begroting nodig Ziekenhuis heeft "beheersbare" Kooi: levensgevaarlijke situaties met verkeer Weer tal van evenementen in Groenoordhallen 'OVERHEID MOET BEZUINIGINGEN GEZONDHEIDSZORG AANGEVEN' Goekoop haalt uit naar Wiegel AZL wil inkomsten uit één bron ZATERDAG 10 JANUARI 1981 Veel beurzen, optredens, top-sport en examens Directeur A.A.FM, de Jong: "1981 wordt een goed jaar voor ons Dat weet ik vrijwel zeker". Moeten we ondanks de bezuinigingsmaat regelen doorgaan met het ontwikkelen van steeds betere methoden om ernstige ziek ten te kunnen bestrijden? Of moeten er grenzen worden aangegeven? De algemeen direkteur van het academisch ziekenhuis Leiden mr. J. H. Peters wil zeker nadenken over de bezuinigingen in de ge zondheidszorg. Maar hij vindt het niet de taak van een academisch ziekenhuis om de medische mogelijkheden voor de patirit te beknotten. In zijn dinsdag gehouden nieuwjaarsrede gaf hij al aan dat dit een po litieke beslissing is. Naar zijn mening moe ten het kabinet en parlement deze grenzen vaststellen. Vooralsnog zal het AZL in 1981 op een te kort van 5,5 miljoen afstevenen. Wat gaat men daar aan doen? Peters:"We hebben geen keus, we zullen verder moeten interen als we geen extra geld krijgen. De schulden zitten voorname lijk in de medische en verzorgingsmidde len. Ja, dat kan heel nauw samenhangen met nieuwe behandelingsmethoden. Maar het heeft niets te maken met overbodige diagnostiek. Ontwikkeling patiëntenzorg, evenals onderwijs en onderzoek liggen be sloten in het 'karakter' van een academisch ziekenhuis. En de overheid acht deze func ties toch ook wezenlijk? Je kunt geen rap port tegenkomen of er staat wel in welke pioniersfunctie een academisch ziekenhuis vervult of moet vervullen ten behoeve van de aanpassingen en vernieuwingen in de ge zondheidszorg. Het is niet aan ons om een keuze te maken welk beroep patiënten kunnen doen op ge zondheidsvoorzieningen. De overheid zal dat moeten aangeven. Wij van onze kant zul len in geen geval deze politieke discussie schuwen. En....als parlement en regering beslissen dat het afgelopen is met deze ont wikkeling dan moeten we daar vrede mee hebben. Ik denk overigens niet dat zo'n besluit ver standig is, want juist in tijden van moeilijk heden is het meer dan ooit van belang om met vernieuwingen door te gaan. Een be houdende koers varen is geen oplossing. Je moet ontwikkelingen volgen die je uit het slop kunnen halen". LEIDEN - Nee, als we directeur André de Jong mogen geloven, zal 1981 beslist geen slecht jaar worden voor de Groenoordhallen. Het hele scala aan publieksbeurzen, sportontmoetingen en muzikale shows zal weer worden afgewerkt. Over '80 had de De Jong overigens ook geen klagen. Maar dat goede jaar scheen voorbestemd te zijn. "Het is normaal dat de even jaren goed zijn", legde hij gistermiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie uit. "De oneven jaren zijn meestal veel slechter, maar ik weet zeker dat '81 wat dat betreft een uitzon dering is". Eén groot ongenoegen spuide de directeur overigens nog wel. "Het wordt tijd dat we er in Leiden een sporthal bij krijgen. Op het ter rein van de Groenoordhallen is plaats genoeg". Een belofte deed De Jong wat dit punt betreft ook. "Ik ga binnenkort eens met de di recteur van de Sportstichting rond de tafel zitten om ontwer pen te maken". Wat betreft de evenementen die op de lijst staan valt op dat er een aantal "vaste klanten" bij zitten. Zo wordt in de maand september de Leidato huishoudbeurs weer gehouden. De middenstand uit Leiden en wijde omtrek zal zich op die beurs als vanouds presen teren. Ook in september wordt één van de grootste publiektrek- kers georganiseerd: Beestenspul. De Pasar Gambir, een Indische feestmarkt met artiesten, winkel tjes en lekkere hapjes wordt dit jaar van 30 oktober tot en met 1 november gehouden. Voor de liefhebbers van antiek zijn er dit jaar twee beurzen gepland: begin maart en begin oktober. "Vorig jaar was er maar één beurs", verduidelijkte De Jong, "maar toen al bleek de interesse voor antiek zeer groot te zijn". Autoliefhebbers kunnen terecht op een tweetal Bovag Occasion shows: één van 19 tot en met 21 maart en één van 15 tot en met 17 oktober. Nieuw op autogebied is de show van custom cars in mei. "Vraag me niet wat dat precies is", aldus De Jong. "Ik heb begre pen dat het gaat om beschilderde wagens, of zoiets". De Jehova's getuigen vertoeven dit jaar tweemaal in de hallen. Vlak na elkaar: hun eerste congres is van 16 tot en met 19 juli en het tweede van 23 tot en met 26 juli. Op sportgebied valt een tegenyal- ler te noteren. De Europa-Cup wedstrijd die Parker op 4 februari in de Groenoordhallen zou spe len, wordt in de Vijf Meihal ge speeld. "Daar staat tegenover", zei De Jong, "dat wij het micro korfbal-kampioenschap op 7 fe bruari wel weer naar Leiden ha len. En dat was vorig jaar een groot succes". De hondenliefhebbers kunnen in maart twee keer aan hun trekken komen: op de vijftiende van die maand organiseert de kynologen- vereniging Rijnland een tentoon stelling en op de negenentwintig ste worden er windhonden ge keurd. Wat de andere dieren be treft: de paasveetentoonstelling is dit jaar op 2 april en de fokvee-, mestvee- annex zuiveltentoon- stelling op 5 september. Door het hele jaar heen zal het zogenaam de Stedenspel worden gespeeld. Wat het muzikale gebeuren betreft staat nu al vast dat de Taptade (muziek- en majorettekorpsen) op 7 november wordt gehouden en Muziek en Show op 28 maart. Onduidelijkheid bestaat over de popconcerten. De Jong: "Ik had eigenlijk de Police en Status Quo naar Leiden willen halen. Dat lukte niet, maar ik kan wel zeg gen dat ik nu in onderhandeling ben met een paar andere wereld beroemde groepen". Tenslotte, studenten van de Leidse universiteit, die ook gistermid dag in het gebouw over hun vra gen zaten gebogen, zullen dit jaar 21 keer gebruik maken van de Groenoordhallen. Dat is zeven keer meer dan vorig jaar. Sport en spel In het buurthuis Cornelis Jop- pensz aan de Du Rieustraat wordt maandga weer een sport-en spelmiddag gehou den. Deze middag gaat uit van het dienstencentrum Zuid Oost. Ideeënclub Voor kinderen van acht tot twaalf jaar uit de Pieters- en Academiewijk en Tuinstad- Staalwijk is er een ideeen club. Deze club wordt gehou den in het buurthuis "In de Vroolijcke Arke" aan de Pie- terskerkchoorsteeg. De deelne mers kunnen zelf een activi teit verzinnen, zoals emaille ren, timmeren, fotograferen of Voor het vijfde achtereen volgende jaar zetten wijk- en buurtcomité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bun delt deze wensen en vra gen en zal het boekwerkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtena ren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten ko men ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan De Kooi. LEIDEN - De bewoners van De Kooi maken zich zorgen over de levensgevaarlijke situaties die volgens hen bestaan door het drukke verkeer in de wijk. Met naine de Lage Rijndijk is een zeer gevaarlijke weg, zo stellen de be woners. Daar zou dan ook een richtingverkeer moeten worden ingesteld. Bovendien zou de Su- matrastraat nog maar bepaalde uren van de dag open mogen zijn voor zwaar verkeer. Op de Kooi- laan, een belangrijke verkeersa der in De Kooi. zijn hard ver keerslichten nodig. Een belangrijke voorwaarde bij het leefbaar maken van de wijk is vol gens de bewoners het verdwijnen van het LPG-station. Zii dit station een "tijdbom". Ook het bedrijf Gijzenij zien de bewo ners liever gaan dan komen. De firma zou ontsierend zijn voor de wijk. Bovendien memoreren de bewo ners in Wensen en Vragen nog eens dat er dringend behoefte be staat aan een bejaarden/verzor gingsflat in De Kooi. Nu moeten bejaarden nog steeds elders in de stad worden ondergebracht, ver van de hun vertrouwde pmge- ving. Ook de belangen van de bui tenlandse werknemers, die in De Kooi rijk zijn vertegenwoordigd, worden volgens de bewoners on voldoende behartigd. Er zou ei genlijk een speciale maatschap pelijk werker moeten worden aangesteld. Bovendien wordt de gemeente gewaarschuwd niet al le buitenlanders in een beperkt aantal wijken te huisvesten. Dit bevordert de ghetto-vorming en bemoeilijkt de integratie. In de Kooi ontstaan bovendien pro blemen wanneer een huis wordt toegewezen aan een buitenlan der, terwijl "eigen" mensen niet in aanmerking komen voor een huis. De wijkvereniging heeft in zulke gevallen al verschillende malen moeten ingrijpen. Ook het scholenbeleid van wethou der Van Dam zit de bewoners van De Kooi zeer hoog. Volgens hen heeft hij met zijn plan om het ad vies te geven een aantal bijzonde re scholen op te heffen, juist de volkswijken zoals De Kooi op een onaangename manier te pakken. filmen. De ideeënclub donderdagmiddag van uur tot half zes. Lezingen Ook dit studiejaar zijn er door het studiecentrum voor anth- roposofie een aantal lezingen georganiseerd. Er staan lezin gen op het programma over Thomas van Aquino, een cur sus embryologie en een studie groep "school-maatschap- pij". De woensdagavonden 14. 21 en 28 januari houdt mr. P.C. Veltman, leraar aan de Rudolf Steiner, een serie lezin gen over Thomas van Aquino, diens biografie en werk in het licht van de geestesweten schap. De avonden beginnen om kwart over acht in de Ru- dolf Steinerschool aan de Cé- sar Franckstraat. Cursussen In het vormingscentrum voor volwassenen Troef beginnen deze maand weer verschillen de nieuwe cursussen. Tijdens de cursus "Feminisme, wat is dat?" wordt er informatie ge geven over feminisme, eman cipatie en de vrouwenbewe ging. De cursus kan worden gevolgd op dinsdagavond van acht tot kwart over tien of op woensdagochtend van kwart over negen tot half twaalf, 's Ochtends is er kin deropvang aanwezig. Deze cursus begint aanstaande dinsdag en woensdag. Ook is er een klussencursus, spe ciaal voor vrouwen, waar wordt geleerd over elektrici teit, timmeren, houtbewer king en loodgieterswerk. Deze cursus is zes januari begon- Dan is er nog een thema ge spreksgroep die aanvuling zoekt. Op woensdagmorgen van kwart over negen tot half twaalf komt deze groep bij el kaar en praat over zaken als opvoeding, rolpatronen en kernenergie. Voor kinderop vang wordt gezorgd. Ten slotte een cursus zeefdruk ken en fotografie. Op maan dagavond fotografie, op don derdag zeefdrukken. Van acht uur tot half elf. Als direkteur Peters aan be zuinigingen in het AZL denkt, denkt hij allereerst aan een begroting die te be heersen valt. Nu krijgt een academisch zieken huis uit verschillende bronnen haar inkomsten. Ten eerste uit de vaste tarieven die in rekening worden ge bracht aan klinische en poliklini sche patiënten. Ten tweede uit de rijksbijdrage. En de derde geld stroom komt via de universiteit. Als de universiteit moet bezuinigen heeft dat directe gevolgen voor de patiëntenzorg in het academisch ziekenhuis. Het AZL heeft daar geen greep op. Peters wil daarom naar één inkomstenbron toe en die ziet hij in de vorm van afzonderlijke tariefstelling. De patiëntenzorg zou dan, net als bij de gewone zieken huizen, volledig moeten worden ge financierd door de opbrengst uit de verpleegtarieven. Op het gebied van bijvoorbeeld de zorg voor te vroeg geboren kinderen of been mergtransplantaties maakt het zie kenhuis kosten die ver boven het nu vastgestelde tarief gaan. Peters: "Ontwikkelingskosten zijn daar namelijk niet in opgenomen. Bij een individueel tarief, waar dat allemaal wel inzit, kun je veel beter verantwoording van je plannen af leggen. Een open begroting is zui verder en biedt ook meer mogelijk heden. Je kunt dan precies zien waar legt die en die afdeling zijn accenten, is dat wel noodzakelijk? Ook kunnen er binnen de kring van academische ziekenhuizen afspra ken worden gemaakt in de trant van als jullie je nu concentreren op de beenmerg dan gaan wij verder in de hartchirurgie. De tarieven kun nen dus per academisch ziekenhuis zelfs verschillend zyn. En als ie J. H. Peters werd 9 maart 1940 geboren in Tiel. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit in Leiden en was vervolgens vier jaar manager bij de unilever. In 1962 werd hij adjunct-direkteur van het ziekenhuis Oudenrijn in Utrecht. Elf jaar later werd hij benoemd tot algemeen direk teur van dat zelfde ziekenhuis. Maart 1980 stap hij daar op om deze zelfde functie in een veel groter ziekenhuis, namelijk het Academisch Ziekenhuis Leiden te vervullen. Daarnaast heeft Peters zitting in verschillende besturen van organisaties op het gebied van gezondheidszorg. Van zijn hand verschenen diverse publikaties over het management in het algemene ziekenhuis en de samen werking tussen de eerste lijn en tweede lijn gezondheidszorg. nieuwe activiteiten ontplooit moet ook het tarief weer ter discussie staan. Op zofi manier is een begro ting beheersbaar en weet men pre cies waar het geld binnenkomt en waar het naar toe verdwijnt". Huisartsen Ook buiten het academisch zieken huis moet er volgens Peters veel meer gewerkt worden aan syste men waar men greep op heeft. De afstand huisarts specialist wordt naar zijn mening steeds groter in plaats van kleiner. Ook vindt hij dat onder de mensen de discussie op gang moet komen. Ze moeten zich eens af gaanvragen: wat is de ge zondheid mij waard? Peters: "Mijn filosofie is dat de patiënt in eerste instantie zijn eigen hulpverlener is. De patiënt moet zich daarvan be wust worden en niet voor elk kwaaltje direct naar de arts lopen" Hij komt met een mooi voorbeeld. "Heeft iemand hoofdpijn dan gaat deze persoon gewoon vroeg naar bed. Is het de tweede dag nog niet over dan legt hij een washandje op zijn hoofd. Vervolgens praat hij er met buren en familie over. Deze ra den hem allerlei middeltjes aan, drinken van brandnetelsoep of zoiets Loopt de man dan nog met hoofdpijn dan is de tijd aangebro ken om de huisarts te raadplegen. Let wel; dan komt het moment dat er kosten worden gemaakt. Ook de huisarts moet op zo'n wijze zijn be handelingsplan opstellen en niet onmiddellijk met een specialist op de proppen komen. En eigenlijk moet het zo zijn dat als er iets is waar de huisarts niet uitkomt, hij de specialist kan raadplegen. Er moeten structurele oplossingen ko men. Maar dat ontslaat je er nu niet van om vast wat zuiniger aan te doen hoor". Wanneer? Peters: "Ik denk dat heel veel men sen zien dat er in een academisch ziekenhuis een moeilijk beheersba re situatie is ontstaan. Er worden knelpunten gesignaleerd. Niet al leen door ons. maar ook binnen het ministerie. De omstandigheden zijn in vergelijking met vijfjaar ge leden zo gewijzigd dat men het zich niet kan permitteren om geen maat regelen te nemen. Men is wel ge dwongen plannen te maken, anders loopt het volledig uit de hand. Nu is de tijd aangebroken dat dit soort zaken te verwachten zijn. Wij, aca demische ziekenhuis Leiden zullen zeker van ons laten horen". SASKIA STOELINGA Leiden massaal in de rij om het burgemeestersechtpaar Goekoup de hand te drukken tijdens de nieuwjaarsre ceptie gisteravond op het Stadhuis. LEIDEN - Met gefronste wenk brauwen haalde burgemeester Goekoop gisteravond tijdens zijn nieuwjaarsrede uit naar zijn werkgever, minister Wiegel van binnenlandse zaken. Zoals bekend is het financieel straatarme Leiden met handen en voeten gebonden aan het rijk. Hoewel de gemeente daar finan ciële voordelen uit heeft weten te trekken vindt Goekoop het uit democratisch oogpunt volstrekt onwenselijk dat het gemeentebe stuur volkomen afhankelijk is van het Rijk bij het bepalen van uitgaven en inkomsten. Volgens Goekoop moet de hele financiële verhoudingenwet op de helling. Moeten de gemeenten meer fi nanciële zeggenschap krijgen Hoewel minister Wiegel de lagere overheden meer bevoegdheden wil toekennen noemt Goekoop de nota van de bewindsman hier over uiterst vaag. De enige con crete bevoegdheid die de ge meenten is toegezegd is de moge lijkheid om rijbewijzen uit te ge ven en dat is nauwelijks een be leidspunt waar de gemeenten om hebben gevraagd. Goekoop beschuldigde minister Wiegel tevens van 'betutteling Hij noemde het een trieste zaak dat het ministerie van binnen landse zaken het heeft gepres teerd om de gemeentelijke plan nen voor verhoging van tarieven en belastingen terug te sturen omdat het typewerk niet hele maal correct was Terwijl Goekoop zich dus ergerde aan bepaalde beleidspunten van ,'im partijgenoot Wiegel, schoot zijn eigen opmerking over de plannen omtrent de bebouwing van het Schuttersveld een aantal progressieve raadsleden niet be paald in het juiste keelgat De burgemeester vond de huidige schetsplanncn een .itstekeid uitgangspunt voor het nemen van beslissingen. De raadsleden vonden d.il hu u.i.n nu nip de /a ken vooruit liep. Goekoop eindigde zijn reden met een tweetal persoonlijke wensen "Dat de lafhartige hondendoder maar snel gepakt mag worden en dat de binnenstad het komende jaar minder zal worden beklod- derd dan in het verleden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3