HAAG (ANP) - De FNV is het volstrekt oneens met de ver scherping van het begrip passen de arbeid en het CNV zei gisteren desgevraagd in beginsel geen be hoefte aan een dergelijke ver scherping te hebben. Zo luidde het commentaar van de beide vakcentrales op de gisteren verschenen circulaire over pas sende arbeid van minister Albeda aan de directeuren van de ar beidsbureaus. Volgens FNV-hoofdbestuurder K. Commandeur is het begrip pas sende arbeid voldoende om schreven in de bestaande richtlij nen voor de gewestelijke arbeids bureaus. Bovendien bestaat er volgens hem voldoende uitspra ken van rechters, waarmee de ar beidsbureaus bij twijfelgevallen uit de voeten kunnen. De CNV-woordvoerder vreest dat de voorheelden die minister Al beda in zijn circulaire geeft, en die betrekking hebben op indivi duele gevallen, verheven worden tot algemene beleidslijnen. Vol gens de woordvoerder zou dat een ongewenste ontwikkeling zijn omdat naar zijn mening bij ieder individu afzonderlijk moet worden bezien of de aangeboden werkkring als passend moet den aangemerkt. an een ernstige nood situatie sprake is, dat hij de over wegingen moet vermelden waar om abortus de enige oplossing is en voorts waarom die oplossing onontkoombaar is. De arts kan volgens Bol op z'n best de vrouw geloven (of niet) als zij zegt, in een noodsituatie te verke ren waarvoor naar haar mening abortus de enige oplossing is. Hij kan ook nog proberen te beoorde len, of ze tegen haar zin door der den tot die uitspraak is gebracht, maar hij kan zich niet verzekeren van de noodsituatie, en precies beoordelen of abortus de juiste oplossing biedt, aldus Bol. De arts kan volgens Bol alleen naar beste weten en na zorgvuldig be raad adviseren, de vrouw beslist. De derde nota van wijzigingen op het wetsontwerp, die, zo zegt hij, kennelijk om politieke redenen in de studeerkamer is uitgebroed, is in de praktijk voor het hande len van de arts dermate ingrij pend, dat er voordat het wetsont werp door de Eerste Kamer wordt behandeld, een nieuwe hoorzitting zou moeten worden gehouden. "Daarbij zouden de betreffende deskundige organi saties nog eens kunnen wijzen op de onmogelijkheid voor de arts, zich te houden aan de letter van deze wet", schrijft Bol. Bol hoopt dat "de huidige abortus praktijk, die op alle gebieden aan toonbaar tot de beste resultaten in de wereld heeft geleid, niet te rug te schroeven is". Maar dat is volgens hem alleen mogelijk als op grote schaal de hand wordt ge licht met de onmogelijke eisen die de door de Tweede Kamer aangenomen wet stelt Hij voorspelt, dat er ook "statisti sche vervulling" zal optreden. Hij vraagt zich bijvoorbeeld af wie bepaalt wanneer de vijf wachtda- gcn ingaan: "Moet dat soms wor den bewezen aan de hand van op de band opgenomen telefonische consulten?". Bol concludeert dat het respect voor wettelijke rege lingen in de gezondheidszorg door deze gang van zaken niet zal worden bevorderd. ROTTERDAM - In het hoofdkantoor van het houw- en handelsconcern Ogem is gistermiddag het onderzoeks rapport bekendgemaakt over de gang van zaken bij het concern, waar zoals bekend gigantische verliezen zijn geleden en waar topman Udink vorig jaar met een gouden handdruk van enkele miljoenen op zak het veld moest ruimen. Vrijwel alle details lekten eerder deze week al uit. Belangrijkste conclusie Udink heeft ten onrechte de miljoenen gekregen; er was voldoende aanleiding om hem op staande voet te ontslaan. Ook zijn voorganger Fibbe (rechts) is niet brandschoon. Links op de foto bestuurslid De Wilde. UTRECHT (ANP) - De Diensten bonden FNV zullen de grote krui deniers verzoeken op te houden met 'de elkaar uitmoordende' concurrentiestrijd. Volgens de bonden is de door Albert Heijn in gang gezette strijd om de cunsu- ment slecht voor de werkgele genheid in de levensmiddelen branche. Volgens berichten van leden van de dienstenbonden die in dienst zijn van de strijdende grootgrutters willen de werkgevers de financië le gevolgen van de concurrentie strijd afwentelen op de post per soneelskosten en zullen de klan ten minder service krijgen. Dat houdt volgens de bonden in dat, nog scherper dan voorheen, het aantal werkzame uren zal worden teruggebracht. De dienstenbonden wijzen erop dat in het verleden is gebleken dat scherpe prijsoorlogen slechts een tijdelijk karakter hebben en dus een tijdelijk voordeel opleveren voor de consument/Inmiddels is dan weer werkgelegenheid afge bouwd. De gevolgen van de prij zenoorlog worden dan afgewen teld op de werknemers en de ge meenschap', aldus de diensten bonden die voorts menen dat het toch al aangetaste voorzienings niveau van eerste levensbehoef- 'Kleine kruideniers zullen zich nog moeiljjker kunnen handhaven'. Bij Albert Heijn was gistermid dag niemand meer aanwezig om commentaar te leveren. Bestuur der B.van Zweden van de dien stenbonden zei desgevraagd dat Albert Heijn jarenlang een marktverlies heeft geleden ten gunste van Edah. 'Nu slaat AH terug, maar de kleine kruidenier kan absoluut niet mee met die la ge prijzen. De consument gaat uiteindelijke toch naar de goed koopste', aldus Van Zweden. den aangemerkt. 0) 1 0 DEN HAAG (GPD) - De maatrege len ter verhoging van de parate sterkte van het Nederlandse le gerkorps gaan tot 1990 ongeveer 460 miljoen gulden bedragen, waarvan de helft voor materieel. Medio 1983 zal de eerste fase van deze maatregelen worden uitge voerd. Belangrijk onderdeel van de plan nen is het verhogen van de parate sterkte van de Nederlandse troe pen in West-Duitsland met 300 man. Ongeveer de helft daarvan zal in 1983 worden gerealiseerd, de rest in 1985. Aldus blijkt uit de Defensiekrant. De trocpenversterking wordt be reikt door een aantal nu nog mo bilisabele functies of klein- verlofeenheden „paraat te stel len". Dat betekent dat deze een heden, die nu slechts in oorlogs tijd worden opgeroepen, voor taan werkelijk en permanent zul len bestaan. Van de 300 functies zullen er 270 door dienstplichtigen moeten worden vervuld. Het aantal Ne derlandse militairen in Duitsland wordt daarmee tot boven de 4000 uitgebreid. DEN HAAG (ANP) - Het regime ii een deel van de strafgevangenis in Scheveningen is onaanvaard baar streng. Het dagprogramma houdt in dat gedetineerden vrij wel de hele dag alleen in hun cel doorbrengen. De huisregels ko- Vondelingprijs voor journalist DEN HAAG (ANP) - Op initiatief van de leider van de Tweede- Kamerfractie van de PvdA, Joop den Uyl, zal met ingang van 1981 jaarlijks een nieuwe prijs van 2500 gulden worden toegekend aan de auteur(s) van één of meer in het voorgaande jaar versche nen artikelen op het terrein van de Nederlandse politieke journa listiek. Den Uyl heeft daarvoor de op brengst van het boek "minister raad 1989", dat hem werd aange boden door zijn vrienden uit de journalistiek en de politiek ter ge legenheid van zijn 60ste verjaar dag, afgestaan aan de nieuwe stichting "Anne Vondelingprijs". De jury die de Anne Vondelingprijs zal toekennen bestaat onder meer uit dr. S. J. Doorman, hoogleraar aan de TH in Delft en voormalig voorzitter van de VPRO en Henry Faas, oud-parlementair redac teur van de Volkskrant. men in feite neer op een verre gaande isolatie. Bovendien zijn die regels in strijd met het huis houdelijk reglement van de ge vangenis en met internationaal aanvaarde regels. Dit schrijven zes advocaten van wie cliënten in Scheveningen zitten in een brief aan de vaste kamer commissie voor justitie en aan de minister van justitie. Ze dringen daarin aan op versoepeling van het gevangenisregime. Boven dien willen ze een onderzoek naar het functioneren van de beklag- commissie bij de gevangenis. Klachten van gedetineerden zou den daar soms maanden blijven hangen, terwijl een "gevangenis maatregel" voorschrijft dat bin nen drie weken beslist moet wor den. Het initiatief om de brief te schrij ven is genomen door de Maas trichtse advocate mr. T. Spron- ken. De kritiek richt zich op de zogenaamde b-vleugel van de ge vangenis, waar twaalf zwaar ge straften zitten. De woordvoerster van justitie zegt dat deze gevangenen „geen ge makkelijke jongens zijn". De huisregels in de b-vleugel zijn vorig jaar verscherpt, nadat roi.d de jaarwisseling een ontvluch ting was geweest uit de gevange nis en daarna verschillende vluchtpogingen volgden. Mr. T. Spronken is echter van me ning dat „vluchtgevaarlijkheid" geen argument mag zijn om ge vangenen strenger te gaan isole ren. De controle zou om die reden verscherpt kunnen worden of de muren wat hoger gemaakt, zegt In de brief aan de kamercommissie schrijven de zes advocaten dat het door de huisregels opgelegde zeer beperkte regime voor de b- vleugel in strijd is met het huis houdelijk reglement en met de re gels die aan dat reglement ten grondslag liggen, zoals de begin selenwet gevangeniswezen en in ternationale bepalingen, waaron der de minimum-regels die door de Raad van Europa worden aan bevolen. Volgens mevrouw Spronken heeft het strenge regime kritiek uitge lokt van de bewakers en is naar aanleiding daarvan in oktober een wijziging aangebracht in de huisregels. Volgens de brief van de advocaten wordt het isolement in de gevan genis nog verscherpt doordat voornamelijk buitenlanders op de b-vleugel worden geplaatst met alle taalproblemen vandien. Volgens de advocaten kan men niet alleen wegens vluchtgevaarlijk heid, maar op grond van de huis regels van de gevangenis ook we gens agressief of obstinaat ge drag in de b-vleugel worden ge plaatst. De advocaten schrijven in hun brief dat de directeur van de gevangenis eigenmachtig kan beslissen over plaatsing in de b- vleugel, die vaak van lange duur is, zonder dat de betrokkene in beroep kan gaan bij een onafhan kelijke „toetsingsinstantie". Prins Claus krijgt voogdij DEN HAAG (GPD) - De regering heeft een wetsontwerp opgesteld waarin wordt geregeld dat prins Claus de voogdij krijgt over een eventuele minderjarige koning. Het wetsontwerp is voor advies naar de Raad van State gestuur- d. Dit betekent dat indien bijvoor beeld koningin Beatrix overlijdt voordat prins Willem-Alexander 18 jaar is. prins Claus de voogdij over de minderjarige koning krijgt toegewezen. Deze regeling is in de Grondwet verplicht gesteld in verband met dc minderjarige kinderen van ko ningin Beatrix en prins Claus. Een dergelijke regeling is ook in 1948 getroffen, toen koningin Juliana de troon besteeg terwijl al haar kinderen minderjarig ware- LEIDEN - Het drugbeleid van de overheid moet zich minder gaan richten op het uit de wereld helpen van het drugprobleem, maar meer op de vraag hoe de maatschappij met de ernstige, vooralsnog niet op losbare problematiek zou kunnen leven. Dat zegt de Harmonisatieraad Welzijnsbeleid in het "Signalement Drugs Beleid", een inventarisatie van het drugbeleid van de overheid, dat aan de rege ring is aangeboden. Deze conciusie van de Harmo- nisaticraad Welzijnsbeleid zou betekenen, dat initiatie ven als "het gedwongen afkic ken van vefslaafden" en het gratis verstrekken van heroi ne" over boord gezet moeten worden. Initiatieven die ove rigens al bij voorbaat ge doemd zijn te mislukken, blij kens een brief van het Neder lands Comité voor de Rech ten van de Mens, gericht aan de burgemeesters van Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam, die het voorstel om drugsverslaafden onder dwang te laten afkicken op 17 januari gaan bespreken. Het Comité verwijst naar een experiment van de Canadese regering in 1978, die met het goedkeuren van een wet, de Heroine Act, verslaafden on der dwang liet behandelen in een psychiatrische inrichting. Verslaafden zouden op die manier van hun heroïne-pro- bleem afkomen en de over heid zou daarmee de crimina liteit voor een groot deel kun nen terugdringen. De Cana dese minister van volksge zondheid, Rafe Mair, ver klaarde op 23 december 1980 dat de inrichting was geslo ten, omdat het "een totale mislukking was" Onbehoorlijk 'Het is onbehoorlijk een recht streekse verbinding te leggen tussen de heroine-gebruiker en de toenemende criminali teit" vindt de coördinator van het Leidsc consultatiebureau voor alcohol en drugs, de heer Koren. "Natuurlijk zijn er cri minelen onder heroïne-ge- bruikers, maar die bevinden zich ook onder alcohol-ver slaafden. Een groot gedeelte van de mensen die bij ons bu reau komt werkt gewoon en betaalt het spul van hun sala- Het aantal verslaafden in Lei den ligt volgens Koren veel la ger dan in Amsterdam. "Wij hebben op het moment vijf enzestig cliënten. Dan zijn er nog engeveer dertig gebrui kers waar we af en toe contact mee hebben. Amsterdam heeft achtduizend heroïne- verslaafden. Een behoorlijke gebruiker heeft per dag onge veer vierhonderd gulden no dig om zijn heroine te kopen. Als werkelijk iedere verslaaf de ook een crimineel zou zijn, dan was de Bijenkorf dus zo onderhand al leeg". Hulpverleners zien geen heil in het afkicken onder dwang. 0 "Je kunt mensen niet dwin- otCITipcl gen hun genotmiddel te laten staan, zoals dat ook niet mo gelijk is bij mensen die te veel drinken of te veel roken". ken van heroine in Londense klinieken ook al geen zoden aan de dijk heelt gezet. Ver slaafden kwamen alleen in ui terste noodgevallen naar de klinieken. Bovendien wordt de verleiding voor de niet-ge- bruiker erg groot, wanneer men de mogelijkheid heeft om gratis aan heroïne te ko men. Daarbij komt dat in te genstelling tot het vervangen de middel methadon, de dosis niet gereduceerd kan worden. In Leiden vielen er vorig jaar vijf heroïne-slachtoffers. Het gemiddelde landelijke do dental ligt tussen de twintig en de honderd. Dit verschil is zo groot, omdat het grootste deel van de slachtoffers bui tenlander is c n dit dc registra tie bemoeilijkt. De oorzaak dat juist onder buitenlanders de meeste slchtoffers vallen ligt in het gebruik van onbe kende preparaten. De heroïne die in Nederland wordt ver kocht heeft een redelijke ho ge zuiverheidsgraad. Buiten landers zijn 'gewend' aan he roine die meer versneden is. Bij het nemen van heroine die zuiverder is krijgt men een te grote dosis binnen en sterft dien tengevolge aan een "overdosis". Mensen, die voor korte tijd "clean" zijn ge weest, bijvoorbeeld door ge vangenisstraf of een poging hebben ondernomen om af te kicken sterven vaak aan long oedeem, wat veroorzaakt wordt door een overdosis. In tegenstelling tot hetgeen de hulpverleners zeggen, blijkt uit een onderzoek bij de Leid- se politie, dat er een duidelij ke relatie bestaat tussen het toenemende gebruik van ver dovende middelen en de groeiende criminaliteit. Een woordvoerster van het Ad- vokatenkollektief in Leiden vindt dat er van te veel kanten aan de verslaafden wordt ge trokken. Alle pogingen van hulpverleners, politie en jus titie en initiatieven van ver schillende gemeentes hebben tot nu toe nauwelijks ergens toe geleid. Er zou daarom door de overheid een duidelij ker lijn in het drugbeleid moeten worden aangebracht. Al met al is het duidelijk, dat de meningen over hoe de drug problematiek zou moeten worden aangepakt nogal ver deeld zijn. De overheid, poli tie en justitie zien de zaak nogal somber in. Hulpverle ners daarentegen hebben nog hoop. "We hebben naast een alcohol- ook een drugspro bleem en daar zullen we mee moeten leren leven", aldus de hulpverleners. Het lichamelijk heroïne-vrij (clean) maken van een gebrui ker levert nauwelijks proble men op. De nazorg echter, de psychische hulpverlening, kan pas na een therapie van enkele maanden tot resulta ten leiden. Een groot gedeelte van de verslaafden haakt juist in die eerste periode af. Dan is er meestal nog niet voldoende wilskracht aanwezig om weerstand te kunnen bieden aan de heroïne. Slachtoffers British Experience, een poging in Engeland om het heroine- probleem te bestrijden, gaf te zien, dat het gratis verstrek Volgens drs. Van Amerongen van de Federatie voor de zorg voor Alcohol en Drugs, kan jaarlijks een groot gedeelte van de verslaafden na de so ciale en psychische begelei ding weer terug in de maat schappij. "Veel van hen ko men er doorheen. De kern van het probleem is echter, het niet accepteren van de ex- verslaafde door de maat schappij. Een ex-verslaafde heeft hetzelfde stempel als een ex-gedetineerde. Dit ont neemt ze bij voorbaat al de kans om opnieuw te begin- Vaak, meent Van Amerongen, komen zij dan terecht in de zelfde uitzichtloze situatie als waarin zy verkeerden voor dat zy aan de heroïne ver slaafd raakten. De weg terug naar de spuit is dan veelal de enige oplossing. ANNELOES TIMMERIJE (ADVERTENTIE) VEILIGHEID IN HUIS met een brand- en inbraakvrije THUISKLUIS inl.: 071-170238

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7