Van Leeuwen nu wethouder Enschede zeer kwaad op ijshaleigenaar Menken !=efdse agenda Liederencyclus van Oostenrijker zeer boeiend uitgevoerd Opvolging afgetreden Eveleens in Voorschoten snel rond Acht maanden voor diefstal "Nacht van Voorschoten" weer gehouden ZATERDAG 10 JANUARI 1981 LEIDEN- ENSCHEDE - In Enschede is beroering ont staan over het feit dat de Leidse zakenman Ton Menken, oorspronkelijk eigenaar van ijshallen in Leiden, Enschede, Dor drecht en Rotterdam, voor ongeveer 100.000 gulden in het rood zou staan bij die gemeente. Het gaat om achterstallige erfpachtgel- den. De ijshal in het oosten des lands, die in oktober 1978 voor het pu bliek openging, draaide de afge lopen jaren met forse verliezen. Menken was hierdoor niet in staat om zijn financiële verplich tingen aan de gemeente Ensche de na te komen. Het gemeentebestuur van die stad F OGljG is echter vooral kwaad geworden over het feit dat Menken de ex ploitatie van de ijshal op 1 juli van het vorig jaar, zonder medeweten van de gemeente, heeft overge dragen aan Sporeco bv. Deze bv, waarvan de directie wordt ge vormd door voormalige werkne mers van Menken, is al in het be zit van een voormalig koopcon tract. (Ook Leiden zit al onder de vleugels van Sporeco.) De Leidse zakenman zelf ontkent een scheve schaats te hebben ge reden met de overdracht van de ijshal in Enschecje aan Sporeco bv. "Dit is geen juridisch foefje om van mijn financiële verplich ting aan de gemeente af te ko men. Ik heb voor deze construc tie gekozen omdat de hallen in Leiden en Enschede onder te zware druk kwamen te staan van de Recreon-groep". in die groep zitten de hallen in Dor drecht en Rotterdam waarvan Menken nog aandeelhouder is.). "Het leek mij verstandig Ensche de en Leiden op voorhand in te dekken", zo vervolgt Menken zijn verhaal. "Ik blijf overigens nauw Incorrect Vooralsnog is het Enschedese ge- meentenbestuur evenwel niet van zins om de overdracht zo maar toen te staan. De raadscom missie voor financiën reageerde met verbazing en irritatie. Kwali ficaties als: "fatale ontwikke ling", "de gemeente gaat de boot in", "de zaak zit helemaal mis", vielen. En Wethouder Wibier van sportza ken betitelde gisteren de handel wijze van Menken als weinig ele gant en incorrect. "Menken mag de ijshal niet zonder de toestem ming van de gemeente vervreem den. Eerst zullen de erfpachtgel- den moeten worden betaald". Dver die erfpacht zijn volgens Wi bier in '78 duidelijke afspraken gemaakt. Menken zou een kor ting op de erfpachtgelden krijgen wanneer de ijshal met aanloop verliezen zou worden geconfron teerd. De pacht moest vooraf wel geheel worden betaald. Verreke ning zou achteraf plaatsvinden. "En wat doet Menken nu? Hij slaat op eigen houtje aan het reke nen", aldus Wibier. Menken geeft een heel andere uit leg aan de afspraken die hij met het Enschedese gemeentebe stuur heeft gemaakt. "Er zijn geen pachtachterstanden", is zijn eerste reactie. "Er zat een een op bouw in het contract. Wanneer de eerste jaren verliesgevend zou den zijn, mocht ik minder beta len". VOORSCHOTEN - Het Voorschotense gemeenteraadslid J. van Leeuwen wordt door de PvdA/PPR- fractie voor gedragen als opvolger van A. Eveleens, die gisteren heeft aangekondigd zijn wethouderspost beschikbaar te stellen. Van Leeuwen is sinds 1978 lid van de Voorschotense gemeenteraad. Zoals gisteren gemeld stapt Eve leens volgende week zaterdag (17 januari) op. De PvdA/PPR-fractie wil op een gezamenlijke openba re ledenvergadering, donderdag 15 januari de leden nader infor meren over het gebeuren De fractie laat DEN HAAG - Acht maanden waar van twee voorwaardelijk eiste de Haagse officier van justitie mr. Dek gisteren tegen de 28-jarige Van H. uit Alphen aan den Rijn. Van H.. die aan heroine is ver slaafd, had onder andere in Lei den en Alphen geld en cheques gestolen. Van H. moest zich gisteren voor drie zaken bij de Haagse recht bank verantwoorden. Maar die staan slechts model voor wel der tig zaken, zei de officier van justi tie. In no\ ember '79 haalde Van H. in Alphen 37.014 gulden en achttien Ei rocheques uit een wo ning. I n de eerste week van mei vorig jaar roofde hij in Leiden een groot aantal giro en Eurocheques bij elkaar en in juli ging hij in Alphen aan de haai met een koffer met kleding, een fototoestel, een ra ti iocassettei-ecorder, een pas poort. een rijbewijs en een aantal cheques. De officier zou eigenlijk liever heb ben gezien dat Van H. in de Emi- liehoeve (een drugafkickcentrum in Den Haag) zou worden ver pleegd, mrar daar was geen plaats. „In indere centra heb ik weinig vertrouwen en wil daar niet aan meewerken. Het recht moet zijn loop hebben en ik eis acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk en er moet een psychiatrisch onderzoek naar de verdachte worden inge steld". De verdediger van Van II. zei dat de Emiliehoeve toch bereid was ge vonden Van H. te behandelen. „Ze hebben nu direct nog geen plaats, maar ze kunnen de garan tie geven dat Van H. binnen drie weken kan worden opgenomen", aldus de raadsman. Hij vroeg dan ook een minimale gevangenis straf, zodat Van H. direct als er plaats is behandeld kan worde- Uitspraak over twee weken. weten het aftreden van Eveleens een groot verlies te vinden, „ge zien de jarenlange ervaring en deskundigheid van de wethou der". Als reden voor zijn ontslag voerde Eveleens de besluitvorming rond de scholennota aan (zie ook het LD van gisteren). In zijn ontslag brief aan de gemeenteraad van Voorschoten laat Eveleens weten dat hij niet langer op deze manier kan functioneren als wethouder. Eveleens zegt dat het hem niet mogelijk is mee te werken aan de uitvoering van een beleid „dat zich van incident naar incident dreigt te ontwikkelen". „Ik kan mij hier op zuiver persoonlijke gronden niet mee verenigen", al dus de wethouder. Bij de behandeling van de scholen nota moest worden gekozen voor twee openbare scholen of voor één centrale school in een vleugel van het Cultureel Centrum. Bur gemeester Cannegieter en wet houder Van Dalen (VVD) waren voor één school in het Cultureel Centrum. Wethouder Marselis (CDA) en wethouder Eveleens waren voorstander van twee scholen die dan in de wijk Bosch geest en in de Adegeestschool zouden moeten komen. Kort. voor de raadsvergadering, waar de definitieve beslissing moest vallen bleek dat het CDA inclusief haar wethouder van ge dachten veranderd te zijn. Ook twee leden van de PvdA veran derden van koers. Door deze plot selinge wijziging kwam Even- leens alleen te staan en in de raad kreeg hij alleen de steun van PvdA-er Van Leeuwen, die nu is voorgedragen als nieuwe wet houder en van D'66-er Aikens. Opmerkelijk was ook dat tijdens een kort voor de gemeenteraads vergadering gehouden gecombi neerde commissievergadering een meerderheid van de raadsle den nog koos voor twee scholen en zich daarmee dus opstelde Woonbeurs in Groenoordhallen LEIDEN-Onder het motto "Ideaal Wonen" wordt van woensdag 28 januari tot en met zondag 1 fe bruari in de Leidse Groenoord hallen voor de vijfce maal een woonbeurs gehouden. Op deze woonmanifcstatie zullen meer dan zestig firma's op het ge bied van interieurinrichting, meubelen, keukens, stoffering en decoratie, hun artikelen tonen. Nieuw op de Woon- (deaal-Beurs zijn demonstraties van meubel makers en stoffcerc ers. Nieuw is ook een vorlichtingspaviljoen over het isoleren vi n de woning. In het algemeen kan men zich orienteren over energiebesparing in de huiselijke sfeer. Informatie is er onder andere over dubbele beglazing en het opwekken van aanvullende elektriciteit door middel van zon ïepanelen en windmolens. Een bijzondere attractie op de beurs belooft een inzending wa terbedden te zijn. Er is sprake van de "grootste watorbeddenschow van Europa". Ei worden zeker vijftien verschillende modellen getoond De Woon-Ideaal-Beurs wordt op woensdagavond 28 januari ge opend door Pierre van Ostade. die zal zorgen "voor een prijzen regen voor de eerste bezoekers van de beurs". achter het idee van Eveleens. In de raad pakte het echter anders uit. Onverwacht zag Eveleens zich plotseling geplaatst voor de uitvoering van een raadsbesluit dat volgens hem "volledig haaks staat op datgene wat ik onder weloverwogen en planmatig be- sturen versta". eerste reactie wethouder geeft aan dat deze "koppelverkoop", zoals hij het noemt de keus bepaald heeft voor het éénschoolmodel. „Hierdoor is een beslissing geforceerd die voor mij als het bekende konijn uit de even bekende hoge hoed kwam. Het ontgaat rnij wat dit met het belang en de toekomst van het openbaar onderwijs te maken heeft". "Het zal de raad overigens niet zijn ontgaan dat met het heel misschien oplossen van het vraagstuk met betrek king tot de bestemming van het Cultureel Centrum zich een nieu we accommodatieprobleem di rect aandient en dat dit zich ver moedelijk nog moeilijker zal la ten oplossen". Hij doelt hiermee op het nog vrij nieuwe Adegeest- schoolgebouw, dat zoals hierbo ven reeds vermeld volgens zijn gedachtengang in aanmerking had moeten komen voor één van de twee openbare scholen. Voor dit 15 jaar "oude" gebouw moet nu weer een nieuwe bestemming worden gezocht. Eveleens, de scheidende wethouder. LEIDEN - "Ich geh, und weiss nicht, wohin.." Deze tekst die in talloze gedichten uit de Duitse romantiek te vinden is kwam nu voor in een liederencyclus van Ernst Krenek, een Oostenrijkse componist, geboren in 1900. Op 29-jarige leeftijd schreef hij "Rei- sebuch aus den Österreichische Alpen". Hoewel het muzikale idioom nogal anders is, doet deze cyclus den ken aan Schuberts "Winterrei- se": wanhopig zoeken naar een vaderland. Een groot verschil tussen beide teksten is, dat Kre nek veel humor ingebouwd heeft en optimistisch eindigt: "doch mich wundert's trotzdem nicht, dass ich trotzdem fröhlich bin." Gisteravond werd "Reisebuch" ge zongen door de tenor Hein Meens. Hij zong met volkomen overgave. Met hem maakte je de donderbuien mee, ging je berg op, berg af, en voelde je de zon opkomen. Hein Meens benutte alle mogelijkheden van zijn hel dere en toch warme stem, soms was zijn toon teder, dan weer vol kracht. Pianiste Tilly Keessen volgde dit met grote accuratesse. Voor de pauze zong de sopraan Jo- rine Samson de liederencyclus "Tel jour telle nuit" van Francis Poulenc (1899-1963), drie liederen van Serge Rachmaninoff (1873- 1943) en "Dierkundige oefenin gen van Trijntje Fop op tekst van Kees Stip", van Johannes Rönt gen (1898-1969). Deze "oefeningen" zijn kleine, geestige puntdichtjes, die Jorine Samson erg expressief en goed verstaanbaar bracht. Rachmani- noffs liederen, die zij in het Rus sisch zong, lagen haar goed en haar stem, die veel kleurnuances heeft, kwam hierin mooi tot zijn recht. Alleen was soms het hoge register, ondanks het volume een beetje spanningsloos. Haar bege leider, pianist Eelko Moolenaar, had hier en daar niet genoeg fi nesse in zijn spel, waardoor onge- LEIDEN - In het Lorentzhofje ontstond gisteravond in één van de kamers een klein brandje toen één van de bewoners, een man van 87, rokend in slaap viel. De brand kon snel worden geblust dank zij het feit dat het personeel werd gealarmeerd door een auto matische installatie. De man moest met lichte brandwonden aan handen en gezicht naar het AZL worden vervoerd. MlWIMHIl lijkheden veroorzaakt werden en de sfeer van de melodie onvol doende ondersteund werd. ELLEN LOOIJESTIJN. ZATERDAG Leiden - Waaggebouw - zat van 11 tot 5 uur. koop en ruilbeurs van jazz-gramm- .platen; twee straatorkesten afwisselend spelend in de waag en op straat. Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf - Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 t ZONDAG Leiden - Jazz-café 'The Duke' en Scara- bee, live-muziek. Leids Vrijetijds Centrum - Breestraat 66, volksdansinstuif, 19 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden Bart Charbot, 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem- merstrat 73b, open vergadering Werklo zen Belangen Vereniging, maand van 10 tot 12 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, Tristana, film van de spaanse regiseur Luis Bunuel, 20 en 22.15 uur. Stadhuis - commissie beroep- en be zwaarschriften, 9.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Rapenburg 48 - lezing van de heer Bes- seling over Gezonde en Alternatieve voeding, 20 uur. Stedelijk Museum de Lakenhal - lezing van mevr. drs. P. Wassenbergh-Clarijs over de tentoonstelling Geleens goed, 20 Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, Werklozen Belangen Ver eniging, voor advies din van 10 tot 12 Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Wassenaar - V. Zuylen v. Nijeveltstraat 245, oude ambachtenmiddag, 16 uur. Voorschoten - commissie verkeer en vervoer, gemeentehuis, 20 uur. Oegstgeest - Genootschap Ned. - Israel, lezing Hendrik Kraemer Instituut, Leid se Straatweg, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zat J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zon, P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zat, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zon, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334;-zon A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: za, J. Verhage. Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 895144; zo, Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166. Spreekuur za en zo van 11 tot 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717 5417zo, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 01717-6352. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 14 t t 15 v LEIDEN - In het Cultureel Cen trum in Voorschoten werd gister avond weer de "Nacht van Voor schoten" gehouden. Het culturele verenigingsleven bood de burge rij een avond en een halve nacht lang muziek, dans en toneel. rertrijl in de grote zaal e ten waren, gaven sportverenigin gen en enige muziekscholen in de bijgebouwen blijk van hun kun nen. En natuurlijk giiigen zo rond de kleine uurtjes de voetjes van de vloer. Gedanst werd er op de to nen van dansemsemble Otto Wolt huis. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helderen Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057 Voorschoten - J. FrencKen, J Rontgen- laan 14, Leidschendam, tel 070-271110. lEIDSCH £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabezorglng v 18 00-19.30 uu Zaterdag ven Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement per post f 276,10 Abonnementsgelden b AJq redactiechef: A van Leeuwen Plv AJq. redactiechef" J P M van der Meer (regio) W. Wirtz tbinnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (guestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten c Redactie Randgemeenton Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tef 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2