Met dominee erop, ging kansel op slot KERKDIENSTEN Sprekende kerk moet wel concreet zijn CEBEH3BBD ZATERDAG 10 JANUARI 1981 Het kan verkeren. Afgelopen zondag is in de Frie se dorpen Reitsum en Bir- daard - in de terpenrijke re gio van Dokkum - de tot standkoming van een her- vormd-gereformccrde fede ratie feestelijk gevierd. De zoveelste in deze provincie. En dominee Slik van Tietjerk, die voorzitter was van de voorbereidingscom missie 'Samen op weg', ver zekerde mij, dat het geen eco nomisch motief is geweest dat de doorslag tot die sa mensmelting heelt gegeven. Men werd het 'gewoon' op alle punten eens met elkaar. En dan moet je - zo oordeelde kerkelijk Reitsum en Bir- daard met dezelfde vastbera denheid als waarmee her vormden en 'dolerenden' (ge reformeerden) in de vorige eeuw uiteengingen - conse quent zijn en aan de histori sche scheiding een eind ma ken. Dat gebeurde aan beide kanten met grote instem ming. Die maakte het de ho gere kerkelijke organen ge makkelijk er hun toestem ming aan te geven. 'Samen op weg' draagt, al lijkt soms het tegendeel, steeds meer vrucht, ook in streken waar hervormden en gere formeerden elkaar om het felst hebben bestreden. Verstoring Van dat laatste kan Reitsum een boekje open doen. De geschiedenis verhaalt, dat dit dorp het eerste in ons land was dat in de jaren 80 van de vorige eeuw met de Doleantie meeging. Dat was het begin van een nationale beweging waaruit de Gere formeerde Kerken zijn opge komen en die de Hervormde Kerk - verlamd als zij was door het reglementenbe- stuur van 1816 en haar leer- vrijheid - massa's trouwe le den heeft gekost. Laat nu de preekstoel van de hervormde kerk in Reitsum - waar zondag dus de vlag S. ten Hoeve, directeur van het Fries Scheepvaartmuseum in Sneek, heeft het geschreven. Hij publiceert regelmatig in weten schappelijke tijdschriften en jaarboeken en in de uitgaven van de Stichting Aide Fryske Tsjer- ken (Oude Friese Kerken) over Friese beeldhouwers van vroeger en over allerlei bijzonderheden in het Friese kerkinterieur. Zijn boek handelt over de plaats van de preekstoel in dat interieur, over het ontstaan van dit meubel stuk, zijn makers, de versierin gen, opschriften en symboliek, het koperwerk en over de bijbe horende doophekken. Na een al gemeen gedeelte worden in een tweede deel 59 kansels afzonder lijk beschreven. Ten Hoeve heeft alle oude kerken in Friesland be zocht, en dat zijn er nogal wat. want oorspronkelijk telde deze provincie maar liefst 365 kerk dorpen. Niet minder dan 151 mooie foto's zorgen voor een boeiende illustratie. 'Friese Preekstoelen' is een plezie rig kijkboek. Maar daarnaast maakt de tekst- waarin kunsthis torische. iconografische en litur gische zaken aan de orde komen - het tot een waardevol naslag- wérk. En dat over een onderwerp dat in de Nederlandse literatuur op deze wijze nog nauwelijks is behandeld. De schrijver heeft zijn kennelijke bedoeling om een zo breed moge lijke belangstelling te wekken geen ogenblik uit het oog verlo ren. Zijn beschrijvingen zijn be knopt en bevattelijk, en waar hij technische termen en begrippen moet gebruiken verwijst hij naar een verklaring achterin het boek. Bedeloorden In de vroeg-christelijke gemeente werd gepreekt vanaf de kathedra. de zetel van de bisschop, of de ambo. de lessenaar voor de bij bellezingen. Het was Bernhard van Clairvaux, de grote prediker van de Midde leeuwen, die de prediking los maakte van de mis. Hij begon in de openlucht te preken en riep de mensen op de kruisvaarders met hun gebed en gaven te steunen of zelf ter kruisvaart te gaan. Honderd jaar na zijn optreden was het al gewoon, dat leden van de bedelorden hun preken buiten af staken. Ze maakten, om voor de dikwijls talrijke toehoorders ver staanbaar te zijn, gebruik van houten platforms. Volgens de oorspronkelijke regels mochten de bedelmonniken geen vaste woonplaats of eigen kerk heb ben. Dat werd anders toen zij tegenwer king van andere geestelijken gin gen ondervinden. Niet lang na de dood van Franciscus van Assisi bouwden zij hun eerste eigen ka pellen. Later ontstonden grotere kerkgebouwen, en daarin kreeg de kansel zijn eigen plaats. In het midden van de veertiende eeuw begonnen de wereldgeeste lijken, onder invloed van de be delorden. meer aandacht te be steden aan de preek tijdens de misviering, en toen duurde het niet lang meer of de eerste kan sels verschenen ook in hun ker ken. Aanvankelijk in verplaats bare vorm - een soort podium - Fraaie preekstoel maakte andere dorpen jaloers.... wapperde uit vreugde over de federatie - de enige in ons land zijn met een slot op de deur. Dat is aangebracht in die roerige Doleantietijd, toen dominee J. J. Ploos van Amstel hier predikant was en ten gevolge van de kerke lijke strijd meermalen twee predikanten tijdens de dienst elkaar het recht op de kansel betwistten. Om verdere verstoringen te voorkomen, liet de kerke- raad de preekstoel voorzien van een stevig slot. Als domi nee Ploos de stoel beklom, liep de dienstdoende ouder ling met de sleutel achter hem aan, zodat geen andere predikheer hem van die plek kon verdringen. Het is tekenend voor de vaste wil van de tegenwoordige kerkmensen in deze dorpen om dat rare verleden voor goed te vergeten, dat de gere formeerd-hervormde dienst ter viering van de nieuwe fe deratie niet in de hervormde maar in de gereformeerde kerk is gehouden. Daar staat een kansel die - symboli- scher kan het niet - aan beide kanten open is. Overigens blijft het oude slot aan de hervormde preek stoel - dat nog even degelijk is als toen het werd aange bracht - wel bewaard, maar dan alleen als historische merkwaardigheid. Dr. Mooi: De geschiedenis van dat slot vond ik in een boek (159 bladzijden) over Friese preekstoelen -nu eens geen orgelsdat juist vorige week bij 'DeTille' in Leeuwarden is uitgekomen. en aan het eind van de Midde leeuwen als vast onderdeel van het kerkmeubilair. De kansel, die dus zijn definitieve plaats in het rooms-katholieke kerkgebouw al vóór de Reforma tie had gekregen, behield deze daarna ook in de reformatorische kerken. Zijn plaats werd daar juist nog centraler omdat de Re formatie het accent in de ere dienst legde op de 'woorddienst' Klankborden De oudste kansels, zo vertelt Ten Hoeve, hadden geen klankbord. En de eerste klankborden - begin zestiende eeuw - waren maar klein. Grote had men ook niet no dig, omdat er geen vaste zitplaat sen in de kerken waren en de kerkgangers zich, om de preek te horen, om de kansel heen schaar den. Pas na het aanbrengen van vaste zitplaatsen moesten grotere ruimten worden bepreekt en wer den de klankborden een stuk for- Meester-kistemakers waren de eer ste preekstoelbouwers. Zij maak ten in de regel ook de doophek ken, kerkbanken en orgelfron ten. In de achttiende eeuw namen plaatselijke timmerlieden gaan deweg dit werk over. Antieksnij ders en steenhouwers zorgden voor de versieringen en het beeldwerk. Dat Friesland zoveel fraaie, rijk versierde kansels heeft, is ook te danken aan wedijver tussen som mige dorpen. Toen bijvoorbeeld de kerk van Dantumawoude was verrijkt met een Rococo-kansel en een prachtige koperen lezenaar, heeft dat zeker de jaloerse bewon dering van het naburige Driesum opgeroepen. De Driesumers lieten onmiddellijk hun reeds bestaan de preekstoel met Rococo-orna- menten verfraaien en precies een zelfde lezenaar plaatsen. Drakekoppen Een uitvoerig hoofdstuk wijdt Ten Hoeve aan wat hem bij het kijken Deze vermaarde kansel is in de Martinikerk van Bolsward, waarvoor een Amerikaan - zo gaat het verhaal - eens anderhalf miljoen gulden zou hebben geboden, stamt uit 1662. Vier mannen hebben eraan gewerkt: een voor het ontwerp, een voor het timmerwerk, een voor de panelen en een voor de kolommen op de hoeken van de kuip. De panelen bevatten symbolen van de jaargetijden. Het ruggeschot tussen kuip en klankbord is overdadig versierd met kwab-ornamenten en een tweetal gevleugelde kinderfiguren. Het klankbord heeft rijk gesneden kan ten. Op de hoeken zijn sierbollen met gesneden duiven aangebracht. De hoge bekroning eindigt in een stuk dat wordt gevormd door adelaars die de keizerlijke kroon dragen. De trapleuning van deze kansel is samengesteld uit een groot aantal ge wrongen stijlen. Onder de kuip hangen een kinderfiguur en twee^adelaars met een bebla- derde druiventros. Zij wekken de suggestie, de kansel te dragen. bestuderen van al die gestoelten speciaal is opgevallen. Zijn opsomming van wat antieksnijders en steenhou wers hier uit eenvoudig natuur lijk materiaal te voorschijn rie pen lijkt aan geen eind te komen. Zijn oog zag druivenranken en -trossen, eikeloof en lauwertak ken, bladeren, bloemen en vruch ten, drakekoppen en engelen kopjes, schelpen en allegorische figuren, honden, arenden, pelika nen en leeuwekoppen, vrouwen figuren - deugden symbolise rend -, dorsvlegels, harken en sikkels, voorstellingen van de jaargetijden en natuurlijk bijbel se taferelen van allerlei soort. Te veel om op te i En dat waren dan nog alleen de kui pen van de preekstoelen. Ook de ornamenten aan trappen, rugge- schotten, klankborden (vele met wapens) en lezenaars zijn stuk stuk staaltjes i i meester- Wie vindt, dat de synode van de Hervormde Kerk in ons land met haar uitspraak over de kernwapens - tegen gebruik en ook tegen bezit - haar grenzen schromelijk heeft overschreden, kan van dr. R. J. Mooi, de nieuwe hervormde secretaris-generaal, te horen krijgen, dat de kerk in principe over alle zaken kan spreken die zij van belang acht. Er zijn, zo meent hij, geen grenzen aan het kerkelijke spreken. Al thans, deze grenzen kunnen niet van tevoren worden aangegeven. De vraag is niet waaróver de kerk kan of moet spreken, maar hoé zi j dat doet en wat de betekenis is van haar uitspraak. Dr. Mooi, die deze week in de 're dactionele kolom' van het her vormde blad 'Woord en Dienst' zijn visie hierop geeft, verwacht van de kerk, dat als zij spreekt zij dit vooral concreet doet. Anders spreekt zij niet. maar geeft alleen maar geluid. "Wij hebben er in deze tijd geen behoefte aan. dat welke instantie ook ons nog eens komt vertellen, dat de mensen el kaar niet naar het leven mogen staan. Dat weet iedereen nu wel" Gezag In het spreken van de kerk moet wel het gezag van het evangelie doorklinken. Sterker nog, zegt Mooi, het moet een spreken zijn dat op grond van het evangelie geschiedt. "Dat stelt niet alleen eisen aan de kerk die spreekt, maar ook aan de mens die hoort. Je kunt de kerk in haar spreken niet goed ver staan, als je het hele evangelie niet tegelijk mééhoort". Mooi acht het waarschijnlijk, dat juist dit de oorzaak is van de vele misverstanden rond de kernwa pen-uitspraak van de synode. "De concrete uitspraken worden in hun bedoeling misverstaan als men ze losmaakt van de kerk en het evangelie. Het kerkelijke van een uitspraak hangt niet in de laatste plaats af van degene die dat spreken hoort en het aan vaardt als een spreken op basis van het evangelie, en die weet: hier wordt geworsteld om het juiste verstaan van het Woord van God in déze situatie". Bedoeling Dr. Mooi ontkent niet, dat een syno de en haar deskundigen zich kun nen vergissen. "Maar dan gaat het toch nog altijd om de bedoeling. Niet vaag, maar concreet. Zo van: dat bedoelen wij precies". In dat licht is er over de kernwape n-uitspraak. naar zijn mening, heel wat blaam ten onrechte uit gestort. Mooi voegt er echter aan toe: "uit misverstand wellicht ook heel wat Lof'. "En dat dus eveneens ten onrechte". Op het zitbankje in de preekstoel van Beetgum ligt een zwartflu we len kussentje, waarop met zilver draad deze tekst is geborduurd: "Och. of ik iemand hadde die naar mij hoorde". Hoeveel dominees zullen tijdens de voorzang van de gemeente, even zittend op hun bankje, die ver zuchting van de beproefde Job niet stil voor zich uit hebben ge preveld? Met een variant daarop zou de schrijver van 'Friese Preekstoe len' kunnen zeggen: "Och. of ik iemand hadde die mijn boek las" Maar die zucht is niet nodig. Daar voor is zijn boek qua inhoud en uitvoering en ook in prijs te aan trekkelijk. Het zal in en buiten Friesland zeker de aandacht krij gen die het verdient. S. J. DE GROOT Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Giessendam J. Wiema Vlaardingerr aangeno men de benoeming tot pastor aan de technische hogeschool Twen te, deelwerk, T. Noorman Hol- werd. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Lombardijen J. Loosman Vries. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Rotterdam- Kralingen P. Beekhuis Noorde loos. Baptistengemeenten: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger van het Talmahuis te Veenwouden M. de Vink Kollu- merzwaag (blijft voorganger al daar). De hervormde wijkgemeente West in Leiderdorp houdt dins dag 13 januari om 8 uur in de ka pelzaal van de Scheppingskerk een gemeente-avond waarop het resultaat van de schriftelijke raadpleging van najaar 1980 wordt besproken. Karei en Marij ke Roos, nu in India werkzaam, zullen aan de hand van dia's iets over hun werk daar vertellen en ideeën geven voor grotere en klei nere projekten. De Baptistengemeente in Lei den heeft morgenavond om half 8 in de Lusthoflaanschool (bij He rensingel) weer een' bijzondere dienst. Ds. G. Bosveld spreekt over: "Opnieuw beginnen, kan dat écht", de jeugdgroep zorgt voor muziek en na afloop is er koffie. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk: 10 ds. v.d. Schoot, Voorschoten, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk: 10 ds. Lagerwey, Den Haag. 5 ds. Talsma, Den Haag; Marana- thakerk (L. Morsweg): 10 mevr. ds. Van Everdingen; De Regenboog (Meren- wijk): 9.30 ds. Hortensius, 11.45 ds. Hor- tensius en pastoor v. Well, Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 opendeurdienst, mmv koor, ds. Broekema; Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) ds. Wol- thaus, Zoeterwoude, 10.30 dr. Jonge- neel. mmv Indonesisch zangkoor; Vre- deskerk (Burggravenlaan) 10 ds. Eek hof; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis: 10.15 ds. Bo venberg; Diaconessenhuis: 10.30 kand. v.d. Boon; kapel Endegeest (Oegst- geest): 9.30 pater Boshouwers; Petra- kerk (Surinamestr.): 10 ds. Franken, Zeist, voor doven en horenden. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Sijtsma; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds Franken, Zeist, voor doven en horenden; Oude Vest: 10 ds. Hemmes, 5 ds. Rietveld; Maranathakerk (L. Mors weg): 10 mevr. ds. Van Everdingen; Be vrijdingskerk (Montgomerystr.) 9 ds. Wolthaus, Zoeterwoude, 10.30 dr. Jonge- neel, 5 ds. Sytsma; Groenhoven (Witt Rozenstr.) 10.30 ds. Veenstra. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lok- horstkerk): 9 hr. Visser, Den Haag, 5. dr. Zeegers, Amsterdam. Geref. Kerk Vrijg. (Heengr. 70): 10 dienst, 5 kand. Voor berg. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Hertog, avondmaal. Ge ref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Ge meente in Ned. (Bethl.kerk Driftslraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luthers Gemeente (Hoogl. Kerkgracht)- 10.15 prof. dr. Boendermaker. Remonstr.- Doopsgezinde Gemeente (Lokhorst- kerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kui pers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, 7.30 evangelisatiesamen komst in Lusthoflaanschool, ds Bos veld. Evang. Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw .singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en dinsdag 8 hr. Zijlstra, vrijdag 16 j n. 8 jeugdsamen- komst. Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen (Mormomen): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Cronesteinkade): 10. Vrij- Katholieke Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 h. mis. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Heren singel zat. 7. zond. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten): zat. 7, zond. 9.30 en 11,30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Boshuizerkade: zat. 7, zond. 9 en 11Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Hoge Rijndijk Zoeterwoude: zat. 7, zond. 10 en 11.30 ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Hanemaayer, Alphen. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 hr. Taselaar, Alphen, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 ds. Den Braber, Medemblik, 6.30 ds. Kersten, Katwijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf, 's-Gravenzande. Rooms- Kath. parochie: at. 7, zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Van Roon, Katwijk aan Zee, 5 ds. Samsom, Rotter dam; Kruiskerk 10 ds. Cnossen, Woer den; Opstandingskerk 10 ds. Van Vliet, Hardinxveld; Nabij 10 ds. Bogers.jeugd- kapel; Salv kerk 6.30 opendeurdienst, ds Fernhout, Alphen: G. Herderkerk zat. 10 jan. 4 nam. ds. Hamoen 's Graven- zande. morgen 10 ds. v. Santen, avond maal, 6.30 ds. Verheul, avondmaal; De Bron: ds. Verheul, avondmaal, 6.30 ds. Oosthoek, avondmaal; Ashram-college 9 30 ds Mulder, avondmaal; Albanianae 10 ds. v.d Ree, avondmaal; gebouw On derweg (Lijsterlaan) 10 kand. Smit, Lei-, den; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwen- dijk. Geref. Kerk: Mar. Kerk 10 ds. Kerst en, Katwijk, 6.30 ds. Den Braber; Salv. kerk 10 ds. v.d. Berg, Zeist, 6.30 ds. Fern hout, opendeurdienst. Zie ook herv. ge meente Geref. Kerk vrijg. (Rijnstroom): 8.45 ds. Plaatsman, 6.30 dr. Arntzen. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Wil- lemstr 10 en 4.30 ds. Doorenbos, IJs- selmuiden. Chr. Geref. Kerk: zond. 9.30 en 4.30 en wo. 14 jan. 7.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, di. 13 jan 7.15 hr. v.d. Meer. Baptistengemeen te (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Kits, 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengcmeente Al phen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v.d. Steen. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 Leger des Heils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pink stergemeente Bethel (Rode- Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeen te Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrantse Kerk (Van Man- dersloostraat 36): 10 ds. Knoppers jr.. Leiden. Rooms-Kath. parochies: Bonifa- ciuskerk zat 7, zond 9.45 en 11.30; Pius- kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Vlok, Gouderak 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 3.30 dienst, 7 ds. Boogaard, Leiden. BODEGRAVEN - Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v.d. Berg, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Arntzen. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Stelwagen De Stek 9.30 ds. Omta. Geref Kerk: 9.30 ds. Bolwijn. Den Haag, 5 ds. v.d. Horst, Katwijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Ge meente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeen te (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. Rooms-Kath. parochie: zat. 5-30 (De Stek) en 7. zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Koelewijn, Woubrugge. Geref. Kerk 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Warnink, Noordwijk. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Rynduk (Bernardus) zond. 10; Het Anker: zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Geref. Kerk: 9. ds. v.d. Wal, 5 ds. Rothfusz, in herv. kerk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Marti- nuskerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Jozeflterk: zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek. avondmaal. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7.30, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente 10 ds. Schram, Abcoude. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Baas. 6 ds. Mo lenaar, Nieuwveeji; Ontmoetingskerk: 10 ds. Boer. Katwijk, 6.30 jeugddienst. Geref. Kerk: 10 kand. Pater A dam, 5 ds. Vrolijk. Rooms-Kath. poarochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk: 10 ds. Schuurman, 6 ds. Arkeraats; Oude Kerk 10 ds. Vroeginde- wey, 5.45 zang, 6 ds. Driebergen, jeugd dienst; Ichtuskerk: 10 ds. Visser, 5 ds. Van Roon; Pniëlkerk 9.30 ds. Drieber gen, 6 ds. Vroegindewey; Groen van Pr. school: 10 ds. Arkeraats; ziekenhuis Overduin: 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vre- deskerk 10 ds. Vrolijk. 5 ds. Van de Kamp, Wassenaar; Triumfatorkerk 10 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 2.30 ds. Gratz. Ned. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 er 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5 leesdienst, wo. 14 jan. 7.30 ds. Boogaard, Leiden. Volle- Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gemeente: 10 ds. De Jonge, Alphen. 7 hr. Esmeyer, Hoenderloo, gez. jeugddienst. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv, ge meente. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met geestelijk gehandicapten, 6.30 ds. Knorth; kerk Hoofdstraat: 10 prof. mr. Reugebrink Scheppingskerk: 9 en 10.30 ds. Van Loenen; Verpleeghuis Leythen- rode: 10 ds. Lutmers. Baptistengemeen te: 10 br. De Vries (ditmaal van De Valk Boumanweg 236). Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klusener, Breukelen, 7 ds. Schalk; dorpshuis Kudelstaart 10 ds. v d. Staat Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. De Raadt. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 10 en 7 ds. 't Hooft, avondmaal; Paulus- kerk lOds. De Gelder. Geref. Kerk: lOdr. Ferwerda, 7 ds. Van Loenen, Leider dorp. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond, 9 en 11.30; Maria- kerk zat 7, zond. 8.30,10 en 11.15; Engel bewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Qeref. Kerk: 9.30 en 6.30. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Leeuwen, jeugddienst, 7 ds. Wouters, A.dam. RK parochie: zat. 7, zond 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente. 9.30 en 7 ds. Goverts, avondmaal. Geref. Kerk: 8.30,10.30 en 4.30 ds. Wijngaarden, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 kand. Poortman, 7 ds. Zoutendijk. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 ds. Bohlmeijer, Den Haag, 7 hr. Van Wallin- ga. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 prof. dr. Verdonk, Oegst- geest. 5 ds. Van Eyk, Gouda, 7 ds. De Gelder. Lisse; kerk Hoofdstraat 10 ds. v Achterberg, Leiden; geref. Kerk 5 ds. El- gersma; De Rank (Golfbaan) 10 prof. dr. Graafland. Geref. Kerk: kerk Hoofd straat (Buurtkerk) 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Vinkenlaankerk - 9.30 ds. El- gersma, 5 ds. Warnink; stichtmgswerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Rooms-Kath. parochies: Zee zat 7, zond 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - He™. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente Groene of Will, kerk 11 ds. Ter Linden; Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden; Ge meentecentrum 10.30 ds. Bruinsma, Den Haag, 7 ds. Baart; 10.30 ook jeugd- kerk, ds. De Nie. Geref. Kerk (Maurits- laan): 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. De Putter. Van Wyck^rs- looth: 4.15 dr. Cramer. Kapel Endegeest: 9.30 pastoor Boshouwers. Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen trum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9 en 11; Bonaven- turakapel zat. 6.45, zond. 9 en 11. OUD ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 mevr. ds. Westera, Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Jaspers Focks, avondmaal. Remonstr. Gemeente: 10 ds. V Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11; Petrus Banden zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Pettinga, Utrecht, 7 ds. Van Soest, Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: De Voorhof 10 dr. Van de Bank, Ede; Be- thelkerk 8.45 en 10 ds. Romein, 5 kand. Kraayeveld, Utrecht. Geref. Kerk: Petra- kerk 9.30 en 5 ds. Baayen; Immanuel- kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Damsma; Mara nathakerk 9.30 en 5 dr. Van Oeveren. Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Vreugdenhil. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10 dienst. Room s-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. R1JPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat 7, zond. 7, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Mee i 7 ds. Van Dijken, Lisse, opendeur dienst. Geref Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk: 10en 5 stud. Kronenberg. Apeldoorn. Ned Prot. Bond (Jul. laan 17): 10.30 mevr. drs. Bosman, Oegstgeest Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Christ, Leiden, 6.30 hr. De Haan, Bode graven. Geref. Kerk: 10 hr. Doddema, Bodegraven, 6.30 hr. Christ, Leiden. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Los. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. VOORHOUT - Herv. Gemeente: zat. 7 nam. avondgebed, morgen 10 prof, dr. Berkouwer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Hamminga, Den Haag. 5 ds. v.d. Schoot; aula Noord-Hofland 9.30 ds. De Zeeuw; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. Lentz. Ge ref. Kerk: 10 ds. De Zwart, 5 zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 3 stud. Voorberg. Rooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. aula Noord-Hofland zond. 11; Moeder Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 en 5 ds. Den Tonkelaar, Avondmaal. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30. 10 WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 9.30 kand. Smeets, Oegst geest, 11 ds. Wieman, bevestiging ds. Wolters, 4.30 ds. Wolters, intrede, 7 ds. Steenstra; Kievietkerk 10 ds. v. Brug gen; MesSiaskerk 10 hr. Taal. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Wassenaar-Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 ds. Wer- WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Vlasblom, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan, avond maal. Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. pater Van Sasse van Ysselt. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder. Geref. Kerk: 9.30 kand. Van Wijngaarden, 7 hr. v. Leeuwen. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.15. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 dienst. Rooms-Kath. parochies: St. Jan 9.30 en 11Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 7. zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente 10 ds Haakman. 6.30 ds. Jaspers Focks. Gez. dienst. Geref. Kerk: 10 hr. Van Wal- linga, 6.30 zie herv. gemeente.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4