De Aal geniet van zijn succes 'Grap loopt uit de hand' Ontkoppeling van omroepbijdrage en lidmaatschap zonder effect ZATERDAG 10 JANUARI 1981 "EXTRA PAGINA 25 Verbluffend snel werd hij de bekendste tand heelkundige van Nederland, feestneus Bert van Aalten uit Laren, alias De Aal. Dat dankzij „Un barg die hè un krul in den steert", de gehei de carnavalskraker, die De Aal al proestend, blazend en knorrend ten gehore brengt. De mensen lachen erom, maar ook De Aal heeft schik voor tien. „Het is begonnen als een grap en daar moet het bij blijven", meent hij. „M'n praktijk laat ik er beslist niet onder lijden." „Een tweede plaatje? Laat me niet lachen", zegt Bert. „Nee hoor, straks wordt De Aal gewoon weer anoniem." LAREN - Hallekiedee, mmm-smak. Daar heeft hij alweer een nieuwjaarszoen van Bonny St. Claire te pak ken. Kijk 'm es glunde ren, die Aal. Prachtig vindt hij het. Echt prachtig alle loftuitin gen, die hem met wind kracht acht komen aan waaien, sinds hij met zijn liedje 'Un barg die hè un krul in den steert' al proestend, knorrend en blazend de hitladder besteeg. Zingende tandheelkundige Bert van Aalten (31) uit het Noordhollandse Laren geniet ervan. Met volle teugen. „Voor zolang het duurt wèl", zegt Bert, „want over twee maanden ga ik terug in de anonimiteit en weet niemand meer wie De Aal is." De Aal meent het. „Het is als een grap begonnen", ver klaart hij, „en daar moet het bij blijven. Radio- en tv-op- namen prima hoor, maar wel in de avonduren, want ik ben niet van plan er ook maar één afspraak met een patiënt voor te verzetten." De Aal wordt dezer dagen over stelpt met aanvragen om met zijn aanwezigheid tal van car navalsfeesten en zuippartijen in den lande op te luisteren, maar bewust houdt hij de boot af. „Alleen radio- en tv- opnamen. Daar werk ik wel aan mee, want die vind ik prachtig. Ik beschouw het ook als een hele gunst, dat ik nu in de keuken van de radio en televisie kan kijken. Dat intrigeert me, evenals de hele platenwereld trouwens. Tja, anders maak je zo'n piaat ook niet, da's nogal wiedes." Onzin Intussen is 'Un barg....' een dijk van een hit gebleken, een re gelrechte carnavalskraker. „De grap ervan", gnuift de in Arnhem getogen Aal, „is dat het allemaal onzin is. Vul gair?? Niks hoor. Het liedje gaat gewoon over een barg, die een krul in de steert heeft en - (zingt nu) - d'r kommen zie allemaol w'r an. Haha." Glimt nu als een biljartbal: „Trouwens stom toeval hoor, dat het allemaal zo is geko men. Platenproducer Hans van Hemert is een maat van me. En toen hij een keertje bij mij op de borrel was, zei ik gekscherend: 'Joh, je moet es een carnavalshit maken'. 'Maar nee', zei-ie, 'aan die on zin waag ik me niet'. Toen ik echter dat liedje voordroeg, kwam Hans niet meer bij van het lachen en was-ie meteen verkocht." „Wij dus twee dagen de studio in. En een lol dat we hebben gehad! Alleen daardoor al kon het niet meer stuk. Ja echt hoor, al zou de plaat zijn ge flopt, dan had me dat niks kunnen schelen, gezien de pret die we aan de opname hebben beleefd." Frappant .,Maar frappant vind ik wel dat je door twee tv-optredens en vijf radio-interviews zo be kend kunt worden-. Dat vind ik eerlijk gezegd een beetje beangstigend. Omdat ik nou toevallig een vriendje van Hans van Hemert ben, sta ik nu opeens in het middelpunt van de belangstelling Vreemd hoor." „Ik vind het trouwens even zo goed waanzin dat een onbe kende pief zomaar in de hitpa rade kan komen. Met een heel oud liedje in feite. Want m'n vader pakte het op toen hij in de oorlog ondergedoken zat in Friesland. Maar de discjoc- keys vonden het liedje toeval lig geestig en draaiden het. „En dat ik nou degene ben, die het liedje op de plaat heb ge zet. komt gewoon omdat bij na niemand die knorrende ge luiden kan maken. M'n broer en m'n vader kunnen het ook: het zit bij ons in de familie." Geklets „En reacties? Laat ik je dit zeg gen: niet één negatieve op merking tot nog toe. Behalve dan die ene tandarts, die denkt dat ik aan lager wal ben geraakt en vindt dat ik het vak ermee naar beneden haal. Maar da's geklets natuurlijk." „Ik haal juist het vak omhoog. Ik laat zien dat tandartsen ook vrolijk kunnen zijn, dat zij ook maar gewone mensen zijn. Da's toch prima?" „Het leuke vind ik dat ik nu eens uit de sleur van m'n praktijk kom. Maar uiteraard houd ik het allemaal wel in de hand. Valt trouwens wel mee hoor. Ik woon in Laren, dus de studio's zijn vlakbij." Stier „Tot dusver moest ik slechts één keer ver van huis", vertelt De Aal. „Dat was in Tilburg voor opnamen van 'Op Losse Groeven'. Maar die gelegen heid heb ik mooi te baat geno men om al m'n studiege nootjes uit Groningen uit te nodigen en dat is een hele jo fele reünie geworden. Meteen bus vol alcohol, haha, zijn we er naar toe gereden. Dat heeft trouwens iedereen wel een handvol geld gekost, want al lemaal moesten ze een waar nemer charteren voor hun praktijk." Bert van Aalten, alias De Aal: Of ik glad. ben...?Alsik m'n bloes uittrek niet, hahaha..." (Foto Marcel Antonisse „In Hilvarenbeck ben ik ook nog geweest. Voor opnamen van 'Stuif es in'. Maar op het laatste moment ging dat pro gramma niet door. dus dat eind was ik helemaal voor Jan met de korte achternaam ko men rijden. Ik baalde als een stier." „Is me trouwens al meer opge vallen". aldus De Aal. „dat niemand in dit wereldje je vertelt wie wie is. Nergens word je opgewacht of zo, je moet het zelf maar uitzoeken. Dan denk ik wel eens: die lui hebben waarachtig ook geen enkele vorm van beschaving genoten." Grappig „Maar grappig vind ik het wel hoor, dat dit liedje zo ver draaid goed loopt. Wat zegje? Als ze me straks vragen een tweede plaatje te maken? Wat ik dan antwoord. Niks. Dan begin ik gewoon heel hard te lachen. Want vertel me eens, wat zou dat dan in vredes naam moeten zijn....?" DEN HAAG - De zojuist gepubliceerde cijfers over de ledenaanhang van de acht omroepor ganisaties zijn interes santer dan zij op het eer ste gezicht lijken. Voor al als men zich reali seert dat deze cijfers het bestand aangeven on geveer een jaar nadat de ontkoppeling van lid maatschap en omroep bijdrage feitelijk in wer king is getreden. In het oog springend is dan dat deze ontkoppeling, waarvoor de wet moest worden gewijzigd, wei nig of niets heeft uitge haald. In 1979 werden na jarenlang po litiek touwtrekken en gehar rewar de discussies over een „rechtvaardiger verdeling" van zendtijd eindelijk afge rond. Eigenlijk alleen naar te vredenheid van CDA- minister Til Gardeniers en de CDA-mediadeskundigen in Tweede en Eerste Kamer. VVD, Partij van de Arbeid en D'66 hadden zich steeds op het standpunt gesteld dat er andere wegen moesten wor den gezocht om de schaarse zendtijd eerlijker te verdelen, maar kregen geen voet aan de grond. Al vrij snel na de totstandko ming van de Omroepwet aan het eind van de jaren '60 ont sponnen zich debatten over de bezwaren die kleven aan het beslaande systeem van zendtijdverdeling Begrippen als „omroepverkiezingen" en „dubbele ontkoppeling" vie len veelvuldig, nadat door de Televizier-AVRO-"coup" en Harry van Doorn latere steekproefonderzoe- ken duidelijk was geworden dat hoge percentages leden van omroeporganisaties zich niet in de eerste plaats „lid" maar vooral abonnee op het programmablad beschouw den. Omroepbladen In zijn Medianota van 1975 ge waagde de toenmalige minis ter van CRM, Harry van Doorn (PPR), voor het eerst van die dubbele ontkoppe ling. Deze hield in dat niet al leen elk gezinslid vanaf 18 jaar voortaan omroeplid zou kunnen worden, maar - veel belangrijker - dat tevens abonnees op omroepbladen niet meer als omroepleden zouden worden beschouwd. Voor de minister stond het vast dat dit tot veel zuiverder verhoudingen in de werkelij ke aanhang van de omroep verenigingen zou leiden. Im mers, de macht binnen het omroepbestel van gezellige en goedkope familiebladen, waarin ook nog de omroep programma's zijn opgeno men. zou goeddeels zijn ver dwenen. Leden zouden pas leden zijn, als zij zich speciaal schriftelijk als zodanig lieten registreren en een bepaald be drag aan lidmaatschapgeld zouden betalen. Maar niet alleen de Hilversum- se zuilen zelf, maar ook het deel van de Haagse politiek dat daarmee direct verbon den is, vielen over Van Doorn heen. Haastig moest hij zijn voorstel intrekken. Wat over bleef. was een „uitgeklede" tweede ontkoppeling. Dat wil zeggen dat men zich wel op een omroepblad kon abonne ren, maar dat men daar dan wel een briefje bij diende in te leveren, waarin stond dat men zich beschouwd wilde zien als lid van de betreffende omroeporganisatie. Dit sys teem van positieve wils verklaring vereiste dan ten minste nog enige extra moei te van de potentiële om- roepklant. Maar in de ogen van Van Doorns opvolger, CDA- minister Gardeniers. ging zelfs dit voorstel te ver. Het werd geschrapt. Wat gehand haafd bleef, was haar voorstel tot afschaffing van het „huis manskiesrecht": niet alleen het hoofd van het gezin, dat kijk- en luistergeld betaalt, kan omroeplid worden, maar ook alle andere leden van het gezin van 18 jaar en ouder Een allesbehalve ingrijpend voorstel, maar Gardeniers hield vol dat toch in elk geval een aanzienlijke toestroom van nieuwe leden tot stand zou komen cn een stuk „dis criminatie" ten aanzien van vrouwen en jongeren wegge nomen zou worden. Op die manier zou de zendtijd toch een klein beetje eerlijker ver deeld worden. Drempelverhoging Hoewel VVD en PvdA al direct twijfelden aan de zin en het effect van de povere maatre gel, waar niettemin zo veel ja ren over was gebakkeleid, voorzag Gardeniers' politieke broeder in de Tweede Kamer, Piet van der Sanden, een reusachtige eruptie van maar liefst 6 miljoen nieuwe om- -oepleden. Ook Gardcmers elf droomde al van een Hink reservoir van potentiële sup porters, want gelijktijdig met de ontbinding van de koppe ling verhoogde zij de „drem pels" van de A-. B en C omrocpen aanvankelijk met respectievelijk 100.000.75.000 en 50.000 leden. De Tweede Kamer floot haar terug, zodat er tenslotte voor alle omroe pen een drempclverhoging van 50.000 overbleef. Op 1 februari 1980 werd de ont koppeling van kracht. Op dat moment beschikten AVRO, TROS. KRO. NCRV. VARA. VOO (Veronica), EO en VPRO samen over globaal 3.858.000 leden. De recente telling (31 december 1980 geeft aan dat dit totaalcijfer in middels is gestegen tot onge veer 3.940.000. Een eenvoudi ge aftreksommetje leert dat gedurende het eerste jaar, waarin volgens Van der San- c'en en zijn CDA 6 miljoen nieuwe leden zich hadden kunnen aanmelden, er slechts 80.000 (de normale aanwas door de bevolkingstoename uiteraard inbegrepen) werkelijk zijn bijgekomen. Dat is niet helemaal de aard verschuiving die de christen democraten zich van de ont koppeling zullen hebben voorgesteld. Uit de cijfers blijkt - en dat viel ook te verwachten - dat alleen Veronica, de snelle omroep voor de jeugd, profijt heeft ge trokken van de wetswijziging (60.000 nieuwe leden, al zal nog moeten worden gecon troleerd of allen tenminste 18 jaar zijn), en in wat mindere mate de Evangelische Om roep (15.000) en de TROS (11.000). Alle andere „zuilen" hebben de gebruikelijke schommelingen doorge maakt: AVRO. KRO NCRV kregen er leden bij. VARA Til Gardeniers v„Kloos"-effect en 30 april- radio, en VPRO zagen leden vertrekken. Eigenlijk heeft de hele ontkop- pclingsoperatie dus nauwe lijks enige zin gehad. Van een rechtvaardiger verdeling van zendtijd is geen sprake, al zal Veronica die inmiddels de B status heeft aangevraagd dat tegenspreken. De abonnee op het omroepblad is gewoon lid gebleven, al kan hij altijd schriftelijk doen blijken geen prijs op ccn lidmaatschap te siellen (negatieve wilsverkla- - ring), maar dat was ook al zo yet gewoonlijk meer gemoti veerde tien gulden-lid moeter echter wel bijzeggen dat hij als lid wil worden beschouw- d Er zijn in de loop van de jaren '70 ontzettend veel woorden gesproken en papieren ge schreven naar aanleiding van het systeem van meting van de aanhang van de omroepen en de daarmee direct samen hangende verdeling van zendtijd. VVD, PvdA en D'66 stonden twee jaar geleden nog op de bres voor omroep verkiezingen. die volgens het CDA en zijn minister van CRM slechts bestel ondermijnende populariteits- slagen ten gevolge zouden nebben. Omroepverkiezingen De VVD bij monde van Wim Keja heeft vorige maand de bewindsvrouw er nog eens aan herinnerd dat zij een in 1979 toegezegde notitie over de voor- en nadelën van zulke verkiezingen nog altijd niet heeft laten zien. Er wordt aan gewerkt, zo verzuchtte giste ren een woordvoerder van het departement van de bewinds vrouw. De PvdA zal niet rou wen om het uitblijven; om- roepspecialist Kosto die zich destijds zo hartstochtelijk voorstander van verkiezingen toonde, heeft van zijn partij 'at dat betreft zijn principes moeten inslikken. ilet is niet ondenkbaar dat die notitie er nooit zal komen Het gedebatteer over „eerlijker verdeling van schaarse zend tijd" lijkt volledig overvleu geld door de actuele discus sies over satelliet- en kabel omroep. Schaarste speelt daarin geen rol meer. Wat overblijft, is alleen nog maar het onderzoeken van de kan sen op overleving voor de be staande Nederlandse om roep. „Hete hangijzers" als ontkoppelingen en omroep verkiezingen zijn plotseling zo heet niet meer. Zendtijduitbreiding, interna tionale overeenkomsten voor satellietomroep, kabclbeleid, ccn derde commercieel net: het zijn problemen die op dit moment meer in de belang stelling staan en een snelle oplossing verdienen, omdat het an Iers misschien niet meer hoeft. Intussen zijn er helaas wel jaren verloren ge gaan, waarin de politiek zich heeft beziggehouden met de afschaffing van een koppe ling, die in het geheel geen ef fect blijkt te hebben. PETER HUYSMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25